Οι δικές μας συνήθειες

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2013!
Post Reply
Thanosksirokrini
Banned
Banned
Posts: 426
Joined: Fri Jul 27, 2012 12:56 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός, Milan
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Το Ποδόσφαιρο είναι πολύ απλό παιχνίδι , η παρουσία του αντιπάλου όμως το κάνει περίπλοκο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εδώ θα μπορούσαμε να γράψουμε τι συνήθειες έχουμε όταν παίζουμε το manager!πχ : Κάποιους παίχτες που τους παίρνουμε σε κάθε ομάδα,σύστημα που εφαρμόζουμε σε κάθε ομάδα,κολλήματα αντιπάλους που να δυσκολεύεσαι να τους νικήσεις όποια ομάδα κ αν εχεις,με τι γρηγοράδα παίζεις τον αγώνα σου,αν παίζεις όλα τα παιχνίδια ή πατάς go on holiday στα μικρά ματς κ διαφορα τέτοια παράξενα
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με την Colchester

Manchester United: Μισητή αντίπαλος, αυτή που μας κοντράρει και η μόνη που μπορεί να προκαλέσει ζημιά.
Chelsea: Πελάτισσα. Απαιτητική πελάτισσα. Τα τελευταία 2-3 χρόνια πουλά πολύ ακριβά το τομάρι της, αλλά το πουλάει.

4-1-3-2: Σύστημα που προσπαθώ να εφαρμόσω, σαν το 4-2-3-1 αλλά επειδή έχω πολύ καλά AM και ST θέλω να παίζω με 2 επιθετικούς, αλλά δεν πετυχαίνει πάντα.

Extended/Key: Πάντα στο Extended έπαιζα, αλλά λόγω περιορισμένου χρόνου πλέον είναι στο Key εκτός τα ντέρμπι και τους τελικούς.
Go on holiday: Στις περιόδους χωρίς ματς, ανάμεσα στα καλοκαιρινά φιλικά κάποιες φορές αν δεν έχω μεταγραφή στη μέση ή αν δεν χρειάζεται να τσεκάρω απόδοση παίκτη.

Με τον ΠΑΟΚ

Άρης: Αντίπαλος που πάντα κερδίζω και το χαίρομαι, αλλά δεν έτυχε ακόμα κάποια μεγάλη σε εύρος νίκη.
Ολυμπιακός: Και αυτός αντίπαλος που κερδίζω, αλλά κάνει ζημιά.
Παναθηναϊκός: Μουσίτσα. Μπορεί τη μια φορά να του ρίξω ντόρτι, και την άλλη να μη μπορώ να αλλάξω 2 πάσες.

4-2-3-1: Το πιο συνηθισμένο σχήμα που έχω.
4-5-1: Στα ματς που πρέπει να είμαι βράχος αμυντικά. Δε το έβαλα στον επαναληπτικό στο Europa με την Arsenal και παραλίγο να με ανατρέψει το 5-2 της Τούμπας.

Extended/Key και Go on holiday: Ότι και πάνω.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sebastien Corchia: Το καλύτερο ίσως DR, το έχω στη Colchester αλλά στον ΠΑΟΚ με Σκόνδρα και Byram είμαι οκ.
Javi Garcia: Πάντα τον δίνει η City. Δανεικός 1 χρονιά στη Colchester, ακόμη 1 στον ΠΑΟΚ και το καλοκαίρι του '15 τον αγόρασα.
Στέφανος Καπίνο: Τερματοφυλακάρα και βασικός στον ΠΑΟΚ. Στη Colchester μέχρι να ανέβω Premier ήταν ο Johnstone και μετά ανέλαβε ο Butland.
Doria: To both. Στη Colchester δώθηκε για 7.25Μ στη Tottenham.

Και τα λοιπά...

Καλά για Φουγκλαφιόρντουρ δε μιλάω. Και με Dortmund είμαι ακόμα Γενάρη 13, δεν έχω προλάβει και πολλά.

:D
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
User avatar
AchilleasP
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3145
Joined: Sat Mar 09, 2013 9:09 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Status: Being awesome
Location: Μαρούσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:arrow: Το αγαπημένο μου σύστημα είναι το 4-2-3-1 το οποίο μετατρέπεται σε 4-1-2-2-1 όταν θέλω να παίξω πιο αμυντικά.

:arrow: Σε μικρομεσαίες ομάδες παίρνω συνέχεια τον Γιαννιώτα που με ξελασπώνει συνέχεια και έχει τρομερή εξέλιξη. Τώρα σε μεγάλες ομάδες πάντα προσπαθώ να πάρω τους Zuma, Verrati και Vadillo που σε κάθε save μου εξελίζονται σε world class players.

:arrow: Με την Σεβίλλη που παίζω δεν μπορώ ποτέ να νικήσω την Μπαρτσελόνα. Κάθε φορά που την συναντάω όσο προσπαθώ να την κοντράρω πάντα καταλήγω να έχω λιγότερο από 40% κατοχή και με την Μπαρτσελόνα να με νικαέι άνετα, αφού με έχει παίξει μονότερμα :(

:arrow: Πάντα τους αγώνες τους παίζω με extended, εκτός και αν παίζω κανέναν τελικό ή κανένα ντέρμπι, όπου παίζω με comprehensive.

:arrow: Δεν χρησιμοποιώ ποτέ go on holiday εκτός και αν είναι για το σκοπό του save (π.χ. αν θέλω να αρχίσω ένα save ton Ιούλιο του 2013)

:arrow: Όταν η ομάδα δεν έχει παίξει καλά στο ρπώτο ημίχρονο πάντα κάνω δυο αλλαγές στο 46 (συνήθως βγάζοντας τους δύο χειρότερους παίκτες σε απόδοση), ενώ αν έχω κλειδώσει την νίκη πάντα βγάζω τους πιό κουρασμένους παίκτες γύρω στο 70'.
Faith is all we need
User avatar
redmanftw
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5304
Joined: Wed May 20, 2009 10:56 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Status: Στη φάση βετεράνος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

χρησιμοποιω παντα 4-2-2-2 κανω προετοιμασια παντα 3 εβδομαδες και παιζω φιλικα με ομαδες απο καταρ αυστραλια και ετσι
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του Ανθυπασπιστού
User avatar
milanezos13
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5823
Joined: Tue May 07, 2013 2:21 pm
Football Manager της ομάδας: OM
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,United,Milan
facebook προφίλ: nikos.blanidis
Status: Always look on the bright side of life....
Location: Μαρουσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιζω 4-3-3 η 4-2-3-1....
Δεν παω σχεδον ποτε σε συνεντευξεις τυπου εκτος απο σπανιες περιπτωσεις...
Οταν ψαχνω επιθετικο προτιμω Poacher...
Προετοιμασια 5 βδομαδες συνηθως με βαρυτητα στη φυσικη κατασταση κυριως...
User avatar
Pit_95
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 562
Joined: Mon Jan 07, 2013 10:27 pm
Football Manager της ομάδας: Panachaiki
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Λιβερπουλ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:arrow: Μου αρέσουν τα σχήματα με δύο επιθετικούς(Target man/Dlf) και ειδικά το 4-3-1-2

:arrow: Συνεχώς πειραματίζομαι για νέα ''κουφά'' συστήματα και στο τελευταίο μου σειβ παίζω με λιμπερο

:arrow: Αγαπημένος παίκτης ο Guido Pizzaro της Lanus, που στα περισσότερα σειβ αναλαμβάνει την οργάνωση της μεσαίας γραμμής. Βράχος στην άμυνα ο Guillermo Burdisso. Καλύτερος παίχτης που είχα ποτέ ο Floccari, αφου όταν είχε έρθει ελεύθερος στη Southampton(fm12) μολις ανέβηκα, έβαλε 30+ γκολ και με οδήγησε στο Γιουρόπα

:arrow: Κακός μου δαίμονας η Γιουνάιτεντ που σε πολλά παιχνίδια με φιλοδωρεί με κάμποσα γκολ. Θυμάμαι στο fm12 την είχε αναλάβει ο marcelo Bielsa και έπαιζε με ένα 3-4-3 που ήταν πραγματικά ανίκητο -wall

:arrow: Πάντα στις συνεντέυξεις τύπου, ποτέ go on holiday
Spoiler: show
Image
-ypoklinomai
User avatar
shadow13m
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1303
Joined: Wed Oct 28, 2009 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: searching...
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Location: Peristeri
Has thanked: 0
Been thanked: 0

γουσταρω τρελλα το 4-3-2-1 και παιζω παντα επιθετικα ακομα και με μεγαλυτερες ομαδες.αλλες φορες μου βγαινει αλλες φορες τρωω απο 7 εως 11 :D
αμα πεσω με την barcelona ξερω οτι δεν περναω σιγουρα
σε συνεντευξεις τυπου δε παταω το ποδι μου ποτε και δεν απανταω σε σχολια αλλων προπονητων μονο αν ειναι κανας που να μισω οποτε και τον βριζω καθε φορα.
σε ασημαντα ματσακια παω διακοπες γιατι πρεπει και γω να ξεκουραζομαι,μονο στο πρωτο save απο καθε καινουριο φμ παιζω ολα τα ματς..
αμα κανω καμια ακριβη μεταγραφη και δε μου βγει η παρω ελευθερο παιχτη με τουμπανο συμβολαιο και παλι δε μου βγει κλεινω το pc και βαζω ενα ουισκακι να σκεφτω ποσο μεγαλη μαλακεια εκανα.αυτα και αλλα πολλα συνηθως παραλληλα σερφαρω με διπλο παραθυρο.αν και παντα εχω youtube με μικρο νικολα mickey mouse και αλλα τετοια να βλεπει ο μικρος ενω εγω πορωνομαι με την μεταγραφικη περιοδο που ερχεται..
There's a ferie in my head and I call her Lady Rosenred Why she came there I don't know, no I don't know

LIKE A MAN IS A MOUNTAINSIDE
GREATNESS WAITS FOR THOSE WHO TRY
NONE CAN TEACH YOU, IT'S ALL INSIDE
JUST CLIMB
User avatar
crypton777
Trialist
Trialist
Posts: 87
Joined: Sat Nov 18, 2006 12:24 pm
Football Manager της ομάδας: Οπου γης και πατρις
Αγαπημένη Ομάδα: Σε οποια πληρωνει ο Προεδρος
Status: Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
Location: thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

shadow13m wrote:γουσταρω τρελλα το 4-3-2-1 και παιζω παντα επιθετικα ακομα και με μεγαλυτερες ομαδες.αλλες φορες μου βγαινει αλλες φορες τρωω απο 7 εως 11 :D
αμα πεσω με την barcelona ξερω οτι δεν περναω σιγουρα
σε συνεντευξεις τυπου δε παταω το ποδι μου ποτε και δεν απανταω σε σχολια αλλων προπονητων μονο αν ειναι κανας που να μισω οποτε και τον βριζω καθε φορα.
σε ασημαντα ματσακια παω διακοπες γιατι πρεπει και γω να ξεκουραζομαι,μονο στο πρωτο save απο καθε καινουριο φμ παιζω ολα τα ματς..
αμα κανω καμια ακριβη μεταγραφη και δε μου βγει η παρω ελευθερο παιχτη με τουμπανο συμβολαιο και παλι δε μου βγει κλεινω το pc και βαζω ενα ουισκακι να σκεφτω ποσο μεγαλη μαλακεια εκανα.αυτα και αλλα πολλα συνηθως παραλληλα σερφαρω με διπλο παραθυρο.αν και παντα εχω youtube με μικρο νικολα mickey mouse και αλλα τετοια να βλεπει ο μικρος ενω εγω πορωνομαι με την μεταγραφικη περιοδο που ερχεται..
Αδερφε δεν υπαρχεις... Προσκυναω την αρχοντια σου.. -diatakste =D> :notworthy:
Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
User avatar
JackoS
Backup
Backup
Posts: 982
Joined: Wed May 24, 2006 10:50 pm
Football Manager της ομάδας: Girona Futbol Club
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: PAOK τρελαίνομε!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:megusta:

Τεράστιος!
User avatar
nekpap
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 451
Joined: Tue Dec 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Location: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Παίζω 4-3-3, μεταβλητό σε 4-2-4 όταν αναζητώ απεγνωσμένα ένα γκολ. Προετοιμασία κάνω 4 εβδομάδες κυρίως σε φυσική κατάσταση.
Στις συνεντεύξεις Τύπου παρίσταμαι, εκτός κι'αν είναι πολύ αδύναμος ο αντίπαλος ή αδιάφορο το ματς... :-D
Όταν κερδίζω τα τοπικά ντέρμπυ φεύγω για την δουλειά -irl- κεφάτος ,αλλά όταν χάνω πικραίνομαι πιο πολύ και από την πραγματικότητα... :(
Θρύλος και...σιγή στο Champions League!!
Φτιάξτε όλες τις 3D εμφανίσεις των ομάδων του FM 2021!
User avatar
elcorto
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Sun Apr 13, 2008 10:58 am
Football Manager της ομάδας: sslazio
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος-sslazio-volivia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

έμενα πάλι μού αρεση το 4-4-2 η (4-4-2 ρόμβος) αν και στα τελευταία 2-3 χρονιά πότε δεν έπιασε. Φέτος όλο παραδόξως ΠΙΆΝΕΙ -kavouras -kavouras
πάντα περνώ ολυμπιακό, σπάνια να πάρω λατσιο η καμιά μικροί β κατηγορίας .καημό το έχω να πάρω cl .(πότε δεν πείρα) απο το 2001 που ασχολουμε.
με χαλια ελληνικα και ουτε ξενοι γλωσα παιζω μανατζερ απο το μεγαλο επος του cm01-02
στο παλμαρε μονο 1 cl
καλω χειμωνα
υ.γ σε οσους γραφουν αρνιτηκα σχολια για τα λαθη μου στην ορθωγραφια εγω σας διαβεβαιωνω οτι θα συνεχισω τα λαθη
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2013”