Κρίση και ποδόσφαιρο = Αγγλία.

User avatar
tsigou10
Coach
Coach
Posts: 2984
Joined: Wed Nov 14, 2012 3:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης , Ίντερ , Μπάρι
facebook προφίλ: george.tsigou
Status: Χειρότεροι απο αυτούς που δεν έχουν χιούμορ είναι αυτοί που νομίζουν ότι έχουν.
Location: Aμπελόκηποι Θεσ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίος !
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαλα αρχισες ! συνεχισε ετσι !
Image
User avatar
geohard
Rotation
Rotation
Posts: 1068
Joined: Thu Dec 25, 2008 12:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Man.United
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συνεχισε ετσι!!!
FM13
Η ιστορια μου: Mια πόλη μια ομάδα! (ΠΑΟΚ) (Liverpool F.C)
viewtopic.php?f=359&t=38267


FM11

Η ιστορια μου: The Voice Of The South Come On(Southampton F.C)
User avatar
NickTheFox
Amateur
Amateur
Posts: 244
Joined: Mon Dec 05, 2011 9:23 pm
Football Manager της ομάδας: Άνεργος :P
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool F.C.
Status: Y.N.W.A.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίος, πάμε γερά! 8)
Y.N.W.A.

★ Feel The Spirit ★
User avatar
zois92
Rotation
Rotation
Posts: 1042
Joined: Thu Mar 10, 2011 11:48 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Ωραιο σεναριο με αρκετη λεπτομερεια θα ελεγα!
Ξεκινησες αρκετα καλα!Τωρα με την Καρντιφ δυσκολα τα πραγματα αλλα ελπιζουμε σε κατι καλο!
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Spoiler: show
Παιδιά ευχαριστώ για την ανταπόκριση και που κάνετε το κόπο να διαβάζετε την ιστορία και φαίνεται να αρέσει... :D Όσα λινκ υπάρχουν είναι καθαρά που οι εικόνες που έχουν απλά δεν έβγαιναν κανονικά στη προεπισκόπηση του ποστ :)
27 του Αυγούστου. Μετά από σύνχιση με τα media μπήκαμε στο γήπεδο όπου έγινε κανονικά η προπόνηση και οι παίκτες εμψυχώθηκαν για τον αυριανό αγώνα.

28 του μήνα ο ήρωας σηκώθηκε νωρίς νωρίς, γιατί είχε μακρύ ταξίδι με την ομάδα, έως το Ουαλικό Cardiff.
Οι οδηγίες στους παίκτες ήταν πάνω κάτω ίδιες. Και για τακτική επιστρέφουμε στις αντεπιθέσεις. Να δούμε αν θα μας βγουν.

"Η πίεση είναι όλη στον αντίπαλο. Βγείτε έξω και κάντε ότι μπορείτε!"

45' Ένα πρώτο ημίχρονο με την Cardiff να έχει πρωτοβουλίες και να ψάχνει το γκολ, πιέσαμε όμως και είχαμε και εμείς ευκαιρίες κυρίως με αντεπιθέσεις.

"Είμαι ευχαριστημένος, κρατήστε την ίδια απόδοση!"

58' Ακυρωμένο γκολ για Cardiff με φάουλ πάνω στη κεφαλιά.
90' 0-0 Τελικό και πάμε παράταση. Οι αντίπαλοι μας παίζουν μονότερμα αλλά είχαμε αντεπιθέσεις που μπορούσαν να ήταν φαρμακερές

"Με την ίδια συνταγή παιδιά!"

105' Παραμένει το 0-0

-Μark λες;
-Τι να λέω;
-Λες να τα καταφέρουμε ρε χαμένε;
-Ααα... Τι να σας πω, αφού σε 105' λεπτά δε φάγαμε γκολ...

120' Ωχ... Πέναλτι

-Mark σε παρακαλώ έλα κάτσε δίπλα για συμπαράσταση. Στη πρώτη κοτσάνα την έβαψες.

-Δε μπορώ να βλέπω! Πόσο είναι;
-3 όλα κύριε και έμεινε ένα πέναλτι για μας.
-Ποιος το βαράει;
-Ο Okuonghae.
-Αν το χάσει έχει φύγει και αυτός και εσύ.
-ΓΚΟΛΛΛΛ!!!!!! Αποκλείσαμε Cardiff, μπράβο coach!

Image

Μετά ήρθαν τα media, αλλά μέσα στη μέθη της χαράς μου δε δυσκολεύτηκα να τους ανεχτώ.

-Πως τα είπες αφεντικό;
-Πιστεύω καλά.

Τα πανυγήρια μετά συνεχίστηκαν επί ώρες. Όχι, δε πήραμε το κύπελλο, αλλά αποκλείσαμε ένα ισχυρό φαβορί της Championship και μάλιστα στην έδρα της. Τώρα μένει μόνο η κλήρωση του 3ου γύρου. Μόνο να μην είναι από Premier. Όλα τα άλλα τα αντέχουμε.

Ας επικεντρωθούμε όμως στο πρωτάθλημα τώρα και στον αγώνα με την Shrewsbery, που μετρά 2 νίκες και 1 ισοπαλία. Ας σπάσουμε λοιπόν το ρόδι στις ήττες της. Και αυτό εκτός έδρας. Λέω να προτείνω στον Cowling να πουλήσει το γήπεδο, να κάνουμε και καμιά μεταγραφή.

Την άλλη μέρα το πρωί έγινε και το καθιερωμένο meeting με το προσωπικό.
Διαθέσαμε παίκτες για δανεισμό, δώσαμε οδηγίες προπόνησης, μιλήσαμε σε παίκτες για την καλή τους φόρμα, και βάλαμε και έναν βετεράνο να διδάξει ένα τσικό. Not bad.

31 Αυγούστου...

Oh, my god... WHY???????????
Στον 3ο γύρο πλέον δεν υπάρχει περίπτωση να τη γλυτώσουμε, καθώς θα αντιμετωπίσουμε την Chelsea

Δώσαμε και συνέντευξη. Προβάλλαμε το αμυντικό μας σύστημα ώστε να αποφύγουμε την ήττα.

Πήραμε και τον Sammy Clingan απο Doncaster που τον είχε χωρίς συμβόλαιο οπότε ήρθε τζάμπα.

Image

Και ένας επίσης καλός, από Fleetwood Town.

Image

1 Σεπτεμβρίου

Σήμερα έχουμε πάλι ταξίδι, στο Shrewsbery. Με κάποιους νέους παίκτες η ομάδα, που θα μπορούσε να ήταν περισσότεροι και ποιοτικότεροι. Δε πειράζει όμως, πάμε για τη νίκη, ή έστω την ισοπαλία.

Όλες οι μεταγραφικές κινήσεις του καλοκαιριού:

http://img547.imageshack.us/img547/5369 ... istory.jpg

Φτάνουμε στη γήπεδο. Στα αποδυτήρια οι οδηγίες είναι σαφής. Πίεση παντού και κράτημα μπάλας. Όλη η επιθετική δουλειά να γίνεται στη περιοχή. Το 4-4-2 έχει εδραιωθεί. Οι 2 νέοι είναι βασικοί. Είμαστε ελαφρώς αουτσάιντερ με 2.63.
"Εντυπωσιάστε τους πάντες!"

-Mark εσύ δίπλα μου, να μελετάμε τον αγώνα.
-Δεν έχει ύπνο σήμερα;
-Όχι δυστυχώς.

10' Με εξαιρετικές πάσες ο Sears βγαίνει τετ-α-τετ στα πλάγια, πάνω στον τερματοφύλακα ο οποίος διώχνει πάνω στον Izzet που με κενή εστία κάνει το 0-1.
19' Σέντρα για τους αντιπάλους και μετά απο κόντρες γίνεται το 1-1.
45' Ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο. Στην αρχή τους είχαμε εμείς, μετά αυτοί.

"Είμαι ευχαριστημένος με το παιχνίδι, συνεχίστε έτσι!"

90' Χωρίς κάτι ιδιαίτερο, με δοκάρι οι αντίπαλοι, ο αγώνας τελειώνει 1-1

"Μπράβο παιδιά, αποφύγαμε την ήττα. Είναι σημαντικό αυτό!"

-Αφεντικό στους δημοσιογράφους τι είπες;
-Για τον Izzet. Μόνο. Και πολύ τους είναι.

http://img51.imageshack.us/img51/4254/p ... eizzet.jpg

Επόμενος αγώνας με Crawley. Ας είναι νίκη...

Η κλήρωση του Johnstone's Paint Trophy ήταν σε 3 μέρες, στις 8 του μήνα -ίδια μέρα με το ματς με την Crawley και είμασταν και εμείς μέσα. Ας είναι κάτι εύκολο...

Στα της επόμενης αγωνιστικής τώρα, τα πράγματα δεν ήταν απλά. Η αντίπαλος έχει 2 νίκες και 2 ήττες μέχρι τώρα, ένα βαθμό πιο κάτω από εμάς. Το σύστημα θα ήταν πάλι 4-4-2, αλλά δεν έβγαινε άκρη στην τακτική και στο ποιοι θα παίξουν.

Αντίπαλος για το Johnstone's είναι η Milton, ή αλλιώς MK Dons. Η τυφλή θεά ούτε τώρα μας έκανε το χατίρι, ρίχνοντας μας σε δύσκολο αντίπαλο απο την ίδια κατηγορία.

Αυτό προς το παρών λίγο μας ενδιαφέρει. Έχουμε τον αγώνα, ευτυχώς αυτή τη φορά εντός έδρας. Είμαστε ήρεμοι αφού αυτή την εβδομάδα δεν είχαμε μπελάδες με δημοσιογράφους ή πάρσιμο αποφάσεων με τον βοηθό. Το κακό όμως ήταν η κλήση παικτών στην εθνική, που δυσκόλευε τα πράγματα. Κυρία πληγή ο GK Johnstone που μας έχει σώσει άπειρες φορές.

Αυτοί κατεβαίνουν με 4-5-1. Οπότε καταλήγουμε στις αντεπιθέσεις πάλι.

"Είμαστε το φαβορί, δείξτε τι ξέρετε!"
Έτσι είπα στους παίκτες. Αλλά η αλήθεια είναι ότι μόνο στις αποδόσεις μας έβλεπα φαβορί. 2.00 έναντι 3.20

12' Οργανωμένη επίθεση από την άμυνα. Σέντρα από τα δεξιά βγάζει μόνο του τον Wordsworth στα αριστερά, όπου κάνει το 1-0.
40' Το είχα πει... Κύρια πληγή ο GK. Σέντρα για αυτούς χάλια, πάνω στον τερματοφύλακα μας ο οποίος δε μπορεί να την πιάσει και γίνεται 1-1.
45' Ημίχρονο

"Μπορούμε ακόμα να κερδίσουμε, συνεχίστε!"

90' Τέλος, 1-1. Πιο άδικο πεθαίνεις

Image

"Αυτό απλά δεν ήταν καλό. Έπρεπε να είχαμε κερδίσει."

Και ήξερα ότι για αυτό ευθύνεται ο GK και το απαράδεκτο γκολ που έφαγε.

Επόμενος αγώνας με Carlisle. Έχουμε καιρό να πανηγυρίσουμε νίκη, και μάλλον θα κάνουμε άλλο τόσο.

Άλλο ένα coach meeting έλαβε χώρα, ελπίζω να βοηθήσει...

-Mark πως τα βλέπεις τα πράγματα τελευταία;
-Αν εξαιρέσουμε τον αγώνα με την Hartepool, τα πάμε καλά αφού δεν χάνουμε και εύκολα. Σίγουρα χρειαζόμαστε βελτίωση και ο GK μας είναι αναντικατάστατος και αυτό φάνηκε στον αγώνα με την Crawley. Να τον ξαναπάρουμε δανεικό, ή ακόμα καλύτερα να τον αγοράσουμε. Να σας πληροφορήσω για τις αποδόσεις στον αγώνα με την Carlisle, είμαστε στο 2.63, έναντι του 2.50 της Carlisle.
-Πήρες τίποτα;
-Όχι γιατί;
-Γιατί πρώτη φορά τα είπες τόσο καλά.
-Ευχαριστώ αφεντικό!

Ευτυχώς οι αποστολές των Εθνικών είχαν επιστρέψει, και ο Johnstone έπαιζε κανονικά.

"Βγείτε έξω και παίξτε καλή μπάλα. Μόνο αυτό."

22' Απίστευτο σουτ κεραυνός στο γάμμα της εστίας έξω από την περιοχή, δυστυχώς 1-0.
45' Ημίχρονο

"Δείξτε μου κάτι διαφορετικό!"

56' Η κατάσταση είναι τραγική. Δε μπορούμε καν να περάσουμε το κέντρο.
74' Αντεπίθεση, εύκολα 2-0.
90' Τέλος 2-0.

Image

"Η κατάσταση μόνο καλή δεν ήταν. Πρέπει να ανακάμψουμε."

Τα πράγματα ήταν απογοητευτικά. Μόνες πραγματικές φάσεις ήταν 2 δοκάρια στο τέλος. Η ευστοχία των σουτ σε στέλνει στο τρελάδικο.

Μετά αντιμετωπίζαμε την Preston North End. Μόνο εύκολο δεν θα το έλεγε κανείς. Η τελευταία νίκη ήταν με την Doncaster. Τα τελευταία 4 ματς είναι 2 ισοπαλίες και 2 ήττες...

Το πρωινό πριν τον αγώνα:

Ωχ, το βανάκι της τηλεόρασης! Δεν έχω καμία όρεξη.
-Mark ανέλαβε τους ενοχλητικούς.


Δεν ήθελα να τους δω πάλι να ανοίγουν μικρόφωνα και στυλό. Δεν είχα όρεξη γιατί ήξερα ότι για να αποσπάσουμε τουλάχιστον X από την Preston, ήθελε δουλειά. Ευτυχώς δεν είχαμε ταξίδι αυτή τη φορά. Και τον άσσο και την ισοπαλία την είχε 3.20 απόδοση. Μας περίμενα ψηλότερα.
Θα παίξουμε αμυντικά, μη προσπαθώντας να βγούμε μπροστά. Δε μας χαλάει καθόλου το 0-0. Ο αρχηγός Izzet θα μείνει αυτή τη φορά εκτός 18δας.

"Δουλέψτε τις επιθέσεις μέσα στη περιοχή, κρατήστε μπάλα και οι πάσες στα πόδια και όχι στον κενό χώρο. Είμαστε σε άσχημη φόρμα οπότε κάντε ότι μπορείτε..."

45' Να πω ότι μας παίζουν μονότερμα; Να πω ότι με νύχια και με δόντια, μη σου πω και με τα ούλα, κρατάμε το 0; Δε χρειάζεται να το πω

Στους παίκτες δεν είπα τίποτα. Δε νομίζω ότι χρειάζεται. Ξέρουν.

46' Με το καλημέρα 1-0...
63' Οκ δε το περίμενα. Μετά από κόρνερ και κόντρες στη περιοχή, ο GK χάνει τη μπάλα πάνω σε δικό μας ο οποίος δε δυσκολεύεται ισοφαρίσει. Λίγα λεπτά μετά χάσαμε και ευκαιρία για ολική ανατροπή. Η αλλαγή σε επιθετική τακτική μετά το 1-0 προς το παρόν βγήκε σε καλό.
78' Όχι που θα το κρατούσαμε... 1-2
90' Τέλος...

Image

-Mark πάνε εσύ στην αίθουσα τύπου γιατί σκοτώνω άνθρωπο...

Η ομάδα είναι ακόμα αδύναμη. Κυρίως η άμυνα. Και η μεταγραφική περίοδος τέλειωσε... Έχουμε 2 νίκες, 2 ισοπαλίες και 3 ήττες. Η φόρμα είναι 0-2-3. Κάπου πρέπει να τελειώσει αυτό... Και ο επόμενος αγώνας ήταν με την πρωτοπόρο Sheffield United και μετά League Cup με Chelsea.

To be continued...
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δε βλέπω συμμετοχή... Δε πειράζει όμως, συνεχίζω και όσοι πιστοί προσέλθουν :)

-------------------------------------------------------------------------------

Παραμονή του αγώνα με την Sheffield. Αυτή τη φορά δε τη γλυτώνει. Αφού κατάπιε ένα κουτάκι ηρεμηστικά έκανε δηλώσεις.

Με ρώτησαν κυρίως για τον προπονητή της Doncaster που έχει μόνο 4 βαθμούς, ότι μπορεί να φάει πόδι. Μου φάνηκαν βαλτοί. Εδώ ο κόσμος καίγεται και ... Απλά είπα ότι δε ξέρω και ότι πλέον θεωρώ καλύτερο μας τομέα το κέντρο. Τέρμα οι αντεπιθέσεις. Ας κρατήσουμε άμυνα στο πρώτο ημίχρονο και να ξεχυθούμε στο 2ο. Δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα. Μόνο η Sheffield την πρωτιά. Επόμενος αγώνας πρωταθλήματος είναι με την κάκιστη Yeovil. Αν δεν κερδίσουμε και εκεί είμαι ικανός να πάω να ληστέψω τράπεζα μπας και κάνουμε μεταγραφή της προκοπής. Φαίνεται είμαστε ακόμα μεθυσμένοι από την νίκη επί της Cardiff. Σήμερα έχει και FA Cup. Όταν θα έρθει και η σειρά μας για αυτό το θεσμό θα τύχει πάλι καμοια Manchester, Liverpool, Arsenal... Η θεά τύχη μας έχει σηκώσει από το γιακά και βαράει αλύπητα χαστούκια.

"Εδώ χρειάζεται υπομονή. Μπείτε και απλά κρατήστε μπάλα."

45' Ένα πρώτο ημίχρονο σαν ταινία του Αγγελόπουλου. Δεν απειληθήκαμε, δεν απειλήσαμε. Είχα σκοπό να βγάλω την ομάδα στην επίθεση αλλά δε μου πήγαινε καρδιά...

47' Όπως με την Preston. 0-1 Τώρα ΕΠΡΕΠΕ να βγούμε μπροστά.
58' Πάλι όπως με την Preston. 1-1 από τον Morrison. Έκανα τη προσευχή μου να μην έρθει και το 3ο γεγονός ίδιο με την Preston. Έκλεισα πίσω την ομάδα και έκανα και αλλαγές στο κέντρο και στην άμυνα.
90' Ένα μακρινό σουτ από το 71' και μετά μας έκαναν. Πήραμε βαθμό από τον πρωτοπόρο. Επιτέλους κάτι καλό.

"Μπράβο παιδιά, είμασταν άτυχοι σήμερα..."
Έτσι τους είπα. Αλλά ήταν ψέματα. Ήμασταν πολύ τυχεροί σήμερα. Αλλά οι παίκτες είναι που παίζουν και πρέπει να έχουν ψυχολογία.

Image

Στην έξοδο είμουν σίγουρα καλύτερα από ότι όταν μπήκα, αλλά είμουν ακόμα προβληματισμένος. Κατάφερα να συγκρατήσω τη ψυχραιμία μου και με τους δολοφόνους με τα μικρόφωνα. Μωρέ μπράβο μου...

Η μόνη ερώτηση που συγκράτησα ήταν και αυτή του πρώτου θέματος στο teamtalk.com

-Είστε ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα;
-Όλοι στο σύλλογο πρέπει να είναι ευχαριστημένοι μετά από αυτό το αποτέλεσμα.

Σίγουρα υπερέβαλλα. Αλλά όπως είπα, τους προβληματισμούς τους μοιραζόμαστε μόνο με τον βοηθό.

Μετά είχαμε την Chelsea. Ευκαιρία να ξεκουραστούν οι βασικοί. Δεν νομίζω ότι έχουμε την παραμικρή ελπίδα. Όλο το μυαλό μου ήταν στον αγώνα εκτός με την Yeovil. Αν δε κερδίζαμε τώρα, δε θα κερδίζαμε ποτέ. Έχει 1 νίκη και 7 ήττες. Εδώ δεν δεχόμουν ούτε το X. Αυτά πρέπει πάση θυσία να κερδίζονται. Έπρεπε να κερδίσουμε από ημίχρονο.

Παραμονή του αγώνα ανακοίνωσα τακτικές κλπ στους παίκτες. Ήμουν καλύτερα και ήρεμος... Δεν έλεγα τίποτα άλλο...

Τους είπα τα γνωστά.
"Έχουμε πολύ λίγες πιθανότητες νίκης, αλλά θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο." Είμουν επίσης ήρεμος γιατί είχα καιρό να μιλήσω ιδιαιτέρως με τον Cowling. Ελπίζω να μη χαλάσει και αυτό.

Σιχαίνομαι τα εκτός έδρας ματς. Σηκώνεσαι από χαράματα για ταξίδι. Αν και γενικά μου αρέσουν τα ταξίδια, αυτό είναι αηδία. Ευτυχώς δεν είμαι αεροσυνοδός.

Το γήπεδο ήταν τεράστιο. Stamford Bridge 42.000 σχεδόν θέσεις. Όλες οι ομάδες σχεδόν μέχρι League 2 έχουν γήπεδο τουλάχιστον 10.000, ενώ στην Ελλάδα ομάδα Superleague έχει με το ζόρι 3-4 χιλιάδες θέσεις. Ε ρε οικονομία οι Άγγλοι.

Είδα και τον Benitez. Σε άλλη περίπτωση θα ζητούσα αυτόγραφο. Τώρα απλά μια χειραψία λέγοντας με ελαφρύ γελάκι, "Καλό περίπατο" Γέλασε και αυτός. Ελπίζω για το αστείο και όχι για αυτό που θα ακολουθούσε.

Είχα παρατηρήσει ότι είχαμε και πολλούς είτε τραυματίες, είτε για άλλους λόγους μη διαθέσιμους για το ματς, οπότε πήρα ρεζέρβες. Θα τρώγαμε καλά σήμερα. Είχαν βασικούς Luiz, Oscar, Romeu, Lampard... Οι υπόλοιποι αναπληρωματικοί. Η απόδοση της Chelsea ήταν στο 1.13 ενώ εμάς στο 13.00. Όπως το έπαιξε διπλό σίγουρα δε στέκει καλά.

"Δεν γίνεται τίποτα σήμερα, οπότε βγείτε έξω και ευχαριστηθήτε ποδόσφαιρο."

45' Στο ημίχρονο χάναμε. 3-0. Έχω την εντύπωση ότι το κέντρο με τη μπάλα στα πόδια δε το περάσαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο θα επικεντρωθώ στο να το σιγουρέψω.

Στους παίκτες τα έψαλα ελαφρώς, μην έχουν την λάθος εντύπωση για τον προπονητή τους.

90' Τελικά το κέντρο το περάσαμε 2 φορές. Τη μία χάσαμε και τετ-α-τετ. Το μοναδικό μας σουτ στον αγώνα. Τελικό σκορ 4-0. Μόνο.

Image

Στα media έστειλα τον Mark, που είχε και διάθεση. Δεν έχω όρεξη να απαντώ βλακώδεις ερωτήσεις.

26 Σεπτεμβρίου

Πρέπει να μιλούσαμε με τον Mark για καμοιά ώρα, προσπαθώντας να βγάλουμε άκρη για τον αγώνα με τη Yeovil. Αν είχαμε χρόνο θα κλείναμε φιλικό με τις ρεζέρβες να δοκιμάσουμε το 4-3-3. Αλλά δεν είχαμε. Και ο αντίπαλος έπαιζε σήμερα με Notts County για πρωτάθλημα. Έχασε 0-2. ΕΠΡΕΠΕ να κερδίσουμε. Σε αγώνες που αντιμετωπίζει αντίπαλο με 4-4-2 έχει βάλει 3 γκολ και έχει δεχθεί 11 σε σύνολο 443 λεπτών. Επίσης όταν αντιμετωπίζει το 4-2-3-1 σε 174 λεπτά έβαλε 1 γκολ και έφαγε 8. Χρησιμότατα στατιστικά. Κάναμε και meeting με τους coaches που κράτησε μόνο ένα δεκάλεπτο.
Βγήκαν και οι αποδόσεις. Είμαστε φαβορί με 2.25. Περίμενα πιο κάτω. Δεν εμφανίστηκαν και οι δημοσιογράφοι. Πολύ καλό αυτό. Μας παράτησαν στην ησυχία μας. Μάλλον βαρέθηκαν την μούρη του Mark. Καταλήξαμε να παίξουμε ήρεμα το πρώτο μισό, και αν δεν είχαμε αποτέλεσμα θα βγαίναμε μπροστά στο δεύτερο μισό. Key player της Yeovil έβγαλε τον τερματοφύλακα. Ας νικήσουμε επιτέλους.

"Κάντε ότι μπορείτε, να σπάσουμε το αρνητικό σερί!"

2' Φοβερό σπριντ ο αρχηγός Izzet, εκτελεί βολίδα στη περιοχή για το 0-1.
45' Γενικά κυριαρχούμε, χωρίς να απειλούμαστε ιδιαίτερα. Θα κρατήσουμε την τακτική αυτή.
90' Τέλος του αγώνα 0-1 με MVP τον αρχηγό και σκόρερ Izzet. Παρά τη νίκη η ομάδα δεν έδειξε το καλό της πρόσωπο, καθώς στο δεύτερο η Yeovil είχε 2 σημαντικές ευκαιρίες που δεν έγιναν γκολ απλά λόγω αστοχίας. Ευτυχώς δεν έπαιζε ο σκόρερ τους, Hayter.

Image

Όλες οι ερωτήσεις από τα media ήταν πάνω κάτω άσχετες. Θέμα βγήκε το ότι θέλουμε να πάρουμε τον Delaney, δανεικός τώρα από Crystal Palace.

Επόμενος αγώνας με την 20η Bury. Θέλουμε και εδώ νίκη, να μείνουμε μακριά από τον πάτο...

-Mark έχεις βαθμολογία;
-Μάλιστα αφεντικό...
-Τύπωσέ τη και φέρτη...
-Ορίστε. Είμαστε 14οι σε τριπλή ισοβαθμία.

Image

2 Οκτωβρίου

Πριν φύγω σήμερα για το γήπεδο για τον αγώνα με την Bury, είδα ένα γράμμα από τον πρόεδρο. Λέω έχε γούστο, αλλά όχι, ήταν θετικό.

Image

Έφτασα στο γήπεδο γύρω στις 11. Ο Mark ήταν ήδη εκεί.

-Καλημέρα αφεντικό.
-Καλημέρα και σε σένα. Είσαι ώρα εδώ;
-Ε κανένα μισάωρο. Για δες εδώ. Μας έχουν δυνατό φαβορί για σήμερα.

Ήταν οι αποδόσεις. 1.67 ο άσσος. Αρκετά χαμηλά. Ο Mark παρατήρησε ότι για πρωτάθλημα μας έχει πρώτη φορά κάτω από το 2.

-Οι παίκτες είναι όλοι εδώ;
-Λείπουν 2-3. Αλλά οκ νωρίς είναι ακόμα, ο αγώνας σε 8 ώρες είναι. Ούτε η αποστολή της Bury έφτασε ακόμα.

Πήγα στην καφετέρια των VIP να κάτσω να πω κανένα καφέ μέχρι να μαζευτούν όλοι. Τότε συνηδητοποίησα ότι έκλεισα 3 μήνες στο Κόλτσεστερ, από τον Ιούλιο. Πήρα τηλέφωνο τον φίλο μου που με φιλοξένησε τις πρώτες μέρες και τον προσκάλεσα να έρθει να δει τον αγώνα. Και όχι ότι και ότι. Στα VIP. Πρέπει να έκατσα εκεί γύρω στα 3 τέταρτα. Είχαν μαζευτεί όλοι και έγινε κανονικά η τελευταία προπόνηση πριν τον αγώνα. Δυστυχώς ή ευτηχώς καταλήξαμε πάλι στο 4-4-2. Η ταχύτητα των αγωνιστικών και η κρισημότητα κάθε αγώνα δε μας επέτρεπαν να πειραματιστούμε.
Τακτική ίδια με Yeovil. Στο ημίχρονο βλέπουμε.

45' Βαρετό 0-0 ισσοροπημένο. Τώρα βγαίνουμε μπροστά.
61' Ο Wordsworth έξω από την περιοχή αριστερά σουτάρει με το αριστερό και αναπάντεχα η μπάλα πηγαίνει στην κλειστή γωνία. 1-0
78' Κενό στην άμυνα, 1-1. Έβγαλα όλη την ομάδα μπροστά για όσα λεπτά έμειναν.
90' Απογοητευτικό τέλος...

Image

Δε μπορούσα να συγκρατήσω τα νεύρα μου. Οι παίκτες τα άκουσαν, στα media πήγε ο Mark και εγώ έφυγα αμέσως. Ο επόμενος αγώνας ήταν με την Crewe Alexandra. Πλέον δε ξέρω τι να περιμένω.

Οι αποδόσεις μας είχαν πάλι φαβορί στο 2. Ελπίζω αυτή τη φορά να πιάσει τόπο. Στα media έστειλα πάλι τον Mark. Θα ρωτούσαν για τον αγώνα με τη Bury και δεν ήμουν έτοιμος για κάτι τέτοιο.

"Πάμε παιδιά, δείξτε τι μπορείτε να κάνετε!"

5' Φάουλ που εκτελεί ο Wordsworth, στο δοκάρι, η μπάλα πηγαίνει στον κενό Eastman που με πεσμένο τον τερματοφύλακα στο φάουλ με κεφαλιά κάνει το 0-1.
13' Ο Wordsworth φτάνει με τη μπάλα μέχρι την αριστερή μεριά της μικρής περιοχής και σερβίρει έτοιμο γκολ στον Pritchard. 0-2
41' Κόρνερ που εκτελεί ο Wordsworth στο πρώτο δοκάρι, κεφαλιά ο αμυντικός Okuonghae, 0-3 με έξαλλους πανυγυρισμούς. 2η ασιστ ο Wordsworth.

-Mark το περίμενες αυτό;
-Σίγουρα όχι αφεντικό. Αλλά είναι σίγουρα καλοδεχούμενο.
-Έτσι σε θέλω!

"Είμαι σίγουρα απόλυτα ικανοποιημένος σήμερα. Keep going!"

47' Διαρκής πολιορκεία, σέντρα από τα δεξιά στον μόνο Massey, 0-4
55' Κόρνερ ο Wordsworth, κεφαλιά του Okuonghae στο δοκάρι, 2η ο Eastman και 0-5.

-Mark μήπως τους ντόπαρες;
-Όχι βέβαια αφεντικό, τι με πέρασες;

65' Ψάχνεται η Crewe, σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής στη δεξιά γωνία και μειώνει σε 1-5.
84' Φάουλ ο Wordsworth, δοκάρι πάλι, στο ριμπάουντ ο Massey που σουτάρει στον πεσμένο GK, 1-6.
90' Τέλος μιας γιορτής, μιας αναμενόμενης δύσκολης νίκης, που όμως έγινε... Ξέρετε εσείς :P

"Πολύ καλό παιδιά, συνεχίζουμε έτσι!"

Image

Και ήταν αλήθεια. Νίκη με 6-1 είναι σίγουρα κάτι αναπάντεχο, αλλά καλοδεχούμενο όπως είπε και ο Mark...

Με τη χαρά που είχα και την ανάριχη μας στην 8η θέση, πήρα θέση για τις ερωτήσεις των media, αυτή τη φορά πιο ήρεμος, χωρίς καυστική διάθεση.

Το συμπέρασμα είναι ότι θέλουμε να αγοράσουμε τον νεαρό Potts από τη West Ham, τώρα δανεικός. Δεν έχουν και άδικο...

Το ματς με την Milton πλησίαζε. Ευτυχώς δεν ήταν πρωταθλήματος, γιατί ο βασικός μας GK πάλι λείπει. Δεν νομίζω να καταφέρουμε τίποτα...

"Πάμε για το καλύτερο!"

45' Βαρετό πρώτο ημίχρονο, με ελάχιστα μοιρασμέμα σουτ.

90' Και αυτό το ημίχρονο βαρετό, με την Milton να έχει ουσιαστικές ευκαιρίες και δοκάρι μετά το 80'. Το Johnstone's δεν έχει παράταση οπότε οι ομάδες οδηγούνται αμέσως στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι.

Αυτή τη φορά δε τα καταφέραμε. 5-3 στα πέναλτι.

Image

Το επόμενο ματς είναι εκτός με Tranmere σε 10 μέρες. Έχουμε καιρό για προετοιμασία... Σε αυτό το διάστημα πήραμε από ελεύθερο τον Lee Naylor με εμπειρία από Celtic, Cardiff και Wolves...

Image

To be continued
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε δύσκολες όλες οι κατηγορίες στην Αγγλία δεν ξέρεις απο που θ σου έρθει !!
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορουμε την ανοδο !
Image
User avatar
zyleta
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Thu Nov 22, 2012 7:44 pm
Football Manager της ομάδας: Legia Warszawa
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρεπει να ανεβαινουμε σιγα σιγα και να τα παμε καλυτερα!!
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έφτασε ο αγώνας με την Tranmere και είμασταν οριακά αουτσάιντερ με 2.63. Καθαρά λόγω έδρας χάναμε το
προβάδισμα. Θα δοκιμάσουμε αμυντικό στυλ εδώ...

5' Χαμηλή σέντρα από τα δεξιά, βρίσκει τη μπάλα αμυντικός των αντιπάλων και με αυτογκολ παίρνουμε προβάδισμα 1-0...
20' Μετά από πολύωρη πίεση μια κεφαλιά από κόρνερ κάνει το 1-1...
71' Μακρινό φάουλ του Wordsworth στο δεύτερο δοκάρι, με τη πρώτη το σουτ από τον Massey, 1-2!
90' Τέλος του αγώνα με θετικό αποτέλεσμα. Η άμυνα αντιστάθηκε παλικαρίσια σε όλη την πίεση της Tranmere στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Image

21 Οκτώβρη

Τα προκριματικά του FA Cup τελείωσαν και σήμερα ήταν η κλήρωση του πρώτου γύρου, και ο πρόεδρος αγγάρεψε εμένα να πάω μέχρι το Λονδίνο να εκπροσωπήσω την ομάδα στη κλήρωση. Ήρθε και ο Mark για παρέα και οι παίκτες προπονήθηκαν μόνο με τους coaches. Σκορποχώρι... 94 ομάδες παίρνουν μέρος παρακαλώ. Ελπίζω σε λίγα χρονάκια αν μείνω εδώ να τρέχω στη Νιόν της Γαλλίας για Ευρωπαϊκές κληρώσεις. Αλλά μάλλον πολλά θέλω.Όλες οι καλές για εμάς ομάδες, από League 2 και κάτω μέχρι τα τοπικά έφευγαν και εμείς δε κληρωνόμασταν... Όπως και στο League Cup και στο Johnstone's.

-Αφεντικό βαρέθηκα...
-Ε στα έλεγα να μην έρθεις... Οκ δε μπορεί, θα βγούμε, 5 ομάδες έμειναν. Πια βγήκε τώρα;
-Η Plymouth, League 2.
-Άντε να δούμε και εδώ...
-Όπ, επιτέλους εμείς. Με Plymouth λοιπόν αφεντικό. Εύκολο...

Και ήταν. Αυτή η ομάδα πριν 3 χρόνια ήταν Championship και από πέρσυ ήταν League 2 και με το ζόρι δε ξανάπεσε. Μάλλον ο προπονητής της είναι κλώνος μου. Ακολουθούσε ο αγώνας με την MK Dons στην έδρα μας. Είχαμε καρφωθεί στη 12η θέση, με αγώνα λιγότερο από τις περισσότερες ομάδες. Σε άλλη περίπτωση σε αυτόν τον αγώνα θα είμουν πιο χαλαρός, αλλά τώρα ζητάμε εκδίκηση από τον αποκλεισμό στα πέναλτι. Ο
αντίπαλος δεν τα πάει όπως τα περίμεναν αρκετοί, βρισκόμενος στην 22η θέση με 10 βαθμούς. Είμασταν αρκετά μεγάλο φαβορί, στο 1.67. Είχαν και νέο προπονητή. Πλέον
επιβάλλονταν η νίκη. Αλλά από το FM11 είχα κάκιστο παρελθόν με την Milton, οπότε αποφάσισα να αφήσω τον Mark στο πόδι μου και να κάτσω σπίτι. Αλλά αυτό να μη το μάθει ο Cowling, ε;
Και μάλλον καλά έκανα. Πήραμε το διπλό με 1-0, με γκολ του Massey στο 57.

Image

Πλέον έστω και προσωρινά είμαστε 1 θέση κάτω από τα play-offs, στην 7η. Οι αρχικοί στόχοι της ομάδας φαίνεται να αλλάζουν, με βάση την φόρμα της, έχοντας στα τελευταία πέντε ματς 4 νίκες και 1 ισοπαλία, τη καλύτερη φόρμα του πρωταθλήματος, και αντιμετωπίζαμε μια από τις 2 ισόβαθμες χειρότερες, της Portsmouth που στα τελευταία 5 παιχνίδια έχει αποσπάσει μόνο 1 βαθμό. Δεν έλεγε να μη κερδίσεις.
Με τα media είμουν κάπως συγκρατημένος. Με ρωτούσαν τακτικές. Αυτά δε λέγονται δημοσίως...
Είμασταν κοντά και σε νέα μεταγραφή από Tranmere. Η Tranmere δεν τον ήθελε, και αφού τέλειωνε το συμβόλαιό
του, τον έδινε τζάμπα. Μένει μόνο η δική του γνώμη.

Η μέρα του αγώνα με την Portsmouth έφτασε. Μη διαθέσιμος ο τιμωρημένος Wordsworth, καθώς έφτασε το όριο των κίτρινων καρτών. Καθώς η Portsmouth έχει μελετήσει το παίξιμό μας, αλλάζουμε το αμυντικό σε απλά κανονικό με σύστημα το ασυνήθιστο 4-2-3-1 Asymmetric. Και ο Θεός βοηθός. Και στοιχηματικά είμαστε φαβορί, στο 2. Ο διαιτητής είναι φονιάς. Σε 21 αγώνες έχει δώσει 64 κίτρινες και 3 κόκκινες. Να προσέχουμε.

45' Η ομάδα είναι ανύπαρκτη. Δεχτήκαμε 3 γκολ από τα οποία μέτρησαν τα 2. Ανύπαρκτοι εντελώς.
90' Το παλέψαμε αλλά μείναμε στο 2-1. Είχαμε 2 δοκάρια και γκολ-οφσάιντ. Μετά το 80' οι πάσες ήταν ανύπαρκτες.

Επιστρέψαμε στο παλιό κακό μας εαυτό. Επόμενος αγώνας εντός με Notts County. Θα έχουμε δυσκολότατο έργο...

Image

-Μπλακάουτ κύριε...
-Ακριβώς Mark... Αν δε κερδίζουμε τέτοιους αγώνες...

31 Οκτωβρίου

Η μέρα του αγώνα έφτασε. Είμασταν σε καλή πορεία. Ο παίκτης της Tranmere έκλεισε και έρχεται τον Γενάρη.

Image

Επίσης είμαστε κοντά για δανεικό από της ρεζέρβες της Ipswich, και είμασταν και φαβορί με 2. Ελπίζω να πιάσει τόπο. Επιστρέφει και ο τιμωρημένος Wordsworth. Το γυρνάμε ξανά σε 4-4-2 διαμάντι. Και το Χ καλό μας είναι. Άλλωστε φέτος δεν πάμε για καμιά άνοδο. Του χρόνου ίσως.

45' Ένα ημίχρονο θεαματικό με μοιρασμένες φάσεις, αλλά η Notts County φαίνεται να το κατέχει περισσότερο.
90' Γεμάτο δεύτερο ημίχρονο με 2 ωραία γκολ από τις 2 ομάδες. Παρά το γκολ που δεχτήκαμε βγήκαμε μπροστά και σε πολιορκία διαρκείας η μπάλα κατέληξε μέσα στην αριστερή μεριά της περιοχής στον Wordsworth, ο οποίος πλάσαρε ισοφαρίζοντας. 1-1. Βέβαια μπορούσαμε το κάτι παραπάνω, οπότε οι παίκτες τα άκουσαν, και συμφώνησαν κιόλας.

Επόμενος αγώνας το FA Cup με Plymouth. Ας επιστρέψουμε στις νίκες...

Image

Η μέρα του αγώνα έφτασε, και είμαστε και αρκετά ήρεμοι στην ομάδα. Αν εξαιρέσουμε βέβαια μια συζήτηση με τον Cowling που προσπαθεί να με πείσει ότι 1.600€ μπάτζετ είναι αρκετό!

-Κύριε Cowling, καλημέρα.
-Κύριε Paliakoudi, καλημέρα και σε εσάς. Καθίστε...
-Κύριε Cowling πλησιάζει η μεταγραφική περίοδος του Ιανουαρίου. Η ομάδα είναι ακόμα αδύναμη. Ποια ομάδα θα δώσει παίκτη έναντι 1.600€?
-Δεν με ενδιαφέρει, δικό σας πρόβλημα. Άλλα δε σας δίνω. Φροντίζω πάντα το συμφέρον του συλλόγου.
-Πλάκα με κάνετε?
-Φαίνομαι να κάνω πλάκα; Πηγαίνετε και ότι θελήσετε(εκτός από χρήματα) είμαι εδώ...

Καιρό τώρα στέλνω τον Mark στον τύπο. Λέει το διασκεδάζει. Άρα είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.
Ο αγώνας με την Plymouth ήταν παγίδα. Δεν έπρεπε να παραταχθούμε με αναπληρωματικούς. Βέβαια αφού είχαμε το πλεονέκτημα θα παίζαμε κάπως αλλιώς. Επιθετικό 4-3-3. Να δούμε πως θα βγει. Απόδοση για εμάς στο 1.57.

45' Προηγηθήκαμε νωρίς στο 3. Είχαμε όλες τις πρωτοβουλίες και ότι έκανε η Plymouth ήταν μετά το 35. Ήρωας ο τερματοφύλακάς της, έδιωξε πολλά σίγουρα γκολ. Σίγουρα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης. Αυτό είπα στους παίκτες.
90' Τέλος του παιχνιδιού. Ίδιο θέαμα με το πρώτο, 1 γκολ,

1 δοκάρι, 1 γκολ-οφσάιντ για Plymouth και με τον τερματοφύλακά της να γίνεται ήρωας. Αύριο είναι η κλήρωση του επόμενου γύρου. Ας ΜΗΝ είναι από Πρέμιερ... Και από Τσάμπιονσιπ αν γίνεται... Υπάρχουν και κάτι ωραιότατες τοπικές ομάδες... Μούρλια! Ο επόμενος αγώνας είναι εξαιρετικά δύσκολος, με Bournemouth και δε μας βλέπω να γυρνάμε στις νίκες για το πρωτάθλημα...

Image

Σήμερα η κλήρωση, με 50 ομάδες μέσα... Οι μεγάλες ομάδες δεν μπαίνουν ακόμα στο παιχνίδι, καλό αυτό. Η θεά τύχη μας έκανε τη τύχη αυτή τη φορά... Παίζουμε με Mansfield Town από 5η κατηγορία, η Πρέμιερ ερασιτεχνική(Κόνφερενς). Έφτανε το δύσκολο ματς με Bournemouth. Ευτυχώς ήταν εντός. Ήμασταν φαβορί με 2.25. Έπρεπε να υπερασπιστούμε τον τίτλο του φαβορί.

8' Αυστηρή κόκκινη κάρτα υπέρ μας.
45' Προηγούμαστε 2-0 με 2 γκολ στο 37' και στο 39' από το ίδιο σημείο στη περιοχή στη κλειστή γωνία. Πολύ αδύναμοι οι αντίπαλοι, δύσκολα το γυρνάνε.
90' Πολύ πιο επιθετική η Bournemouth στο β', κατάφερε απλά να μειώσει σε 2-1.

Image

Είμασταν 9οι σε ισοβαθμία μέχρι την 6η θέση. Παίζαμε μετά με Oldham. Ήταν ευκαιρία που δεν έπρεπε να χαθεί...

Image

To be continued...
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
User avatar
tsigou10
Coach
Coach
Posts: 2984
Joined: Wed Nov 14, 2012 3:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης , Ίντερ , Μπάρι
facebook προφίλ: george.tsigou
Status: Χειρότεροι απο αυτούς που δεν έχουν χιούμορ είναι αυτοί που νομίζουν ότι έχουν.
Location: Aμπελόκηποι Θεσ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλα τα πάμε !
Με δύο-τρεις μεταγραφες ακομα χτυπάμε θέσεις ανοδου ;)
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δικη σου η ανοδο !
Image
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με την Oldham ήμασταν φαβορί στο 2. Δεν θα ήταν όμως εύκολο. Με τα εντός έδρας η Oldham έχει ένα θέμα, αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα…

45’ Απογοητευτικό. Κάναμε 1 φάση και βάλαμε 1 γκολ, και μας ισοφάρισαν εύκολα. Δε μπορούμε να κρατήσουμε τη μπάλα καθόλου… 1-1
90’ Λίγο καλύτερα από το πρώτο. Ξαναπροηγηθήκαμε αλλά ξαναισοφαριστήκαμε γρήγορα. 2-2.

Image

Ο αγώνας με την Brentford έφτασε. Θα είναι το τελευταίο ματς του Delaney αφού τελειώνει ο δανεισμός του. Θα κοιτάξω να τον ξαναδανειστούμε…
Πάλι είμαστε φαβορί στο 2. Καταντάει αηδία… Θέλουμε νίκη… Εκτός ο αμυντικός Tom Eastman, τραυματίας.

45’ Άσχημος αγώνας και βαρετός. Κρατάμε κατοχή, κάνουν φάουλ αλλά δεν γίνονται φάσεις. Προηγηθήκαμε με κεφαλιά του Delaney από κόρνερ του Wordsworth. Στο προηγούμενο ματς και τα 2 γκολ έτσι μπήκαν με ασίστ του Wordsworth από κόρνερ… Ω ρε τρέλα…

90’ Πιο θεαματικό το δεύτερο ημίχρονο, η Brentford δεν απείλησε ιδιαίτερα και εμείς καταφέραμε να βγάλουμε τον Morrison τετ-α-τετ και να πλασάρει όμορφα για το τελικό 2-0. Αυτό μας σκαρφαλώνει στην 4η θέση, αλλά τώρα έχουμε εμείς αγώνα παραπάνω από τους περισσότερους… Επόμενος αγώνας με την Walsall . Τελικά ότι θέση και να είσαι κάθε αγώνας είναι τελικός. Μας έχει δοθεί αναπάντεχη ευκαιρία να είμαστε στα play-offs για άνοδο. Δε πρέπει να τη χάσουμε. Και αν δεν ανέβουμε φέτος, του χρόνου αν συνεχίσουμε έτσι είναι πολύ πιθανό…

Image

Ήρθε ο αγώνας με την Walsall. Ω ναι πάλι φαβορί στο 2. Αλλά αν κερδίζουμε συνέχεια δεν έχω πρόβλημα. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί, η βαθμολογία είναι εύθραυστη. Ο 1ος με τον 7ο έχουν διαφορά 5 βαθμών. Από τη κορυφή μπορεί να βρεθείς στο καναβάτσο…
45’ Μόνο εμείς υπάρχουμε μέσα στον αγώνα, επιθετικά τουλάχιστον. Η Walsall κρατούσε καλά μέχρι το 40’ όπου και ο Sears σκόραρε. 1-0

90’ Ίδιοι ρυθμοί με το πρώτο, η Walsall δεν προσπάθησε να σώσει κάτι, και ο Massey χωρίς να δυσκολευτεί έκανε το τελικό 2-0. Είμαστε προσωρινά στη 2η θέση. Μόλις συνέλθω από το ευχάριστο σοκ θα αρχίζω να πανηγυρίζω… Και ο επόμενος αγώνας είναι σχετικά εύκολος. Με Stevenage εκτός.

Image

Η μέρα του αγώνα με την Stevenage έφτασε…

-Καλημέρα Mark…
-Καλημέρα αφεντικό… Πως πάς;
-Μια χαρά… Για πες μου τις αποδόσεις του αγώνα… Η μάλλον άσε ξέρω είμαστε φαβορί στο 2.
-Όχι κύριε, είμαστε αουτσάιντερ. 2.63.

Αυτό με προβλημάτισε. Παίζαμε με βαθμολογικά τουλάχιστον, κατώτερη ομάδα(17η) και το είχε για ντέρμπι. Δε πειράζει όμως, πάμε για τη νίκη. Δεν πρέπει να πέσουμε βαθμολογικά τώρα που ανεβήκαμε. Αν και το πρωτάθλημα έχει ακόμα πολύ δρόμο. 46 αγωνιστικές είναι αυτές...
Θα παίξουμε επιθετικά να διαψεύσουμε τα προγνωστικά. Αν δείξει ότι δεν τραβάει και πάμε να φάμε εμείς γκολ, τότε αλλάζει... Με αμυντικό 4-4-2 η Stevenage δείχνοντας να φοβάται…

45’ Παρόλη την 62% κατοχή δε καταφέραμε και πολλά, αφήνοντας την Stevenage να κάνει σημαντικές φάσεις. Είχαμε και τραυματισμό του Clingan. Αλλάζουμε την τακτική σε κανονική να αποφύγουμε δυσάρεστες εκπλήξεις…

90’ Καταφέραμε να προηγηθούμε στο 68’, να χάσουμε 2 δοκάρια, και να ισοφαριστούμε… Η παλιά κακή Colchester… Είμαστε ακόμα 2οι , αλλά πολλοί έχουν αγώνα λιγότερο…

Image

Σε 4 μέρες παίζαμε εκτός πάλι με την Coventry(3η). Αυτός και αν είναι τελικός… Και ο Clingan έξω για 5 μήνες… Τέλεια… Και μετά την Coventry είχαμε εντός την Swindon(4η)… Σκοπός οι 2 βαθμοί, ή με άλλα λόγια να μη χάσουμε σε κανέναν από τους 2.
Με την Coventry ήμασταν αουτσάιντερ με 2.63. Ελπίζω να το διαψεύσουμε…

45’ Απογοητευτικό πρώτο μέρος με την Coventry να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, την κατοχή, και να έχει και ένα γκολ μη αφήνοντάς μας να κάνουμε το οτιδήποτε καλό.

90’ Πιο χάλια πεθαίνεις. Βγάλαμε με τον Mark ομάδα μπροστά και δεν έγινε ούτε μια φάση. Και στην εκπνοή ήρθε το 2-0. Γυρίζουμε όλο και πιο πολύ στο κακό μας εαυτό…

Image

Ο αγώνας με την 3η πλέον και εμάς 5ους, Swindon, δεν έπρεπε να είναι τίποτα άλλο παρά νίκη… Αλλιώς τα πράγματα σκουραίνουν άσχημα…

Ήμασταν φαβορί λόγω έδρας, με 2.50. Έχουμε ελπίδες για κάτι καλό… Θα επικεντρωθούμε στην άμυνα. Αν μας παίρνει θα προσπαθήσουμε για γκολ… Η Swindon με 4-5-1… Για να δούμε…

45’ Εδώ φαίνεται για πολλοστή φορά η κακή λειτουργία της ομάδας απέναντι σε καλύτερες ομάδες. Φάγαμε γκολ με πέναλτι και ισοφαρίσαμε με αυτογκόλ. Αλλά η Swindon έχει 9 σουτ και 6 από αυτά στο στόχο ενώ εμείς 2 σουτ και κανένα στο στόχο. Το γυρνάμε σε 5-3-2 και σε τελειωτική άμυνα και ο Θεός βοηθός.

90’ Είχαμε το Θεό μπάρμπα. Είχαμε φάουλ κοντά στο ημικύκλιο στο 89’ και η Swindon καιγόταν για γκολ. Οπότε ο τερματοφύλακας πήγε ο ίδιος μέχρι το κέντρο τη μπάλα για να μη καθυστερεί, και πριν προλάβει να γυρίσει βάλαμε γκολ από τα 40+ μέτρα… Και το κρατήσαμε σε ένα εφιαλτικό 3λεπτο καθυστερήσεων! Μια νίκη που σε καμιά περίπτωση δε μας άξιζε. Είμαστε πλέον 3οι σε ισοβαθμία με την 2η Coventry. Αν είναι να ανέβουμε, καλύτερα να βγούμε 2οι και να ανέβουμε απευθείας παρά σε play off, που είμαστε ικανοί για το χειρότερο.

Image

-Mark φέρε βαθμολογία.
-Ορίστε αφεντικό. Δε νομίζω ότι πρέπει να έχουμε παράπονο.

Image

-Πιστεύεις ότι μπορούμε να ανέβουμε;
-Φυσικά αφεντικό!
-Τότε θέλουμε 1η ή 2η θέση. Να αποφύγουμε τα play-off.

Επόμενος αγώνας με την Mansfield για FA Cup. Θα ήταν ένα διάλλειμα αλλά μετά έχουμε πάλι πρωτάθλημα. Έχουμε φτάσει στα μέσα σχεδόν της σεζόν αισίως στην 3η θέση. Μπορούμε…

To be continued…
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συνεχισε ετσι.Μπορεις την ανοδο !
Image
Post Reply

Return to “Περιφερειακό”