oppositions instructions

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιουργήσατε!
Post Reply
ri3891
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Wed Feb 09, 2011 10:52 am
Football Manager της ομάδας: bayern/lyon
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα.Είδα ότι κανένας δεν απάντησε στην αρχική μου ερώτηση οποτέ υποθέτω ότι υπάρχουν 2 λύσεις:1)δεν ασχολείστε με το μαρκάρισμα του αντιπαλου! ή 2)αφήνετε τον assistant manager να επιλέξει.Ότι απ' τα δύο και να συμβαίνει μάλλον λέει πολλά για τις ικανότητες σας σαν προπονητές.Έπειτα από μερικές δοκιμές,να τι ανακάλυψα όταν ο αντίπαλος παίζει:
α) με 1 επιθετικό hard tackling και tight marking always(με την προυπόθεση ότι το ένα από τα δύο σεντερ μπακ είναι cover
β) με 2 επιθετικούς hard tackling και show onto foot
γ) με amc always closing down, hard tackling και show onto foot
δ) με wingers αν παίζει δεξιά και είναι δεξιοπόδαρος τότε show onto right foot και αντίσοιχα στην αριστερή.Στην περίπτωση που παίζει δεξιά και είναι αριστεροπόδαρος τότε εκτός από το show onto foot βάζουμε και hard tackling
ε) με mc normal tackling και show onto foot
στ) με dmc hard tackling και show onto foot
Αν κάποιος στο κέντρο έχει passing κάτω από 10 μην τον μαρκάρετε καθόλου(Τους υπόλοιπους κεντρώους ναι!).Θα προσπάθει να κάνει παιχνίδι αυτός οπότε.... :-D
Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει με τους RMC και LMC.Ως τώρα τους μαρκάρω όπως θα μάρκαρα και τους wingers.Επίσης δεν ξέρω τι παίζει με την άμυνα.Πιέζουμε τα αντίπαλα σέντερ μπακ?
Υ.Γ.:Σόρρυ για το σχόλιο σχετικά με τις ικανότητες σας αλλά ούτε μία απάντηση.Τι στο καλό μόνο εγώ ασχολούμαι με το OPPOSITION MARKING?
sidpanos
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Mon Jun 08, 2009 7:55 pm
Football Manager της ομάδας: fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

σωστή προσέγγιση..
να προσθέσω πως πρέπει να βλέπουμε την ταχύτητα και την δύναμη του αντιπάλου...
σε σέντερ φορ που είναι βαριά παίζουμε με tight marking και ποτέ δεν τους ακολουθούμε για να μην βγεί στην πλάτη κάποιος περιφερειακός επιθετικός..
σε γρήγορους poacher δεν τους μαρκάρουμε ποτέ στενά

τους playmaker της αντίπαλης ομάδας τους έχουμε και σε στενό μαρκάρισμα για να δυσκολέψουμε την ανάπτυξη και τους ακολουθούμε παντου...

τα winger της αντιπάλου δεν τα ακολουθούμε ποτέ...ίσως μερικές φορές ένα στενό μαρκάρισμα να είναι αποδοτικό,ωστόσο πρέπει να προσέχουμε τα ανεβάσματα απο τα αντίπαλα μπακ [overlap]
konnos13
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Thu Mar 27, 2008 4:53 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: pao,milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν και καθυστερημένα, θα ήθελα να προσθέσω και εγώ την άποψή μου.

Δεν είμαι πολύ καλός γενικά στα opposition instructions, όμως έχω παρατηρήσει το εξής: μαρκάροντας τον πιο αδύναμο αμυντικό με closing down:always, καθώς και τον τερματοφύλακα, κάνει πιο πολλά λάθη ο αντίπαλος και κατά συνέπεια δημιουργώ πιο πολλές ευκαιρίες. Όταν λέω αδύναμο αμυντικό, εννοώ αυτόν που έχει πρωτίστως χαμηλό decisions και ακολουθούν τα: passing, teamwork και concentration.

Δεν συμβαίνει πάντα, ενώ η τεχνική αυτή έχει εφαρμογή περισσότερο με πιο αδύναμους αντιπάλους. Παίζω με Παναθηναϊκό.
stefanito21
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Mon Dec 31, 2007 6:41 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα παίδες μήπως ξέρει κανένας πως μπορείς να βάλεις oppositions instructions πριν από το match? Εννοώ να είναι στάνταρ για κάθε αγώνα,νομίζω το έχω δει σε κάτι classic τακτικές που είχα δοκιμάσει αλλά δεν ξέρω αν γίνεται στις κανονικές.
Ozzy21
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Sun Nov 06, 2011 10:09 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

sidpanos wrote:σωστή προσέγγιση..
να προσθέσω πως πρέπει να βλέπουμε την ταχύτητα και την δύναμη του αντιπάλου...
σε σέντερ φορ που είναι βαριά παίζουμε με tight marking και ποτέ δεν τους ακολουθούμε για να μην βγεί στην πλάτη κάποιος περιφερειακός επιθετικός..
σε γρήγορους poacher δεν τους μαρκάρουμε ποτέ στενά

τους playmaker της αντίπαλης ομάδας τους έχουμε και σε στενό μαρκάρισμα για να δυσκολέψουμε την ανάπτυξη και τους ακολουθούμε παντου...

τα winger της αντιπάλου δεν τα ακολουθούμε ποτέ...ίσως μερικές φορές ένα στενό μαρκάρισμα να είναι αποδοτικό,ωστόσο πρέπει να προσέχουμε τα ανεβάσματα απο τα αντίπαλα μπακ [overlap]
Διψάμε με το νέο φμ2014 και δεν μπαίνουμε πολύ σε φόρουμς.
Επίσης ναι , αν ο assistand είναι καλός μια χαρά δουλειά κάνει.


Αν και προσωπικά επιλέγω να κατεβάζω μια ομάδα με default zonal marking και να προσαρμόζω τα μαρκαρίσματα κατά την διάρκεια του παιγνιδιού.

Αυτό με τους AML/R να το προσέξεις γιατί πλέον μπήκε και η επιλογή να κάνουν swap και αυτοί στις θέσεις τους (σε παλαιότερες εκδόσεις το έκαναν μόνο οι επιθετικοί).
Μια κίνηση που μπορεί να κάνει τα back σου άνω κάτω.

Επίσης στο πραγματικό ποδόσφαιρο αυτό κουράζει τους back (κατα ΜΟ υστερούν σε Physicals από τους AM) και αν
στο swap κλείνει ο επιθετικός προς τα μέσα για να σουτάρει (σκέψου ο AMR παίζει Left και κλείνει για να σουτάρει με το καλό δεξί του) ο αμυντικός που τον έχει ακολουθήσει από την πλευρά του είναι εκπαιδευμένος να τον κλείσει για να μην σεντράρει.Στο σουτ όμως έχει πραγματικό πρόβλημα.
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2013”