Ποιο συστημα χρησιμοποιείτε;

Δεν ξέρετε τι σημαίνει το mentality, πως θα δώσετε οδηγίες στους παίκτες; Δεν ξέρετε καν ότι υπάρχουν τακτικές στο FM; Ρωτήστε εδώ!
GEORGE7
Trialist
Trialist
Posts: 30
Joined: Mon Dec 12, 2005 12:47 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δοκίμασα τα ΠΑΝΤΑ!!!! ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!!!! Το θεωρώ το δυσκολότερο manager!!!! Τι να πώ ας συνεχίσω να παίζω το 2012!!!!!! -pappous
LAMIA GATE:7
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω με Ρέντινγκ στο ντέμο κατεβαίνω με 4-2-3-1 (FB-LD-CD-FB-DLP-BWM-AP-W-IF-P) και ξεκίνησα πολύ καλά. 4-4 με Άρσεναλ εντός, 2-0 την Έβερτον εντός, 1-1 εκτός με Νιούκαστλ και ήττα με 2-4 από Σουόνσι. Όχι και άσχημα.
Manoman
Trialist
Trialist
Posts: 51
Joined: Mon Mar 12, 2012 9:03 pm
Football Manager της ομάδας: Επισκοπή Ρεθύμνου
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
facebook προφίλ: manos.taberson
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω παιζω στο FM Classic (ηθελα να το δοκιμασω και λογω ελειψης χρονου να το προχορω ποιο συντομα) εχω παρει απο την First Division Κινας την Hohhot Dongjin που την εχουν για να τερματισει 16η(στον πατο δηλαδη) και χρησιμοποιω το 4-2-4 (οχι την Cheat) με full backs auto και στην μεση DM Anchor man και CM Advanced playmaker, Wingers attack, και δεξι επιθετικος deep lying forward, αριστερος advanced forward. και το αποτελεσμα ηταν 7/7 νικες με την ομαδα να πηγενει τραιναρα! ομως μεσα σε 2 ματς εχει κατσει πολυ η ομαδα με μια ηττα και μια ισοπαλια και σκορ 2-3 και 3-3 κι ενω ημουν μπροστα και στα 2 παιχνιδια. απο τα 9 παιχνιδια στα 7-8 κι ενω ημουν μπροστα στο σκορ παντα στο 2ερο ημιχ. αλλαζα το συστημα σε 4-5-1 και παιζοντας συντηριτικα και κλειστα για να κρατησω το σκορ. Εχετε καποια εξηγηση για την αποτομη κοιλια της ομαδας;;;
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ειδες αν τοτε ακριβως γεμισαν οι μπαρες που δειχνουν οτι εμαθαν τις τακτικες σου;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Manoman
Trialist
Trialist
Posts: 51
Joined: Mon Mar 12, 2012 9:03 pm
Football Manager της ομάδας: Επισκοπή Ρεθύμνου
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
facebook προφίλ: manos.taberson
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:ειδες αν τοτε ακριβως γεμισαν οι μπαρες που δειχνουν οτι εμαθαν τις τακτικες σου;
σε μενα αναφερεσαι; οχι δεν εχει γεμισει το familarity γιατι το προπονητικο κεντρο ειναι τουλαχιστον για τα μπαζα... μισο αστερακι εχει! -nerd μηπως φταιει κατι στην προπονηση. τους εχω στο φουλ match training(2 ημερες προετοιμασια) σε καθε αγωνα, και στο match training στο def. positioning παντα, αφου επιθεση παω πολυ καλα,και στα στημενα.στην αμυνα σε 7 παιχνιδια ειχα παθητικο 5 γκολ, και σε 2 παιχνιδια μου εβαλαν 5, και με ανατροπες.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

η προπονηση σου ειναι light λογω της τοσο αυξημενης βαρυτητας που δινεις στην προετοιμασια του ματς
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Manoman
Trialist
Trialist
Posts: 51
Joined: Mon Mar 12, 2012 9:03 pm
Football Manager της ομάδας: Επισκοπή Ρεθύμνου
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
facebook προφίλ: manos.taberson
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:η προπονηση σου ειναι light λογω της τοσο αυξημενης βαρυτητας που δινεις στην προετοιμασια του ματς
μολις ανοιξα το παιχνιδι τωρα και κατεβασα την προπονηση σε μια μερα προετοιμασιας και μου το γυρισε απο light σε medium. για να δουμε! λες στο general training να το παω focus tactics high μεχρι να γεμισουν οι μπαρες; το def. positioning να συνεχησω να το εχω; μου το λεει ο βοηθος οτι ειναι καλο που το εχω εκει στα match reports γιατι εχουν ποιο καλους επιθετικους οι αλλες ομαδες. Σ'ευχαριστω για την βοηθεια παντως!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φαινεται οτι οι μπαρες εκμαθησης των τακτικων ανεβαινουν πιο γρηγορα με το team cohesion και το teamwork σε μεγαλη ενταση αλλα για να μην ειναι light αστο στο 20%
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Giannis type r7
Amateur
Amateur
Posts: 142
Joined: Fri Oct 21, 2011 11:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

4-2-3-1 με 2 DM

η ενναλακτικα... 3-5-2 like juve...
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο FM11 που έπαιζα μέχρι πρότεινως με Colchester και ΠΑΟΚ σε διαφορετικά saves είχα 4-4-2 για ΠΑΟΚ με μεγάλη επιτυχία, με Κόλτσεστερ που είναι και ψιλοχάλια τη πάλευα με 3-5-2... Με Ανόρθωση τώρα στο FM13 είμαι με 4-5-1 με επιθετικό τον Αμανατίδη που τον πήρα ελεύθερο :)
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Σχεδόν πάντα 4-2-3-1 με 2 ΜC, AMC, AML(ins.for) AMR (winger) και poacher κορυφή, αν και τώρα στην Ιταλία με Ιντερ παίζω πολύ και με 4-3-1-2 όπως το έπαιζε παλιά ο Μουρίνιο εκεί και αποδιδει τρομερά.
orfanidaras
Amateur
Amateur
Posts: 133
Joined: Sat Nov 21, 2009 8:37 pm
Αγαπημένη Ομάδα: IRAKLIS F.C
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τ φετινο παιχνιδι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΤΑΚΤΙΚΗ.....οπως εχουν προαναφερει κ αρκετοι πιο πανω για ν αποδωσεις θελεις 2-3 συστηματα αναλογα μ τν αντιπαλο...εγω με την ρομα εχω 3 συστηματα

4-1-2-2-1 εκτος εδρας για μικρες ομαδες ενα αμυντικο χαφ 2 κεντρικα κ 2 εξτρεμακια
4-2-4 εκτος εδρας με μεγαλες ομαδες! με 2 κεντρικα χαφ κ 2 εξτρεμακια και
4-2-3-1 εντος για ολες.... 2 κεντρικα χαφ εναν insider k 2 winger

αποτελεσματα...
τ εφαρμοσα με την εναρξη της νεας σεζον 2013-14 και πλεον βρισκομαι μαρτιος 2014 με 5 ποντους μπροστα καταδιωκομενος απο γιουβε μιλαν και οχι τοσο ιντερ...βεβαια για ενα καλο συστημα θελει και τους καταλληλους παιχτες...αλλιως κατι ετοιμα συστηματα του παρελθοντος που κερδιζαμε τους παντες με τσιγκαλκο ή τοντορωφ μπροστα και ολοι οι αλλοι μετριοι δεν παιζουν....

εχει πολυ ενδιαφερων τ φμ13...οσον αφορα τις τακτικες αλλα κ τις προπονησεις...αλλα εδω μιαλμε για τακτικη το οποιο στ real football εχει αμεση επιδραση στη αγωνιστικη ικανοτητα των παιχτων...ετσι κ στον μη πραγματικο κοσμο μας....
ri3891
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Wed Feb 09, 2011 10:52 am
Football Manager της ομάδας: bayern/lyon
Has thanked: 0
Been thanked: 0

4-3-3. Από δεξιά προς τα αριστερά:full back-central defender(defend)-central defender(cover)-full back/ bwm(defend)-bwm(defend)-central midfielder(attack)/ advanced forward-complete forward(attack)-target man(attack).
General strategies: philosophy fluid, strategy attacking, playing style more direct, closing down press more, marking man marking, crossing float crosses. Όλα τα αλλά default. Στο ημίχρονο αλλάζουμε το philosophy σε balanced και το closing down στο default και γύρω στο 70' λέπτο το philosophy rigid και τo strategy counter.
Specific information: το defensive line και το time wasting ακριβώς στο κέντρο. Το width στο normal (αριστερά ένα κλικ πριν το narrow) και το tempo στο quick (δύο κλικ δεξιά πάνω από το normal)
Oppositions instructions: δεν μαρκάρουμε ποτέ επιθετικούς και αμυντικούς!
4-4-2 Στα ακραία χαφ ανάποδο πόδι(π.χ. δεξί χαφ weaker foot left) Είναι προτιμότερο να σεντράρουν παρά να cut inside,
πιστέψτε με! Στα κεντρικά χαφ, κοιτάμε ποιός έχει καλύτερο passing και clossing down. Αν έχουν και οι 2 καλό passing, τότε επιλέξτε τον γηραιότερο!(Συνήθως έχουν καλύτερα mental attributes).
4-3-3. Τον dmc clossing down και πάλι από τα 2 κεντρικά χαφ αυτόν με το καλύτερο passing.
Κανόνας: όταν είναι 2 χαφ στην ευθεία μαρκάρεις πάντα τον ένα όχι και τους 2(ο υπολογιστής παίζει 1-2 και ξεφεύγει από τα μαρκαρίσματα άνετα) Την τριάδα μπροστά (amr-striker-aml) δεν ασχολούμαστε.Άστους να σεντράρουν και να κάνουν κινήσεις προς τα μέσα όσες φορές θέλουν. Είναι 3 επιτιθέμενοι εναντίον 4 αμυνόμενων.Επειδή η τακτική θέλει πολύ ανάλυση όποιος έχει ερώτηση ή απορία εγώ είμαι εδώ για να εξηγήσω: είναι πολλά που δεν έχω πει απλά δεν μπορώ να τα γράψω όλα.Αν δω ότι υπάρχει ενδιαφέρον θα την ανεβάσω
Post Reply

Return to “Απορίες για το παιχνίδι!”