[Οδηγός] Προπόνηση στο FM13

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αλλαγές στον τομέα της προπόνησης ζητούσαμε χρόνια τώρα. Στο FM13 έχουμε μια ανανεωμένη έκδοσή της, με ορισμένες ριζικές προσθαφαιρέσεις. Πρώτον, τα schedules μας χαιρέτησαν και δεύτερον, η Match Preparation όπως την ξέραμε μετονομάστηκε σε Match Training και μεταφέρθηκε εξ ολοκλήρου -σωστά, να προσθέσω εγώ- στην προπόνηση. Επίσης έχουμε την εισαγωγή των Training Camps. Πάμε όμως να τα δούμε αναλυτικότερα...


Στην αρχική μας Training Screen έχουμε τις δύο βασικές κατηγορίες προπόνησης, General Training και Match Training. Από εδώ μπορούμε να προγραμματίσουμε την προπόνηση για την τρέχουσα εβδομάδα αλλά και μέχρι και τις επόμενες τρεις.

Η General Training είναι η "κανονική", η καθημερινή αν θέλετε, προπόνηση των παικτών. Ότι λειτουργία εκτελούσαν δηλαδή τα Training Schedules στις παλαιότερες εκδόσεις, πλέον υλοποιείται μέσω αυτής. Οι παίκτες προπονούνται στους τομείς Fitness, Tactics, Ball Control, Defending, Attacking, Team Cohesion (συνοχή της ομάδας). Μέσω του Default Focus μπορούμε να δώσουμε έμφαση σε κάθε έναν από αυτούς τους τομείς και παράλληλα να ρυθμίσουμε την ένταση της προπόνησης μέσω του Default Intensity. Αν θέλουμε η προπόνηση να περιλαμβάνει ίση κατανομή όλων των κατηγοριών, βάζουμε την επιλογή Balanced στο Default Focus.

Στην Match Training τώρα, προετοιμάζουμε την ομάδα μας για το επερχόμενο παιχνίδι. Πάνω-κάτω όπως τα ξέραμε από τις προηγούμενες εκδόσεις, διαλέγουμε αν θέλουμε να δώσουμε έμφαση σε Teamwork, Attacking Movement, Defensive Positioning, Attacking Set Pieces, Defending Set Pieces ή απλά να βάλουμε την επιλογή στο Tactics για να εξοικειωθούν οι παίκτες με τις τακτικές που εφαρμόζουμε στο παιχνίδι μας. Εδώ έχουμε επίσης και την -πολυαναμενόμενη- επιλογή για Rest Before και After the Match.

Και τώρα το πιο σημαντικό, η μπάρα του Scheduling. Μέσω αυτού καθορίζεται η έκβαση της προπόνησης. Στην ουσία ψάχνουμε την ισορροπία ανάμεσα στην General Training και την Match Training. Ορίζουμε δηλαδή το χρόνο που αφιερώνεται από τους ποδοσφαιριστές σε κάθε μια από τις δύο κατηγορίες της προπόνησης, σε εβδομαδιαία βάση. Όσο πιο αριστερά μετακινούμε το μοχλό, τόσο περισσότερος χρόνος αφιερώνεται στην προετοιμασία της ομάδας για το επόμενο παιχνίδι, δηλαδή την Match Training. Αντίστοιχα όσο πιο δεξιά, τόσο λιγότερη προετοιμασία και περισσότερη General Training.

Για παράδειγμα:
Spoiler: show
Image
Στην περίπτωση αυτή που βρισκόμαστε στην αρχή της χρονιάς, έχω επιλέξει να δώσω έμφαση στο Fitness των παικτών μου με High ένταση και ελάχιστη Match Training (10%). Τελείως λάθος προσέγγιση για πρώτη εβδομάδα προετοιμασίας αλλά τότε πήρα το screenshot :D Με κόκκινο οι βασικές κατηγορίες που περιγράψαμε και με περτικαλί το feedback που παίρνουμε για τις εγκαταστάσεις, τη γενικότερη άποψη των παικτών για την προπόνηση και το workload. Πάντα τα κοιτάμε αυτά!

Η Individual Training Screen είναι η αμέσως επόμενη οθόνη και από εδώ μπορούμε να επιλέξουμε οποιονδήποτε από τους παίκτες μας για να δώσουμε έμφαση στην αύξηση κάποιου συγκεκριμένου attribute ή να εγκλιματιστεί καλύτερα με έναν συγκεκριμένο ρόλο που θέλουμε να του δώσουμε μέσα στο παιχνίδι, ρυθμίζοντας παράλληλα την ένταση με την οποία επιθυμούμε να γίνει αυτό. Εδώ είναι ένα σημείο που θέλει προσοχή. Δεν μπορούμε να κάνουμε και τα δύο γιατί απλούστατα όταν ο παίκτης μας προπονείται σε έναν συγκεκριμένο ρόλο, προσπαθεί να ανεβάσει τα attributes εκείνα που απαιτούνται για να ανταπεξέλθει σε αυτόν. Για παράδειγμα αν βάλουμε κάποιον να προπονείται σαν Target Man, θα προσπαθεί να ανεβάσει τα Finishing, First Touch, Jumping, Strength, Teamwork κτλ. Επίσης από εδώ μπορούμε να ζητήσουμε από τον παίκτη μας να μάθει κάποια καινούρια θέση ή να ζητήσουμε από κάποιον από τους προπονητές μας να του μάθει κάποια καινούρια κίνηση. Προσοχή και εδώ στο feedback που παίρνουμε από τους προπονητές. Εφόσον ο προπονητής έχει υψηλό Club Player Knowledge, ο λόγος του έχει σημασία! Keep an eye στο Workload που συνήθως εκτοξεύεται μόλις πάμε να δώσουμε εντολή για κάτι από τα παραπάνω αλλά και στο fitness report που μας παρέχεται από τον Head Physio.
Spoiler: show
Image
Στην τελευταία Training Screen έχουμε τους Coaches της ομάδας και την ανάθεση των τομέων. Ακριβώς όπως τα ξέραμε, οι τομείς είναι οι ίδιοι με βάση τα περσινά schedules, δηλαδή η Fitness της General Training σπάει σε Strength και Aerobic κτλ. Για τη βέλτιστη απόδοση επιλέγουμε έναν τομέα για τον κάθε προπονητή αν αυτό είναι δυνατό. Όσο μικρότερο το workload ενός προπονητή, τόσο πιο αποδοτικός είναι στον τομέα ή στους τομείς που του αναθέτουμε. Δώστε τη δέουσα προσοχή στην επιλογή των προπονητών μιας και χωρίς προγράμματα, η προπόνηση θα είναι τόσο καλή όσο και οι προπονητές σας και φυσικά οι εγκαταστάσεις. Λογικά και ο υπολογισμός των αστεριών του κάθε coach παραμένει ο ίδιος. Περιμένουμε τα φιλαράκια μας CHILAVERT ή diant να μας το επιβεβαιώσουν 8)

Αυτά εν συντομία. Προσωπικά πιστεύω πως ήταν μια καλή κίνηση από την άποψη του ρεαλισμού του παιχνιδιού. Μπορεί σε μερικούς να μην άρεσε τόσο πολύ λόγω της αυτοματοποιήσης του όλου θέματος αλλά σε σχέση με τις slidebars που είχαμε τόσα χρόνια και που μπορούσες -αν είχες την όρεξη- να έχεις διαφορετικό πρόγραμμα για κάθε παίκτη σου και όλα να είναι μέλι, είναι ένα σωστό βήμα μπροστά.

Ο οδηγός αυτός απλά εστίασε στην λειτουργία της προπόνησης. Για το πως να προσαρμόζουμε την προπόνηση ανάλογα με διάφορες καταστάσεις (π.χ. προετοιμασία, μαζεμένοι αγώνες, διακοπή πρωταθλήματος κτλ) θα συζητήσουμε σε άλλο τόπικ που θα ανοίξει τις επόμενες μέρες και μόλις αγοράσω το παιχνίδι και πειραματιστώ κάπως θα σας πω κι εγώ τις δικές μου απόψεις. Ότι απορίες έχετε, βαράτε και τα συζητάμε :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

owen
Banned
Banned
Posts: 8039
Joined: Thu Dec 01, 2005 11:19 am
Football Manager της ομάδας: ASPRA CHOMATA f.c.(FML)
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ,LIVERPOOL
Status: τα ξηνω κ πληρωνομαι αδρα...
Location: Πολιχνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ε πες ετσι ρε μεγαλε,δεν φανταζεσαι ποσο με βοηθησες...
Ειμαι πολυ μεγαλος καφρος,απογονος της βαριας βιομηχανιας οπαδων..

Νταμπλουχος Μαο-Μαο 2017-2018...

Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012


P.A.O.K. AGAINST ALL


ΠΑΟΚ στα ευκολα,ΠΑΟΚΑΡΑ στα δυσκολα.

grtainiofagos.blogspot.com Η δικη μου οπτικη γωνια..
User avatar
mitsosG21
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 458
Joined: Mon Oct 29, 2012 4:39 pm
Football Manager της ομάδας: Parma F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Barca, Liverpool, BVB
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπράβο ρε 'συ. Μου έλυσες κάθε απορία μου για την προπόνηση!
ImageImage
ImageImage
ImageImage


FM 13 Story : Impossible?
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάπως έτσι την είχα καταλάβει και 'γω την προπόνηση. Απλά φέτος πρέπει να ασχολείσαι συνέχεια με αυτή και όχι όπως παλιότερα που έβαζες τον παίκτη στο πρόγραμμά του και τον ''ξεχνούσες''. Μπράβο Παντέλο, πολύ καλή ανάλυση.
User avatar
Windfur
Indispensible
Indispensible
Posts: 1801
Joined: Mon Jul 02, 2012 3:45 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
facebook προφίλ: thanos.xynogalas
twitter: _Windfur
Status: It's all about gaming my friend.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

-diatakste -diatakste -diatakste -diatakste -diatakste -diatakste Μεγάλος Παντέλος!
Δεν παιζει τετοιο θεμα ρε, καθολου μην φοβασαι, χορευω τοσο καιρο και ειναι τοσο ωραιααα. Κανενας δεν εχει προβλημα με τιποτα, ουτε κανενα ποτο δεν πεφτει απο την βαρυτητα.

You run with the wolves while I hunt like a hound

Θέλω να γίνω foggy στη θέση του foggy.
nickjour23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1370
Joined: Sun Jan 18, 2009 11:58 am
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds,Roma
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ χρήσιμος οδηγός, μπράβο! :)
User avatar
beecher
Manager
Manager
Posts: 4639
Joined: Sun Nov 01, 2009 3:24 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos, Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

padeloswp8 wrote:
Στην περίπτωση αυτή που βρισκόμαστε στην αρχή της χρονιάς, έχω επιλέξει να δώσω έμφαση στο Fitness των παικτών μου με High ένταση και ελάχιστη Match Training (10%). Τελείως λάθος προσέγγιση για πρώτη εβδομάδα προετοιμασίας αλλά τότε πήρα το screenshot :D
κατσε με μπερδεψες, γιατι λαθος προσεγγιση? Παντα fitness δεν δουλευεις στις πρωτες μερες της προετοιμασιας?
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι απλά επειδή είναι πρώτη βδομάδα και μόλις έχουν γυρίσει οι παίκτες από τις διακοπές, καλό είναι να ανεβάζουμε σταδιακά την ένταση. Ας πούμε ότι την πρώτη βδομάδα βάζουμε Fitness σε medium intensity, και από τη δεύτερη και μετά ανεβάζουμε σε High. Επίσης εγώ προτιμώ την Match Training στην αρχή να την έχω στο tactics only ειδικά αν πρόκειται για νέο save... Το "τελείως λάθος προσέγγιση" που έγραψα πήγαινε κυρίως στο High Intensity γιατί δε γίνεται μόλις γυρίζουν οι παίκτες σου από διακοπές (και έχουν χαμηλό condition και match fitness) να τους βάζεις να προπονούνται σε τέτοιους ρυθμούς. Ρισκάρεις αρκετά τους τραυματισμούς και δεν υπάρχει και λόγος να γίνει έτσι γιατί υπάρχει χρόνος για να δουλέψεις...
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
basinas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 545
Joined: Mon May 05, 2003 11:00 pm
Status: Λιώνοντας το FM 2020
Location: Peraia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πως μπορω να καταλαβω σε πιο τομεα εχει αδυναμια η ομαδα (πχ attacking, defending, ball control κτλπ) ωστε να ρυθμισω αναλογα την προπονηση;
User avatar
Kerlonios
Indispensible
Indispensible
Posts: 1687
Joined: Thu Oct 20, 2011 12:48 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos, Arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: I wish you were a beer
Location: Αθήνα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Οσον αφορα τους coach παρατηρησα οτι πλεον ειναι αναγκαια η προσθηκη προπονητων για τη 2η/under20 ομαδα. Περα απο fitness coach και gk coah οι υπολοιποι προπονουν μονο τη πρωτη ομαδα σε αντιθεση με περυσι.
User avatar
Mathio
Amateur
Amateur
Posts: 161
Joined: Fri Oct 30, 2009 2:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επλεγω εναν τομεα για καθε προπονητη και μετα απο καποιες μερες που το ξανακοιταζω μου βγαζει 2-3 στον καθενα με αποτελεσμα να βγαζουν λιγοτερα αστερακια. Ξερετε γιατι μπορει να συμβαινει αυτο; Γιατι αλλαζει απο μονο του δηλαδη;
User avatar
beecher
Manager
Manager
Posts: 4639
Joined: Sun Nov 01, 2009 3:24 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos, Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

επισης αλλη απορια, πως κατανεμετε τους τομεις προπονησης κατα το καλοκαιρι?

εγω μεχρι τις 20 ιουλιου (20 μερες δηλαδη) προπονω μονο fitness (5 μερες μεσαια ενταση μετα high), μετα μονο team cohesion (very high) και τις τελευταιες 2 εβδομαδες Αυγουστου μοιραζω σε attacking/defending

απο Σεπτεμβη balanced
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ στο πρώτο save που ξεκίνησα τα έκανα λίγο σκατά οπότε στο δεύτερο save θα ξεκινήσω τις δύο πρώτες εβδομάδες με FIT (V.High την 1η και High την 2η) και τις δύο επόμενες με τακτική και συνοχή ομάδας. Μετά θα το γυρίσω σε Balanced. Κάπως έτσι δεν γίνεται και στην πραγματικότητα;
User avatar
Zoro13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 368
Joined: Sun Nov 06, 2011 11:11 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟ, Valencia
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Status: Νάχαμε να λέγαμε, νάχαμε να πούμε
Location: Τρίκαλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επιτέλους! Με βοήθησε πολύ -gioupi
Α.Ο ΠΥΡΓΕΤΟΥ


If you're having girl problems I feel bad for you son
I've got 99 problems but a bitch ain't one
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14795
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Παιζω fmc δεν καταλαβαινω τι λετε !!!!

στο κλασικ δεν εχει προγραμματισμο για τις αλλες βδομαδες ουτε ατομικη

το ατομικη δεν με πειραζει αλλα θα ηθελα να προγραμματιζω και τις αλλες βδομαδες, τωρα αναγκαζομαι να πηγαινω συχνα στην προπονηση και να την αλλαζω
ακομα δεν εχει players happiness
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2013”