Γνώμες για μεταγραφές στην Λίβερπουλ.

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2014!
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επιστρεφω σε αυτο το thread γιατι χρειαζομαι παλι την γνωμη σας.Ξεκινησα την 2η σεζον στα φιλικα συμμετειχα σε ενα "τουρνουα" στην γαλλια με 3 πολυ μικρες ομαδες και κερδισα εννοειτε και εφτιαξα και εγω 3 φιλικα με μονακο (3-3), ατλετικο μαδριτης (0-1 εχασα) και με αλλη μια δεν θυμαμαι καλη ομαδα και κερδισα, στην πρεμιερα της premier league ξεκινησαμε με ηττα σοκ μεσα στην blackburn με 2-1 (ισοφαρισα στο 87' και στα καπακια στο 88' εχασα το ματς) ειχαμε ευκαιριες ειμασταν καλυτεροι αλλα χασαμε, επομενο αγωνας μεσα στο anfield με την newcastle προηγηθηκαν στο 11 με 0-1 αλλα δεν αργησα να παρω τα οινεια στον αγωνα και στο 33' λεπτο βρισκομουν ειδη μπροστα με 3-1 και ετσι ελλειξε και το ματς, 3η αγωνιστικη και τελευταια (μεχρι εκει επαιξα, σημερα η συνεχεια) εκτος εδρας με τους χωριατες (A.Villa) και ηρθε η 2η ηττα με 1-0 χωρις να υπαρχουμε πουθενα μεσα στο γηπεδο.Επομενος αγωνας που εχω ειναι μεσα στην City και μετα απο 2 ημερες ο 1ος για το τσουλου με την Ρεαλ Μ. και αποτι βλεπω αν συνεχισουν να παιζουν κατα αυτο τον τροπο εχουμε να μαζεψουμε πολλα γκολ.Δεν ξερω γτ ξεκινησαν ετσι, τελειως μουδιασμενη η ομαδα, φταιει που υπαρχουν καινουριοι παιχτες και δεν εχουν προσαρμοστει ακομα?Αν και 11αδατους δεν εχω βαλει πολλους μονο τον Morrison και στην αμυνα παιζω με την ελληνικη 3αδα που ειχα αναφερει παραπανω, α και στο κεντρο παρεα στον gerrard κανει ο j.martinez ο οποιος τραυματιστικε για 3 εβδομαδες.Εχετε να μου δωσετε καμια συμβουλη τι να κανω για αυτη την κακη εικονα με το ξεκινημα? :/

EDIT:Σορρυ για το double post.
Image
User avatar
ngeorgenho
Banned
Banned
Posts: 847
Joined: Wed Jan 07, 2009 8:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αγορινα εκανες αρκετες μεταγραφες ειναι λογικο μεχρι να δεσει η ομαδα να εχει κακα αποτελεσματα σκεψου ομως οτι τωρα εχεις εναν πολυ καλο βασικο κορμο για πολλα χρονια οποτε δωσε χρονο στην ομαδα βαλε στην προπονηση team blending στο full και απλα υπομονη σε λιγο καιρο θα εισαι κομπλε.Αν πιστευεις οτι θα βοηθησει κανε και ενα team meeting να καταλαβεις τι παιζει μπας και τους πορωσεις.
Αυτα ελπιζω να βοηθησα.
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το λογικο αυτο ειναι να θελει χρονο η ομαδα, μολις εγραψα το σχολιο παραπανω μπηκα στο παιχνιδι και το εκλεισα τωρα...πηγα μεσα στην city και πηρα το χ με 2-2, αμεσως μετα πηγαμε μαδριτη και πηραμε το μεγαλο διπλο με 2-3 και μετα απο αυτο ανακουφιστηκα καπως μιας και ειδα την ομαδα να φερεται καλυτερα μεσα στον αγωνιστικο χορο, επεισης συνεχισα με 2 νικες στο πρωταθλημα και κερδισα με 6-0 την σαλτζμπουργκ στο 2ο παιχνιδι για το τσουλου μεσα στο γηπεδο μου.Φυσικα ολα αυτα εγιναν αφου δοκιμασα να αλλαξω το συστημα και απο το 5-4-1 που ειχα με 3 ΚΑ εβαλα το αλλο συστημα που μου εδειχνε οτι ειχαν εξικοιωθει καλυτερα το 4-5-1 με 2 ΚΑ παπασταθοπουλο και μανωλα (αφησα τον κυριακο παπαδοπουλο εξω γτ ο μανωλας ειχε καλυτερες εμφανισεις) και προσθεσα εναν μεσοεπιθετικο που ποτε βαζω τον barbosa που ειδη εχει πετυχει γκολ στο κυπελο στο τσουλου και κανα 2-3 στο πρωταθλημα και ποτε τον morisson που δεν με εχει εντυπωσιασει και τοσο.επισης στο ματς με την ρεαλ δεν ειχα ΕΜ αλλα ειχα ΑΜΚ και την ειχα συμπαγη και με αντεπιθεσεις.

EDIT:Το team blending που μου ειπες τι ακριβως ειναι γιατι πηγαινω στην προπονηση και δεν το βλεπω καπου σαν επιλογη.
Image
User avatar
ngeorgenho
Banned
Banned
Posts: 847
Joined: Wed Jan 07, 2009 8:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Oταν πας στην προπονηση σου εχει διαφορες επιλογες οπως επιθετικα στημενα φυσικη κατασταση κλπ
Ε εχει μια επιλογη δεν θυμαμαι πως την λενε ακριβως που και καλα φτιαχνει το κλιμα μεσα στα αποδυτηρια οι παικτες γνωριζονται καλυτερα μεταξυ τους.
Δηλαδη ανεβαζει το τεαμγουορκ με αποτελεσμα να δεσει η ομαδα πολυ πιο γρηγορα
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βαζω μια εικονα για να μου πεις πιο εννοεις.
Μηπως ειναι εκει που εχω το ποντικι στην παρακατω εικονα?Δηλαδη στην γενικη προπονηση/βασικη εστιαση/συνοχη ομαδας?
Image
Image
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θελω να μου προτεινεται εναν τερματοφυλακα να παρω για αναπληρωματικο, βασικο εχω τον valdes και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, για 2ο ειχω τον mignolet αλλα θελει να φυγει και γιαυτο ειμαι στο ψαξιμο για τ/φ, θελω να δεχτει να ειναι αναπληρωματικος και να μην περιμενει να ξεκιναει βασικος στα παιχνιδια ειδικα του πρωταθληματος, θα τον εχω βασικο μονο στα κυπελα αγγλιας και αναλογα κατα ποσο καλος θα ειναι θα το σκεφτω να τον εχω βασικο και στο τσου λου.Επισης αν ειναι δυνατον να εχει καλη εξελιξη μπας και ειναι αξιος αντικαταστατης του valdes μετα απο κανα 1-2 χρονακια.
Και κατι ακομα, εχω τον Emre Can τον πρωην παιχτη της bayern ειναι 20 χρονων και ειναι μεγαλη παιχτουρα, τον βαζω αρκετα συχνα να παιζει και του διχνω εμπιστοσυνη, το σκεφτομαι σοβαρα να ειναι ο αντικαταστατης του μεγαλου steve σε πολυ 1 χρονο.υπαρχει καποιος τροπος να βαλω τον gerrard να τον μαθει καποια πραγματακια?δλδ διδασκαλια.πριν τον συμβουλευε τον can ο agger (μου το ειχε πει ενα μελος απτο τεχνικο τιμ σε μια συναντηση και ειχα πατησει αποδοχη) και μολις τελειωσε η διδασκαλια μου εβγαλε μηνυμα οπτι δεν ηταν και πολυ ευχαριστημενος ο can πατην διδασκαλια και οτι δεν πηρε και πολλα.
Image
User avatar
ngeorgenho
Banned
Banned
Posts: 847
Joined: Wed Jan 07, 2009 8:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

kjtzemis wrote:Βαζω μια εικονα για να μου πεις πιο εννοεις.
Μηπως ειναι εκει που εχω το ποντικι στην παρακατω εικονα?Δηλαδη στην γενικη προπονηση/βασικη εστιαση/συνοχη ομαδας?
Image
Ακριβως αυτο εννοω
Τωρα για τον Καν αν πας στην προσωπικη ομιλια εχει επιλογη τυτορ οποτε την επιλεγεις και επιλεγεις τον τζεραρντ
Για τερμα τσεκαρε Timo Horn(Λατρεια με τρομερη εξελιξη) Lee Nicholls (Που ειναι και αγγλος) Jan Oblak και Maxym Koval απο ντυναμο ειναθ επισεις αξιοπιστοι
Ολοι τους μικροι με πολυ καλο PA KAI CA τρομερη εξελιξη και προοριζονται για αντικαταστατες μετα απο λιγα χρονια
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραια το εβαλα στο φουλ και τωρα θα περιμενω να δω πως θα παει, αν και γενικα η ομαδα αποδιδει πολυ καλα στους αγωνες.
Για τον Can το κοιταξα βρηκα που ειναι αυτο για την διδασκαλια αλλα δεν μπορω να το επιλεξω, δεν με αφηνει...ισως επειδη εχει δεχτει ειδη διδασκαλια απο τον agger. :@
Οσο για την θεση του ΤΦ κλεινω προς Timo Horn αν και ακριβος (αρχικη τιμη 11εκ.) και στον αγγλο Lee Nicholls, θα ηθελα να τους φερω και τους δυο αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα μου κοστισουν...φοβαμαι να σου πω την αληθεια να φερω μονο τον αγγλο μιας και τα στατιστικα του δεν μου γεμισαν και πολυ το ματι αλλα απο την αλλη ψηνομαι μονο και μονο επειδη ειναι αγγλος και θα ταιριαξει πιστευω στο στυλ του πρωταθληματος, κατι ακουστηκε κιολας δεν θυμαμαι που το ειχα διαβασει οτι ειχαν παραπονεθει επειδη διαλεγα παιχτες απο την Ελλαδα και οχι αγγλους μιας και εχω 4 ελληνες στην ομαδα.
Image
User avatar
ngeorgenho
Banned
Banned
Posts: 847
Joined: Wed Jan 07, 2009 8:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παντως μην σε απασχολουν τα στατιστικα για τον αγγλο μιλαμε το παλικαρι με λιγα ματς στα ποδια του και σωστη διαχειριση θα κατεβαζει ρολα σε καθε ματς εγω σε ενα σειβ με λιβορνο τον αγορασα το 2018 43μυρια και ειχα απιστευτα νουμερα.Ενα σου λεω ειχα το καλυτερο παθητικο στο πρωταθλημα και βγηκε τα δυο επομενα χρονια 2019 και 2020 καλυτερος τερματοφυλακας στην Ευρωπη.Οποτε τον εχω βασικο και αναντικαταστατο.
Αλλα σε ενα αλλο σειβ δεν ειχε την ιδια εξελιξη ειχε καταληξει στην σκανθορπ το 2016.Ενω απο την αλλη ο Τιμο Χορν σε καθε σειβ μπορω να πω οτι ειναι το λιγοτερο αξιοπρεπεστατος.
Παντως ολοι οι τερματοφυλακες που σου προτεινα ειναι ολοι τους διαμαντια και μπορεις να τους εξελιξεις πολυ καλα
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αγορασα τον Αγγλο τελικα με 7.5εκ. μολις τελειωσα την 2η σεζον τωρα θα δειξει πως θα παει, στην αρχη θα το εχω μονο για τα κυπελα αγγλιας και αν τα πηγαινει καλα θα το σκεφτω και για τσουλου.
Παρεπιπτοντως σηκωσα την κουπα στην αγγλια με ανεση με 15 βαθμους διαφορα απο την 2η τσελσι, επισης FA cup το σηκωσα και αυτο και αποκλειστηκα απο τους 8 στο τσουλου, οι οποαδοι επελεξαν ως τον καλυτερο παιχτη της liverpool γιαυτη την χρονια τον παπασταθοπουλο.ειχα την 3-4 καλυτερη αμυνα στο πρωταθλημα και με διαφορα την καλυτερη επιθεση καθως ο destro ειναι ασταματητος (αν και ελειψε σε καμποσους αγωνες λογο τραυματισμων), ο barbosa και αυτος εβαλε καμια 10αρια γκολακια (τον ειχα βασικο σαν επιθετικο μεσο και γιαυτο) και κρατησα και τον origi μολις γυρισε απο τον δανεισμο στην lile και πεταξε και αυτος καμια 15αρια παστελια συνολο, θυμαμαι τον εβαλα στο τσουλου στο 54' και απο 1-0 που εχανα το γυρισε 1-3 με δικο του χαττρικ μεχρι το 72'.
Εχω γυρω στα 100εκ για μεταγραφες αλλα σκεφτομαι να συνεχισω ετσι χωρις αλλαγες και νεα προσωπα το μονο που ηθελα ηταν να φερω ενα μεγαλο ονομα, εκανα προταση σε hazard αλλα ουτε καν.Α εφερα και τον Munoz της παλερμο ως ελευθερη μεταγραφη (τον εκλεισα απο χριστουγεννα για ιουλιου που εληγε το συμβολαιο του) για αναπληρωματικο μιας και πουλησα τον sakho 19.5εκ.
Image
User avatar
ngeorgenho
Banned
Banned
Posts: 847
Joined: Wed Jan 07, 2009 8:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγχαρητηρια μεγαλε προσπαθησε αν θελεις να φερεις και τον μπαλαντα εδερ αλβαρεζ απο την ριβερ και να ξαποστειλεις τον σκτρελ.
Γενικα εχεις δικιο δεν χρειαζεσαι μεταγραφες τον βασικο κορμο τον εχεις αν θες επενδυσε τα στις ακαδημιες η στο προπονητικο αυτα τα λεφτα
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ετοιμος ημουν να του κανω προταση αλλα σκεφτηκα πως ειναι καλοι παιχτες για να μην ειναι 11αδατοι, σιγουρα θα μου ζητησουν μετα απο λιγο να φυγουν με μεταγραφη και σκεφτομαι μηπως παν τζαμπα τα λεφτα γτ σωκρατη και μανολα δεν τους βγαζω απο 11αδα, ειδη εχω τον κυριακο αναπληρωματικο και τον λυπαμαι τωρα θα του κανει παρεα και ο munoz οι agger και skrtel δεν υπολογιζοντε ειδικα ο skrtel.
Θα μιλησω με τον προεδρο αν ειναι για ακαδημιες και προπονητικο.
Image
User avatar
ngeorgenho
Banned
Banned
Posts: 847
Joined: Wed Jan 07, 2009 8:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kοιτα απο την αλλη παιζεις Αγγλια πρεπει να κανεις πολυ συχνα ροτεισον οποτε μια ομαδα με βαθος θα σου ειναι παραπανω απαραιτητη ειδικα στην Αγγλια με 40πλας παιχνιδια το χρονο λογω κυπελων και ευρωπης.Οποτε αν θες το κατι παραπανω πρεπει σιγα σιγα να φροντισεις να φτιαξεις δυο ισαξιες δυνατες εντεκαδες ωστε να τους εναλλασεις στα παιχνιδια.
Εγω συνηθως οταν παιζω Αγγλια και μονο Αγγλια το ροστερ μου ξεπερνα τους 30 παικτες ενω ας πουμε στην Ελλαδα περιοριζομαι στους 22(2 ενδεκαδες)
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τελικα δεν αντεξα χωρις μεταγραφη βασικα μονο με του munoz και του nicolls του αγγλου τφ, εσκασα χρημα για 2 μεταγραφες η μια βαρβατη πολυ.Εφερα τον james rodriguez απο την real με 45εκ. που ειχε ρητρα και συνολο η μεταγραφη του μου κοστισε 53εκ. μαζι με συμβολαια κλπ, και επισης deulofeu απο barca στα 29εκ. συνολο.α και εκλεισα και εναν μικρο 17 χρονο απο βραζιλια για το επομενο καλοκαιρι στα 4.5εκ, ο μικρος ειχε πολυ καλα ποσοστα και παιζει σε ολη την δεξια πλευρα.Καλα ο james δεν παιζετε πεταξε δυο γκολαρες στο ντεπουτο του με την τσελσι στο super cup αγγλιας (βασικα δεν θυμαμαι πως λεγετε το κυπελο, νμζ ομως οτι ειναι super cup) και το σηκωσα και αυτο με 2-3 αλλα μου τον τραβματησαν και ειναι εκτος για 7 εβδομαδες. :@
Απτην αλλη δυστηχως στο πρωταθλημα δεν ξεκινησα καλα, ηττα με 2-1 μεσα στην τοτεναμ και ηττα 1-2 στην 2η αγωνιστικη μεσα στο γηπεδο μου απο τσελσι.Δεν ανυσηχω ομως, ειναι αρχη ακομα και περσι δεν ειχα ξεκινησει καλα αλλα κατεληξα πρωταθλητης με +15 ποντους απο την δευτερη τσελσι.
Image
User avatar
ngeorgenho
Banned
Banned
Posts: 847
Joined: Wed Jan 07, 2009 8:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mια χαρα αν καταφερεις να τους χωρεσεις ολους αυτους στην ενδεκαδα τοτε κομπλε παντως προσπαθησε να κρατας το team blending ψηλα και να κανεις ροτεισον πολυ συχνα και οχι να εχεις απαραιτητα και να εναλλαζεις δυο ενδεκαδες προσπαθησε να μπλεκεις διαφορετικους παικτες καθε φορα στην ενδεκαδα για να δεις κι ολας με ποια παραταξη εισαι πιο δυνατος για τα δυσκολα ματς
Καλη συνεχεια αγορινα και YNWA
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2014”