4-2-3-1 (FMC Mode) & 4-3-2-1 (Hot Fix Patch FMC)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωπ να μαι παλι εδω. :D Καταρχην να πω οτι δεν εχω κατακτησει καποιο πρωταθλημα η κυπελλο Ευρωπης παρα μονο ενα κυπελλο με τον ΠΑΟΚ την δευτερη χρονια. Εφτασα κοντα παντως και σε ενα κυπελλο με την ΑΕΚ την πρωτη χρονια και την τριτη χρονια ειμαι ηδη στους 8


4-3-3 Short Passes AEK Inside Forw Tactic

Spoiler: show
Ας αρχισω με την δομη της τακτικης.

Image


Εδω ειναι και τα team instructions

Image


Oυσιαστικα η τακτικη δημιουργηθηκε για ομαδες που δεν ειναι φαβορι και εχουν παικτες περιορισμενων δυνατοτητων.
  • Στην αμυνα ολοι οι παικτες ασχολουνται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με την αμυνα και τιποτε αλλο. Εχουν κιολας duty defend.
  • Οι μεσοι εχουν roles Central Midfielder (MCR) , Box2box (MCL) και Wingers οι AML/AMR με duty Support
  • O AMC ουσιαστικα ειναι ο κρυφος φορ 9inside forward) και ουσιαστικα "τραβαει" παιχτες πανω του για να ελευθερωθουν οι υπολοιποι παικτες. Duty -> Attack
  • Και τελευταιος ο επιθετικος της ομαδος με ρολο Poacher.

Μετταγραφες - Αποτελεσματα - Βαθμολογιες.
Spoiler: show
Mε μπατζετ γυρω στα 3 μυρρια δεν περιμενα και πολλα. Ετσι την πρωτη χρονια εκανα αυτες τις μετταγραφες και αποδεσμευσεις.

Image



Mεχρι να βρω τα πατηματα μου εχασα καποια ματς και ετσι βγηκα 5ος στην κανονικη διαρκεια του παιχνιδιου αλλα 1ος στα πλει-οφ.

Image


Δευτερη σεζον με αυτες τις μετταγραφες

Image

Καταφερα να δωσω λιγο πονο στην CSKA Moscow αλλα μετα τις 24/11 πηγα ΠΑΟΚ οπου μπορω να πω οτι πηγα απατος.

Image


Και φτανουμε στην 3 σεζον που ειμαι 2ος πισω απο τον ΟΣΦΠ με 46 βαθμους 13-7-4 ρεκορ και 3,2 μυρρια μπατζετ.

Image


Γενικα η ομαδα βαζει αρκετα γκολ κατι που μερικες φορες δεν ειναι και αρκετο. Μια νικη στα 2 ματς εχω περιπου (βαζω και την περιοδο που ημουν στον ΠΑΟΚ και οπως ειπα πιο πανω πηγα απατος διοτι πηγα να κανω μεγαλες αλλαγες)

Image
Δεχομαι παρατηρησεις βοηθειες και υποδειξεις και για να πω την αληθεια για αυτον τον λογο την εβαλα κυριως και οχι σαν τακτικη που θα σαρωσεις τα παντα. Καμια φορα μονος σου δεν μπορεις να καταλαβεις καποια πραγματα και να τα διορθωσεις. :wink:



4-3-2-1 for Patch 13.2.1 (Hotfix)

Αναβαθμισμενη τακτικη για τα καινουργια πατς. Να πω την αληθεια σημερα την εφτιαξα (εχει κανα 3ωρο) και πιο πολυ την βαζω για να την δοκιμασουν και οι αλλοι καθως βλεπω οτι σε μενα δουλευει αρκετα καλα.
Spoiler: show
Formation

Image

Δεν εχω αλλαξει και παρα πολυ σε σχεση με την προηγουμενη μου τακτικη.

[list][*]Καταρχην γυρισα πισω τον κρυφο φορ και τον μετετρεψα σε MC -> Adv.Playmaker. -> Attack
[*]Εβαλα τον εναν MC σε -> Defend Role
[*]Kαι τα 2 FB σε -> Support role[/list][/b]


Για το κομπο που εκανα στο κεντρο το εχω διαβασει εδω. http://www.guidetofootballmanager.com

Image


Τeam instructions

Image


Κυριοτερες αλλαγες

[list][*]Creat.Freedom -> Default
[*]Roaming -> Default[/list][/b][/color]



Match Preparation : Κατα την διαρκεια της προετοιμασιας Fitness για 2 βδομαδες με την μπαρα φουλ στραμμενη στο Less training Match -> 2 βδομαδες Defending παλι στο Less training Match

& μετα κατα την διαρκεια της σεζον Tactics/Defending/Balanced - Very High και Match training -> Attacking/Teamwork και η μπαρα ενα κλικ αριστερα απο την μεση.

Αυτο το κανω διοτι λογω της Counter τακτικης θα δεχομαστε αρκετη πιεση στην αμυνα και θα πρεπει να μαθουν γρηγορα οι παικτες να "συννενοουνται" και Match training -> Attacking/Teamwork για τις γρηγορες αντεπιθεσεις.

Προταση μου ειναι μετα την προετοιμασια και τις 2 βδομαδες Defending για κανα μηνα με εναμιση Tactics -> training & Match training -> teamwork. Μετα εναλλαξ tactics/defending/balanced και match training ΜΟΝΟ Attacking.


Εdit : Aν καποιος θελει να καθαριζει τα ματς γρηγορα η οταν κυνηγατε το σκορ 2 αλλαγες που μπορουν να βοηθησουν.

Passing -> Default

Strategy -> Attacking

Οι αλλαγες αυτες ειναι για την τακτικη 4-3-2-1 Sup tactic Patch Hot fix
Link : http://www21.zippyshare.com/v/72638159/file.html (Ενναλακτικο link για την τακτικη 4-3-2-1 Sup tactic Patch Hot fix)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by Sup on Sat Jan 05, 2013 12:13 am, edited 10 times in total.
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίος ρε Κώστα!

Μια παρατήρηση μόνο (βασικά 2 :D )

Με όλους τους αμυντικούς Defend και τους μέσους σε support δεν δημιουργείται gap μεταξύ κέντρου-άμυνας?

Και επίσης, short passing και counter δεν πάνε έυκολα μαζί.
Εχεις παίκτες με περιορισμένη τεχνική και θες να μην κρατάνε την μπάλα πολύ με κοντινές πάσες αλλά με την μία να την διώχνουν

Στο λέω γιατί κι εγώ με την Bologna με counter παίζω και direct passing, και είμαι πολύ υψηλά στην βαθμολογία με σχεδόν (αν όχι όλα) τα ματς να έχω κατοχή 35-40% 8)


Κατα τ'αλλα μια χαρα φαίνεται η προσπάθειά σου :D
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Με την ίδια λογική είχα φτιάξει την τακτική μου στην QPR. Απλά λόγω του κενού που λέει ο Διαμαντής είχα βάλει defend τον έναν μέσο και τα μπακ θα τα έβαζα support, απλά οι δύο συγκεκριμένοι που είχα είναι τρελά επιθετικογενείς και τους έβαλα attack στο συγκεκριμένο σέηβ
Spoiler: show
Image
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χμ το δοκιμασα Διαμαντη αυτο που λες αλλα ξερεις τι? Υστερα απο τις δοκιμες καταλαβα οτι δεν αφηνει τρελο κενο. Ειχα τον Κορδερο σε defend role και τα μπακ σε support αλλα δεν μου εβγαινε το συστημα δυστηχως. Και για αυτο αποφασισα να παιξω τα duties σε 4-4-2 για να ειναι μοιρασμενα στο γηπεδο.

Αλλωστε ειμαι τρελος φαν των χωρισματων στο γηπεδο (δεν ηξερα πως να το πω :D ).


Το αλλο περιεργο που επισης ειδες μου φανηκε και εμενα στην αρχη. Το ειχα οπως το λες με counter strategy και direct passing. Απλως ειδα οτι ΔΕΝ τραβαει συγκεκριμενα σε αυτην την ομαδα και το δοκιμασα σε 3 ματσακια με short και απο οτι ειδα κολλησε καλυτερα στην ομαδα.

Αυτο που βλεπω στο γηπεδο ειναι οτι οταν εχουμε κατοχη παιζουμε ουσιαστικα με κοντινες πασες και δημιουργουμε χωρους (σε αυτο οφειλω να ομολογησω οτι βοηθαει ο AMC που ειναι ουσιαστικα το κερασακι στην τουρτα) και οταν αμυνομαστε με πασες γρηγορες. Αλλωστε το Counter αυτο δινει σαν εντολη και ουσιαστικα "αφαιρει" το short passing.

Δεν ξερω αν ειναι πατατια αυτο που λεω αλλα ετσι το βλεπω στο γηπεδο του 2D.




Eβαλα και ενα ματσακι σαν συνημμενο για να δεις τι εννοω.
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε σεις την τακτικη δεν την εβαλα? Ειμαι θεος ενταξει. -doublekiss
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
Manoman
Trialist
Trialist
Posts: 51
Joined: Mon Mar 12, 2012 9:03 pm
Football Manager της ομάδας: Επισκοπή Ρεθύμνου
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
facebook προφίλ: manos.taberson
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ενδιαφερον η τακτικη σου! τι training βαζεις ; η αποδοση σου ειναι σταθερη, η κανουν κοιλια μερικα ματς; επαιζα ενα 4-3-3 αμυντικογενες με τα ιδια duties που εχεις σε ενα save μου στην Κινα με την Tianjing TEDA μεχρι την 11η αγ.(τοτε ανελαβα) η ομαδα ηταν 14η(απο τις 16) και σερνοντουσαν και μεχρι την 30η ειχα βγει 3ος! αλλα αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι εκανε παραξενες κοιλιες η ομαδα. π.χ εχανα 2 ματς και μετα εκανα 5 σερι νικες.
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κανει οντως κοιλια η ομαδα. Αλλα σε αυτο νομιζω οτι φταιει οτι παιζω Ευρωπη καθε χρονια και μερικες φορες εχω ματς καθε 3 μερες για 2 συνεχομενες βδομαδες π.χ. Νταξει βαση μπατζετ μην λεμε λαλακιες μια χαρα πηγαινει η ομαδα απλως εχω την αισθηση οτι μπορω και καλυτερα.

Αν δεν ειχα αυτην την κοιλια ενδεχομενως θα χτυπαγα πρωταθλημα. Παντοτε με το που τελιωνω απο την Ευρωπη η ομαδα παιρνει απιστευτη φορα και εχει τυχει να κανω 10 νικες σερι.

Οσον αφορα το training ακομα πειραματιζομαι να σου πω την αληθεια διοτι δεν εχω βρει κατι στανταρ. Περα απο το fitness που βαζω τον Ιουλιο κατα την διαρκεια της χρονια βαζω μονο tactics and team cohesion.
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δοκιμασε default pass μηπως πετυχαινει ακομα πιο καλα
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7204
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Παίζω το challenge με τους 5 νεαρούς με Πανιώνιο και απο την 20η αγ και μετά που την χρησιμοποιώ βλέπω ότι αποδίδει τρελά σε μικρής δυναμικότητας ομάδες, τερμάτισα 3ος και σε 2 αγ. στα πλει οφ έχω 2 νίκες μέχρι στιγμής.
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οσοι παιζουν με την τακτικη μου μια αλλαγη που θα βοηθησει με το νεο πατς. Def.Line -> Deep στα team instructions. (Για την ακριβεια ενα κλικ πριν το νορμαλ)
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγινε update η τακτικη λογω hotfix. Οποιος γουσταρει ας δοκιμασει και ας μου πει την αποψη του. :wink:
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
User avatar
dimitrispgr
Amateur
Amateur
Posts: 234
Joined: Mon Dec 20, 2004 12:09 am
Αγαπημένη Ομάδα: PANATHINAIKOS
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Φιλε μπορεις να ποσταρεις αποτελεσματα της τακτικης σου μετα το hotfix?

Δε χρειαζεται να παιδευτεις με screenshot απλα πες αποτελεσματα ελλαδα (πχ 20 ματς, 15 νικες, 2 ισσοπαλιες, 3 ηττες, 40-15 γκολ) και πως τα πας ευρωπη.
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

10 Νικες - 3 Ισοπαλιες - 4 Ηττες. Γκολ υπερ 36 - Γκολ κατα 21.

Image



Αν εξαιρεσεις το ματς με τον ΟΣΦΠ που νευριασα γιατι εχασα 5 τετ α τετ και μου βαλαν στο καπακι 3 γκολ και το ριξα στο overload ολα τα αλλα ειναι κανονικα αποτελεσματα.


+ Aυτα μιας και προχωρησα λιγο το σειβ.

Image
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
User avatar
g-max
Indispensible
Indispensible
Posts: 1554
Joined: Tue Oct 19, 2004 7:17 pm
Football Manager της ομάδας: Veroia United
Αγαπημένη Ομάδα: Veroia
Status: 10+ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΗΦΑΝΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ FMGREECE
Location: Veroia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Θα δοκιμαστεί αύριο αν όλα πάνε σύμφωνα με το πρόγραμμα...Ευχαριστούμε Κώστα
G. Gerara The Proud Manager of Veroia United
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την δοκιμασες Γερασιμε? :D Γενικα ειναι καλο να αφηνετε feedback γιατι μαθαινω και εγω απο αυτα. Δεν την βαζω την τακτικη για να πω "παρε μια τακτικη για να κερδισεις".

Την αφηνω πιο πολυ για να γινει συζητηση και να "διορθωνουμε" ο ενας τον αλλον ουτως ωστε να κατανοησουμε καλυτερ ατο παιχνιδι. Προφανως δεν το λεω για σενα Γερασιμε αλλα γενικα. :wink:
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”