Individual Training. ποτε ειναι η ιδανικοτερη περιοδος?

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
ALi_niaou
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Thu Nov 15, 2012 10:14 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
facebook προφίλ: ALi Aloukos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλησπερα, εχω καποιες αποριες σχετικα με το θεμα να βαζεις στους παιχτες ατομικη εξτρα προπονηση για να βελτιωσουν τα atts ή να βελτιωσουν καποιες κινησεις.

1) ποτε ειναι καλυτερα? pre-season ή κατα την διαρκεια, γιατι βλεπω οτι ανεβαινει το workload κ ανυσηχω.

2) αν θελω να βαλω σε ολους απο ενα focus πως το συνδυαζω με την γενικη προπονηση?

3) εχω τον Johan Cruiff βοηθο μου στη Liverpool , εχει τρελα atts, αλλα να τον εμπιστευομαι αρκετα ??? ας πουμε οταν μ λεει οτι για εναν παιχτη ειναι προτιμοτερη μια αλλη ατομικη προπονηση.

ευχαριστω :)
User avatar
dimos1989
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Tue Nov 18, 2008 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: Elche C.F.
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Status: PM me for Online!
Location: Θεσσαλονίκη, Κέντρο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα σου απαντησω βασει προσωπικης εμπειριας-αντιληψης:

1) Καθως παλιοτερα, βαζαμε τις ατομικες προπονησεις (shcedules) αφου τελειωναμε με το κομματι της φυσικης καταστασης (10-15 μερες πανω-κατω), στο fm13 θα σου προτεινα να ασχοληθεις με τα ατομικα προγραμματα με τον ιδιο τροπο. To intensity το αφηνω πανω σου!

2) Δεν ξερω αν το focus στ fm13 θα παιξει ρολο, αλλα παλιοτερα δεν εκανε δουλεια.. Εγω αποφευγω να τα χρησιμοποιω γιατι ανεβαζουν οπως λες το workload, και τα χρησιμοποιω μονο σε stats που ξερω σιγουρα οτι θα ανεβουν (π.χ. σε defender - marking). Συνηθισα στην ιδεα οτι ο κοντος δεν θα παρει ποτε κεφαλια, ο αργος δεν θα τρεξει, ο αμπαλος δεν θα μαθει μπαλα και θα σου προτεινα το ιδιο.. :wink:

3) Τα stats ισως λενε τα παντα, ισως να μη λενε και τπτ! Θεωρητικα εγω εμπιστευομαι συμβουλες απ οσους εχουν καλο Level of Discipline, Determination και Μotivating (και Tactical Knowledge για τακτικα θεματα) αλλα στην πραξη μπορει να βρεις αυτο που ψαχνεις και σε staff με μετρια stats.
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να σου πω κι εγώ τη γνώμη μου...

Πιστεύω ότι μέσα στη σεζόν είναι καλύτερα να ξεκινήσεις individual training σε κάποιον παίκτη μιας και στην προετοιμασία όλο το βάρος πέφτει στη φυσική κατάσταση και το workload είναι ήδη αυξημένο. Μετά είναι το δύσκολο κομμάτι. Πρέπει να πειραματιστείς αρκετά για να βρεις μια ισορροπία στην ένταση της προπόνησης ώστε και η υπόλοιπη ομάδα (που δε θα έχει κάποιο individual training) να προπονείται σε επαρκείς ρυθμούς αλλά και οι παίκτες που θα έχουν individual να μην καούν λόγω του υψηλού συνδυασμένου workload. Το ότι το workload αυτών των παικτών θα είναι στο Heavy είναι φυσικό επόμενο. Οπότε καλό είναι να επιλέγεις παίκτες που είναι δουλευταράδες στην προπόνηση και δε θα σου παραπονιούνται με το παραμικρό. Γενικότερα οι κινήσεις σου θα πρέπει να είναι προσεγμένες σε αυτόν τον τομέα. Τώρα για τους προπονητές, όσο καλά στατς και να έχουν αυτό που μετράει πιο πολύ όταν σου λένε κάτι για παίκτες της ομάδας σου, είναι το Club Player's Knowledge.
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2013”