Borussia Dortmund (BVB)

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ξεκινόντας από τον Φεβρουάριο της 1ης σεζόν 1η χρονιά βγήκα 2ος άνετα, θα μπορούσα ίσως και το πρωτάθλημα, δυστυχώς τέλος της σεζόν έφυγαν ο Λεβαντόφσκι ( δεν ανανεώνει και πωλήθηκε 40Μ στην Τσέλσι) & Γκέτσε στην μπάγερν, την ομάδα δεν την άλλαξα πολύ πήρα μόνο τον Lacina Traore και μέχρι στιγμής είναι λίρα εκατό, 13 αγ 12 γκολ. Για AMC στηρίζομαι σε Leitner αλλά με πάει μια ζέστη μια κρυο.
Η τακτική του kobo ειδικά η 4-2-3-1 είναι πολύ καλή την χρησιμοποιώ με κάποιες μικρές αλλαγές:
ο AML οδηγία cut inside far post
μικρότερες τιμές λίγο σε time waste (6) width (11).
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Μια χαρα τα πηγες Ανδρέα!
Καλή σκέψη ο Τραορέ.
Χαιρομαι που σε βοηθησε η τακτική μου
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατ' αρχήν φίλε μου φοβερή ανάλυση και βοηθάει πάρα πολύ.... Λοιπόν τώρα είχα καιρό σκοπό να αρχίσω ένα save με Ντόρτμουντ λόγω ταλέντου....

Μεταγραφές...
Spoiler: show
Image
1) Κράτησα τον Piszszek γιατί μου φαίνεται αρκετά καλός (αυτό το τάκλιν να ήταν λίγο καλύτερο) αλλά και γτ δεν βρήκα κάτι καλύτερο κοντά στα 13-14Μ όπου μπορούσα να τον πουλήσω..

2) Φεύγει ο Kevin Grosskreutz, δεν μου γέμιζε το μάτι κ πήραμε καλά χρήματα 14Μ ντούκου από Παρί. Ακόμα Τα 30Μ (10+20) της Άρσεναλ ήταν πολύ καλά για τον μέτριο για μένα Blaszczykowski και πίστευα οτι δεν θα έπαιζε τόσο και θα έπεφτε η αξία του..

3) Αφού αποκτήσαμε Carlos Fierro (1+3.5) και De Scilgio (δανεικό με οψιόν 18Μ) για μπακ απ, μέσα σε 10 μέρες ταρακουνήσαμε για τα καλά τη Γερμανία ..
Erik Lamela 22M (8+14) και ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ Marek Hamsik με 31M (10+21) :drinking: :drinking: :drinking: :drinking:
Ο Lamela ήρθε ως πασπαρτού και 1η αλλαγή (κάτι σαν 6ος παίχτης που λένε και στο NBA :P :P :P )....
Όσο για τον Hamsik το σκέφτηκα αρκετά αλλά πιστευω οτι ένα πράγμα που χρειάζεται οπωσδήποτε αυτή η ομάδα είναι ένας ηγέτης. Στα + του οτι έχει καλό πέναλτι κάτι που λείπει πολύ από την ομάδα (το μεγαλύτερο είναι ...12 -nerd ) ενώ την παλεύει και στα κορνερ...

Όσο για τα οικονομικά αν κάνουμε τις προσθαφαιρέσεις στα monthly installments βγαίνει περίπου να πληρώνουμε 430k το μήνα για τα επόμενα 4 χρόνια.. Θα προσπαθήσω να το καλύψω πουλώντας τον Julian Schieber αλλά προς το παρών δεν ήρθε τπτ καλό... Ακόμα καταφέραμε να κλείσουμε αρκετά καλά συμβόλαια
Marek Hamsik :arrow: 4M p/a :!: :!:
Erik Lamela :arrow: 2.5M p/a

Τα συστήματα που χρησιμοποιώ....

1... Basic...
Το μόνο που δεν έχω αποφασίσει ακόμα είναι ποιες θα είναι οι εναλλαγές θέσεων ανάμεσα σε Χάμσικ Γκέτσε Ρόις... Πάντως ο Ρόις πιστεύω θα καταλήξει δεξιά Inside Forward...
Spoiler: show
Image
2...Defence...
Εδώ να σημειώσω σε εξαιρετικά δύσκολα ματς ή σε άλλα που θέλετε να κρατήσετε αποτέλεσμα μπορεί ο AP να αντικατασταθεί με έναν BWM
Spoiler: show
Image
Μόλις προχωρήσω στη σεζόν θα σας πω και τα αποτελέσματα... Ακόμα αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει μόνιμα τον Ρόις δεξιά ας μου πεί τις εντυπώσεις του...
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Τρομερές μεταγραφές μεγάλε! Εισαι πολυ τυχερος που πουλησες τοσο πολυ τον Κουμπα. Εγω θεωρω πως δεν επρεπε να πουλησεις τον Γκροσροιτς γιατι ειναι πολυεργαλειο αλλα πήρες παικταραδες!
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

kobos550 wrote:Τρομερές μεταγραφές μεγάλε! Εισαι πολυ τυχερος που πουλησες τοσο πολυ τον Κουμπα. Εγω θεωρω πως δεν επρεπε να πουλησεις τον Γκροσροιτς γιατι ειναι πολυεργαλειο αλλα πήρες παικταραδες!
Ουσιαστικά τον αντικατέστησα με τον Lamela γιατί στα συστήματα που παίζω μόνο AMR ή AML θα μπορούσε να παίξει όπου και ο Lamela δηλ...
Τελος Οκτωβρίου μόνες ήττες σε Τσ. Λ. απο Τσέλσι και μία στο πρωτάθλημα..

Μόνος τραγικός μέχρι στιγμής ο Subotic... Ευτυχώς βγάζει μάτια ο Santana (πολλά γκολ από κόρνερ)...
Ήρθε πρόταση από Τσέλσι για Σουμποτιτς 21 (7+14) και μάλλον παίρνω Dede με 27-30Μ ή μπορεί Varane με 25Μ....

Edit: Για τον Μπλατσικόφσκι δεν το πίστευα ότι ήρθε τέτοια πρόταση... Και κάπως έτσι ήρθε ο Hamsik που ήταν transfer listed
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Εμενα ο Σούμποτιτς ως Limited Defender (defend) εκανε παπαδες.
Βεβαια αν μπορεις να αγορασεις Βαράνε πουλα τον
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

O grosskreutz παίζει άνετα και ball winning ή δεξί μπακ(δοκιμασμένο).
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

kobos550 wrote:Εμενα ο Σούμποτιτς ως Limited Defender (defend) εκανε παπαδες.
Βεβαια αν μπορεις να αγορασεις Βαράνε πουλα τον
Είμαι τρελός φαν του Varane (σε κάθε save με μεγάλη ομάδα πάνω του χτίζω όλη την άμυνα) αλλά 1ον είναι ανέτοιμος σχετικά και 2ον ζητάει και 5M το χρόνο ενώ ο Dede είναι σχετικά έτοιμος και ζητάει 2,3Μ το χρόνο.. Οπότε μάλλον καταλήγω στον Βραζιλιάνο...
mojotzotzo wrote:O grosskreutz παίζει άνετα και ball winning ή δεξί μπακ(δοκιμασμένο).
Συμφωνώ φίλε αλλά με Sven Bender, Sebastian Kehl, Oliver Kirch δεν νομίζω ότι είναι τόσο απαραίτητος και τα 14-15Μ που μπορείς να πάρεις νομίζω ότι είναι καλό να πουληθεί και να αναπληρώσεις άλλα κενά....
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Εγω παντως κρατησα τον Γκροσρόιτς για το λόγο που είπε ο Μοτζο.
Ηταν πάντα στην 18αδα και ειχα εναν παικτη πασπαρτου για αλλαγη.
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν φτάσαμε στη διακοπή του πρωταθλήματος... Οι αγώνες της ομάδας μέχρι στιγμής.....
Spoiler: show
Image
Η βαθμολογία του πρωταθλήματος....
Spoiler: show
Image
Πολύ καλύτερα απ΄ότι περίμενα... Μία ήττα που την αξίζαμε και μία ισοπαλία που το ματς ήταν 2-0 στο 89 και μέσα σε 2 λεπτά φάγαμε 2 γκολ... Παρόλο το άσχημο ξενιμα της η Μπάγερν βρήκε τα πατήματά της και πλέον καραδοκεί...
Στο Τσ. Λ. καρδιοχτυπήσαμε λίγο αλλά ευτυχώς με το 5-0 επί της Τσέλσι (!!!!!) πήραμε την διαφορά των γκολ που θέλαμε και περάσαμε και πρώτοι μάλιστα....
Το καλό είναι ότι αποκλείστηκαν μεγάλες ομάδες... Ο Ολυμπιακός άφησε εκτός την Μίλαν και την Μάλαγα... Η Σίτυ και η Γιούβε άφησαν 3η την Μπάρτσα!!!
Και το κορυφαίο η Μαντσεστερ Γιουν Βγήκε 4η σε έναν αστείο όμιλο.... Αυτό μας δίνει ελπίδα για μια πολύ καλή πορεία στη διοργάνωση..
Εύκολη κλήρωση με Άντερλεχτ και ακόμα ένα καλό ότι μεγάλες ομάδες συναντήθηκαν και αυτό μας δίνει παραπάνω ελπίδες..
Πολύ κωλοφαρδία -glwssa -glwssa -glwssa
Τα αποτελέσματα των ομίλων....
Spoiler: show
Image
Image
Και η κλήρωση....
Spoiler: show
Image
Και για Γενάρη έκλεισε και η μεγάλη μεταγραφή.. Πωλήθηκε ο Subotits 21M στην Chelsea και αγόρασα Dede με 29Μ..
Spoiler: show
Image
Karaouzinho
Manager
Manager
Posts: 4753
Joined: Sat Apr 28, 2012 12:30 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Και χιλιάδες φίλοι...
Location: Χαλάνδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θέλω να κάνω μια πολύ άκυρη ερώτηση...Στις τακτικές γιατι σου εμφανίζει έτσι τις φανέλες;Εμένα τις δείχνει σκέτες κίτρινες..
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

το εχω αλλαξει μέσω έντιτορ. Δε μου αρεσε να είναι σκέτες κιτρινες και τις εκανα ετσι :D


Tapatalked
Karaouzinho
Manager
Manager
Posts: 4753
Joined: Sat Apr 28, 2012 12:30 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Και χιλιάδες φίλοι...
Location: Χαλάνδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ποπο είναι καύλα έτσι,θα το κάνω κι εγώ
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να κάνω μια ερώτηση... Στο 4-1-2-2-1 ποιν βάζεις δεξιά?? Τον Γκετσε ή τον Ρόις??? (Υποθέτω αυτοί οι 2 παίζουν)
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Στην αρχή έβαζα Gotze δεξία και Reus αριστερα. Στη συνέχεια όπως εχω γραψει και στο αρχικό ποστ o Leitner ανεβηκε πάρα πολυ και τον χρησιμοποιουσα ως δεξι χαφ. Εβαλε παρα πολλά γκολ και ασσιστ. Συνηθως επελεγα gotze στο 4-1-2-2-1 για δεξια αλλα ο Λάιτνερ με έβγαλε ασπροπρόσωπο
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”