Chelsea F.C.

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε μου σωστή η παρατήρηση σου. Βασικά αυτές τις μέρες τελειώνω την 1η σεζόν οπότε όπως είχα υποσχεθεί θα έρθει και η αναφορά
alex-gate-7-1925 wrote:Θα προσθέσω στην συνέχεια και την πορεία των δανεικών και των νεαρών απλά περιμένω να τελειώσω τη σεζόν.
:D :D :D :D :D :D :D

Όσο για τον Jeremie Boga είναι καλός και ανερχόμενος αλλά θέλει πολύ δουλειά. Ο Τεχνικός Διευθυντής βέβαια τον έστειλε δανεικό οπότε δεν έχουν ανέβει πολύ τα στατιστικά του. Καλύτερα κρατήστε τον στην ομάδα ώστε να τον προπονείτε εσείς. Τα στατιστικά του είναι πολύ καλά και αν δουλευτεί σωστά γιατί όχι και βασικός.

Μια σημείωση. Με όλα αυτά που έχουμε ακούσει για αυτόν τον παίχτη προσωπικά τον περίμενα ακόμα καλύτερο... Όχι ότι δεν είναι τουμπανάκι αλλά και τι δεν έχουμε ακούσει για αυτόν τον παίχτη irl.... -foumarw -foumarw -foumarw

Ορίστε και μια πρώτη ιδέα (είναι λίγο πριν το τέλος της 1ης σεζόν)
Spoiler: show
Image
EDIT: Αν και δεν μου αρέσει πολύ να το κάνω για όποιον ενδιαφέρετε μέσα στο spoiler είναι τα CA και PA του J. Boga

Spoiler: show
CA=104
PA=164
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σημείωση
Έγινε EDIT στο 1ο ποστ (κάτω από την ανάλυση του Roster) μια μικρή ανάλυση των νεαρών ποδοσφαιριστών που ξεχώρισαν ως δανεικοί μέσα στην σεζόν και αξίζει κατά την γνώμη μου να τους προσέξετε.

ΥΓ. Πολλές φορές τα στατιστικά είναι λίγο random οπότε σε κάποια save δικά σας μπορεί να μην είναι τόσο καλοί και να υπάρχουν άλλοι καλύτεροι όπως πχ ο Oriol Romeu ή ο Nathan Aké που είναι καλά ταλέντα αλλά στο save μου δεν βλέπω κάτι ξεχωριστό σε αυτούς.
User avatar
johnnyred7
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Tue Jul 29, 2008 1:52 am
Football Manager της ομάδας: Atletico de Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos, Atletico de Madrid
Location: ΝΙΚΑΙΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εκπληκτική ανάλυση, με έκανε να ξεκινήσω ένα save με Chelsea παρότι υποστηρίζω Tottenham από Αγγλία.

Η φετινή Chelsea τα έχει όλα, και ταλέντο και εμπειρία!
User avatar
Kostas Trikala
Trialist
Trialist
Posts: 32
Joined: Mon Nov 11, 2013 10:01 pm
Football Manager της ομάδας: Ότι καλό βρεθεί..
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos F.C
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε πολύ καλή ανάληση!!! Μπορείς να μου πεις πως εσύ έχεις μάξιμουμ 58.000.000 ευρώ ενώ εγώ μάξιμουμ 36.000.000;;
Όταν γεννήθηκα μου έμαθαν δυο λέξεις...
Κερδίζω - Χάνω.
Εγώ διάλεξα την πρώτη,
Η ζωή μου έδωσε την δεύτερη...
Ευχαριστώ τον Θεό που μου έμαθε και μια τρίτη.....
"Α Γ Ω Ν Ι Ζ Ο Μ Α Ι"
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ και τους 2 σας για τα καλά λόγια...

Στην ερώτηση Κώστα: Στην πρώτη κουβέντα που κάνεις με τον πρόεδρο σου ανακοινώνει το μπάτζετ της χρονιάς με βάση τους στόχους που θα θέσει η ομάδα (Είσοδος στην 4άδα // μάχη για τον Τίτλο // Κατάκτηση του Τίτλου). Μπορείς να του απαντήσεις ότι είσαι ευχαριστημένος και όλα κομπλέ. Μπορείς όμως να του πεις όμως να επανεξετάσετε τις προσδοκίες για την σεζόν και ανάλογα αυξάνεται ή μειώνεται το μπάτζετ... Εγώ έβαλα κατάκτηση του τίτλου οπότε γι αυτό τα 58Μ

Πρόσεξε όμως γιατί αν θέσεις υψηλές προσδοκίες και μετά αποτύχεις θα έχεις θεματάκια με την Ρώσικη μαφία :-P :-P :-P
Πλάκα κάνω απλά θα νευριάσει μαζί σου ο Ρώσος και αυτό δεν είναι ποτέ καλό...
No Limit
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

απο τους γερολυκους της ομαδας ποιοι αξιζουν για ανανεωση?

ετο'ο (δεν ανανεωνει,τι μπορουμε να κανουμε? δανεισμο ή τελειωνει τη χρονια και φευγει χωρις να παρουμε ουτε ενα ευρο)

τερυ (οσο προχωρανε τα χρονια γινετε πιο αργος)

ασλει κοουλ (νομιζω εχει 1-2 χρονια ακομα )

λαμπαρντ (πλεον στα 35.... )

σβαρζερ (στα 40 νομιζω κουναει μαντηλι με τη ληξη του συμβολαιου)
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Cole σίγουρα...

Terry και Lampart νομίζω ότι είναι απαραίτητοι σαν αρχηγοί έστω και σαν rotation... Εξαρτάται βέβαια αν θα δεχθούν μείωση και πόσο μπάτζετ έχεις να διαθέσεις... Κατα την γνώμη μου πήγαινε να τους ανανεώσεις κοντά στον Μάρτη κ όχι αρχές της σεζόν... Θα δεχθούν μείωση και δεν θα έχεις και αντιδράσεις από οπαδούς κ αγαπημένους παίχτες κτλ κτλ..

Ετό ανανεώνει αυτόματα μετά από 20 ματς στο πρωτάθλημα (έχει όρο στο συμβόλαιο του) οπότε βλέπεις από τέλος 2ης σεζόν αν θες ή όχι ανανέωση... Γενικά δεν ανανεώνει επειδή λέει ότι δεν τον συμπαθούν οι οπαδοί.. Λογικά μετά από 2 χρόνια αν έχει κάνει καλές εμφανίσεις θα ξεθυμάνει η κόντρα...

Σβαρζερ αδιάφορος... Δεν έχει λόγο να μείνει...

Γενικά να ξέρεις ότι σε ανανεώσεις καλό είναι οι συζητήσεις να γίνονται Νοέμβρη ή και μετά τον Γενάρη (στην Αγγλία δεν μπορούν αν προσεγγίσουν τον παίχτη) σε παίχτες μεγάλους σε ηλικία που δεν υπάρχει και ιδιαίτερο ενδιαφέρον...
No Limit
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ειπα να ξεκινησω λιγο αλλιως με την ομαδα δηλαδη να πουλησω καποιους παιχτες και να προσπαθησω να φερω μικρους αλλα και παιχτες για τα επομενα τουλαχιστον 7-8 χρονια που στην πορεια να πουλαω για αρκετα μυρια

ετσι εφυγαν
omeruo -3,1 m + bonus και μεταπωληση
mata - 55m + bonus και μεταπωληση
essien 8m + bonus και μεταπωληση
ivanovic- 15m + bonus και μεταπωληση
ramires -40m + bonus και μεταπωληση
bertrand -3m
torres - δανεικοσ με 200χ καθε μηνα και τιμη πωλησης στα 10m (αν κατσει η πωληση)
obi mikel - 15 m + bonus και μεταπωληση
hilario - 150x
gary cahill - 0 m :shock: (ειχα δωσει εντολη στον τεχνικο διευθυντη να τον πουλησει στην αρχικη του τιμη αλλα μου εστειλε μνμ οτι καλο θα ηταν να πεσει η τιμη του και χωρις να κοιταξω πατησα οκ οποτε το αποτελεσμα να φυγει χωρις εσοδα για την ομαδα :D )

συνολο περιπου 136 m τα οποια δεν πηγαν ολα για μεταγραφες,ο προεδρας αποδειχθηκε ολιγον τσιφουτης

υ.γ
οπου μπονους υπολογιζετε απο 5 -10 m σε καθε παιχτη,γιατι εχω βαλει ρητρες πολυ ευφικτες για ολους τους παιχτες

ηρθαν
dede - botafogo 1,8m (19 ετων πιτσιρικας και με τρελα στατιστικα αξιζει να τον δειτε,θελει παιχνιδια και θα αφησει ονομα)
dede - cruzeiro 15 m
bossaerts - man city 0m (πιτσιρικας και εξελιξιμος )
lars bender - leverkouzen 26 m
martin montoya - barca 8m
leighton baines - everton 30m (η υπερβολη που εκανα ισως και λαθος καθως ειναι λιγο μικροτερος απο as.cole που ανετα εχει 3 χρονια μπαλας,καψουρα ειναι αυτη :-D )
kapino - pao 1,5m
alen halinovic - dinamo 25m (δε λυπηθηκα ουτε ευρο καθως σε 2 χρονια θα αξιζει πανω απο 40μ)
gabriel barbosa - santos 2,5 m (αλλο ενα τρελο πουλεν επιθετικος 16 ετων αξιζει να υπαρχει σε καθε ομαδα που θελει επιθετικο γκολτζη με μελλον,τον ειχα παρει σε αλλο save σε ιταλια και ειχε 22 γκολακια στο ιταλικο πρωταθλημα και η τιμη του απο 2μ που ειχα δωσει εφτασε σε μια σαιζον 14μ και φυσικα προτασεις απο κορυφαιους συλλογους )

συνολο περιπου 111 m

μου περισεψαν κατι ψιλα και τα επενδυσα στο προσωπικο κυριως σε τεχνικο διευθυντη-βοηθο προπονητη-γυμναστες-σκαουτερς και διευθυντη ακαδημιας οπου φυσικα εφυγαν οι αναλογοι στα ποστα

θα περιμενω το γεναρη μηπως και δωσει κανα φραγο για μεταγραφες ο προεδρας για να φερω κατι 15-17χρονα πιτσιρικια πολυ τουμπανακια απο βραζιλια

υ.γ
σαν στοχο ειχα βαλει να βγω τσου λου και εδινε για μεταγραφες μονο 19 εκατομυρια (για μισθους δε θυμαμαι)
δεν ειναι καπως λιγα για ρωσο μεγιστανα (:
redondo21
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Wed Nov 30, 2011 1:48 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλές οι κινήσεις σου....όχι όμως από την πρώτη κιόλας σεζόν..τέτοιο ξεσκαρτάρισμα θα κάνω κι εγώ,αλλά σε βάθος τριετίας...εξαιρετικές οι επιλογές σου,εκτός από Baines..όντως υπερβολικά τα 30..υπάρχουν καλύτεροι και νεότεροι..τρομεροί οι νεαροί που επέλεξες.θα πρόσθετα Balanta,Gunter,Dario...Εγώ για πρώτη σεζόν απέκτησα Ρίτσαρντς από Σίτυ,Hughes,Gunter και Adan...και έδιωξα σχεδόν κλωτσηδόν Hilario και Schwartzer..
No Limit
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχεις απολυτο δικιο για τον baines αλλωστε το εγραψα οτι αυτη η μεταγραφη ηταν λαθος αλλα εγινε λογω καψουρας του παιχτη
(σιγουρα τα 30 δεν τα αξιζε)

πρωτη φορα ξεκιναω ομαδα με τοσο ξεσκαρταρισμα αλλα το εκανα διοτι υπηρχε μαρουλι απο τις μεταγραφες
και για πρωτη φορα κανω και ξεσκαρταρισμα σε προσωπικο,που για να πω την αληθεια παιζει τεραστιο ρολο στην ομαδα,το βλεπω τωρα στους παιχτες
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βασικά επειδή μιλάμε για μια πολύ πλήρης ομάδα οι πωλήσει εξαρτώνται περισσότερο από τους παίχτες που έχεις βάλει στο μάτι...

Αλλά ρε συ No Limit, τον ΜΑΤΑ??? τον ΜΑΤΑ? Τσου τσου -oxi -oxi -oxi -oxi -oxi -oxi -oxi
Στα ΤΟΠ-3 δεκάρια του παιχνιδιού..
Επίσης ένσταση στον Baines.. Με 30Μ + το συμβόλαιο έκλεινες ALaba και ηρεμούσες για 10 χρονάκια σε αυτή τη θέση...

Γενικά πάντως να ξέρετε (επειδή το συζητούσαμε κ σε ένα άλλο τόπικ) ότι στο φετινό Manager το ξήλωμα της ομάδας δυσκολεύει και καθυστερεί πολύ την συνοχή της ομάδας..
No Limit
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ποιος ειναι ο γκαντεμης του φορουμ? :evil:
οχι να μου πει ποιος ειναι με ενα απλο παρων, μην καθομαι να σας ψαχνω εναν εναν :D

χαθηκε ολο το save -toixos2

να δεις που μου εκανε βουντου ο ΜΑΤΑ που τον πουλησα

εκτος το save της chelsea χαθηκε και της ΑΕΚ που ηταν αρκετα προχωρημενο

ειλικρινα ομως απορω πως σβηστηκαν,αφου δεν πειραξα τιποτα (βαλε-βγαλε)
μια διακοπη ρευματος εγινε αλλα δεν πιστευω να ειναι αυτος ο λογος...



Α ΡΕ ΜΑΤΑ
Α ΡΕ ΜΑΤΑ

http://www.youtube.com/watch?v=FpQ72NOU4c8
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mata's revenge :D :D :D

Άτυχος.. Κάνε ένα search πάντως στον Υπολογιστή σου με το όνομα του save... Περίεργο μου φαίνεται..
User avatar
johnnyred7
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Tue Jul 29, 2008 1:52 am
Football Manager της ομάδας: Atletico de Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos, Atletico de Madrid
Location: ΝΙΚΑΙΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γι'αυτό κάνω πάντα 2 save, μου έχει συμβεί και μένα σε προηγούμενο fm να μη μου ανοίγει κάποιο save και όχι μόνο μία φορά αλλά 3-4!!!
Μεγάααααααλη πίκρα!!!
No Limit
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

επειδη η αληθεια ειναι οτι ξενερωσα γιατι ηταν ενα διαφορετικο save για μενα,αντι για ενισχηση της ομαδας (που η αληθεια ειναι οτι ειναι πληρης),εκανα ριζικες αλλαγες με παικτες νεαρης ηλικιας αλλα και σε προσωπικο..

δυσκολευτηκα πολυ να μονταρω την ομαδα λογω νεων παιχτων και 3 συστηματων,αλλα στο τελος το καταφερα,μετα τον οκτωμβρη η ομαδα ειχε ρολαρει και χτυπαγε στα ισα της 3 μεγαλες του νησιου..
τωρα θα κανω μια μικρη αποτοξινωση με NEWCASTLE και θα επανελθω σε αλλο save με την CHELSEA

Α ρε Ματα
Α ρε Ματα :D
Post Reply

Return to “Αναλύσεις έμψυχου δυναμικού ομάδων”