FC Schalke 04

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
biblioteksgatan8
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Tue Apr 16, 2013 2:08 am
Football Manager της ομάδας: Velez
Αγαπημένη Ομάδα: AIK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φαίνεται να γνωρίζεις αρκετά καλά το Γερμανικό ποδόσφαιρο, τουλάχιστον και μέσα από το FM. Έχω ακούσει κάτι από έναν φίλο το οποίο μου φαίνεται περίεργο και αν ισχύει δεν θα παίξω ποτέ Γερμανικό πρωτάθλημα :P

Άκουσα λοιπόν πως η ομοσπονδία χρηματοδοτεί τις ομάδες με τα περισσότερα τέρματα. Την καλύτερη επίθεση δηλαδή, ή κάπως έτσι. Ισχύει κάτι παρόμοιο με αυτό? Γιατί αν ναι, τότε μιλάμε για τσίρκο
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Προφανώς και δεν ισχύει αυτο, μπορεις να το τσεκάρεις και στα rules του πρωταθλήματος. Όπως αναφέρει και ο μότζο, το γερμανικό πρωτάθλημα προσφέρει πολλά χρήματα για την τελική βαθμολογία.

Γενικά το γερμανικό πρωτάθλημα είναι παρα πολυ διασκεδαστικό, δεν είναι όσο ευκολο νομιζουμε και γενικά σχεδόν ολες οι ομάδες έχουν πολύ νεανικά ροστερ με αρκετούς home-grown παίκτες.


Tapatalked
biblioteksgatan8
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Tue Apr 16, 2013 2:08 am
Football Manager της ομάδας: Velez
Αγαπημένη Ομάδα: AIK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω χρόνια να παίξω Γερμανικό πρωτάθλημα αλλά θα το επιχειρήσω στο 14. Όντως έχει μεγάλο ανταγωνισμό και ίσως γι'αυτό να είναι και τόσο αμφίρροπο και στην πραγματικότητα ( πλην των Μπάγερν και BVB ).
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Ακόμα και να υπάρχει κάτι τέτοιο, στο μάνατζερ δεν μπαίνει. Αν και δεν καταλαβαίνω γιατί να μην υπάρχει μπόνους για την καλύτερη επίθεση.

Στα δικά μας.
Τέλος 2ης σεζόν βγήκαμε 3οι και πήραμε το Europa League παρά τους μεγάλους τραυματισμούς των Huntelaaer, Draxler, Boateng.

Image


Image



Με την συνάντηση με τους παίκτες στο τέλος της σεζόν τους είπα ότι στοχεύουμε πλέον στο πρωτάθλημα και συμφώνησαν. Το ρόστερ είναι τούτο ενόψει της 3ης σεζόν:

Image
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Επειδη εγινε λογος για την Bundesliga, που προσωπικα ειναι το αγαπημενο μου πρωταθλημα (και λογω παραμονης στο εξωτερικο), να πω οτι η επιθετικογενης νοοτροπια ξεκινησε λιγο πριν το Euro tou 2004. Εξηγω: η κατακτηση του Euro του 1996 θεωρειται απο πολλους ειδημονες του χωρου (οχι εμενα δηλαδη :D) ως ενα κομβικο σημειο αρνητικης εξελιξης: ο τοτε προπονητης Μπερτι Φογκτς σηκωσε μεν το Κυπελλο, αδιαφορησε ομως πληρως για την επομενη μερα, οδηγωντας ετσι την Γερμανια σε μελλοντικα αρνητικα αποτελεσματα, οπως το Μουντιαλ του 1998, το καζο του 2000 και του 2004 με μονη εκλαμψη την δευτερη θεση στο Μουντιαλ του 2002. Καπου εκει λοιπον η Γερμανικη Ομοσπονδια, αποφασισε να προωθησει ενα πιο επιθετικογενες στυλ ποδοσφαιρου, και δοθηκαν σαφεις οδηγιες περι τουτου στα κλιμακια αναπτυξης νεων της ομοσπονδιας. Γι' αυτο και επιλεχθηκε ο Κλινσμαν στην κορυφη του προτζεκτ, ασχετα που αποδειχτηκε πεπονοφλουδας. Με τον καιρο περναμε σε νεα φαση, οπου τα πρωτεια περνανε στους επιθετικους και στους μεσους, παρα στους αμυντικους. Εγω νομιζω οτι δεν ισχυει αυτο που μας ειπε ο φιλος bibliotek, απλως πλεον το συνθημα ειναι η καλυτερη αμυνα ειναι η επιθεση. Στο επισημο περιοδικο κανονων της DFB δεν ειδα να γινεται καποια αναφορα.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
ngeorgenho
Banned
Banned
Posts: 847
Joined: Wed Jan 07, 2009 8:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απιστευτη αναλυση μια ερωτηση μονο οταν εννοεις πλουσια δηλαδη ποσο μπατζετ εχει 1η χρονια???
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Την 1η χρονιά έχει μπάτζετ 3 εκατομμύρια ευρώ αν θυμάμαι σωστά αλλά στο FM πρέπει να αφαιρείς και το μπάτζετ που έδωσε και στην πραγματικότητα η ομάδα το 1ο καλοκαίρι(περίπου 25εκ για την Σάλκε φέτος).
Τις επόμενες χρονιές δίνει περίπου στα 30εκ + αρκετά για μπάτζετ απολαβών.
User avatar
ngeorgenho
Banned
Banned
Posts: 847
Joined: Wed Jan 07, 2009 8:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mojotzotzo wrote:Την 1η χρονιά έχει μπάτζετ 3 εκατομμύρια ευρώ αν θυμάμαι σωστά αλλά στο FM πρέπει να αφαιρείς και το μπάτζετ που έδωσε και στην πραγματικότητα η ομάδα το 1ο καλοκαίρι(περίπου 25εκ για την Σάλκε φέτος).
Τις επόμενες χρονιές δίνει περίπου στα 30εκ + αρκετά για μπάτζετ απολαβών.
Σ ευχαριστω
Tonton_Zola_Moukoko
Rotation
Rotation
Posts: 1053
Joined: Sun Sep 21, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αγαπητέ φίλε mojotzotzo σκέφτηκα να "μοιραστώ" αυτή την επιτυχία μαζί σου , μιας και αφορμή για να "αναλάβω" φέτος την Schalke ήταν η πολύ ενδιαφέρουσα και πλήρης ανάλυση σου για την ομάδα.
έτσι όταν την διάβασα σκέφτηκα να "πειραματιστώ" με ένα σύστημα που μάλλον μόνο στη συγκεκριμένη ομάδα μπορεί να σταθεί καλά..
και πάλι θενκς για το "ερέθισμα" που μου έδωσε η ανάλυση σου! :D
User avatar
ngeorgenho
Banned
Banned
Posts: 847
Joined: Wed Jan 07, 2009 8:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tonton_Zola_Moukoko wrote:Αγαπητέ φίλε mojotzotzo σκέφτηκα να "μοιραστώ" αυτή την επιτυχία μαζί σου , μιας και αφορμή για να "αναλάβω" φέτος την Schalke ήταν η πολύ ενδιαφέρουσα και πλήρης ανάλυση σου για την ομάδα.
έτσι όταν την διάβασα σκέφτηκα να "πειραματιστώ" με ένα σύστημα που μάλλον μόνο στη συγκεκριμένη ομάδα μπορεί να σταθεί καλά..
και πάλι θενκς για το "ερέθισμα" που μου έδωσε η ανάλυση σου! :D
Για δωσε μεταγραφες και συστημα μια αν μπορεις
BTW μπραβο ρε μαγκα για το τσουλου
Tonton_Zola_Moukoko
Rotation
Rotation
Posts: 1053
Joined: Sun Sep 21, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μεταγραφές ουσιαστικά δεν έγιναν, το καλοκαίρι μόνο ο butner (man.u) και τον ιανουάριο ο bruno της αντερλεχτ.
το σύστημα είνια πολύ κοντά νομίζω στη πρόταση του mojotzotzo, δλδ το 4-2-3-1 απλά μικροαλλαγές στις θέσεις όπως το αριστερό μπακ ως ολοκληρομένος μπακ-χαφ, ο οργανωτής του κέντρου αντικαταστάθηκε απο εναν b2b και ο ΕΜ της επίθεσης έγινε Κρυφός επιθετικός (Boateng) όπως και ο επιθετικός ορίστικε ως κυνηγός. επίσης στις οδηγίες προτίμησα τις κοντινές πάσες σε συνδιασμό με πίεση και να παίζουν δυνατά.
στα μάτς του CL μετά το 10'-15' η ομάδα γύρναγε σε συμπαγή διάταξη με αντεπιθέσεις μόνο
αυτά πάνω κάτω, μικροαλλαγές δηλαδή σε όσα πολύ ωραία και σωστά πρότινε στην ανάλυση του ο mojotzotzo
tmc36
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 576
Joined: Wed Nov 12, 2008 10:50 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εξαιρετική ανάλυση! πολλά μπράβο!
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7204
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ξεκίνησα με Σάλκε αν και με το 14.2.1 δεν βλέπω να τραβάει πολύ καθώς το fm μας τρολάρει πολύ, ξεκίνησα με την τακτική που προτείνεις και η ομάδα παίζει καλά, βέβαια αποκλείστηκα από το CL από Σοσιεδάδ, 1-1 μέσα 1-2 έξω, με το αρχικό ρόστερ με μόνη μεταγραφή τον Σάμαρη για βάθος στον πάγκο.
Μέχρι στιγμής δεν αποδίδει καθόλου ο Μπόατεγκ, μου τραυματίστηκε και ο Σαλάι, οπότε παίζω μόνο με Χούντελαρ.
Πιστεύω 3άδα θα μπω και ευελπιστώ σε καλή πορεία στο Europa αν δεν έχω τραυματισμούς.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολύ ωραία ανάλυση! η διαφορά στην εκτέλεση των πλαγίων από δεξιά και αριστερά έχει σχέση με τη διαφορά των ρόλων στα άκρα ή κάτι άλλο;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Με την ικανότητα του εκτελεστή.
Post Reply

Return to “Αναλύσεις έμψυχου δυναμικού ομάδων”