Arsenal

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7204
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

O Ρωσος ως in.for AML κανει παταγος εμενα μ εβαλε πανω απο 20 γκολ σε ολες τις διοργανωσεις κ με το που τελειωσε η σεζον μου εκανε προταση η Μαν.Σιτυ 30Μ αλλα ο παιχτης αρνηθηκε :(
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετα απο μια σεζον Τοτεναμ και μια Αγιαξ νομιζω εφτασε η ωρα να πιασω και παλι την Αρσεναλ

O Wilshere πως τα πηγαινει μετα τον τραυματισμο? Εχει αρκετα υψηλο ΡΑ (οπως και ο Ραμσευ) και με ψηνει η τριπλετα Σονγκ-Τζακ-Ααρον για πολύ καιρο. Δεν ειμαι τοσο των μεταγραφων και σκεφτομαι να παιξω το σεηβ με φουλ youth και ακαδημιες

Για να δουμε.
User avatar
Kerlonios
Indispensible
Indispensible
Posts: 1687
Joined: Thu Oct 20, 2011 12:48 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos, Arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: I wish you were a beer
Location: Αθήνα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Απο 2012-2013 σεζον να υπολογιζεις σε wilshere. Το καλο ειναι οτι το ροστερ ειναι μικρο και ερχονται πολυ τραυματισμοι συχνα πυκνα οποτε αναγκαστικα ο Ramsey θα παρει πολλα παιχνιδια και θα ανεβασει stats. Γινετε παικτουρα, θα βαλω και pic με την πρωτη ευκαιρια. Αλλα για την 3αδα που αναφερεις θα μου ταιριαζε περισσοτερο ενας παικτης τυπου αρτετα-ροσισκυ αντι του wilshere ή ramsey. Ο Song δεν βγαινει ουτε για κατουρημα!
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επαιξα μια σεζον με τον Αγιαξ καθως ηθελα να βρω ενα συστημα ωστε τελικα να το βαλω στην Αρσεναλ. Η τρια δα εκει ήταν Ερικσεν - Ντε Γιονγ -Ενο (adv.plm support/bwm def/amc att) και κουμπωσαν εξαιρετικα. Αντιστοιχη ειναι και η τριαδα των παικτων εδω. Με τους αμυντικους να δω γιατι ο μερτεσακερ ειναι αργος και παιζω συνηθως με ψηλα την αμυνα και θα πεσει γλεντι.

Αν το προχωρησω αρκετα το save με την Αρσεναλ θα ποσταρω και κανα σκριν
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

σχημα και μεταγραφες τα βλεπετε
δωστε μια βοηθεια/προταση για τα team instructions(με αυτα στα φιλικα τα πηγα πολυ καλα αλλα θελω μια 2η γνωμη) και ισως για την τριαδα μπροστα καποια αλλη ιδεα απο roles/duties

Image
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτη ειναι η τακτικη που παίζω (μαζι με σκριν του RVP-αυστηρα poacher)
Image

και εδω ενδεικτικα αποτελεσματα (2ος με 91 βαθμους την πρωτη χρονια και ΤσΛ. Αν ειχα πιο βαθυ ροστερ θα επαιρνα και το πρωταθλημα) με μεταγραφες 11αδας τους Aldeweireld/Azpilicueta/Baines
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

με την τακτικη που ειπα παραπανω και σαν complete forward ο φαν περσι δεν βαζει τοσα γκολ οσο σαν ποατσερ(αναμενομενο) αλλα εχει κανει μαγκες τους γυρω του
Image

το average rating (παροτι δεν εχει τα γκολ που του δινουν σημαντικο boost) τεινει στα ιδια επιπεδα με αυτα στο σειβ του νικιφορενκο οποτε δεν μπορω παρα να ειμαι υπερευχαριστημενος



τον εχει κανεις να εκτελει κορνερ?
ενω θεωρητικα εχει το καλυτερο ποδι,στην πραξη νομιζω μολις μια απο τις ασιστς του ειναι απο κορνερ



εναν welligton silva που ειναι δανεικος στην λεβαντε τον εχει κρατησει κανεις? αν ναι πως τα πηγε κι αν ειναι ευκολο καποιο σκρινσοτ απο την εξελιξη του plzthx


επισης νομιζω οτι οι συμβουλες του pat rice στα team talks ειναι εξαιρετικες




ψιλοπληγη το κακο natural fitness του RVP παντως
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mojotzotzo wrote:επισης νομιζω οτι οι συμβουλες του pat rice στα team talks ειναι εξαιρετικες
τελος πρωτης χρονιας παιρνει συνταξη - εγω εχω τον Keown τωρα.
Spoiler: show
Image
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

τον keown τον παιρνω πολλες φορες για βοηθο αλλα τωρα τον ανανεωσα σαν σκαουτ τον απριλη γιατι πηγε να τον παρει η μαν.σιτυ και ετσι δεν εμπαινε σε συζητησεις για ανανεωση ξανα το καλοκαιρι και πηρα τον βαντιρ ντε μοραες για δευτερη χρονια πριν αποσυρθει κι αυτος



στο πρωταθλημα κι εγω δευτερος βγηκα
Spoiler: show
Image
και στην ευρωπη αποκλειστηκα στον ημιτελικο απο την μετεπειτα νικητρια μπαγιερν
Spoiler: show
Image
το προβλημα που δεν με αφησε να διεκδικησω πρωταθλημα μεχρι τελους και απο τις βασικες αιτιες αποκλεισμου ηταν η κουραση
σε εναμιση μηνα,το μεγαλυτερο διαστημα ξεκουρασης ηταν ενα 4ημερο ενω το ματς με τοτεναμ που εχασα απο πεναλτυ στο 90+3 και εμεινα πρακτικα εκτος διεκδικησης πρωταθληματος ηταν με μολις μια μερα ξεκουρασης
Spoiler: show
Image

συνεχιζω σταθερα με την τακτικη που ανεφερα πριν:
Spoiler: show
Image

οι μεταγραφες 1ης και 2ης σεζον:
Spoiler: show
Image
η αληθεια ειναι πως το παρακανα στην πρωτη σεζον αλλα ειχα θεμα με 4μηνο τραυματισμο αρτετα οποτε θελοντας και μη πηρα πλειμεικερ ενω και για δεξι μπακ μπορουσα να παρω κατα πολυ φθηνοτερο αλλα ειδικα απο την στιγμη που ο martin montoya δεν ερχοταν,ηθελα συγκεκριμενα τον μαριο φερναντεζ
ο reus δεν με διακιωσε αλλα ειναι λιγο περιπτωση ντι μαρια στην ρεαλ απο την πραγματικοτητα,δηλαδη δειχνει να ειναι σε καλο δρομο και οτι θα στεριωσει στην ομαδα παροτι πρωτη χρονια δεν εβγαλε ματια
εκανε παντως καποια μεγαλα παιχνιδια οπως στον ημιτελικο με την μπαγιερν που το 8,2 τον αδικει καταφωρα
ο μαρτιν μαζι με τον φαν περσι ηταν πρωτος στις ασιστς στην ομαδα
ο αγιου ειναι τουμπανο,περα απο box-to-box τον χρησιμοποισα σαν complete forward προς το τελος της σεζον που ειχε εναν τραυματισμο ο φαν περσι και ιδου:
Spoiler: show
Image
για την δευτερη σεζον πηρα γιαρμολενκο αντι αρσαβιν,δεν ειναι τοσο δημιουργικος αλλα ειναι πολυ πιο εργατικος,πιο κλασσικος ακραιος ενω ειναι το ιδιο καλος σαν φορ
δηλαδη θα κανει την δουλεια του αρσαβιν,του παρκ και του σαμακ
για τον μπεινς και γενικα για αριστερο μπακ δεν ηθελα να δωσω τοσα λεφτα αλλα για χειροτερους του ζητουσαν καπου στα 16-25 εκατομυρια οποτε προτιμησα αυτον για να ειναι και home-grown και με διαπραγματευσεις κατεβασα την τιμη απο τα 30εκ
οι υπολοιποι ειναι νεαροι ή ρετζεν


στις πωλησεις ουσιαστικα απο βασικους δοθηκε ο αρσαβιν,παροτι εκανε πολυ καλη χρονια, λογω ηλικιας περισσοτερο και αρκετα μεγαλου συμβολαιου
ρολο στην ομαδα εχουν και οι αρτετα,σαμακ,μερτεζακερ και ειναι πολυτελεια να εχουμε τετοιους παιχτες στον παγκο ή την εξεδρα αλλα με τα λεφτα τους μπορουμε να φερουμε πιο ελπιδοφορους παιχτες που θα εχουν και μεγαλυτερη υπομονη οταν μενουν εκτος 18αδας(καρλος βελα,μπεντερ,φαμπιανσκι ανηκουν στην ιδια κατηγορια επισης)
υπαρχουν ταλεντα που δειχνουν ετοιμοι για 11αδα και δανειζονται (frimpong,miyachi) μηπως και παιρνοντας ματς καταφερουν να κανουν το μπαμ και να κερδισουν θεση
υπαρχουν παιχτες που οι τραυματισμοι τους ριξαν το επιπεδο και ετσι πωλουνται(ροσιτσκι,ντιαμπυ,σκιλασι)
υπαρχει ο ουελινγκτον σιλβα που δεν εχει αδεια εργασιας οποτε δανειζεται,υπαρχει και ο γκιμπς που απλα δεν τον γουσταρουμε οποτε φευγει για να στηριξουμε και το δικο μας παιδι τον mendy :D
οι υπολοιποι ειναι κυριως νεοι που απλα δεν εχουν το ταλεντο για να παραμεινουν



σχετικα με τους παιχτες που βρισκονται εξαρχης στο ροστερ που ειναι και το σημαντικοτερο


ο σεζνυ επαιξε σε ολα τα 55 ματς της σεζον
για τοσο νεος,ειναι τρομερος

οι φερμαελεν και κοσιενλυ παιξαν 50+1 και 50 ματς αντιστοιχα και ειναι εξαιρετικοι

ο σονγκ επαιξε 45 ματς και επισης ειναι τρομερος

το εντυπωσιακοτερο ειναι οτι και οι 4 τους εχουν κι αλλα περιθωρια βελτιωσης και νομιζω ειναι εγκλημα αν καπελωθουν με μεταγραφη αλλου παιχτη





ο αντρε σαντος αν και δεν το περιμενα δεν ειναι τρυπα στην αμυνα και φυσικα ειναι πολυ καλος επιθετικα
μπορει να σταθει βασικος και ισως ειναι λαθος που τον καπελωνω με τον μπεινς,αν δεν περισσευαν τοσα πολλα λεφτα θα ηταν λαθος η αγορα αλλου παιχτη εδω


ο σανια οπως και ο γουιλσιρ ευτυχως επιστρεφουν σε ικανοποιητικα επιπεδα και απο την δευτερη σεζον θα πρεπει να υπολογιζονται σοβαρα

ο κοκελιν εχει χαμηλο μαρκινγκ αλλα με individual training διορθωνετε
βοηθησε και σαν δεξι μπακ και σαν box-to-box αλλα φυσικα ειναι η πρωτη αλλαγη του σονγκ
δεν ειναι ετοιμος απο την πρωτη χρονια,ισως ουτε και απο την δευτερη,αλλα με το ανεβασμα του μαρκινγκ το μελλον του ανηκει σαν αμυντικο χαφ


ο ραμσευ ειναι εξαιρετικος ειτε σαν box-to-box ειτε σαν πλειμεικερ,και αυτος βοηθησε σαν δεξι μπακ...ακομα ενας παιχτης που παροτι ειναι ετοιμος ηδη,εχει ακομα τρομερα περιθωρια εξελιξης


αρσαβιν και ζερβινιο ειναι πολυ καλοι,δεν ειναι οι πρωτοκλασσατοι εξτρεμ που θα βαλουν 30 γκολ αλλα βοηθανε τρομερα
γουολκοτ και τσαμπερλειν μπορουν να βοηθησουν σε ολες τις θεσεις της 3αδας μπροστα
οταν πηραν συνεχομενα ματς,απεδιδαν εξαιρετικα
ο γουολκοτ δειχνει να εχει χασει το τρενο της βασικης 11αδας αλλα ειναι πολυ καλη αλλαγη ειδικα οταν χρειαζεται ταχυτητα
ο τσαμπερλειν δειχνει οτι θα γινει ο world class παιχτης που δεν ειναι ο ζερβινιο και δεν θα γινει ο γουολκοτ οποτε αξιζει να στηριχτει αντι να ψαχνουμε να φερουμε παιχτες μπροστα του

στην επιθεση μονο φαν περσι,δεν χρειαζονται λογια...επειδη η αλλαγη του θα παιζει μονο οταν ειναι τραυματιας,επελεξα να παρω παιχτη που περα απο σεντερ φορ παιζει και σε αλλη θεση ωστε να μην τρωει συνεχεια παγκο οπως ο σαμακ




υγ δεν μου αρεσει που ζηταν πολυ μεγαλα συμβολαια οι παιχτες αλλα τεσπα
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μεταγραφες πολλες δεν εχω κανει (οχι τουλαχιστον σε χρηματα) καθως ηθελα να κρατησω τους παικτες που εχει η Αρσεναλ και να παιξω με τα ταλεντα. Baines και Di Maria (16 τον ειχει transfer της δευτερη σεζον) απο ακριβες μεταγραφες. Τα υπολοιπα σε πιτσιρικαδες και αναπληρωματικους. Η σφαγη εγινε στις πωλησεις οπου δευτερη σεζον ειχα 132μυρια απο πωλησεις (με βασικους να φευγουν τον Αρσαβιν στην παρι, τον Γουολκοτ στην Σιτυ -δεν πολυηθελα αλλα επρεπε να φυγει καποιος πλαγιος και ο Γουολκοτ ειναι χειροτερος απο τον Ζερβινιο και θελω να παιρνει παιχνιδια και ο Τσαμπερλεην- και τον γεναρη ο Αρτετα για 17,5 εκατομυρια στην Μπιλμπαο ολα μπροστα... ετσι και αλλιώς ήταν πισω απο Ραμσεη και Labyad που πλεον εχει αξια 7εκατ και φαινεται να τουμπανιαζει.) Τα περισσοτερα ήταν σε 48 δοσεις αλλα εχω Γεναρη μηνα 150εκατ μπαλανς, 98 για μεταγραφες και εχω καθε μηνα κερδος (απο εκει που την πρωτη χρονια εμπαινα μεσα 3 εκατ το μηνα και ερχομουν στα ισα με τα λεφτα στο τελος του χρονου) οποτε θα ξεφυγω απο χρηματα για τα επομενα χρονια.

Βεβαια μιλαμε για κανονικη σφαγη στις reserves απο τις πωλησεις...


Αποφασισα οτι τρελο πουλεν για αυτο το μανατζερ ο Σιγκουρτσον της Χοφενχαημ (και home grown).

Για την δευτερη σεζον δυο πραγματα - μαλακiα που ξαναεχει Κοπα Αφρικα (για να γυρισει να γινεται καθε μονη χρονια) και εχω κληρωσεις ρεχαγκελ παντου και ετσι οι αναπληρωματικοι παιζουν συνεχεια και οι βασικοι μεχρι στιγμης 1 παιχνιδι την εβδομαδα.


Μπορεί αν σηκωθω καποια στιγμη απο τον καναπε να παω να βαλω κανα σκριν...
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7204
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εγω 1η σεζον πηρα μονο τον χειμωνα παιχτες και στο τελος της 1ης και μεσα της 2ης εκανα τρομερες αγορες και πωλησεις βεβαια στις αγορες το ξεσκισα λιγο αλλα αφου τα χω να μν τα δωσω? Παντως 2η σεζον αν δεν τα παρω ολα θα με loser.

1η σεζον αγορες - πωλησεις.
Spoiler: show
Image
2η σεζον αγορες - πωλησεις.
Spoiler: show
ImageImageImage
H τακτικη μου

Δυστυχως τωρα 2η σεζον δεν θα παιζει C.L. o Aguero και παιζω και Bayern.

Image

Αυτος ο Ισλανδος ειναι μεγας παιχτης εχει κανει παγκιτη τον Γουιλσιρ, αναγκαστικα ετσι τον κανω ροτεισον με Ραμσευ.
Ο RVP δυστυχως στο Euro επαθε σοβαρο τραυματισμο γυρισε τον Σεπτεμβρη αν και βαζει γκολ αυτο το natural fitness 10 δεν τον βοηθα καθολου.
User avatar
Kerlonios
Indispensible
Indispensible
Posts: 1687
Joined: Thu Oct 20, 2011 12:48 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos, Arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: I wish you were a beer
Location: Αθήνα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Και γω zonal marking χρησιμοποιω και freedom - more expressive παιδια.
Απο μεταγραφες τελος 1ης σεζον πηρα Ganso (του μαθα και AML), Baines, Sanogo, Moises (17 απο Villareal) και Tevez αν και με απογοητευσε.
Να προτεινω να δοκιμασετε Σαμακ στα πλαγια γιατι με van Persie, Bendtner, Tevez, Sanogo δεν μου πολυχωραγε στην επιθεση και οσες φορες τον εβαλα στις πτερυγες ηταν πολυ αποδοτικος. Λογικα θα τον πουλησω ομως.
Απο μικρους Chamberlain, Angha, Toral, Rees, Miyachi, Miquel εχω ξεχωρισει. Στους πιο μεγαλους ο Henderson φαινοταν καλος αλλα μου τραυματιστηκε για 3 μηνες και εμεινε πισω. Frimpong πολυ μετριος αν και για το rotation και επειδη ειναι homegrown τον κρατησα. Ο Yennaris τελικα δεν λεει πολλα.

Κορνερ εχω βαλει van Persie και βγαζει μπολικες assist αλλα στα φαουλ ηταν απελπισια και τον εβγαλα.

Τελος ο Ramsey εχει εξελιχτει σε λατρεια ενω εμενα ο Gervinho δεν με ικανοποιησε. Εσεις σε τι θεση τον βαζετε και με τι ρολο?
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

εγω τον ζερβινιο τον εχω δεξια inside forward support με wide play στο move into channels
δεν ειναι τρομερος αλλα στο πρωτο μισο της σεζον ηταν πολυ καλος και πηρε 2-3 ματς μονος του,μετα ειχε κοπα αφρικα και τραυματισμο και επεσε αρκετα
User avatar
Kerlonios
Indispensible
Indispensible
Posts: 1687
Joined: Thu Oct 20, 2011 12:48 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos, Arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: I wish you were a beer
Location: Αθήνα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Στην αρχη τον ειχα winger attack και μετα τον εβαλα για λιγο inside forword support αλλα εφυγε για κοπα Αφρικα οπως ειπες. Απλα και μενα μου χε τραυματιστει μετα την πρωτη αγωνιστικη για 3 μηνες οποτε ισως φταιει και αυτο. Παντως οντως περνει παιχνιδια μονος του (σε τελικο κυπελλου χατ-τρικ).

Επισης αν δεν κανω λαθος και την 2η χρονια εχει παλι κοπα αφρικα απ οτι θυμαμαι απο αλλα save. Σε αυτο δεν εχω φτασει ακομα. Και προετοιμασια 2ης χρονιας μου φυγαν γυρω στους 10-12 παικτες για Ολυμπιακους.
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω τους εκανα withdraw και δεν πηγε κανεις :)
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”