ΑΕΚ

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
manatzerrrrrrrr
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Tue Nov 30, 2010 9:06 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[Ανάλυση] ΑΕΚ
Αποστολη αυτοκτονιας να αναλαβεις την ΑΕΚ για ενα ακομα FM..Οικονομικα χειροτερα και απο της Ελλαδας.Δυστυχως τον τεχνοκρατη Παπαδημο τον προλαβανε αλλοι,επομενως βολευομαστε με τον Σταυρακα..Υλικο πολυ μετριο για ΑΕΚ χωρις πολλους προικισμενους -οπως προηγουμενα χρονια- παικτες(βλ. Scocco,Blanco,Saja),με Λυμπε-Δελλα πολυ γερασμενους αλλα με αρκετους νεους και εξελιξιμους παικτες,πανω στους οποιους πρεπει να στηριχθουμε..Πιο αναλυτικα:

ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
Κωσταντοπουλος-Αραμπατζης-Μοσχονας
Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος δεν λενε? Ε καπως ετσι αποφασισα να ξεκινησω ως βασικο τον πρωτο..Εψαξα για καποιον ελευθερο για 2ο και κατεληξα στον Αμπαρη που ηρθε με πολυ μικρο συμβολαιο..Ο Αραμπατζης πουληθηκε(για 200 k μονο) για να ξεφορτοθω το συμβολαιο του..Επαιρνε πολλα για δευτερος.Στην πορεια ο Αμπαρης εγινε βασικος λογω των πολυ κακων εμφανισεων του Dimi.Το Γεναρη βρηκα ευκαιρια και απεκτησα τον Gspurning απο την Ξανθη ως ελευθερο..Εγινε βασικος αμεσως,ο Αμπαρης περασε 2ος και ο Dimi εφυγε με mutual termination..

ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ

CD
Δελλας,Μανωλας,Καλα,Χελγκασον
Ο Μανωλας ειναι ο παικτης που πανω του θα χτισουμε την αμυνα μας..Ψηλος,δυνατος και αρκετα γρηγορος ειναι βασικος και αναντικαταστατος στα πλαισια της δημιουργιας μιας ομαδας με νεαρους παικτες..Παρτενερ του ο Καλα, ο οποιος γρηγορος και καλος με την μπαλα κατω αποτελει τον ιδανικο για να συμπληρωσει το Μανωλα, παιζοντας ως Ball-Playing Defender..Ο Δελλας λογω ηλικιας δεν μπορει να παιξει βασικος και μενει για 3ος δινοντας εξαιρετικες λυσεις ειτε στη διαρκεια του αγωνα ειτε απο την αρχη σε περιπτωσεις τραυματισμου ή τιμωριας καποιου εκ των βασικων.Ιδανικος και για tutoring σε καποιο νεαρο στοπερ.. Για 4ο μπορουμε να κρατησουμε τον Χελγκασον αν κι εγω προτιμησα να τον αφησω ελευθερο και πηρα(για πολυ λιγα χρηματα) τον Σανκαρε ο οποιος ηταν εξαιρετικος οποτε τον χρειαστηκα..

RB
Γεωργεας,Κοντοες,Αργυριου,Αραουχο(απο Γεναρη)
Απλα τα πραγματα..Ο Αργυριου φευγει δανεικος για να παρει παιχνιδια και ελλειψει χρηματων πορευομαστε με Κοντοε-Γεωργεα κανοντας συνεχες rotation..Το Γεναρη που επιστρεφει ο Αραουχο παιρνει τη φανελα βασικου σπιτι του,οντας εξαιρετικος αμυντικα και επιθετικα..Κοιταζουμε να του ανανεωσουμε γρηγορα το συμβολαιο αν και ειναι δυσκολο λογω των προτασεων που εχει..(Καλη λυση ειναι ο ελευθερος Γκαλιτσιος τον οποιο ανακαλυψα οτι ειναι ελευθερος μολις υπεγραψε σε αλλη ομαδα :( )

LB
Καραμπελας,Εγγλεζου
Καραμπελας παρα πολυ καλος βασικοτατος ασυζητητι..Παραμενει ο Εγγλεζου ως νεαρος και φερελπις..Λυσεις μπορουν να δωσουν και Κοντοες-Γεωργεας..Αν βρεθει καλο μπακ-απ αποκτηστε τον..

ΜΕΣΟΙ

CM
Μακος,Καφες,Γκεντσογλου,Βαργκας,Ρικα,Ροτζερ,Χοσε Καρλος
Σε διαταξη με 2 CM και μπροστα τους ενα AMC, χρησιμοποιουμε Μακο-Καφε-Βαργκας εναλλαξ στις 2 θεσεις CM, με τον Γκεντσογλου να δινει ανασες.. Ο Χοσε Καρλος παιρνει την θεση του AMC με τον Ροτζερ να μενει για μπακ-απ λογω της αρνησης του να μας αδειασει τη γωνια..Το Γεναρη μπορουμε να αποκτησουμε τον Gracian της Boca και τον κανουμε rotation με τον Χ.Καρλος.Προσπαθουμε παντως να τον αποδεσμευσουμε λογω του υψηλου συμβολαιου..Ο Ρικα φευγει ειτε δανεικος ειτε αγυριστος!

AMR
Λεοναρντο,Μπερνς
Ο Λεοναρντο πολυ καλος, παιρνει τη θεση βασικου..Ο Μπερνς μετριος,μενει για μπακ-απ ή αντικαθισταται..Στο δικο μου save εφυγε και αποκτηθηκε ο πολυ καλος και εμπειρος Επαλε ως ελευθερος..Αξιζει να τον δοκιμασετε.

AML
Λαγος
Ο μονος καθαρος αριστερος εξτρεμ που εχουμε..Δεν εχει καμια σχεση με τον αληθινο Λαγο..Παρα πολυ καλος με γκολ και ασιστ..Αποκταται για εναλλακτικη λυση με την προοπτικη να γινει βασικος ο Μονχε ο οποιος ερχεται με λιγα λεφτα..Λυσεις εκει μπορει να μας δωσει κ ο Λεοναρντο.

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ

ST
Λυμπεροπουλος,Γκουντγιονσεν,Σιαλμας,Μπελεκ
Βασικος ο Ice-Man σε θεση επιθετικου και οχι στη natural θεση του (AMC) αφου υπαρχει εκει ο πολυ καλος Χοσε Καρλος..Πολυ ποιοτικος παικτης με πολλα γκολ και ασιστ..Δεν μπορει να βγαζει ομως συνεχομενα 90λεπτα και ετσι τον κανουμε rotation..Ο Μπελεκ ειναι πολυ μετριος γι αυτο το ρολο κι ετσι αποκταμε παικτη.Καλη λυση ειναι ο Moouche της Boca ο οποιος ερχεται με 150 k και προσφερει πολυτιμες λυσεις..Ο Σιαλμας φευγει.Ο ραπερ-Λυμπε μενει ως 3ος δινοντας παραλληλα λυσεις και ως AMC


Οσον αφορα την τακτικη,προτιμησα το 4-2-3-1 με τις εξης team instructions

http://imageshack.us/photo/my-images/44 ... amins.png/

Στην Ευρωπη το αλλαζα σε 4-3-3

http://imageshack.us/photo/my-images/25 ... amins.png/

Ασφαλως ο καθενας χρησιμοποιει τη δικη του τακτικη, παντως σας προτεινω να την δοκιμασετε..Την πρωτη χρονια βγηκα 2ος απο βλακεια.Μολις 2 βαθμους πισω απο ΟΣΦΠ

http://imageshack.us/photo/my-images/40 ... vervie.png

και πηρα το Κυπελλο

http://imageshack.us/photo/my-images/44 ... atiod.png/

Στην Ευρωπη τα πηγα πολυ καλα

http://imageshack.us/photo/my-images/40 ... agest.png/

Στη συνεχεια απεκλεισα την Παλερμο

http://imageshack.us/photo/my-images/80 ... tiono.png/

Αλλα αποκλειστηκα απο τον Αγιαξ

http://imageshack.us/photo/my-images/50 ... nover.png/

Ελπιζω να σας αρεσε η παρουσιαση..Περιμενω τα σχολια σας.

ΥΓ. Συγνωμη για τα πολλα link απο το imageshack αλλα δεν ηξερα πως αλλιως να ανεβασω εικονες
kornilios21
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 658
Joined: Tue Aug 26, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλή η ανάλυση σου, συμφωνούμε στα περισσότερα.

Να γράψω απλά κάποια πράγματα που έκανα εγώ διαφορετικά.

Πούλησα και εγώ Αραμπατζή (250 χιλιάρικα στον ΑΠΟΕΛ) και αγόρασα τον Khune με 350 ο οποίος είναι πραγματική ευκαιρία (μετά από 5 χρόνια τον πούλησα 8 εκατομμύρια στην Άστον Βίλλα!).Κράτησα Ντίμι αναγκαστικά για 2ο, μιας και δεν έφευγε.

Αριστερά πήρα ελεύθερο το Vignal για αναπληρωματικό, μιας και ο Καράμπελας παίζει καλά και πήρε φανέλα βασικού σπίτι.
Ο Εγγλέζου την πρώτη χρονιά τουλάχιστον δεν μπορεί να προσφέρει ούτε σαν αλλαγή.
Διαφωνώ με πώληση Χέλγκασον μιας και εξελίσσεται πολύ καλά και μπορεί να δώσει λύσεις (μετά από 3 χρόνια τον πούλησα 2,4 μύρια!).
Δεξιά πήγα με Γεωργέα, Κοντοέ.Δεν ήθελα να κρατήσω τον Αραούχο που σίγουρα είναι καλύτερος, αλλά @ρχίδι.
Πούλησα Καφέ (400 χιλιάρικα επίσης στον ΑΠΟΕΛ) και πήρα δανεικό τον Adriano από μια Βραζιλιάνικη δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή, με σκεπτικό να βγει η σεζόν και να φέρω το καλοκαίρι κάποιον καλύτερο ελεύθερο (τελικά βγήκε μιας και το καλοκαίρι, έκλεισα το Jermaine Jenas!).
Οπότε στα χαφ πορεύτηκα με Μάκο, Vargas, Adriano, Γκέντζογλου και πήρε λίγες ευκαιρίες και ο Κλωναρίδης.
Πούλησα Λαγό 450 χιλιάρικα και πήρα τον Boumal του Παναιτωλικού που είναι καλύτερος και με μεταπωλητική αξία.
Έδιωξα επίσης Μπερνς (400 χιλιάρικα στον Άρη).

Μπροστά πήρα και εγώ Mouche (τρελή ευκαιρία τα 150 χιλιάρικα) και ελεύθερο τον Αμανατίδη ο οποίος έπαιζε βασικός.
Τον Ειντούρ τον έβαζα 10αρι trequartista,αλλά δεν έπαιξε και τόσο καλά (λίγα γκολ, λίγες ασίστ και av. rating γύρω στο 7).
Το επόμενο καλοκαίρι εννοείται ότι τον έδιωξα μιας είναι 34 με τεράστιο συμβόλαιο.

Με τις παραπάνω κινήσεις πήρα πρωτάθλημα, και έχασα στον τελικό κυπέλλου από τον ΠΑΟΚ.
Στο Europa πέρασα τον όμιλο και αποκλείστηκα στους "32" από τη Λεβερκούζεν (άνετα με 2 ήττες).
manatzerrrrrrrr
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Tue Nov 30, 2010 9:06 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ καλο μου ακουγεται και το δικο σου..Εγω βασικα(δεν το λεω για να δικαιολογησω την απωλεια τιτλου :P ) προσπαθω να κανω ελληνοποιηση και θελω σε 5-6 σεζον να εχω μονο 2-3 ξενους στην ομαδα..Κουλο αλλα θα το προσπαθησω..!! Κ θελω αρκετο καιρο να μαζεψω καλους Ελληνες.. Στη δευτερη σεζον πηρα Τατο,Βλαχοδημο,Σιοβα,Γιαννουλη,Γκαλιτσιο και προσπαθω να εξελιξω και τον Νικολτση που δειχνει προοπτικη..Ετσι αποφευγω πλεον να αγοραζω ξενους αν και μου εχουν παρουσιαστει πολλες ευκαιριες..Να δουμε πως θα παει..
User avatar
theogfilis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 481
Joined: Wed Oct 19, 2011 12:20 pm
twitter: theoGfilis
Status: Legen -wait for it- dary
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εγώ, πριν από λίγη ώρα, τέλειωσα την 3η χρονιά.
Γενικά, ένα save με την ΑΕΚ μπορεί να σε πορώσει. Τα οικονομικά, που βρίσκονται σε άθλια κατάσταση, αποτελούν κίνητρο, για μένα, να συνεχίσω. Θέλω να δω μέχρι που μπορώ να φτάσω ξοδεύοντας 6,5 εκατομμύρια ετησίως σε μισθούς. Και, μέχρι τώρα, πάω καλά. 1η χρονιά έχασα το πρωτάθλημα απ' τον ΟΣΦΠ με διαφορά αρκετών πόντως και αποκλείστηκα από νωρίς στο κύπελλο, ενώ τις επόμενες 2 παίρνω double. Με δυσκολία, όμως. Μάλιστα, την 3η χρονιά με πολλή τύχη, οφείλω να ομολογήσω, έφτασα στην 8αδα του Europa League, όπου αποκλείστηκα από την Inter.

Στους παίχτες, τώρα, βρήκα τραγικό τον Dimi, ενώ από την άλλη είναι υπερτίμιος ο Αραμπατζής (είναι και homegrown), ο οποίος είναι στην ομάδα μέχρι και τώρα. Βέβαια, πίσω από το Σηφάκη, τον οποίο πέτυχα ελεύθερο το καλοκαίρι του '12 και τον απέκτησα με συνοπτικές διαδικασίες. Φοβερος, υπαρχηγός και τα πάντα όλα. Απ' τους νεαρούς τερματοφύλακες, δεν με πείθει κανείς ότι μπορεί να σταθεί στην πρώτη 2αδα. Απέκτησα τον -ξενιτεμένο- Οδυσσέα Βλαχοδήμο, άλλα τραζίκ. Τώρα, παλεύω να πάρω τον Καπίνο που μένει ελεύθερος, αλλά μέχρι και τα μέσα Μαϊου με φτύνει. Ελπίζω να γυρίσει ο τροχός.

Για την άμυνα δυο λόγια. Δεν έχω εικόνα του Cala, καθώς τον έστειλα πίσω για να αποκτήσω το Μόρα, ο οποίος είναι εξαιρετικός σε όλα όσα οφείλει να κάνει ένας κεντρικός αμυντικός. Στα 32 του, είναι βασικός, αρχηγός και ο καλύτερα αμοιβόμενος παίχτης της ομάδας. Δίπλα του ο, ακόμη καταπληκτικότερος (sic), Μανωλάς. Απίθανος, πραγματικά. Δυστυχώς, το Γενάρη του 14' αναγκάστηκα να τον πουλήσω, διότι δεν ανανέωνε και θα τον έχανα το καλοκαίρι ως ελεύθερο. Ο Δέλλας, είναι καλός σαν back up για μια χρονιά, ενώ δεν ασχολήθηκα καθόλου με Helgason. Αντιθέτως, ο Κώστας Βλάχος απ' τις ακαδημίες είναι πολύ καλός ποδοσφαιριστής, ενώ κι ο Γκέντζογλου βοήθησε σαν σέντερ μπακ. Στα άκρα της άμυνας οι Κοντοές-Καράμπελας είναι βασικοί κ' αναντικατάστατοι μέχρι και την 3η χρονιά. Εγγύηση ειναι! Ο Γεωργέας με βοήθησε τα μάλα τις δύο πρώτες χρονιές και πλέον είναι coach. Aργυρίου, Ενγκλέζου και σια δεν είναι ικανοί να σταθούν κατ' εμέ. Araujo επωλήθη, με το που γύρισε.

Στον άξονα, η τριάδα Μάκος-Καφές-Βάργκας ήταν φοβερή την πρώτη χρονιά, ενώ πήρε βοήθειες κι απ' τον Γκέντζογλου. Τον Βάργκας τον πούλησα το καλοκαίρι του 12', καθώς μου ήρθε πολύ καλή πρόταση απ' την Άντερλεχτ νομίζω. Τον αντικατέστησα με τον Τζιόλη που βολόδερνε ελεύθερος μέχρι και τον Αύγουστο, ο οποίος εδώ και δυο χρονιές είναι άψογος. Επίσης, ελεύθερο πήρα και τον Dani που έδωσε ποιοτικά λεπτά για μια χρονιά και έφερε και 500 χιλιάδες στο ταμείο το επόμενο καλοκαίρι. Ταυτόχρονα, δόθηκαν ευκαιρίες σε Ναυπλιώτη (προσέξτε τον!) και Κλοναρίδη. Απ' τους υπόλοιπους του άξονα, έδιωξα χωρίς δεύτερη σκέψη το Ρότζερ και το Ρίκκα. Ο Έιντουρ τα πήγε περίφημα την πρώτη χρονιά ως AMC/Inside Forward, αλλά η καλή πρόταση της Burnley σε συνδυασμό με ηλικία και υψηλό συμβόλαιο, με ανάγκασε να τον πουλήσω. Από τη δεύτερη χρονιά, άρχισα να δίνω ευκαιρίες στο Γρόντης, απ' τις ακαδημίες, και με δικαιώνει. Οσον αφορά, το Χοσέ Κάρλος δεν μου άρεσε και τη δεύτερη χρονιά έφυγε.

Στα άκρα, υπήρχε αριστερά ο φοβερός -όπως είπε κι ο φίλος απο πάνω- Λαγός. Πολλές ασσίστ, πολλά γκολ. Από πίσω του, ο τίμιος για μια χρονιά Σιαλμάς (όταν έπαιζα αυτός, τον χρησιμοποιούσα ως Inside forward). Στα δεξιά, φυσικά, ο Leonardo που τη δεύτερη χρονιά, ελλείψει επιθετικού χαφ (και με την απόκτηση του Θανάση Καραγκούνη ως ελεύθερο), μετατράπηκε σε AMC/Advanced playmaker. Και στους δύο ρόλους είναι εξαιρετικός. Ο Μπερνς είναι μέτριος και δεν είναι για πολλά. Ο Φροξυλιάς, σε βάθος χρόνου, μπορεί να αποτελέσει καλό μπακ απ.

Στην επίθεση, την πρώτη χρονιά υπήρχε τεράστιο πρόβλημα. Η τριάδα Μπέλεκ-Λυμπε-Νέμεθ έβαλε συνολικά 10 γκολ. Ας είναι καλά ο Μόρας με το Λεονάρντο και τον Ισλανδό. Όμως, πήρα Torassa και το Γενάρη του 13' Mario Sacer. 200 χιλιάδες και οι δύο μαζί. Παιχταράδες, ειδικά ο 2ος. Να 'ναι καλά ο Στράτος ο Αποστολάκης που μου τον πρότεινε. Και ο silver arrow για τον 1ο :D .

Τέλος, να πω ότι αξίζει, με τα δεδομένα που υπάρχουν, να φτιάξετε ελληνική (και, συνάμα, νεανική) ομάδα. Προσωπικά, έχω αποκτήσει Βασίλη και Θανάση Καραγκούνη, Οδυσσέα και Παναγιώτη Βλαχοδήμο, Παναγιώτη Μπάλα, Γιάννη Σκόνδρα, Δημήτρη Ανάκογλους και 3-4 ταλαντούχους regen. Αυτοί σε συνδυασμό με τα παιδιά των ακαδημιών (regen και μη) και τους Σηφάκη, Τζιόλη, Κοντοέ, Καράμπελα, Λαγό και Κονέ (τον έχω κλείσει με 500k για την 4η χρονιά) αποτελούν έναν πολύ μεγάλο και ικανό, νομίζω, ελληνικό κορμό.
Euroleague GR blog

Cool. Cool. Cool. Cool.

So what else do you need to know? Stuff about my family, or where I'm from? None of that matters.
manatzerrrrrrrr
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Tue Nov 30, 2010 9:06 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Α Ξεχασα να αναφερω τον Καραγκουνη(του Ατρομητου)..Κ εγω τον πηρα κ ειναι τρομερος,παιζει βασικος και σκιζει..Τον Μορα δεν τον προλαβα δυστυχως οπως και τον Τζιολη αν και τους ηθελα.. :( Κατι αλλο να σας ρωτησω γιατι ειναι το πρωτο save μου στο καινουριο FM.. Εσας τα στοπερ σας βαζουν γκολ? Γιατι εμενα ο Μανωλας περυσι εβαλε 17 γκολ(συνολικα) κ τα υπολοιπα στοπερ γυρω στα 10..Και μου εκανε εντυπωση..Ολα βεβαια απο κορνερ και φαουλ με κεφαλιες..Αλλα και παλι ειναι πολλα,σε προηγουμενα FM δεν γινοταν τοσο..Εσεις το εχετε παρατηρησει?
kornilios21
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 658
Joined: Tue Aug 26, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eίναι όντως πολύ ενδιαφέρον challenge να κάνεις ομάδα με Έλληνες παίχτες, αλλά το κακό είναι ότι πάρα πολύ δύσκολα μπορείς να διακριθείς στην Ευρώπη με αυτόν τον τρόπο.
theogfilis wrote: Απ' τους υπόλοιπους του άξονα, έδιωξα χωρίς δεύτερη σκέψη το Ρότζερ και το Ρίκκα.
Πως τα κατάφερες και ξεφορτώθηκες το Γκερέιρο;
Δεν έφευγε με τπτ ο φούστης.
theogfilis wrote: Ο Φροξυλιάς, σε βάθος χρόνου, μπορεί να αποτελέσει καλό μπακ απ.
Όντως, ακόμα και τώρα που είμαι 6η σεζόν και έχω ομαδάρα, τον έχω αναπληρωματικό του Jaime (αφού τον έψησα πρώτα βέβαια με 3 δανεισμούς).
manatzerrrrrrrr wrote:Κατι αλλο να σας ρωτησω γιατι ειναι το πρωτο save μου στο καινουριο FM.. Εσας τα στοπερ σας βαζουν γκολ? Γιατι εμενα ο Μανωλας περυσι εβαλε 17 γκολ(συνολικα) κ τα υπολοιπα στοπερ γυρω στα 10..Και μου εκανε εντυπωση..Ολα βεβαια απο κορνερ και φαουλ με κεφαλιες..Αλλα και παλι ειναι πολλα,σε προηγουμενα FM δεν γινοταν τοσο..Εσεις το εχετε παρατηρησει?
Ναι, αν κάνεις την τακτική που έχει αναφερθεί στο αντίστοιχο τόπικ μπαίνουν πολλά γκολ από τα σέντερ μπακ.
Last edited by kornilios21 on Thu Nov 17, 2011 7:06 pm, edited 1 time in total.
User avatar
theogfilis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 481
Joined: Wed Oct 19, 2011 12:20 pm
twitter: theoGfilis
Status: Legen -wait for it- dary
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Eμένα ο Μόρας με τον Μανωλά βάζουν ~8-9 ανά χρονιά. Πάντως, τα άλλα σέντερ μπακ που χρησιμοποιώ δεν σκοράρουν πολύ.

Όσον αφορά τον Γκερέιρο που ρωτάει ο φίλος, βρήκα ομάδα να τον πάρει δανεικό καλύπτοντας το 90% του μισθού του κι, εν συνεχεία, έμεινε ελεύθερος.
Euroleague GR blog

Cool. Cool. Cool. Cool.

So what else do you need to know? Stuff about my family, or where I'm from? None of that matters.
kornilios21
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 658
Joined: Tue Aug 26, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

theogfilis wrote: Όσον αφορά τον Γκερέιρο που ρωτάει ο φίλος, βρήκα ομάδα να τον πάρει δανεικό καλύπτοντας το 90% του μισθού του κι, εν συνεχεία, έμεινε ελεύθερος.
Καλή φάση.
Εγώ δεν του έβρισκα με τίποτα ομάδα.
2 δανεισμούς έκανες δηλ;Γιατι το συμβόλαιο του λήγει το 2013.
User avatar
kitaropro
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Tue Apr 08, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

... κ ξαφνικα μετα απο δυο πετυχημενες χρονιες ηρθε ο θειος τιγρης , πηρε την αεκ κ μας εδωκε κ 20 μηρια μπατζετ !!! λες ? αλλο 1 χρονο υπομονη? η μηπως μονο στα ηλεκτρονικα μας ονειρα !
patrinos_navajo
Trialist
Trialist
Posts: 33
Joined: Mon Sep 15, 2008 12:59 pm
Football Manager της ομάδας: Darlington 1883
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ-Παναχαικη
Status: Back in action
Location: Πατρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να γράψω κι εγω την εμπειρία μου με την ΑΕΚ φέτος που η πρόκληση είναι ακόμα μεγαλύτερη. Η ομάδα είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ,
τα οικονομικά είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ, η προσέλευση του κόσμου επίσης ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ. μια χαρα ρεαλιστική λοιπόν φέτος η ΑΕΚ

Από την αρχή του σειβ παίζω 2 διαφορετικές τακτικές που εφτιαξα, 4-4-2 και 4-3-3. Κυρίως όμως το 4-4-2 καθώς πιστεύω
πως άμα δεν έχεις ομαδάρα δεν είναι καλό να μπλέκεις τα πράγματα. Πάμε αναλυτικότερα σε κάθε χρονιά

2011-2012

Μεταγραφές
Spoiler: show
Image
Πρωτάθλημα
Spoiler: show
Image
Κύπελλο
Spoiler: show
Image
Στην Ευρώπη διάλεξα να μην παίξω και έβαλα αναπληρωματικούς στα παιχνίδια με τη Mainz και αποκλείστηκα εύκολα.
Με βοήθησε βέβαια να επικεντρωθώ σε πρωτάθλημα-κύπελλο.
Τα οικονομικά μας βέβαια δεν πήγαν καλά, έκλεισα τη χρονιά με -3,5 μυρια

2012-2013

Μεταγραφές
Spoiler: show
Image
Πρωτάθλημα
Spoiler: show
Image
Κύπελλο
Spoiler: show
Image
Το κορυφαίο της 2ης χρονιάς είναι ότι έκανα ακριβώς ίδια αποτελέσματα με την 1η στο
πρωτάθλημα -gioupi
Στην Ευρώπη μόλις είδα τον όμιλο έκλαψα
Spoiler: show
Image
Τουλάχιστον έκλεισε η χρονιά με + 10 μυρια

2013-2014(ongoing)

Μεταγραφές
Spoiler: show
Image
Πρωτάθλημα
Spoiler: show
Image
Κύπελλο συνεχίζουμε κανονικά και πιστεύω η κλήρωση με τον Λεβαδειακό σημαίνει πρόκριση στα ημιτελικά.
Προς το παρόν τα οικονομικά της χρονιάς βρίσκονται στα + 17 μυρια

Προτάσεις:
1) Κρατήστε για 2η χρονιά τις παλιοσειρές Λύμπε ( προτείνετέ του να ξανασκεφτεί τη σύνταξη αλλιώς τον ξεχνάμε )
Δέλλα, Γεωργέα, Καφέ, Gudi, κλπ για tutoring. Έχω δει μεγάλη βελτίωση απο τη βοήθεια στους μικρούς μου και
χρησιμοποιώντας Fireblast φυσικά
2) Μην υπερβείτε το wage budget της ομάδας γιατί τα δάνεια τα πρώτα 3 χρόνια τουλάχιστον μας κρατάνε πολύ
πίσω. Π.χ ο ολυμπιακός στο σειβ μου, αν και δν εχει παρει τπτ και δν παιζει ουτε ευρωπη πλεον, εχει λεφτα και
σκορπαει σε αντιθεση με μας. Πάνω από 8,8 μυρια το χρόνο μέχρι στιγμής δεν έχω δώσει
3) Στείλτε τους σκαουτς σας παντού! Αν δείτε τις μεταγραφες μου πούλησα αργεντίνο επιθετικό 19 χρονων 9,5
μυρια στη Ρεαλ ( +25% απο την επομενη πωληση )

Αυτά προς το παρόν και από μένα, καλή επιτυχία σε όσους επιλέξουν ΑΕΚ φέτος
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Αν και Ολυμπιακός, και παρόλο που έχω αρχίσει save με τον Ηρακλή(περιμένω να πάρω τον Ολυμπιακό ολοκληρωμένο και με τις μεταγραφές Ιανουαρίου), θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο ως προς την τακτική του Μαλεζάνι(αν και αν κρίνω τα αποτελέσματα του φίλου καμία σχέση δεν έχει με τον Ιταλό επιστήμονα :P) και μια ερώτηση προς όλους.
1) Το σχόλιο λοιπόν είναι ότι η γραμμή άμυνας είναι πολύ πίσω. Κι αυτό μπορεί να είναι αποτελεσματικό στην Ευρώπη, ίσως όμως είναι ο λόγος που αγκομαχάς στην Ελλάδα.
2) Ο Ταξιάρχης Φούντας τι κάνει στο φετινό FM;;; Δεν τον είδα να τον αναφέρετε καθόλου. Στο περσινό ήταν μεγάλο πουλέν!!!
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
S Vassilis
Amateur
Amateur
Posts: 199
Joined: Tue May 09, 2006 8:11 pm
Location: Κατερίνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η ιδέα να πάρεις ΑΕΚ και να ξεπεράσεις όλα τα προβλήματα αγωνιστικά και οικονομικά είναι μια πολύ ωραία πρόκληση! Για τους ΑΕΚτσιδες είναι ετήσια ρουτίνα μιας και ποτέ δεν είχε λεφτά η ομάδα. Η φετινή ΑΕΚ όμως είναι ποιο αδύναμη από ποτέ. Εκτός το ότι δεν υπάρχει σάλιο... δεν υπάρχουν παίκτες για πούλημα ώστε να στρώσουμε τα οικονομικά, η ομάδα σε βασικές θέσεις έχει παίκτες σε πολύ μεγάλη ηλικία ώστε να μην μπορείς να στηριχτείς πάνω τους πάνω από ένα εξάμηνο. Το ρόστερ έχει αναλυθεί ποιο πάνω...να καταθέσω και εγώ λοιπόν την προσπάθειά μου.

Είναι το τρίτο save που κάνω με την ΑΕΚ και το ποιο πετυχημένο σε όλους τους τομείς. Στόχος να εξυγιανθούμε οικονομικά και Ελληνοποίηση στης Ομάδας. Ήδη κράτησα όσους Έλληνες μπορούσα περισσότερους και για το καλοκαίρι έχω σκοπό να πάρω Τσοντάκη, Ανάκογλου για αρχή και βλέπουμε σιγά-σιγά και για μεγαλύτερα ονόματα σε βάθος χρόνου.
Εννοήται πως δεν φεύγουν για κανένα λόγο από την ομάδα ότι και να γίνει Μανολάς, Γκέντζογλου, Φούντας( παίρνει παιχνίδια και ανεβαίνει το πουλέν) που είναι HG. Μάλλον θα επαναπατρίσω και τον Κονέ.

Μεταγραφές:
Image
http://img641.imageshack.us/img641/3003 ... fercen.jpg

Arroyo: απλά ο παίκτης είναι τεράστια ευκαιρία με 140Μ αγορά και 500Κ τον χρόνο μισθούς. Ο ηγέτης μου στο κέντρο, μεγάλος παικταράς.
Cardacio: Μαζίμε τον Καφέ ήταν μια πολύ αξιόπιστη λύση για το κέντρο. Από τα Χριστούγεννα και μετά που προσαρμόστηκε ήταν αλάνθαστος και έκανε τα πάντα. Όποιος τον πάρει θα με θυμηθεί!!!
Torassa: γνωστός και μη εξερεταίος (ο Sanogo θέλει πολύ δουλειά για να φτάσει στο επίπεδό του) 36 γκολ σε 31(2) παιχνίδια συνολικά μεχρι στιγμής και έχω αρκετά παιχνίδια ακόμα.
Bandalovski: Για να βγει από την εντεκάδα έπρεπε να έχει πολύ σοβαρό πρόβλημα. Αξιόπιστος σταθερός και κυρίως πάρα πολύ ΦΘΗΝΟΣ για την αξία του.
Rekish: ο γνωστός Λευκορόσος από το `11 δεν με απογοήτευσε ποτέ ήταν σταθερός και έδωσε λύσεις
Μόρας και Ζαραδούκας: τους ξέρετε όλοι και έχουν γραφτεί πολλά.
Sanogo: για πρώτη χρονιά αλλαγή του Torassa και όσο ανεβαίνει θα πάιρνει και περισσότερα παιχνίδια.

Ρόστερ - Τακτικές:
Image

για την βασική μου τακτική 4-2-3-1 ασιμέτρικ(standard-balanced) έχω να πω πως δεν πείραξα τίποτα απολύτως (εκτός από τον ST που έγινε poacher από AF και τον AMR που έγινε IF από Winger. Όλα τα υπόλοιπα είναι στο defauld. H ομάδα πήγε τρένο μιλάμε. Πήρα πρωτάθλημα από τον φεβρουάριο και τώρα έφτασα στου 8 του UEFA (με Mainz) και τελικό κυπέλλου με ΠΑΟ. Ευρώπη έπαιξα και άλλες δυο τακτικές με counter-rigid προσανατολισμό 4-1-3-1-1 και 4-4-1-1.

Image
Image
Image

Κατάταξη πρωταθλήματος.
Image
dk2991
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2152
Joined: Thu Dec 01, 2011 11:56 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: 21-4-2013
Location: FM-Land
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Καλησπέρα σε όλους!
Λοιπόν, πρώτο πόστ στο φόρουμ και μιας και είδα ότι υπάρχει θέμα για την ΑΕΚάρα, αποφάσισα να γράψω κι εγώ το κάτιτις.
Μόλις χθες ολοκλήρωσα τη πρώτη μου σεζόν (είχα κάνει δυο τρία σέιβ με άσχετες ομάδες διότι ήθελα να μάθω το παιχνίδι) και κατάφερα να πάρω τον τίτλο. Η υπόθεση ΑΕΚ είναι πολύ δύσκολη, λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν, ρόστερ ΔΕΝ υπάρχει και το staff είναι μαύρο χάλι. Θα σας πω λοιπόν τι έκανα εγώ κατά τη πρώτη μου χρονιά.

Staff:
Απλά πράγματα, τους διώχνεις όλους εκτός από τον Σαβέφσκι και τον Μπορμπόκη που είναι σκάουτερ. Οι κόουτς για τους μικρούς είναι χάλια, η ομάδα έχει δύο assistant manager αλλά και οι δύο είναι για κλωτσιές, fitness coach υπάρχει ο Pastor με Fitness 13 (...), ενώ οι άλλοι προπονητές είναι χάλι. Υπάρχει η δυνατότητα να κάνετε τον Σεραφίδη προπονητή τερματοφυλάκων αλλά είναι μεγάλος και ζητά πολλά λεφτά. Ξέρω, είναι επίπονο το να διώξεις προπονητές όπως ο Μπατίστα που έχουν ιστορία με την ομάδα, αλλά είπαμε εδώ παίζουμε FM δεν χωράνε συναισθηματισμοί. Κρατάμε Σαβέφσκι γιατί είναι καλός σκάουτερ (και επειδή ήταν παικταράς) και τον Μπορμπόκη διότι εξελίσσει τα ποσοστά του.

Το καλό είναι πως παρά τις οικονομικές αντιξοότητες, με λίγο ψάξιμο μπορούμε να συνθέσουμε ένα εξαιρετικό staff. Must να αγοράσετε προπονητές που θα προπονούν και τους μικρούς και τους μεγάλους. Μόλις ξεκινήσετε το σέιβ, καλό θα ήταν να υπογράψετε κατευθείαν τον Μπουρουτζίκα, εξαιρετικός fitness coach, ενώ αν έχετε μεγάλη database μπορείτε να βρείτε εύκολα καλούς και φθηνούς coach από Κολομβία, Αργεντινή, Βραζιλία. Παράλληλα, υπογράψτε και μερικούς σκάουτερς. Αποστολάκης, Major Santos και Juan Sanchez είναι αρκετά καλοί.

Roster:
Η ομάδα είναι πολύ κακή. Στη θέση του τερματοφύλακα υπάρχει πρόβλημα, ο Κωνσταντόπουλος δέχεται γκολ για πλάκα, ενώ ο Αραμπατζής δεν κάνει για την ΑΕΚ και έτσι τον πούλησα για 500Κ στην Ιταλία. Εγώ υπέγραψα ως ελεύθερο τον Matthieu Valverde και ενώ δείχνει μέτριος, εντούτοις έκανε εξαιρετικό πρωτάθλημα δεχόμενος μόλις 11 τέρματα.

Στην άμυνα τα πράγματα είναι το ίδιο άσχημα. Ο Καράμπελας και ο Κοντοές είναι υποφερτοί, αλλά για να υπάρχει ανταγωνισμός έφερα και τους Οικονόμου, Γκαλίτσιο (ο Ζαραδούκας πήγε ΑΠΟΕΛ). Ο Γεωργές έμεινε τιμής ένεκεν (δεν ήθελε να φύγει...). Για το κέντρο της άμυνας, μετά τον Μανωλά το χάος. Ο Κάλα είναι μέτριος και με μεγάλο συμβόλαιο, οπότε τον έστειλα πακέτο στη Σεβίλλη, ο Δέλλας πολύ αργός για τα γούστα μου και μεγάλος, ενώ ο Μπουγαϊδης εξελίξιμος μεν, αλλά ανέτοιμος. Ο Χέλγκασον έφυγε κατευθείαν στους μικρούς και έφυγε το χειμώνα. Δεν τον έβαλα ποτέ. Αντ'αυτού, αγόρασα τον Μόρα, που ήταν φοβερός και έφερα δανεικό από Ουντινέζε τον Damiano Ferronetti, που ναι μεν είναι δεξί μπακ, αλλά έχει στατιστικά που παραπέμπουν σε κεντρικό αμυντικό.

Στο κέντρο κρατάμε Βάργκας, Μάκο, Γκέντζογλου. Επειδή η ΑΕΚ είχε τρομερό πρόβλημα με την άμυνα, αποφάσισα να παίξω με δύο αμυντικά χαφ. Οπότε ο Καφές μας χαιρέτισε και πήγε στη Φίτεσε για 500Κ. Ο Ρίκκα έφυγε δανεικός για την Β'Γαλλίας με το συμβόλαιο του να πληρώνεται από το γαλλικό σύλλογο. Δυστυχώς δεν βρέθηκε κορόιδο για να με απαλλάξει από το συμβόλαιο του Γκερέιρο, οπότε τον πέταξα στις ρεζέρβες με ελπίδα να τα πάρει μαζί μου και να ζητήσει contract termination. Τελικά έφυγε το επόμενο καλοκαίρι τσάμπα στη Κέρκυρα. Από τα έσοδα, έφερα δανεικό με οψιόν τον βραζιλιάνο αμυντικό μέσο Jumar που ήταν πολύ καλός και ολοκλήρωσε τη σεζόν με average 7,12. Αλλά ο Μάκος ήταν ο καλύτερος χαφ μου, σκυλί και έβγαλε και μερικές ασσίστ.

Μεσοεπιθετικά, έδιωξα τον Μπέρνς στη Κύπρο για 300Κ και έφερα στην Ένωση τους Kanga Akale, Vicente Monje. Έκανα retrain τον Monje για τη θέση του δεξιού εξτρέμ και επίσης χρησιμοποίησα σαν δεξί εξτρέμ τους Σιαλμά και Χοσέ Κάρλος. Αλλά η αποκάλυψη της σεζόν ήταν ο Λεονάρντο. Προσωπικό σχόλιο: Μη τον πετάξετε στα άκρα, βάλτε τον στον άξονα και αφήνετε τον να εκτελεί όλα τα στημένα. Ο βραζιλιάνος ολοκλήρωσε τη σεζόν με 10 γκολ, 22 ασσίστ και average 8+! Απλά σαγηνευτικός.

Στην επίθεση διώχνω τον Μπέλεκ γιατί κοστίζει 155Κ (δεν υπάρχουν λεφτά για πέταμα) και φέρνω τον Αμανατίδη. Επίσης, χρησιμοποιώ Γκούντγιονσεν και Λυμπερόπουλο και κατα συνθήκην τον Σιαλμά. Το σύστημα που επαιζα χρειάζονταν γρήγορο φορ, οπότε ο Αμανατίδης έπαιξε στη συντριπτική πλειονότητα των αγώνων (ο Γκούντι ήταν τραυματίας όλη την ώρα και ο Λύμπε απλά δεν μπορούσε).

Σύστημα:
Προβληματίστηκα πάρα πολύ για το σύστημα και επειδή η ΑΕΚ ρουπώνει πολλά γκολ, αποφάσισα να παίξω με ένα 4-2-3-1 deep με την άμυνα τραβηγμένη πίσω, αλλά με control οδηγία. Αυτό μου προσέφερε τα εξής: Κατοχή μπάλας, ελαχιστοποίηση επιθέσεων αντιπάλων και πολλές φάσεις. Δεν έβαλα restictions στους παίκτες. Αντίθετα, έδωσα τεράστια έμφαση στα στημένα. Από τα 67 γκολ το 1/3 προήλθε από εκτελέσεις φάουλ (best header) και κόρνερ (Aim to far post με τον μοναδικό φορ να κάνει Challenge στον τερματζή των άλλων). Επίσης, κέρδισα αρκετά πέναλτυ (6 στη σεζόν). Το αποτέλεσμα του συστήματος ήταν θεαματικό μιας και έχασα μόλις ένα παιχνίδι (το τελευταίο) και έφερα άλλες 5-6 ισοπαλίες. Τα 11 γκολ παθητικό ήταν σημείο κλειδί για εμένα. Όποιος θέλει αναλυτικά το σύστημα θα ανεβάσω φωτό.

Έτσι, έφερα τον πολυπόθητο τίτλο, έκανα συμπαθητική πορεία στην Ευρώπη (Στους 32 αποκλείστηκα δύσκολα από Τσέλσι) και στο κύπελλο αποκλείστηκα άδικα στα προημιτελικά. Τώρα μπαίνω δεύτερη σεζόν, αλλά πάλι δεν έχω λεφτά (450Κ μπάτζετ μόνο !!!).

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Ciric21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6927
Joined: Thu Sep 23, 2010 6:34 am
Football Manager της ομάδας: Coventry
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
facebook προφίλ: nik23s
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Μια γρηγορη ερώτηση.

Να πουλήσω τον Μανωλά με 10.5m στην Μπάγερν;
Μια ομάδα Άλλη Εντελώς Κατάσταση
μια ατέλειωτη μες στην καρδιά επανάσταση
σε τρία γράμματα χώρεσε η ζωή μας
γιατί υπήρξε γνήσια σχέση μεταξύ μας.
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τυλιξε τον και σε κορδελα και στειλ'τον πριν αλλαξουν γνωμη!
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”