Τι θα θέλαμε απο το FM15;

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2014!
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Να μη πληρωνεις νοεμβρη για να δεις φουλ βερσιον φλεβαρη. Το να περιμενεις κατευθειαν φλεβαρη δεν ειναι λυση ουσιαστικη αλλα αναγκης. Λιγο περισσοτερο σεβασμο στο κοινο λοιπον,αλλωστε γι αυτο υπαρχουν τα τεστ,για να βρισκουμε τα μπαγκς (τα τρανταχτα τουλαχιστον) πριν το official release.
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

1)Να μπορείς να γίνεις ένας υπάρχον προπονητής.(π.χ. Van Gaal, Mourinho κτλ.)
2)Να υπάρχει δυνατότητα να δεις το match από την καρέκλα του προπονητή και μάλιστα να μπορείς με κάποιο τρόπο στην διάρκεια του αγώνα να δείξεις πως νιώθεις.(π.χ. να πατάς ένα κουμπί και να "σηκώνεσαι")
3)Συνθήματα οπαδών όπως προαναφέρθηκε.
4)Δυνατότητα να δεις το match με κανονικό σχολιασμό όπως στο Pro & στο FIFA.
5)Αν θέλεις να βάλεις εμπειρία ως ποδοσφαιριστής να μπορείς να επιλέξεις σε ποια ομάδα έπαιζες, τι θέση, για πόσα χρόνια κ.α.
6)Να μπορείς να διαλέγεις με ποιο πτυχίο προπονητικής αρχίζεις την καριέρα σου και στο μέλλον να μπορείς να το αναβαθμίσεις.
7)Θα ήταν ωραίο να άρχιζες την καριέρα σου όπως πραγματικοί προπονητές δηλαδή ως βοηθός, youth coach κτλ.
8)Να καταργηθεί η Transfer Deadline Day.

Αυτές είναι οι προτάσεις μου, βέβαια οι περισσότερες είναι μόνο στην θεωρία και δεν ξέρω πως μπορούν να υλοποιηθούν, για παράδειγμα η 6 και η 7. Και φυσικά εννοείται ότι θέλω το ολοκληρωμένο παιχνίδι να βγει από Νοέμβρη όπως είπε και ο αποπάνω.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10055
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Για μια ακόμα χρονιά θα επιμείνω στα συμβόλαια και τις προτάσεις για την απόκτηση παικτών. Τα συμβόλαια είναι τελείως παράλογα. Έχω Έβερτον και πήγα να ανανεώσω τον 36χρονο Howard. Από 2.3 που έπαιρνε μου ζήτησε 2.8 τη στιγμή που έχω πάρει νέο τέρμα για βασικό. Κι άντε αυτό πες λογικό, μιας και ο Howard ήταν βασικός. Πήγα να πάρω τον 37χρονο Drogba από τη Γαλατά, ο οποίος έπαιρνε 2.1Μ και τον έκλεισα με 3.3 ή 3.6 μόνο και μόνο για την αρρώστια του να έχεις τον Drogba στην ομάδα σου. Δε βάζω καν τις προμήθειες και τα έξτρα μέσα.

Αντίστοιχα στις αγοραπωλησίες παικτών... Ποτέ δεν πρόκειται να πάρεις αντίστοιχα λεφτά με αυτά που θα δώσεις για αντίστοιχης αξίας παίκτες. Εγώ αγόρασα το Salomon Rondon από τη Ζενίτ με 32Μ σύνολο, τη στιγμή που για τον Barkley (ο οποίος έχει potential για wonderkid κι έκανε παπάδες) οι προσφορές έφταναν τα 36Μ και για το Μiralas (παίκτη αντίστοιχης αξίας και current ability) δεν ξεπερνούσαν τα 15-17Μ τη στιγμή που έκανε 12.5Μ. Κοινώς η αναλογία είναι αντιστρόφως ανάλογη κι αν δεν πληρώσεις υπεραξία δεν πρόκειται να πάρεις καλό παίκτη, ενώ αν δε ρίξεις αισθητά τις απαιτήσεις σου δεν πρόκειται και να πουλήσεις και στο τέλος αναγκάζεσαι να προσφέρεις παίκτες σε συλλόγους μπας και βγουν τα σχέδιά σου.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
danis
Rotation
Rotation
Posts: 1081
Joined: Thu Apr 17, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αχιλλεας Φαρσαλων
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απλα να ειναι ρεαλιστικο ,οπως ητανε μεχρι το 13...
Να μην κανεις συνεχεια 15 φασεις κ να το τρως εσυ...
Να μην παιζεις π.χ. ,με τη Ρεαλ με ολους τους παιχταραδες κ να χανεις απο τις τελευταιες.....
User avatar
Vinnie
Trialist
Trialist
Posts: 36
Joined: Thu Apr 18, 2013 12:49 am
Football Manager της ομάδας: SpVgg Greuther Furth
Αγαπημένη Ομάδα: VfB Stuttgart
Status: Γκόλ αυτοί....Σέντρα εμείς
Location: SKG
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το μόνο που θα ήθελα άμεσα απο την έκδοση του 2015 είναι το να μπορούμε να βλέπουμε την προπόνηση των παικτών. Είναι κάτι που ήδη έχει γίνει στην προσπάθεια της EIDOS να ξανακυκλοφορήσει την σειρά των Championship Manager (2010) χωρίς την SI (για όσους δεν γνωρίζουν είναι ο προκάτοχος του Football Manager) και ήταν απλά μαγικό (ήταν και το μόνο που άξιζε απο το παιχνίδι γενικά βέβαια).Πραγματικά θα έφτανε το παιχνίδι σε μια άλλη κλάση κατα την γνώμη μου και θα μπορούσαμε ξεκάθαρα να μιλάμε για έναν Simulator.
1893-2018
VfB ein Leben Lang
Cannstatter Kurve

Stuttgart – Nord – Ost – Süd – West steht auf!

Was geht? Geht ab! Dreht durch! Dreht auf!
Denn Du und Er und Sie und Ich
Prägen die Stadt und ihr Gesicht!
Spoiler: show
Image
Thanosksirokrini
Banned
Banned
Posts: 426
Joined: Fri Jul 27, 2012 12:56 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός, Milan
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Το Ποδόσφαιρο είναι πολύ απλό παιχνίδι , η παρουσία του αντιπάλου όμως το κάνει περίπλοκο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

στα 9/10 που ειπαν τα παιδια συμφωνω,εγω θελω κατι που ειναι πολυ απλο
ολοι οι παιχτες ειναι ιδιοι μεσα στο γηπεδο σε διαστασεις!Γιατι να εχεις Κ.Ροναλντο διπλα απο Τσαβι κ να ειναι ιδιο πλατος ιδιο υψος; Δεν μου αρεσει αυτο,ενταξει θα μου πεις Αν πηδηξει για κεφαλια θα την παρει ο Ροναλντο γιατι τοτε παιζουν ρολο τα atts τα σχετικα ,αλλα και παλι λιγο ρεαλισμος για το ματι ρε αδερφε
Courtone
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Sun May 20, 2012 1:35 pm
Football Manager της ομάδας: Las Palmas,Leyton Orient
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμφωνώ απόλυτα καταρχάς με τον dani....Για εμένα το μόνο που θα θα ήθελα σαν προσθήκη είναι να επαναφέρουν τις μπάρες στην τακτική και στην προπόνηση....Ειδικά στις τακτικές τα δυο τελευταία fm (και πιο πολύ στο τελευταίο) είναι κατα τη γνώμη μου τραγικές..λίγες επιλογές-πολλοί ρόλοι..πχ, θες να βάλεις cut inside στους winger κάτι το οποίο δεν γίνεται σε όλους τους ρόλους..κατά τη γνώμη μου ήταν πιο εύχρηστο να προσαρμόζεις τις κινήσεις του κάθε παίχτη όπως εσύ θες και όχι τώρα που ανάλογα το ρόλο έχεις περιορισμένες επιλογές.
Για το match engine δεν το συζητάω καν...50 σουτ η ομάδα σου, 1 ο αντίπαλος, 0-1 σκορ. Μόνιμο θέμα στα τελευταία fm αυτο και δεν ξέρω αν και πως θα λυθεί.
Γενικά βλέπω οτι προσπαθούν να κάνουν το παιχνίδι πιο εύχρηστο στο μέσο παίχτη (βλεπε καινούργιες τακτικές- προπόνηση) αλλα δε νομίζω οτι το καταφέρνουν.
User avatar
paok_revolution
Backup
Backup
Posts: 751
Joined: Thu Dec 20, 2012 8:36 pm
Football Manager της ομάδας: Paok
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ας κανουν επιτελους μια σωστη Match Engine,χωρις να χρειαζεται διαρκεις διορθωσεις και θα ειμαστε μια χαρα
ΠΩ ΠΩ ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΟΜΑΔΑ ΠΩ ΠΩ ΠΩ, ΠΩ ΠΩ ΠΩ ΜΙΑ ΠΑΟΚΑΡΑ
ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΖΕΥΕΙ ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ, ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26361
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

DimiZag wrote:Μερικες ιδεες που τις ειχα σκεφτει πριν βγει το FM14 ακομα και πιστευω θα εκτοξευσουν το FM15 σε θεμα πορωσης:

:arrow: Εικονες απο συνεντευξεις τυπου, οπως στο Pro και το FIFA.
:arrow: Μεγαλυτερη ποικιλια ερωτησεων επισης στις συνεντευξεις.
:arrow: Εικονες-βιντεο απο τις προπονησεις εστω και σε 3D απεικονιση οπως στα ματς.
:arrow: Υποχρεωτικη επιλογη τοποθεσιας για την προετοιμασια στην αρχη της σεζον, ανεξαρτητα απο τα οικονομικα καθε συλλογου.
:arrow: Επιτελους να ακουγονται συνθηματα κατα την διαρκεια των αγωνων.
:arrow: Λιγο πριν την εναρξη της σεζον να μαζευονται παιχτες-επιτελειο για να βγαινει η ομαδικη φωτογραφια της ομαδας.
:arrow: Επιτελους να βλεπουμε την απονομη κουπας/πρωταθληματος και να μην αρκουμαστε στο να τρεχουν οι παιχτες σαν την δασκαλα απο το Καφε της Χαρας μεσα στο γηπεδο.

Αυτα μου ηρθαν ετσι προχειρα. :D Γενικα θα ηθελα να βελτιωθει περισσοτερο στο οπτικο κομματι το παιχνιδι και δευτερευοντος σε νεες επιλογες, κουμπια κλπ.
Όλα αυτά είναι αχρείαστα και δεν προσθέτουν τίποτα στην ουσία του παιχνιδιού. Αντίθετα θα αυξήσουν κατακόρυφα τις απαιτήσεις του συστήματός σου και ακόμα και αν εσύ μπορείς να το παίξεις, πολύς κόσμος δε θα μπορεί και θα πέσουν οι πωλήσεις κτλ.
Windfur wrote:Εγω θα προτεινα να μην υπαρχει τοσο εντονα η αποψη μερικων παικτων "δεν ερχομαι με τιποτα στην ομαδα σου" αλλα να το συζυτανε.
Τωρα το παιχνιδι ειναι λιγο πολυ reputation ομαδας < λεφτα ομαδας. Θα ηθελα να ειναι πιο ισο ετσι ωστε να μπορεις να φερεις γνωστους παικτες με μεγαλα συμβολαια αν εχεις καλα οικονομικα. Δεν ξερω ποσο εφικτο ειναι παρ'ολα αυτα.
Αυτό είναι σημαντικότατο και χαλά πολυ το ρεαλισμό για εμένα, ιδιαίτερα όταν αναλαμβάνω αραβικές ομάδες.
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Thanosksirokrini wrote:στα 9/10 που ειπαν τα παιδια συμφωνω,εγω θελω κατι που ειναι πολυ απλο
ολοι οι παιχτες ειναι ιδιοι μεσα στο γηπεδο σε διαστασεις!Γιατι να εχεις Κ.Ροναλντο διπλα απο Τσαβι κ να ειναι ιδιο πλατος ιδιο υψος; Δεν μου αρεσει αυτο,ενταξει θα μου πεις Αν πηδηξει για κεφαλια θα την παρει ο Ροναλντο γιατι τοτε παιζουν ρολο τα atts τα σχετικα ,αλλα και παλι λιγο ρεαλισμος για το ματι ρε αδερφε
Αυτό γίνεται ήδη. Αν προσέξεις στα ριπλέι ή χρησιμοποιείς κάποια κοντινή κάμερα φαίνονται οι διαφορές.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10055
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Όσον αφορά τη M.E. το βασικό είναι ένα... Δε γίνεται να αλλάζει τελείως η λογική της μετά από κάθε update. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο πως θα πρέπει να είναι σχεδιασμένο και υλοποιημένο καλά εξαρχής και απλά να γίνονται μικρές προσθαφαιρέσεις. Φέτος καταστράφηκαν saves καθαρά λόγω των updates.

Δε θα πω καλό ή κακό λόγο για την M.E., φέτος πχ δεν είδα τόσο το 50-2 σουτ και σκορ 0-1. Δε γίνεται να μη συμβαίνει και καθόλου καθώς όλοι ξέρουμε πως αυτό θα ήταν μη ρεαλιστικό. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχει μια λογική, η οποία να μη βιάζει προφανώς την κοινή λογική :P , και να μην αλλάζει τόσο εύκολα με κάθε update. To σίγουρο είναι πως θέλει ψάξιμο, αλλά και πως δεν είναι unplayable όπως έλεγαν πολλοί.
I LOVE THIS SITE!!!
led_zeppelin
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2255
Joined: Tue May 29, 2007 1:18 am
Location: ΜΠΑΟΥΓΚ city
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1) Προετοιμασια. Καπως, κατι να γινει, αλλα οχι μονο για το εφφε, να εχει και αντικτυπο.
2) Να δουλευεις τακτικη. Καλα το direct passing και το push higher up αλλα να μπορεις να δουλεψεις με αυτοματισμους. Δεν ξερω αν μπορει να γινει, αλλα θα θελα λιγη δημιουργικη δουλεια απο τον προπονητη. Να σχεδιαζεις "τριγωνακια", το οβερλαπ, οσα μπορεις.
3) Κομπινες στα στημενα. Οχι σεντραρε στο ταδε δοκαρι και πηδα ψηλε να την φτασεις.
4) Σε συνδυασμο με το 2+3, να μπορεις να σχεδιασεις κινησεις χωρις την μπαλα.
5) Πιο λεπτομερες σκαουτινγκ αντιπαλου. Το 90% οσων σου λεει τωρα μπορεις να το δεις και μονος σου.
6) Να εχεις επαφες με συναδελφους σου. Πχ βγηκε Ευρωπη το χωριο της κατηγοριας, να συγχαρεις τον προπονητη της και να αναπτυξετε σχεσεις φιλιας με οτι αυτο συνεπαγεται σε διαπραγματευσεις για πωλησεις/δανεισμους.
There are some who call me...Tim?
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

@led, το 2) υπο προϋποθεσεις γινεται ηδη με πεισμα και υπομονη. Τουλαχιστον εγω μεχρι και στην Derby το ειχα καταφερει σε πολυ καλο βαθμο! Και μιλαμε τωρα για παιχτες τιμιους οχι world class πλην του Will Hughes.

@diego, πιστευω οτι μπορουν να βρουν μια φορμουλα να κανουν εστω τα μισα απο οσα ειπα ρε συ.
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο led νομίζω εννοεί συγκεκριμένες κινήσεις. Και τώρα μπορεί να κάνεις τους μπροστά να παίζουν τριγωνάκια. Αλλά όχι απαραίτητα αυτά που θέλεις εσύ. Νομίζω εννοεί, και συμφωνώ όσο δεν πάει, να λές πχ στους επιθετικούς ότι μόλις παίρνει την μπάλα το δεκάρι εσύ θα κάνεις την τάδε κίνηση κι εσύ την άλλη. Ή όταν πχ θα παίρνεις την μπάλα με πλάτη στο τέρμα θα την σπας στο εξτρεμ που ανεβαίνει. Και τώρα μπορεί να το κάνει αυτό αλλά εσύ μπορεί να θέλεις να την σπάει στο εξτρέμ κι εγώ στο δεκάρι. Τώρα δεν το καθορίζεις πάντα. Μπορείς να το βοηθήσεις με συγκεκριμένες ατομικές οδηγίες ή preferred moves αλλά θα μπορούσες καλύτερα να το "διδάσκεις" ακριβώς.
User avatar
Zoro13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 368
Joined: Sun Nov 06, 2011 11:11 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟ, Valencia
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Status: Νάχαμε να λέγαμε, νάχαμε να πούμε
Location: Τρίκαλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

- Καλύτερο σχεδιασμό του περιβάλλοντος γύρω από το γήπεδο.
- Να φαίνονται τα ball boys.
- Να βλέπουμε την απονομή κυπέλλων.
- Καλύτερα 3D γραφικά.
- Να μπορείς να στείνεις κομπίνες στην προπόνηση ή έστω να υπάρχουν κάποιες standard και να επιλέγεις ποια θες να χρησιμοποιήσεις.
Α.Ο ΠΥΡΓΕΤΟΥ


If you're having girl problems I feel bad for you son
I've got 99 problems but a bitch ain't one
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2014”