Football Manager 2013 info [13.3.3 / ME v1339]

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2013!
Post Reply
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14800
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

εχουν περιελθει στην γνωση σου με μεθοδο υποκλοπης? γιαυτο?
Spoiler: show
αποτυχημενη αποπειρα χιουμορ, με βαση την λιστα με τους φοροφυγαδες :oops:
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13703
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

John7gr wrote:
Kerlonios wrote:
John7gr wrote:Αυτό σημαίνει ότι θα φάμε στη μάπα πολύ "my client isn't currently interested in entering into contract negotiations with your club" από μέτριους παίχτες :?
Αναλογα τι ομαδα παρεις! :D
Ε εντάξει άμα πάρω Μπαρτσελόνα τι να το κάνω που θα μου μιλάνε όλοι. Στον 12 είχα πάει superlegue με Απόλλων Σμύρνης και ήταν ελεύθερος 6 μήνες ο Πλεσί και δεν με άφηνε να του κάνω μια ριμαδοπρόταση!

Και καλά κάνει να μην σε αφήνει... :D
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
Condwras
Trialist
Trialist
Posts: 33
Joined: Thu Oct 04, 2012 2:32 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

TazZ wrote:Ακριβώς το ίδιο είναι. Μόνο που αν λείπει ο ένας κοουτσαρει την ομάδα ο ασισταντ.


Sent from my toilet.


Οκ,ευχαριστω..Θα ειναι η πρωτη φορα που θα παιξω network,ελπιζω να ειναι μια διαφορετικη εμπειρια!
billy_marseille
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 434
Joined: Tue Dec 04, 2007 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: Olympique de Marseille
Αγαπημένη Ομάδα: Olympique de Marseille/Osfp
Location: Athens/Marseille
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mojotzotzo wrote:Υouth rating εννοείς το PA των παιχτών? Νομίζω αν γινόταν αλλαγή από στατικό σε μεταβαλλόμενο θα ήταν κάτι τόσο σημαντικό που θα είχε ανακοινωθεί ήδη άρα υποθέτω μένουμε(ορθώς κατά την γνώμη μου) στο στατικό.
(αν εννοείς αυτό που κατάλαβα)
Αυτο θα ηταν απο τα καλυτερα νεα του φμ. Θα γινοταν σουπερ ρεαλιστικο και θα το εξηγησω
Πχ παιρνουμε παραδειγμα το Φετφατζιδη, ο Γιαννακης εχει pa 150 και ειναι στον ολυμπιακο, λογικο να μεινει εκει το pa του μιας και οι περισσοτερες ομαδες στην Ελλαδα δεν φημιζονται για την εξελιξη των παιχτων (ισως μερικων εξαιρεσεων που μαλλον απο προσωπικη προπονηση και πιστη εγινε τεσπα)
Τωρα αν ο Φετφατζιδης παει στην αρσεναλ δεν θα ηταν πιο ρεαλιστικο να αναιβενε το pa του? οχι αμεσως μια κ εξω με λιγη δουλεια και καποιο χρονικο διαστημα να σε ενημερωνε το προπονητικο team καπως. Και δεν μιλαω για τιποτα τραγικες διαφορες +5 η +10 θα το εβρισκα λογικο και ρεαλιστικο. Παραδειγμα ειναι και ο Κυριακος Παππαδοπουλος που περιμεναμε το επομενο φμ για να δουμε μεγαλυτερο το pa του μετα απο την μεταγραφη του στη σαλκε.
Γιατι κακα τα ψεματα οταν φτιαξουμε μια καλη ομαδα ουτε καν γυρναμε να κοιταξουμε παιχτες που εχουν κατω απο 125 - 130 pa. Αν ομως ξεραμε οτι μπορει αυτος ο παιχτης να παει και λιγο παραπανω ισως διναμε μια ευκαιρια. αλλο το 125 και αλλο το 140.

Επισης να γινοταν και το αντιθετο. Να παιρνεις πχ ενα ταλεντακι 160 pa σε καμια μετρια ομαδα χωρις καλο προπονητικο κεντρο και προπονητες και να πεφτει λιγο το pa του μιας κ δεν θα μπορει να το φτασει αλλα και να εξελιχθει οπως πρεπει.

Καλα ολα αυτα τα νεα που ακουω για το καινουργιο φμ, περιμενουμε πως και πως!

Χαιρετω :D
DROIT AU BUT
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πως μπορεί το ταβάνι ένός ποδοσφαιριστή να είναι δυναμικό δεν μπορώ να καταλάβω ..

Να ανεβαίνει πιο γρήγορα το CA ναι.

Αλλα το ταλέντο και το potential κάποιου δεν μπορεί να είναι δυναμικό γιατί δεν εξαρτάται από τπτ απλά και μόνο από το πως γενήθηκε ο παίκτης και τί δυνατότητες έχει.
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
billy_marseille
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 434
Joined: Tue Dec 04, 2007 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: Olympique de Marseille
Αγαπημένη Ομάδα: Olympique de Marseille/Osfp
Location: Athens/Marseille
Has thanked: 0
Been thanked: 0

diant wrote:Πως μπορεί το ταβάνι ένός ποδοσφαιριστή να είναι δυναμικό δεν μπορώ να καταλάβω ..

Να ανεβαίνει πιο γρήγορα το CA ναι.

Αλλα το ταλέντο και το potential κάποιου δεν μπορεί να είναι δυναμικό γιατί δεν εξαρτάται από τπτ απλά και μόνο από το πως γενήθηκε ο παίκτης και τί δυνατότητες έχει.
Δηλαδη αν ο ολυμπιακος επαιρνε τον Champerlain της Αρσεναλ που εχει pa 170+ εχεις την εντυπωση οτι στο φμ2013 θα τον εβρισκες με το ιδιο pa? δεν νομιζω!

Οπως ειπα να αλλαζει το πολυ +5 +10 να μην γινονται φανταστικες διαφορες απλα να γινει αυτο το κατι παραπανω στον παιχτη που θα παει σε πολυ καλυτερες ακαδημιες, προπονητικο και προπονητες.
DROIT AU BUT
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Δηλαδη αν η Μάντσεστερ του Γιουνάιτεντ επαιρνε τον Φετφατζίδη του Ολυμπιακού εχεις την εντυπωση οτι στο φμ2013 θα τον εβρισκες με το ιδιο pa? δεν νομιζω!
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
billy_marseille
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 434
Joined: Tue Dec 04, 2007 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: Olympique de Marseille
Αγαπημένη Ομάδα: Olympique de Marseille/Osfp
Location: Athens/Marseille
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tsakalaki wrote:Δηλαδη αν η Μάντσεστερ του Γιουνάιτεντ επαιρνε τον Φετφατζίδη του Ολυμπιακού εχεις την εντυπωση οτι στο φμ2013 θα τον εβρισκες με το ιδιο pa? δεν νομιζω!
ε αυτο δεν λεμε? γιατι δλδ να περιμενουμε τα καινουργια φμ για να δουμε μια αλλαγη στο pa.
αν παρουμε ως βαση αυτο που λες απο την στιγμη που ο Φετφα εχει 150 πολυ λογικο θα ηταν να βλεπαμε ενα pa +5 +10 στην Γιουναιτεντ.

Τεσπα απλα το τι θα μου φαινοταν εμενα καλυτερο στο φμ λεω.
Last edited by billy_marseille on Sat Oct 06, 2012 2:45 pm, edited 1 time in total.
DROIT AU BUT
User avatar
lom-g
Amateur
Amateur
Posts: 187
Joined: Wed Jan 02, 2008 9:42 pm
Location: Αθήνα, Χανιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οντως λιγο δυσκολο και μη ρεαλιστικο κατα τη γνωμη μου να αλλαζει το pa καθως ομαδες οπως μπαρτσα θα ειχαν μονο παικτες με 150+..... αντιθετως θα μπορουσε να αλλαζουν χαρακτηριστικα οπως : ambition , professionalism και να αυξανονται/ μειωνονται οταν ενας ιδιοτροποσ παικτης μετεγραφεται σε ομαδα με μεγαλυτερο/μικροτερο reputation... πχ. αν νεαρος παικτης παει απο οσφπ, παο σε ομαδα τησ πρεμιερ μ φαινεται απολυτα λογικο να αυξηθει το προφεσιοναλισμ γτ ο παικτης σοβαρευεται ...
κατα τα αλλα.... αρκετες οι αλλαγες στο νεο φμ... το οποιο αγγιζει αρκετα την πραγματικοτητα σε τομεις εξωαγωνιστικουσ και τομεις του ποδοσφαιρικου ''περιβαλλοντος'' (media, agents ktl) ομως υστερει παρα πολυ κατα τη γνωμη μου σε λεπτομεριες που κανουν καποιον κορυφαιο προπονητη ( προπονηση , κομπινες, ασκησεις ειδικης αναπτυξης επιθεσεων- αμυνασ) ... δλδ νμζω οι μεγαλοι προπονητες μεγαλυτερη σημασια δινουν στην προπονηση και πολυ λιγοτερη στο τι θα πουν πχ σε μια συνεντευξη πριν απο εναν ασημαντο αγωνα..... αλλα πολλα ζηταω αφου προκειται για ενα ηλεκτρονικο παιχνιδι....
κατι τελευταιο που ακομα δεν εχω καταλαβει... θα βγει ντεμο ή μονο με προπαραγγελια κωδικου μπορουμε να παιξουμε πριν τις 2 νοεμβ ?
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Το παιχνίδι "αναλαμβάνει" την "εξέλιξη" του παίκτη βάσει του PA που έχουν. Το παιχνίδι μεταβάλλει το CA, δε μπορεί να αλλάζει και το PA. Το PA λογίζεται ως "ταβάνι", δε μπορεί το παιχνίδι να το "καταργεί" αυτό και να το μεγαλώνει.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
redmanftw
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5304
Joined: Wed May 20, 2009 10:56 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Status: Στη φάση βετεράνος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

περσυ μπορουσα να παιξω το μανατζερ αλλα κολαγε..φετος θα μπορω ? εχω διπυρινο υπολογιστη 1 giga ram ....
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του Ανθυπασπιστού
User avatar
g-max
Indispensible
Indispensible
Posts: 1554
Joined: Tue Oct 19, 2004 7:17 pm
Football Manager της ομάδας: Veroia United
Αγαπημένη Ομάδα: Veroia
Status: 10+ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΗΦΑΝΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ FMGREECE
Location: Veroia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Tsak το γράφω εδώ σε "κοινή θέα". Νομίζω πως με το online μέσω steam μας δίνεται η δυνατότητα να αναβιώσουμε μέρες FML. Ο μόνος λογος που θα πάρω το παιχνίδι φέτος είναι αυτός. Με καλή συννενόηση και οργάνωση μπορούμε να κάνουμε μια διοργάνωση για τους χρήστες του fmgreece που φαντάζομαι ότι θα προσφέρει πολλές συγκινήσεις. FML δεν θα είναι σίγουρα αλλά πιστεύω ότι είναι κάτι πολύ ενδιαφέρον που πρέπει να εξεταστεί προσεκτικά. Απλώς πρέπει κάποιος/οι να αφιερώσουν χρόνο για την οργάνωση του όλου εγχειρήματος.
G. Gerara The Proud Manager of Veroia United
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

REDMAN20 wrote:περσυ μπορουσα να παιξω το μανατζερ αλλα κολαγε..φετος θα μπορω ? εχω διπυρινο υπολογιστη 1 giga ram ....
Είναι δύσκολο να αλλάξει τη ram και να την ανεβάσεις στα 4 giga;
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
redmanftw
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5304
Joined: Wed May 20, 2009 10:56 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Status: Στη φάση βετεράνος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tsakalaki wrote:
REDMAN20 wrote:περσυ μπορουσα να παιξω το μανατζερ αλλα κολαγε..φετος θα μπορω ? εχω διπυρινο υπολογιστη 1 giga ram ....
Είναι δύσκολο να αλλάξει τη ram και να την ανεβάσεις στα 4 giga;
δεν θα πρεπει ομως να αλλάξω και κάρτα γραφικών?
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του Ανθυπασπιστού
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οχι. Δεν εχουν σχεση μεταυ τους αυτα τα 2.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2013”