Everton F.C.

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
User avatar
tzanet23
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 571
Joined: Sat Sep 05, 2009 3:05 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK & Αrsenal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:arrow: Απο τα 3 save που εχω κανει φετος με Εβερτον,κατεληξα στο συμπερασμα οτι το καλυτερο συστημα που ανταποκρινεται στην ομαδα,στους παικτες της και στο στυλ παιχνιδιου για Premier League,ειναι το 4-4-1-1

:arrow: Απλο balanced 4-4-1-1,ολα στο default εκτος του man marking, με control στα ματς που τα εχω και counter στα δυσκολα και υπουλα ματσ..
Στις οδηγιες παικτων..
:arrow: Η αμυνα ολοι defend εκτος του DL(λογο Baines) που γινεται support για να κανει σεντρες
:arrow: Στο κεντρο ΜC(defend) και ΒWM(defend)...οι 2 πλαγιοι ΜR(attack)-Mirallas) και ML(support) να καλυπτει και τον Baines που θα ανεβαινει..
:arrow:ο ΑΜ/Adv.pl(support)
:arrow: o ST/Adv.for(attack)
Oλοι με σουτ στο rare και 1 με 2 κλικ κατω το closing down

:!: Αμα καποιος φιλος θελει να το δοκιμασει κι αυτος να μου πει αποψεις για να δω και γω αν οντως παει να γινει κατι..
User avatar
PAS 7
Amateur
Amateur
Posts: 134
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:21 pm
Football Manager της ομάδας: PAS Giannina
Αγαπημένη Ομάδα: PAS Giannina
Status: Still not loving Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λεει πολυ το save με Εβερτον παιδια!

Παντως εγω εχω τρομερο προβλημα. Και μαλλον φταιει το συστημα που παιζω 4-2-3-1.

Πρωτη χρονια δεν τερματησα σε θεση ευρωπης. Φετος το εχω βαλει στοχο στη διοικηση και τα παω ακομα χειροτερα στα 4 πρωτα ματς, 0 νικες.

εντεκαδα δευτερης χρονιας
Ospina
Coleman,Jagielka,Okore,Baines
Fellaini,Denilson(της αρσεναλ)
Αfellay,Barkley(ή Drage ή Rabello),Weiss(ή Mirallas)
Jelavic(ή Chamakh)

Eρωτηση. Τι Passing Width και tempo χρησιμοποιειτε?
Ο ΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΠΑΝΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗ!
User avatar
tzanet23
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 571
Joined: Sat Sep 05, 2009 3:05 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK & Αrsenal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε μου,οτι και να λεμε τελικα,δε ξερω αν θα πιανει μ αυτη τη Μ.Ε... :D
Μπορεις παντως να δοκιμασεις το 4-2-3-1 που εχεις τωρα στα ευκολα ματσ(εντος εδρας κυριως) και στα δυσκολα και υπουλα ενα 4-4-1-1 (να ριξεις λιγο πισω τους ακραιους δλδ) ή αμα επιμενεις στο 4-2-3-1 παιξε με counter φιλοσοφια..
Τι ρολους βαζεις στους παικτες? Καλο θα ηταν οι 2 MC να ειναι defend και οι πλαγιοι support
Passing,width,tempo εγω τα αφηνω default(για να μπορω να τα αλλαζω απ τα shouts κατα τη διαρκεια του αγωνα) και τους μαθαινω τα counter,normal,fluid,με τις μπαρες οπως ειναι..μονο τη γραμμη αμυνας πειραζω αναλογα τον αγωνα..
Πανω κατω τους ιδιους παικτες εχουμε,οποτε πιστευω οτι με λιγο ψαξιμο και τυχη,θα βγεις ευρωπη φετος.. -foumarw
User avatar
PAS 7
Amateur
Amateur
Posts: 134
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:21 pm
Football Manager της ομάδας: PAS Giannina
Αγαπημένη Ομάδα: PAS Giannina
Status: Still not loving Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εκανα καποιες αλλαγες και μου βγηκαν και εχω ανακαμψει! Μπορει να μην σκοραρω πολλα γκολ (μεχρι 2 το μεγιστο) αλλα σε καθε ματς κραταω κατοχη και ελεγχω το παιχνιδι ακομα και με μεγαλους αντιπαλους.

Παιζω 4-1-1-3-1 τωρα με direct passing, wide, και tempo κανονικο. Defensive line το αλλαζω αναλογα με τον αντιπαλο.



Ολη η αμυνα Defend εκτος απο Baines που τον εχω support γιατι μπορει να κανει και κουρσες και κενταει με τη σεντρα του. ZONAL marking.

Fellaini DM βγαζει ματια, τον εδεσα και με συμβολαιο να μην μου τον παρουν. :-P Τον βαζουμε να κανει closing down στο μισο του γηπεδου, hard tackling και man marking.

MC Denilson αν και τωρα χρησιμοποιω τον Osman επειδη ειναι τραυματιας ο βραζιλιανος. ο Osman βγαζει ματια παντως ως Deep lying playmaker σε ρολο defend με μεγαλους και με μικρους αντιπαλους Advanced playmaker με ρολο Support.
Επισης και εδω closing down στο μισο του γηπεδου για να βοηθαει και Fellaini οταν εχει μπολικη δουλεια.

ΑML σε ρολο αττακ εχω τον Gueye με cut inside, κανει καλες εφοδους απο αριστερα. Δεν τον εχω για σεντρες με crossing 10 οποτε Attack και οχι support.

AMC Barkley (wonderkid) και Αfellay κλασικη αξια. Attack κι εδω. Ο Barkley εγινε και σε εσας Wonderkid? Την πρωτη χρονια δεν με εντυπωσιασε καθολου, τη δευτερη βγαζει ματια. Επισης ψαξτε και τον Rabello ειναι κι αυτος πιτσιρικας με πολυ μελλον.

AMR Weiss - Mirallas και οι 2 τελοιοι. Σε ρολο Support σερβιρουν στον javelic.

Μπροστα εχω Javelic ή Chamack σε ρολο Poacher.




Ψαξτε για DC εναν Doria βραζιλιανος wonderkid ειναι σε εμενα. Απο τα 18 βασικο τον εχω και δεν το μετανιωνω. Heitinga πουλησα δεν με εντυπωσιασε και τα 17M της Bayern δεν ηταν και λιγα.
Ο ΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΠΑΝΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗ!
User avatar
giorgos122
Trialist
Trialist
Posts: 61
Joined: Mon Jan 12, 2009 4:55 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos,Real Madrid,Milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ρε παιδες εσας ο Πιεναρ αποδιδει καθολου????εμενα μου εχει σπασει τα νευρα 2η χρονια μεσα Δεκεμβρη σερνεται σε καθε ματς....δεν αντεξα αλλο και τον πουλησα Newcastle 3,5μυρια..........τι προτεινεται για αντικαταστατη????? (για rotation...7,5μυρια μπατζετ.....)
Image
jonnisalex
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Thu Mar 27, 2008 3:04 am
Football Manager της ομάδας: BVB-everton-inter
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

giorgos122 wrote:ρε παιδες εσας ο Πιεναρ αποδιδει καθολου????εμενα μου εχει σπασει τα νευρα 2η χρονια μεσα Δεκεμβρη σερνεται σε καθε ματς....δεν αντεξα αλλο και τον πουλησα Newcastle 3,5μυρια..........τι προτεινεται για αντικαταστατη????? (για rotation...7,5μυρια μπατζετ.....)
Για δεκάρι πήγαινε και πάρε τον πρώην αρχηγό,Τim Cahill, καλύτερα θα παίξει απο το σαπάκι.Αν θέλεις κατι πιο φρέσκο Victor Fischer απο Ajax αριστερο εξτρεμ-δεκαρι-και σεντερ φορ πιανει το ποτενσιαλ του όπου και αν τον βαλεις
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10046
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Λοιπόν ξεκίνησα χθες save με Έβερτον... Μετά το update τις μεταγραφές του Ιανουαρίου βρίσκω δανεικούς τον Barkley και τον Gueye. Αυτό σημαίνει πως από τη μέση και μπροστά η ομάδα θέλει -papas για να βγάλει αξιοπρεπώς τη χρονιά μιας και δεν υπάρχει βάθος. Βέβαια έχουμε την προσθήκη του John Stones στα δεξιά που έχει πολύ καλό potential και λογικά θα πάρει φανέλα βασικού. Αυτό μας επέτρεψε να πουλήσουμε τον Tony Hibbert (2Μ) γιατί 4 δεξιά μπακ(Hibbert, Stones, Coleman, Neville) είναι κομματάκι... υπερβολικό! Επίσης πουλήσαμε τον Mucha (2.9M) και πήραμε τον Καπίνο για 2ο (400Κ στον Παναθηναϊκό και 500Κ στον παίκτη, κοινώς βγήκαμε κερδισμένοι κατά 3.2Μ...). Με τα λεφτά που εξοικονομήσαμε πήραμε το Matuidi από την Παρί (6.5Μ), γιατί κάποιος πρέπει να μαρκάρει πλην του Fellaini, o οποίος παρεμπιπτόντως γκρινιάζει από την αρχή της σεζόν πως θέλει να φύγει... Θα κλαίγαμε να παίρναμε και τον Malouda για αριστερά, όμως το εξωπραγματικό συμβόλαιο που ζητά για τα οικονομικά μας δεδομένα τον κάνει άπιαστο όνειρο. Έτσι κάναμε πρόταση για τον Φετφατζίδη(τα βρήκαμε στο 1Μ) ώστε να έχουμε μια επιπλέον λύση για τα άκρα της επίθεσης, αν και έχω αμφιβολίες για το αν μπορεί να αντεπεξέλθει στο αγγλικό πρωτάθλημα. Προσπαθήσαμε να πουλήσουμε και τον Anichebe μπας και πάρουμε κανέναν επιθετικό της προκοπής αλλά δεν κατέστη εφικτό (είπαμε υπάρχουν κορόιδα αλλά όχι και τόσο πολύ...). Άρα προσευχόμαστε να είναι καλά ο Jelavic! Τέλος όσον αφορά τον Pienaar ήμουν σε σκέψεις να τον πουλήσω, αλλά τελικά τον κράτησα μιας και δεν έχω βάθος στα AMC και στα άκρα. Μετά από λίγο τραυματίστηκε και θα μείνει έξω για 3 μήνες! Το καλοκαίρι πούλημα όσο όσο. Ελπίζω να μου βγουν όλες αυτές οι κινήσεις. Ίδωμεν...
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
giorgos122
Trialist
Trialist
Posts: 61
Joined: Mon Jan 12, 2009 4:55 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos,Real Madrid,Milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To nou sou... wrote:έχουμε την προσθήκη του John Stones στα δεξιά που έχει πολύ καλό potential και λογικά θα πάρει φανέλα βασικού.
επειδη το save μου ειναι πριν απο τις χειμερινες μεταγραφες αξιζει o Stones????βεβαια απο δεξια δεν εχω προβλημα αλλα αμα αξιζει να μην παει χαμενος... :D
Image
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10046
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

giorgos122 wrote:επειδη το save μου ειναι πριν απο τις χειμερινες μεταγραφες αξιζει o Stones????βεβαια απο δεξια δεν εχω προβλημα αλλα αμα αξιζει να μην παει χαμενος... :D
Δεν είναι και Dani Alves... Έχει τα πάνω του και τα κάτω του... Λογικό μιας και είναι 18 χρονών. Αλλά αξίζει να τον έχεις στο ρόστερ και να τον δουλέψεις. Προσωπικά τον έχω βασικό και αναπληρωματικό τον Coleman.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
tzanet23
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 571
Joined: Sat Sep 05, 2009 3:05 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK & Αrsenal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μαγκες,εχει παιξει κανεις με τις μεταγραφες του καλοκαιριου?
Αξιζει νεο save? -foumarw

Βασικα θα θελα να ακουσω εντυπωσεις, αν σας βγαινουν οι Αρουνα Κονε και Ντελοφεου..
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”