Τι θα θέλαμε από το FM14

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2013!
Post Reply
User avatar
M3r$uRy
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3636
Joined: Sun Feb 01, 2009 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Porto
Status: Διαβαστερός φοιτητής... NOT
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

1. Για άλλη μια χρονιά φτιάχτε τους newgen!
GK: Βγαίνουν κάποιοι καλοί αλλά κανένας εξαιρετικός
DC: Οι περισσότεροι δεν έχουν aggression ή bravery. Για BPD ούτε λόγος, έχουν μια χαρά τεχνική και πάσα καi το creativity ειναι στα τάρταρα
D R/L: Γενικά βγαίνουν παίκτες και ορισμένοι εξαιρετικοί. Το μόνο που έχω δει είναι ότι πολλοί έχουν πολύ μέτρια εώς κακά Crossing, Dribbling και Off the ball
DM: Βγαίνουν πολύ καλοί παικτες αλλά πάρα πολλά anchorman και dlp σε σύγκριση με τα dm!
MC: Έχουμε πήξει στους DLP. AP δεν βρίσκεις γιατί τα flair είναι ανύπαρκτα, BBM/BWM ομοίως γιατί λείπουν Aggression/Bravery!
AMRLC: Πολύ χαμηλά flair! Απαράδεκτο να μην έχουν flair οι παίκτες σε αυτή την θέση! Επίσης ειδικά στα 10άρια βλέπω και πολύ χαμηλό acceleration αρκετά συχνά.
ST: Βαρέθηκα να βλέπω Target Man/DLF... Βγαίνουν και εξαιρετικοί γρήγοροι επιθετικοί αλλα η πλάστιγγα γέρνει στους αργούς κατά πολύ!

Γενικά είναι επίσης απαράδεκτο το πόσες λίγες θέσεις παίζουν οι newgen και ακόμα πιο απαράδεκτο όταν η θέση τους είναι ένα από τα MR, ML, WBR, WBL MONO! Στο σύγχρονο ποδόσφαιρο οι παίκτες είναι πολυθεσίτες. Απ' την άλλη βλέπεις την συντριπτική πλειοψηφία των αργών επιθετικών να έχει accomplished AMRL ενώ προφανώς με accel <10 δεν μπορούν να παίξουν εκεί.

2. Δώστε μας ευελιξία στην διαχείριση των χρεών. Παραδείγματα:
- Να μπορώ εφόσον υπάρχουν λεφτά στο transfer budget να αποπληρώσω τις οφειλές μου από δόσεις που δίνω κάθε μήνα σε ομάδες. Με τον Θρύλο αυτή την στιγμή έχω 30Μ budget. Χρωστάω μέσα στα επόμενα χρόνια <10Μ σε ομάδες κι έχω ένα δάνειο για γήπεδο να τρέχει. Γιατί να μην μπορώ να αποπληρώσω τα χρέη των μεταγραφών για να μου μένει μόνο το δάνειο κάθε μήνα;
- Να μπορώ να μεταβιβάσω τα χρέη μου. Αν μια ομάδα θέλει έναν παίκτη μου αντί να μου δώσουν το ποσό στο χέρι να μπορώ να τους μεταβιβάσω τα χρέη μου προς μια άλλη ομάδα ή ακόμα και να διαγραφούν τα λεφτά που χρωστάω στην ίδια ομάδα.

3. Να γίνουν κάπως πιο ευκολες οι ανταλλαγες παικτων.

4. Να μπορείς να πεις στον παιχτη οτι οι απαιτησεις του μανατζερ του ειναι υπερβολικες ώστε ή να τον απολυσει ή να διαπραγματευτεις απευθειας μαζι του ή να πεισει τον μανατζερ να τις ριξει.

5. Να ερχονται περισσοτερες και μεγαλυτερες προτασεις για παικτες τις ομάδας σου. π.χ. μου θεέι τον Κατιδη η Τοτεναμ που εχει αξια 7.5Μ και μου δινουν 5Μ χωρις να τον έχω not needed ή transfer list ενώ για παικτη δικό τους ανάλογης αξίας θα ήθελαν τα διπλάσια στην καλύτερη!

6. Να υπάρχει επιλογή αν θες να εμφανίζονται τα αστεράκια του προπονητή πριν ερθει στην ομαδα σου

7. Να υπάρχει shortlist για το staff

8. Ο σκαουτ να σου δινει περισσοτερες τακτικες πληροφοριες για την αντιπαλη ομαδα ανάλογα με το tactical knowledge του. Nα μπορεις να βαζεις να κατασκοπευσει τον επομενο αντιπαλο, μελος του τεχνικου επιτελειου αντι για scout.

9. Να ελεγχθει το individual training σε specific att γιατι ειναι ιδιαιτερα αναποτελεσματικο σε σχεση με με το role training.

10. Να μπορείς να βάλεις ποιος απ το σταφ σου θα είναι ο default για pep talk και pre match instructions. Επίσης δεν καταλαβαινω γτ ενας προπόνητης με 20 tactical knowledge πολλες φορες δεν μπορεί να δώσει instructions ενώ ο assistant πάντα μπορεί.

11. Να μπορείς να ελεγξεις ποιος θα σου λεει τα αστερακια των παικτων στο tactics screen (μπορείς να το κάνεις μόνο στο team report)
Last edited by M3r$uRy on Tue Sep 10, 2013 1:48 pm, edited 3 times in total.
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Για τους regens πάντως, αν παίζεις με μεγάλη db θα δεις διαφορά. Εγώ ακόμα και στο FM12 που είχα φτάσει μακριά, έβλεπα παιχταράδες συνέχεια - παραπάνω απ' όσο θα ήθελα ίσως δλδ.
User avatar
M3r$uRy
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3636
Joined: Sun Feb 01, 2009 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Porto
Status: Διαβαστερός φοιτητής... NOT
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

nik_33 wrote:Για τους regens πάντως, αν παίζεις με μεγάλη db θα δεις διαφορά. Εγώ ακόμα και στο FM12 που είχα φτάσει μακριά, έβλεπα παιχταράδες συνέχεια - παραπάνω απ' όσο θα ήθελα ίσως δλδ.
Έχω πάνω από 110000 παίκτες στο σεηβ οπότε νομιζω ότι ειναι αρκετα μεγαλη η db! Παικταράδες βγαίνουν σιγουρα παρα πολλοι και ισως παραπανω απο οσοι θα επρεπε αλλα σουπερσταρ δεν βλεπω να βγαινουν. Αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι ενω υπαρχουν πολυ καλοι παικτες, έχουν πολυ συχνα αδυναμιες χτυπητες για την θεση τους και ετσι απο καποια φαση και μετα το παιχνιδι σε αναγκαζει να αλλαξεις τακτικη γιατί αν πχ οι καλυτεροι μέσοι στον κοσμο ειναι dlp και anchorman τότε αναγκαστικα θα παιξεις με τετοιους...
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@ M3r$uRy

Συμφωνώ 1000% μαζί σου για τα χρέη και ειδικά ότι είπες για το σταφ (6-11).... Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιον τρόπο καθορίζονται τα αστεράκια... Πχ έχω δει Fit Coach με Fit 14 και όλα τα άλλα τραγικά (+ Continental License B) και να βγάζει 4,5 αστέρια στα aerobic k Strength...

Επίσης όπως είπες κ περισσότερες επιλογές....

Τώρα στα χρέη επίσης να σου δώσει δυνατότητα με μια μεγάλη μεταγραφή να δώσεις εσύ ένα ποσοστό από τα έσοδα στην ομάδα ώστε να ισορροπήσει οικονομικά.....

Όμως όσο για τα regen διαφωνώ μαζί σου... Ίσως μάλλον είναι και αντίθετο το πρόβλημα... Δηλ οτι σε πολλά save βγάζει πάρα πολλά regen που είναι top class με αποτέλεσμα να φτιάχνεις Μπάρτσα τον ΟΣΦΠ ή ΠΑΟ μέσα σε 3-4 χρόνια με ελάχιστο μπάτζετ....
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

αποπανε για τα αστερακια μετρανε και τα determination, Motivation & Level of discipline
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οκ... Αλλά σε πολλές περιπτώσεις σαν αυτή που ανέφερα είναι ανεξήγητα πολλά σε σχέση με άλλους

EDIT: Thanks και για την πληροφόρηση
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time


Off Topic:
Δες αυτο αν θες. εχουν γινει καποιες αλλαγες στο ΦΜ13 αλλα δουλευει μια χαρα viewtopic.php?f=239&t=32216
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είσαι ωραίος... Αλλά πλέον θα το χρησιμοποιήσω στο FM14... Στο '13 τους ξέρω σχεδόν όλους απέξω μετά από τόσο ψάξιμο... :-P :-P :-P
Parolos
Indispensible
Indispensible
Posts: 1820
Joined: Mon Nov 08, 2010 8:06 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δε θυμάμαι αν το ξανάγραψα, αλλά ας το πώ..
Πρέπει να σταματήσει αυτό με τα αστεράκια στην προπόνηση. Και τί εννοώ.
Δε γίνεται να παίρνεις έναν coach π.χ. τερματοφυλάκων κι όταν του βάζεις να δουλεύει Shot stopping + Handling να πέφτουν τα αστεράκια.. Δηλαδή είναι τέρμα μη-ρεαλιστικό..

Φανταστείτε το IRL.. να έχεις 2 προπονητές τερματοφυλάκων και να λες:
"Εντάξει κύριε Α τελειώσατε με το Handling? οκ, περάστε κύριε Β να προπονήσετε το shot stopping γιατί ο κύριος Α άμα τα προπονεί και τα δύο χάνει ποιότητα η προπόνηση.."

Ε δηλαδή για γέλια η φάση..
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φαντάσου όμως έναν προπονητή να τα κάνει όλα. Ε κάπου δεν θα λουφάρει κάποιος; Σαν τις ακαδημίες ποδοσφαίρου που ένας προπονητής για 25 παιδιά...
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Parolos
Indispensible
Indispensible
Posts: 1820
Joined: Mon Nov 08, 2010 8:06 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμφωνώ.. ίσως κάπως να το μετριασουν γιατί κι από την άλλη δεν έχω δει καμιά ομάδα να έχει 9 προπονητές οι οποίοι να προπονουν διαφορετικό τομέα ο καθένας, όπως κάνουμε in game.
User avatar
M3r$uRy
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3636
Joined: Sun Feb 01, 2009 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Porto
Status: Διαβαστερός φοιτητής... NOT
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Το ρεαλιστικότερο κατ εμε στην περίπτωση των GK coach είναι να κάνουν και τα δύο (Handling, Shot Stop) με πέναλτι στα αστερακια κι αν φερεις και δευτερο προπονητη να κανει κι αυτος και τα δυο αλλα να μην πεφτουν τα αστερακια κανενος!

Επίσης στους players on loan στο scouting screen να σου λεει ποιος scout εχει αναλαβει τον καθενα.

Μια βλακεία που ανακάλυψε φέτος είναι το εξής. Αν έχεις έναν scout σε πάνω από 2 δανεικους παίκτες τα JPA, JPP πέφτουν! Είχα εναν σε τρεις παικτες μου στην dinamo και επεσε απο 19-20 στα 17-17 και δεν "συνηλθε" ουτε ενα εξαμηνο μετα.
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Irl πριν από κάποιο σημαντικό αγώνα, μετά από μια μεταγραφή, βγαίνουν 10 προπονητές και άλλοι τόσοι ποδοσφαιριστές και λένε τη γνώμη τους. Αυτό να βάλουν στο FM. :D
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
User avatar
dem0nhunter
Backup
Backup
Posts: 895
Joined: Mon Feb 27, 2012 6:00 pm
Football Manager της ομάδας: Botswana U20
Αγαπημένη Ομάδα: Ο.Σ.Φ.Π., Arsenal
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Paliakoudis wrote:Irl πριν από κάποιο σημαντικό αγώνα, μετά από μια μεταγραφή, βγαίνουν 10 προπονητές και άλλοι τόσοι ποδοσφαιριστές και λένε τη γνώμη τους. Αυτό να βάλουν στο FM. :D
Γίνεται ήδη σε μερικές ομάδες, πχ καμιά φορά μου έβγαινε ο Τζόρτζεβιτς και έλεγε καλή μεταγραφή κλπ
User avatar
redmanftw
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5304
Joined: Wed May 20, 2009 10:56 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Status: Στη φάση βετεράνος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

να μπορεις να διαλεγεις feeder club της αρεσκειας σου και να υπαρξει shortlist για το staff
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του Ανθυπασπιστού
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2013”