4-2-3-1 UA (pt. 3) v2

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
User avatar
TWEEK
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1427
Joined: Sun Mar 23, 2008 1:32 pm
Football Manager της ομάδας: OM
Αγαπημένη Ομάδα: Man.Utd, Juventus
Location: 3men
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να ρωτήξω κάτι..
γίνεται δουλειά στο κέντρο με έναν μόνο ball winning;;
την είχα δοκιμάσει την τακτική σου στο περσινό με τοτεναμ (με πολύ καλά αποτελέσματα), αλλά εκεί είχα huddlestone και parker, οπότε δύσκολα περνούσε παίχτης ή μπάλα.. :D
δεν θέλει βοήθεια με κανέναν dlp ή έστω central mid.;;
Tsakalaki wrote:Μπάρμπι μαμιόλα, ο Μπομπ πάνω απ' όλα...
thanasis10 wrote:Αν κλείσει ο Πιάττι,3 μέρες θα κλειστώ σπίτι και θα τον παίζω χωρίς έλεος.
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nαι δεν έχω πρόβλημα σε αυτόν τον τομέα. Φέτος ειδικά που χρησιμοποιώ και πιο "αμυντικογενείς" χαφ δεν έχω δει προβλήματα. Όχι ότι είχα δει άλλες χρονιές που χρησιμοποιούσα παίκτες όπως Rakitic, Sigurdsson.

Είναι αρκετές και σημαντικές οι βοήθειες των πλάγιων μπακ.

Επίσης αν ολοκληρώσεις αγώνα και δεις τα χιλιόμετρα που κάνανε οι παίκτες ο MCL, πιθανώς να έχει περισσότερα από τον MCR, δείγμα της δουλειάς που ρίχνει και αυτός αμυντικά.
User avatar
Agios ValeFinos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 334
Joined: Mon May 02, 2011 5:23 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Dortmund, Liverpool
facebook προφίλ: tsavos.spyros
twitter: chef_chenko_
Location: Περιστέρι, Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα ταίριαζε πρώτη σεζόν στον ΠΑΟΚ;
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Από όσο μπορώ να φανταστώ θα έλεγα ναι.

Lazar/Φωτάκης σε ρόλο AP, Garcia/Kace ως BWM, ενώ για τους 3 μπροστά μπορείς να κινηθείς άνετα με Γεωργιάδη-Σάλπι-Lawrence-Robert.

Και με δεδομένη την παρουσία Αθανασιάδη μπροστά πιστεύω πως μπορεί να λειτουργήσει.
User avatar
sbirlos
Backup
Backup
Posts: 977
Joined: Tue Dec 28, 2004 11:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Back to zero...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Jake να υποθεσω ειναι δοκιμασμενη και με το πατς ή ειναι αυτουσια αυτη που ειχα δει στο sortitoutsi?
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tα αποτελέσματα που είναι ποσταρισμένα είναι προ-update.

Την ίδια επακριβώς χρησιμοποιώ και μετά-update με ίδια και καλύτερα αποτελέσματα μάλιστα. (Ημιτελικά CL, 100 γκολ στο πρωτάθλημα αήττητος, κ.ά.)

Δεν θυμάμαι ποια υπάρχει στο susie. Πάντως είναι δοκιμασμένη με το τελευταίο patch, και όπως προείπα πολλά φαίνονται να δουλεύουν καλύτερα.
User avatar
sbirlos
Backup
Backup
Posts: 977
Joined: Tue Dec 28, 2004 11:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Back to zero...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραια γιατι ξεκιναω 4η χρονια με Τοτεναμ κ εχω κολλησει τακτικα αλλα εχω τους παιχτες που θελει σε καθε θεση πλεον για να την δοκιμάσω!
Θα ποσταρω αποτελεσματα,λογικα καλα θα πάει :-)
postinho7
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Tue Mar 20, 2007 12:08 am
Football Manager της ομάδας: Napoli
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα και από εμένα! Χρησιμοποιώ την ίδια τακτική με σένα αλλά με διαφορετικούς ρόλους! Επιθετικά εξαιρετική, όμως έχω τεράστιο θέμα με την άμυνα, αλλά όπως επισήμανες πιο πριν ίσως να είναι λάθος της Μ.Ε. γιατί όντως υπάρχει μηδενική αντίδραση από την άμυνα στις κάθετες! Επίσης πολλά γκολ που δέχομαι είναι αυτογκολ από τους κεντρικούς στην προσπάθεια τους να κάνουν τακλινγκ! Θα δοκιμάσω να τους βάλω ως Limited defenders μπας και αλλάξει κάτι!!!
p.s. Είναι πραγματικά γελοίο ο κεντρικός αμυντικός να βάζει 2 αυτογκολ και στο τελος του παιχνιδίου να είναι man of the match με rating 8.20 :)
User avatar
Xalios
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Tue Sep 25, 2012 11:53 pm
Football Manager της ομάδας: Manchester United
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Astros
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παρα πολυ καλη η συγκεκριμενη τακτικη, αυτην εχω κι εγω στην Manchester United, και μπορω να πω πως ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος. Με διαφορα μονο οτι εγω τις πτερυγες τις εχω attacking συνηθως αλλα ανολογα με την περιπτωση του καθε αγωνα τα αλλαζω αυτα...επισης πορες φορες το παιζω σε μια παραλαγη 4-2-4 αφου ανεβαζω τον Rooney, απο θεση καθαρου 10αρι σε 2ο επιθετικο...ειναι παρα πολυ καλη τακτικη ιδιαιτερα αν εχεις και καλους και γρηγορους πλαγιους(NANI,YOUNG,VALENCIA) που να ανεβαινουν και να βοηθουν στην επιθεση συνεχως...
User avatar
Windfur
Indispensible
Indispensible
Posts: 1801
Joined: Mon Jul 02, 2012 3:45 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
facebook προφίλ: thanos.xynogalas
twitter: _Windfur
Status: It's all about gaming my friend.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε Jake δεν είναι πολύ ψηλά η αμυντική γραμμή; (defensive line = push up) . Ειδικά που φέτος οι κάθετε μπαλιές είναι σαν πέναλτυ; Εύκολο γκολ είναι.. σαν να τους χαρίζεις τσάμπα φάσεις. Εγώ το γύρισα 2 κλικ πριν το push up (aka normal) και βλέπω μια μεγαλύτερη άνεση στην άμυνα.
Δεν παιζει τετοιο θεμα ρε, καθολου μην φοβασαι, χορευω τοσο καιρο και ειναι τοσο ωραιααα. Κανενας δεν εχει προβλημα με τιποτα, ουτε κανενα ποτο δεν πεφτει απο την βαρυτητα.

You run with the wolves while I hunt like a hound

Θέλω να γίνω foggy στη θέση του foggy.
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είναι ψηλά, και ειδικά φέτος θέλει ταχύτατους κεντρικούς αμυντικούς.

Επίσης χρήσιμο θα ήταν αν έχεις πρόβλημα, να μην παίζουν με το offside.

Με Παναθηναϊκό βέβαια δεν είχα τόσο μεγάλο θέμα, αλλά με Yeovil τώρα έχω δει αρκετά θεματάκια. (Βέβαια οι αμυντικοί μου είναι πάναργοι)

Δεν διαφωνώ πάντως.
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

για να παιξεις offside πρεπει οι αμυντικοι να εχουν teamwork
stefanos_kapino
Trialist
Trialist
Posts: 72
Joined: Thu Jan 19, 2012 8:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε Jake,δεν ξέρω κατά πόσο επιτυχημένα έχει πιάσει σε άλλους χρήστες η τακτική σου,αλλά σε εμένα δυστυχώς πολύ λίγα πράγματα.Συγκεκριμένα έχω παναθηναικό έχω φτάσει δεύτερη χρονιά.Κανείς επιθετικός μου δεν πετυχαίνει εύκολα γκολ.Πετυχαίνου πολύ λίγα.Οι wingers κάνουν λίγα πράγματα.Δηλαδή επιθετικά η ομάδα δεν αποδιδεί σε καμία περέπτωση αυτό που θα έπρεπε.Έχεις να μου προτείνεις κάτι μπας και αλλάξει κάτι?
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι προβλήματα έχεις ακριβώς;

Αν έχεις θέμα με την άμυνα, δοκίμασε αυτό που λέει ο Windfur πιο πάνω.

Τι πλάγιους έχεις; Εγώ έβγαλα τις πρώτες χρονιές με Μαυρία/Λάζαρο/Leto και κεντούσαν, και χωρίς τρομερό επιθετικό (Σαμαρά), και αργότερα μάλιστα όταν πήρα σοβαρό επιθετικό (Sanogo) πετούσαμε.
stefanos_kapino
Trialist
Trialist
Posts: 72
Joined: Thu Jan 19, 2012 8:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ειδικά φέτος έχω πολύ καλούς παίκτες.Μαυρία,Χριστοδουλόπουλο,Tello apo barcelona kai Sculli apo lazio και τον Γεωργιάδη από Πάοκ.Επιθετικούς Claudio Pizzaro,τον πηρα ελεύθερο και Toquero apo bilbao.Έχω δοκιμάσει τους πλάγιους και έτσι όπως τους έχεις αλλά και τους δύο ως wingers ή inside forward kai se attack kai se support αλλά και τον επιθετικό σε αρκετούε ρόλους,ADVANCED FORWARD,COMPLETE,TARGET MAN,POACHER,λίγα πράγματα.Νομίζω ότι δεν φταίνε οι παίκτες,δηλαδή δεν ξέχασε ξαφνικά ο PIZARO,να σκοράρει.Νομίζω είναι θέμα συνδυασμού των ρόλων τους.Επίσης έχω κρατήσει και τον AMC support,που έχεις βάλει
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”