Borussia Dortmund

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
User avatar
Skouf_7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1296
Joined: Mon Feb 04, 2013 5:33 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image


Μερικά χρόνια πριν βρισκόταν ένα βήμα πριν την χρεοκοπία, και σήμερα είναι ανάμεσα στα τοπ κλαμπ της Ευρώπης.


Κάστρο της ομάδας αποτελεί το Westfalenstadion με χωρητικότητα 80.700 θεατές.
Το γήπεδο άνοιξε τις πύλες του το 1974 και αποτελέι το στολίδι του Ντόρτμουντ.


Image

Σχετικά φτωχή η τροπαιοθήκη της ομάδας. Κορυφαίος τίτλος της ιστορίας της το Champions League το 1997


******************************************************************************************************


ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ

Image Image


Image Roman Weidenfeller: Ο βασικός μας τερματοφύλακας τουλάχιστον για φέτος.
Image Mitchell Langerak: Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Μένει για να κάνει τα ρεπό του Ρομαν.


ΔΕΞΙ ΜΠΑΚ

Image Image Image


Image Kevin Großkreutz: Ο ορισμός του πολυεργαλείου. Μπορεί να παίξει παντού. Φέτος θα χρησιμοποιηθεί επι το πλείστον σαν δεξί μπακ
Image Lukasz Piszczek: Όταν με το καλό επιστρέψει, θα δώσει λύσεις στην θέση
Image Erik Durm: Μένει μέχρι να γυρίσει ο Πιζτσεκ. Τον θεωρώ "λίγο" για την ομάδα


ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΠΑΚ

Image


Image Marcel Schmelzer: Πέρνει φανέλα βασικού σπίτι του. Είναι ο μόνος καθαρόαιμος αριστερός μπακ. Στην θέση μπορούν να βοηθήσουν και οι Großkreutz, Durm.


ΚΕΝΤΡΙΚΟΙ ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ

Image Image Image Image


Image Mats Hummels: Απλά τρομερός. Η κολώνα της άμυνας μας.
Image Neven Subotic: Όταν με το καλό επιστρέψει, θα κάνει ένα απροσπέλαστο δίδυμο με τον Hummels
Image Sokratis: Πάρα πολύ καλός. Μέχρι να γυρίσει ο Subotic πέρνει φανέλα βασικού σπίτι του.
Image Koray Gunter: Δεν είναι ίδιος με πέρυσι αλλά αποτελεί μια καλή λύση για μπακ-απ.


ΚΕΝΤΡΙΚΟΙ ΜΕΣΟΙ

Image Image Image Image


Image Ilkay Gündogan: Ο βασικός πλάιμακερ της ομάδας. Τα πάντα περνάνε απο τα πόδια του.
Image Nuri Sahin: Ο έτερος πλάιμακερ της ομάδας. Εκπληκτικός και αυτός. Κάντε ότι μπορείτε για να τον κρατήσετε.
Image Sven Bender: Το τέλειο συμπλήρωμα για τα πλάιμακερ μας. Πάρα πολύ καλός ως Κεντρικός Κόφτης.
Image Sebastian Kehl: Ο αρχηγός μας. Αποτελέι μια αξιόπιστη λύση στα χαφ για φέτος. Απο του χρόνου πρέπει να ψαχτούμε για κάτι καλύτερο.


ΜΕΣΟΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ

Image Image Image Image Image


Image Henrikh Mkhitaryan: Το μοναδικό καθαρόαιμο δεκάρι της ομάδας. Έχει καλή παρουσία αν και σε κάποια παιχνίδια χάνετε. Δεν έχουμε πρόβλημα σε αυτή τη θέση καθώς μπορεί να βοηθήσει και ο Gundogan.
Image Jonas Hoffman: Μεγάλο ταλέντο. Αξίζει να πάρει ευκαιρίες φέτος και να καθιερωθεί στο βασικό σχήμα του χρόνου.
Image Jakub Blaszczykowski: Ποτέ δεν μου έπαιξε καλα, όσες ευκαιρίες και αν πήρε. Τον Ιανουάριο τον σούταρα.
Image Marco Reus: Ότι και να πω είναι λίγο. Αριστερά ως IF κάνει παπάδες.
Image Pierre-Emerick Aubameyang: Μεγάλο ατού η ταχύτητα του. Παίζει εξίσου καλά αριστερά(IF), δεξιά(Εξτρέμ) και στην κορυφή(ΠΕ).


ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ

Image Image


Image Robert Lewandowski: Να τον χαρούμε όσο τον έχουμε, γιατί δύσκολα θα μείνει στην ομάδα.
Image Julian Schieber: Μπορεί να μην σας γεμίζει το μάτι, αλλά είναι αξιόπιστη λύση. Με ξελάσπωσε αρκετές φορές.


Μελλοντικοί Μεταγραφικοί Στόχοι:
Τερματοφύλακας: Bernd Leno - Marc-Andre Ter Stegen - Kevin Trapp
Άμυνα: Sebastian Jung - Bastian Oczipka - Matthias Ginter - Antonio Rudiger
Μέσοι: Lars Bender - Leon Goretzka - Patrick Herrmann
Επιθετικοί: Timo Werner*

* Τον συστήνω ανεπιφύλαχτα. Μπορεί να αποτελέσει τον νέο Lewandowski!



Image

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GxeSOawFvVc[/youtube]


ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
nicklloris wrote:To καλο σεξ ειναι το 5% σε μια σχεση...το κακο σεξ ειναι το 95% σε μια σχεση!
Spoiler: show
Image
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Πολυ καλη αναλυση και πληρεστατη. Να προσθεσω οτι την BVB απο την χρεοκοπια την γλιτωσε η Bayern Μοναχου, με δανειο γυρω στα 12 εκ. αν δεν κανω λαθος. Βεβαια καποιος πονηρος μπορει να πει οτι αυτο το δανειο ισως και να αποτελει εγγυηση απο πλευρας BVB oτι θα δινει οτι καλυτερο εχει στην Bayern.. :P
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time


Off Topic:
Λιγότερα είχε δώσει.
Προφανώς και δεν ισχύει κατι τέτοιο.
Απλώς οπως είχε αναφέρει και κάποιος (μου διαφεύγει ποιος) για τη Γιουβε οταν ηταν στη Β κατηγορία: "Όταν ένας γίγαντας πέσει κάτω οι άλλοι γίγαντες οφείλουν να τον βοηθήσουν να σηκωθεί και όχι να τον ποδοπατήσουν." .
Ωραία ανάλυση.
:wink:
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

@kobos550, μαζι σου σ αυτο ως προς την ευγενη αμιλλα. Απλα λεω τι μπορει να πει ενας κλασσικος Ελληναρας. :D
Karaouzinho
Manager
Manager
Posts: 4753
Joined: Sat Apr 28, 2012 12:30 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Και χιλιάδες φίλοι...
Location: Χαλάνδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραία ανάλυση,αντάξια της ομαδάρας :D

Επίσης,τι θα ήταν προτιμότερο,να κρατήσω τον Lewa και να ρισκάρω να τον χάσω τζάμπα ή να του βάλω πωλητήριο απο το καλοκαίρι;
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Δημήτρη κατάλαβα τι λες απλώς επρεπε να αναφερω πως δεν ισχύει.
Αποπάνε εγώ θα σου έλεγα να πουλήσεις τον Πολωνό. Βγαζεις αρκετά χρήματα και καλύπτεις τα κενά σου.


Tapatalked
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ ωραία ανάλυση φίλε... Εννοείται και φέτος ένα μεγαααλο save με Borussia...

Πιστεύω η ομάδα χρειάζεται ένα αριστερό μπακ νεαρό (πχ Silva) και έναν κόφτη πίσω από τον Bender (Romero) καθώς ο Kehl μου έβγαζε πολλούς τραυματισμούς πέρσι..
Για τον Λέβα και εγώ συμφωνώ ταμπελάκι από πρώτη χρονιά ώστε να πάρεις αρκετά λεφτά και να αποφύγεις να πάει και στην Μπάγερν (αν και συνήθως στα save μου η City τον κλείνει). Με τα λεφτά που θα πάρεις παίρνεις αρκετά καλούς επιθετικούς... Ο Werner επειδή τον είχα πάρει στην Τσέλσι αξίζει να τον πάρεις από πρώτη χρονιά που τον δίνει φτηνά γύρω στα 6-7Μ αλλά δεν μπορεί να σταθεί βασικός από την αρχή... Ένας επιθετικός που θα μου άρεσε στη Μπορούσια είναι ο Betenke.. Πιστεύω ταιριάζει με το στυλ της ομάδας κτλ απλά θα χρειαστούν αρκετά λεφτά.. Κατα τα άλλα η ομάδα είναι πολύ καλή..
User avatar
Skouf_7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1296
Joined: Mon Feb 04, 2013 5:33 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξεκίνησα χωρίς να έχω μπάτζετ για μεταγραφές την πρώτη χρονιά. Για αυτό κράτησα τον Λέβα. Αλλα και με μπάτζετ να άρχιζα θα τον κρατούσα μάλλον για να κάνω πιο ρεαλιστικό το save
nicklloris wrote:To καλο σεξ ειναι το 5% σε μια σχεση...το κακο σεξ ειναι το 95% σε μια σχεση!
Spoiler: show
Image
tmc36
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 576
Joined: Wed Nov 12, 2008 10:50 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λεβα προς πώληση, να είναι καλά η Barca. Από εκεί και πέρα η Γερμανία έχει φοβερά ταλέντα για σχεδόν σε όλες τις τις θέσεις. Με το κατάλληλο scouting φτιάχνεις ομάδα για άλλα 10 χρόνια ακόμα
redondo21
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Wed Nov 30, 2011 1:48 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ πάντως παιδιά με κόπο βέβαια,ανανέωσα με Λέβα..με ταλαιπώρησε αλλά τα κατάφερα και όλα κομπλέ -nutkick -nutkick....
NoNaKoS
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 265
Joined: Thu Sep 16, 2004 11:09 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οτι θέλετε παιδιά απο γνώμες είμαι κι Εγω εδώ.
Τέλος 2 season με Dortmund ειμαι και έχω πουλήσει τα πάντα χαχα την ξαναεχτισα την ομάδα απο την αρχή ..κράτησα βέβαια τους ογκολιθους πίσω στην άμυνα και Reus , αρμενιο gundogan, και bender.
Ας ειναι καλά ο Πολωνός 60 μυρια σταξανε οι της city πρώτη μεταγραφη ! :p
Stylerz
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Sat Nov 23, 2013 1:19 am
Football Manager της ομάδας: Επεργαζεται...
Αγαπημένη Ομάδα: Παναιτωλικος
Status: Νεος στο φορουμ..:D
Location: Εμιλεον
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ καλη αναλυση με μια συμπαθεστατη ομαδα με αρκετα καλο ροστερ που θελει βεβαια τις προσθηκες του!
GonZaLeZ_GR
Manager
Manager
Posts: 4966
Joined: Tue Nov 08, 2005 10:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Τον Λέβα κρατήστε τον,μπορείτε να τον ανανεώσετε *βάλτε ρήτρα ότι θα είναι ο πιο ακριβοπληρωμένος παίκτης*.
Τα αξίζει τα λεφτά του,προσωπικά,μιας και πειραματίζομαι ακόμα ,μέχρι τον Γενάρη είχε 18 γκολ στο πρωτάθλημα μόνο !! Έκλεισα τον πρώτο γύρο με μόνο μία ισοπαλία και μία ήττα.

Έσκασε πρόταση τον Γενάρη από Μπάρτσα για 60m και είπα να τον αφήσω.Πήρα Μάτζουκιτς ,ο οποίος ναι μεν σκόραρε αλλά έκανα έναν άθλιο 2ο γύρο ,παίρνοντας το πρωτάθλημα στις τελευταίες δύο αγωνιστικές.


Ο Μιχταριάν στο δικό μου save (σαν δεκάρι πάντα) ήταν σχεδόν ανύπαρκτος, ο δε Ρόις έπαιζε ένα ματς για 10 και τα επόμενα 10 για 5. :evil:

Τον πρώτο τον έστειλα στην United με 35m και τον δεύτερο δεν μπόρεσα να τον στείλω πουθενά -ksilo

Για την 2η χρονιά ,προσωπικά άφησα Kehl και τον GK ελεύθερους,και για GK υπάρχει ένα παικτάκι Marc-André ter Stegen ,με περίπου 20m κλείνει και είναι ωραίος 8)

Γενικά στην Γερμανία όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω,έχεις αρκετές επιλογές,παίκτες σε μικρή ηλικία με καλό potential.

* Ο Sahin ανανεώνει τον δανεισμό του έυκολα και για 2ο χρόνο,ανέξοδα 8)
* Μπορείτε να πάρετε και De Bruynen την πρώτη χρονιά δανεικό,κινηθείτε γρήγορα όμως 8)
User avatar
Skouf_7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1296
Joined: Mon Feb 04, 2013 5:33 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε εμένα ο Reus είναι σταθερά στους καλύτερους κάθε παιχνιδιού.
Τώρα για τον Μικιταριάν, στο πρώτο σύστημα που είχα δοκιμάσει χανόταν. Με αυτό που παίζω τώρα είναι μια χαρά
nicklloris wrote:To καλο σεξ ειναι το 5% σε μια σχεση...το κακο σεξ ειναι το 95% σε μια σχεση!
Spoiler: show
Image
NoNaKoS
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 265
Joined: Thu Sep 16, 2004 11:09 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

O mikitarian κανονικά η θέση του ειναι T(A) .
Εκει αποδίδει σταθερά με rating πάνω απο 7 με το κατάλληλο σύστημα βέβαια γιατί τέτοιος ρόλος απαιτεί πολυ καλό κέντρο για να τον καλύβουν στην άμυνα μιας και δεν επιστρέφει πίσω να καλύπτει ο ίδιος..

Βέβαια εγώ τον δοκίμασα και σαν AM(S) κ μου έπαιξε αρκετά καλά κι εκει απλώς οχι τοσο σταθερά ..κάθε 2-3 παιχνίδια θέλει rotation για να μείνετε ικανοποιημένοι .Εγώ πχ τον έβαζα στα μεγάλα παιχνίδια που έχει εμπειρίες και παίζει καλα και στα μικρά παιχνίδια (κύπελλο κτλ) έβαζα τον πιτσιρικά Hughes.

Επισης μην ξεχνάτε τα teamtalks και τα team meetings(αραιά και που) ..
Στο φετινό fm ειναι το Α και το Ω στην απόδοση των παικτών μιας ομάδας (πολλοί το αγνοούν αυτό !).

Οπότε ποτε μην πουλάτε κάποιον δίχως να έχετε δοκιμασει να του μιλήσετε πρώτα ή να τον κατακρίνετε εάν δεν παίζει καλά!
Εγω έτσι κανω και ο Reus και ο Αρμένιος μου ξυπνάνε μετα απο κακές εμφανίσεις και παίζουν ακόμα καλύτερα !
Post Reply

Return to “Αναλύσεις έμψυχου δυναμικού ομάδων”