Εγκατάσταση FM2013/Offline mode/Εγκατάσταση σε δεύτερο PC

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2013!
Post Reply
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Αρχική εγκατάσταση FM2013
offline mode
Εγκατάσταση σε δεύτερο PC
Επανεγκατάσταση μετά απο format



To Football Manager2013 χρειάζεται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πρόσβαση στο Internet για να γίνει η εγκατάσταση διότι το Steam είναι μια πλατφόρμα που βασίζεται στο διαδύκτιο. Δείτε τα πέντε βήματα που χρειάζεται για να φτάσεις στην εγκατάσταση του Football Manager 2013, τα πέντε βήματα για την εγκατάσταση σε δεύτερο υπολογιστή και τα πέντε βήματα για το πέρασμα στην offline mode…


ΑΡΧΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

  1. Αγοράζεις το παιχνίδι. Το κουτί περιλαμβάνει ένα (1) DVD και ένα (1) κωδικό εγκατάστασης
  2. Υπάρχουν δυο τρόποι να το εγκαταστήσεις. Όποιο τρόπο και να ακολουθήσεις ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ο υπολογιστής σου να είναι συνδεδεμένος στο internet για την εγκατάσταση.
  3. Είτε χρησιμοποιήσεις το DVD είτε όχι, ΠΡΕΠΕΙ να έχεις εγκαταστήσει στο Steam στον υπολογιστή σου.
  4. Όταν συνδεθείς στο Steam και βάλεις τον κωδικό εγκατάστασης, επιλέγεις αν το παιχνίδι θα φορτώσει μέσω Steam ή μέσω του DVD.
  5. Αφού ολοκληρώσεις την εγκατάσταση του παιχνιδιού, ΔΕΝ σου χρειάζεται ούτε το DVD ούτε ο κωδικός ενεργοποίησης, αλλά μη τα χάσεις

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ - ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ FORMAT ΣΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ

  1. Για να εγκαταστήσεις το παιχνίδι που αγόρασες σε δεύτερο υπολογιστή, ή στον υπολογιστή που το είχες, αλλά έκανες format, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΟΥΤΕ ΤΟ DVD ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.
  2. Ανοίγεις τον υπολογιστή, κατεβάσεις και κάνεις εγκατάσταση το Steam
  3. Μόλις το κάνεις αυτό, μπαίνεις στο Steam χρησιμοποιώντας το user name και το password που έχεις.
  4. Μόλις πας στο libraby θα δεις οτι εκεί υπάρχουν όλα τα παιχνίδια που έχεις αγοράσει και εγκαταστήσει μέσω Steam. Εκεί είναι και το Football Manager 2013.
  5. Από εκεί το κατεβάζεις στον υπολογιστή



“OFFLINE MODE”

Όσοι από εσάς αγοράσατε το FM2013 και δεν θέλετε να έχετε το Steam συνεχώς συνδεδεμένο στο Internet, μπορεί να περάσετε στην 'Offline Mode' ΜΕΤΑ την εγκατάσταση. Οι φορές που θα χρειαστείτε να είστε συνδεδεμένοι στο Internet είναι όταν θα κυκλοφορήσουν τα patches και τα updates του Steam, και όταν θα θελήσετε να παίξετε online παιχνίδι.


Για να περάσετε το Steam στην Offline Mode ακολουθήστε τα εξής βήματα:
  1. Ανοίξτε το Steam ενώ είστε συνδεδεμένοι στο Internet. Σιγουρευτείτε οτι το κουτάκι "Remember my password" στο παράθυρο εισόδου στο παιχνίδι, είναι τικαρισμένο. Παράλληλα, σιγουρευτείτε οτι έχουν γίνει τα όποια updateds του παιχνιδιού και οτι δεν κατεβαίνει τίποτα ( πηγαίνετε 'View' -> 'Downloads').
  2. Προσπαθήστε να τρέξετε τα παιχνίδια που επιθυμείτε να παίζετε όταν θα είστε στην offline κατάσταση για να σιγουρευτείτε οτι δεν εκκρεμεί κάποιο update. Εφόσον δείτε οτι το παιχνίδι σας “τρέχει”, κλείστε το και επιστρέψτε στο Steam.
  3. Πηγαίνετε στο 'Steam' -> 'Settings' και σιγουρευτείτε οτι η επιλογή "Don't save account credentials on this computer' ΔΕΝ είναι τικαρισμένη.
  4. Κάντε Click στο πάνω αριστερά 'Steam', στο μενού και επιλέξτε 'Go Offline'.
  5. Επιλέξτε 'Restart in Offline Mode'. Αυτόματα το Steam θα κλείσει και θα ανοίξει χωρίς να είναι συνδεδεμένο στο Internet.

Όταν θελήσετε να συνδέσετε το Steam στο Intermet, πατήστε την επιλογή 'Go Online' το πάνω αριστερό κουμπί 'Steam', στο μενού.




Γρήγορες ερωτήσεις

ΕΡΩΤΗΣΗ: Έχω το save μου στο Α pc και εγκατέστησα και στο Β pc το Football Manager 2013. Το save μου και τα face packs, logos κτλ "μεταφέρθηκαν" και αυτό στο Β pc;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Όχι. Θα πρέπει εσύ να τα μεταφέρεις - μέσω usb ή φορητού δίσκου ή ανεβάσματος σε κάποιον server - στο B pc.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Αν εγκαταστήσω στο Α pc και στο B pc το Football Manager με το ίδιο username στο steam, μπορώ να παίξω online;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Όχι.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
asterix-21-
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Fri Oct 19, 2012 5:43 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε περίπτωση που θέλω να είναι ανοιχτώ το steam σε 2 pc ενώ το έχω κανί εγκατάσταση με ένα dvd γίνετε να τρέχουν και τα δυο?? γιατί δεν ξερό αν γίνετε να παίξω on line παιχνίδι. -ksilo
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Δεν γίνεται.
Bugs Bunny
Trialist
Trialist
Posts: 59
Joined: Mon Dec 01, 2008 3:50 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακος, Arsenal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το μόνο που χρειάζεται είναι να συνδεθείς με το steam και να ξεκινήσεις το παιχνίδι. Μετά συνδέεται το δεύτερο pc (πετάει εσένα έξω) και μπαίνει κανονικά.
Το έκανα πέρυσι στα αδέρφια μου και παίζαμε 3 pc συγχρόνως.
Τι να τα κάνω, φοιτητές είναι ακόμα (:
User avatar
michael1
Manager
Manager
Posts: 4754
Joined: Thu Aug 09, 2007 1:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Location: Κίτρινη Τούμπα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τελικα γινεται η δε γινεται να αγορασουμε το φμ 2 ατομα και να παιξουμε μαζι ονλαιν?
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

nik_33 wrote:Δεν γίνεται.
User avatar
akridas1
Rotation
Rotation
Posts: 1068
Joined: Sat Oct 11, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΙΩΝΙΚΟΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΙΩΝΙΚΑΡΑ
Status: Επαγγελματίας μερεμετατζης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο ΘΕΟς ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΒΕΙ ΜΕΡΕς ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΝΕΙ ΧΡΟΝΙΑ!!!!!!
User avatar
ArAgoK
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 448
Joined: Mon Jun 09, 2008 10:02 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός
Αγαπημένη Ομάδα: Ρεάλ Μαδρίτης , Παναθηναικός
Status: Getting high.....
Location: *Αθήνα*
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Έχω ένα λάπτοπ και έναν σταθερό σπίτι . Οκ , το κάνω εγκατάσταση και στα 2 . Όταν πχ παίζω στο λάπτοπ ένα σειβ , για να το συνεχίσω στον σταθερό πρέπει να μεταφέρω το σέιβ με usb , ή υπάρχει αφού είναι απο το ίδιο FM ?
(Πιστεύω να το έθεσα σωστά)
*CATCH A "HO" AND ANOTHER "HO" ,
MERRY CHRISTMASS*
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Με usb θα το μεταφέρεις.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
NickTheFox
Amateur
Amateur
Posts: 244
Joined: Mon Dec 05, 2011 9:23 pm
Football Manager της ομάδας: Άνεργος :P
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool F.C.
Status: Y.N.W.A.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά SOS!!! Αγόρασα το παιχνίδι και το έβαλα κανονικά στο λάπτοπ μου στην Καστοριά και πάιζει μια χαρά. Τώρα που ήρθα εδώ Σαλόνικα πάω να το βάλω και στο σταθερό και αφού κάνω μια χαρά την εγκατάσταση όταν πατάω το Play μου βγάζει το εξής μύνημα:

"This game is currently unavailable (Application running)." -toixos2 -toixos2 -toixos2


TI NA KANΩ :?: :?: :?:
Y.N.W.A.

★ Feel The Spirit ★
User avatar
NickTheFox
Amateur
Amateur
Posts: 244
Joined: Mon Dec 05, 2011 9:23 pm
Football Manager της ομάδας: Άνεργος :P
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool F.C.
Status: Y.N.W.A.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

NickTheFox wrote:Παιδιά SOS!!! Αγόρασα το παιχνίδι και το έβαλα κανονικά στο λάπτοπ μου στην Καστοριά και πάιζει μια χαρά. Τώρα που ήρθα εδώ Σαλόνικα πάω να το βάλω και στο σταθερό και αφού κάνω μια χαρά την εγκατάσταση όταν πατάω το Play μου βγάζει το εξής μύνημα:

"This game is currently unavailable (Application running)." -toixos2 -toixos2 -toixos2


TI NA KANΩ :?: :?: :?:
Το πρόβλημα λύθηκε! -gioupi -gioupi -gioupi
Y.N.W.A.

★ Feel The Spirit ★
apovazou
Trialist
Trialist
Posts: 23
Joined: Thu Jul 07, 2011 5:13 pm
Football Manager της ομάδας: osfp
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια βοηθεια...κανω εγκατασταση το φμ σε δευτερο pc οπως ακριβως λενε οι οδηγιες...μπανινω στο παιχνιδι διαλεγω χωρες και μολις παταω start game μου γραφει an error has occured at...και μου λεει εναν αρχει απο το program files νομιζω...τι κανω υπαρχει λυση???
Image

ενα κτηνος ζει αναμεσα μας!!!
chrisboy
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Fri Nov 09, 2012 7:00 pm
Football Manager της ομάδας: man united
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εμεις που δεν εχουμε το αυθεντικο παιχνιδι,μπορουμε να παιξουμε online με το hamachi οπως στα αλλα η μονο με steam?
User avatar
NickTheFox
Amateur
Amateur
Posts: 244
Joined: Mon Dec 05, 2011 9:23 pm
Football Manager της ομάδας: Άνεργος :P
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool F.C.
Status: Y.N.W.A.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

chrisboy wrote:εμεις που δεν εχουμε το αυθεντικο παιχνιδι,μπορουμε να παιξουμε online με το hamachi οπως στα αλλα η μονο με steam?
Οχι δεν μπορείτε! Να αγοράσετε το αυθεντικό... :!:
Y.N.W.A.

★ Feel The Spirit ★
zeppos
Trialist
Trialist
Posts: 82
Joined: Sat Jan 08, 2005 3:52 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ArAgoK wrote:Έχω ένα λάπτοπ και έναν σταθερό σπίτι . Οκ , το κάνω εγκατάσταση και στα 2 . Όταν πχ παίζω στο λάπτοπ ένα σειβ , για να το συνεχίσω στον σταθερό πρέπει να μεταφέρω το σέιβ με usb , ή υπάρχει αφού είναι απο το ίδιο FM ?
(Πιστεύω να το έθεσα σωστά)
Το ίδιο το Steam δεν υποστηρίζει cloud saving (τουλάχιστον όχι για το Manager, δεν ξέρω για άλλα παιχνίδια). Άσε που και τα saves του FM μετά από ένα σημείο τείνουν για γίνονται σχετικά μεγάλα αρχεία.

Μία λύση θα ήταν η χρησιμοποίηση του Dropbox (ή κάποιου αντίστοιχου προγράμματος) αλλά κι αυτός ο τρόπος έχει μειονεκτήματα. Πρώτον το κάθε save θα κάνει κάμποση ώρα μέχρι να ανέβει και δεύτερον ο φάκελος που κρατάει τα saves έχει και όλα τα υπόλοιπα αρχεία (facepacks κλπ), οπότε ο default χώρος του Dropbox δεν θα σου φτάσει*. Σε τελική ανάλυση δεν αξίζει τον κόπο και η δουλειά μπορεί να γίνει πολύ πιο γρήγορα με USB στικάκι.

* για το συγκεκριμένο υπάρχει workaround, αφού χρησιμοποιώντας συντομεύσεις μπορείς να κάνεις το Dropbox να συγχρονίζει μόνο το φάκελο "games" και όχι ολόκληρο το My Documents\Sports Interactive.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2013”