Newcastle United

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
User avatar
XronisR
Amateur
Amateur
Posts: 118
Joined: Thu Dec 18, 2008 2:09 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos/Newacastle
Location: Δηλεσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

επιτελους εχουμε μια ποιοτικη ομαδα απο την αρχη.αρκετα χρονια ειχα να δω ενα τετοιο ροστερ ,ελπιζω και irl να παει καλα φετος!
Image
Image
Image
Image
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν θα πώ κάτι διαφορετικό απ' ότι είπαν οι άλλοι, συμφωνώ στο 83% αυτών.

Έχω μια ένσταση στα συστήματα με βάση το φετινό ΦΜ. Καλό το 4-2-3-1 / 4-4-2 diamond αλλά έχουν πρόβλημα με αυτούς τους παίχτες.

O Ben Arfa δεν μαρκάρει ούτε με τα μάτια οπότε αφήνει εκτεθειμένο τον DR/DL. Προτείνω να χρησιμοποιηθεί σαν AMC επειδή έχει όλα τα στοιχεία για να γίνει ένας καλός Adv. Playmaker αν παίζεις με 2 επιθετικούς ή ένας μπουκαδόρος AMC Ins. FW αν παίζεις με έναν.

Τώρα για τα άλλα πλάγια χαφ δεν έχω κάποια ιδιαίτερη ένσταση πλην του Marveaux που πρέπει να δυναμώσει για να παίξει Premier League.

Kαλό θα ήταν ελλείψει πολλών λύσεων στο κέντρο ο Anita να είναι rotation παίκτης ωστε να δίνει λύσεις όπου χρειαστεί και όχι να ξεκινάει βασικός μαζί με Tiote - Cabaye. O Gosling μεγάλο "παλτό" αν θυμάστε το πώς ήταν στα προηγούμενα ΦΜ.

Εν κατακλείδι προτείνω Εγγλέζικο 442 στην ευθεία.
Με FB support / defend τα μπακ για να μην ανεβαίνουν πολύ και μένουν κενά πίσω, οι 2 MC bbm/bwm & dlp/ap και οι πλάγιοι W. Οι δύο επιθετικοί P & AF/CF. Και down both flanks ανάπτυξη.

Ωραίο σύστημα που το εφαρμόζω όποτε παίζω Αγγλία και ταιριάζει ωραία στην Newcastle είναι το 4-4-1-1.
Δύο ευθείες με ρόλους όπως τους λέω πιο πάνω για το 442 και AMC Playmaker που του δίνεις ελευθερία να κάνει ότι θελει και μπροστά Poacher, ορισμό ως Targetman και Supply Run onto Ball. Και αφήνεις τα δύο άλογα μπροστά [Ba, Cisse] να οργώνουν.

Αυτά με μια πρώτη ματιά στο roster της N'castle και κάποια φιλικά.
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
kezm
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Sat Nov 05, 2005 4:48 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ArAgoK wrote:Προσέξτε επίσης και την ρήτρα του Ba ( 8M )
Δυστυχώς υπάρχουν πολύ φραγκάτοι μνηστήρες στην Αγγλία και συνήθως φεύγει με το καλημέρα.
Εμένα πήγε αμέσως Τσέλσι, όπως και στην πραγματικότητα, παρόλο που του πρότεινα συμβόλαιο σχεδόν ίδιο με του Ben Arfa (3.2 M/χρόνο).

Επίσης από τα 8M, η Newcastle παίρνει μόνο τα 4, λόγω ρήτρας στο συμβόλαιο του -toixosmesh .
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρέπει να τον κρατήσεις πάση θυσία ελλείψει ποιοτικών λύσεων μπροστά. Γιατί με 4 Μ που θα πάρεις, δύσκολα θα βρεις επιθετικό σαν τον Ba.

Έχοντας παίξει μέχρι το Νοέμβριο παρατήρησα οτι ο Ben Arfa παίζει εξαιρετικά σαν MC Adv. Playmaker Attack παρότι έχει την θέση κίτρινη.
Χωρίς retrain και παίζει 7.5-8 σε πολλά παιχνίδια.
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Disclaimer
Αρχικά να πώ οτι ξεκινώντας το save ήθελα να κάνω μια ανάλυση μιας και δεν έχω κάνει ποτέ γιατί δεν είχα αρκετό χρόνο.
Μέχρι να τελειώσω όμως την χρονιά για να έχω σαφή εικόνα είχε προλάβει και την είχε κάνει ο Nio 10.
Αλλά επειδή ακριβώς το κάθε game ακόμα και με την ίδια ομάδα, ο καθένας το αντιλαμβάνεται και παίζει αλλιώς, αποφάσισα να κάνω και γώ μια ανάλυση με διαφορετική οπτική γωνία & συμβουλές.




Ξεκινώντας την ανάλυση μου θα παραλείψω να αναφερθώ στα κοινά σημεία μου με την ανάλυση του Nio 10.
Eίναι "κουραστικό" και αχρείαστο να παραθέσω στοιχεία & πληροφορίες που ήδη υπάρχουν όπως το θρυλικό St James Park και τα General & Facilities Information.



Newcastle United Analysis
Image








Image

Ένα ποδοσφαιρικό κλισέ λέει οτι οι μεγάλες ομάδες χτίζονται, δεν αγοράζονται αλλά δεν θα μπορούσα να μην αναφερθώ στην πεμπτουσία του Football Manager που είναι τα χρήματα που μας διαθέτει ο εκάστοτε πρόεδρος για να τα διαχειριστούμε όσο το δυνατόν καλύτερα και να πετύχουμε τους στόχους που έχουμε θέσει, αναλαμβάνοντας την ομάδα μας.

Ξεκινώντας με την Newcastle United, το Transfer Budget ανέρχεται στα 8,000,000 € ενώ το Wage Budget στα ~52,000,000 € την στιγμή που η ομάδα ξοδεύει σε μισθούς ήδη 44,000,000 € απο αυτά.
Tα ποσά αυτά είναι ικανοποιητικά για να πετύχουμε τον στόχο που μας θέτει η διοίκηση και δεν είναι άλλος απο το να πλασαριστούμε στην πρώτη 8άδα του Πρωταθλήματος, δεδομένου οτι το Media Prediction είναι 7th.
Mπορούμε να εξοικονομήσουμε χρήματα πουλώντας παίχτες που δεν χρειαζόμαστε, κάνοντας μειώσεις μισθών στους υψηλά αμειβόμενους ποδοσφαιριστές και πειράζοντας τα budgets ώστε να τα φέρουμε στα μέτρα μας με την επιλογή Edit Budgets.

Image




Image

Με μια πρώτη ματιά στους παίκτες της ομάδας μας, θα δούμε οτι υπάρχει γενικά μια ποσοτική πληρότητα στην πλειοψηφία των θέσεων αλλά σκοπός μας είναι να ανεβάσουμε ποιοτικά την ομάδα ωστε να μπορέσει να ανταπεξέλθει σε ένα απο τα πιο απαιτητικά πρωταθλήματα του κόσμου, στην Premier League.
Αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο αν σκεφτούμε οτι υπάρχουν ομάδες όπως η Manchester United, η Manchester City, η Chelsea, η Αrsenal και άλλες που ακολουθούν είτε γιατί έχουν ικανά ρόστερ είτε γιατί έχουν γερά πορτοφόλια.



Ας δούμε όμως όλους τους παίκτες , που χρειαζόμαστε ενίσχυση, ποιοί θα μείνουν και ποιοί θα φύγουν.

Goalkeepers

Spoiler: show
ImageImage


Σε αυτή την θέση έχουμε την ανάγκη της πρώτης μας μεταγραφής.
Υπάρχουν οι Krul, Harper & Alnwick εκ των οποίων θα κρατήσουμε μόνο τον Tim Krul.
Ο νεαρός Ολλανδός έχει όλα τα φόντα να αποτελέσε την "κολώνα" της ομάδας μας και να στηριχτούμε πάνω του για όλη τη σεζόν. Ίσως θέλει λίγο βελτίωση στο Ηandling του αλλά οκ.
Οι Harper & Alnwick φεύγουν αμέσως για να εξοικονομήσουμε χρήματα για μισθούς και να μπορέσουμε να φέρουμε κάποιον πιο νέο απο τον Ηarper που θα μας κοστίσει και λιγότερα

Πρόταση: O Στέφανος Καπίνο είναι ιδανικός λόγω του χαμηλού κόστους αγοράς του και της μεγάλης εξέλιξης που έχει.Αν πάρει λίγα παιχνίδια μπορεί να γίνει ιδανικός αντικαταστάτης και ανταγωνιστής του Krul.

Defenders - Right

Spoiler: show
ImageImage


Σε αυτή τη θέση είμαστε καλά για πρώτη χρονιά με τον Ryan Taylor που είναι ένα πολύ καλό μπακ χαφ ενώ μπορεί να του δώσει ανάσες ο Danny Simpson.

Defenders - Left

Spoiler: show
Image


Μοναδικό αριστερό μπακ χαφ μας και ένας απο τους καλύτερους μας παίκτες ο Davide Santon.
O Iταλός είναι ένα ολοκληρωμένο μπακ χαφ αλλά δυστυχώς είναι πολύ μόνος του και δεν θα μπορέσει να βγάλει όλη την χρονιά συμμετέχοντας η ομάδα μας σε 4 διοργανώσεις.
Μπορείτε να στηριχτείτε στον Ryan Taylor που παίζει και ως DL αλλά και στο πολυεργαλείο Vurnon Anita.

Defenders - Central

Spoiler: show
ImageImageImage


Ο Steven Taylor μαζί με τον Coloccini αποτελούν ένα σκληροτράχηλο αμυντικό δίδυμο που θεωρείται απο τα καλά της κατηγορίας. Στον πάγκο υπάρχει και ο Williamson τον οποίο θεωρώ "λίγο" για την Newcastle που θέλουμε να πάει ψηλά. Προσπαθούμε να κάνουμε μείωση στον Coloccini καθώς παίρνει πολλά λεφτά [4,8Μ p/a] για την ηλικία του [30 χρονών] και αν δεν δεχτεί , υπάρχει και η λύση της πώλησης του. Βέβαια θα έρθετε αντιμέτωποι με τους φίλους της ομάδας που τον έχουν στα Icons, αλλά γι' αυτό είμαστε τα αφεντικά της ομάδας.

Πρόταση: Αν θέλετε να τα σκάστε χοντρά δίνετε ~18Μ στον Ryan Shawcross και έχετε το κεφάλι σας ήσυχο για τα επόμενα 10 χρόνια. Εναλλακτικά υπάρχει και η επιλογή δανεισμού του Steven Caulker , με οψιόν αγοράς απο την Tottenham , που θεωρείται απο τα next big things του Εγγλέζικου Ποδοσφαίρου.

Defensive Midfielders

Spoiler: show
ImageImage


Δεν θα πώ πολλά λόγια.
Check Tiote & Vurnon Anita είναι αυτό που θέλει ένας προπονητής στην ομάδα του. Παίχτες με πνευμόνια, τρεξίματα που καταπίνουν χιλιόμετρα στο κέντρο και εγγυώνται οτι θα περάσει ή η μπάλα ή ο παίχτης. Απο τις θέσεις που είμαστε καλυμμένοι απο την πρώτη στιγμή.

Μidfielders

Spoiler: show
ImageImageImage


Εδώ υπάρχει ο Yohan Cabaye, ο εξαιρετικός Γάλλος, που είναι απο τα αστέρια της ομάδας. Παίζει εξαιρετικά ως Deep Lying Playmaker αλλά δεν περιορίζεται εκεί. Μπορεί να κάνει πολλές δουλειές στο κέντρο και σίγουρα είναι απο τους παίκτες που αξίζει να επενδύσουμε πάνω τους.
Μαζί του στο κέντρο οι Perch & Gosling ο οποίοι μπορούν να μείνουν ως back up στην ομάδα, για την περίπτωση που χρειαστούν. Ίσως αν πουληθεί ο ένας απο τους δύο αυτός να είναι ο Gosling, κατα την γνώμη μου.


Πρόταση: Jack Cork, όμορφα κι ωραία. Ένας φανταστικός Box to Box Midfielder, Άγγλος, νέος και όχι ιδιαίτερα ακριβός για τα δεδομένα του Νησιού. Mε ~7Μ αγοράζετε έναν παίχτη με προοπτική δεκαετίας.

Wingers

Spoiler: show
ImageImageImageImage


Στα δεξιά υπάρχουν ο Ben Arfa & τον Οbertan και στα αριστερά ο Jonas Guttierez , Marveaux & ο Ferguson, ενώ μπορεί να παίξει και ο Βa αν χρειαστεί.
H γνώμη μου για τον Jonas είναι είτε μείωση αποδοχών [29 χρονών - 3,3Μ p/a] αλλιώς πώληση για να έρθει ρευστό στην ομάδα και να επενδυθούν τα λεφτά αλλού.
Ο Ben Arfa είναι το αστέρι της ομάδας, λίγο ασταθής και επιρρεπής στους τραυματισμούς, μπορεί να σου πάρει ένας ματς μόνος του, ποντάρουμε πολλά πάνω του.
Ο Μarveaux μπορεί να βοηθήσει με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του αλλά όταν το παιχνίδι πάει στην δύναμη, κλάφτα. Πολύ καλός βέβαια για 1η χρονιά, τον βγάζουμε απο Transfer Listed, εκτός αν αποφασίσουμε να τον πουλήσουμε και αυτόν με ~4Μ για να πάρουμε κάποιον άλλον.
Για τον Ferguson δεν έχουμε να πούμε και πολλά. Γρήγορος, με καλή σέντρα αλλά μέχρι εκεί. Iδανικός για παίχνίδι αντεπιθέσεων, χρήσιμο μπακ απ στην ομάδα.
O Gabriel Obertan αν εξαιρέσουμε τα physical attributes, είναι ένα τίποτα. Πώληση αμέσως, κατηγορηματικά.


Πρόταση: To φετινό πουλέν μου, ο Sean Murray της Watford. Ο 18χρονος Ιρλανδός που βγάζει μάτια και μπορεί να παίξει τόσο ως MR/AMR όσο και ΜC αν χρειαστεί.

AMC's & Strikers


Spoiler: show
ImageImageImageImageImage


Image

Demba Ba - Papis Cisse Επιθετικοί που χρειάζονται υποψία ευκαιρίας για να σκοράρουν, τρέχουν σαν καθαρόαιμα άλογα, δυνατοί στις κόντρες και ακούραστοι.
Πραγματικά εξαιρετικοί και οι δύο, λίγο πιο φονιάς ο Cisse, με καλύτερη ντρίμπλα ο Demba Ba.
Ο Σλοβένος Haris Vukcic, το μοναδικό καθαρό AMC της ομάδας, θέλει δουλειά, αλλά αποτελεί μια καλή λύση και με μέλλον.
Οι υπόλοιποι τώρα είναι απλά κομπάρσοι. Ο ακριβοπληρωμένος Xisco, o αχρείαστος Ranger και ο Shola Ameobi που παίζει για την φανέλα. Γνώμη μου είναι να φύγoυν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ο Xisco και o Ranger. Θα χρειαστείτε όμως επιθετικό σε δύο περιπτώσεις.

(i) Αν δεν ανανεώσετε στον Ba που έχει ρήτρα 8Μ και τον κοιτάνε σαν ξερολούκουμο όλες οι ομάδες της Ευρώπης
(ii) Αν μείνει τελικά ο Βa, τον Ιανουάριο θα κληθεί λογικά στο Copa Africa μαζί με τον Cisse και θα μείνετε ξεκρέμαστοι.

Υπάρχει και ο νεαρός Adam Campbell που θέλει ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ , αλλά αξίζει να δοθεί δανεικός για να πάρει ευκαιρίες.

Πρόταση: Κάντε πρόταση δανεισμού στον Federico Macheda. Τίμιος, δεν θα γκρινιάξει αν φάει πάγκο, μπορεί να σκοράρει στα δύσκολα.




Image

Η τακτική τώρα είναι ένα μεγάλο ζήτημα. Tο πιο λογικό σύστημα είναι ένα 4-2-3-1 ή ένα 4-1-2-2-1 για να εκμεταλευτείτε στο έπακρο τις δυνατότητες των παικτών σας.
Σε πιο γενικές γραμμές , πρέπει να στηριχτούμε στην σφιχτή άμυνα μας και να χτυπήσουμε απο τα πλάγια με την έκρηξη των Ben Arfa / Jonas / Ba.

Δεν έχω να προτείνω κάτι διαφορετικό, ξεκίνησα να παίζω 4-1-2-2-1 αλλά επειδή δυσκολεύτηκα με τις κλειστές άμυνες και τις πιο μικρές ομάδες άλλαξα.
Ακολούθησα το Paradoxes καθώς ήθελα κάτι διαφορετικό εντέλει και με βόλεψε και σαν σύστημα με τους παίκτες που είχα.

Τα αποτελέσματα μου με την Newcastle την πρώτη χρονιά & σε ένα ποσοστό βασισμένα σε όσα ανέλυσα είναι τα εξής.
Καλή τύχη σε όποιον ασχοληθεί και αξίζει γιατί είναι ένα καλό challenge στο Νησί.

Spoiler: show
Image

Image

Image

Image
Last edited by Jordi_7 on Fri Jan 25, 2013 4:01 am, edited 2 times in total.
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Ciric21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6927
Joined: Thu Sep 23, 2010 6:34 am
Football Manager της ομάδας: Coventry
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
facebook προφίλ: nik23s
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ωραια αναλυση, με εψησες να ξεκινησω ενα σειβ με Νιουκαστλ αν και με το update θα ειναι εντελως διαφορετικη ομαδα και δεν θα εχει Demba Ba. :?
Μια ομάδα Άλλη Εντελώς Κατάσταση
μια ατέλειωτη μες στην καρδιά επανάσταση
σε τρία γράμματα χώρεσε η ζωή μας
γιατί υπήρξε γνήσια σχέση μεταξύ μας.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετά το update θα είναι άλλη ομάδα εντελώς :!:

Δεν θα έχει Demba Ba, αλλά θα έχει Debuchy, Haidara, Yanga Mbiwa, Moussa Sissoko, Gouffran !
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
dalan2007
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1426
Joined: Thu May 10, 2007 9:34 pm
Location: Γαλατσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εισαι ωραιος φιλε!!!πολυ καλη αναλυση!!!!
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Santon εξαιρετικός και η αξία του εκτοξευεται (οπως κα του Cabaye)
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φοβερος jordi !! MΠΡΑΒΟ !!
Image
User avatar
dwra24
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3967
Joined: Tue Aug 14, 2012 10:35 am
Football Manager της ομάδας: Inter
Αγαπημένη Ομάδα: Man utd,Juventus,Real Madrid
facebook προφίλ: dora.velentza
twitter: Panathaismylife
Status: Δεν φταίω πάντα εγώ. Φταίνε και οι άλλοι. :P
Location: kolonos,athina
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο Santon λογω υψους mental και physical atts αξιζει να δοκιμαστει μετα απο την 2η χρονια και αφου εχουν ανεβει λιγο τα αττς του και ως cover η ball playing defender . Εγω παντως να τον δοκιμασω.

Υ.Γ Το σειβ το εχω ξεκινησει με το προηγουμενο update που εχει μονο debuchy.
Καλο ταξιδι ρε ....
θα μου λειψεις ....
να μας προσεχεις απο ψηλα!!(1979-2010)

The Show must go on!
The Show must go on! Yeah,yeah!
Ooh! Inside my heart is breaking!
My make-up may be flaking...
But my smile, still, stays on!


Image
Image
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ είχα ξεκινήσει ένα save πριν λίγες μέρες με Debuchy μόνο.Αλλά βλέποντας όλες αυτές τις μεταγραφές που έχει κάνει τελεφταία ξενέρωσα λιγάκι και λέω να αρχίσω καινούργιο
User avatar
trelosg126r
Amateur
Amateur
Posts: 190
Joined: Sun Feb 07, 2010 8:08 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ,Newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν θα έλεγα ότι ήμουν ο καλύτερος προπονητής στην πιάτσα. Σίγουρα όμως ήμουν στο top-one!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδή είμαι και οπαδός της συγκεκριμένης ομάδας,θα ήθελα να μπω σε ορισμένες λεπτομέρειες.

Καταρχάς,η ομάδα μετά το update θα χρειαστεί ακόμη ένα δεξί μπαλ,ο Σίμπσον είναι απλά ανεπαρκής.
Επίσης,αν θες να παρεις πρωτάθλημα και να πρωταγωνιστήσεις,χρειάζεσαι 2 μπακ ποιότητας.Ο Κολοτσίνι και ο Τέιλορ είναι οι πιο ποιοτικοί παίκτες σε αυτήν την θέση,ενώ η διαφορά ποιότητας των Περτς και Γουίλιαμσον είναι μεγάλη.Αμφότεροι πάνε απευθείας για tranfer List.
Στα αριστερά είμαστε μια χαρά.

Τώρα,καλό είναι εκτός των Καμπάιγ και Τιοτέ να αποκτηθεί ακόμη ένας ισάξιος χαφ.Μια αξιοπρεπής λύση είναι ο Βεράτι ή ο Μπρεσάν.Ο Ανίτα είναι κυρίως για rotation ενω ο Γκόσλινγκ δεν λογίζεται ούτε για πάγκο.Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλοί μικροί και εξελίξιμοι όπως ο Μπιριγκιμάνα και ο Βούκιτς.

Στα χαφ/εξτρεμ θες πολύ δουλειά.Ο Γκουτιέρεζ μεγάλωσε,ο Ομπερταν ανεπαρκής,ο Μαρβό είναι μόνο για rotation,ο Φέργκισον θέλει 1-2 σεζόν ακόμη για βασικός ενώ για βασικός είναι μόνο ο Μπεν Αρφά.Με λίγα λόγια,θες 2 παίκτες τουλάχιστον.

Όσο για την επίθεση,Γκουφράν,Σισέ και Κάμπελ είναι καλή 3αδα.Ίσως,ένας ακόμη τύπου Γκομίς να χρειαστεί να αποκτηθεί για μεγαλύτερη σιγουριά.

GK: Ντέλατς και Γκόμεζ φαντάζουν ιδανικοί για λύση πάγκου αντί του ανεπαρκή πλέον Χαρπερ

Συστηματα: 4-2-3-1 με 2 MC είναι καλή επιλογή όπως και το ίδιο σύστημα με 2 DM
Η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μια μέρα. Βέβαια δε συμμετείχα εγώ στη δουλειά
Μπράιαν Κλαφ


Image Image

Image
Image
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετά και το update η Newcastle έχει Debuchy & Haidara στα μπάκ και μαζί τους τον ανερχόμενο Mbabu που παίζει D R/C.
Στο κέντρο της άμυνας ενισχύθηκε με τον Yanga Mbiwa που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλός και έχει τα φόντα να πρωταγωνιστήσει.

Στο κέντρο, ο Αnita με καλή προπόνηση μπορεί να γίνει και βασικός. Πολύ καλό χάφ, σκυλί και απλά θέλει έναν πιο δημιουργικό.
Ο Gosling όντως παλτό σε σχέση με παλαιότερα ΦΜ, αλλά να μην ξεχνάμε οτι ήρθε και ο Μoussa Sissoko που δεν περνάει απαρατήρητος. Για μένα δεν αξίζει ο Birigimana ενώ ο Vukcic θέλει δουλειά ακόμη.

Στα χαφ/ εξτρέμ είσαι σωστός ενώ στην επίθεση ο Gouffran δεν μου λέει κάτι όπως και ο Campbell που έχει πολύ χάλια Technical και θέλει ΛΙΩΣΙΜΟ στην προπόνηση.

Τέρμα πρότεινα Kapino δεδομένου οτι θα παίζει ο Krul βασικός.
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
trelosg126r
Amateur
Amateur
Posts: 190
Joined: Sun Feb 07, 2010 8:08 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ,Newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν θα έλεγα ότι ήμουν ο καλύτερος προπονητής στην πιάτσα. Σίγουρα όμως ήμουν στο top-one!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

O Birigimana δεν είναι κακός για rotation αρχικά,ο Gouffran είναι αρκετά καλός αλλά όπως είπα η απόκτηση ενός ακόμη επιθετικού είναι αναγκαία.Όσο για τον Campbell,θέλει πολύ δουλειά αλλά σε βάθος 3ετιας αποδίδει.όσο για τον Ανίτα,είναι όντως σκυλί αλλά νομίζω ότι και με την παρουσία του Sissoko δύσκολο θα είναι βασικός.

Όσο για τον Καπίνο,είναι ίδια περίπτωση με τον Delac της Τσέλσι...

Κατά τα άλλα,συμφωνώ μαζί σου.
Η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μια μέρα. Βέβαια δε συμμετείχα εγώ στη δουλειά
Μπράιαν Κλαφ


Image Image

Image
Image
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”