Ολυμπιακός

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
redondo21
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Wed Nov 30, 2011 1:48 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε παιδιά εμένα δε μου έχει περάσει τις νέες μεταγραφές σε καμία ομάδα,παρά το γεγονός οτι παίζω μέσω steam..Ξέρει κανείς γιατί??
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Ναι. Γιατι δεν εχει βγει update με μεταγραφές.
Αν θες βάλε τα ντατα πακς του Νικ.
redondo21
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Wed Nov 30, 2011 1:48 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οκ..ευχαριστώ..
Koukos2004
Trialist
Trialist
Posts: 46
Joined: Fri Jul 17, 2009 2:00 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Basika oti kai na kano o maniatis feugei......apo ekei kai pera...prepei na exo axristi omada....i oi ipoloipes ellinikes einai IPEROMADES.......se 10 mats exo 2 nikes kai autes me to zori....troo goal gia plaka...exo dokimasei ta panta...alla mallon to exei kseutilisei to paixnidi...kathe epithesi antipalou einai goal...2-3-4 aneta kathe ebdomada....

paizo 4-2-3-1

Megieri - Xolempas - Torosidis - Kontreras - Manolas ( siovas) - Fetfa - Abdoun ( panta tragikos) dokimasa vlaxodima panta xalia paizei - Feisa ( kalos sxetika) - Greco ( fuster) - Ibagasa ( Masanta ) AMC - Mitrogolou korifi... Tzimpour poulithike.... pira ena ourougouano epithetiko liga pragmata...

Eipa na min kano polles metagrafes giati Theorousa o xazos plires to roster.....

To paraekanan diskolo to game...nomizo..
User avatar
akisvolos
Indispensible
Indispensible
Posts: 1995
Joined: Tue Nov 27, 2012 7:49 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαταρχην φιλε να γραφεις Ελληνικα!
Ο Μανιατης φευγει καθως εχει ρητρα 2,5Μ...Η μονη λυση ειναι να του ανανεωσεις το συμβολαιο και να την βγαλεις...
Τωρα για τις πολλες ηττες, μπορεις να δωσεις εμφαση στο αμυντικο κομματι στην προπονηση, να δοκιμασεις καποιο αλλο συστημα και να κοιταξεις καλυτερα το team instructions που εχεις...
"Some people think football is a matter of life and death. I don't like that attitude. I can assure them it is much more serious than that."
Bill Shankly
Koukos2004
Trialist
Trialist
Posts: 46
Joined: Fri Jul 17, 2009 2:00 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

akisvolos wrote:Kαταρχην φιλε να γραφεις Ελληνικα!
Ο Μανιατης φευγει καθως εχει ρητρα 2,5Μ...Η μονη λυση ειναι να του ανανεωσεις το συμβολαιο και να την βγαλεις...
Τωρα για τις πολλες ηττες, μπορεις να δωσεις εμφαση στο αμυντικο κομματι στην προπονηση, να δοκιμασεις καποιο αλλο συστημα και να κοιταξεις καλυτερα το team instructions που εχεις...
file den exo ellinika distixos...
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10060
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Koukos2004 wrote:Basika oti kai na kano o maniatis feugei......apo ekei kai pera...prepei na exo axristi omada....i oi ipoloipes ellinikes einai IPEROMADES.......se 10 mats exo 2 nikes kai autes me to zori....troo goal gia plaka...exo dokimasei ta panta...alla mallon to exei kseutilisei to paixnidi...kathe epithesi antipalou einai goal...2-3-4 aneta kathe ebdomada....
Το Μανιάτη πρέπει να τον ανανεώσεις με το που ξεκινάει το παιχνίδι. Αν το κάνεις η ρήτρα θα φύγει. Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα, κι εγώ βρέθηκα στην ίδια μοίρα! Πραγματικά έχανα από τον κάθε πικραμένο κι ακόμα κι αν κυριαρχούσα έφτανε στους αντιπάλους μου μια φάση σε όλο το παιχνίδι για να σκοράρουν. Βέβαια κατάλαβα πως τα είχα κάνει μαντάρα με την προπόνηση οπότε ξεκίνησα νέο save από την αρχή. Μέχρι στιγμής έχω παίξει 2 επίσημα παιχνίδια. Με τον ΟΦΗ εκτός που έφερα 1-1 και τον Αστέρα Τρίπολης εντός που έληξε 5-3. Το 5-3 έχει μια κάποια λογική, μιας και έπαιξα ένα πολύ επιθετικό σύστημα 4-2-4(2 MC εκ των οποίων ο ένας ήταν ο Ιμπαγάσα, 2 AMR/AML και 2 επιθετικοί) με επιθετικά team instructions. Έτσι ενώ βρέθηκα να κερδίζω 3-1 συνέχισα να παίζω full επίθεση ακόμα κι όταν το σκορ έγινε 3-2. Έτσι η μπάλα με τιμώρησε κι έγινε το 3-3. Βέβαια κατάφερα και ξαναπήρα προβάδισμα αμέσως και μετά γύρισα την ομάδα πίσω κι έτσι σκόραρα και το 5ο. Ίσως να θέλει ένα πιο κοντρολαρισμένο παιχνίδι.
Επίσης δεν είχα πειράξει ακόμα τα set pieces. 2 από τα 3 γκολ, ή και τα 3, μπήκαν σε στημένες φάσεις! Τώρα που πείραξα τα set pieces περιμένω να δω αν θα έχω καλύτερα αποτελέσματα.

Τώρα όσον αφορά το ρόστερ, μετά τις μεταγραφές του Ιανουαρίου δε θεωρώ πως είναι πλήρες για τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του (στην Ελλάδα δε νομίζω πως έχει πρόβλημα). Πονάει στα ακραία μπακ και θέλει ένα καλό αμυντικό χαφ. Εγώ προσωπικά στο δικό μου save έκανα τις εξής κινήσεις:
1) Δέχτηκα πρόταση 3.2Μ για τον Abdoun
2) Έκλεισα δανεικό για 2 χρόνια τον Mattia De Sciglio από τη Μίλαν ο οποίος παίζει και δεξί και αριστερό μπακ
3) Αγόρασα με 650 Κ το Σκόνδρα από τον Ατρόμητο
4) Αγόρασα με 1.4 Μ τον αμυντικό χαφ Edwin Valencia από τη Fluminense
5) Πήρα ελεύθερο τον Simon Vukcevic ως μια ακόμα εναλλακτική για τα άκρα. Σκέφτηκα να κάνω πρόταση για τον Καραγκούνη του Ατρομήτου, αλλά ήθελα κάτι πιο εμπείρο αυτή τη στιγμή.
Με τις προσθήκες Valencia και Vukcevic βέβαια δημιουργείται θέμα με τις θέσεις των ξένων, μιας και βγαίνουν 7 μαζί με το Λεάντρο. Ο Λεάντρο δε μας πειράζει τόσο αφού μπορεί να φύγει δανεικός. Αυτός που μένει εκτός λίστας είναι ο Diakite ο οποίος δεν υπολογίζεται καθόλου, κι επειδή δεν μπορεί να πουληθεί το καλοκαίρι απλά περιμένουμε το τέλος της χρονιάς ώστε να αποτελέσει παρελθόν.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
M3r$uRy
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3636
Joined: Sun Feb 01, 2009 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Porto
Status: Διαβαστερός φοιτητής... NOT
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ρε παιδια πως τις κάνετε αυτές τις μεταγραφές με την default database;

Πρώτον δεν έχει τόσα λεφτα η ομαδα για να παρει Sommer, Skondra, Kara, Yttergard, Kweuke/Aloisio/Wellington Nem και μετα να δώσεις και συμβολαιο σ' αυτους και τους Reo-Coker, Boenisch.

Δευτερον ολους αυτους που λετε εκτός Τάτου τους πουλάω αλλά ο Τζιμπούρ πάνω από 4Μ δεν φεύγει (του ανανεώνετε πριν τον κάνετε offer;),για Τοροσίδη ενδιαφέρον δεν υπάρχει κι ο Φουστερ δεν φευγει...
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

M3r$uRy wrote:Ρε παιδια πως τις κάνετε αυτές τις μεταγραφές με την default database;

Πρώτον δεν έχει τόσα λεφτα η ομαδα για να παρει Sommer, Skondra, Kara, Yttergard, Kweuke/Aloisio/Wellington Nem και μετα να δώσεις και συμβολαιο σ' αυτους και τους Reo-Coker, Boenisch.

Δευτερον ολους αυτους που λετε εκτός Τάτου τους πουλάω αλλά ο Τζιμπούρ πάνω από 4Μ δεν φεύγει (του ανανεώνετε πριν τον κάνετε offer;),για Τοροσίδη ενδιαφέρον δεν υπάρχει κι ο Φουστερ δεν φευγει...
Επειδή έχω λίγο καιρό να παίξω το save με τον Θρύλο... Με την παλιά database ο Τόρο πωλείται γύρω στα 9Μ-10Μ πάντα και συνήθως η Ανζί κάνει την καλύτερη πρόταση... Ο Φουστεράκος με 1,2.. Αν και πάλι δεν σου φτάνουν τα χρήματα που θα πάρεις κάνε τις μεταγραφές με monthly instalments.. Μην το παρακάνεις όμως γτ θα χρεοκοπήσεις :D :D :D .....
Και μην ανανεώσεις σε παίχτη που θες να πουλήσεις... Μόνο χειρότερο μπορείς να το κάνεις αλλά και θα χάσεις χρήματα....
Ακόμα μπορείς να πουλήσεις Αμπντούν με 3,3M, Ντιόγκο με 500k , Παπάζογλου με 500k.....
User avatar
M3r$uRy
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3636
Joined: Sun Feb 01, 2009 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Porto
Status: Διαβαστερός φοιτητής... NOT
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

11M μέσα στα επόμενα 4 χρόνια χρωστάω! Τα 2.3M είναι οι μισθοί που μου ζήταγαν για να φύγουν!
User avatar
M3r$uRy
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3636
Joined: Sun Feb 01, 2009 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Porto
Status: Διαβαστερός φοιτητής... NOT
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Λοιπόν παίδες πέρασε η πρώτη χρονιά με αποκλεισμό στους 8 του Τσ.Λ. απ' την Άρσεναλ, πρωτάθλημα και κύπελλο (τελικός 8-0 τον ΠΑΟ με χατ τρικ Αβραάμ :D ). Το ρόστερ όπως θα διαμορφωθεί από 1η Ιουλίου είναι ένα χάος για δυνατούς λύτες! Τι θα κάνατε στην θέση μου;

- Homegrown in club
- non-EU

GK: Sommer, Kadu, Vlachos
Ο Sommer έχει την φανέλα βασικού σπίτι, ο Kadu έχει PA για να γίνει ένα πολύ καλό homegrown backup κι ο Vlachos είναι o καλύτερος HG που διαθέτω για το τέρμα.

DR: Torosidis, Skondras, Ouattara (Regen, 4.5* PA, καλύτερος απ' τον Romario)
Μπορεί να στείλω δανεικό τον μικρό γιατί οι άλλοι δύο είναι πολύ καλοί.

DC: Avraam, Contreras, Manolas, Siovas, Papazoglou, Takyi (Regen, 4.5* PA)
O Avraam είναι αναντικατάστατος. O Contreras έκανε την καλύτερη χρονιά απ' όλους, είναι στα επιμέρους atts ακόμα ο καλύτερος αλλά είναι ήδη ο πιο αργός, πέφτει στα physical και δεν ξέρω αν θα μπορέσει να σταθεί ακόμα μια χρονιά βασικος. Manolas και Papazoglou έκαναν παρόμοια χρονιά με τον πρώτο όμως να στέκεται βράχος σε 6 παιχνίδια Τσ.Λ. και να έχει καλύτερο PA αλλά τον δεύτερο να παίζει ικανοποιητικά και το DR. Ο Siovas δεν μου γέμισε το μάτι αρχικά, ήταν ο καλύτερος μου στην Ελλάδα (Τσ.Λ. δεν έπαιξε) κι ο μοναδικός που μπορεί να παίξει BPD. Ο Takyi είναι το next-big-thing.

DL: Holebas, Zaradoukas, Lykogiannis
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται προσθήκη. O Lykogiannis δεν μου γεμίζει το μάτι, μάλλον θα δηλωθεί στο Τσ.Λ. και θα παίζει στην U20.

DM: Maniatis, Narry, Keita (Regen, 4* PA)
O Maniatis μένει σίγουρα. Να διώξω Narry; Αν τον διώξω να δώσω την θέση του στον μικρό ή να αποκτήσω κάποιον καλύτερο;

MC: Casarini, Greco, Samaris
Τους προορίζω για BBM, CM ή DLP. Το θέμα είναι ποιον κρατάω για αναπληρωματικό του Casarini. Τον Greco που παίζει ικανοποιητικά οποιοδήποτε ρόλο πάνω στο κέντρο ή στο αριστερό άκρο αλλά ήταν σχεδόν την μισή χρονία τραυματίας και μπορεί να φέρει λεφτά στον σύλλογο; Ή τον Σάμαρη που ήταν το γρανάζι της ανάπτυξης του Πανιωνίου ως DM και είναι υποσχόμενο Ελληνόπουλο;

MC: Jenssen, Tatos, Selnaes
O Jenssen είναι η καθαρή επιλογή κοιτώντας τα atts του αλλά δεν με ικανοποίησε η απόδοση του ως AP. O Tatos έπαιξε πολύ καλά στην Ελλάδα ως AP και BBM, είναι Έλληνας και έχει προοπτικές. O Selnaes έχει τρομερά στημένα, πολύ καλός σας AP-Support και θα γίνει και HG-club.

AMR: Weiss, Fetfa, Abdoun, Vlachodimos
Weiss, Fetfa μένουν σίγουρα. Απ' τους άλλους δύο προσανατολίζομαι να κρατήσω Βλαχοδήμο που είναι εξελίξημος και Έλληνας.

AML: Scocco, Drenthe, Madson
Scocco βασικός. Λέω να διώξω Drenthe λόγω του μεγάλου του συμβολαίου. O Madson δεν με έπεισε αλλά παίρνει λίγα και πάιζει MC, AM RLC, ST.

ST: Destro, Kweuke, Mitroglou, Diamantakos, Kalogeropoulos (Regen, 4.5* PA)
O Destro αποκτήθηκε για βασικός αλλά είναι σχετικά inj. prone. O Μητρογκόλ έκανε καλή χρονιά και είναι Έλληνας, δεν θέλω να τον διώξω. O Kweuke σε 20(1) εμφανίσεις ως Complete For. είχε 11 goal, 4 Ast, 3 PoM, 7.34 AvR και κάνει πολλά τάκλιν αλλά δεν ήταν το κανόνι που περίμενα και είναι non-EU με μεγάλο συμβόλαιο. Ο Kalogeropoulos είναι 16 χρονών και θα γίνει ο καλύτερος Έλληνας επιθετικός. Προσανατολίζομαι να πουλήσω Kweuke και να κρατήσω για back up των δύο πρώτων τους μικρούς.

Κι όλοι αυτοί χωρίς τους Megyeri, Gianniotis, Romario, Dielna, Potouridis, Katsouranis, Chumbinho, Grbic, Vasilogiannis, Novo, Otoya (Regen, 4* PA) που έχω ήδη αποφασίσει να διώξω/δανείσω!
Geofrou
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Mon Feb 04, 2008 10:03 pm
Football Manager της ομάδας: Osfp!!Ofc...
Αγαπημένη Ομάδα: Ο αιωνιος εφηβος!!
Location: Στυλιδα - Νικαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια και χαρά παίδες!!Τώρα κατάφερα να αγοράσω το manager και είμαι λίγο χαμένος..Κανένας που να έχει ξεκινήσει με την ομάδα στο 13.3.3 patch για να δώσει κανένα help?
User avatar
M3r$uRy
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3636
Joined: Sun Feb 01, 2009 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Porto
Status: Διαβαστερός φοιτητής... NOT
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Geofrou wrote:Γεια και χαρά παίδες!!Τώρα κατάφερα να αγοράσω το manager και είμαι λίγο χαμένος..Κανένας που να έχει ξεκινήσει με την ομάδα στο 13.3.3 patch για να δώσει κανένα help?
Γιατί να ξεκινήσεις με το καινούριο φίλε; Μόνο τον Πίνο κερδίζεις και χάνεις Τοροσίδη!
Geofrou
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Mon Feb 04, 2008 10:03 pm
Football Manager της ομάδας: Osfp!!Ofc...
Αγαπημένη Ομάδα: Ο αιωνιος εφηβος!!
Location: Στυλιδα - Νικαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σωστό αυτό που μ λες φίλε μου...Επίσης βλέπω κατι τρελά ενώ ξεκινάω το save.Τρελές απαιτήσεις των ομάδων.Ας πούμε 6,5 εκατομ. για τον σκόνδρα μ ζητάει ο ατρόμητος?!Δεν ξέρω εαν γινότανε και στα προηγούμενα patch αυτό...
User avatar
M3r$uRy
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3636
Joined: Sun Feb 01, 2009 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Porto
Status: Διαβαστερός φοιτητής... NOT
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Geofrou wrote:Σωστό αυτό που μ λες φίλε μου...Επίσης βλέπω κατι τρελά ενώ ξεκινάω το save.Τρελές απαιτήσεις των ομάδων.Ας πούμε 6,5 εκατομ. για τον σκόνδρα μ ζητάει ο ατρόμητος?!Δεν ξέρω εαν γινότανε και στα προηγούμενα patch αυτό...
Εγώ με το τελευταίο πατς και την πρώτη db είχα πάρει τον Σκόνδρα 900k και 1.5Μ σε δυο σειβ μου με τον Θρυλο.
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”