4-2-3-1 UA (pt. 3) v2

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

i. Πρόλογος

Η συνήθεια που έγινε λατρεία. Το sequel που έγινε τριλογία. Για άλλη μια χρονιά περήφανα σας παρουσιάζω την δική μου εκδοχή του 4-2-3-1. Η συνταγή είναι η ίδια με αυτήν που δοκιμάστηκε με επιτυχία στα προηγούμενα FM. Παρά τις "παραφωνίες" τις match engine μέχρι στιγμής, στα περισσότερα ματς που την χρησιμοποίησα έμεινα ευχαριστημένος, και σε αυτά που δεν έμεινα, έφταιγε περισσότερο η αστοχία των παικτών παρά η ίδια η τακτική πιστεύω. Σκοπός μας η κατοχή και το επιθετικό ποδόσφαιρο που συνοδεύεται από πολλές ευκαιρίες. Όλοι αμυνόμαστε και όλοι επιτιθόμαστε. Την έχω δοκιμάσει μόνο με τον Παναθηναϊκό μέχρι στιγμής με πολύ καλά αποτελέσματα. Πήρα 2 σερί πρωταθλήματα (στο 1ό ανέλαβα την ομάδα τον Γενάρη και το πήραμε με ανατροπή μάλιστα). Στα περισσότερα Ευρωπαϊκά ματς άλλαζα κάπως την τακτική ανάλογα με τον αντίπαλο, αλλά αυτά θα τα αναλύσω αργότερα στην παρουσίαση των αποτελεσμάτων.

ii. Περιγραφή θέσεων

Image

Κλασσική διάταξη και οδηγίες ενός επιθετικογενούς 4-2-3-1. Η μπάλα περνάει κυρίως από τα πόδια του MCL, που όμως χρειάζεται και τις βοήθειες των MCR,AMC. Οι DR/DL έχουν ως κύριο ρόλο την άμυνα, ενώ η επίθεσή μας ξεκινάει από τους κεντρικούς αμυντικούς.

Αναλυτικά οι ρόλοι των παικτών, και μια μίνι περιγραφή των attributes που είναι χρήσιμα σε κάθε θέση.

GK: Goalkeeper/Defend [Κανένα σχόλιο]
DR/DL: Full Back/Support [Οι ρόλοι για τα δύο πλάγια μπακ είναι οι ίδιοι. Δύο μπακ που πρώτο σκοπό έχουν να βοηθήσουν την ομάδα στην αμυντική της λειτουργία. Προέχουν τα marking,tackling,passing και δευτερευόντως το crossing.]
DC: Central Defender/Defend [H άμυνα παίζει ψηλά οπότε θέλουμε γρήγορους αμυντικούς. Είχα ένα θεματάκι με τις κάθετες, αλλά έχω ενδοιασμούς σε ό,τι αφορά την έως τώρα Μ.Ε]
MCR: Ball Winning Midfielder/Defend [Το λεγόμενο "σκυλί" μας. Ο παίκτης που τρέχει πάνω-κάτω-δεξιά-αριστερά. Που αμύνεται περισσότερο από τους αμυντικούς σας. Θέλουμε όμως και καλό passing. Ο περσυνός Crisetig ήταν απλώς χάρμα οφθαλμών.]
MCL: Advanced Playmaker/Attack [Το μυαλό της ομάδας. Από αυτόν ξεκινάνε όλες οι επιθέσεις. Δεν μας νοιάζει τόσο η ταχύτητα. Χαρακτηριστικό πως πέρσυ έσπειρε ο Rakitic (acc. 9). Προαιρετικό attribute είναι τα long shots.]
ΑΜR: Inside forward/Support [Ένας ταχύς παίκτης με καλά crossing. Θα έχει περισσότερες επιθετικές αρμοδιότητες από τον AML χωρίς αυτό να σημαίνει πως θα σκοράρει περισσότερο. Επίσης καλούτσικο finishing γιατί θα δεχθεί κάθετες. Για όσους πάρουν ΠΑΟ, ο Μαυρίας μπορεί να ανταπεξέλθει πλήρως στον ρόλο.]
AML: Winger/Support [Επίσης ταχύς παίκτης που όμως θα κοιτάξει να βγάλει assist περισσότερο από το να σκοράρει, οπότε θέλουμε καλό crossing, πλην των καλών dribbling/acceleration/pace.]
AMC: Attacking Midfielder/Support [Ο δευτερεύων ιθών νους. Ίσως ο κρισιμότερος μπαλαντέρ. Θα βοηθήσει στο κέντρο αλλά και στην επίθεση. Παίκτες με καλά 1st touch,technique,creativity,passing μας είναι υπερ-χρήσιμοι.]
SC: Poacher/Attack [Όλοι παίζουν για αυτόν. Ως poacher θέλουμε καλά acceleration,pace,dribbling και φυσικά finishing. Πέρσυ ήταν οι Fierro, Sanogo,Niang. Φέτος;]

iii. Οδηγίες
Spoiler: show
Image
Επιθετική νοοτροπία και μια ομάδα που κοιτάει συνεχώς να σκοράρει. Με μια ματιά εντός τακτικής βλέπεται τις αλλαγές στα player instructions. Επίσης να αναφέρω πως χρησιμοποιώ συχνά τα long shots, κάτι που μπορείτε εσείς να μειώσετε. Χρήσιμα shouts είναι τα: push higher up, get ball forward, work ball into box.

iv. Αποτελέσματα


Οι βαθμολογίες της Superleague, τις 2 σεζόν που είχα την ομάδα. (Την πρώτη χρονιά ανέλαβα τον Παναθηναϊκό μετά την 16ή νομίζω αγωνιστική)
Spoiler: show
Image
Image
Image
Τα αποτελέσματα του 1ού μου εξαμήνου στον Παναθηναϊκό
Spoiler: show
Image
Τα αποτελέσματα της 2ής σεζόν
Spoiler: show
Image
Image
Image
Στο εκτός με την MU έπαιξα 4-1-2-2-1 με counter και rigid philosophy. Έπρεπε να φάω παραπάνω αλλά ας είναι καλά ο Καπίνο.
Στα εντός με την MU και εκτός με Ajax, Zenith έπαιξα 4-2-3-1 αλλά με counter και balanced philosophy. Η βάση ήταν η τακτική που σας παρουσιάζω.
Εντός με την Lyon έπαιξα πάλι 4-2-3-1 με control και balanced philosophy. Στο εκτός έπαιξα 4-2-1-2-1 (2DM->ρόλοι DLP/S-Anchor Man/D), counter και balanced philosophy. Η βάση ήταν πάλι όμως η 4-2-3-1 τακτική.
Στο εκτός με την A. Villa έπαιξα 4-3-2-1 (3ΜC-AP/A-BBM/S-BWM/D) με control και balanced philosophy.
Στα προαναφερθέντα παιχνίδια συνήθιζα να βάζω τους DR/DL σε ρόλο defend, ενώ λόγω Leto πειραματίστηκα με τους 3 μπροστά σε ρόλους AML-IF/A, AMR-W/S, και τον επιθετικό Defensive Forward/A.
Τα υπόλοιπα ευρωπαϊκά ματς που δεν αναφέρονται ήταν με την 4-2-3-1.

Tα αποτελέσματα της 3ής σεζόν
Spoiler: show
Image
Image
Image
Μικροαλλαγές έκανα στα ματς με City (εκτός και εντός), Milan (εκτός) και Espanyol (εκτός). Ανάλογες με αυτές της 2ής σεζόν.

v. Eγκατάσταση

Αφού κατεβάσετε την τακτική (είτε μέσω του link είτε μέσω του συνημμένου) την τοποθετείτε εδώ:

Code: Select all

C:\User\My Documents\Sports Interactive\Football Manager 2013\tactics
vi. Επίλογος

Μην ξεχνάτε πως κάθε ομάδα είναι διαφορετική όπως και κάθε roster. Οπότε καλό θα είναι να διαμορφώσετε την τακτική ανάλογα με την ομάδα σας αλλά και τους παίκτες σας.

Download mirror 1
Download mirror 2

Σχόλια,παρατηρήσεις,απορίες αλλά και κράξιμο για τις ομάδες που κατέστρεψα εδώ.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ πέρσυ που την χρησιμοποίησα ήμουν αρκετά ευχαριστημένος. Το μόνο που άλλαζα ήταν ο ΑΡ. Τον έβαζα DLP για να μαρκάρει άλλος ένας στο κέντρο και τον AM τον έβαζα Playmaker. Φέτος δεν έχω πάρει ακόμα το παιχνίδι αλλά όταν το πάρω θα την δοκιμάσω σίγουρα.
Tasic
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Nov 10, 2005 2:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: KALAMATA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ ενδιαφερον το οτι βαζεις attack role στον MCL και support role στον AMC.
Οταν εχεις την κατοχη της μπαλας πανω απο την σεντρα ο AP με τον AM βρισκονται συνηθως στην ιδια ευθεια;
Εχεις παρατηρησει επισης τον AP να κανει Overlap στον AM;
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο AMC συνήθως βρίσκεται φανερά μπροστά του MCL, ο οποίος ναι μεν ανεβαίνει αλλά σχεδόν πάντα διατηρεί απόσταση 5-10 μέτρων από την μεγάλη περιοχή.

Ο MCL σπάνια θα δοκιμάσει να "προσπεράσει" τον AMC, γενικώς τόσο φέτος όσο και πέρσυ/πρόπερσυ πάντα ήταν φανερή η διαφορά απόστασης που έχουν. Δηλαδή σπάνια θυμάμαι τον playmaker να βγαίνει τετ-α-τετ με τερματοφύλακα, ενώ πρακτικά αν δεις τα personal instructions του AMC, έχει πολλές ελευθερίες κίνησης με αποτελέσμα να μην "κολλάνε" μεταξύ τους.
User avatar
Nio 10
Manager
Manager
Posts: 4243
Joined: Sat Dec 12, 2009 9:18 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

με τόσο ψηλά την άμυνα δεν έχεις πρόβλημα;όσες φορές προσπάθησα
να παίξω έτσι,οχι με αυτό το σύστημα που δείχνεις εδώ,έτρωγα πολλά γκολ..
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όπως γράφω και στο εισαγωγικό ποστ, δέχθηκα γκολ από κάθετες, στα οποία όμως πολλές φορές παρατήρησα μηδενική αντίδραση από τους αμυντικούς, και έτσι πιστεύω πως ήταν θέμα match engine.

Βέβαια σίγουρα εμπεριέχει πάντα ένα ρίσκο να παίζεις τόσο ψηλά. Που βέβαια αυτό μειώνεται όταν τα 2/3 του αγώνα βρίσκεσαι μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής αντιπάλου.

Ευρώπη τώρα έκανα τις διάφορες αλλαγές που αναφέρω στο πρώτο ποστ ώστε να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες να την πατήσω από κάθετη.
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Εξαιρετική τακτική! Φαινεται καθαρά πως την έχεις δουλέψει πολύ και πως έχεις σκεφτει αρκετές παραμέτρου ώστε να τη φτιάξεις.
Η αλήθεια είναι πως για δεύτερη τακτική ήθελα ένα 4-2-3-1 και δεν είχα φτιάξει κάτι καλό οπότε θα δοκιμάσω τη δική σου τακτική.
User avatar
nikpana
Amateur
Amateur
Posts: 202
Joined: Wed Apr 11, 2007 6:52 am
Location: Xalkida
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ερώτηση: Όταν αλλάζεις το strategy αλλάζεις και τις μπάρες αντίστοιχα σε κάθε θέση. Το λέω γιατί οι μπάρες είναι κλικαρισμένες και αλλάζοντας μόνο το strategy δεν αλλάζει κάτι στα mentality των παικτών.
Ότι δέ σε σκοτώνει σε κάνει ποιό δυνατό
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για να είμαι ειλικρινής δεν το πρόσεξα. Αλλά επειδή συχνά αλλάζοντας το mentality (+ philosophy) άλλαζα και τα roles/duties των παικτών πιθανώς να άλλαζε και από αυτά το mentalities του.

Δεν είμαι σίγουρος πάντως, από τα αποτελέσματα όμως θα έλεγα πως είχαν διαφορετική νοοτροπία μετά τις αλλαγές που έκανα.
User avatar
Zaf
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 19929
Joined: Sun Nov 16, 2008 6:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ,Bayern Mün.
facebook προφίλ: VincenzoZaf
twitter: BRClubUNIVERSE
Location: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Ωραίος ο Jake για ακόμα μία χρονιά.
"Μην κάνετε quote το αποπάνω ποστ" :evil:

Blu-Ray Club UNIVERSE
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Thanks Zaf!

Ανανεώθηκε το 1ό post, προσθέτοντας την βαθμολογία της Superleague την 3ή σεζόν, αλλά και τα αποτελέσματα αυτής.

Με τα corner πως τα πάτε; Φέτος μου βγήκαν αρκετά γκολ με corner έτσι:

Image

Δεν θυμάμαι πως έχω βάλει να τα εκτελούν σε αυτό που έχω ανεβάσει. Ειδικά από αριστερά με εκτελεστή Νίνη και κεφαλιά Σιόβα (συνήθως) έβαλα μπόλικα γκολ.
User avatar
fotux23
Trialist
Trialist
Posts: 93
Joined: Sat Oct 02, 2010 3:23 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Νέα Μουδανιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάθε χρονιά δοκιμάζω την τακτισή σου.Μου αρεσει που ειναι αρκετα επιθετικη και η ομαδα αποδιδει καλο ποδόσφαιρο.Η άμυνα εχει να θεμα ειδικα οταν παιζεις Ευρωπη.Αλλα SuperLeage πας.... -traino
User avatar
hadji-maister
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Mon Apr 23, 2012 4:50 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Ε.Κ/ Εθνικός Αστέρας
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ
Status: ..Βυντρα για poacher..
Location: Αthens,Kaisariani/Nafpaktos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδια γεια σας και απο μενα...χρονια μανατζεραιος,απο το 2001, καινουριος στο φορουμ ομως...φιλε Jake πολυ καλη η τακτικη σου..μολις ρολαρε λιγο η ομαδα (ΑΕΚ) αρχισαν τα αποτελεσματα... ;)
..that's his first goal of the season..με μενα το θυμηθηκες ρε μυρωδια..????
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

γιατι στα κορνερ δεν το εχεις ιδιο και απο τις 2 πλευρες;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Από τις προηγούμενες σεζόν είχα συνηθίσει τα κόρνερ το ένα στο πρώτο δοκάρι, και το άλλο στο δεύτερο. Φέτος δεν μου έβγαιναν οπότε είπα να τα αλλάξω. Άλλαξα πλήρως την μία πλευρά (αριστερή) ενώ στην δεξιά έβαλα τον DC stand on near post, από attack on near post (κάπως έτσι) που ήταν.

Είδα καλά αποτελέσματα και από τις δύο πλευρές με τις αλλαγές (πιο παραγωγική η αριστερή), και τα παράτησα έτσι, παρότι ανομοιόρμοφα. Επίσης χρησιμοποιώ δεξιοπόδαρο εκτελεστή και στις δύο πλευρές (Νίνης) και για το 6 yard box από δεξιά χρειαζόμουν καλό αριστεροπόδαρο που δεν είχα.

Αφού μου βγήκαν και έτσι δεν είχα παραπόνο, άρα και τα έχω αφήσει έτσι. Είναι καθαρά θέμα περίστασης.

@fotux23, hadji-maister Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. :-D
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”