Yeovil Town are more than a club

Post Reply
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Συνεχίζουμε ακάθεκτοι χωρίς να δεχτούμε κανένα γκολ! Μπράβο! Οι Ιταλοί είναι μεγάλοι!
User avatar
Lets_Go_Reds
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3069
Joined: Mon Dec 10, 2012 8:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: LFC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπράβο για την μαγική πορεία Jake!
Off Topic:
Μπορεί να είναι τελευταία χρονιά της ιστορίας,αλλά το save ελπίζω να το συνεχίσεις..Είναι κρίμα ;)
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η τελευταία μας ευρωπαϊκή παράσταση στο Huish Park για το 2015, μας έφερε αντιμέτωπους με την Kobenhavn.

Μας έκανε απλώς η ισοπαλία, για να εξασφαλίσουμε την πρώτη θέση του ομίλου και μια ευνοϊκότερη κλήρωση για τους "32". Η αντίπαλός μας από την άλλη ήθελε πάση θυσία την νίκη, και ήττα του Ajax στο άλλο παιχνίδι για να πάρει την δεύτερη θέση.

Ο Robben άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ό λεπτό, για να έρθει ο Paloschi στο 44' και στο 65' να εδραιώσει την νίκη μας. Παράλληλα o Ajax νικούσε την Cluj στο άλλο παιχνίδι και εξασφάλιζε την 2ή θέση.

Image

Την επόμενη κιόλας μέρα ήταν η κλήρωση των δύο επόμενων γύρων της διοργάνωσης. Φόρεσα το τυχερό μου σώβρακο, μάζεψα όλα τα γούρια μου και ετοιμάστηκα για το καλύτερο ή το χειρότερο.

-Είσαι πολύ...τυχερός.
-Δεν θα το έλεγα. Ολα ήταν αποτέλεσμα της προετοιμασίας μου.
-Ναι, σωστά.
-Έχουμε ανοιχτό δρόμο μέχρι τους "8", Terry. Δυσκολεύομαι να το πιστέψω.
-Αμ, εγώ; Με τα ψέμματα φτάσαμε μέχρι εδώ, και με τα ψέμματα μπορούμε να κάνουμε και πορεία. Σε ποιον να το πεις και να το πιστέψει;
-Δεν πρέπει να χαλαρώνουμε όμως. Η μία πρωταθλήτρια Βελγίου...
-Ελβετίας.
-Το ίδιο είναι. Και η άλλη ή η Southampton ή η πρώην πρωταθλήτρια Λιχτενστάιν.
-Γαλλίας.
-Το ίδιο είναι.
-Δεν θέλω καν να φανταστώ γιατί είναι το ίδιο στο μυαλό σου αυτό, πάμε παρακάτω.

Στους "32" θα αντιμετωπίζαμε την Basel, ενώ στον επόμενο θα αντιμετωπίζαμε είτε την εγχώρια αντίπαλο Southampton, είτε την Montpellier. Όπως και να το δεις για μια ομάδα σαν και εμάς, σε κάθε κλήρωση φαινόταν πως ο Θεός μας αγαπούσε.

Πάρα πολύ.

Image
Image
Spoiler: show
Image
Και μιας και αναφέρθηκε η Southampton, το επόμενο ματς μας στο πρωτάθλημα ήταν απέναντι τους.

Δύο γκολ, δύο Ιταλοί. Χρειάζεται να πω τίποτα παραπάνω;

Image

Μετά και την επέκταση του γηπέδου, δεν είχε περάσει αγώνας χωρίς sold-out. Οι κάτοικοι του Yeovil μας στήριζαν από την αρχή, και κάθε φορά όλο και περισσότερο.

Κόντρα στην West Ham, η ατμόσφαιρα ήταν άλλη μια φορά εκπληκτική. Εμείς πιέσαμε, δυσκολευτήκαμε, αλλά πήραμε άλλη μια νίκη.

Image

Τελευταίο ματς για τον πρώτο γύρο απέναντι στην Arsenal. Δεν έχω καλό προαίσθημα.
Spoiler: show
Image
Όλα τα ωραία, κάποτε τελειώνουν.

to be continued...
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Πολύ καλή κλήρωση! Μακάρι να πάμε όσο πιο μακρια γίνεται.
Για να δουμε τι θα γινει στο ματς με την Αρσεναλ..
Nick_dox
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Thu Sep 13, 2012 8:52 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ειναι το πρωτο post που κανω στο forum (και μαλλον και το τελευταιο!) Παρακολουθω τις ιστοριες γενικα, αλλα η δικη
σου μου εχει τραβηξει το ενδιαφερον περισσοτερο απο τις αλλες, λογω της διαφορετικοτητας παρουσιασης και των
χαρακτηρων της.

Ομως εχω μια ερωτηση, οταν γραφεις εχεις υποψην σου το διδυμο Μπράιαν Κλαφ και Πίτερ Τέιλορ;
Ο πρωτος χαρισματικος, αντισυμβατικος, εκκεντρικος, με εκρηκτικο χαρακτηρα και ο αλλος ο βοηθος του εργατικος,
γνωστης του αντικειμενου, προσγειωμενος. Γενικα, σαν να λεμε ηρθαν και κουμπωσαν, αλληλοσυμπληρονωνταν και
τους ενωνε μια μεγαλη φιλια!

Για οσους δεν γνωριζουν ο Κλαφ εγινε προπονητης της Ντερμπι Καουντι των αρχων της δεκαετιας του '70 όπου αφου την ανεβασε στην πρώτη κατηγορία κατέκτησε το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία της, αλλά και της εκπληκτικής Νοτιγχαμ Φορεστ στα τελη της δεκαετιας που πηρε δυο συνεχομενα Κυπελλα Πρωταθλητριων!
Ο Κλαφ θεωρειται μια απο τις πιο χαρισματικες προσωπικοτητες που ανεδειξε ποτε το αγγλικο ποδοσφαιρο.

Συγγνωμη για το μεγαλο post αλλα ηθελα να μου λυσεις την απορια μου αυτη αν θες.
Οσο για την ιστορια σου ειναι πολυ καλη, βαδιζεις στα χναρια του μεγαλου Κλαφ και της Ντερμπι Καουντι, συνεχισε να γραφεις, καλη συνεχεια!
User avatar
dem0nhunter
Backup
Backup
Posts: 895
Joined: Mon Feb 27, 2012 6:00 pm
Football Manager της ομάδας: Botswana U20
Αγαπημένη Ομάδα: Ο.Σ.Φ.Π., Arsenal
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

στο πρωτάθλημα πας -traino, ενώ στο γιουρόπα υπάρχει μέλλον με τέτοιες κληρώσεις. καλή συνέχεια :-D
User avatar
allegroPG
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 335
Joined: Tue Jan 01, 2013 5:21 pm
Football Manager της ομάδας: FK Mladost Lucani
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΕ Ηρακλής 1908
facebook προφίλ: allegro.PG
Status: Παραδίδω μαθήματα προπονητικής!
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

+1
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

THE CONTRACT RENEWAL

Ό,τι αρχίζει ωραία, τελειώνει με πόνο.

Ένα μαγικό αήττητο σερί που κρατούσαμε από τον Φεβρουάριο, ένα σερί που μας έφερε στην 5ή θέση και στο Europa, ένα σερί που μας κρατάει στην πρώτη θέση θα τελείωνε με τον πλέον άσχημο τρόπο.

Στην έδρα μας, χωρίς να σκοράρουμε, και κόντρα στην ομάδα που μας κυνηγούσε κυρίως στην πρώτη θέση.

Δεν παίξαμε άσχημα, όμως μάλλον φοβήθηκα το ματς περισσότερο από όσο έπρεπε. Όμως πρέπει να προχωρήσουμε.

Image

Πριν αποχαιρετήσουμε το 2015, έπρεπε να κερδίσουμε την Tottenham. Και το κάναμε. Με τον πλέον εκκωφαντικό τρόπο.

Image

Μετά το περσυνό Χριστουγεννιάτικο τραπέζι, που για όποιον δεν θυμάται είχαμε φιληθεί με τον Terry. Ώπα, φιληθεί έγραψα; Πλακωθεί εννοούσα, μετά το περσυνό τραπέζι λοιπόν ο Burbeary αποφάσισε φέτος να μην φέρει αλκοολούχα ποτά, που όπως καταλαβαίνετε κατέστρεψε την ατμόσφαιρα και τις όποιες ελπίδες για διασκέδαση.

-Πως περνάτε παιδιά;
-Τέλεια.
-Δεν σε βλέπω ενθουσιασμένο McKondwell, δεν περνάς καλά;
-Όχι, μια χαρά είμαι. Αυτή η σόδα είναι εξαιρετική.
-Χαίρομαι, πάω να μιλήσω με τους παίκτες λίγο, έρχομαι σε λίγο.
-Πρόσεχε μην πετάξεις καμιά μπαρούφα.
-Τι είπες; Δεν σε άκουσα.
-Καλά να περάσεις λέω. Πρήχτη. Επ, Terry. Έλα εδώ.
-Τι είναι;
-Πρέπει να μιλήσουμε για την ανανέωση του συμβολαίου σου.
-Α, ναι, ήθελα και εγώ να σου μιλήσω για αυτό.
-Εντάξει, εγώ πρώτος. Πότε θα υπογράψεις;
-Ξέρεις, δεν ξέρω. Νομίζω ότι μεγάλωσα πια. Δεν μπορώ να κάθομαι αιώνια εδώ και να σε νταντεύω. Πρέπει να μεγαλώσεις και εσύ, και εγώ να δοκιμάσω αλλού την τύχη μου.
-Δεν σε καταλαβαίνω.
-Νομίζω πως δεν θα ανανεώσω.

"Είπε και πήγε προς τον μπουφέ. Η καρδιά μου σχεδόν συνετρίβη. Δεν θα ανανεώσω; Τι σημαίνει αυτό; Σοβαρέψου McKondwell, σκέψου. Τώρα ήρθε η ώρα να δράσσεις. Η βραδυά μόλις απέκτησε νόημα."

-Ξέρεις Terry το σκέφτηκα και εγώ αρκετά.
-Τα πέντε λεπτά που πέρασαν από όταν έφυγα δεν νομίζω να ήταν αρκετά.
-Μην με διακόπτεις. Το σκέφτηκα και συμφωνώ. Εγώ δεν σε χρειάζομαι, άχρηστος είσαι ούτως ή άλλως. Θα πάω για κάποιον σοβαρό βοηθό όπως τον Queiroz, τον Karanka ή τον Ten Cate. Εμένα με παρακαλάνε όλοι αυτοί ξέρεις.
-Ανχα. Με την ευχή μου.
-Δεν έχεις να πεις τίποτα άλλο;
-Όχι.
-Χμμμ.

"Απομακρύνθηκα. Η πρώτη επίθεση έπεσε στο ισχυρό τείχος του Skiverton. Μάλλον υπερέβαλλα. Πρέπει όμως να συνεχίσω τον πόλεμο. Θα γράψω λίστα με βοηθούς που με έρχονται και θα ζητήσω την γνώμη του. Ναι αυτό θα κάνω."

-Terry.
-McKondwell.
-Σκέφτηκα πως ως τωρυνός βοηθός μου θα ήθελες να με βοηθήσεις να βρω τον διάδοχό σου. Ίσως υπερέβαλλα λίγο λέγοντας για Queiroz και Karanka. Αλλά πραγματικά χρειάζομαι την βοήθειά σου. Ορίστε μια λίστα με ονόματα που σκέφτηκα, και για τους οποίους θα ήθελα την άποψή σου.
-Αμέ. Για να δω. Όχι. Όχι. Όχι. Όχι. Σίγουρα όχι. Όλοι όχι.
-Γιατί;
-Ψάξε στον τηλεφωνικό κατάλογο για baby sitter καλύτερα.

"Δεύτερο χτύπημα κάτω από την ζώνη. Οι ορδές των Orc μου δεν διαπερνούσαν το μαγικό τείχος που είχαν χτίσει τα ξωτικά του. Έπρεπε να το κάνω με τον τρόπο που ξέρω εγώ."

-Terry.
-McKondwell.
-Το σκέφτηκα πολύ καλά, και νομίζω πως πρέπει να σε βοηθήσω. Πήρα μερικά τηλέφωνα, και μίλησα με προέδρους που θα ενδιαφέρονταν για να σε εντάξουν στο δυναμικό τους. Πιστεύω πως θα βρεις τις επιλογές μου, αρκετά ενδιαφέρουσες.
-Gotenborg, Helsinborg, Malme, όλες αυτές είναι στην Σουηδία.
-Ναι, έχει εξαιρετικό καιρό από ότι ακούω.
-McKondwell, χωρίς παρεξήγηση έχω ήδη αποφασίσει που θα πάω. Μάλιστα προτιμώ να μείνω Αγγλία. Τα έχω συμφωνήσει με τον πρόεδρο της ομάδας, αύριο θα υπογράψω το συμβόλαιό μου.

"Το τρίτο κύμα επίθεσης όχι απλώς ηττήθηκε, αλλά έπεσε και μαζικά στην τάφρο του κάστρου Skiverton. Είχα λίγες ελπίδες. Όμως κρατούσα ένα τελευταίο χαρτί. Δύο γουλιές από το ουίσκυ που κρατάω πάντα μαζί μου και έφυγα. Θέλει θάρρος αυτό που θα κάνω. Κάτι που δεν έχω ξαναδοκιμάσει ποτέ. Όλα για όλα."

-Terry.
-Τι είναι πάλι ρε McKondwell;
-ΜΗΗΗΗΝ ΦΥΓΕΙΣΣΣ. ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ TERRY. ΜΕΙΝΕ ΕΔΩΩΩ. ΑΑΑΑΑΑ. Είσαι πολύ σημαντικός για μένα και την ομάδα. Κάτσε εδώ.

"Αρχίζω να κλαίω. Αυτός ο άσσος είναι πολύ καλός για να πάει χαμένος."

-Τι έγινε εδώ; McKondwell; Κλαις;
-Burbaery, o Terry δεν ανανεώνει...
-Τι ανοησίες λες; Χθες ανανέωσε. Ήρθε στο γραφείο και υπέγραψε συμβόλαιο;
-Τι;
-ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.

"Και τότε το κατάλαβα. Είχα γελοιοποιηθεί."

-Σε μισώ.
-Το ξέρω.

Image

Και σαν να μην έφτανε η γελοιοποίησή μου, την οποία κάποιος έξυπνος τράβηξε βίντεο και ανέβασε στο ίντερνετ, άλλο ένα μαχαίρι τρύπησε την καρδιά μου. Έχασα το βραβείο του μήνα από τον Mancini.

Image

Τουλάχιστον στην αρχή του χρόνου κάτι πήγε καλά, αυτό για το κύπελλο και με οδηγό τον Robben καταφέραμε να κερδίσουμε την West Ham και να περάσουμε στον επόμενο γύρο.

Image

Eπόμενο ματς με την Norwich για τα ημιτελικά του Capital One Cup. Υποχρέωσή μας η νίκη, και το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό.

to be continued...
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε πραγματικά έσκασα στα γέλια στο διάλογο :D :D :D -ypoklinomai

Έκανες και εξομολόγηση σε πέτυχε στο αδύνατο σημείο xD -rofl -rofl
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Απίθανος πραγματικά! Φανταστικοί οι διάλογοι που προσφέρουν πολυ γελιο!
Keep up the great work!
User avatar
allegroPG
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 335
Joined: Tue Jan 01, 2013 5:21 pm
Football Manager της ομάδας: FK Mladost Lucani
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΕ Ηρακλής 1908
facebook προφίλ: allegro.PG
Status: Παραδίδω μαθήματα προπονητικής!
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εκπληκτικό το σενάριο! ;)
Sovjohn
Trialist
Trialist
Posts: 65
Joined: Thu Nov 08, 2007 4:03 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: I don't play FM anymore. I read stories!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θέλω να πω την άποψη μου. Καλά, πέραν του ότι έχεις βαλθεί να κάνεις τη Yeovil τη νέα Manchester United ή κάτι ανάλογο, είσαι θεός. Πραγματικά αν τα σενάριά σου έβγαιναν σε μορφή web comic ή κάτι τέτοιο, θα είχες σοβαρές πιθανότητες να γίνεις πλ...να βγάλεις λεφτά απ' το ταλέντο! :D

Δεν είναι μόνο η ποιότητα των διαλόγων, είναι η απεικόνισή τους με Βρετανικό humour το οποίο εύκολα θα έστεκε σε BBC mini-series ας πούμε. Δεν ξέρω ποια η σχέση σου με το British way of thinking, μπορεί να σπούδασες εκεί, να μένεις εκεί, ή απλά να έχεις δει πολύ Αγγλικό κινηματογράφο και τηλεόραση, αλλά 'ντάξει:

Kudos.

-foumarw
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κόντρα στην Norwich, o Robben συνεχίζει να ηγείται, ανοίγει το σκορ, ο Fabbrini σκοράρει στο φινάλε και με το 0-2 στις αποσκεύες μας, ετοιμαζόμαστε για μια πιο εύκολη ρεβάνς, και με το ένα πόδι στον τελικό.

Image

Θυμάστε πως άρχισε ο πρώτος γύρος φαντάζομαι. Λογικό είναι να καταλάβατε και πως αρχίζει και ο δεύτερος. Αυτό αφήνει μόνο μια επιλογή. Επόμενος αντίπαλος η Liverpool. Οι εμφανίσεις του πρώτου γύρου δημιούργησαν ελπίδες, και υψηλές φιλοδοξίες. Για όλους.

Με μια ηγετική εμφάνιση επιθετικά και αμυντικά, μιας και η Liverpool έκανε μόλις 1 σουτ, και με τον Gabbiadini να σκοράρει ξανά πήραμε άλλη μια μεγάλη νίκη.

Image

Οι υψηλές απαιτήσεις που δημιουργήθηκαν λοιπόν, είχαν αντίκτυπο και στον πρόεδρο, ο οποίος μας έδωσε έξτρα ρευστό για μεταγγραφές, αλλά ζήτησε και το κάτι παραπάνω.

Εγώ είμαι πλήρως ευχαριστημένος με την ομάδα μου. Όμως με τα ματς σε Αγγλία και Ευρώπη να αυξάνονται, το καλό rotation, και η ύπαρξη ισχυρού πάγκου είχαν μεγάλη σημασία. Έτσι προχωρήσαμε σε δύο μεταγγραφές από τις ομάδες του Manchester. Αρχικά πήραμε δανεικό τον Scott Sinclair, ενώ αγοράσαμε τον Michael Carrick, που παρότι έχει πατήσει τα 34 φάνηκε να ενθουσιάζει τους οπαδούς.

Image
Spoiler: show
Image
Image
Image
Spoiler: show
Image
Με το ρόστερ ήδη γεμάτο βέβαια κάποιοι θα έφευγαν. Ο κλήρος έπεσε στον Dorrans, του οποίου ακυρώσαμε τον δανεισμό, και στον Brady, που στείλαμε δανεικό στην Doncaster.

O επόμενος γύρος του κυπέλλου Αγγλίας, μας έφερε απέναντι σε μια παλιά γνώριμο, την Cardiff.

Image

Όμως πριν τον δεύτερο γύρο του ημιτελικού του Capital One Cup, και πριν το ματς με την Cardiff, είχαμε να αντιμετωπίσουμε την Everton.

Gabbiadini-Paloschi σκόραραν ξανά, όμως αυτή την φορά αμυντικά κάναμε λάθη, και στο 84' από στημένη φάση ο Barkley ισοφάρισε στο τελικό 2-2.

Image

Η Norwich θα ερχόταν στην έδρα μας για την ρεβάνς. Ήμασταν στον τελικό κατά ένα μεγάλο ποσοστό, εκεί που βρέθηκε ήδη η Southampton μετά τις δύο ισοπαλίες με την Arsenal (2-2 εντός έδρας και 3-3 εκτός), και αν δεν τα θαλασσώσουμε θα έχουμε μία πρώτης τάξεως ευκαιρία για έναν τίτλο.

to be continued...
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Συνεχίζουμε καλά στο πρωταθλημα. Δεν πειράζει η ισοπαλία με την Εβερτον.

Γιατί νομίζω πως θα στραβοπατήσουμε με τη Νόριτς στον τελικό? :/
User avatar
nirax
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sat Feb 11, 2006 2:50 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eυρώπη μπορούμε να περάσεουμε εύκολα και τους δύο γύρους
Καλα έκανες και δυνάμωσες το roster έχουμε πολλά παιχνίδια μπροστα και θα μας χρειαστει μεγάλος πάγκος
Mια φορά στην Ιταλία viewtopic.php?f=356&t=37724
Post Reply

Return to “FL1”