Newcastle United F.C.

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
User avatar
yorgos23
Amateur
Amateur
Posts: 169
Joined: Thu Jul 09, 2009 9:24 am
Football Manager της ομάδας: newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: olympiakos
Status: Ανάμεσα στο τίποτα και τη λύπη, προτιμώ λύπη..
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image
Spoiler: show
ΠΡΟΛΟΓΟΣ
Από την εποχή του Σίρερ και του Νταμπίζα αγάπησα τους ανθρακωρύχους και σε κάθε fm τους τιμάω με τα καλύτερα save μου. Να σημειώσω ότι η ανάλυση γίνεται στο έμψυχο δυναμικό της ομάδας από Γενάρη και μετά, άρα υπάρχει και το θηρίο Papiss Cisse στην ομάδα!! Πάμε λοιπόν..
ΙΣΤΟΡΙΑ
Η Νιουκάστλ ιδρύθηκε το 1892 στην ομώνυμη πόλη της Βορειοανατολικής Αγγλίας. Η ομάδα και οι οπαδοί της συχνά αναφέρονται και ως "καρακάξες" ή "ανθρακωρύχοι". Αν και η τροπαιοθήκη της δεν το καταδεικνύει, η Νιουκάστλ είναι μια από τις ιστορικότερες ομάδες της Αγγλίας, έχοντας παίξει σε όλη τη διάρκεια της ζωής της στην Πρέμιερ Λιγκ, εκτός από επτά (μαύρες) χρονιές που αγωνίστηκε στην Τσάμπιονσιπ, αλλά αμέσως επέστρεφε στα μεγάλα σαλόνια όπου ανήκει.
Image
Image



Τα μεγάλα ντέρμπυ της Νιουκάστλ ήταν ανέκαθεν τα γειτονικά ντέρμπυ με τις Σάντερλαντ και Μίντλεσμπρο.
Image


ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ
Από την πρώτη στιγμή της δημιουργίας της ομάδας, η έδρα και σπίτι της ήταν το St. James Park. Στη σημερινή του μορφή έχει χωρητικότητα περίπου 52.000 θεατών και αποτελεί το στολίδι της πόλης.
Image
Οι προπονητικές εγκαταστάσεις είναι από τις καλύτερες στην Αγγλία, ενώ και οι εγκαταστάσεις για την ομάδα των νέων είναι σε πολύ καλό επίπεδο. Η διοίκηση άλλωστε δεν θα αρνηθεί να επενδύσει στις εγκαταστάσεις των νέων καθώς και να κάνει παρεμφερείς επενδύσεις (junior coaching, youth recruitement).
Image


OIKONOMIKA
Η ομάδα δεν αντιμετωπίζει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα. Η μόνη πληγή είναι ένα δάνειο 160 εκατομμυρίων ευρώ, αλλά με καταληκτική ημερομηνία αποπληρωμής το μακρινό 2028!
Image


Πάμε λοιπόν στο καθαρά μανατζερικό κομμάτι.

ΣΤΟΧΟΙ-ΜΠΑΤΖΕΤ
Την πρώτη χρονιά η διοίκηση θέτει τον απόλυτα εφικτό στόχο της πρώτης δεκάδας, δίνοντας ένα σχετικά μικρό μπάτζετ, αλλά μεγάλη ευελιξία.
Image

ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
Υπεραρκετοί προπονητές, ελάχιστοι σκάουτερς, επιβάλλεται να προσληφθούν άμεσα και άλλοι.
Image


ΠΑΙΧΤΕΣ

ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
Image

Ο Κρουλ παίρνει τη φανέλα του βασικού στο σπίτι του. Ο Χάρπερ ανέχει ακόμα μια χρονιά για πρώτη αλλαγή, όμως χρειάζονται οπωσδήποτε δυο μεταγραφές πιτσιρικάδων που θα μείνουν για χρόνια στην ομάδα (ή ενός, μιας και υπάρχει και ο δανεικός στη Σέλτικ Φόρστερ).

ΔΕΞΙΑ ΜΠΑΚ
Image

Ο Σαντόν αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα περουσιακά στοιχεία του συλλόγου, εξελίξιμος παιχταράς γαρ. Μετά από αυτόν όμως, ακολουθούν είτε καλοί παίχτες αλλά με δευτερεύοντα το ρόλο του μπακ (Τέηλορ, Γκόσλινγκ), είτε τραυματίες (Ρ. Τέηλορ) και μέτριοι παίχτες (Πέρτς). Η πρώτη σεζόν λογικά θα βγει χωρίς πρόβλημα. Εγώ προσωπικά θα κάνω μια μεταγραφή εδώ, ώστε να μπορ'ω να περνάω τον Σαντόν στα αριστερά.

ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΠΑΚ
Image

Κι εδώ ο Σαντόν είναι άρχοντας, μόνο που πίσω του υπάρχουν δυο νέοι εξελίξιμοι παίχτες. Για την πρώτη χρονιά, δεν θα υπάρξει σοβαρό πρόβλημα. Όπως είπα, θα κάνω μια μεταγραφή στα δεξιά, θα προσπαθήσω δε να βρω παίχτη που να μπορεί να παίξει και στις δυο πτέρυγες. Πιστεύω θα είναι αρκετός.

ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΜΠΑΚ
Image

Εδώ δεσπόζει η φιγούρα του αρχηγού Κολοτσίνι. Λογικά μαζί με τον Στίβεν Τέηλορ θα παίζουν βασικοί, ενώ ανάσες θα δίνει και ο Γουίλιαμσον, καθώς και το "σκυλί" που ακούει στο όνομα Τιοτέ και μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα γίνεται accomplished. Ο πιτσιρικάς ο Στηλ, με λίγη προσοχή κάποια μέρα θα κρατά αξιοπρεπή θέση στο ρόστερ.

ΑΜΥΝΤΙΚΑ ΧΑΦ-ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ ΧΑΦ (ΔΕΚΑΡΙΑ)
Image

Το βασικό σύστημα που σκέφτομαι να χρησιμοποίησω είναι το 4-2-3-1 με δυο DM και ένα δεκάρι. Οι δυο βασικοί αμυντικοί μου χαφ θα είναι οι Τιοτέ και Καμπάιγ, παίχτες που και στο παιχνίδι αλλά και irl είναι κλειδιά για την απόδοση της ομάδας. Πολύτιμες λύσεις δίνει και ο Γκάθρι σαν DM με το που επιστρέψει από τραυματισμό, αλλά και ο Γκόσλινγκ. Δεν χρειάζεται παίχτης εδώ.
Βασικό δεκάρι θα είναι ο παιχταράς που ακούει στο όνομα Χατέμ Μπεν Αρφά. Μέχρι τον Οκτώβριο που θα ξαναγυρίσει στην ενεργό δράση, θα πάρει ευκαιρίες η ταλεντάρα Βούτσκιτς και θα δώσουν λύσεις και παίχτες που μπορούν να παίξουν τη θέση αλλά δευτερευόντως (Μαρβώ, Μπα κτλ.)

ΔΕΞΙ ΕΞΤΡΕΜ
Image

Ο πιτσιρικάς Γάλλος Ομπερτάν και ο έμπειρος Αργεντίνος Γκουτιέρεζ θα μοιραστούν τα παιχνίδια της χρονιάς, ενώ κι εδώ μπορούν να δοθούν λύσεις από παίχτες όπως ο Μπεν Αρφά, ο Μπα κτλ.

ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΕΞΤΡΕΜ
Image

Η πιο δυνατή θέση, καθώς μπορεί να παίξει ο Ντεμπά Μπα, ο Γιόνας Γκουτιέρεζ αλλά και οι Μπεν Αρφά, Ομπερτάν. Οι πιτσιρικάδες Αμεόμπι, Μόγιο θα πάρουν τις ευκαιρίες τους.

ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΦΟΡ
Image
Ο Σισσέ, ο Μπα και ο Ρέηντζερ θα τραβήξουν το κουπί της επίθεσης με το wonderkid Κάμπελ να παίρνει τις ευκαιρίες του και τους Βούτσκιτς, Αμεόμπι να είναι έτοιμοι να παίξουν και στην κορυφή.

ΤΑΚΤΙΚΗ
Ήδη ανέλυσα το 4-2-3-1 που θα παίξω. Οι παραλλαγές που θα έχω θα είναι ένα κλασσικό 4-4-2 ("four four fucking two" που έλεγε κι ο Μάικ Μπάσετ) με τα ακραία χαφ να αλλάζουν θέσεις μεταξύ τους- οι παίχτες που έχω μου επιτρέπουν αυτήν την ευελιξία, και ένα 4-2-3-1 με τα DM να μεταβάλλονται σε MC και να πιέζουν πιο ψηλά.

ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ
Ήδη ανέλυσα κάποια μεταγραφικά πλάνα. Το πως θα κινηθεί ο καθένας είναι στο χέρι του. Εγώ θέλώ να δουλεύω με νέους παίχτες και να αναδεικνύω ταλέντα και γι'αυτό οποιαδήποτε κίνηση κάνω θα είναι προς αυτήν την κατεύθυνση. Είπα ήδη ότι χρειάζομαι επειγόντως ένα όσο πιο πολύπλευρο μπακ γίνεται και έναν ή δυο τερματοφύλακες και από κει και πέρα, ο καθένας βλέπει που κατά τη γνώμη του πονάει η ομάδα και πράττει αναλόγως.
Το μόνο για το οποίο είμαι σίγουρος είναι για το ποιοί παίχτες θα πρέπει να πουληθούν. Λόβενκραντς, Μπεστ, Περτς είναι η μαύρη λίστα και υπό προϋποθέσεις και οι Μαρβώ, Αμπαΐντ, Σίμσον.

ΣΥΝΟΨΗ
Spoiler: show
Στο FM2012 με τη Νιουκάστλ, έπαιξα το πρώτο μου σέηβ, ακολουθώντας πάνω κάτω την ίδια ανάλυση, με το πρώτο patch. Την πρώτη χρονιά βγήκα άνετα στην οχτάδα, την δεύτερη χρονιά τετράδα, την τρίτη χρονιά δεύτερος σε ισοβαθμία και τελικό Champion's League και την τέταρτη χρονιά έκανα treble. Στο 12.2.0. δεν μπορώ να ξέρω αν θα έχω την ίδια τύχη, αλλά πιστεύω πως με αυτό το σχεδιασμό, η ομάδα θα πετύχει άνετα τους στόχους της και εκεί κατά την άνοιξη, θα ξεκινήσει ο σχεδιασμός για την υπέρβαση.
Ελπίζω να μην κούρασα. Καλό παιχνίδι!
Zeo-3
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 380
Joined: Tue Aug 17, 2010 2:21 pm
Football Manager της ομάδας: Inter
facebook προφίλ: jeff.choi.79
Status: Don't talk to strangers...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mπράβο φίλε ωραία η ανάλυση σου!Και η Νιουκάστλ απο τις πιο συμπαθητικές ομάδες στο νησί...
kokkinos
Rotation
Rotation
Posts: 1063
Joined: Wed Jun 22, 2011 11:36 am
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ καλη αναλυση =D> ,προκειται για μια ομαδα που εχει μεγαλες δυνατοτητες,αρκει να τις εκμεταλλευτεις σωστα.
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

ωραια αναλυση φιλε! η newcastle united ειναι η μεγαλη μου συμπαθεια απο το Νησι απο την ιδια περιοδο με σενα! στο save μου με 12.2.0 1η χρονια τερματισα 6ος και μπορουσα και 4ος αλλα ειχα ατυχη αποτελεσματα! στην 2η σεζον που την τρεχω παραλληλα με την Bilbao τωρα ειμαι 2ος πισω απο την manchester city και ειμαι νοεμβρη! τωρα για τον back που θες που να παιζει και πτετυγες με κλειστα ματια mapou yanga mbiwa απο montpellier! αστερι και σκυλος μεγας σε Νησι και Ευρωπη :D
User avatar
yorgos23
Amateur
Amateur
Posts: 169
Joined: Thu Jul 09, 2009 9:24 am
Football Manager της ομάδας: newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: olympiakos
Status: Ανάμεσα στο τίποτα και τη λύπη, προτιμώ λύπη..
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DimiZag wrote:ωραια αναλυση φιλε! η newcastle united ειναι η μεγαλη μου συμπαθεια απο το Νησι απο την ιδια περιοδο με σενα! στο save μου με 12.2.0 1η χρονια τερματισα 6ος και μπορουσα και 4ος αλλα ειχα ατυχη αποτελεσματα! στην 2η σεζον που την τρεχω παραλληλα με την Bilbao τωρα ειμαι 2ος πισω απο την manchester city και ειμαι νοεμβρη! τωρα για τον back που θες που να παιζει και πτετυγες με κλειστα ματια mapou yanga mbiwa απο montpellier! αστερι και σκυλος μεγας σε Νησι και Ευρωπη :D
Έπεσες στην περίπτωση!! Η Μονπελιέ είναι μεγάλη μανατζερική αγάπη και η επόμενη ομάδα που ετοίμαζα ανάλυση.. Όλοι οι πιτσιρικάδες της είναι κορυφαίοι, με τον Yanga Mbiwa να είναι από τους πιο αξιόπιστους παίχτες της.. Περισσότερο δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω!
User avatar
shadow13m
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1303
Joined: Wed Oct 28, 2009 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: searching...
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Location: Peristeri
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μπραβο φιλε!παρα πολυ αξιολογη αναλυση!μπραβο σου!
There's a ferie in my head and I call her Lady Rosenred Why she came there I don't know, no I don't know

LIKE A MAN IS A MOUNTAINSIDE
GREATNESS WAITS FOR THOSE WHO TRY
NONE CAN TEACH YOU, IT'S ALL INSIDE
JUST CLIMB
User avatar
Kerlonios
Indispensible
Indispensible
Posts: 1687
Joined: Thu Oct 20, 2011 12:48 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos, Arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: I wish you were a beer
Location: Αθήνα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Θα το τιμησω ενα save με Newcastle λοιπον. Ειχα ξαναπαιξει οταν ηταν στην Championship και μαρεσε σαν ομαδα. Βλεπω εχουν μεινει αρκετοι παικτες απο τοτε. Απλα ηθελα να ρωτησω χωρις τον Cisse η ομαδα θελει μεταγραφη στην επιθεση? Στο τοτε save μου ο Ameobi τα παστελωνε κανονικοτατα, εχει αναλογη αποδοση τωρα?
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπραβο φιλε πολυ ωραια αναλυση!!
Θα την τιμησω ανετα την newcastle!!
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Kerlonios wrote:Θα το τιμησω ενα save με Newcastle λοιπον. Ειχα ξαναπαιξει οταν ηταν στην Championship και μαρεσε σαν ομαδα. Βλεπω εχουν μεινει αρκετοι παικτες απο τοτε. Απλα ηθελα να ρωτησω χωρις τον Cisse η ομαδα θελει μεταγραφη στην επιθεση? Στο τοτε save μου ο Ameobi τα παστελωνε κανονικοτατα, εχει αναλογη αποδοση τωρα?
Εγω φιλε θα σου προτεινα να κανεις διδυμο ba-cisse στην επιθεση...ΕΓΓΥΗΣΗ! :D Σιγουρα γκολ εχουν και οι γνωστοι Yaya Sanogo και Olivier Giroud ! :wink: Εμενα ο Ameobi ηταν σαπιος και γι αυτο μας χαιρετισε.... :-P
User avatar
yorgos23
Amateur
Amateur
Posts: 169
Joined: Thu Jul 09, 2009 9:24 am
Football Manager της ομάδας: newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: olympiakos
Status: Ανάμεσα στο τίποτα και τη λύπη, προτιμώ λύπη..
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DimiZag wrote:
Kerlonios wrote:Θα το τιμησω ενα save με Newcastle λοιπον. Ειχα ξαναπαιξει οταν ηταν στην Championship και μαρεσε σαν ομαδα. Βλεπω εχουν μεινει αρκετοι παικτες απο τοτε. Απλα ηθελα να ρωτησω χωρις τον Cisse η ομαδα θελει μεταγραφη στην επιθεση? Στο τοτε save μου ο Ameobi τα παστελωνε κανονικοτατα, εχει αναλογη αποδοση τωρα?
Εγω φιλε θα σου προτεινα να κανεις διδυμο ba-cisse στην επιθεση...ΕΓΓΥΗΣΗ! :D Σιγουρα γκολ εχουν και οι γνωστοι Yaya Sanogo και Olivier Giroud ! :wink: Εμενα ο Ameobi ηταν σαπιος και γι αυτο μας χαιρετισε.... :-P
Ο Ameobi σε υψηλό επίπεδο απλά δεν μπορεί.. Πάντα είναι από τους πρώτους που φεύγει κι ας είναι από τις ακαδημίες. Στο πρώτο patch, χωρίς τον Cisse, η αγορά επιθετικού ήταν απαραίτητη, ακόμα και σε σχήμα με έναν επιθετικό μιας και οι Lovenkrands, Best είναι κατώτερης αξίας παίχτες και οι Ranger, Cambell πολύ μικροί ακόμα. Με τον Ba μόνο η χρονιά δεν βγαίνει (ούτως ή άλλως εγώ τον περνάω σαν AML) και για να μην καταλήξω να βαφτίσω επιθετικούς τον Ben Arfa και τον Vuckic, είχα πάρει τον Artjom Rudnevs, Λετονός από Lech Poznan. Το σίγουρο είναι ότι ο Ameobi ήταν καλός μόνο στο fm06 (φοβερή επιθετική πεντάδα τότε με Shearer, Owen, Luque, Ameobi, Chopra) και στο χαμηλότερο επίπεδο της Championship.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

O ameobi είναι τοτεμ για την νιούκαστλ ρε :D Δεν πωλείται για συναισθηματικούς λόγους :P

Αν κάποιος χρησιμοποίησε σισέ-μπα σαν δίδυμο στην επίθεση ας μας πει το σύστημα και τους ρόλους που είχε αυτούς τους δύο




Είχα αρχίσει στο πρώτο πατς αλλά δεν το είχα προχωρήσει πολύ το σειβ τελικά
Μια εικονίτσα που είχα κάνει με την 11άδα που χρησιμοποιούσα:
Spoiler: show
Image
pantias28
Banned
Banned
Posts: 14568
Joined: Sat Feb 16, 2008 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: BvB
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Albiceleste, BvB
Status: Ζωάρα το δύο ενενήντα.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Target man ο Ba, poacher o Cisse είχα καταλήξει εγώ μετά από πολλές δοκιμές.
ρε ΕΙΔΑ ΛΑΙΒ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΕΑ ρε

SupeRAFleague (click me, luv me)

1,171
User avatar
isiyfas
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 262
Joined: Sun Jan 06, 2008 11:11 pm
Football Manager της ομάδας: Tottenham Hotspur
Status: 2 πράγματα στον κόσμο μας είναι σίγουρα, η ανθρώπινη ηλιθιότητα και ο θάνατος..
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολυ ωραιος, συνεχισε το!!! καλη επιτυχια!!!
--Αλλαζεις γκομενες, αμαξια, σπιτια, ρουχα, υπολογιστες κτλ.
--OMAΔΑ ΚΑΙ FM ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΠΟΤΕ...

True Story
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Έτσι είχα πορευθεί εγώ... :D

:arrow:
Spoiler: show
ImageImage
Το δεύτερο σύστημα ήταν πιο πολύ ανάγκης όταν τραυματιζόταν άνευ λόγου ο Ba.!

Και ιδού τα στατιστικά!
Image
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Tην 1η σεζόν είχα κυρίως support τον Ba, εξού και οι αρκετές assists...

Image
User avatar
bouzouxis7
National Manager
National Manager
Posts: 8899
Joined: Fri Apr 24, 2009 2:04 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Newcastle #No_Transfers FC
facebook προφίλ: nikos.bachtis
twitter: DoctorWho7777
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

yorgos23 wrote: ΔΕΞΙΑ ΜΠΑΚ

Ο Σαντόν αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα περουσιακά στοιχεία του συλλόγου, εξελίξιμος παιχταράς γαρ. Μετά από αυτόν όμως, ακολουθούν είτε καλοί παίχτες αλλά με δευτερεύοντα το ρόλο του μπακ (Τέηλορ, Γκόσλινγκ), είτε τραυματίες (Ρ. Τέηλορ) και μέτριοι παίχτες (Πέρτς). Η πρώτη σεζόν λογικά θα βγει χωρίς πρόβλημα. Εγώ προσωπικά θα κάνω μια μεταγραφή εδώ, ώστε να μπορ'ω να περνάω τον Σαντόν στα αριστερά.

O Σίμπσον μπορεί να παίζει δεξιά και να πάρει φανέλα βασικού σπίτι του για αρκετά χρόνια. Νομίζω ότι αν θες ένα μπακ, αυτό είναι αριστερό, για αλλαγή του Σαντόν.
This isn't funny Dean, the voice says I'm almost out of minutes!


Όταν είσαι ένα τίποτα, τίποτα δεν θα αλλάξει αν δεν είσαι. allons-y
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”