Βαθμός ρεαλισμού ελληνικού πρωταθλήματος. Απόψεις.

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2013!
Post Reply
User avatar
akisvolos
Indispensible
Indispensible
Posts: 1995
Joined: Tue Nov 27, 2012 7:49 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προφανώς!
"Some people think football is a matter of life and death. I don't like that attitude. I can assure them it is much more serious than that."
Bill Shankly
User avatar
Nio 10
Manager
Manager
Posts: 4243
Joined: Sat Dec 12, 2009 9:18 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

έχω παρατηρήσει ότι στα περισσότερα ματς κυπέλλου που παίζω διαιτητής είναι
συνέχεια ο Κάκος ..είναι bug;μπορεί να διορθωθεί;;
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δυστυχως ο Κακος ειναι αδιορθωτος :wink:
Sereno
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 528
Joined: Fri Apr 08, 2011 1:47 am
Football Manager της ομάδας: AS Monaco FC
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μία γρήγορη απορία σχετικά με το ελληνικό πρωτάθλημα για όποιον το έχει προχωρήσει αρκετά χρόνια (10+). Τι Έλληνες regen βγαίνουν? Είναι επιπέδου τσ.λ. ή στα ίδια με τους τωρινούς? επιπλέον πώς εξελίσσονται οι ελληνικές ομάδες σε βάθος χρόνου όταν τρέχετε το ελληνικό πρωτάθλημα? ρωτάω γιατί στα πρόσφατα φμ σε 2-3 χρόνια το πολύ έπαιρνες νταμπλ αέρα και μετά έτρεχες όλη τη χρονιά περιμένοντας μονάχα τα ευρωπαϊκά ματς, καθώς στα υπόλοιπα, προσωπικά, έβαζα στοιχήματα για το αν η διαφορά θα είναι πάνω από 3 γκολ ή όχι, οδηγώντας με έτσι να σταματήσω πολύ νωρίς το ταξίδι μου με ΠΑΟ..
Hawkeye
Amateur
Amateur
Posts: 216
Joined: Mon Dec 29, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Λαγονησι
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

εγω φιλε που ειμαι στο 2018 επειδη εχω δωσει λεφτα για να μου φερνουν ταλεντα εχω να σου πω οτι μεσα σε 7 χρονια μου εχουν ερθει στους πιτσιρικαδες 3 με 4 παιχτες επιπεδου CL....Βεβαια μη φανταστεις οτι καθε χρονια τα πιτσιρικια που ερχονται οτι ειναι παντα μεσα ενας που σπερνει!!Απλα τυχαινει!Τις 2 τελευταιες χρονιες εχω βγαλει μονο 1 παιχτη!Τωρα οσο αφορα το γενικο συνολο μπορω να πω οτι βγαινουν παιχτες ελληνες επιπεδου CL αλλα νομιζω οτι ειναι οριακα στο να πεις υπερβολικο!Εγω παντως που ασχολουμαι μονο με αγορα πιτσιρικαδων κατω των 21 μπορω να πω οτι γενικα υπαρχει πολυυυυυυ ψωμι!!!Λεφτα να εχεις να δινεις!!!

ενα ταλεντο που μοτυ εφεραν απο Γλυφαδα!!! :P
http://imageshack.us/photo/my-images/81 ... 73908.jpg/
Ας σταματησει επιτελους η παραποιηση της ελληνικης ιστοριας κ μυθολογιας.ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!
User avatar
RainbowXN
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 700
Joined: Thu Nov 03, 2011 6:16 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Όλη μου η ζωή μια ευτυχία.
Location: Luton Town
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Hawkeye κι εγώ το ίδιο με εσένα κάνω, αγοράζω ασταμάτητα παίχτες από 15 μέχρι 20 που μου προτείνουν οι σκάουτερ. Ειδικά άμα είναι και με youth contract τους κάνεις approach to sign με αποτέλεσμα να πληρώνεις απλώς αποζημίωση στην ομάδα του χωρίς να χρειάζεται να κάνεις διαπραγμάτευση. Εμένα κυρίως ο ΠΑΟΚ και η Ξάνθη σχεδόν κάθε χρόνο βγάζουν παικταράδες (από 1 έως 2). Γενικά άμα ακολουθήσει κάποιος αυτό το πλάνο, μέσα σε 5 χρόνια θα έχει έναν κορμό από 22χρονους παικταράδες, με τρελή αξία μεταπώλησης. Χαρακτηριστικά σας λέω στο περσινό είχα φτάσει 2020-21 και είχα στον Ολυμπιακό transfer budget 80 εκατομμύρια μόνο από πωλήσεις!
Ο Συνθέτης της Επιτυχίας
viewtopic.php?f=355&t=38663
Sereno
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 528
Joined: Fri Apr 08, 2011 1:47 am
Football Manager της ομάδας: AS Monaco FC
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χαίρομαι που βγαίνουν καλοί Έλληνες παίχτες. Για να είμαι ειλικρινής περίμενα αρκετούς σαν αυτόν που ποσταρίστικε παραπάνω, αφού και οι τωρινοί Έλληνες της Εθνικής είναι θα έλεγα σε αρκετά καλό επίπεδο. Η απορία μου πήγαινε περισσότερο στο πώς εξελίσσονται οι υπόλοιπες ομάδες στο ελληνικό πρωτάθλημα, πλην της δικής σας. Δηλαδή σε +5-10 χρόνια είναι στο ίδιο επίπεδο και παίρνετε πρωταθλήματα με +30 βαθμούς ή μέσω increased reputation πλησιάζουν κι αυτές το επίπεδό σας?

Το ρωτάω με νοσταλγία προς τα παλιά παιχνίδια (βλ. φμ2007) που όταν άνοιγες μια χώρα και προχωρούσες το game, σιγά σιγά αυτή γινόταν υπερδύναμη και σαν Εθνική και σαν πρωτάθλημα, κάτι που κρατούσε το ενδιαφέρον γιατί δεν ξέφευγες τόσο ποιοτικά. Αντίθετα, στο φμ11 που έπαιζα αρκετά πχ, σε μια τριετία περίπου (άντε να πω 5τια μαξ!), η superleague γινόταν σαν την Α1 στο μπάσκετ, αλλά χωρίς καν 2ο διεκδικητή.

ps: στο φμ11 υπήρχε και άλλο μπαγκ που οι ελληνικές ομάδες χειροτέρευαν κιόλας με την πάροδο του χρόνου (!). Γι'αυτό ενδιαφέρομαι και ζητάω απόψεις επί του θέματος, μιας και είμαι λάτρης των long term saves.
User avatar
RainbowXN
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 700
Joined: Thu Nov 03, 2011 6:16 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Όλη μου η ζωή μια ευτυχία.
Location: Luton Town
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε μου δυστυχώς το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι τόσο στο reputation, αλλά κυρίως στα οικονιμκά προβλήματα των περισσότερων ομάδων. Σε εμένα η σταθερή πρώτη πεντάδα είναι Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, Ατρόμητος, Ξάνθη και μετά ανάλογα κάποια ομάδα που ξεπετάγεται. Ειδικά ΑΕΚ και Παναθηναϊκός είναι σε πολύ μέτρια έως κακή κατάσταση. Στην Ευρώπη μόνο ο ΠΑΟΚ (λόγω ευνοϊκών κληρώσεων κυρίως) καταφέρνει να φτάσει στο Γιουρόπα Λιγκ μέχρι κάποια φάση, οι υπόλοιποι έχουν ως ταβάνι την είσοδο στους ομίλους. Η Εθνική μου φαίνεται την έχουν σχετικά πεσμένη. Πάντως στο περσινό εγώ είχα 5-6 regen Έλληνες βασικούς που έπαιζαν και στην Εθνική και το ίδιο σκοπεύω να κάνω και φέτος. Πιστεύω θα σε ικανοποιήσει ένα long save στο ελληνικό πρωτάθλημα ειδικά αν πάρεις ομάδα υγιή οικονομικά.
Ο Συνθέτης της Επιτυχίας
viewtopic.php?f=355&t=38663
Hawkeye
Amateur
Amateur
Posts: 216
Joined: Mon Dec 29, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Λαγονησι
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Φιλε Σερενο αυτο που εχω παρατηρησει ειναι πως δυσκολευει το πρωταθλημα μετα λογω και της ανοδου των αλλων ελληνικων ομαδων αλλα αυτο δεν το βλεπω να μεταφραζεται οπως ειπε και ο φιλος απο επανω σε μια καλη πορεια στην Ευρωπη!!Ενω δηλαδη στην Ελλαδα καποιες ομαδες σε δυσκολευουν και σε κερδιζουν κιολας οταν βγαινουν Ευρωπη τα βρισκουν μπαστουνια!!!Γενικα γινονται περιεργα πραγματα κατα την γνωμη μου!Προσφατο παραδειγμα παιζω με Ροζενμποργκ και της ριχνω 3 και μετα παιζει η Αρσεναλ και τρωει 3 που ακομα και στο 2018 εχει σαφως πολυ καλυτερη ομαδα!!!Τεσπα!Το πρωταθλημα παντως μπορω να πω οτι στο δικο μου save ειναι ρεαλιστικοτατο!!!Ο Ολυμπιακος,ο Παοκ και ο Ατρομητος ειναι ομαδες που ξερω οτι μπορει και να χασω και μετα απο 2 χρονια δυναμωσε και η Αεκ και Αστερας....οποτε δεν βρισκω κατι παραλογο μεχρι σημερα που παιζω!
Ας σταματησει επιτελους η παραποιηση της ελληνικης ιστοριας κ μυθολογιας.ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

θα το πω για όλους αν και βρίσκω αφορμή με σενα, δεν είναι κουλό 1 ή μερικά αποτελέσματα "εκπλήξεις". κουλό είναι κατι που συμβαίνει σε μια συνέχεια, δηλαδή σε ένα save 50 ετών να πάρουν 20 ευρωπαικές κούπες ομάδες από την σκανδιναβία.
Sereno
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 528
Joined: Fri Apr 08, 2011 1:47 am
Football Manager της ομάδας: AS Monaco FC
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σας ευχαριστώ όλους για το feedback σας. Ουσιαστικά θέλω να κλείσω το θέμα μου, με μία ερώτηση YES or NO. Για όποιον έχει παίξει τουλάχιστον 7-10 χρόνια superleague και ΕΠΙΣΗΣ πλέον η ομάδα του έχει ρόστερ που διεκδικεί τσ.λ., το πρωτάθλημα παίρνεται αέρα με +30 βαθμούς και 30/30 νίκες φάση ή εξακολουθεί να υπάρχει κάποιος σχετικά σοβαρός ανταγωνισμός για τον τίτλο? Ευχαριστώ! :-)

Ξαναλέω πως με τρομάζει η ιδέα πολύ σύντομα να τρέχω ολόκληρη σεζόν περιμένοντας μόνο τα ματς του τσ.λ. Σε τέτοια περίπτωση θα προτιμήσω κάποιο ξένο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα.
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16074
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 20 times

Δεν υπαρχει ξενο ανταγωνιστικο πρωταθλημα... Καλως ή κακως, στην ευρωπη ΦΜικα, αν εχεις ομαδα που η 4αδα ΤσουΛου ειναι ο μινιμουμ στοχος (βασει ροστερ, οχι φιλοδοξιας), τοτε και σε Αγγλια να εισαι και σε Ιταλια πλακα θα κανεις...

Εξαιρεση ισως η Ισπανια, αν δεν εχεις Μες Κε (η Ρεαλ οχι τοσο)...
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sereno wrote:Σας ευχαριστώ όλους για το feedback σας. Ουσιαστικά θέλω να κλείσω το θέμα μου, με μία ερώτηση YES or NO. Για όποιον έχει παίξει τουλάχιστον 7-10 χρόνια superleague και ΕΠΙΣΗΣ πλέον η ομάδα του έχει ρόστερ που διεκδικεί τσ.λ., το πρωτάθλημα παίρνεται αέρα με +30 βαθμούς και 30/30 νίκες φάση ή εξακολουθεί να υπάρχει κάποιος σχετικά σοβαρός ανταγωνισμός για τον τίτλο? Ευχαριστώ! :-)

Ξαναλέω πως με τρομάζει η ιδέα πολύ σύντομα να τρέχω ολόκληρη σεζόν περιμένοντας μόνο τα ματς του τσ.λ. Σε τέτοια περίπτωση θα προτιμήσω κάποιο ξένο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα.
Φίλε δυστυχώς το ίδιο πρόβλημα έχω... Με τον ΟΣΦΠ από την 1η κιόλας χρονιά το μόνο που έχει ενδιαφέρον είναι τα ματς του ΤΣ. Λ. Ειδικά με την παλιά database που μπορούσες να πουλήσεις Τόρο με 10M + Αμπτούν με 3.5M και με αυτά τα χρήματα να μαζέψεις πολύ καλούς παίχτες... Πρώτη φορά βαριέμαι τόσο πολύ αυτό το save... Παίζω αραιά και που... Και όπως είπε και ο φίλος από πάνω μετά από κάποια χρόνια ισχύει ακόμα και στα δυσκολότερα πρωταθλήματα... Αυτό που δεν χάνει καθόλου το ενδιαφέρον του σε πρωτάθλημα είναι ένα online game με 1-2 κολλητούς σου. Εκεί όσα χρόνια και να περάσουν θα έχεις πάντα ένα ισάξιο αντίπαλο και δεν θα βαριέσαι...
Sereno
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 528
Joined: Fri Apr 08, 2011 1:47 am
Football Manager της ομάδας: AS Monaco FC
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ πάλι παιδιά δε συμφωνώ για τα ξένα. Με τη Μονακό στο 11 είχα επικές κόντρες με τη Λυόν για τον τίτλο ακόμη και σε αρκετά προχωρημένες χρονιές. Τώρα την ξαναπήρα στο 13 που υπάρχει και Παρί και δεν κρατιέμαι. Ιταλία βέβαια στο 11 είχα βγει 2ος στην πρώτη μου χρονιά με Παλέρμο (!) (αν και τότε ήταν στις δόξες της με Παστόρε κλπ) και Αγγλία δεν έχω προχωρήσει ποτέ πολύ, αλλά αν κρίνω από τα ρόστερ τους ξανά σε προχωρημένες χρονιές, κάτι Μαν. Σιτυ κλπ παρέμεναν μεικτές κόσμου! Και για τον ίδιο λόγο το Τσ.Λ. σε σχέση με τα παλιά φμ (από 2008, 2007 και πίσω) έχει δυσκολέψει σε μεγάλο βαθμό. Ο ανταγωνισμός από τις μεγάλες ομάδες στο μέλλον εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και από την database που έχετε επιλέξει. Με μία σχετικά μικρή θα υπάρχει περιορισμένη αγορά και θα αρχίζουν φαντάσματα και αγορές μέτριων παιχτών ίσα ίσα για να γεμίσει το ρόστερ με αποτέλεσμα τελικά την αποδυνάμωσή του.

Στα του ελληνικού πρωταθλήματος όπως είπα το σκέφτομαι με ΠΑΟ. Αν ήμουν φίλαθλος ΟΣΦΠ, προσωπικά, δε θα έβρισκα το παραμικρό κίνητρο να ξεκινήσω. Στη Superleague είναι ήδη most times winner με διαφορά (για τον ίδιο λόγο απέφυγα να προπονήσω και Γιούβε που γούσταρα πολύ) και όλες οι υπόλοιπες ομάδες απέχουν έτη φωτός σε ποιότητα. Φαντάζομαι και σε καμιά τριετία που το ρόστερ θα είναι επιπέδου Τσ.Λ. πόσο αστείο θα γίνεται το πρωτάθλημα. Από την άλλη δε μπορείς να πεις ότι δεν είναι ρεαλιστικό..
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρώτη χρονιά στο σέιβ μου παίρνει πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ με δεύτερο τον Ολυμπιακό. Δεύτερη χρονιά ο Παναιτωλικός που μόλις έχει ανέβει από τη Β και δεν έχει κάνει κάποια σημαντική μεταγραφή παίρνει πρωτάθλημα με δεύτερο τον Αστέρα και τρίτο τον Ολυμπιακό. Στα μισά της τρίτης χρονιάς βρίσκεται κάπου στη μέση της βαθμολογίας. Πιστέυω ότι απλά έτυχε αλλά το αναφέρω μήπως έχει συμβεί και σε άλλους.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2013”