AEK

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
dk2991
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2152
Joined: Thu Dec 01, 2011 11:56 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: 21-4-2013
Location: FM-Land
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Image

:arrow: Εισαγωγή:
Στο φετινό FM, η ΑΕΚ πιθανότατα είναι ένα από τα μεγαλύτερα challenge του παιχνιδιού (για εμένα το δεύτερο μεγαλύτερο μετά την Rangers). Μία ομάδα με μεγάλη ιστορία, με φιλάθλους και καταδικασμένη να πρωταγωνιστεί, διάγει την χειρότερη περίοδο στην ιστορία της από το 1924, όταν και ιδρύθηκε. Η κάκιστη οικονομική κατάσταση της ομάδας, το απαξιωμένο ρόστερ και η μακροχρόνια αποχή από τους τίτλους έχουν οδηγήσει τον σύλλογο σε μία παρακμιακή φάση. Ποιος είναι ο δικός σου σκοπός; Μα φυσικά να επιστρέψεις τον δικέφαλο στην κορυφή! :D

:arrow: Στόχοι της ομάδας:
Όπως ανέφερα, η ΑΕΚ είναι καταδικασμένη να πρωταγωνιστεί. Αυτό αποτυπώνεται και στο αγαπημένο μας παιχνίδι. Ο πρόεδρος της ομάδας και θρύλος των γηπέδων Θωμάς Μαύρος θέτει ως μίνιμουμ στόχο την ευρωπαϊκή έξοδο.

Image

Είναι γεγονός πως ο στόχος αυτός κρίνεται δύσκολος, ειδικά με τις συνθήκες που επικρατούν στην ομάδα.

:arrow: Το ποδοσφαιρικό τμήμα:
Η κατηγορία αυτή θα χωριστεί σε δύο μέρη. Το πρώτο μέρος σχετίζεται με το τεχνικό επιτελείο, ενώ το δεύτερο με τους παίκτες που απαρτίζουν το ρόστερ μας. Ξεκινάμε με το τεχνικό επιτελείο, το οποίο εύκολα μπορεί να βελτιωθεί αρκεί να ψάξουμε αρκετά καλά.

1)Τεχνικό επιτελείο
Image
Τα πράγματα είναι λίγο πολύ απλά. Όσοι προπονητές δεν μπορούν να προσφέρουν σε έναν τομέα της προπόνησης παραπάνω από τρία αστέρια, αυτομάτως αποχωρούν από τον σύλλογο. Επί της ουσίας, οι μόνοι που κράτησα ήταν οι Μανώλης Παπαδόπουλος (Tactics 3,5*), Γιώργος Πηδουλας (Fitness 3,5*) και Daniel Batista (Ball Control 3,5*). Σε ορισμένα save, ο προπονητής τερματοφυλάκων Χρήστος Αρβανίτης "βγάζει" 3,5*. Αν σας τύχει κάτι τέτοιο, τότε είναι στην δίκη σας διακριτική ευχέρεια το αν θα παραμείνει στον σύλλογο. Εγώ κράτησα και τον Δημητρέλο σαν DoF, κυρίως διότι δεν έχω ακόμη την εμπειρία να κρίνω ποια attributes είναι απαραίτητα για τη θέση αυτή. Ωστόσο, όσες δουλειές του ανέθεσα, τις έφερε εις πέρας με επιτυχία. Από τους physios, μόνο ο Πανταζής μένει, οι υπόλοιποι κρίνονται ανεπαρκείς.

Επειδή θέλω να παίζω με έναν σχετικό ρεαλισμό, αποφάσισα οι προπονητές που θα φέρω να είναι μόνο Έλληνες. Αυτό φυσικά αποτελεί δική μου απόφαση, η οποία και δυσκολεύει αρκετά την εύρεση κατάλληλων τεχνικών. Σίγουρα κάποιος που θα κοιτάξει στο εξωτερικό θα μπορέσει να βρει εξαιρετικές λύσεις. Θα αφιερώσω την επόμενη παράγραφο στην ενδεικτική αναφορά ορισμένων προπονητών από την Ελλάδα που μπορούν να προσφέρουν και να έρθουν στην ΑΕΚ.

Assistant Manager: Leonidas Dimitrakopoulos, Giorgos Karagiannis
Fitness Coach: Thodoros Eleftheriadis, Giorgos Ketikidis, Nikos Kafetzis
GK Coach: Apostolos Terzis, Kostas Chaniotakis
Scout: Stelios Manolas, Miltos Karatzas (Cheif Scout), Vasilis Borbokis, Giannis Pavlopoulos, Kyriakos Tochouroglou
Coach: Andreas Lagonikakis, Giorgos Papandreou, Ilias Poursanidis
Physio: Giorgos Ziogas, Giannis Atmatzidis

2) Team Squad:
Πρώτα να παραθέσω δύο εικόνες που αποτυπώνουν το σύνολο του ρόστερ της Ένωσης:

Image
Image
Μια πρώτη γρήγορη ματιά και αντιλαμβανόμαστε τα μεγάλα κενά που υπάρχουν. Καταρχήν, δεν υπάρχουν παίκτες που να αγωνίζονται στα άκρα! Αυτό μας αναγκάζει να κινηθούμε σε ένα σύστημα που θα στηρίζεται σε ανάπτυξη από τον άξονα, με τρεις κεντρικούς χαφ και ένα επιθετικό μέσο, ο οποίος θα υποστηρίζει τους δύο φορ της ομάδας.
Τώρα ας εμβαθύνουμε στις επιμέρους θέσεις.

Image
Έχουμε την τύχη να έχουμε δύο πολύ ικανούς τερματοφύλακες. Ωστόσο κρίνεται σκόπιμο να μείνει μόνο ένας. Αραμπατζής και Κωνσταντόπουλος είναι καλοί, αλλά δεν μας χρειάζονται δύο βασικοί κίπερ στο ρόστερ, και επιπλέον έχουμε και το παράδοξο οι δύο παίκτες να καταναλώνουν κοντά στο 20% του διαθέσιμου μπάτζετ μισθών. Οπότε ένας φεύγει. Δική μου εισήγηση είναι να φύγει ο Dimi. Είναι μεγάλος σε ηλικία, βρίσκεται στον τελευταίο χρόνο του συμβολαίου του και ο Αραμπατζής έχει το πλεονέκτημα ότι λογίζεται ως παίκτης HG, που προπονήθηκε στην ΑΕΚ. Οπότε ο Κωνσταντόπουλος αποχωρεί για περιορισμό εξόδων. Ο Μακρυωνίτης είναι μία μετριότητα, φεύγει δανεικός ώστε να μην μείνει στην δεύτερη ομάδα και "φάει" τη θέση του εξελίξιμου Δωριάδη. Ο Μοσχονάς είναι βελτιωμένος σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια, είναι και HG, οπότε μείνει και θα αποτελέσει τον δεύτερο κίπερ της ομάδας.

Image
Στην θέση του δεξιού οπισθοφύλακα τα πράγματα είναι απλά. Φανέλα βασικού στον Κοντοέ, μπακ απ ο Αρkούδας και οι υπόλοιποι δεν υπολογίζονται. Ο Βαλεντίνος Βλάχος δεν κάνει για τη θέση και δίνεται δανεικός, ενώ ο Ρίκκα δεν μπορεί να ανταποκριθεί στον ρόλο αυτό. Ο Τσουκαλάς φεύγει μαζί με τον Βλάχο για να πάρει παιχνίδια. Δεν δείχνει πως στο μέλλον θα μπορέσει να προσφέρει και κοιτάμε να τον διώξουμε οριστικά, αν μπορούμε.

Image
Το πρώτο μεγάλο κενό στο ρόστερ. Δεν υπάρχει καλός αριστερός μπακ. Ο Κοντοές μπορεί μεν να αγωνιστεί εκεί, αλλά αφήνει τρύπα στο δεξί άκρο της άμυνας, μιας και ο Αρκούδας δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Βασικός λοιπόν ο Λαγός, με μπακ απ τον Τσαμουρλίδη, τον οποίο ευχόμαστε να μην χρειαστεί να τον χρησιμοποιήσουμε ποτέ. Ο Νικολόπουλος φεύγει για την δεύτερη ομάδα, ενώ περιμένουμε πότε θα επιστρέψει από τον δανεισμό του ο Κύπριος Νικόλας Εγγλέζου, για να πάρει φανέλα βασικού. Ο Αρκούδας δεν προσφέρει σαν αριστερό μπακ.

Image
Βασικό δίδυμο για εμένα οι Yago και Μπουγαϊδης. Ο Πορτογάλος είναι ικανοποιητικός, ενώ ο Μαυρουδής είναι μεγάλο ταλέντο. Τρίτη επιλογή στα στόπερ ο Κουτρουμπής, ο οποίος θα χρησιμοποιηθεί σε ρόλο ροτέισον στην ομάδα. Η άλλη μεγάλη ελπίδα μας, ο Κώστας Βλάχος, λογίζεται ως τέταρτο στόπερ και θα του δοθούν σποραδικά παιχνίδια. Ο παίκτης θα προπονείται με την πρώτη ομάδα και συχνά πυκνά θα αγωνίζεται στις ρεζέρβες. Ο Τσούπρος φεύγει καθώς είναι ανεπαρκής, τον δίνουμε δανεικό. Ο Ματετζίδης είναι δανεικός από την αρχή του παιχνιδιού, ενώ οι Φέτσης, Agyriba δεν υπολογίζονται.

Image
Το ανέφερα και πριν και τώρα το διαπιστώνετε και μόνοι σας. Πλειάδα παικτών αγωνίζονται στον άξονα, πράγμα που μας αναγκάζει να αναζητήσουμε σύστημα με πολλά χαφ. Ο καλύτερος χαφ μας, και ικανότερος παίκτης στο ρόστερ, είναι ο Cordero. Καλό χαφ που βοηθά και ανασταλτικά, βοηθά στην κυκλοφορία της μπάλας και έχει καλή τεχνική. Τον χρησιμοποιούμε είτε σαν Box to Box, είτε σαν playmaker. Δεύτερος χαφ που παίρνει φανέλα βασικού ο Γιώργος Κατίδης. Υψηλό potential για τον νεαρό μέσο, ο οποίος μπορεί να παίξει σαν ανασταλτικός μέσος και σαν Box to Box. Ο Φούντας υπολογίζεται για playmaker (advanced), ενώ και οι Ρίκκα, Γροντής αναμένεται να έχουν ρόλο στην ομάδα. Ο Κοτσαρίδης φεύγει στην δεύτερη ομάδα, το ίδιο και ο νεαρός Νικολιάς, ενώ οι Agyriba, Φέτσης φεύγουν οριστικά με πώληση για να ελαφρύνουν το μπάτζετ, εξάλλου είναι μετριότατοι. Ο Κουρέλλας δεν υπολογίζεται σε αυτή τη θέση, όπως και ο Roger, αν και μπορούν να χρησιμοποιηθούν ελλείψει άλλων επιλογών.

Image
Στο σύστημα που επέλεξα μόλις ένας θα παίζει σαν AMC. Αυτός είναι ο Roger, που λογίζεται ως βασικός και αναντικατάστατος. Σε παλαιότερες εκδόσεις όλοι θέλαμε να τον διώξουμε, αλλά φέτος κρίνεται απαραίτητος. Δεύτερη επιλογή ο Κουρέλλας, ενώ και ο Φούντας μπορεί να αγωνιστεί σε αυτή τη θέση. Ο Καλογέρης φεύγει δανεικός, κυρίως επειδή δεν μπορούμε να τον πουλήσουμε, μιας και ήρθε φέτος. Μετριότατος παίκτης, δεν κάνει για το πρωτάθλημα μας. Και ο Γροντής μπορεί να δώσει λύσεις, αν λείπουν οι υπόλοιποι.

Image
Βασικοί οι Κατσικοκέρης και Furtado. Ο ένας target man, ο άλλος poacher/deep lying forward. Θα χρησιμοποιηθεί πολύ ο αθλητικός Χρήστος Παπαδημητρίου και ο Θωμάς Τσίτας. Αμφότεροι δείχνουν εξελίξιμοι. Ο Μιχάλης Παυλής είναι μέτριος αλλά μένει επειδή είναι ΑΕΚΑΡΑ ( :D ) σαν τελευταία επιλογή. Ο Σταμάτης πάει στην δεύτερη ομάδα και εν συνεχεία προσπαθούμε να απαλλαγούμε από τη παρουσία του μέσω πώλησης, ή έστω δανεισμού.

:arrow: Under 20 Team:

Image
Σε έντονο πλαίσιο είναι οι παίκτες που αξίζουν, που δείχνουν ότι έχουν μέλλον και μπορούν να αποτελέσουν την νέα φουρνιά παικτών στην ΑΕΚ. Ξεχωρίζω τον δανεικό αριστερό μπακ Εγγλέζου, τον φερέλπη τερματοφύλακα Δωριάδη και τον ακραίο μέσο Νίκο Κοζάκη. Ο Ναυπλιώτης έχει random stats και είναι πως θα σου "βγει" στην αρχή του παιχνιδιού. Σίγουρα μπορεί να καθήσει και μελλοντικά να πάρει θέση στο ροτέισον της πρώτης ομάδας.

:arrow: Σύστημα:

Image
Σε αυτό το σύστημα κατέληξα, κίνηση από τον άξονα, συμπαγής ομάδα, κοντινές αποστάσεις και πάσες χωρίς γιόμες και πολλές σέντρες. Επίσης, αφήνω τους παίκτες να σουτάρουν από μακριά, μιας και οι επιθετικοί μας δεν είναι αυτό που αποκαλούμε μηχανές των γκολ, το αντίθετο θα έλεγα. Τα μπακ μας έχουν την ευθύνη όλης της πτέρυγας, ενώ ο AMC τροφοδοτεί κυρίως τους φορ. Πίεση ψηλά ώστε να μην αφήνουμε τη μπάλα στους αντιπάλους και να τους αναγκάζουμε να καταφεύγουν σε μακρινά σουτ, να μην πατάνε περιοχή δηλαδή.

:arrow: Οικονομικά δεδομένα:

Image
Μόλις περάσει το καλοκαίρι, η ομάδα θα βρεθεί στο κόκκινο. Τα έξοδα είναι τεράστια, παρά το μικρό μπατζετ, ενώ τα έσοδα πενιχρά. Αποτελεί must η έξοδος στην Ευρώπη για να ανασάνουν έστω και λίγο τα ταμεία του συλλόγου. Από τις πωλήσεις παικτών δύσκολα θα βγάλουμε πολλά, εξάλλου είμαστε και νέα ομάδα με αποτέλεσμα να μην θέλουν να φύγουν πολλοί παίκτες. Ελπίδα μας είναι να μην χρεωκοπήσουμε, ώστε σιγά σιγά να ανακάμψουμε. Η πρώτη χρονιά είναι πολύ δύσκολη από κάθε άποψη. Μάλιστα, λόγω των οικονομικών μας, ο μέγιστοw αριθμός συνεργατών που μας επιτρέπει η διοίκηση να φέρουμε είναι ο ακόλουθος:

Image
Και εκεί, έχουμε περιορισμένες επιλογές και θα πρέπει να κινηθούμε συνετά.

:arrow: Η Ελπίδα:
Όλα φαντάζουν άσχημα στην ομάδα. Μα δεν είναι όλα όμως. Αν κάποιος έχει υπομονή και επιμονή, τότε σε βάθος χρόνου θα μπορέσει να κάνει μερικά σπουδαία πράγματα. Όταν φτιάχτηκε αυτή η ομάδα, οι παράγοντες της ΑΕΚ δήλωναν πως χτίζεται ρόστερ δεκαετίας. Και αυτό έχει αποτυπωθεί έντονα στο FM. Η ΑΕΚ είναι ένας μικρός παράδεισος ταλέντου, ακατέργαστου μεν, αλλά ταλέντου. Αν καταφέρει να κρατήσει κάποιος τους μικρούς που έχει τώρα το ρόστερ, μπορεί να δημιουργήσει μια άκρως επιτυχημένη και ανταγωνιστική ομάδα δίχως μεγάλο κόστος.

Τα ταλέντα της ομάδας είναι πάρα πολλά και τα αναφέρω. Στην άμυνα έχουμε τους Μαυρουδή Μπουγαϊδη και Κώστα Βλάχο, οι οποίοι δείχνουν πολλά υποσχόμενοι. Έχουμε και τον νεαρό μας κίπερ, τον Δωριάδη, ενώ περιμένουμε και την επιστροφή του ταχύτατου Νικόλα Εγγλέζου από την Κύπρο. Στα χαφ έχουμε τους Γιώργο Κατίδη, Ταξιάρχη Φούντα, Δημήτρη Γροντή, Αλέξανδρο Νικολιά, Φώτη Κέζο, Μάνθο Ναυπλιώτη, Νίκο Κοζάκη, Νίκο Κουρέλλα, ενώ στην επίθεση οι Θωμάς Τσίτας και Χρήστος Παπαδημητρίου μπορούν να προσφέρουν πολλά στο μέλλον.

Οι λάτρεις του youth development σίγουρα θα πρέπει να εξετάσουν την ΑΕΚ σαν μία πιθανή ομάδα να αναλάβουν. Η πρώτη χρονιά είναι κομβική και αν καταφέρετε να επιβιώσετε στην καρέκλα του προπονητή την πρώτη σεζόν, τότε θα μπορέσετε να κάνετε ένα δημιουργικό και απολαυστικό save.

Καλή επιτυχία σε όσους δοκιμάσουν να αναλάβουν την Ένωση!
Last edited by dk2991 on Thu Dec 20, 2012 4:41 pm, edited 1 time in total.
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

=D> =D> =D> =D> =D> =D>
User avatar
Simao_LFC
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 536
Joined: Sun Oct 28, 2012 9:33 pm
Football Manager της ομάδας: Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Λίβερπουλ,Μπράουνσβαιγκ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπράβο φίλε πολύ καλή ανάλυση!
User avatar
mitsosG21
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 458
Joined: Mon Oct 29, 2012 4:39 pm
Football Manager της ομάδας: Parma F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Barca, Liverpool, BVB
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλή ανάλυση
ImageImage
ImageImage
ImageImage


FM 13 Story : Impossible?
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Πολύ καλή ανάλυση της ΑΕΚ. Μπράβο και πάλι μπράβο. Γενικά μου αρέσουν οι ομάδες που δουλεύουν με πιτσιρικάδες κυρίως, κάτι που εφαρμόζω και στην αγαπημένη μου Milan. Όταν θα έχω κάνει 4-5 σεζόν μαζί της ( :D ), σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αναλάβω και την ΑΕΚ!
Ciric21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6927
Joined: Thu Sep 23, 2010 6:34 am
Football Manager της ομάδας: Coventry
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
facebook προφίλ: nik23s
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Παρα πολυ καλη αναλυση!

Κάποιες παρατηρήσεις:
i) Λαγος, Αραμπατζής, Κωνσταντόπουλος μπαίνουν σε διαπραγματεύσεις για νέα συμβόλαια με σημαντική μείωση.Ειδικά ο Λαγος υπογραφει με ~150k και οι αλλοι δυο με κατι λιγοτερο απο 250k.
ii) Συμφωνώ με την πώληση ενός ή ακόμα και των δυο τερματοφυλάκων.Υπάρχουν ελεύθεροι (Kingson, Αμπάρης, Douglas) που κοστίζουν λιγότερο από 50k και μπορούν να κάνουν την ίδια δουλειά.Το πρόβλημα είναι ότι κανεις δεν τους θέλει. :D
iii) Προσωπικά προτιμώ Κουτρουμπη απο Μπουγαιδη.
iv) Διαφωνώ με την παραμονη του Βλαχου και τον δανεισμο του Τσουπρου.Πιστευω θα ηταν καλυτερο να παει δανεικος ο 17χρονος ωστε να παρει παιχνιδια.Όσον αφορά τον Τσουπρο, αν και αργος, στους 6-7 αγώνες που τον χρησιμοποίησα μου έδειξε ότι είναι στο ίδιο επίπεδο με τους υπολοιπους κεντρικούς αμυντικούς.
Μια ομάδα Άλλη Εντελώς Κατάσταση
μια ατέλειωτη μες στην καρδιά επανάσταση
σε τρία γράμματα χώρεσε η ζωή μας
γιατί υπήρξε γνήσια σχέση μεταξύ μας.
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Ωραίος ο dk :thumbleft:
User avatar
FOX21
Backup
Backup
Posts: 958
Joined: Sat Dec 03, 2005 7:28 pm
Football Manager της ομάδας: AEK, Notts County
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Juventus
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

πάρα πολύ καλή ανάλυση φίλε!

και εγώ με την ΑΕΚαρα μας ξεκίνησα, να σας πω και εγώ τις εμπειρίες μου μέχρι την τρίτη αγωνιστική, μετά απο διπλό μέσα στην τούμπα και νίκη επί του πλατανιά ..

κατάφερα και μείωσα όλα τα ακριβά συμβόλαια (πλην Κωνσταντόπουλου που δεν δέχεται και μπήκε στην unwanted list)

έτσι κατάφερα να μειώσω το μπάτζετ και να μεταφέρω κάποιο ποσό για μεταγραφές.

Πήρα Eric Addo ελεύθερο για εμπειρία στα DCs και έκλεισα 1 DL και ενα ST δανεικούς (τους ποιους θα πάρετε είναι random πιστεύω, απλά παλέψτε για τον καλύτερο). Επίσης έχω κλείσει και 2 επιθετικούς για την επόμενη μεταγραφική περίοδο τσάμπα, που σημαίνει οτι μάλλον Παυλής και Fourtado την κάνουν για να μην ξεφύγει το μπάτζετ.

επίσης έδιωξα δανεικούς πολλούς μικρούς με 100% του συμβολαίου τους πληρωμένο για να μην τους πληρώνω τσάμπα.

τα συστήματα που χρησιμοποιώ είναι 3-5-2 ( 3 DC - 2 WB - 2 MC - 1 AMC- 2 ST) , 4-3-3 (4 άμυνα - 1 DM - 2 MC - 3 ST) & 4-4-2 ρόμβος (4 άμυνα - 1 DM- 2 MC- 1 AMC - 2 ST)
User avatar
AlphaHail
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 416
Joined: Wed Jul 04, 2012 11:47 am
Football Manager της ομάδας: Olympique Lyonnais
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια ειμαι ολυμπιακος..
και ειμαι αναμεσα σε Ολυμπιακο και ΑΕΚ..
Σκεφτομαι την ΑΕΚ γιατι την παρακολουθω στην φετινη της πορεια γιατι ειναι κριμα μια ομαδα με τετοια ιστορια να χαθει!
dk2991
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2152
Joined: Thu Dec 01, 2011 11:56 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: 21-4-2013
Location: FM-Land
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Σας ευχαριστώ όλους! :D

@Ciric
Οι μειώσεις είναι κάτι που εμένα δεν μου πολυβγαίνουν, πρέπει να είναι μεγάλης ηλικίας ο παίκτης για να δεχθεί να ρίξει τον μισθό του. Ο Λαγός για παράδειγμα σε εμένα ζητά αύξηση. Για τον Κουτρουμπη τώρα, για ροτέισον είναι καλός αλλά επειδή πιστεύω πάρα πολύ σε Μπουγαϊδη τον βάζω βασικό από τώρα για να ανεβάσει τα atts του. Πέρσι, αν θυμάσαι γίνονταν θηρίο, ενώ φέτος ξεκινάει από πολύ καλύτερες βάσεις. Για τον Βλάχο συμφωνώ μαζί σου, καθώς προχωρούσα τη σεζόν και επειδή δεν έχουμε πολλά ματς (ελλείψει Εuropa), δεν τον έβαλα πολύ στην βασική ενδεκάδα. Καλό θα ήταν, αν δεν τον βάζουμε μέσα, να τον δώσουμε σε μία ομάδα για να "ψηθεί". Βασική προϋπόθεση, να λογίζεται ως βασικός στο κλαμπ που θα πάει. Ο Τσούπρος σε εμένα δεν απέδωσε πάντως, πολύ αργός και "χάνει" εύκολα τον αντίπαλο φορ.
User avatar
AUTOBAHN
Amateur
Amateur
Posts: 119
Joined: Mon Oct 06, 2008 10:09 am
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραία ανάλυση...εγώ θέλησα να το κάνω πιο ρεαλιστικό και δεν άλλαξα τίποτα.Ούτε προπονητές ,ούτε παίκτες.Στην4η αγωνιστική πήρα δύο προπονητές ακόμη (Θωμάς Γιαννιτόπουλος και Ανδρέας Λαγωνικάκης).Παίζω με ρόμβο 4-4-2 και στην 8η αγωνιστική είμαι πρώτος με 19β (6-1-1) και γκολ 16-4.Τερμα έχω τον Αραμπατζή (έχει πρόβλημα στις αποκρουσεις,αλλά βγάζει αρκετά) και στοπερ ξεκίνησα Κουτρουμπη-Γιάγκο,αλλά 4η αγ.τραυματίστηκε ο Γιάγκο (2εβδομάδες)και έγινε βασικός ο Μπουγα και πάει καλά(βάζει και γκολ σε κόρνερ).Δεξιά Αρκούδας (καλά στημένα-σέντρα) και αριστερά Κοντοές (όπως στην πραγματική ζωή).Αμυντικό χαφ ο Κορδέρο,δεν κόβει απλως παρατηρεί,αλλά βοηθάει πολύ στην ανάπτυξη με σωστές πασες (86%).Δεξιά παίζει ο Φούντας ή ο Κατίδης και Αριστερά ο Λαγός (πρώτος σε ασίστ-4-έχει βάλει και 2γκολ).Στην κορυφή ο Γκερέιρο με αλλαγή τον Κατίδη(του πάει η θέση) και Γροντής,στα 2 τελευταία ματς μπήκε στο 60' και έβγαλε 3 ασιστ από κόρνερ!Επιθετικός (AF attaking)o Φουρτάδο,στα δύο πρώτα δεν βλεπότανε μετά έβαλε 7 γκολ...δίπλα του σε DLF supporter ο Κατσικοκέρης 7ματς-2 γκολ.Από τους υπόλοιπους ο Παυλής έχει 3συμμ/1 γκολ και ο Ρίκκα(όχι πολλά πράγματα)έχει παίξει αμυντ.μέσος...Συμμετοχές σαν αλλαγή έχω δώσει και στον Β.Βλάχο και σαν μπακ και σαν χαφ...συμπαθητικός.Δύο συμμ,σαν αλλαγή έχει και ο Κουρέλας...τους υπόλοιπους δεν τους έχω χρησιμοποιήσει.
Την τακτική την βρήκα εδώ :http://www.footballmanagerstory.com/...είναι η 4-4-2 που έχει ,απλώς την άλλαξα σε ρόμβο,προπόνηση άφησα του παιχνιδιού.
User avatar
jorge_r21
Amateur
Amateur
Posts: 114
Joined: Sun Dec 25, 2011 6:00 am
Football Manager της ομάδας: BVB
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ καλη αναλυση μπραβο φιλε
Ciric21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6927
Joined: Thu Sep 23, 2010 6:34 am
Football Manager της ομάδας: Coventry
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
facebook προφίλ: nik23s
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Δεύτερη χρονια είναι πολύ καλύτερα τα πράματα.Γυρίζει ο Εγγλέζου που είναι must, ακόμα και για βασικός.Προσωπικά τον προτιμώ από το να βάζω εκτος θέσης Λαγο ή Κοντοε.Επισης πολυ βελτιωμενοι οι Fountas, Katidis, Kourellas, Bougaidis και ο Katsikokeris που βαζει γκολ σε καθε αγωνα σχεδον και ειναι πρωτος σκορερ στο πρωταθλημα.Αντιθετως, Grontis και Tsitas δε μου φαινονται τιποτα το ιδιαιτερο.Σιγά σιγά δίνω παιχνίδια στον Βλαχο και στον Νικολια.

Κατάφερε κανεις να ανανεώσει τα συμβόλαια των Rikka, Roger και Cordero;Εμενα μου ζήταγαν πολλά και έτσι αφησα τους δυο πρώτους ελεύθερους και πούλησα τον τρίτο για 400k.
Μια ομάδα Άλλη Εντελώς Κατάσταση
μια ατέλειωτη μες στην καρδιά επανάσταση
σε τρία γράμματα χώρεσε η ζωή μας
γιατί υπήρξε γνήσια σχέση μεταξύ μας.
User avatar
AlphaHail
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 416
Joined: Wed Jul 04, 2012 11:47 am
Football Manager της ομάδας: Olympique Lyonnais
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ανεβασε κανεις τον Δωριαδη την δευτερη χρονια? ή ακομα και την πρωτη??
Εγω σκεφτομαι την πρωτη χρονια αφου αφησω καποιους παικτες ν φυγουν,να προσπαθησω να φερω δανεικους τα πουλεν που εχουν στις ακαδημιες τους αλλες ομαδες(Ολυμπιακος και Παναθηναικος κυριως)..
αλλα επειδη δεν εχω ακομη το παιχνιδι δεν ξερω κατα ποσον ειναι ευικτο αυτο..
Δευτερη χρονια αυτοι που πηγατε..καταφερατε τον στοχο της ευρωπης?? Αν οχι σας εδιωξαν?? τι θεση τερματισατε??
Δινουν λεφτα δευτερη χρονια για καμια μεταγγραφη?
Ciric21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6927
Joined: Thu Sep 23, 2010 6:34 am
Football Manager της ομάδας: Coventry
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
facebook προφίλ: nik23s
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ο Δωριαδης δε μου φανηκε κατι το ιδιαιτερο.Δανεικους απο ΟΣΦΠ, ΠΑΟ και γενικα ελληνικες ομαδες δυσκολο.Εγω πρωτη χρονια τερμάτισα όγδοος, δεν ήταν ευχαριστημένοι αλλα με κράτησαν.Την δεύτερη διεκδίκησα πρωτάθλημα μέχρι το τέλος και βγήκα CL τελικά.Κάτι ψιλά δίνουν για μεταγραφές αλλα φεύγει αρκετός κόσμος και μπορείς να φέρεις 3-4 παίκτες της προκοπης.
Μια ομάδα Άλλη Εντελώς Κατάσταση
μια ατέλειωτη μες στην καρδιά επανάσταση
σε τρία γράμματα χώρεσε η ζωή μας
γιατί υπήρξε γνήσια σχέση μεταξύ μας.
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”