5-4-1 Tiki Taka ( 2-3-1-3-1)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

Την τακτική που θα παρουσιάσω στην πορεία δεν την δημιούργησα εγώ . Επεξεργάστηκα την 4-3-3 Total Football του BlackLion κάνοντας μικροαλαγές στις θέσεις του κέντρου. Οπότε σε καμία περίπτωση δεν θέλω να οικιοποιηθώ την δουλειά του blackLion. Προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί του για να ζητήσω άδεια να ανεβάσω την τακτική ωστόσο δεν τα κατάφερα. Αν στο μέλλον μου ζητηθεί αν την κατεβάσω θα το κάνω.
Πάμε στο θέμα μας τώρα!

5-4-1 Tiki Taka ( 2-3-1-3-1)

Image

GK: Sweeper Keeper - Defend : Ο τερματοφύλακας μας επιφορτίζεται με το να καθαρίζει ότι περάσει από τα δυο dc παίζοντας κατά κάποιο τρόπο ως 3ο dc. Θέλουμε έναν καλό τερματοφύλακα , σχετικά γρήγορο και με καλές σχετικά εξόδους.

DC: Limited Defender - Stopper/Cover: Ουσιαστικά αυτοί οι 2 είναι οι άμυνά μας μιας και η υπόλοιπη ομάδα , εκτός του DM, ανεβαίνει πολύ και επιτίθεται. Θέλουμε δυο δυνατούς αμυντικούς και προσπαθήστε ο DCR να είναι γρήγορος.

WDR/L: Wing Back -Support: Οι δυο wing back μας έχουν τεράστια συμμετοχή στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας, ανεβαίνουν συχνά και βοηθουν την επιθετική ανάπτυξη. Είναι απαραίτητο να είναι γρήγοροι ώστε να έχουν γρήγορες επιστροφές στα αμυντικά τους καθήκοντα.

DMC: Defensife Midfielder - Defend : Ο αμυντικός μας χαφ παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην αμυντική λειτουργία μας. Είναι απαραίτητο να έχει πολύ καλές αμυντικές ικανότητες καθώς ουσιαστικά αποτελεί ένα ακόμα DC μπροστά από αυτούς της άμυνας. Δουλειά του είναι να κόβει τις επιθέσεις των αντιπάλων πριν καν αρχίσουν και να προωθεί τη μπάλα σε πιο επιθετικούς παίχτες. Απαραίτητα λοιπόν τα καλά Marking, tacklin, strength. Επίσης να έχει καλό stamina και pace μιας και κάνει πολλά χιλιομετρα. Προσπαθήστε να έχει και σχετικά καλό passing.

MC: Box to Box - Support : Θέλουμε έναν καλό τεχνίτη με ικανότητα στο μαρκάρισμα και γερά πνευμόνια. Είναι ένας παίχτης που τρέχει συνέχεια και δίνει βοήθειες αμυντικά και επιθετικά.

AMC: Advanced playmaker - Attack : Εδώ χρειαζόμαστε ένα κλασικό 10άρι. Δηλαδή Πολύ καλό κοντρόλ , πολύ καλή τεχνική, πολύ καλή ντρίμπλα και παρα πολύ καλή πάσα ώστε να περνάει κάθετες στον poacher και τους Inside forwards.

AMR/L: Inside Forward - Support : Θέλουμε δυο ακραίους που να έχουν καλά τελειώματα καθώς πατάνε αρκετά περιοχή και σκοράρουν. Επίσης τους θέλουμε γρήγορους. Τους βάζουμε σε support ώστε να καλύπτουν τους WB όταν αυτοί ανεβαίνουν πολύ.

ST: Poacher - Attack : ένας παίχτης ο οποίος είναι επιφορτισμένος με το σκοράρισμα. Θέλουμε να είναι γρήγορος και με καλά τελειώματα .

Οδηγίες:
Image

αποτελέσματα:
Spoiler: show
1η σεζον:

Image
Image

Image

2η σεζόν:

Image
Με το νεο πατς, (13.2.3) θεωρω ότι η τακτική αποδίσει καλύτερα με τα WB σε support. Εκανα τις αλλαγες και σας την παραδίδω:
tiki taka 13.2.3.tac
η παλιά έκδοση:
Spoiler: show
2-3-1-3-1.tac
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by tasosbin on Wed Feb 13, 2013 1:51 pm, edited 3 times in total.
:liverpool:
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tάσο είναι μια τακτική όταν έχεις μια Top ομάδα σε πρωταθλημα β' διαλογής ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και απο Top Half ομάδες σε μεγαλύτερα Πρωταθλήματα;
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

Από τα αποτελέσματα που έχω τη σεζόν που διανύω στο Τσάμπιονς λιγκ , κόντρα σε δυνατότητες ομάδες , βλέπω οτι η τακτική δουλεύει εξ' ίσου καλα και με ισχυρότερους αντιπάλους. Οπότε θεωρώ οτι θα δουλεύει και στην περίπτωση που λες. Έχω σκοπό να την τεστάρω σύντομα πάντως.
Κατα τη γνώμη μου βέβαια παίζει ρόλο το ρόστερ να υποστηρίζει την τακτική. Σε κάθε ομάδα δηλαδη , αν το ρόστερ διαμορφωθεί ανάλογα θα υπάρχει καλο αποτέλεσμα. Αυτο ειναι το σημαντικότερο.
Πέρα από αυτο θεωρω οτι η τακτικη δεν δημιουργεί μειονέκτημα σε ομάδες που θέλουν να αμυνθούν λόγω ισχυρότερου αντιπαλου. Οι θέσεις των παικτών ειναι ετσι ώστε να "γεμίζουν " το γήπεδο. Δωσε μεγαλη βαση στον αμυντικο χαφ και ο αντίπαλος δύσκολα θα ξεφεύγει απο το DM.
:liverpool:
raguel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 468
Joined: Sat Feb 26, 2011 3:38 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τάσο, τι shouts χρησιμοποιείς?
Επίσης κατά την άποψή σου, ποιοι ειναι οι καταλληλοτεροι παίχτες ανα θέση, ώστε να έχουμε ως βάση αυτους στην αναζήτηση των μεταγραφών μας?
Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Σε 2 παιχνίδια πάντως μέχρι τώρα, έχω ακριβως το ίδιο προβλημα που υπήρχε με τη προηγούμενη τακτικη του black. O επιθετικός της αντιπαλης ομάδας κινειται απ τα δεξιά ή αριστερά, όλοι οι αντιπαλοι παίχτες ειναι καλυμένοι απο 1-2 δικούς μου, αλλά ο επιθετικός μπαίνει ελευθερος στη μεγάλη περιοχη χωρις κάποιος να πάει να τον μαρκάρει με αποτέλεσμα το εύκολο γκολ.
Κατα τα άλλα ακόμα και ο bayakoko που έχω βάλει ως poacher στον Πανιωνιο λειτουργεί εξαιρετικά.
Σα ναρκωτικό, θέλω να ξεμπλέξω από σένα δε μπορώ,
Πανιολε ολέο..
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

Shouts χρησιμοποιω το work ball into box καποιες φορες που βλεπω να σουταρουν στα περιστέρια.
Επίσης το Get ball Forward όταν θέλω να επιτεθώ πιο πολύ.

Όσο για παίχτες δεν μπορώ να πω καποια ονοματα συγκεκριμένα, δεν έχω προτιμηση δηλαδη σε συγκεκριμένους.
Πάντα κοιτάζω ποια atts θέλω να έχει ενας παίχτης και ψάχνω να βρω τον κατάλληλο.
Άλλωστε τη χρονιά που βρίσκομαι δεν μπορω να πω ονοματα αφου εχω πολλούς ριτζεν. Μπορώ ομως αν θες να σου δωσω το σεηβ μου με πμ

Edit: Προστέθηκαν στο 1ο ποστ αποτελέσματα από την 2η σεζόν
:liverpool:
ri3891
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Wed Feb 09, 2011 10:52 am
Football Manager της ομάδας: bayern/lyon
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μία ερώτηση:γιατί οι αμυντικοι limited defender?Έχω την Μπαρτσα και μου φαίνεται λίγο κουφό να βάζω τον πικέ που είναι ball playing defender,limited!
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

Την κάθε τακτική την προσαρμοζουμε στις ανάγκες και το ρόστερ της ομάδας μας ;)
Θεωρώ οτι με limited defenders η ομάδα αμύνεται καλύτερα. Πάντως δοκίμασε και αυτο που λες και πες μας πως θα παει ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
:liverpool:
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

έγιναν μικροδιορθώσεις στην τακτική βασισμένες στο 13.2.3 και έχει ανεβει στο 1ο ποστ.
:liverpool:
User avatar
Lets_Go_Reds
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3069
Joined: Mon Dec 10, 2012 8:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: LFC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η καλύτερη τακτική που έχω δοκιμάσει φέτος!!!
Πολλά μπράβο συνάδελφε :P
raguel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 468
Joined: Sat Feb 26, 2011 3:38 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bro με το νέο πατς, συναντάω αρκετές δυσκολίες στην επιτευξη γκολ.
Δεν πλησιάζουν εύκολα περιοχή. Εχεις δει και εσύ κάτι παρόμοιο?
Σα ναρκωτικό, θέλω να ξεμπλέξω από σένα δε μπορώ,
Πανιολε ολέο..
Impegio
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Tue Nov 27, 2007 9:49 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τάσο μετά τα αποτελέσματα της προηγούμενής σου τακτικής βρέθηκα στην Μίλαν και όλα καλά, όλα ωραία, αλλά δεν ήταν τακτική για μεγάλες ομάδες που απαιτούσαν dominating football και πολλές φορές φαινόταν να κομπλάρει απέναντι σε ομάδες που έπαιζαν ταμπούρι. Θα δοκιμάσω αυτήν την τακτική και θα ενημερώσω !

Καλημέρες σε όλους!
Impegio
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Tue Nov 27, 2007 9:49 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα σε περίπτωση που βρεθώ πίσω στο σκορ, δεν μπορώ με τίποτα να το γυρίσω.

Πέρα απ τα 2 αυτά shout instructions υπάρχει κάτι άλλο?

Και τέλος αν έχω καταλάβει καλά δεν πειράζεις τα team instructions αλλά μόνο με shouts σωστά?
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

raguel wrote:Bro με το νέο πατς, συναντάω αρκετές δυσκολίες στην επιτευξη γκολ.
Δεν πλησιάζουν εύκολα περιοχή. Εχεις δει και εσύ κάτι παρόμοιο?
το προβλημα το εχω παρατηρησει μόνο στις αρχες καθε σεζον οπου η τακτικη δεν εχει αφομοιωθεί 100% απο την ομάδα. μετα στρωνει και ερχονται πολλά γκολ.

@ impegio δοκιμασε να αλλάξεις τους Amr & Aml σε attack από support.
:liverpool:
User avatar
fotux23
Trialist
Trialist
Posts: 93
Joined: Sat Oct 02, 2010 3:23 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Νέα Μουδανιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ ωραία τακτική.Στις πρώτες αγωνιστηκές κερδίζω με μεγαλα σκορ στο Ελληνικό Πρωτάθλημα.Περιμένω να δω τα Ευρωπαικα ματς.

edit

Πρωταθλητής με καλή μπάλα και μεγάλα σκορ.Στην Ευρωπη μετρια πραγματα στον όμιλο του C.L. βγήκα 4ος.Με μια νικη και 2 ισσοπαλίες.
Το παράξενο είναι οτι ενω έκανα μονο 3 μεταγραφές 11αδας και ολες με βαση το σύστημα το ξεκίνημα δεν είναι και τόσο ικανοποιητικό.Μεγάλη δυσκολία στο γκολ.Αμηντικά η ομάδα δεν έχει πρόβλημα αλλά ειτε εχω ανουσια κατοχη είτε χανω αρκετα γκολ. -toixosmesh

Αξίζει πάντως η δοκιμη του. :-D
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

όταν έχετε πρόβλημα στο γκολ δοκιμάστε να πειράξετε τα duties των amr & Aml και Wbr & wbl . Βάλτε attack σε όλους και έτσι η παραγωγικότητα θα ειναι πιο καλή
:liverpool:
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”