Paradoxes [Right & Left]

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
User avatar
rafos_manager
Indispensible
Indispensible
Posts: 1896
Joined: Mon May 28, 2012 9:32 am
facebook προφίλ: 11raf
Location: Βόλος
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

φιλε ο Σκονδρας με αυτην την τακτικη στον ΠΑΟΚ του 2014 ειναι Ντανι Αλβες στα ντουζενια του
zeds dead wrote: Να δείτε που η γενιά του 2004 θα καταλήξει χειρότερη και από τη γενιά του πολυτεχνείου :D
karembeu-7 wrote: Όχι άλλους αμυντικούς και άσουτους γκαρντ σε αυτήν τη χώρα.
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μου θύμισε κάτι πειράματα στο cm4 με αυτή τη διάταξη με το δεξι μπακ να παίρνει πρωτοβουλίες και το εξτρέμ κρυφό επιθετικό και κατέβασα να τη δοκιμάσω.
Δεν ξέρω αν είναι θέμα του παιχνιδιού γενικά, αλλά δεν έχεις πρόβλημα με τόσο μεγάλα creative freedom να βαράνε οι παίκτες σου σουτ από το γάμο του καραγκιόζη παρά τα κατεβασμένα long shots?
Το χεις δοκιμάσει καθόλου με μικρότερο creative freedom?
foscolosnick
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rafos_manager wrote:φιλε ο Σκονδρας με αυτην την τακτικη στον ΠΑΟΚ του 2014 ειναι Ντανι Αλβες στα ντουζενια του
Ναι, έτσι όπως είναι η τακτική σχεδιασμένη, ο WB κατά κανόνα κάνει εξαιρετικά παιχνίδια.
Φαίνεται και από τα στατιστικά που έχω παραθέσει στις προηγούμενες αναρτήσεις.

Την πρώτη χρονιά με τον παναθηναϊκό είχα βασικό τον Μαρίνο, τον οποίον το staff μου αξιολογούσε με τρία αστέρια. Η αρχική του αξία ήταν 325Κ Ε.
Spoiler: show
Image
Στο τέλος της χρονιάς τον πούλησα 2.8Μ Ε.
Spoiler: show
Image
Ένα μήνα μετά, κοστολογείται στα 4M E.
Spoiler: show
Image
Πέρα από τον Σκόνδρα, η ομάδα συνολικά πως πάει;
Spoiler: show
Να πουλήσεις τον Μαρίνο κοντά 3 εκατομμύρια είναι καλύτερο και από πρωτάθλημα.
iceburn wrote:Μου θύμισε κάτι πειράματα στο cm4 με αυτή τη διάταξη με το δεξι μπακ να παίρνει πρωτοβουλίες και το εξτρέμ κρυφό επιθετικό και κατέβασα να τη δοκιμάσω.
Δεν ξέρω αν είναι θέμα του παιχνιδιού γενικά, αλλά δεν έχεις πρόβλημα με τόσο μεγάλα creative freedom να βαράνε οι παίκτες σου σουτ από το γάμο του καραγκιόζη παρά τα κατεβασμένα long shots?
Το χεις δοκιμάσει καθόλου με μικρότερο creative freedom?
Μέχρι πολύ πρόσφατα θεωρούσα και εγώ ότι, λιγότερο Creative Freedom ισοδυναμεί με λιγότερα Long Shots, και αντίστοιχα περισσότερο Creative Freedom περισσότερα Long Shots. Διαβάζοντας τυχαία κάποιες αναρτήσεις στο επίσημο forum της Sports Interactive είδα να αναφέρεται αντίστροφα.

Προβληματίστηκα και αυτό με έκανε να ανατρέξω στους ορισμούς που δείνει το manual του παιχνιδιού.

Creativity
This refers to a player's vision and ability to see a potential opening, not necessarily exploit it. A player might be able to see something to take advantage of but also requires the technical proficiency to pull it off.

Creative Freedom
Creative Freedom affects the tendency of your players to attempt the more difficult and ambitious. The slider ranges from Little to Much, and in short, the more creative freedom you allow your team, the more unpredictable they may be. A higher setting may see your players occasionally ignore your tactical instructions and attempt to do their own thing, but the degree of success depends on the technical prowess of your players. Given they'll be attempting the more difficult stuff; they need to be of a sufficient calibre to make it count. Therefore, it may be advisable to limit this on a team basis and allow it for the more talented player(s) in your team.

Από τους ορισμούς, ακριβή συμπεράσματα δεν μπορούν να βγουν. Οπότε θεώρησα το εξής, από τι στιγμή που δεν φαίνεται πουθενά ότι με μεγάλο Creative Freedom έχεις πολλά μακρινά σουτ, γιατί να μην ισχύει το αντίθετο;

Μετά σκέφτομαι και το άλλο, αν δεν αφήνεις τον παίχτη λίγο ελεύθερο και του λες "θα κάνεις αυτό διαφορετικά δεν θα κάνεις τίποτα", τότε μόλις κλειστεί και δεν μπορεί να βρει εναλλακτικές θα πουλήσει τη μπάλα, πιθανώς, με ένα σουτ από μακριά.

Παρακάτω παραθέτω screenshot από τους 10 τελευταίους αγώνες με τα σημεία από τα οποία οι παίχτες μου επιχείρησαν να σουτάρουν.
Spoiler: show
ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage
Δεν έχω καταλήξει ακόμα τι ισχύει τελικά σε ότι αφορά τα Long Shots σε σχέση με το Creative Freedom, αν και στο φετινό ΜE υπάρχει εμφανέστατο πρόβλημα, με πολλά αβίαστα σουτ, πάντως δεν το έχω δοκιμάσει με χαμηλότερο Creative Freedom. Θα μπεί όμως στη λίστα με τα “to do”.
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έτσι, στην πράξη αναρωτιόμουν και εγώ τι γίνεται.
Και ρώτησα επειδή είδα ότι τα έχεις όλα κατεβασμένα, επομένως λογικά θες να κυκλοφορούν τη μπάλα μέχρι την περιοχή.
Στο λίγο που έπαιξα είχα αρκετά σουτ, και το κακό είναι ότι χαλάνε επιθέσεις.
Και γω δεν είμαι κατα του creative freedom, αλλά νομίζω ότι στο φετινό δε δουλεύει πολύ καλά.
Σε κάθε περίπτωση, ωραία η τακτική, και φαίνεται να είναι σχεδόν plug and play. Ωραίος.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραία κυκλοφορία, τριγωνάκια, με τη μία η μπάλα αλλά δεν είδα ουσία. Έμπαζα πίσω και μηδέν μπροστά.

Tbh, την χρησιμοποίησα σε 3 ματς.
Έχω Newcastle και έπαιξα εντός με Χαρτς (0:1), εκτός με Στόουκ (0:0) και εντός με Νόριτς (1:1)
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
foscolosnick
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Jordi_7 wrote:Ωραία κυκλοφορία, τριγωνάκια, με τη μία η μπάλα αλλά δεν είδα ουσία. Έμπαζα πίσω και μηδέν μπροστά.

Tbh, την χρησιμοποίησα σε 3 ματς.
Έχω Newcastle και έπαιξα εντός με Χαρτς (0:1), εκτός με Στόουκ (0:0) και εντός με Νόριτς (1:1)
το ότι δεν είδες ουσία το καταλαβαίνω, τρία ματς είναι τρία μάτς, λίγα για να δεις αν θα βγαίνουν φάσεις.
Με προβληματίζει περισσότερο το "έμπαζα" πίσω. Οι ευκαιρίες του αντιπάλου ήταν κλασικές; ή σουτ από εδώ και από εκεί;
foscolosnick
Has thanked: 0
Been thanked: 0

iceburn wrote:Έτσι, στην πράξη αναρωτιόμουν και εγώ τι γίνεται.
Και ρώτησα επειδή είδα ότι τα έχεις όλα κατεβασμένα, επομένως λογικά θες να κυκλοφορούν τη μπάλα μέχρι την περιοχή.
Στο λίγο που έπαιξα είχα αρκετά σουτ, και το κακό είναι ότι χαλάνε επιθέσεις.
Και γω δεν είμαι κατα του creative freedom, αλλά νομίζω ότι στο φετινό δε δουλεύει πολύ καλά.
Σε κάθε περίπτωση, ωραία η τακτική, και φαίνεται να είναι σχεδόν plug and play. Ωραίος.
Έχω δοκιμάσει και το work ball into box αλλά δε φάνηκε να δουλεύει.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

επειδη εχεις επιλεξει μια-μια τις οδηγιες της ομαδας και των παικτων ουτε τα shοuts δεν αλλαζουν κατι ουτε και η αλλαγη στην στρατηγικη.
Δηλαδη τα overlaod, contain, through the middle και τα υπολοιπα δεν αλλαζουν κατι.
Δεν υπαρχει κατι κρυμμενο που αλλαζει οταν αλλαζεις π.χ. στρατηγικη.
Αυτο που αλλαζει ειναι οι οδηγιες της ομαδας και των παικτων. Οποτε στην τακτικη σου δεν αλλαζουν.
Το work ball into box ειναι σαν να το εχεις παντα αφου εχεις τα long shot τα εχεις rarely.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτο που λεει ο eliaska41. Για να πιανουν τα shouts δεν πρεπει να είναι "πειραγμένοι" οι sliders στις ατομικές οδηγίες. Επίσης τα shouts δεν πιανουν όλους τους παίκτες
foscolosnick
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φαίνεται παιδιά πως έχετε δίκιο. Αργότερα σήμερα, θα τρέξω το save μου με αυτή την τακτική χωρίς shouts (ίσως βάζω μόνο το Exploit The Middle) και χωρίς να αλλάζω το strategy, λογικά θα έχω ανάλογα αποτελέσματα και συμπεριφορά. Θα σας ενημερώσω πως πήγε αυτή η δοκιμή και θα κάνω edit την πρώτη ανάρτηση για να μην υπάρχει σύγχηση.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
User avatar
Lord_Marks
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7151
Joined: Tue Apr 17, 2007 11:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GGMU
Status: Γεννήθηκα έτοιμος...
Location: Dubai, UAE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nikiforenko666 wrote:Αυτο που λεει ο eliaska41. Για να πιανουν τα shouts δεν πρεπει να είναι "πειραγμένοι" οι sliders στις ατομικές οδηγίες. Επίσης τα shouts δεν πιανουν όλους τους παίκτες
Δηλαδή αν εγώ έχω long shots στον άλλο often και βάλω work into box αυτόν δεν τον πιάνει? Την κάναμε την βλακεία.
Επιφυλάσσομαι να ποστάρω αποτελέσματα από την τακτική γιατί είναι φιλικά προετοιμασίας ακόμα.
“Art is not a mirror. Art is a hammer.”
AGAINST MODERN FMGREECE
Free Armyras, Free Morgoth
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ναι οπου εχεις κανει τικ και επιλεξεις κατι δεν αλλαζει-κλειδωνει μεχρι να το αποεπιλεξεις
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
foscolosnick
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Από το επίσημο forum της sport interactive.
Spoiler: show
Linkoping
Amateur
Join Date
19th May 2011
Posts
102
If I have manually set a few of my players mentality, passing style, and creative freedom settings in a tactic then will any touchline shouts, philosophy, or strategy changes have any effect on the players mentality or settings? E.g if you have a DM and you have his mentality manually set to 1 tick above normal and have manually set his passing style to short (maybe 4 ticks?) will switching from a Balanced philosophy to Overload have any effect on these settings? My thinking is NO? and I'd have to manually go into the Overview midgame and untick the players manually set settings to get them to play an Overload style?
Spoiler: show
SCIAG
Moderator
Join Date
5th June 2007
Location
Handballing cheat list: Maradona, Messi, Ba, Le Fondre, Suarez
Posts
21,771
You are right, manually adjusted changes are not changed by shouts, role changes, etc.
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε καποιο τόπικ στο φορουμ της Si εχει πλήρη επεξήγηση τί κανει κάθε shout και ποιους παίκτες της εντεκάδας επηρεαζει. Αν το βρω θα το ποστάρω κάπου (οχι εδώ γιατί το εκανα hijack αρκετα το topic :) )
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

foscolosnick wrote: το ότι δεν είδες ουσία το καταλαβαίνω, τρία ματς είναι τρία μάτς, λίγα για να δεις αν θα βγαίνουν φάσεις.
Με προβληματίζει περισσότερο το "έμπαζα" πίσω. Οι ευκαιρίες του αντιπάλου ήταν κλασικές; ή σουτ από εδώ και από εκεί;
Πολλές σέντρες απο την πλευρά του FB, και γενικά πολλά σουτ και ευκαιρίες. Τα μισά είναι long shots βέβαια αλλά προβληματίζομαι γιατί και στα στημένα δεν είμαι καλά αμυντικά :/

Επιθετικά δεν είδα φάσεις απο τον ST ενώ ο CMa μου σαν να κουτούλαγε με τους άλλους.

Μπορεί να ήταν τα 3 μόνο ματς που την χρησιμοποίησα βέβαια'
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”