ΠΑΡΑ πολύ ωρα Processing.

Απορίες σχετικά με Τεχνικά Θέματα πάνω στο Football Manager 2012
Forum rules
ΠΡΙΝ ΠΟΣΤΑΡΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΔΩ

ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ!

ΟΙ ΛΥΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ, ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ.

ΜΗΝ ΠΟΣΤΑΡΕΤΕ ΑΝΟΥΣΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΑΥΤΑ ΤΑ POSTS ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ «ΘΑΨΟΥΝ» ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ!

ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΛΥΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΠΟΣΤΑΡΕΤΕ ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΗ ΣΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΜΕ PM ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ POST.
Post Reply
JasonZante
Asst Researcher Ζακύνθου
Asst Researcher Ζακύνθου
Posts: 4317
Joined: Sat Aug 22, 2009 10:37 am
Football Manager της ομάδας: IF Brommapojkarna
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,ΠΑΟ
Status: Be humble, bitch, sit down, be humble
Location: Pattaya, Thailand
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξεκίνησα να παίζω FM πάλι μετά από καιρό και στην αρχή παρατήρησα ότι έκανε 15 λεπτά σε κάθε continue. 50.000 παίκτες είχε το save ενώ μου λέει max 75.000. Τέλος πάντων φτιάχνω καινούργιο με 20.000 και ενώ στην αρχή μου έκανε κανονικά το κάθε continue, τώρα έχει κολλήσει στο continue εδώ και κανα 40λεπτο. Τι παίζει να φταίει;
"Man cannot remake himself without suffering, for he is both the marble and the sculptor"
spyrus7
Manager
Manager
Posts: 4039
Joined: Sat Jun 25, 2011 3:46 pm
Football Manager της ομάδας: Ηλιουπολη
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος
twitter: spyrosbarbetaki
Status: Ειμαι αStatus πολυ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα και μου βελτιώθηκε αρκετά μετά από μια αλλαγή. Πήγαινε στο preferences και βαλε στο interface rendering mode->gpu assisted εμένα μου έκανε δουλειά αυτό..
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Όντως βοηθάει αυτό στα γενικά σκάλωματα, αλλά αν το pc είναι παλιό δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

tapatalk 4 using s3
JasonZante
Asst Researcher Ζακύνθου
Asst Researcher Ζακύνθου
Posts: 4317
Joined: Sat Aug 22, 2009 10:37 am
Football Manager της ομάδας: IF Brommapojkarna
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,ΠΑΟ
Status: Be humble, bitch, sit down, be humble
Location: Pattaya, Thailand
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν είναι παλιό, αυτό είναι το θέμα. Πριν από 1 χρόνο άλλαξα RAM και επεξεργαστή
"Man cannot remake himself without suffering, for he is both the marble and the sculptor"
User avatar
shadow13m
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1303
Joined: Wed Oct 28, 2009 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: searching...
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Location: Peristeri
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κανε ενα check στον σκληρο που εχεις κανει εγκατασταση το παιχνιδι
There's a ferie in my head and I call her Lady Rosenred Why she came there I don't know, no I don't know

LIKE A MAN IS A MOUNTAINSIDE
GREATNESS WAITS FOR THOSE WHO TRY
NONE CAN TEACH YOU, IT'S ALL INSIDE
JUST CLIMB
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρώτα από όλα όταν βλέπεις να σέρνεται ανοίγεις task manager και τσεκάρεις CPU και RAM σε τι ποσοστό χρησιμοποιούνται.

Τουλάχιστον το ένα από τα δύο θα είναι στο θεό (ίσως και τα δύο). Πας στην καρτέλα processes και πατάς μία εκεί που λέει CPU και μετά αντίστοιχα εκεί που λέει Memory να δεις ποια εφαρμογή χρησιμοποιεί τους πόρους του συστήματος.

Μετά κάνεις το ίδιο όταν το FM δεν είναι σκαλωμένο σε διαδικασία processing, αλλά απλώς "κάθεται". Αν δεις CPU ή μνήμη να χρησιμοποιούνται σε μεγάλο ποσοστό από κάτι άλλο μάλλον έχεις βρει τον ένοχο.

Τώρα αν βλέπεις μεγάλα ποσοστά χρήσης CPU ή RAM χωρίς όμως να φαίνεται καμία εφαρμογή να τα χρησιμοποιεί (με λίγα λόγια βλέπεις στη μνήμη μια δυο εφαρμογές με νούμερα εξαψήφια και οι άλλες από τετραψήφια και κάτω και στη CPU κάτι 02, 03 κλπ χαμηλά νούμερα) τράβα ένα γερό scan με το antivirus γιατί αν δε χρησιμοποιούν οι φανερές εφαρμογές τους πόρους του συστήματος κάτι άλλο πρέπει να τους χρησιμοποιεί. Εξαιρείται το FM που χρησιμοποιεί πολλή μνήμη είτε κάθεται είτε είναι σε processing, αλλά αυτό θα το γνωρίσεις, θα λέει fm.exe. :P
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7204
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Για να μην ανοίγω νέο τόπικ μου παρουσιάστηκε σχεδόν το ίδιο πρόβλημα και μένα, σε σέιβ μου που το έχω φτάσει 2027 μετά απο εναν συγκεκριμένο αγώνα και ημερομηνία αφού τελειώνω το ματς και αρχιζει το prossesing κολλάει το παιχνίδι.
κοίταξα με τον task manager φτάνει η μνήνη κοντά στο 1.500.000Κ και η cpu μηδενίζεται, την ίδια ώρα το αντιβαιρους που έχω (Microsoft Security Essential) μου τρώει την μισή cpu.
Δοκίμασα το σκανάρισμα για ιούς, έκανα verify το παιχνίδι απο το στιμ, άλλαξα και το interface rendering mode αλλά τίποτα.
Να το κλαίω το σειβ ή υπάρχει κάποια άλλη λύση?
Το desktop μου είναι σχετικά παλιό, 4ετίας με 4gb ram.
spyrus7
Manager
Manager
Posts: 4039
Joined: Sat Jun 25, 2011 3:46 pm
Football Manager της ομάδας: Ηλιουπολη
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος
twitter: spyrosbarbetaki
Status: Ειμαι αStatus πολυ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παίδες όταν κάνω processing(ψιλό κολλάει κιόλας κατά την διάρκεια) φτάνει κοντά στα 2.000.000 στην μνήμη και in game(οταν παιζω ματς) φτανει τα 2.200.000 ..Παίζω από laptop σχετικά καινούριο(1,5 ετών) και αρκετά δυνατό(qosmio f60-10k) αλλά παρόλα αυτά καταναλώνει πολύ μνήμη το game...τι μπορώ να κάνω?
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά έχω το ίδιο θέμα, εδώ και 1 20λεπτο είναι στο processing σε κατάσταση δεν αποκρίνεται, η CPU δεν είναι σε μεγάλο επίπεδο(20-25%) και η RAM στα 2,40GB. Και στο interface rendering mode είναι στο gpu assisted. Τι μπορεί αν φταίει;;;;;;;;; -toixos2
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7204
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Tελικά βρήκα λύση στο πρόβλήμα που είχα, άλλαξα σκιν έβαλα το απλό και άλλαξα και antivirus έβαλα το avira και δόξα το θεο το παιχνίδι πάαει όπως πρίν ενώ είμαι και στο 2028!
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

andreas35 wrote:Tελικά βρήκα λύση στο πρόβλήμα που είχα, άλλαξα σκιν έβαλα το απλό και άλλαξα και antivirus έβαλα το avira και δόξα το θεο το παιχνίδι πάαει όπως πρίν ενώ είμαι και στο 2028!

Σκιν που είχες και σκιν που έβαλες;
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7204
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Το σκιν δεν νομίζω να ήταν θέμα αλλά έβαλα το αρχικό default dark skin.
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

spyrus7 wrote:παίδες όταν κάνω processing(ψιλό κολλάει κιόλας κατά την διάρκεια) φτάνει κοντά στα 2.000.000 στην μνήμη και in game(οταν παιζω ματς) φτανει τα 2.200.000 ..Παίζω από laptop σχετικά καινούριο(1,5 ετών) και αρκετά δυνατό(qosmio f60-10k) αλλά παρόλα αυτά καταναλώνει πολύ μνήμη το game...τι μπορώ να κάνω?
Στο ίδιο save όχι πολλά. Μόνο να μειώσεις τα έξτρα γραφικά που χρησιμοποιείς μήπως δεις βελτίωση. Αλλά γενικά το παιχνίδι απαιτεί πολλή μνήμη για να τρέξει.

Σε άλλο save από την αρχή μπορείς να μειώσεις τα ενεργά πρωταθλήματα και τον αριθμό παικτών που έχεις φορτώσει και θα υπάρξει μια αντίστοιχη μείωση της χρήσης RAM.
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προτείνω να δώσουμε βραβείο στο fm ως το πιο σπαστικό παιχνίδι... Κανούργιος υπολογιστής πράμα και αυτό το continue το φοβάμαι να το πατήσω. Αμέσως το παιχνίδι δεν αποκρίνεται και μπορεί να πάρει 10λεπτο. Και κάθε φορά και χειρότερα...
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
User avatar
Nio 10
Manager
Manager
Posts: 4243
Joined: Sat Dec 12, 2009 9:18 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

μήπως ρε παίδες έχετε πολλά πρωταθλήματα φορτωμένα κ γι'αυτό αργεί;;εγώ στο καλό save που έχω 38.000
παίκτες φορτωμένους με 11 πρωταθλήματα και αργό processing έχω μόνο στα deadline των μεταγραφών..
Post Reply

Return to “Τεχνικές Ερωτήσεις”