3-6-1 με libero και άλλες δύο παραλλαγές του 3-5-2/libero

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εισαγωγή-γενικά.

:arrow: Οι παρακάτω τακτικές δεν είναι επ ουδενί plug 'n play, οπότε αν κάποιος ψάχνει για κάτι τέτοιο σταματάει να διαβάζει τώρα. :P

:arrow: Δεν έχω διαπιστώσει να ''παίζουν'' με τα bugs της ΜΕ, λογικά δεν είναι κάποιου είδους cheat.

:arrow: Οι παρακάτω τακτικές έχουν δοκιμαστεί σε βάθος 1,5 σεζόν με την ομάδα της Wolfsburg και μόνο.

:arrow: Είναι λιγάκι δύσκολη να στηθεί σαν σύστημα με την έννοια, ότι πρέπει να υπάρχει στην ομάδα τουλάχιστον ένας SW κάτι που γενικά δεν πολυπαίζει σε σχέση με τους χιλιάδες DCs που υπάρχουν. Επίσης, χρειάζονται και 4 τουλάχιστον WBs.

:arrow: Μου είναι δύσκολο να μιλήσω για αυτήν την τακτική, αν δεν πω λίγα πράγματα για την ομάδα που την εφάρμοσα μιας και δημιουργήθηκε με βάση κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά της ομάδας (και του πρωταθλήματος).
Η ομάδα λοιπόν, είναι η VfL Wolfsburg και παρά το γεγονός ότι με μια πρώτη ματιά δεν έχει τους παίχτες για 3-5-2, αξίζει μια δεύτερη ανάγνωση. Κι αυτό για τους εξής λόγους. Έχει αρκετούς στόπερ (αν θα τους κρατήσει κάποιος ή θα αλλάξει μερικούς είναι άλλο θέμα), έχει Wing Backs, δεν έχει αρκετούς Winger (τόσο ποιοτικά, για το επίπεδο της Bundesliga όσο και ποσοτικά) κι έχει τον Diego σαν κεντρική φιγούρα και σημείο αναφοράς στην επίθεση και την επιθετική ανάπτυξη εν γένει. (έχει και Βιεϊρίνια που προσωπικά δεν μπορώ να του αντισταθώ. :D ).

Οι δύο βασικοί λόγοι που δημιούργησα αυτήν την τακτική και διαμόρφωσα την συγκεκριμένη ομάδα να παίζει έτσι είναι:
1. Το πρωτάθλημα αυτό καθ αυτό. Κανείς δεν παίζει με 3-5-2, πόσω μάλλον με λίμπερο κι έτσι θεώρησα πως θα ήταν μια ''τακτική έκπληξη'' που θα μπορούσε να ''αιφνιδιάσει'' τον ανταγωνισμό, μιας και οι ομάδες που συμμετέχουν δεν είναι προσαρμοσμένες σε αυτό. Επιπρόσθετα, είναι ένα πρωτάθλημα που δίνει μεγαλύτερη βάση στις επιθετικές μονάδες παρά στην άμυνα και καθώς το θέμα είναι να θωρακίσεις την ομάδα σου πρώτα απ όλα αλλά και γιατί οι επιθετικοί κατά κανόνα κοστίζουν περισότερο, αποφάσισα να ακολουθήσω αυτό το δρόμο.

2. Ο Diego. Ο βιρτουόζος Βραζιλιάνος, θεωρώ ότι είναι ένας παίχτης που μπορεί μια ομάδα σαν την Wolfsburg να την πάρει στους ώμους του και θέλησα να τον βοηθήσω μέσω της τακτικής όσο μπορούσα. Με μια άμυνα που θα χει τουλάχιστον 3 παίχτες ανα πάσα στιγμή πίσω, έναν άξονα που θα τον καλύπτει με άλλους δύο, με ''φτερά'' τους WB που έχουν τον ρόλο κυρίως του αντιπερισπασμου και 2 επιθετικούς μπροστά του, φτιάχνεις έναν οργανισμό που δουλεύει για τον Diego και προσδοκείς την ανταμοιβή σου.

:arrow: Η λογική της τακτικής είναι η εξής:
Οι παραλλαγές του 3-5-2 έχουν ένα αδύνατο σημείο που είναι τα πλευρά. Με τις περισσότερες ομάδες να παίζουν με δύο παίχτες ανα άκρο, η αριθμητική υπεροχή εκεί, είναι προφανής. Για το λόγο αυτό, προσπάθησα να φέρω το παιχνίδι στο κέντρο ή μάλλον καλύτερα, να κάνω το παιχνίδι να περνάει απ το κέντρο πολύ περισσότερο απ ότι περνάει απ τα άκρα.
Πρώτον να εξουδετερωθεί το κέντρο του αντιπάλου και δεύτερον τα δικά μας κεντρικά χαφ να κάνουν το παιχνίδι τους.
Για τους λόγους αυτούς, η πίεση ψηλά είναι ο τρόπος παιχνιδιού όπως επίσης και η ανάγκη για γρήγορο transition.

H βασική τακτική είναι η 3-6-1 αλλά η λογική είναι ίδια και για τις άλλες δύο παραλλαγές της.
Image

Ανάλυση.
Άμυνα.
:arrow: Οι τρεις πίσω αποτελούν ένα τρίγωνο ουσιαστικά, με τον libero να καλύπτει τα 2 DC (ζώνη ο libero και man-mark οι DC). Όταν λέω καλύπτει, εννοω και από πίσω τους αλλά και από μπροστά τους, να βγαίνει δηλαδή πρώτος στη μπάλα, σαν έξτρα παίχτης του κέντρου, μπροστά απ την άμυνα και να δίνει την πρώτη σωστή πάσα.
Αυτό είναι κάτι που θέλουμε πολύ, ουσιαστικά κάποιες φορές γίνεται σαν Anchor man και καθαρίζει άμεσα και γρήγορα τη φάση.
Στο 30ο δευτερόλεπτο του βίντεο o SW/libero με τη βοήθεια και του ενός DC κλέβουν τη μπάλα μακριά απ την περιοχή μας και ξεκινάει η επίθεση.

Τα δύο WB βοηθούν κι αυτά, σε σετ παιχνιδι, οπότε δίνουν κάλυψη στις πλευρές κι έχουμε μια άμυνα με 5 παίχτες μίνιμουμ. Σαν δεύτερο ρόλο έχουν, μόλις κερδηθεί η μπάλα ή να πάρουν την μπάλα στα πλάγια, ή να φύγουν μπροστά δίνοντας επιλογές και πλάτος στην επιθετική ανάπτυξη. Βοηθάει πολύ να έχουν εντολές Hug Touchline στο wide play.
Γκολ που ''φτιάχνει'' το δεξί WB και τελειώνει το αριστερό WB που ακολουθεί τη φάση και πατάει περιοχή.

Προτιμώ για τα δύο DC να παίζουν με το ίδιο πόδι στη πλευρά τους, αριστεροπόδαρος αριστερά, δεξιοπόδαρος δεξιά. Δεν έχω πολλές απαιτήσεις από αυτούς σε θέματα ανάπτυξης παιχνιδιού, μου φτάνει να είναι καλοί στα ανασταλτικά τους καθήκοντα.
Defence:
Image


Κέντρο.
:arrow: Εδώ είναι η βασικότερη γραμμή της τακτικής. Ουσιαστικά το κέντρο χωρίζεται σε δύο μέρη, το ανασταλτικό και το επιθετικό κομμάτι.
Πρώτον, το ανασταλτικό κομμάτι αποτελείται από έναν Anchor man κι έναν Defensive Midfielder που όμως πρέπει να έχουν και λίγα στοιχεία από Deep Lying Playmaker ας πούμε, να μπορούν να προωθούν τη μπάλα σωστά στην επίθεση (είπαμε, χρειαζόμαστε σωστό και γρήγορο παιχνίδι). Σε φάση άμυνας, δίνουν την κάλυψη στα WBs και είναι η κύρια γραμμή άμυνας όταν η ομάδα είναι ψηλά. Αυτοί είναι που παίρνουν το rebound από μια χαμένη επίθεση κι αυτοί είναι επιφορτισμένοι να κόψουν πρωτίστως τα αντίπαλα κεντρικά χαφ. Στις άλλες 2 παραλλαγές είναι ουσιαστικά τα δύο Ball Winning Mids που προστατεύουν τον AM αλλά και όλη την ομάδα για να μη βγουν στη κόντρα οι αντίπαλοι
Image

και εδώ είναι πάλι ο Anchor Man και ο DLP, αυτή τη φορά.
Image

Χρειάζονται λοιπόν, καλοί μέσοι και στα ανασταλτικά τους καθήκοντα αλλά και ικανοί στην ανάπτυξη του παιχνιδιού.

:arrow: Μπροστά τους, στο 3-6-1 είναι ο Attacking Midfielder και ο Inside Forward που έχουν κι αυτοί δύο ρόλους, πρώτον να δημιουργούν και να τελειώνουν φάσεις, αλλά και να είναι και η πρώτη γραμμή πίεσης ψηλά.
Ιδεατά, περιμένουμε να γίνει κάτι τέτοιο:
(κλέψιμο απ τον DM αρκετά ψηλά και η μπάλα περνάει απ τα πόδια και του IF-στον Poacher[στον AM-golazo!
Ο AM δουλεύει σαν κινητήριος μοχλός της όλης υπόθεσης φυσικά, ενώ ο IF είναι ουσιαστικά το false-9, ο παίχτης που έρχεται από πίσω, που είναι εκεί για το rebound από σουτ του Poacher, που είναι εκεί για να δώσει χώρο στον AM που μπορεί να τρέχει την μπάλα γρήγορα.
Όπως βλέπουμε παραπάνω, στις άλλες δύο παραλλαγές ο AM είναι ουσιαστικά μαζί με τον Deep Lying Forward αυτοί που κάνουν τη δουλειά, ενώ στην τρίτη, πιο αμυντική τακτική, ο AM γίνεται Advanced Playmaker και ο Deep Lying Forward παραμένει ως έχει.

Image

:arrow: Προτιμώ να παίζω με βασική τακτική το 3-6-1 για έναν λόγο. Το κέντρο ( 2 ανασταλτικοί + 2 επιθετικοί )ουσιαστικά βάζουν ανάμεσά τους σχηματισμούς που έχουν τα κεντρικά χαφ τους στην ευθεία (λέγε με 4-4-2). Με όσες ομάδες χρησιμοποιούν 4-4-2 έχω κατοχή γύρω 60% και σχεδόν ολοκληρωτική επικράτηση στο γήπεδο. Νομίζω αυτό συμβαίνει γιατί οι αντίπαλοι κεντρικοί χαφ, έχουν δυνητικά δύο χαφ μπροστά τους και δύο χαφ στην πλάτη τους κι έτσι αργά ή γρήγορα χάνουν το κέντρο αμαχητί. Κυρίως, η αντίπαλη ομάδα, χάνει τη δυνατότητα να με χτυπήσει στα άκρα, αφού και possesion δεν έχουν, αλλά κι επειδή πιέζονται πάρα πολύ να καλύψουν όλους τους χώρους.
Επίσης, λειτουργεί αρκετά καλά με καλές ομάδες (καλύτερες απ τη δικιά μου) που χρησιμοποιούν το 4-2-3-1, για τον ίδιο περίπου λόγο. Πίσω απ τα δύο κεντρικά χαφ τους δεν υπάρχει κανείς παρα μόνο η άμυνά τους, που ουσιαστικά είναι 4 vs 3 όλη την ώρα και το κυριότερο είναι στην πλάτη τους. Αυτό ή τους κρατάει πίσω ή και πάλι τους κάνει να χάνουν το possesion που λογικά σαν καλύτερη ομάδα θέλουν να έχουν. Και πάλι λοιπόν, το παιχνίδι μεταφέρεται στο κέντρο κι όχι στα άκρα, ενώ ο AM τους, λογικά, δεν έχει το χώρο να κινηθεί όπως θέλει καθώς τον περιμένει είτε ο Anchor μου είτε ο DM μου.


Τέλος, σε ομάδες που παίζουν το 4-3-3 aka: Image πάλι έχει πλεονέκτημα καθώς ο DM τους πιέζεται δυνητικά από δύο παίχτες ή τέλος πάντων στην περιοχή ευθύνης του έχει δύο παίχτες να καλύψει ( AM + IF ) κάτι που λογικά δυσκολεύει την πρώτη πάσα κι απ την άμυνα στην επίθεση αλλά και τη συμμετοχή του DM στην επιθετική ανάπτυξη του αντιπάλου.

:arrow: Με αντίπαλο 4-4-2 αρκετή επιτυχία έχει και το 3-5-2 με τους δύο BMWs αρκεί να προσέχετε να μην έχουν πολύ γρήγορα κεντρικά χαφ οι αντίπαλοι.
Το 3-5-2 με τον Anchor man και τους Playmaker μπροστά του, είναι κυρίως για να κρατήσουμε σκορ και δουλεύει κι αυτό αρκετά καλά vs 4-4-2.


Σημείωση: Τίποτα απ τα παραπάνω δε δουλεύει τόσο καλά αν δεν πιέζει ψηλά η ομάδα. Απλά δεν είναι το ίδιο, πρέπει η ομάδα να πιέζει ψηλά.
Αυτά είναι τα shouts που χρησιμοποιώ:
Image


:arrow: Επίθεση.
Εδώ τα πράγματα είναι πολύ απλά. Είτε στο 3-6-1 είτε στα 3-5-2 οι επιθετικοί είναι αυτοί που πρέπει να τελειώσουν τις φάσεις.
Είναι απαραίτητο ότι εφόσον πιέζουμε ψηλά, όταν έχουμε τον έναν επιθετικό να μην είναι DLF γιατί γυρίζει πίσω και δεν το θέλουμε. Σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά που έχουν οι παίχτες μου θεωρώ ότι ο Poacher είναι η καλύτερη λύση για την πίεση ψηλά, αν φυσικά κάποιος τη δοκιμάσει κι οι παίχτες του έχουν άλλα χαρακτηριστικά (πχ, Target man) ευπρόσδεκτο.
Image


Προπόνηση.
:arrow: Preseason- Team Cohesion High, 10% Match preparation Teamwork
:arrow: Μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου Team Cohesion Average, 10% Match preparation Teamwork
:arrow: Μέχρι τέλος της σεζόν: Defending και Attacking movement.
:arrow: Στα διαλείμματα των εθνικών ομάδων, για μια βδομάδα δοκιμάζω διάφορα, όπως ball control, balance κι στο επόμενο Match prep δοκιμάζω τα στημένα, είτε επιθετικά είτε αμυντικά.


Αποτελέσματα:
2012-2013 Bundesliga:
Image
Καλύτερη άμυνα.

2012-2013 DFB-Pokal:
Image

Τρέχουσα σεζόν:
Image

Στους ''8'' του DFB-Pokal

Champions League:
Image



Για ότι απορίες, ερωτήσεις, συμβουλές (να δώσετε), παρατηρήσεις είμεθα ανοιχτά όλες τις ώρες, αφήστε το τηλέφωνό σας στο παιδί και θα σας καλέσουμε.

http://www.sendspace.com/file/8o1f7a

http://www.sendspace.com/file/piu50w

http://www.sendspace.com/file/c7s745

Έγινε ένα update στη σελίδα 2.
Last edited by DrGonzo on Sat Feb 04, 2017 6:55 pm, edited 4 times in total.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
kagias1992
Trialist
Trialist
Posts: 52
Joined: Sat Oct 27, 2007 3:39 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos, Blyth Spartans
Αγαπημένη Ομάδα: Ένωση Νέων Παρεκκλησιάς
Status: Θα έρθω σπίτια σας - Δημήτρης Δημητράκης Τράκης
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εξαιρετικός !! Σπάνια ρισκάρουν άτομα με τέτοιες τακτικές αλλά η πλάκα είναι πως είναι και φτηνή σε υλικό (όπως είπες οι αμυντικογενείς παίκτες κοστίζουν λιγότερο απο τους επιθετικούς) και οχι τοσο αμυντικογενής όσο το υλικό της την κάνει να μοιάζει. Η πίεση ψηλά είναι ίσως το πιο ζωτικό κομμάτι όντως, βοηθάει και ο λίμπερο που δίνει βάθος και δε σου φεύγουν στην πλάτη και αυτό που περιέγραψες με το σάντουιτς ανάμεσα σε δύο αμυντικά χαφ και δύο επιθετικά. Ούτε ιδιαίτερα player depended φαίνεται, δηλαδή να λείπει ο Ντιέγκο και να κλατάρεις.

Για την τετράδα των χαφ που απ οτι φαίνεται είναι και το πιο ζωτικό στην ανάκτηση της μπάλας λογικά σε attributes παμε σε stamina-workrate-aggression με τους πισω να εχουν καλη πασα και τους μπροστα creativity-decisions (+first touch??) ... Φορ έτσι όπως το βλέπω θα μπορούσε και defensive forward με πνευμονια να πιεζει τα σεντερ μπακ.. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα τακτική πάντως για να δοκιμαστεί και απέναντι σε ομάδα πολλές κλάσεις πάνω απο σένα, δε ξέρω τι εμπειρίες είχες κι εσύ αλλά φαίνεται ικανή να σταθεί.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτό που λες για τις καλύτερες ομάδες μου δίδαξε ότι έχει ελπίδα η τακτική αυτή μόνο αν πιέζεις ψηλά.
Την Bayern δεν την έχω κερδίσει ποτέ, αλλά από την άλλη ποτέ δεν την πίεσα ψηλά γιατί ακόμα δεν είχα βρει ακριβώς τον τρόπο παιχνιδιού. Έχω αποσπάσει 2 ισοπαλίες αλλά οφείλω να πω πως στο κύπελο που την πέρασα ήμουν κωλόφαρδος.
Στα 3 παιχνίδια με την Nτόρτμουντ, επίσης δεν έχω κερδίσει αλλά έχω 2 ισοπαλίες, αν και στο τελευταίο έπρεπε να κερδίσω.
Το μάθημα (και την απόφαση) για το pressing ψηλά το πήρα απ την Barcelona και την Juventus για το ΤσουΛου, ειδικά απ τη δεύτερη.
Έπαιξα με Barcelona κι έχασα νορμάλ, χωρίς να κάνω πάνω από 3 φάσεις, όχι πιέζοντας ψηλά αλλά περιμένοντας. Δεν τολμούσα να παίξω ψηλά. Το ίδιο χέστης (δεν πίεζα ψηλά) φάνηκα και με τη Juve που όμως αυτή με διέλυσε. Η Barca απλά με κέρδισε. Ναι μεν, μονο 3-1 (αν και προηγήθηκα) αλλά το όλο ματς ήταν Βατερλώ. Οι Vucinic και Γιορέντε που έχει μπροστά πήγαιναν αρκετά πίσω, τα DC μου τους ακολουθούσαν, η άμυνα κατέρρεε συνέχεια έβγαινε ο Vidal απ το κέντρο ή οι πλάγιοι (η Juve παίζει 3-5-2 flat) και δεν προλάβαινα ούτε να προσεύχομαι.
Στον επόμενο γύρο που τους είχα και τους δύο εντός, αποφάσισα να παίξω με το 3-6-1 και να πιέσω ψηλά. Χρειάστηκε και λίγη τύχη βέβαια (σαφώς δεν έχω καλύτερη ομάδα από κανέναν) αλλά τους κέρδισα και τους δύο κι εκεί πήρα την απόφαση να παίζω έτσι (πίεση ψηλά) μια και καλή.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@ Skouf_7 αυτό που ζήτησες.
Οι μεταγραφές είναι οι παίχτες υπογραμμισμένοι με κόκκινο.

Image

Άλλαξε όλη η επίθεση και το κέντρο.
Αναλυτικά, ο SW ήρθε απ την πρώτη χρονιά, ο Douglas με τον Astori ήταν δανεικοί με option αγοράς.
Στο κέντρο, όλοι εκτός του Yenssen ήρθαν το καλοκαίρι πριν ξεκινήσει η δεύτερη χρονιά.
Στην επίθεση, ο Kleber ήρθε το καλοκαίρι της πρώτης χρονιάς, όλοι οι άλλοι πλην του Benitez ήρθαν το καλοκαίρι
της δεύτερης χρονιάς. Ο Benitez ήρθε στις χειμερινές μεταγραφές.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
d3monhunter
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 387
Joined: Wed Feb 27, 2008 12:43 am
Football Manager της ομάδας: Aris FC
Location: ....
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νομιζω οτι ειναι απο τις καλυτερες τακτικες και παρουσιασεις που εχουν μπει ποτε!!!
Ωραιος αγορινα συνεχισε ετσι. Θα την δοκιμασω και θα σου πω εντυπωσεις.
User avatar
Lets_Go_Reds
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3069
Joined: Mon Dec 10, 2012 8:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: LFC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δοκιμάζεται τώρα...Φαίνεται τρομερή δουλειά ... Ωραίος ;)
User avatar
Lets_Go_Reds
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3069
Joined: Mon Dec 10, 2012 8:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: LFC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Double post αλλά οκ...
Μετά απο τους πρώτους 15 αγώνες έχω παρατηρήσει τα εξής:

:arrow: Αρκετά καλή αμυντική λειτουργία με παθητικό 7 γκόλ
:arrow: Διάφοροι σκόρερς από πολλές θέσεις (ΑNCHOR MAN,DM,AM,IF) εκτός απο τον poacher
:arrow: Λίγα σούτ απο τους αντιπάλους...

Σε γενικές γραμμές είναι από τα καλύτερα συστήματα που έχω δοκιμάσει στο φετινό μάνατζερ..Πολύ καλή δουλεία.!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μου κάνει εντύπωση. Ο Anchor μου δε σκοράρει ποτέ, ζήτημα αν έχει βάλει 2 γκολ ο DM μου κι ο Poacher σκοράρει όσο περίπου και οι ΑΜ, IF.
Επίσης μου σκοράρουν και τα WB.
Ευχαριστώ για το feedback.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Lets_Go_Reds

Αναλυτικά τα 55 γκολ που έχει σκοράρει η ομάδα μόνο στο πρωτάθλημα:

DCs:7
WBs:5
DMs:5
AM+IFs:19
Sts:16

και κανα 2 αυτογκολ ξέρω γω.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Lets_Go_Reds
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3069
Joined: Mon Dec 10, 2012 8:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: LFC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίος μαν....

Εγώ μετά απο 20 αγώνες σε πρωτάθλημα και κύπελλο

DC: 1
WB: 1
DM:6
AM+IF:11
ST:11

Και γενικά πολύ δύσκολα δέχομαι γκολ...
Το μόνο πρόβλημα είναι οι πολλές κόκκινες που δεν ξέρω αν είναι το σύστημα ;)
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το σύστημα όχι αλλά αν παίζεις με get stuck in shout, πρέπει να το προσέχεις.
Εγω δεν έχω πρόβλημα, φυσιολογικά θα έλεγα.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Από το τόπικ(και μια κουβέντα με τον Τσακ) πήρα την ιδέα και το θάρρος να χρησιμοποιήσω 3-5-2. Οπότε τα γράφω εδώ μιας και η όλη φιλοσοφία της άμυνας(που για μένα ήταν το φλέγον ζήτημα στην εφαρμογή τέτοιου συστήματος) είναι από εδώ.


Χρησιμοποιώ την διάταξη του 1ου 3-5-2 αλλά με άλλους ρόλους και short passing λόγω των παιχτών που έχω(CSKA Moscow).
Από το 3-6-1 πήρα το θάρρος για τον λίμπερο. Κυρίως χρησιμοποιούσα τον Mamaev που έχει στοιχεία ball winning αλλά είναι καλός και στην δημιουργία. Γενικά παίζει καλά και μπροστά και πίσω από το αμυντικό δίδυμο και γενικά έχει την συμπεριφόρα που περιγράφεις. Mια φορά έβγαλε και μια τέτοια φάση περίπου(μόνο που αυτός είχε κάνει το κλέψιμο) αλλά πάνω που σηκώθηκα να πανηγυρίσω το επικό γκολ, το έστειλε πάνω στον τερματοφύλακα :D
Τα σέντερ μπακ τα άφησα σε defend, δεν θεώρησα ότι θα έχει ουσιαστική διαφορά αν έκανα το δίδυμο cover/stopper εφόσον παίζω με τον λίμπερο.

Στο κέντρο παίζω με DLP defend/midielder center support. Γενικά ακόμα και οι πιο αμυντικοί κεντρικοί μου(Mamaev,Wernbloom) έχουν τουλάχιστον 13άρια στα δημιουργικά οπότε άφησα τους δημιουργικούς ρόλους και δεν έχω κανέναν κλασσικό κόφτη και εδώ είναι η μεγάλη διαφορά σε σχέση με τις 3 τακτικές του τόπικ. Ο dlp καλύπτει πολύ καλά τον χώρο(έχει και 16 positioning o Elm που χρησιμοποιώ κυρίως) και είναι αυτός που θα μοιράσει το παιχνίδι(ώρες ώρες μου θυμίζει quarterback ο τρόπος που τραβιέται λίγο πίσω από την 4άδα wbl,wbr,mc,amc και έπειτα μοιράζει). Ο mc support είναι ο λίγο από όλα.
Μπροστά έχω advanced playmaker attack που λίγο σκοράρει και λίγο δημιουργεί. Δεν θα έλεγα πάντως ότι το σύστημα μου αξιοποιεί και πολύ καλά το 10άρι. Ειδικά από την στιγμή που χρησιμοποιούσα παίχτες όπως Dzagoev, Honda, Tosic εκεί πέρα.
Στην επίθεση ακολουθώ την ίδια λογική με το dlf support/adv forward attack αλλά εγώ τους έχω complete support/complete attack. Σαν support χρησιμοποιησα και πολύ τους Τόσιτς, Χόντα που κάναν από νορμάλ έως καταπληκτικές εμφανίσεις. Αλλά σαν βασικός ήταν ο Vagner Love που έβαλε 19 γκολ σε 23+12 εμφανίσεις. Σαν attack ο Doumbia είναι ένας "πληρέστατος poacher" και ουσιαστικά όλη η λειτουργία των άλλων παιχτών καταλήγει στην αξιοποίηση του. Όταν η ομάδα έχει αναπτυχθεί ιδανικά τότε θυμίζει fox in the box απλά τελειώνοντας την φάση.

Άφησα τα πλάγια μπακ στο τέλος γιατί πιστεύω είναι οι πιο σημαντικοί παίχτες. Ουσιαστικά αυτοί κάνουν την διαφορά σε όλες τις φάσεις του παιχνιδιού. Η ασφάλεια της 3άδας στην άμυνα τους δίνει τον χρόνο να γυρίσουν και να καλύψουν τους χώρους τους φτιάχοντας ουσιαστικά μια 5άδα. Στην δημιουργία του παιχνιδιού πάντα δίνουν τον "έξτρα παίχτη" που θα ανοίξει μια σίγουρη και εύκολη πάσα όταν οι κεντρικοί είναι κλεισμένοι, ενώ όταν έχουν την μπάλα πάντα έχουν χώρους και όταν τραβήξουν παίχτες πάνω τους, απλά θα μείνουν οι κεντρικοί αμαρκάριστοι. Στην επίθεση είδα με έκπληξη να βγαίνουν αρκετές φορές σε θέση για γκολ (σαν τον Μαικόν του 2010) χωρίς να μπορέσουν όμως να διακριθούν στο σκοράρισμα. Το βασικό είναι να έχουν πολύ stamina και work rate αλλά και θα πρέπει να μην υστερούν πουθενά, ιδανικά ούτε καν στο finishing. Ουσιαστικά πιστεύω ότι χωρίς καλούς wing backs δεν μπορεί να κάνει την διαφορά η τακτική αυτή.
Spoiler: show
Image
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμφωνώ για τα WB. Δεν έχω top επίπεδο WB (θα μου πεις, δεν έχω top ομάδα) αλλά ο στόχος για τις καλοκαιρινές μεταγραφές της επόμενης χρονιάς είναι να προσπαθήσω να χτυπήσω δύο πολύ καλά WB.
Οι βασικοί μου WB είναι, αριστερά ο Ricardo Rodriguez currently injured:
Image

και δεξιά ο (πολύ καλός) Fagner
Image

Και τους δύο τους βρήκα στην ομάδα.

Ακριβώς επειδή δεν ήταν top επίπεδο οι WB μου, αποφάσισα να τους δίνουν κάλυψη τα χαφ, για το λόγο αυτό παίζω με 2 BWM (που έχουν όμως καλά στοιχεία για την ανάπτυξη του παιχνιδιού) κι αυτό κάπως διαμόρφωσε και το τελικό 3-6-1 που πλέον ουσιαστικά αυτό παίζω, πολύ σπάνια το γυρίζω στα 3-5-2.

Προσανατολίζομαι σε WB που έχουν πιο καλά τα επιθετικογενή τους atts. Χαλβαδιάζω Srna.

Προτείνω, (αν δεν το έχουν σαν pref move) να μάθουν οι WB να αλλάζουν παιχνίδι στην άλλη πλευρά, βλέπεις ωραία πράματα να συμβαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.

Πάντως, απ ότι είδα κι εσύ πιέζεις ψηλά και νομίζω ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος άμυνας για να έχει αποτέλεσμα αυτού του είδους η τακτική.
Νομίζω ότι αν τον AP attack τον έκανες AM attack θα ήσουν πιο ευχαριστημένος απ το 10αρι σου.

Για τα DC που λες, σωστός, αλλά εγώ θέλω ο ένας να πιέζει λίγο ψηλότερα, δε θέλω αντίπαλο μέσα στην περιοχή μου ρε παιδί μου, είναι το ίρτζι μου, πως το λεν.

Γενικά πάντως, όταν βγαίνουν οι φάσεις και βάζεις γκολ, είναι διαφορετικά κάπως, απ τα γκολ που μπαίνουν με σχηματισμούς με 4 πίσω, (4-2-3-1 πολυφορεμένο) δεν ξέρω πως να το εξηγήσω ακριβώς. :P


Σε λίγο τελειώνω τη 2η σεζόν, αν είναι θα ποστάρω αποτελέσματα κτλ.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
g-max
Indispensible
Indispensible
Posts: 1554
Joined: Tue Oct 19, 2004 7:17 pm
Football Manager της ομάδας: Veroia United
Αγαπημένη Ομάδα: Veroia
Status: 10+ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΗΦΑΝΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ FMGREECE
Location: Veroia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Μια χαρά πηγαίνει η τακτική. Ωραίος!Πραγματικά οι wb κάνουν την διαφορά.
Ποιο skin είναι στα SS;
G. Gerara The Proud Manager of Veroia United
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”