Malaga CF

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Image




H μάλαγα είναι ένας σύλλογος με έδρα την ομώνυμη πόλη της ανδαλουσίας.Ιστορικά δεν έχει κάποια αξιομνημόνευτη επιτυχία.Στις αρχές της προηγούμενης δεκαετίας είχε μια καλή πορεία στο κύπελλο ουέφα αλλά ακολούθησε μια πτώση στην δεύτερη κατηγορία τα επόμενα χρόνια.Φτάνουμε στον ιούνιο του 2010 όταν και ο σεΐχης Abdullah bin Nasser bin Abdullah Al Ahmed Al Thani αγοράζει την ομάδα καθιστώντας την μία από τις πιο πλούσιες ομάδες καθώς και μία από τις ενδιαφέρουσες προκλήσεις στον κόσμο του football manager,αφού μας δίνεται η ευκαιρία να χτίσουμε μια μεγάλη ομάδα από το μηδέν.


Image


Image


Με έναν πρόχειρο υπολογισμό μπορούμε να δούμε ότι το διαθέσιμο μπάτζετ μπορεί να φτάσει αθροιστικά τα 76,5 εκατομμύρια ευρώ.
Αν υπολογίσουμε ότι μόλις την 1η αυγούστου ήρθε το παρακάτω μήνυμα τότε ανεβαίνει κι άλλο το ταβάνι μας...:


Image




Προσωπικά δεν είμαι φαν των πολλών μεταγραφών την πρώτη σεζόν,ούτε των μαζικών αγορών με δόσεις κυριώς λόγω ρεαλισμού. Φυσικά πιστεύω πως όσοι είστε διατεθειμένοι να ξεχειλώσετε το τεράστιο μπάτζετ με 48 δόσεις κτλ αξίζει τον κόπο να κυνηγήσετε ακόμα και πρωτάθλημα από την πρώτη σεζόν.Για τους πιο "ήπιους" προπονήτες θα συνιστούσα λίγο μετριοπάθεια στην αγορά παιχτών για αρχή,να κυνηγήσετε την 3η θέση ώστε μέσα από την ευρωπαϊκή καταξίωση να ανέβει και το reputation της ομάδας ωστέ να αξιοποιηθούν τα πολλά λεφτά σε world class παίχτες,την 2η-3η κτλ σεζόν,που στην αρχή δεν μπορούμε να προσελκύσουμε.Εδώ να πω ότι ο πρόεδρος είναι background sugar daddy,δηλαδή θα βάλει υπέρογκα ποσά τις πρώτες σεζόν ώστε να χτίσετε την ομάδα αλλά μετά πρέπει να βασιστείτε στην σωστή διαχείριση οικονομικών ώστε να συνεχίσετε να έχετε μεγάλα μπάτζετ.Αυτός είναι και ο λόγος που προτείνω να μην βιαστείτε και πάρετε πάρα πολλούς παίχτες στην αρχή αλλά να πάτε βήμα βήμα ώστε να χτίσετε μια δυνατή ομάδα και σε 2-3 χρονιές που θα έχετε ανεβάσει το reputation της ομάδας να έχετε τα καλά οικονομικά χωρίς να περιμένετε το χαρτζιλίκι του sugar daddy προέδρου για να προσελκύσετε τους world class παίχτες.






Για προπονητές και κατασκόπους δεν χρειάζεται να πούμε πολλά,υπογράφετε τους καλύτερους που σας επιτρέπει το reputation της ομάδας.

Για να δούμε τι μεταγραφές θα κάνουμε πρέπει να φτιάξουμε το παζλ του τωρινού ρόστερ και της τακτικής που θα προτιμήσουμε ώστε να δούμε τι κομμάτια μας λείπουν

Αρχίζοντας να πω ότι θεωρώ ότι στο ισπανικό ποδόσφαιρο ταιριάζει το ποδόσφαιρο κατοχής οπότε με βάση αυτό προτίμησα ένα 4-2-3-1 με fluid και control

Image


Τερματοφύλακες

Image

Μία μέτρια επιλογή μόνο οποτε η μεταγραφική μας φρενίτιδα θα αρχίσει με κυνήγι τερματωφυλάκων
Οι πιθανές επιλογές είναι αρκετά ικανοποιητικές:
Spoiler: show
Image
Καλύτερη επιλογή από άποψη ετοιμότητας είναι ο Mandanda,εν τέλει εγώ προτίμησα μια διαφορετική οδό και έκανα δύο αγορές,τον πολύπειρο Jaaskelainen και το τεράστιο ταλέντο Areola ώστε να έχω έτοιμη λύση στην αρχή και να φτιάξω έναν world class τερματοφύλακα για το μέλλον
Spoiler: show
Image


Δεξιοί οπισθοφύλακες


Image

Εδώ νομίζω είμαστε καλυμμένοι για αρχή,στο μέλλον θα έπαιρνα ένα καλύτερο παίχτη από τον sanchez(ο jesus gamez είναι home grown και σε μια μελλοντική υπερομάδα δύσκολα θα βρεθούν παίχτες που να βγήκαν από τις ακαδημίες μας και να μπορούν να σταθούν στο ρόστερ μας)



Αριστεροί οπισθοφύλακες


Image

o monreal είναι εξαιρετικός,ήδη δείχνει να κερδίζει και θέση στο βασικό σχήμα της εθνικής οπότε θα αρκετσούμε σε κάποιο ταλέντο για αλλαγή ή με αγορά κάποιου πολυθεσίτη για κάλυψη εκ των έσω.Ο eliseu είναι εξτρέμ κυρίως αλλά γενικά νομίζω δεν έχει θέση στην ομάδα.



Κεντρικοί οπισθοφύλακες


Image

ο demichelis προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου,αλλά στο fm είναι εξαιρετικός ειδικά για stopper:
Spoiler: show
Image
o mathijsen είναι καλή επιλογή για παρτενέρ αλλά επειδή είμαστε πλούσιοι θα κοιτάξουμε για έναν παίχτη πιο κατάλληλο για ρόλο cover δίπλα στον demichelis
Νομίζω δεν χρειάζεται πολύ ψάξιμο και ο vertonghen είναι εξαιρετικά προφανής επιλογή:
Spoiler: show
Image


Αμυντικογενή χαφ


Image

ο τουλαλάν είναι η ποιοτικότερη μας επιλογή και η αξιοποίηση του οδήγησε να βάλουμε την μία θέση του mc σαν deep lying playmaker defend
δίπλα σε τέτοιο ρόλο θεώρω ότι πρέπει να υπάρχει ένας υπερπλήρης παίχτης σαν box-to-box οπότε θα κινηθούμε για κάποια σημαντική μεταγραφή και εδώ
ο recio είναι σημαντικό ταλέντο και θα είναι η πρώτη αλλαγή των δύο παραπάνω ρόλων και οι camacho,apono μένουν για μπακ απ

οι απαιτήσεις για μεταγραφή σε αυτήν την θέση είναι μεγάλες οπότε και οι ποιοτικές επιλογές σε καλές τιμές σχετικα λίγες:
Spoiler: show
Image

οι nainggolan,kallstrom θα ήταν οι πρώτες μου επιλογές αλλά τους έχω πάρει σε άλλο σέιβ οπότε προσωπικά δεν τους προτίμησα,για πιο πολλά λεφτά θα έδινα στον ισπανό javi martinez ενώ αν δεν υπήρχε το ταλέντο του recio θα έπαιρνα για αλλαγή του deep lying playmaker defend τον jali
εν τελει η προσωπικη μου επιλογή λέγεται lucho gonzalez:
Spoiler: show
Image


Δεξιοί μεσοεπιθετικοί


Image

Εδώ ότι κενά υπήρχαν φρόντισε η ομάδα από μόνης της irl να τα καλύψει με την απόκτηση τoυ τρομερού cazorla και του joaquin που παρότι δεν έγινε ο σπουδαίος παίχτης που έδειξε παλιότερα παραμένει πάρα πολύ καλή λύση


Αριστεροί μεσοεπιθετικοί


Image

ο duda είναι πολύ καλός και ο φυσικός αρχηγός της ομάδας οπότε είναι μια εξαιρετική λύση
o cazorla όπως βλέπουμε παίζει και εδώ,όμως επείδη δεν θέλω να αλλάζω θέσεις σε αυτούς που προορίζονται για βασικοί θα πρότεινα μια μεταγραφή και εδώ για περισσότερο βάθος(δηλάδη αν ο αναπληρωματικός joaquin κάλυπτε και αριστερά τότε νομίζω δεν θα χρειαζόταν κι άλλος παίχτης)

επειδή δεν είναι πρωταρχική η ανάγκη για παίχτη εδώ και επειδή το ίδιο συμβαίνει και στην επίθεση σκέφτηκα την αγορά παίχτη που να μπορεί να παίζει και aml και st οπότε εύκολα κατέληξα στον andriy yarmolenko:
Spoiler: show
Image

Επιθετικά χαφ


Image

ο baptista δεν μου είναι αγαπητός αλλά νομίζω θα ήταν λάθος κίνηση να μην είναι βασική μας επιλογή ενώ ο buonanotte δεν είναι το ταλέντο που ήταν παλιότερα αλλά είναι υπεραρκετός για αλλαγή οπότε εδώ είμαστε πλήρεις



Επιθετικοί

Image

ο van nistelrooy μπορεί να μεγάλωσε και να έχασε αρκετή από την ταχύτητα του αλλά παραμένει τρομέρος αν εκμεταλλευτούμε την εμπειρία του και "κρύψουμε" την χαμένη ταχύτητα σαν deep lying forward
Spoiler: show
Image
από εκεί και πέρα ο rondon είναι τρομερό ταλέντο(προσωπικά δεν περίμενα να είναι τόσο καλός) και άμα τον στηρίξουμε πιθανών να γίνει ένας εξαιρετικός complete forward
Spoiler: show
Image

οπότε έχουμε τον έμπειρο deep lying forward van nistelrooy,τον πιο δυνατό target man rondon και τον πιο κινητικό poacher yarmolenko που είδαμε νωρίτερα,οπότε μπορούμε να προσαρμοστούμε σε οποιοδήποτε αντίπαλο.
ο ολλανδός είναι 35 οπότε μετά την πρώτη σεζόν θα πρέπει να κινηθούμε για αντικαταστάτη του,προσωπικά σκοπεύω να κινηθώ πιθανότατα για τον felipe caicedo που μου έχει γυαλίσει από άλλα σέιβ (σαν αντίπαλος):
Spoiler: show
Image
εξελίσσεται ακόμα πιο πολύ


οπότε συγκεντρωτικά οι σχετικά μετριοπαθείς μεταγραφές για πρώτη χρονιά είναι:
Image


και η αρχική εντεκάδα διαμορφώνεται ως εξής:


Image




υγ περιμένω να δω πολλά screenshots με τεράστια ποσά ξοδεμένα :D
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7204
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πολυ αναλυση και παλι mojo η Μαλαγα θα ναι σιγουρα το επομενο save μου,
τελικα τι εκανες με την ομαδα στο πρωταθλημα?
Zeo-3
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 380
Joined: Tue Aug 17, 2010 2:21 pm
Football Manager της ομάδας: Inter
facebook προφίλ: jeff.choi.79
Status: Don't talk to strangers...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πραγματικα πολυ καλη δουλεια φιλε Μοτζο!!Με επεισες και εμενα το επομενο μου save να ξανα ειναι στην Ισπανια!!


Απλα μια διορθωση ειναι αναλυση το ποστ σου οχι προτασεις που εβαλες στον τιτλο νομιζω!!
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Zeo-3 wrote:Απλα μια διορθωση ειναι αναλυση το ποστ σου οχι προτασεις που εβαλες στον τιτλο νομιζω!!
εχω καποιους λογους που προτιμησα το "προτασεις"
ο βασικοτερος ειναι οτι η ομαδα εχει περισσοτερο ενδιαφερον σαν προοπτικες(μεσω μεταγραφων) λογω οικονομικων και οχι τοσο λογω του υπαρχοντος ροστερ οποτε θα εχει πιο πολυ ενδιαφερον να μιλησουμε για το πως θα ξοδευτουν τα λεφτα σε πιθανες μεταγραφες παρα για τους παιχτες που θα βρουμε στην ομαδα οταν θα κανουμε new game
και απο την στιγμη που ουσιαστικα προτεινω οι 6 απο τους 18 παιχτες της αποστολης,τουλαχιστον, να ειναι μεταγραφες δεν το θεωρω "αναλυση" αλλα "προτασεις"
αν ηταν αναλυση σιγουρα θα ειχα γραψει περισσοτερα πραγματα για τους τωρινους παιχτες,ενω τωρα καποιους δεν τους αναφερω καν,και σιγουρα θα ειχα βαλει αλλα screenshots για το ροστερ(πχ θα ειχα φροντισει να φαινονται και τα συμβολαια και η ηλικα των παιχτων)


απλα επειδη για να δουμε που χρειαζονται μεταγραφες πρεπει να δουμε και τι ελλειψεις εχει το τωρινο ροστερ,ισως επεκταθηκα παραπανω απο ενα απλο ποστ προτασεων


υγ και για να απαντησω παραλληλα στον αντρεα,αν ηταν αναλυση σιγουρα θα ειχα φροντισει να δοκιμασω περισσοτερο την τακτικη(τουλαχιστον μια σεζον)ενω τωρα ειμαι σχετικα νωρις στην χρονια και απλα την παρεθεσα ενδεικτικα για να εχουμε μια εικονα του πως θα κινηθουμε :D


ευχαριστω και για τα καλα λογια κιολας :-D
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7204
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Σε τετοιες ομαδες με λεφτα ειδικα στην Ισπανια ειναι ωραιο μακροπροθεσμα να ισπανοποιησεις πληρως το ροστερ μιας και υπαρχουν πολλα πουλενανια εκει.
No Limit
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε μου δεν ξερω αν εχει σημασια με ποια version παιζει κανεις αλλα σε εμενα η μαλαγα δεν εχει τετοια ποσα
π.χ αν κυνηγησεις την προκριση στο c.l εχει 20m για μεταγραφες και 4m για συμβολαια
για κυνηγει του τιτλου εχει 24 m για μεταγραφες και 4,4m για συμβολαια και παει λεγοντας...
παιζω με την version 12.1.1
για μενα τα λεφτα που μου δινει ειναι καλα αλλα βαζω 48 δοσεις και θα ηθελα να τις αποφυγω..
παντα μιλαω για new game στα ποσα παραπανω
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

ε εσυ εχεις να φαινονται οι μισθοι ανα βδομαδα ή ανα μηνα
γιατι τα τρανσφερ μπατζετ που λες ειναι ιδια και στα wage budgets υπαρχει η διαφορα

εγω το εχω ανα χρονο γιατι irl οταν μιλαμε για συμβολαια ποδοσφαιριστων συνηθως μιλαμε για ποσα ανα ετος (πχ θα πουμε οτι ο μεσσι παιρνει 12 εκατομμυρια το χρονο,οχι 250 χιλιαδες την βδομαδα) και επισης αμα τα εχουμε ανα ετος ειναι πιο ευκολο να υπολογισουμε πιο γρηγορα τι ποσο θα παει στο transfer budget μετα απο καποιο adjust
User avatar
beatshooter
Backup
Backup
Posts: 791
Joined: Mon Oct 31, 2011 2:39 pm
Football Manager της ομάδας: -
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eγγλεζικα συστηματα ειναι αυτα τα βδομαδιατικα.
No Limit
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mojotzotzo wrote:ε εσυ εχεις να φαινονται οι μισθοι ανα βδομαδα ή ανα μηνα
γιατι τα τρανσφερ μπατζετ που λες ειναι ιδια και στα wage budgets υπαρχει η διαφορα

εγω το εχω ανα χρονο γιατι irl οταν μιλαμε για συμβολαια ποδοσφαιριστων συνηθως μιλαμε για ποσα ανα ετος (πχ θα πουμε οτι ο μεσσι παιρνει 12 εκατομμυρια το χρονο,οχι 250 χιλιαδες την βδομαδα) και επισης αμα τα εχουμε ανα ετος ειναι πιο ευκολο να υπολογισουμε πιο γρηγορα τι ποσο θα παει στο transfer budget μετα απο καποιο adjust

εγω το εχω βαλει να φαινετε μηνα ο μισθος..
οποτε ειναι μαλλον αυτο που ειπες..
βασικα οπως ειπα τα λεφτα μου αρκουν,απλα το παιζω και λιγο συστημα αγιαξ δλδ περνω παιχτακια κοψοχρονιας τυπου kara,bandalofski,benat κτλ κτλ ...και μετα απο ενα χρονο τα μοσχοπουλαω πανω απο 6-7 m
ετσι κανω και μια αυτοσυντηρηση στα οικονομικα και μου αποφερουν και μεγαλα κερδη σε 1-2 σαιζον..
απλα μολις ειδα τα 70m που εβαλες γυαλισε το ματι μου,σκεφτηκα οτι απο 4-5 πιτσιρικαδες που περνω θα επερνα καμια 10αρια και θα εκανα τη malaga σε 2 σαιζον Man City
(: (: (:
Zeo-3
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 380
Joined: Tue Aug 17, 2010 2:21 pm
Football Manager της ομάδας: Inter
facebook προφίλ: jeff.choi.79
Status: Don't talk to strangers...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα σας κάνω μια ανάλυση της προόδου της χρονιάς μου μέχρι τώρα -Ιανουάριο- σύμφωνα με το σύστημα που προτείνει ο Mojo.
Στο πρωτάθλημα είμαι στη 3η θέση, 2 βαθμούς πίσω απο Ρεάλ και Μπάρτσα-η οποία ομως έχει μάτς λιγότερο-.
Spoiler: show
Image
Και τα μάτς μου,τα υπογραμισμένα είναι τα πιο απροσδόκητα!!
Spoiler: show
Image
Οι παίκτες που παίξαν μεγάλο ρόλο μέχρι τώρα στη σεζόν
Iker Muniain
Spoiler: show
Image
O αληθινός Άγιος Ικέρ!!Ο Βαν νυλστερόι ήταν μεγάλη απογοήτευση και έτσι ο Ικέρ τράβηξε όλο το κουπί μπροστά και τα πήγε μια χαρά!!
Jan Vertonghen
Spoiler: show
Image
Βράχος στην άμυνα με ευκολία στο να δίνει τη πρώτη πάσα δίπλα απο έναν "ακίνητο" αμυντικό-Demichelis-.

Julio Baptista
Spoiler: show
Image
Eξαιρετικός στη δουλεία του με πολλά γκόλ και ασσίστ.Αν και τραυματίστηκε για ενα αρκετά μεγάλο διάστημα-1 μήνα- γύρισε καλύτερος απο οτι ήταν.

Όπως είπα και πρίν ο Baptista ήταν τραυματίας για ενα διάστημα οπου η ομάδα δεν έπρεπε να κάνει κοιλιά και έτσι μπήκε μέσα ο Ντούντα.
Spoiler: show
ImageAΡΧΟΝΤΑΣ!!
Όλες οι μεταγραφές-κάποιες είναι και απο τον Ιανουάριο-.
Spoiler: show
Image
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

ο vukojevic σαν box-to-box?
πως τα πηγε?
Zeo-3
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 380
Joined: Tue Aug 17, 2010 2:21 pm
Football Manager της ομάδας: Inter
facebook προφίλ: jeff.choi.79
Status: Don't talk to strangers...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mojotzotzo wrote:ο vukojevic σαν box-to-box?
πως τα πηγε?
Nαι για btb τον πήρα και τα πάει αρκετά καλά μπορώ να πώ,αν και ενας τραυματισμός με το που ήρθε του δυσκολεψε λίγο τη προσαρμογή στν ομάδα.Τώρα όμως-Μάρτιο-έχει μπεί σε φούλ ρυθμούς με average rating 7.26!!
User avatar
nikofostiras
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Tue Feb 26, 2008 1:59 pm
Football Manager της ομάδας: Arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: Elatiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μεγάλο λάθος που έδωσες τον Rondon και μάλιστα τόσο φθηνά. Σε εμένα στην τρίτη χρονιά μου κάνουν προτάσεις
πάνω από 25m και δεν τον δίνω. Πέρυσι μου βγήκε πρώτος σκόρερ του C.L. στο πρωτάθλημα βέβαια δεν μου
σκοράρει τόσο συχνά (15-20 goal μ.ο.) αλλά είναι από τους πιο αξιόπιστους σκόρερ (σκέψου ότι έχουν περάσει
από την ομάδα Ruud,Baptista,Raul,Yaya Sanogo)
User avatar
TazZ
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25477
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Chelsea
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Status: I intend to spam forever. So far, so good.
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

είναι 5Μ $ οπότε είναι λιγότερα από 5Μ ευρώ.
όντως κακώς τον έδωσες.
ξεκίνησα με Μάλαγα, όπως και πέρσι, γιατί έχει καταντήση τσάλλεντζ όμορφο.
ομάδα χωρίς τίτλους, μεσσαίας δυναμικότητας και με μπόλικα λεφτά.

πήρα Καμενί τέρμα με 6Μ. Ροντρίγκεζ από Ατλέτικο 12Μ [τον αμυντικό], Κάρα από Τρομσό με 1Μ, Νίνη με 1.5, Κουαρέσμα με 8 και επίθεση πήρα Μούσα Σο και Νιάνγκ [τον 16χρονο].
Στα φιλικά τα πήγα αρκετά καλά, για να δούμε πως θα πάμε στην πορεία.

4-5-1 όπως πάντα με dmc-mc-mc-amr-aml.

το πρωτάθλημα πρώτη χρονιά είναι κατόρθωμα μεγάλο και απίθανο.
πέρσι το πήρα 3η χρονιά.
αλλά και με Χέρκουλες το είχα πάρει 3η χρονιά :snif:



στις προτάσεις του μότζο.
αρχικά δεν συμφωνώ ότι έδωσες 9Μ για δυο τερματοφύλακες, πόσο μάλλον όταν ο ένας είναι στα τελευταία του.
κράτα τον βασικό να τον έχεις αλλαγή και πάρε Καμενί με 6Μ ή Τόνο που είναι τρελή παιχτούρα.
ούτε ο αριστεροεξτρέμ μου αρέσει, δεν ξέρω βέβαια πως εξελίσσεται.
Tsakalaki wrote:Όσο σε ταξιδεύει ένα γκολ στο FM δε σε ταξιδεύει τίποτε άλλο.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

τον γιασκελαινεν τον ειχα παρει σε αλλο σειβ,2η χρονια ελευθερο στην εβερτον, για αλλαγη με σκοπο να γινει coach και κατεληξε να ειναι μακραν ο καλυτερος παιχτης μακραν της ομαδας
οποτε εγγυημενα ηξερα οτι θα βγαλει 2-3 σεζον παρα πολυ καλες και πηρα τον αλλον γιατι νομιζω οτι μελλοντικα θα γινει καλυτερος απο καμενι ή μανταντα που σκεφτομουν αρχικα

ειναι δηλαδη καθαρα προσωπικη επιλογη για αυτο και εδωσα και το σκρινσοτ απο σορτλιστ που εχει και τις πιο "φυσιολογικες" επιλογες
παντως λογικα το πατς μεταγραφων δεν θα αργησει οποτε απο εδω και περα θα εχει εξαρχης τον καμενι η ομαδα οποτε δεν τιθεται θεμα


τον γιαρμολενκο επισης τον ξερω απο αλλα σειβ(Αρχικα ως αντιπαλο και μετα πηρα διναμο κιεβου) και ειναι προσωπικο πουλεν αν και τα μεγαλα οργια τα κανει σαν σεντερ φορ
δεν εχει την τρομερη καρτελα αλλα σε οσα σειβ τον εχω δει αποδιδει εξαιρετικα ειτε αριστερα ειτε επιθετικος
παντως δεν χρειαζεται τοσο πολυ μεταγραφη αριστερα γιατι ο ντουντα παιζει τρομερα ενω δεν ειναι τοσο φημισμενος και μπορουν να παιξουν και οι καθορλα,μπουονανοτε και μπαμπτιστα αν χρειαστει
απλα εγω προσωπικα πηρα τον ουκρανο λογω οτι ειναι πουλεν και δινει βαθος σε 2 θεσεις




απο ατλετικο μαλλον εννοεις τον ντομινγκεζ :P παιχτούρα :!:
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”