Athletic Club - Bilbao

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
User avatar
reco77
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Thu Nov 11, 2010 7:26 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια χαρα σε ολους και απο εμενα. Δε συμμετεχω ενεργα με ποστ στο φορουμ αλλα το παρακολουθω αρκετο καιρο.
Βασικα δε χρειαστηκε να κανω ενα ποστ γιατι πολυ απλα οι αναλυσεις ητανε απολυτα κατανοητες και σωστες.
Σε αυτο το ποστ δε θα κανω αναλυση της Bilbao, απλα θα ηθελα καποιες συμβουλες απο ατομα που ισως εχουν κανει
καποιο save. Παντα ηθελα την προκληση αυτης της ομαδας, αφου οπως ξερετε δουλευει ΜΟΝΟ με Βασκους παικτες,
οποτε κατα τη γνωμη μου, εδω θα φανει ποσο manager μπορεις να εισαι δημιουργωντας παικτες κατα βαση μονο απο
τις ακαδημιες, χωρις να ξοδευεις τα υπερογκα ποσα. Ειμαι εδω για να ακουσω ο,τι τις γνωμες σας.
Di_Karkale
Trialist
Trialist
Posts: 88
Joined: Fri Jul 25, 2008 12:34 pm
Football Manager της ομάδας: AEK, Real Madrid, Cisco Roma
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Status: Omar: Ayo, lesson here, Bey. You come at the king, you best not miss.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε τόλμησε το! Μετράει πολύ η ομάδα. Ο βαθμός δυσκολίας στην αρχή είναι μεγάλος, αλλά με υπομονή θα δικαιωθείς.
Να θυμάσαι ότι στην αρχή θα υπάρχουν διαθέσιμοι βάσκοι να αγοράσεις, όμως όσο μεγαλώνει το επίπεδο της ομάδας που θα φτιάξεις τόσο θα λιγοστεύουν. Από κάποιο σημείο και πέρα θα αγοράζεις μόνο U17 παίχτες για να δυναμώνεις την ήδη εξαιρετική μικρή ομάδα. -gioupi
______________________________________________________________
"Way Down in the Hole" Blind Boys of Alabama w/Charlie Musselwhite:
http://www.youtube.com/watch?v=msAfRLJeF1M

THE WIRE - 100 Greatest Quotes:
http://www.youtube.com/watch?v=-Sgj78QG9Bg
User avatar
greekmetal
Amateur
Amateur
Posts: 101
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:06 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δοκίμασε το γιατί έχει καλή ομάδα. Στο δικό μου save είμαι στη 2η χρονιά, η ομάδα είναι πλήρης απο μόνη της, οπότε δε χρειάζεσαι μεταγραφές άμεσα. Στα οικονομικά είναι εντάξει, χωρίς μεταγραφές την πρώτη χρονιά τερμάτισα 3ος στο πρωτάθλημα, έχασα το κύπελλο στον τελικό απ τη Μπαρτσελόνα, και στο EuroCup στα προημιτελικά (Λυόν). Η ομάδα είναι και σχετικά νεαρή, με βλέπω να ψάχνω απλά δεξί και αριστερό μπακ, στις άλλες θέσεις οι βασικοί έχουν χρονάκια ακόμα μπροστά τους. Την έχουν και ώς αγαπημένη ομάδα οπότε οι ανανεώσεις συμβολαίων δεν είναι πολύ δύσκολες.

ΤσουΛου!! -traino
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Κατ' εμέ η Athletic Bilbao είναι η απόλυτη πρόκληση ειδικά για φέτος που έχει ίσως το πιο δεμένο σύνολο από το 2000 και μετά! Οπότε φίλε να το τολμήσεις ΑΝΕΤΑ. Θα συμφωνήσω με του προλαλήσαντες και σου προτείνω να τσεκάρεις και την ιστορία μου για την Athletic ώστε να χεις ένα παράδειγμα στο πως κινείται περίπου η ομάδα! :wink:
User avatar
StergosX
Rotation
Rotation
Posts: 1171
Joined: Sat Aug 27, 2011 8:27 am
Football Manager της ομάδας: Paris Saint - Germen
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ, Liverpool, Valencia, PSG
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τολμησε το!ειναι ενα απο τα πιο απολαυστικα σαιβ που εχω κανει....
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Image
Athletic Bilbao! Ιδρύθηκε το 1898 και 114 χρόνια τώρα είναι συνεπής με την Primera Division αφού είναι η μόνη ομάδα μαζί την Ρεάλ Μαδρίτης και την Μπαρτσελόνα που δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ!
Η Αθλέτικ είναι γνωστή σε όλο τον κόσμο επειδή αγοράζει μόνο βάσκους παίχτες.
Image

Εγκαταστάσεις
Το στολίδι της ομάδας είναι το στάδιο Σαν Μαμές χωρητικότητας 40,000 θέσεων.
Image

Βέβαια η Αθλέτικ θα αναγκαστεί να εγκαταλείψει το Σαν Μαμές στις 1/7/2015 για το στάδιο San Mames Barria
Image

Image

Ιστορία
Image
Η Μπιλμπάο έχει κατακτήσει 8 πρωταθλήματα και 24 Copa del Rey

Γενικές πληροφορίες


Image
Η μεγαλύτερη αντίπαλος της Αθλέτικ είναι, η άλλη βάσκικη ομάδα, η Real Sociedad.

Οικονομικά
Image
Τα οικονομικά της ομάδας είναι πολύ καλά με μόνη εξαίρεση το μικρό δάνειο των 35Μ. Για αυτό το δάνειο πρέπει να πληρώνετε 359Κ το μήνα μέχρι την 1/6/2020

Image
Θεωρώ πως οι πιο εφικτοί στόχοι είναι το Top half finish & Europa League qualification. Ακόμη, κατα τα Χριστούγεννα, εαν τα πηγαίνετε καλά ο πρόεδρος θα σας αυξήσει το μπάτζετ.

Χρώματα ομάδας

Τα χρώματα της ομάδας είναι το κόκκινο και το άσπρο, αποτέλεσμα του ταξιδιού ενός Βάσκου φοιτητή στην Αγγλία, ο οποίος δεν κατάφερε να βρει εμφανίσεις της Μπλάκμπερν (μπλε – άσπρο χρησιμοποιούσε η Αθλέτικ μέχρι τότε) αλλά εντυπωσιάστηκε από τις εμφανίσεις της Σαουθάμπτον και η ομοιότητα της με τα χρώματα της πρωτεύουσας της Βασκονίας.Τα χρώματα της Ατλέτικο Μαδρίτης οφείλονται στην δωρεά της Μπιλμπάο στους Μαδριλένους που τότε λειτουργούσαν σαν φυτώριο για τους Βάσκους.

Image

Staff
Image
Oι υπογραμμισμένοι πρέπει να μείνουν ενώ όλοι οι άλλοι, μαζί με το Vivas φεύγουν

Έμψυχο Δυναμικό

Image
Ο Iraizoz παίρνει φανέλα βασικού στο σπίτι του ενώ οι Raul και Aitor Fernandez μπορούν να πάρουν ευκαιρίες.

Image
Ο Iraola, ως αρχηγός, παίζει βασικός. Ο Zubiaurre δεν κάνει για την ομάδα και ο Ramalho πρέπει να πάρει ευκαιρίες. Ο Gurpegi παίζει κατ'ανάγκη δεξί μπακ

Image
Ο Aurtenetxe παίζει βασικός με αναπληρωματκό το Saborit. O Koikili & o Castillo πρέπει να φύγουν. Στα δύσκολα ματς μπορεί να παίξει και ο Amorebieta

Image

Ο San Jose με τον Ekiza παίζουν βασικοί και κάνουν ένα απροσπέλαστο δίδυμο καθώς βελτιώνονται απίστευτα μέσα στη σεζόν. Αλλαγές ο Amorebieta, ramalho & aurtenetxe. Ο Ustaritz και ο Ocio δεν κάνουν για την ομάδα

Image

Βασικός o Javi Martinez και αναπληρωματικός ο Gurpegi

Image
Herrera βασικός με αναπληρωματικούς Itturaspe και Inigo perez

Image
Susaeta βασικός με David Lopez & Ibai Gomez αναπληρωματικούς

Image
Gabilondo βασικός με χίλια, με εξέπλισε πραγματικά. De Marcos & Ibai Gomez αναπληρωματικοί

Image
Muniain κάνει παπάδες ως adv. playmaker. Igor martinez & Gallareta αναπληρωματικοί

Image
Ο Llorente, φυσικά, βασικός και σκοράρει συνέχεια! Toquero δίνει αρκετές βοήθειας ενώ υπάρχει και ο Fernandez για το μέλλον


Επιπρόσθετες Πληροφορίες

Πιθανές μεταγραφές:

GK:
Image

Defenders:
Image

Midfielders:
Image

Ακόμα, από τη 2η χρονιά, μπορείτε να "τσιμπήσετε" κάποιον παίχτη από τη Real Sociedad.

Tέλος σας παραθέτω το σύστημα με το οποίο πήρα το Εuropa και το Copa del Rey και βγήκα 2ος πίσω από τη μπαρτσελόνα
Image

Ότι απορία ή παρατήρηση έχετε κάντε την ελεύθερα!
Last edited by kobos550 on Thu Jul 12, 2012 9:51 am, edited 1 time in total.
User avatar
StergosX
Rotation
Rotation
Posts: 1171
Joined: Sat Aug 27, 2011 8:27 am
Football Manager της ομάδας: Paris Saint - Germen
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ, Liverpool, Valencia, PSG
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έγω είχα ξεκινήσει παλιότερα σαιβ με την Αθλέτικ...Σας προτίνω ανεπιφύλακτα να αγοράσετε τον Natxo Monreal και τον Mikel Arteta...Κάνουν παπάδες.

Τον Monreal τον είχα πάρει τον Γενάρη της πρώτης χρονίας και τον Arteta το καλοκαίρι της δεύτερης.
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ωραία αναλυση φιλε, να πω και εγω την αποψή μου:

GK
o Iraizoz είναι βασικος και αναντικατάστατος, οι Raul & Aitor Φερναντεζ ειναι πετριοι με μετριο ποτενσιαλ, 1 απο τους 2 καλυτερα να σταλεί στη B' ομαδα για να παρει παιχνιδια.
Εναλλακτικα, μεσα στη χρονια καποιοι εκ των Goitia(Betis), Riesgo(Osasuna) γινονται unhappy και μπορεις να τους παρεις για αναπληρωματικους, ή και τον Αρανθουμπια της Λα Κορουνια me 3m.

DR
Ο Ιραολα ειναι ο καλύτερος Ισπανος δεξιος μπακ μετα τον Ράμος, έχει 3-4 πολυ καλα χρονια μπροστα του ακόμα. ο Ζουμπιαουρε ειναι κακός, τον κρατάμε μέχρι το Γενάρη αμα θέλουμε ή τον στελνουμε να βοηθήσει στη Β' ομαδα. Την θέση μπορουν να καλυψουν και οι Γκουρπέγκι(τίμιος), Ραμαλιο(κάλυτερος ως στοπερ), Ντε Μαρκος(χαραμιζεται στην αμυνα ομως).
Στο μελλον, για αντικαταστάτη του Iraola πρεπει να αγοράσουμε τον Αzpiculeta απο τη Μαρειγ, ; αν ψαχνουμε καποιον για απλο αναπληρωματικο o Javier Flano ειναι πολυ καλη λυση για το Γεναρη.

DL
Εδω, μεχρι το Γεναρη μπορούμε να πορευτουμε με Xabi Castillo και Koikilli μεχρι το Γεναρη, εγώ προτιμω να στέλνω τον Saborit στη Β' ομαδα για να παρει περισσοτερα παιχνιδια. Ο Aurtenetxe πρεπει να παιζει βασικος στα παιχνιδια με τους Real/Barca διοτι ο Κοικιλι ειναι απλα μετριος και ο Xabi πολυ επιθετικογενες μπακ. Στη χειμερινη μεταγραφικη περίοδο παρουμε να παρουμε τον Monreal με καποιο αρκετα σεβαστο ποσο, και να στείλουμε τον κοικιλι αλλου.

DC
Βασικοι ειναι οι San Jose και Ekiza, νεαροι και δενουν τρομερα σαν BPD-Stoppe και BPD-cover αντιστοιχα. Για ροτέισον έχουμε Aurtenetxe, Αmorebieta, ο Ramalho ειναι καλο ταλεντο, όπως και ο Laporte, και μπορουμε να τους στειλουμε στην B' για να παρουν εμπειριες. Aitor Ocio εχει γεράσειμ ,δεν μπορει να βοηθησει ιδιατερα, ή τον δινουμε για καποιο μηδαμινο ποσο ή τον κραταμε μεχρι να αποσυρθει οπως του αρμοζει.

DM
Xavi Martinez τρομερος, δεν παιζει μονο σε περιπτωση τραυματισμου/καρτων/κουρασης, αναπληρωματικος ο Gurpegι, τοτεμ της ομαδας. Ο Eguaras απο την Β' ομαδα αν προσεχθει θα γινει αντικαταστατης του Γκουρπεγκι ως αναπληρωματικος, μπορούμε να παρουμε για 170k τον Txomin Nagore για βάθος και tutoring.

MCR(BoxToBox)
Ο Iturraspe ειναι πολυ καλος στο ρολο, Ο Ντε Μάρκος τον ανταγωνίζεται αν του κάνεις retrain, ενω σε πιο αμυντικα σχηματα ο Martinez βοηθα πολυ.

ΜCL(Αdvanced Playmaker)
O Ander Herrera ειναι ο βασικος μας οργανωτης, με Inigo Perez να δινει ανασες. Μεγαλο ταλεντο και ο Ruiz de Gallaretta, παει στη Β' για να παρει παιχνιδια.

AML
O Muniain ειναι ισως ο καλυτερος μεσοεπιθετικος παγκοσμιως στην ηλικια του, o Gabilondo παρα τα χρονια του οταν επαιζε εμενα μου εκανε παπαδες. Ιbai Gomez καλυτερος απ'οτι δειχνουν τa stats του, ειναι εξελιξιμος αλλα τραυματιζεται ευκολα. Eγω(τι εκπληξη :D) τον εστειλα στη B'.

AMR
Susaeta βασικος, De Marcos αλλαγη/ροτεισον και Igor Martinez λυση για βαθος και στις 2 πτερυγες. EΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να παρεις τον Vadillo στην πρωτη μετεγγραφικη περιοδο, εγω τον πηρα και τον εστειλα στη Β΄αν και μπορει να σταθει εξαιρετικα και στην πρωτη ομαδα.

ST
Llorente, δεν χρειαζεται να πεις κατι παραπανω. O Τοquero ηταν Τιμιος οποτε χρειαστηκε, αν καποιος θελει upgrade στη θεση του μπορει να παρει τον Aduriz της Βαλενθια οπως εκανε και η ομαδα IRL προσφατα. Guillermo Fernandez παει στη Β' για να παρει παιχνιδια, ωστε καποια στιγμη στο μελλον να γινει η "απαλλαγη" του Γιορεντε.


Γενικα, εγω πρωτη σεζον χωρις αλλη προσθηκη εκτος Monreal-Flano πηρα Oυεφα-Κυπελλο Ισπανιας και βγηκα 3ος στο πρωταθλημα. To πιο απολαυστικο σεηβ ου εχω κανει.
Ειναι πολυ καλο να χρησιμοποιησεις vacation manager στην Bilbao Athletic, την Β΄ομαδα σου εφοσον εχει ανοιξει τη Second Division B' της Ισπανιας, ωστε να ελεγχεις την προπονηση των πιτσιρικαδων σου. Επίσης θα εχεις μεγαλη πιθανοτητα να ανεβει κατηγορια και να παει στη Segunta.
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

@kobos550

φοβερη αναλυση με πολυ μερακι για την ομαδα-αδυναμια μετα την Μιλαναρα! πραγματικα σου βγαζω το καπελλο! η παραθεση ολων των μικρων που μπορουν να αποκτηθουν λυνει τα χερια σε ολους και παραλειψη μου που δεν τους ειχα ποσταρει τοτε το πασχα παραλληλα με την ιστορια μου για την Μπιλμπαο! επιπλεον θελω να προτεινω σε ολους 2 ταλεντακια απο την Αρσεναλ κατω των 18! οσοι πιστοι.... :-P επιπλεον διορθωσε αν δεν σου κανει κοπο την φωτο με τους αμυντικους γιατι ειναι ιδια με εκεινη των τερματοφυλακων! :wink: AUPA ATHLETIC! :D
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

DimiZag wrote:@kobos550

φοβερη αναλυση με πολυ μερακι για την ομαδα-αδυναμια μετα την Μιλαναρα! πραγματικα σου βγαζω το καπελλο! η παραθεση ολων των μικρων που μπορουν να αποκτηθουν λυνει τα χερια σε ολους και παραλειψη μου που δεν τους ειχα ποσταρει τοτε το πασχα παραλληλα με την ιστορια μου για την Μπιλμπαο! επιπλεον θελω να προτεινω σε ολους 2 ταλεντακια απο την Αρσεναλ κατω των 18! οσοι πιστοι.... :-P επιπλεον διορθωσε αν δεν σου κανει κοπο την φωτο με τους αμυντικους γιατι ειναι ιδια με εκεινη των τερματοφυλακων! :wink: AUPA ATHLETIC! :D
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Έφτιαξα τη φωτογραφία με τους αμυντικούς οπότε είναι ολα οκ τώρα.
Η αλήθεια είναι ότι για τη Μπιλμπάο έμαθα πριν 3 χρόνια ( είμαι μικρός ακόμα :P ) και από τότε αγάπησα αυτήν την ομάδα διότι αγόραζε μόνο βάσκους παίχτες και έβγαζε παίχτες από τις ακαδημίες της.
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

kobos550 wrote:
DimiZag wrote:@kobos550

φοβερη αναλυση με πολυ μερακι για την ομαδα-αδυναμια μετα την Μιλαναρα! πραγματικα σου βγαζω το καπελλο! η παραθεση ολων των μικρων που μπορουν να αποκτηθουν λυνει τα χερια σε ολους και παραλειψη μου που δεν τους ειχα ποσταρει τοτε το πασχα παραλληλα με την ιστορια μου για την Μπιλμπαο! επιπλεον θελω να προτεινω σε ολους 2 ταλεντακια απο την Αρσεναλ κατω των 18! οσοι πιστοι.... :-P επιπλεον διορθωσε αν δεν σου κανει κοπο την φωτο με τους αμυντικους γιατι ειναι ιδια με εκεινη των τερματοφυλακων! :wink: AUPA ATHLETIC! :D
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Έφτιαξα τη φωτογραφία με τους αμυντικούς οπότε είναι ολα οκ τώρα.
Η αλήθεια είναι ότι για τη Μπιλμπάο έμαθα πριν 3 χρόνια ( είμαι μικρός ακόμα :P ) και από τότε αγάπησα αυτήν την ομάδα διότι αγόραζε μόνο βάσκους παίχτες και έβγαζε παίχτες από τις ακαδημίες της.
Εμενα μου λες?? Στην τελικο με την Ατλετικο εκλαιγα με λυγμους μετα την ηττα σαν μωρο παιδι! Και μικρο δεν με λες με τιποτα! :-P Α! Και αν σου ειναι ευκολο στειλε μου το skin και τα σηματα που εχεις στις φωτο! Απ'οτι ειδα εχεις το ανανεωμενο σημα της Μπιλμπαο!! :-P
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Image

Μόλις τελείωσα την 2η σεζόν ingame, 1η δική μου στην ομάδα, απο την 10η αγωνιστική πήγα και μετά με τα summer pack, η ομάδα πάιζει καλά με το 4-2-3-1 και τον Μουνιαιν 10αρι.
Εύκολα 3ος καθώς οι 2 πρώτοι δεν χτυπιούνται με ΤΙΠΟΤΑ.
Το κακό είναι ότι τρώω άκυρο από σχεδόν όλους τους καλούς Βάσκους εντός Ισπανίας.
User avatar
~Gate7~
Amateur
Amateur
Posts: 233
Joined: Fri Aug 10, 2012 7:07 am
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Status: I wish, you were a beer
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για δες Μικέλ Αρτέτα. Εγώ τον είχα πάρει την τρίτη χρονία στον Ολυμπιακό, χωρίς να έχω κάνει και σημαντικές πορείες (1 φορά στους 8 του CL). Είναι αλμυρός αλλά πιστεύω ότι τα αξίζει...
Image
Image
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Έχω βάλει σορτλιστ Αρτέτα, Μπενάτ, Ρουφλέρ, Μονρεάλ, Γκριεζμάν αλλά δεν έρχεται κανείς τους, πήρα πίσω Gabilondo και Αθπιλικουέτα απο Μαρσέιγ.
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”