Τι θα θέλαμε από το FM14

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2013!
Post Reply
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Το unrealistic tranfer είναι η γνώμη του βοηθού σου πάντως για το ποιοι είναι ρεαλιστικοί στόχοι. Οπότε θα ήταν και μη ρεαλιστικό να μπορούσε να σου παραθέσει μια λίστα με ποιους μπορείς επακριβώς να συμφωνήσεις...
User avatar
fon7
Asst Researcher ΠΑΣ Γιάννινα & ΕΠΣ Ηπείρου
Asst Researcher ΠΑΣ Γιάννινα & ΕΠΣ Ηπείρου
Posts: 3150
Joined: Thu Oct 21, 2004 9:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΣ Γιάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ένας τέτοιος σκόπελος μπορεί να φύγει από την μέση πχ ένας dof που μιλάει με μάνατζερς παιχτών ή με τους ίδιους τους παίχτες.
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ένα πράγμα που με σαντίζει πραγματικά στο ΦΜ είναι όταν στις μικρομεσαίες ομάδες ψάχνεις staff... Τικάρεις το unrealistic tranfer, τα atts που θες και σου βγάζει 20 επιλογές... Πχ στον ΟΣΦΠ σε αφήνει για προπονητή δώσεις νομίζω γύρω στις 45-50k p/a αλλά και οι 20 ζητάνε πάνω από 150k p/a... Οπότε πρέπει να φας καμιά ώρα να ψάχνεις staff......

Ακόμα να μπούνε περισσότερα options στις μεταγραφές όπως είπαν και οι προηγούμενοι (μπόνους στόχων, χορηγίες κτλ) και γενικώς να μας δώσει περισσότερες δυνατότητες στον τομέα marketing και την όλη οικονομική διαχείριση της ομάδας (τρελαίνομαι για κάτι τέτοια :-P :-P :-P :-P ) ...
No Limit
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

για εμενα προσωπικα εχω παρατηρησει το εξης.
χρονια κολλημενος με το μανατζερ,παντα ανοιγα το pc και επερνα μια ομαδα απο το τελος και προσπαθουσα να τη βγαλω πρωτη ή εστω στην καλυτερη δυνατη θεση..ολη τη σαιζον μεχρι να βγει το νεο μανατζερ δεν αλλαζα πανω απο 3-4 ομαδες τετοιο κολλημα

τα τελευταια 2-3 χρονια με ολα αυτα που εχει προσθεσει το μανατζερ και το εχουν κανει σε τετοιο βαθμο ρεαλισμου,ανοιγω το pc
παιρνω οποια ομαδα βρω και την <<χτιζω>> απο την αρχη,αλλαζοντας τα παντα και συγκεντρωνομαι περισσοτερο στο οικονομικο-marketing τομεα παρα στο αγωνιστικο,οπως ο φιλος απο πανω..
μπορει φετος να εχω ξεκινησει με πανω απο 25 ομαδες μεχρι σημερα σε διαφορα πρωταθληματα και απο ομαδες οπως η man unt,man city εως και ΑΟχανια και ΑΕΚ γ εθνικης...
εχω χασει το ενδιαφερον για το αγωνιστικο κομματι και κοιταω μονο τον τομεα σαν μανατζερ ειτε η ομαδα δεν εχει μαντηλι να κλαψει (ΑΕΚ) ειτε η ομαδα σκουπιζετε με 100δολαρα (psg,monaco,man city)


τωρα τι εξτρα θελω να εχει ή να μην εχει δεν ξερω γιατι και το νεο μανατζερ ειμαι σιγουρος οτι θα εχει παλι τοσες αρμοδιοτητες σαν μανατζερ που παλι εκει θα κολλησω

Γιατρε μου ανησυχω,τι εχω..?? ειναι σοβαρο..?? (: (:
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να γίνονται σουτ με ψαλιδάκι, γυριστό σουτ και να πέφτει μετά από αυτό ο παίκτης κλπ...

Και όταν μια ομάδα σε κάνει πρόταση για ένα παίκτη, ειδικά νέο, να έχει επιλογή για ένα διάστημα να μείνει δανεικός στην τρέχουσα ομάδα του(πχ περίπτωση Σταφυλίδη)...

:D
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Paliakoudis wrote:Και όταν μια ομάδα σε κάνει πρόταση για ένα παίκτη, ειδικά νέο, να έχει επιλογή για ένα διάστημα να μείνει δανεικός στην τρέχουσα ομάδα του(πχ περίπτωση Σταφυλίδη)...

:D
Αυτό γίνεται όταν πατάς στη μεταγραφή "End of next season" κια μένει ένα χρόνο στην ομάδα που βρίσκεται...
Parolos
Indispensible
Indispensible
Posts: 1820
Joined: Mon Nov 08, 2010 8:06 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έγραψα ένα ποστ εδώ χτες. Σβήστηκε?

Τεσπα. Με λίγα λόγια θα ήθελα να μπορώ να φορτώνω μεγάλη database αλλά το processing να είναι υποφερτό.
Γιατί τώρα με το σαπάκι το λάπτοπ φορτώνω 10-15 χιλιάδες παίχτες με 2-3 πρωταθλήματα και νιώθω σαν ένα μικρό χωριό που όλοι γνωρίζονται. Μετά από 4-5 χρόνια π.χ. όλος ο κόσμος γεμίζει Γάλλακια επειδή έχω ανοιχτό το γαλλικό. Το ξέρω οτι πρέπει να πάρω καινούριο PC, αλλά νομίζω θα μπορούσαν να βρούνε άλλη μέθοδο (άλλο κωδικα δε ξέρω) ωστε να μην απαιτείται μεγάλο processing γενικώς. Να μπορείς να τρέχεις με full database κανονικά. Κι όταν λέω full εννοώ όλοι οι παίχτες στη database του παιχνιδιού. Θα ήταν ρεαλιστικό.
Όλη η Αφρική σε μένα άντε να έχει 200-300 παίχτες ξερω γω.. ε ξενέρωμα..
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Δεν είναι τεχνικά δυνατόν αυτό, σαν να ζητάς να παίξεις Skyrim στο full με μέτρια κάρτα γραφικών τριετίας.. Νομίζω ότι το processing βελτιώνεται ως προς τους χρόνους του κάθε χρόνο πάντως.
valstrat
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sun Sep 23, 2012 7:39 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
facebook προφίλ: stratosaek tsatsaronis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ κυρίως θα ήθελα όταν παίρνω τίτλο να το γλεντάω καμία βδομάδα τουλάχιστον...

Όχι μόνο μέσα στον αγώνα με την απονομή όπου θα γίνεται χαμός αλλά να υπάρχει η δυνατότητα φιέστας ή διάφορων εκδηλώσεων το αμέσως επόμενο διάστημα.....

και φυσικά αν και ξέρω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να φωνάζει η εξέδρα το όνομα μου ή να μπορώ να ηχογραφήσω εγώ ένα κομμάτι να λένε...

-skepsh -podilataki
User avatar
Nio 10
Manager
Manager
Posts: 4243
Joined: Sat Dec 12, 2009 9:18 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

θα μπορούσαν στο κομμάτι του set piece creator να προσθέσουν 5 κομπίνες για τα φάουλ που γίνονται
έξω από την περιοχή μόνο κ να επιλέγεις εσύ 3 τις οποίες θα δουλεύει η ομάδα στην προπόνηση και θα εκτελεί
στους αγώνες..
User avatar
andrew6597
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Sat Dec 17, 2011 2:45 pm
Football Manager της ομάδας: Απ'ολα εχει ο μπαξες
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ-ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1)Να μπορουμε να δημιουργουμε επιθετικες τακτικες... τι εννοω

Π.χ. Να δημιουργουμε αυτοματοποιημενες κινησεις παιχτων στην επιθεση ετσι ωστε να βγαζουμε φασεις ...οπως γινονται στους πινακες με τα μαγνητακια και τα βελακια

2) Επιτελους οι regens που βγαινουν να μην εχουν τετοιες σκ@τοφατσες -thymwmenos

3) Στο μελλον να βγαινει και καποιος ποδοσφαιριστης με το ονομα μας και να ειναι και καλα γιος η ανηψιος η κατι τετοιο
Last edited by andrew6597 on Sat Jul 27, 2013 11:32 pm, edited 1 time in total.
"Gerrard has great passing ability, can tackle and scores goals, but most importantly he gives the players around him confidence and belief. You can't learn that – players like him are just born with that presence." - Zinedine Zidane
User avatar
dalan2007
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1426
Joined: Thu May 10, 2007 9:34 pm
Location: Γαλατσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Διαβασα 8 σελιδες σερι,συμφωνησα με πολλα που γραψανε τα παιδια αλλα εμενα μου ηρθε αλλη σκεψη μετα απο την μετακομιση που εκανα και βρηκα τα παλια μου games
Manual παιδια σαν τα παλια,βιβλιαρακι ολοκληρο να ειναι οχι 3 σελιδες με τα νομικα και τελος
Δεν θελω το online manual,δεν με συγκινει.μπορει να ειναι η πιο ακυρη επιθυμια αλλα αυτο σκεφτηκα :D
User avatar
basinas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 545
Joined: Mon May 05, 2003 11:00 pm
Status: Λιώνοντας το FM 2020
Location: Peraia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να ριξουν τις οικονομικες απαιτησεις του staff και ιδιαιτερα των ιταλων οι οποιοι ζητανε την μανα τους και τον πατερα τους για συμβολαιο. Πρεπει να χεις την Μπαρτσελονα για να φερεις εναν καλο ιταλο coach στην ομαδα
Mute
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 655
Joined: Sun Mar 13, 2011 10:12 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos, Liverpool
facebook προφίλ: dimitris151
Location: Berlin
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατι που, κατα τη γνωμη μου, δυσκολευει πολυ τη ροη του παιχνιδιου ειναι στα player instructions. Δεν ξερω αν εχει υποθει πιο πριν αλλα προσωπικα θα ηθελα το player instruction να αντιστοιχει στον καθε παικτη και οχι στη θεση. Δηλαδη αν ενας παικτης εχει καλο μακρινο σουτ να μπορω να του βαλω στο instructions, long shots->often, χωρις ομως να το εχει αναγκαστικα και καποιος αλλος παικτης που πιθανως να τον βαλω στην ιδια θεση.
User avatar
nestoras7
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2079
Joined: Mon Nov 08, 2004 1:28 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΓΑΥΡΟΣ
Location: ΛΑΜΙΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να το μοιραζουν τζαμπα θελω εγω!!! Οικονομικη κριση!! :D :D :D


GIOVANNI ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ!


Ενα αφιερωματακι στον Μαγο
Και η γκολαρα στον Μοντραγκον

Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2013”