Football Manager 2014 info (v14.3.1)

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2014!
Post Reply
User avatar
spiros91
Indispensible
Indispensible
Posts: 1956
Joined: Sat Oct 20, 2007 5:31 pm
Football Manager της ομάδας: Palermo
Αγαπημένη Ομάδα: Chelsea, AEK
facebook προφίλ: spiros.argiriou.1
Location: Rafina
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Εμάς που μπαίνουμε φαντάροι κατά τις 10 Νοέμβρη δεν μας σκέφτεται κανένας ε??? Βγάλτο μετά τις 15 να μην έχουμε το άγχος τουλάχιστον!!!
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9253
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

μπορεί αν είσια τυχερός ή βύσμα και να πας σε καμια μοναδα οπου θα μπορεις να λιώνεις :D
Εγώ στο στρατό έπαιξα όσο μανατζερ δεν είχα παίξει ούτε φοιτητής -falaina
:liverpool:
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Προλαβαινεις σε 3 μερες ανετα 2 σεζον [WINKING FACE]
User avatar
spiros91
Indispensible
Indispensible
Posts: 1956
Joined: Sat Oct 20, 2007 5:31 pm
Football Manager της ομάδας: Palermo
Αγαπημένη Ομάδα: Chelsea, AEK
facebook προφίλ: spiros.argiriou.1
Location: Rafina
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Ρε παίδες συνέβη κάτι κουλό. Είχα πάρει έναν παιχταρά δανεικό στην Dortmund την 1η χρονιά. Επειδή ακριβώς ήταν παιχταράς, η ομάδα ζήταγε 2,1 τον μήνα μόνο για δανεισμό την 2η χρονιά που πήγα ουσιαστικά να τον ανανεώσω. Αλλά επειδή είχα καψούρα τα έδωσα (και απέδωσαν). Επειδή βρισκόμουν στο τέλος της χρονιάς όμως, είχε σαν επιλογή "End of next season" και το έκανα. Ανανεώθηκε λοιπόν ο δανεισμός και έδωσα 48,5m (φύγανε από το budget). Στα μισά σχεδόν της 2ης χρονιάς, τυχαία ανακαλύπτω ότι μπορώ να του κάνω επέκταση δανεισμού (Νεόμβρη μήνα). Κάνω λοιπόν και ζητάνε 1m/μήνα και αισθητά μικρότερη τιμή αγοράς. Αποφασίζω να το κάνω. Και μετα λύπης μου ανακαλύπτω ότι ναι μεν έδωσα 17m για 17 μήνες που τον ανανέωσα, αλλά τα μέρος από τα 48m μου δεν επεστράφη.
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Περίμενε γιατί σε έχασα. Τέλος της πρώτης χρονιάς δανεισμού τον ξαναδανείστηκες για ακόμα έναν χρόνο. Σωστά; Δηλαδή για 12-13 μήνες. Άρα με 2,1 τον μήνα έπρεπε να πάει 24-25 και όχι 48. Πάμε παρακάτω. Τον Νοέμβριο που του έκανες νέα ανανέωση είχε άλλους 5 (;) μήνες υπόλοιπο. Άρα άλλα 10 εκ. Εσύ τον ανανέωσες για 17 μήνες άρα έπρεπε να πληρώσεις 17 εκ. Άρα έπρεπε να σου αφαιρεθούν και 7 εκ. επιπλέον από το budget των επόμενων 2 ετών. Να σου επιστραφούν λεφτά δεν έπρεπε καθώς δεν τα είχες πληρωμένα. Δεσμεύονται από το budget αλλά οι πληρωμές γίνονται κάθε μήνα. Αν κατάλαβα κάτι λάθος πες μου.
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

εγώ έχω κολλήσει στο ότι δίνεις 24 εκατ το χρόνο (χωρίς να υπολογίζω συμβόλαιο) για παίκτη που μπορεί να τον χάσεις. ο Μέσι έχει έρθει δανεικός?

πέρα από αυτό εγώ κατάλαβα ότι τον πήρες δανεικό για δύο χρόνια(end of next season) και κάπου στις αρχές του πρώτου νόμιζες ότι θα επαναδιαπραγματευόσουν την υπάρχουσα συμφωνία αλλά αυτό δε νομίζω πως γίνεται στο μάνατζερ. έπεσες σε κάποιο "κενό" του παιχνιδιού μάλλον και βγήκες και χαμένος.
User avatar
spiros91
Indispensible
Indispensible
Posts: 1956
Joined: Sat Oct 20, 2007 5:31 pm
Football Manager της ομάδας: Palermo
Αγαπημένη Ομάδα: Chelsea, AEK
facebook προφίλ: spiros.argiriou.1
Location: Rafina
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Να τα πω πιο αναλυτικά γιατί σας μπέρδεψα.

Ήμουν manager στην Napoli όπου έφυγα για την Dortmund Ιούνιο 2034 (άρα δεν υπάρχουν πραγματικοί παίχτες πια). Είχα έναν παίχτη στις ακαδημίες μου που τον γούσταρα. Υποθέτω όλοι έχουμε κάποιον παίχτη που πάμε με 1000 που θα δίναμε όσα λεφτά μας ζήταγε για να τον έχουμε. Ξεκινάμε λοιπόν.

Τον Ιούλιο 2034 τον ζητάω δανεικό χωρίς λεφτά μέχρι 6/2035 και έρχεται.
Τον Ιούνιο 2035 ζητάω ανανέωση δανεισμού μιας και ο παίχτης βγήκε αγαπημένος της εξέδρας, με ρεκόρ ασίστ, m.o.m, ήταν και μια θέση που πονούσα. Η Νάπολη ζητάει 2,1/μήνα και 90m ρήτρα αγοράς. Επειδή ήμουν τέλη της χρονιάς, πάτησα "end of next season" και τον έκλεισα μέχρι 6/2037. Μου εξαφανίστηκαν 48,5m από το budget μόλις πάτησα Confirm.
Νοέμβριος 2036. Πατάω τυχαία "make offer" στον παίχτη και μου βγάζει αυτόματα extend loan με 1m/μήνα, end of next season και 40m ρήτρα αγοράς. Αποφασίζω ότι με συμφέρει καθώς θα τον αγοράσω φτηνότερα. (Ναι μεν θα πλήρωνα τους δανεισμούς, αλλά δεν είχα ποτέ τόσα πολλά μετρητά για να κάνω μονομιάς την αγορά). Πατώντας confirm αφαιρέθηκαν 17m από το budget και ο νέος δανεισμός λήγει 6/2038.

Επομένως, απο το transfer budget εξαφανίστηκαν 48,5+17=65,5m ενώ έπρεπε να φύγουν 2,1*17μήνες[11/2036]+1*19[11/2036-6/2038]=55m
FilippoT
Amateur
Amateur
Posts: 237
Joined: Sun Mar 16, 2003 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tsakalaki wrote:Πότε βγαίνει;
Κρακ θα βγει φέτος; Πέρυσι μας έσπασαν τα νεύρα
Σε πόσους υπολογιστές μπορώ να το εγκαταστήσω; Θα το πάρω μαζί με ένα φίλο μου, γι' αυτό.
σε οσους θες αρκει να παιζει μονο ο ενας στο steam on line
User avatar
iceman3322
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 439
Joined: Mon Oct 30, 2006 1:52 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool-Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

επειδη εχω χαζεψει προσπαθωντας να καταλαβω τι γινεται οποτε ειπα να σας ρωτησω.

Παιζω Αγγλια:
αγορασα εναν πιτσηρικα στα 15-16, μολις τον πηρα τον εστειλα δανεικο σε ομαδα της αγγλιας για 2 χρονια, αν τωρα τον κρατησω 1 χρονο στις ακαδημιες μου απο την επομενη χρονια δλδ την 4 που θα τον εχω θα μπορω να τον δηλωσω σαν τον ορο που εχουν στην Αγγλια "Ελαχιστο επιτρεπομενο οριο 8 παιχτων που ηταν μελη των ακαδημιων μιας ομαδας της Αγγλιας για 3 χρονια πριν απο τα 21α γενεθλια τους" ? Η θα φαω πορτα?

κ μια αλλη αντιστοιχη περιπτωση . ενας αλλος παιχτης ειναι 1 χρονο σε μια αγγλικη ομαδα,τον περνω εγω το καλοκαιρι κ τον κραταω στις ακαδημιες για 2 χρονια την επομενη χρονια θα ειναι οκ?

προσπαθω να φτιαξω ομαδα με παιχτες απο τις ακαδημιες μου οπως καταλαβατε αλλα πρεπει να σημπληρωσω αυτον τον ορο κ επειδη εχω μαζεψει παρα πολλους πιτσιρικαδες απο 15-18 χρονων θελω να δω αν θα μπορεσω...

Ευχαριστω εκ τον προτερων κ ελπιζω να σας εξηγησα σωστα τι θελω :oops:
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@spiros91
Γενικά λίγο μπερδεμένη η κατάστασή σου, δεν ήξερα καν ότι μπορείς να κάνεις επέκταση δανεισμού εκτός από τους μικρούς της Αγγλίας. Πάντως ας μην αποκλείσουμε το ενδεχόμενο λόγω κάποιου bug να στα υπολόγισε λάθος αν και δεν το έχω ξανακούσει. Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για μπάτζετ. Δεν μιλάμε για λεφτά που πλήρωσες αλλά για λεφτά που είχες διαθέσιμα. Αυτά που πλήρωσες (ή καλύτερα πρέπει να πλήρωσες) είναι 55 εκατομμύρια. Κανονικά βέβαια και την πρώτη χρονιά έπρεπε να σου αφαιρέσει 25 εκατ. από το μπάτζετ γιατί έπρεπε να υπολογίζει μόνο αυτά που θα πλήρωνες την επόμενη χρονιά. Επίσης 7/36 και 7/37 σου έδωσε καινούρια tranfer budget. Δεν μπορείς να ξέρεις τι έλαβε υπ' όψη για να καταλήξει στο ποσό που σου έδωσε. Κι επίσης αυτό που λέει ο lisandro. 55 εκατ. μέχρι τώρα και άλλα 40 για την αγορά πας στα 95. Και δεν είσαι 100% σίγουρος ποτέ ότι θα θέλει να υπογράψει και τι συμβόλαιο θα ζητήσει.
@iceman3322
2 χρόνια σε άλλη αγγλική ομάδα και 1 στη δικιά σου, άρα ναι φτάνουν τα 3 για να θεωρείται προπονημένος στην χώρα. Έχει μόνο 1 όμως στην ομάδα σου άρα δεν θα θεωρείται προπονημένος στο σύλλογο. Γενικά πας στην καρτέλα με τη λίστα των παιχτών, πάνω αριστερά (εκεί που αν δεν έχεις κάνει κάτι θα λέει ή γενικές πληροφορίες στατιστικά κάτι..) και επιλέγεις κτάσταση γηγενή. Θα δεις ποιοί θεωρούνται προπονημένοι στον σύλλογο και στη χώρα και αυτοί που δεν είναι αν θα γίνουν και πότε.
Ciric21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6927
Joined: Thu Sep 23, 2010 6:34 am
Football Manager της ομάδας: Coventry
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
facebook προφίλ: nik23s
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αυτο το 200% που μπορεις να επιλεξεις στις προτασεις δανεισμου, ξερει κανεις αν πηγαινει στην ομαδα ή στον παικτη;
Μια ομάδα Άλλη Εντελώς Κατάσταση
μια ατέλειωτη μες στην καρδιά επανάσταση
σε τρία γράμματα χώρεσε η ζωή μας
γιατί υπήρξε γνήσια σχέση μεταξύ μας.
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στον παικτη πηγαινει για να καταφερεις να τον δελεασεις.
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
User avatar
iceman3322
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 439
Joined: Mon Oct 30, 2006 1:52 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool-Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@rimini
ναι το ειδα. το ειχα δει καποια στιγμη αλλα δν θυμομουν αν οντως το ειχα δει :-)

μια αλλη απορια σας εχει τυχη ποτε να πουλησετε σχεδον ολα τα εισητηρια σαν διαρκειας? τι εννοως. στην λιβερπουλ οι θεσεις ειναι 47,405 κ μου εβγαλε οτι πουλησαμε 40,861 διαρκειας. ειναι λογικο αυτο? πουλησαμε το 86,2% των εισητηριων του γηπεδου μας?
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χωρίς να είναι 1000% σίγουρο φαντάζομαι στην ομάδα. Μ' αυτήν κάνεις τις διαπραγματεύσεις. Απλά αντί να δίνεις monthly fee τους δίνεις παραπάνω από το συμβόλαιο που είναι ουσιαστικά το ίδιο. Βλακεία να μην μιλάς και με παίχτη να μπορούσες να πείσεις αυτούς που δεν θέλουν να έρθουν δανεικοί. Όπως βλακεία είναι και που δεν μπορείς να προσφέρεις συμβόλαιο σε παίχτες που δεν ενδιαφέρονται. Άσε με να κάνω προσφορά και ας μην ενδιαφέρεσαι. Εγώ πχ μπορεί να είμαι ομάδα που με πήρε tycoon και να παίζω στην Β. Εσύ μπορεί να είσαι 17χρονος που παίζεις στους πρωταθλητές. Μπορεί να παίρνεις 100 χιλ. τον χρόνο κι εγώ να σου δώσω 5 εκ. Νομίζω πως και irl οι περισσότεροι θα σκεφτόταν μια τέτοια μεταγραφή.
@Sup
αν γινόταν αυτό που λες όταν έδινες εσύ δανεικό δεν θα μπορούσες σαν ομάδα να ζητήσεις 200%.
@iceman
Μπορεί να δίνουν μεγάλο μέρος των εισιτηρίων σε διαρκείας, ποτέ όλα. Για δοκίμασε και στην πραγματικότητα να βρείς σαν απλός επισκέπτης εισιτήριο για αγώνα της Λίβερπουλ :wink:
Ciric21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6927
Joined: Thu Sep 23, 2010 6:34 am
Football Manager της ομάδας: Coventry
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
facebook προφίλ: nik23s
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Και γω στην ομαδα πιστευα οτι πηγαιναν αλλα οντως δεν εχει πολυ νοημα.Οσον αφορα τους παικτες, αν εχεις tycoon ή γενικα τεραστιο budget σε αφηνει να μιλησεις με περισσοτερους παικτες.Ας πουμε εχω δει να αναλαμβανουν tycoon ομαδες οπως Kilmarnock και Rannheim και να κανουν μεγαλες μεταγραφες πριν ακομα παιξουν Ευρωπη.
Μια ομάδα Άλλη Εντελώς Κατάσταση
μια ατέλειωτη μες στην καρδιά επανάσταση
σε τρία γράμματα χώρεσε η ζωή μας
γιατί υπήρξε γνήσια σχέση μεταξύ μας.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2014”