SOS Προπονητικές Απορίες!!!!

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
gekos
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Thu Sep 29, 2011 4:56 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΡΗΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Status: ΑΡΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα βοήθεια στους παρακάτω τομείς της προπόνησης.

1. Παρατήρησα ότι όταν επιλέγω move training σε έναν παίκτη οι προπονητές δεν είναι κατανεμημένοι ανάλογα με την ιδιότητα τους. Για παράδειγμα σε μένα υπεύθυνος για το defending είναι ο youth coach!! :o παρόλο που στο training έχω ορίσει άλλον για αυτήν την αρμοδιότητα. Αυτό που θέλω είναι να αλλάξω τις αρμοδιότητες των coaches ανάλογα με τις ικανότητες και τα stars που βγάζουν στην προπόνηση.

2. Για να κάνω individual training για να μάθει να παίζει νέα θέση ή new move πάω στην καρτέλα του παίκτη(training) ή αυτό το κάνω μέσω των coaches(interaction)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :-D
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

απο το training του παικτη (εμενα που βγαζει τα ονοματα των coach και επιλεγω ποιος θα ασχοληθει να του μαθει την κινηση που θελω)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
gekos
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Thu Sep 29, 2011 4:56 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΡΗΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Status: ΑΡΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:απο το training του παικτη (εμενα που βγαζει τα ονοματα των coach και επιλεγω ποιος θα ασχοληθει να του μαθει την κινηση που θελω)
Και σε μένα αυτό γίνεται αλλά με ενοχλεί που ο youth έχει τον ρόλο του defending coach χωρίς να τον έχω ορίσει και θέλω να αλλάξω τις αρμοδιότητες που έχουν.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

απο την καρτελα training... coaches επιλεγεις με ποιον τομεα της προπονησης θα ασχοληθει ο καθενας (αν αυτο θελεις να πεις)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
gekos
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Thu Sep 29, 2011 4:56 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΡΗΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Status: ΑΡΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:απο την καρτελα training... coaches επιλεγεις με ποιον τομεα της προπονησης θα ασχοληθει ο καθενας (αν αυτο θελεις να πεις)
Το έχω κάνει αυτό ήδη αλλά δεν θέλω να πω αυτό. Αρχικά είχα ταξινομήσει τους coaches ανάλογα με τα stars που βγάζουν στην προπόνηση αλλά όταν πάω στην καρτέλα ενός παίχτη για να του μάθω new move μου βγάζει τις κατηγορίες αλλά ντι άλλα πχ όπως προείπα για defending υπεύθυνος βγαίνει ο youth!!! -toixos2 -toixos2 -toixos2
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όταν πας να μάθεις μια κίνηση σε έναν παίκτη ή να κάνεις report σου γράφει δίπλα στον προπονητή σε τι είναι καλύτερος και όχι τι τον έχεις βάλει εσύ να κάνεις. Και πάλι αν δείς έχει γενικές περιγραφές (μόνο Attacking, Defending, Goalkeeping, Fitness και General) και όχι πχ Ball Control.
gekos
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Thu Sep 29, 2011 4:56 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΡΗΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Status: ΑΡΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rimini wrote:Όταν πας να μάθεις μια κίνηση σε έναν παίκτη ή να κάνεις report σου γράφει δίπλα στον προπονητή σε τι είναι καλύτερος και όχι τι τον έχεις βάλει εσύ να κάνεις. Και πάλι αν δείς έχει γενικές περιγραφές (μόνο Attacking, Defending, Goalkeeping, Fitness και General) και όχι πχ Ball Control.
Αι γεια σου αυτό ήθελα να πω! :wink: Εγώ θέλω να αλλάξω τις κατηγορίες αυτές ας πούμε να βάλω defending άλλον και αυτόν που είχε το παιχνίδι από πριν(στην προκειμένη περίπτωση ο youth) να τον πάω είτε στο general ή να τον βγάλω τελείως.
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μα αυτό δεν αλλάζει. Ότι και να κάνεις εσύ το καλύτερο του Youth Coach σου θα είναι το Defending. Άσε που απ΄ότι βλέπω στο new move δεν έχει καν goalkeeping και fitness που έχει στο report. Αυτό που σου γράφει είναι το coaching style του προπονητή, δηλαδή αν κάνει πιο αμυντικές, πιο επιθετικές ή πιο γενικές προπονήσεις. Κι όπως είναι λογικό ένας προπονητής που το καλύτερο του κομμάτι είναι η άμυνα θα κάνει πιο αμυντικά προσανατολισμένες προπονήσεις. Αλλά δεν νομίζω ότι έχει και τόσο σημασία τι γράφει. Αν πας να μάθεις μια αμυντική κίνηση σε έναν παίχτη καλύτερα να την μάθεις με έναν προπονητή που είναι General γιατί έχει 5 αστέρια στο Tactics και 4,5 στο Defending παρά μέ έναν που είναι Defending αλλά βγάζει μόνο 3 αστέρια.
gekos
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Thu Sep 29, 2011 4:56 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΡΗΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Status: ΑΡΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rimini wrote:Μα αυτό δεν αλλάζει. Ότι και να κάνεις εσύ το καλύτερο του Youth Coach σου θα είναι το Defending. Άσε που απ΄ότι βλέπω στο new move δεν έχει καν goalkeeping και fitness που έχει στο report. Αυτό που σου γράφει είναι το coaching style του προπονητή, δηλαδή αν κάνει πιο αμυντικές, πιο επιθετικές ή πιο γενικές προπονήσεις. Κι όπως είναι λογικό ένας προπονητής που το καλύτερο του κομμάτι είναι η άμυνα θα κάνει πιο αμυντικά προσανατολισμένες προπονήσεις. Αλλά δεν νομίζω ότι έχει και τόσο σημασία τι γράφει. Αν πας να μάθεις μια αμυντική κίνηση σε έναν παίχτη καλύτερα να την μάθεις με έναν προπονητή που είναι General γιατί έχει 5 αστέρια στο Tactics και 4,5 στο Defending παρά μέ έναν που είναι Defending αλλά βγάζει μόνο 3 αστέρια.
Σε μένα στο report έχει και goalkeeping και fitness... Την ατομική προπόνηση ενός παίκτη πχ new move την κάνει αυτός που έχει στην καρτέλα training report σωστά?? :roll: Σε μένα παραδόξως σε όλους τους παίκτες είναι προεπιλεγμένος ο defending coach!! - -kwloxero και πρέπει να τους αλλάξω χειροκίνητα έναν προς έναν για αυτό και ρώτησα εάν γίνεται να τους αλλάξω αυτόματα...
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο preferred move δεν έχει goalkeeping και fitness. Πήγαινε στην καρτέλα Attributes του παίκτη, Training, Suggest preferred move via κι απο εκεί θα διαλέξεις ποιός θα του μάθει την κίνηση.
gekos
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Thu Sep 29, 2011 4:56 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΡΗΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Status: ΑΡΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rimini wrote:Στο preferred move δεν έχει goalkeeping και fitness. Πήγαινε στην καρτέλα Attributes του παίκτη, Training, Suggest preferred move via κι απο εκεί θα διαλέξεις ποιός θα του μάθει την κίνηση.
Σε μένα δεν ξέρω πως αλλά έχει. Και γω εκεί πάω και το αλλάζω συνεχώς γιατί έχει ως προεπιλογή τον def coach με αποτέλεσμα να χρειάζεται η αλλαγή να γίνεται πάντοτε χειροκίνητα!!!! :evil: :evil: :evil:
Οπότε αυτός που κάνει training report είναι και κείνος που του μαθαίνει την κίνηση... Το πρόβλημα είναι ότι στην επιλογή interaction-move training όταν θέλω να κάνω tutoring τον παίκτη μια νέα κίνηση αυτός που θα του τη δείξει θα ναι πάντοτε ο προεπιλεγμένος coach από το fm... :(
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μπας και εχεις αλλαξει τιποτα απο εκει που λεει staff Responsibilities;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
gekos
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Thu Sep 29, 2011 4:56 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΡΗΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Status: ΑΡΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:μπας και εχεις αλλαξει τιποτα απο εκει που λεει staff Responsibilities;
Δεν νομίζω αλλά πες μου που βρίσκω αυτήν την καρτέλα να δω εάν είναι αυτό που λες... :-)
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στην καρτελα της ομαδας πας και μετα staff responsibilities (αν σε αφηνει να κανεις αλλαγη)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
vaios_g6
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Thu Jan 31, 2008 11:51 am
Football Manager της ομάδας: Panaitolikos
Αγαπημένη Ομάδα: Παναιτωλικός
Status: ΣΕ Δ,Γ,Β ΕΘΝΙΚΗ ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΗΜΟΥΝΑ ΕΚΕΙ...w6
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα κι από μένα, πως θα καταφέρω να αυξήσω την ταχύτητα ενός παίχτη (17 ετών) μέσα από την προπόνηση;;;;
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2013”