"Ελληνικό" το Football Manager 2014!

Post Reply
User avatar
nikos_chalandri
Indispensible
Indispensible
Posts: 1939
Joined: Mon Jul 03, 2006 10:51 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Χαλανδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραια νεα. Ποιος θα το μεταφρασει ειναι το θεμα :D
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις

https://www.facebook.com/pages/Apo-mikr ... 2994411112
User avatar
tsigou10
Coach
Coach
Posts: 2984
Joined: Wed Nov 14, 2012 3:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης , Ίντερ , Μπάρι
facebook προφίλ: george.tsigou
Status: Χειρότεροι απο αυτούς που δεν έχουν χιούμορ είναι αυτοί που νομίζουν ότι έχουν.
Location: Aμπελόκηποι Θεσ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να το μεταφράσουμε εμείς για να μην διαμαρτυρόμαστε μετά αν δεν είναι καλές οι μεταφράσεις :D
User avatar
Nio 10
Manager
Manager
Posts: 4243
Joined: Sat Dec 12, 2009 9:18 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

το καλύτερο θα είναι να μείνουν οι ρόλοι των παικτών στα αγγλικά κ να υπάρχει
μια εξήγηση στα Ελληνικά..
User avatar
Asvos21
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3564
Joined: Mon Jan 07, 2008 9:41 pm
Football Manager της ομάδας: ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ
Αγαπημένη Ομάδα: A.E.K & AC Fiorentina
Status: Πολιτική Ανασύνθεση ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ
Location: Μπουρνάζι
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

tsigou10 wrote:Να το μεταφράσουμε εμείς για να μην διαμαρτυρόμαστε μετά αν δεν είναι καλές οι μεταφράσεις :D
Σωστό αυτό :D
Με παπί δανεικό_στους Χημικούς Μηχανικούς!

Πώς να καταλάβουν τι σημαίνεις εσύ;
User avatar
Nio 10
Manager
Manager
Posts: 4243
Joined: Sat Dec 12, 2009 9:18 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

προσπάθησα να κάνω μια μετάφραση στα shouts..ας γράψω 1,2 να μου πείτε την γνώμη σας..

Defensive Distribution :arrow: Παιχνίδι από την άμυνα :arrow: Play out of defense :arrow: παιχνίδι μακριά από την άμυνα
Pump ball into box :arrow: πάσες κοντά στην περιοχή-Clear to flanks :arrow: Άνοιγμα στα πλάγια..

Midfield Distribution :arrow: Παιχνίδι από το κέντρο-Exploit the flanks :arrow: εκμεταλλευτείτε τα άκρα
Exploit the middle :arrow: εκμεταλλευτείτε το κέντρο..

Defensive Line :arrow: Αμυντική γραμμή-Push higher up :arrow: πίεση ψηλά-Drop Deeper :arrow: Βάθος στην άμυνα..
User avatar
anastasis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 384
Joined: Wed Mar 30, 2005 9:11 am
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Πειραιας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nio 10 wrote:προσπάθησα να κάνω μια μετάφραση στα shouts..ας γράψω 1,2 να μου πείτε την γνώμη σας..

Defensive Distribution :arrow: Παιχνίδι από την άμυνα :arrow: Play out of defense :arrow: παιχνίδι μακριά από την άμυνα
Pump ball into box :arrow: πάσες κοντά στην περιοχή-Clear to flanks :arrow: Άνοιγμα στα πλάγια..

Midfield Distribution :arrow: Παιχνίδι από το κέντρο-Exploit the flanks :arrow: εκμεταλλευτείτε τα άκρα
Exploit the middle :arrow: εκμεταλλευτείτε το κέντρο..

Defensive Line :arrow: Αμυντική γραμμή-Push higher up :arrow: πίεση ψηλά-Drop Deeper :arrow: Βάθος στην άμυνα..

Μια χαρα τα βλεπω .....
Sometimes in life, you find a special friend, Someone who changes your life just by being part of it. Someone who makes you laugh until you can\'t stop,Someone who makes you believe that there really is good in the world. Someone who convinces you that there really is an unlocked door just waiting for you to open it.well...you have it or not????
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δε παίρνουν κανένα από εδώ μέσα για τη μετάφραση; Γιατί το βλέπω να βαδίζει στα χνάρια του pro 11... :?
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
User avatar
allegroPG
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 335
Joined: Tue Jan 01, 2013 5:21 pm
Football Manager της ομάδας: FK Mladost Lucani
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΕ Ηρακλής 1908
facebook προφίλ: allegro.PG
Status: Παραδίδω μαθήματα προπονητικής!
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Παιδιά σίγουρα βοήθησαν οι διάφορες προσφορές!

Πάντως με τη μετάφραση πιστεύω ότι θα παιχτεί το ίδιο "σίριαλ" με το PES. Οι μεταφράσεις θα είναι από Google Translator ή κάτι παρόμοιο και τελικά από εκεί που χαιρόμαστε για μια πρόοδο θα αρχίζουμε όλοι να κράζουμε την ελληνική γλώσσα στο FM 2014!

Παρόλα αυτά το θεωρώ πολύ καλή ιδέα. Ενισχύει τη γλώσσα μας. Και πολύ αργά το έκαναν :P . Γενικότερα όμως αρχίζουν οι παραγωγοί να το γυρνάνε και στα ελληνικά π.χ. God of War: Ascension.
User avatar
tsigou10
Coach
Coach
Posts: 2984
Joined: Wed Nov 14, 2012 3:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης , Ίντερ , Μπάρι
facebook προφίλ: george.tsigou
Status: Χειρότεροι απο αυτούς που δεν έχουν χιούμορ είναι αυτοί που νομίζουν ότι έχουν.
Location: Aμπελόκηποι Θεσ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για αυτό ακριβώς οι μετάφραση πρέπει να γίνει απο παιδιά μεσα απο το fmgreece ..
Η ο καθένας να προτείνει ιδέες και εν συνεχεία να καταλήγουμε στο ποια είναι η σωστότερη μετάφραση μιας λέξης π.χ
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aυτό που έχω καταλάβει απο τα tweets του Miles είναι οτι αποφασίζοντας να προσθέσει μια γλώσσα σε ένα παιχνίδι, ανοίγονται θέσεις εργασίας σε άτομα απο αυτή την χώρα που συνεργάζονται μαζί τους.

Λογικό μου ακούγεται και δεν είναι και απίθανο να προσλάβει καμια 20αριά Ελληνόπουλα [πχ φοιτητές] για να του κάνουν την μετάφραση ή ακόμα καλύτερα να δημιουργηθεί μια ομάδα στην SI που θα ασχολείται με το κομμάτι αυτό.

Βέβαια όλα αυτά είναι υποθέσεις δικές μου με βάση κάποια tweets γενικού ενδιαφέροντος αλλά οκ.
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
viol14
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Fri Nov 19, 2010 2:12 am
Football Manager της ομάδας: aek
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αντίο έξω κόσμε... Αντίο σε φίλους και παρέες... Αντίο σε Club, σινεμά, γυμναστηρια, 5χ5.... Θα το κάψω το καλοκαίρι οσο μπορώ γιατί απο χειμώνα..........

Είναι το καλύτερο νέο που άκουσα τελευταία. Ντρέπομαι που το λεω αλλά τα αγγλικά μου δεν ειναι σε τόσο καλό επιπεδο :P Οκ, δεν ειναι οτι δεν μπορω να παίξω αλλα νομιζω πως στα ελληνικά θα το καψω :P Και μη με απογοητεύετε σχετικά με τη μετάφραση... Κανω πως δεν τα βλεπω αυτα :P

ΥΓ: Καλησπερα, σε όλα τα παιδια, αν δεν ειναι το πρώτο μου ποστ, σιγουρα ειναι το πρωτο μου μετα απο καιρό ;)
Coach Ventouza
Football Legend
Football Legend
Posts: 10384
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:12 pm
Status: Same shit,different day
Location: United Emirates of Crete
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θέλω η φράση "into row Z" να μεταφραστεί "στο γάμο του καραγκιόζη"

Στάλθηκε από το Nokia 3210 μου χρησιμοποιώντας υπερυθρες
~They can chew you up, but they gotta spit you out~

~There's no cure for being a cunt~
drharitos
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Mon Jun 05, 2006 5:28 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Coach Ventouza wrote:Θέλω η φράση "into row Z" να μεταφραστεί "στο γάμο του καραγκιόζη"

Στάλθηκε από το Nokia 3210 μου χρησιμοποιώντας υπερυθρες


Λαθος...και ενα μικρο παιδια ξερει οτι "row z" σημαινει "στου Κουτρουλη τον γαμο" ή "στα περιστερια!".

Σταλθηκε απο Spectrum ZX χωνοντας μεσα την κασετα και ζουλωντας ΟΚ.

Αμα επιμεινεις θα σε στειλω και απο ΑΤΑRI 2600 (γινεται αμα κανεις ημικυκλιο με το joystick μπαχατελα και πατησεις το πορτοκαλι κουμπι...) :shock:
d_nikolaos
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Sun Nov 02, 2008 3:05 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΡΗΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

drharitos wrote:
Coach Ventouza wrote:Θέλω η φράση "into row Z" να μεταφραστεί "στο γάμο του καραγκιόζη"

Στάλθηκε από το Nokia 3210 μου χρησιμοποιώντας υπερυθρες


Λαθος...και ενα μικρο παιδια ξερει οτι "row z" σημαινει "στου Κουτρουλη τον γαμο" ή "στα περιστερια!".

Σταλθηκε απο Spectrum ZX χωνοντας μεσα την κασετα και ζουλωντας ΟΚ.

Αμα επιμεινεις θα σε στειλω και απο ΑΤΑRI 2600 (γινεται αμα κανεις ημικυκλιο με το joystick μπαχατελα και πατησεις το πορτοκαλι κουμπι...) :shock:

-rofl -rofl -rofl -rofl -rofl -rofl
Scorpion King
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Sat Mar 23, 2013 1:15 pm
Football Manager της ομάδας: Wolverhampton Wanderers
Has thanked: 0
Been thanked: 0

drharitos wrote:
Αμα επιμεινεις θα σε στειλω και απο ΑΤΑRI 2600 (γινεται αμα κανεις ημικυκλιο με το joystick μπαχατελα και πατησεις το πορτοκαλι κουμπι...) :shock:
-rofl -rofl -rofl -rofl Τι είπε ο άνθρωπας ρε...

Πάντως πολύ καλό νέο αυτό,αν και το βλέπω ένα πράμα σαν το PES2011+ και ανησυχώ...
Post Reply

Return to “Μετάφραση FM2014”