Everton F.C.

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
User avatar
Solinas_19
Trialist
Trialist
Posts: 67
Joined: Wed Jan 17, 2007 6:32 pm
Football Manager της ομάδας: Πολλές
Αγαπημένη Ομάδα: Ο.Σ.Φ.Π.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Η Έβερτον (αγγλ.: Everton FC) είναι μια από τις παλιότερες αγγλικές ποδοσφαιρικές ομάδες με έδρα την πόλη του Λίβερπουλ. Αγωνίζεται στην Πρέμιερ Λιγκ της Αγγλίας. Η Έβερτον ιδρύθηκε το 1878 με το αρχικό όνομα St. Domingo FC, μετά από επιθυμία των κατοίκων της ενορίας του Αγ. Δομίνικου να ασχοληθούν με κάποιο χειμερινό σπορ εκτός από το κρίκετ που έπαιζαν το καλοκαίρι. Έπειτα από ένα χρόνο η ομάδα μετονομάστηκε σε Έβερτον.

Η Έβερτον ήταν ανάμεσα στις ομάδες που ίδρυσαν το επαγγελματικό ποδοσφαιρικό πρωτάθλημα της Αγγλίας το 1888, τη Φούτμπολ Λιγκ. Η Έβερτον σήμερα έχει μια τεράστια βάση οπαδών χαρακτηριστικό είναι ότι στους εντός έδρας αγώνες προσελκύει κατά μέσο όρο πάνω από 36.000 ανθρώπους ανά παιχνίδι περίπου το 95% της χωρητικότητας του γηπέδου. Οι υποστηρικτές της ομάδας είναι γνωστοί ως Εβερτόνιανς.

Γήπεδο

Goodison Park

Image

Το Γκούντισον Παρκ (αγγλ.: Goodison Park) είναι ένα ποδοσφαιρικό γήπεδο που βρίσκεται στην περιοχή Γουάλτον της πόλης του Λίβερπουλ στην Αγγλία. Το Στάδιο είναι η έδρα της Έβερτον από την στιγμή της ολοκλήρωσης του το 1892. Είναι ένα από τα πρώτα στάδια που κατασκευάστηκαν παγκοσμίως με σκοπό την διεξαγωγή αγώνων ποδοσφαίρου. Το γήπεδο είναι χτισμένο σε μια κατοικημένη περιοχή της πόλης του Λίβερπουλ δύο μίλια από κέντρο της πόλης. Στο Γκούντισον Παρκ έχουν γίνει πολλές βελτιώσεις όλα αυτά τα χρόνια, και η σημερινή του χωρητικότητα είναι 40.157 θέσεις.

Τρόπαια

Image

Την περίοδο 1986/87 κατέκτησε το τελευταίο της μέχρι σήμερα πρωτάθλημα,ενώ την περίοδο 1984/85 κατέκτησε το Κύπελλο Κυπελλούχων Ευρώπης

Ωραία βέβαια η ιστορία της ομάδος,αλλά τα τελευταία 25 χρόνια υπάρχει ξηρασία από τρόπαια και διακρίσεις,παρότι τα τελευταία 6-7 χρόνια,η ομάδα έχει δείξει απίστευτη σταθερότητα,αλλά δεν καταφέρνει να κάνει αυτό το κάτι παραπάνω που χρειάζεται για να πρωταγωνιστήσει.

2006/07 6η2007/08 5η 2008/09 5η 2009/10 8η 2010/11 7η 2011/12 7η 2012/13 6η

Φέτος μετά από 11 ολόκληρα χρόνια,ο Moyes αποχώρησε από την ομάδα και για πρώτη φορά στην ιστορία της,την αναλαμβάνει ένας προπονητής εκτός Μεγάλης Βρετανίας,ο Ισπανός Ρομπέρτο Μαρτίνεθ,ο οποίος μέχρι την περασμένη σεζόν καθόταν στον πάγκο της Wigan.Πάμε να δούμε λοιπόν τι όπλα έχει στο χέρι του ο Ισπανός manager και να προσπαθήσουμε να αναλύσουμε πως μπορεί να τα διαχειριστεί και τι χρειάζεται να αλλάξει προς όφελος της ομάδας...

Ρόστερ
Image

Τερματοφύλακες

Ξεκινώντας από τη θέση του Τερματοφύλακα,βλέπουμε ότι ο Howard θα είναι η αρχική μας επιλογή σίγουρα για την 1η χρονιά,ίσως και για τη 2η,ο Joel φαίνεται καλή εναλακτική και αρκετά εξελίξιμος,οπότε παραμένουμε ως έχουμε,καλό θα ήταν να παίρναμε κάποιον οικονομικό νεαρό goalkeeper καθώς από τη 2η ομάδα ή της ακαδημίες δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι ιδιαίτερο.Ο Benjamin Siegrist της Aston Vila πιστεύω είναι μια πολύ καλή επιλογή.

Δεξιοί Μπάκ

Πληρότητα στη θέση!Ο Ιρλανδός Seamus Coleman ξεκινάει βασικός,ο Hibbert παρότι 32 δείχνει να το έχει ακόμη,μέτρ στη θέση του Περιορισμένου Πλάγιου Μπάκ (θα αναλαμβάνει ειδικές αποστολές σε δύσκολα ματς),ενώ ο John Stones θα παραμείνει για να εξελιχθεί με την προπόνηση της ομάδας και θα παίξει σε κάνα κύπελλο και όταν χρειαστούν ανάσες για τους πρώτους 2.

Αριστεροί Μπάκ

Δεσπόζει η παρουσία του Baines (σε παλαιότερες εκδόσεις του παιχνιδιού ήταν καλύτερος και απ' τον Bale) θα είναι ο βασικός μας αριστερός μπάκ,ενώ ο Oviedo φαίνεται να είναι μια αξιοπρεπέστατη λύση για back-up.Kατά την προσωπική μου άποψη,ίσως να χρειάζεται και μια τρίτη ενναλακτική για τη θέση αυτή,μην τύχει καμιά στραβή μέσα στη χρονιά..λογικά θα πήγαινα σε κάποιον δανεικό με μικρό συμβόλαιο και θα πρότεινα δανεισμό με status rotation,για να μην υπάρχει γκρίνια και από τον προπονητή της ομάδας του.

Κεντρικοί Αμυντικοί

Βλέποντας το ρόστερ,παρατηρείς ότι πέρα του Gareth Barry,ο οποίος είναι δανεικός,τα μεγαλύτερα συμβόλαια της ομάδας ανήκουν σε 3 κεντρικούς αμυντικούς.Jagielka,Distin και Heitinga παίρνουν συνολικά 9,3 εκατομμύρια ευρώ/χρόνο!Για μένα ο Jagielka τ' αξίζει και αποτελεί τη βασική μου επιλογή για τη θέση,ενώ ο 35χρονος Distin,αν δείτε τα attributes που έχει,θα νομίζετε ότι είναι 10 χρόνια νεότερος...όπως και να 'χει εγώ τον κρατάω(είναι και αριστεροπόδαρος) και οι 2 μαζί συνθέτουν τη βασική μου επιλογή για το δίδυμο των DC.Ο Ηeitinga παίρνει πάρα πολλά βάσει της αξίας του,πιστεύω ότι δεν αξίζει να μείνει και μπορούμε να βρούμε,πολύ καλύτερο,πολύ νεότερο και σαφώς πολύ πιο οικονομικό DC από αυτόν...φεύγει και εύκολα διότι τον ζητάνε ομάδες από την αρχή και με καλά λεφτά,οπότε στα τσακίδια...ο Stones παραμένει για 4η λύση,ενώ ο Duffy φεύγει δανεικός για να παίξει λίγο μπαλίτσα.Από την πώληση του Heitinga μπορούμε να αγοράσουμε έναν πολύ καλό DC,πιστεύω όπως έχουν πεί και πολλοί άλλωστε,ο Balanta είναι μια άριστη λύση σχεδόν με τον 30% του συμβολαίου που είχε ο Ολλανδός.

Αμυντικά Χάφ

Η αλήθεια είναι πως σε αυτή τη θέση η ομάδα πονάει...βλέποντας το ρόστερ,θα παρατηρήσουμε,ότι υπάρχουν 4 παίχτες,οι οποίοι παίζουν τη θέση.Κανείς όμως από τους 4 δεν είναι κλασσικός αμυντικός χάφ,"σκυλί" όπως λέμε στην ελληνική λα'ι'κή διάλεκτο.Στο βασικό σύστημα που έχω επιλέξει για την ομάδα,δεν παίζω με ΑΜ,καθώς ξεκινάω με τους Barry και Gibson στη θέση του κεντρικού μέσου,αλλά σε κάποια πιο αμυντική τακτική που θα χρειαστεί σίγουρα να επιλέξετε για να αντιμετωπίσετε μια από τις μεγάλες "Αγγλίδες" (και όταν λέω μεγάλες δεν εννοώ τη Liverpool φυσικά),θα χρειαστεί σίγουρα ένος σκύλος αμυντικός χάφ.O Ρουμάνος Ádám Vass είναι μια πολύ καλή λύση και είναι και ελεύθερος στην αρχή του παιχνιδιού σε πολύ καλή ποδοσφαιρική ηλικία,όπως επίσης και ο Fernando της Πόρτο,που θα χρειαστεί να δώσετε κάποια χρήματα,αλλά τα αξίζει με το παραπάνω.

Κεντρικά Χάφ
Εδώ νομίζω ότι είμαστε υπερπλήρεις!Ξεχωρίζει η παρουσία του 32χρονου διεθνούς Άγγλου Gareth Barry,δανεικού από τη Manchester City,o οποίος δεσπόζει στο κέντρο σε ρόλο Box to Box και τον ακολουθεί κατά πόδας,συμπληρώνοντας μια θέση στην αρχική ενδεκάδα ο Darron Gibson σε ρόλο Κεντρικού ΜέσουJames McCarthy προορίζεται ως αλλαγή του Βarry,μια λύση πολυτελείας για αλλαγή,καθώς ανταποκρίνεται 101% στις απαιτήσεις του συλλόγου και της θέσης,ενώ είναι και πάρα πολύ ικανός στο σκοράρισμα!Osman και Barkley συμπληρώνουν μια 5αδα φωτιά στους κεντρικούς χάφ και μπορούν κάλλιστα να χρησιμοποιηθούν ως βασικοί στη θέση,με λίγο πιο επιθετικούς ρόλους.Κλείνοντας θα μπορούσα με λίγο ρίσκο να πώ ότι ίσως στη θέση αυτή η Everton είναι η πιο πληρέστερη ομάδα της Premier League.

Αριστερά/Δεξιά Εξτρέμ

Steven Pienaar και Kevin Mirallas καβατζώνουν τις θέσεις στο αριστερό και δεξί άκρο της επίθεσης αντίστοιχα,ο καθένας με διαφορετικούς ρόλους βέβαια...ο Pienaar αριστερά,μπορεί να παίξει και ως Προωθημένος Οργανωτής,αλλά και ως Εσωτερικός Επιθετικός,εγώ προσωπικά δεν παίζω ποτέ με Οργανωτή εξτρέμ,οπότε προτιμώ το δεύτερο,ενώ ο Mirallas ξεκινάει ως εξτρέμ από δεξιά και φυσικά σαν εσωτερικός επιθετικός όταν αγωνιζέται στο αριστερό άκρο,όπως τον είχαμε γνωρίσει και στον Ολυμπιακό.3η λύση και για τις 2 θέσεις,μας προσφέρει ο Gerard Delofeu,ο οποίος παρότι 19 ετών μόλις,το εχεί και μάλιστα πολύ καλά!Απο 'κεί και πέρα,ο Steven Naismith μπορεί να αγωνιστεί και στα 2 άκρα και μας δίνει μια 4η πολύ τίμια λύση.Τον Osman θα τον χρησιμοποιήσω πολύ σπάνια δεξιά,ενώ ο Gueye έχει φύγει πριν καν ανοίξω το manager.Noμίζω ότι η ομάδα είναι πλήρης και εδώ,καλου κακού,ίσως να έπαιρνα κάποιον δανεικό ή κάποια ευκαιρία αν έβρισκα για να είναι καλυμένη η ομάδα σε περίπτωση κάποιου τραματισμού...

Επιθετικοί Μέσοι

Leon Osman,o υπαρχηγός της ομάδος θα τιμήσει τη θέση ως βασικός,ενώ Ross Barkley και Steven Naismith θα ακολουθήσουν με τη σειρά που προείπα σε συμμετοχές στο βαρύ πρόγραμμα της Αγγλίας.O ρόλος που ταιριάζει καλύτερα και στους 3 είναι Trequartista και πιστεύω ότι είμαστε ok και για τη θέση αυτή.

Στράικερ

Το όνομα μπορεί να είναι ο Lukaku,όμως δυστυχώς γι' αυτόν,ο Kροάτης Nikica Jelavic είναι πολύ καλός για να του φάει τη θέση.Ολοκληρωμένος Επιθετικός με τα όλα του,θα ηγηθεί της επίθεσης μας,ενώ ο Lukaku θα παίξει και αυτός σε αρκετά παιχνίδια (για να μην γκρινιάζει και ο Mourinho) σε ρόλο Επιθετικού ΣτόχουArouna Koné συμπληρώνει μια 3άδα ικανότατων στράικερ,θα πάρει και αυτός κάποια παιχνίδια,λίγα όμως ως βασικός...το ελληνόπουλο έχει προοπτικές,θα τον κρατήσω για να προπονείται με την ομάδα (καλύτερα απ' το να πάει δανεικός) και θα παίζει παιχνίδια με τις ρεζέρβες.

Τακτικές

Έχω επιλέξει 2 τακτικές για την ομάδα.Και οι 2 τακτικές είναι παραλλαγές του συστήματος 4-5-1,η 1η πιο επιθετική για παιχνίδι κατοχής και πίεσης του αντιπάλου (παρότι δεν υπάρχει οδηγία για κατοχή μπάλας) και η 2η μια πιο συμπαγής έκδοση με κύριο σκοπό την προσπάθεια για τη διατήρηση ανέπαφης της εστίας μας και του ανοιχτού παιχνιδιού για χτύπημα στις αντεπιθέσεις.

ImageImage

Θα επιμείνω όπως είπα και παραπάνω,ότι η ομάδα χρειάζεται έναν Αμυντικό Μέσο Κόφτη καλής ποιότητος,διότι δεν υπάρχει κάποιος που να αγωνίζεται καθαρά στη θέση αυτή!

Προσωπικό

Ανάλυση του προσωπικού,δεν θα κάνω,σας παραθέτω απλά ένα screenshot με τις προσθαφαιρέσεις που έκανα,ο πρόεδρος δεν έχει θέμα με αυτό και δέχεται αύξηση στον τομέα των γυμναστών,οπότε θα είστε καλυμμένοι σε όλα τα επίπεδα...απλά αναφέρω,επειδή προσωπικά μου αρέσει να στηρίζομαι σε παλιούς παίχτες του συλλόγου,ο Dave Watson δεν θα μπορούσε να έλειπε από το τεχνικό τίμ...

Image

--------------------------------

Κάπου εδώ τελειώνει η ανάλυση μου :D ,η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά το προσπάθησα,μου πήρε αρκετές ώρες και νόμιζα ότι δεν θα τελειώσει ΠΟΤΕ -meaculpa
Ελπίζω να σας κάλυψα όσο μπορούσα και ελπίζω να γουστάρατε και να πάρετε την ομαδάρα και να την οδηγήσετε ψηλά...αλλά και να μην γίνει αυτό,αρκεί να πετσώσετε τη Liverpool όπου την πετύχετε -glwssa
Κάθε γνώμη και κρίση του καθενός ευπρόσδεκτη...καλό κάψιμο και καλές γιορτές σε όλους!
User avatar
thodoris kwstas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 527
Joined: Fri Dec 14, 2012 4:23 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
facebook προφίλ: thodoris kwstas
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Lukakau αλλαγή ;;; -stavrwsh
Don't hate the player hate the game.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Υπάρχει κανείς που έχει καθιερώσει τον Joel βασικό?
No Limit
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

σε εμενα πρωτη σαιζον μια του υψους μια του βαθους (δεν πηρε πολλα παιχνιδια σε αγωνες πρωταθληματος )
εχει ομως περιθωρια βελτιωσης και καθιερωσης με τον καιρο

φοβερες μοναδες οι εξης
Seamus Coleman
Baines
Barkley ο πιτσιρικας θα αφησει εποχη,τουλαχιστον στο FM
Kevin Mirallas

παρακαλαμε παντα να ειναι σε καλη μερα
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Υπερβολικά καλή η 1η χρονιά μου με Έβερτον

Image


Η χρονιά ξεκίνησε με πολλές ισοπαλίες (9 εκ των 12 στο 1ο μισό της σεζόν) κυρίως λόγω των πολλών γκολ που δεχόμουνα από κόρνερ. Σχεδόν εξαλείφθηκε όμως με προπόνηση στα αμυντικά στημένα και ησύχασα. Οι ισοπαλίες μετατράπηκανε σε νίκες στο 2ο μισό της χρονιάς και είχα την τύχη να παίξω ενάντια σε ομάδες όπως Σίτυ, Άρσεναλ, Λίβερπουλ όταν ήταν σε ακόμη χειρότερη θέση στην βαθμολογία οπότε πήρα αρκετά εύκολα βαθμούς που δεν υπολόγιζα. Κερασάκι στην τούρτα ότι τελευταία αγωνιστική έπαιζαν Γιουνάιτεντ-Τότεναμ και πήρα την 3η θέση ανέλπιστα.


Σχετικά με το ρόστερ να πω ότι ξεκίνησα χωρίς ενεργοποιημένα τα μεταγραφικά μπάτζετ αφού θεωρώ ότι η ομάδα έχει ολοκληρωμένο ρόστερ για αρχή οπότε δεν ήθελα να κάνω αλλαγές. Οι μεταγραφές περιορίστηκαν στην απόκτηση του Zuculini για να έχω έναν καθαρά αμυντικογενή χαφ για τις λεγόμενες "ειδικές καταστάσεις". Τον χειμώνα είχα μπάτζετ 10εκ και θεώρησα ευκαιρία να πάρω τον Yarmolenko που είναι αγαπημένος μου παίκτης και στα υπόλοιπα φετινά σέηβ μου είτε δεν μπόρεσα να τον αποκτήσω είτε δεν ταίριαζε με τις ομάδες μου. Επίσης πήρα δανεικό τον Escudero αφού τραματίστηκε για 4 μήνες ο Oviedo και ήθελα έναν ακόμα παίκτη για μπακάπ.


Image


Το ρόστερ δημιουργεί αρκετά διλήμματα αλλά με θετική έννοια.
Αρχικά για σύστημα σκεφτόμουν ένα 4-3-3 ως πιο συντηρητικό του 4-2-3-1 αλλά ο βοηθός προπονητής έδινε στον Barkley ένα αστέρι παραπάνω σαν amc από mc οπότε προτίμησα το 4-2-3-1.

Για την θέση του τερματοφύλακα σκέφτηκα να ξεκινήσω με joel αλλά δεν τον πίστευα αρκετά και προτίμησα Howard. Ο Ισπανός ήταν τυχερός γιατί όταν του έδωσα κάποια ματς σε κύπελλο, τραυματίστηκε o Howard, οπότε πήρε πολλά συνεχόμενα ματς και ήταν σχετικά καλός οπότε έμεινε βασικός και αφού επέστρεψε ο Αμερικάνος. Μπορεί να μην κατέβαζε ρολά αλλά δεν μου έδωσε και αφορμή να τον βγάλω από την 11άδα. Γενικά θα κυνηγήσω κάποια στιγμή έναν πολύ καλό τερματοφύλακα και θα κρατήσω αλλαγή τον joel αλλά μέχρι τότε με καλύπτουν οι 2 αρχικές επιλογές.

Επόμενο δίλημμα είναι η θέση του Stones. Φαίνετα αρκετά δυνατό ταλέντο οπότε ήθελα να του δώσω εξαρχής πολλές συμμετοχές. Τον ξεκίνησα σαν DR μαζί με Coleman και ήταν πολύ καλός. Προς το τέλος της σεζόν τραυματίστηκε ο Distin οπότε τον γύρισα DC και ήταν επίσης πολύ καλός οπότε ακόμα δεν έχω κατασταλάξει.
Ο Coleman αδικείται λίγο από το average rating γιατί τον χρησιμοποίησα για κάποια ματς σαν αριστερό μπακ (λόγω τραυματισμών των άλλων) και έπεσε λίγο το rating του.
Ευχάριστη έκπληξη είναι ο Τάσος Πάντος ή Gary Neville της Έβερτον. Θετικός σε όλα τα ματς που αγωνίστηκε. Εννοείται πως όταν αποσυρθεί θα του δώσουμε ρόλο στην ομάδα.
Γενικά με Coleman, Stones, Hibbert και Heitinga (που άλλωστε σαν DRC είχε έρθει στην ομάδα) υπάρχει απίστευτη πληρότητα σε αυτή τη θέση.

Αριστερό μπακ δεν υπάρχει θέμα συζήτησης. Όταν είναι να χρησιμοποιηθεί ο Oviedo είναι μια πολύ καλή επιλογή.

Στα σέντερ μπακ, jagielka και distin είναι εξαιρετικοί (βοηθάνε και τα γκολ από κόρνερ). Ο Heitinga αδικείται από τις συμμετοχές που του έδωσα αλλά στο 1ο μισό της σεζόν δεν τον πολυέβαζα για να ανανεώσει με λιγότερα χρήματα και στο 2ο μισό ήταν που χρησιμοποίησα αρκετά τον Stones σε αυτή τη θέση οπότε πάλι αδίκησα τον Ολλανδό. Ο Distin είναι μεγάλος ηλικιακά αλλά δεν είναι απαραίτητη μεταγραφή για αντικατάσταση του αφού μπορεί να γίνει εκ των έσω.

Στα χαφ είναι πιο απλά τα πράγματα.
Ο Barry δεν μου αρέσει σαν παίκτης για το κορυφαίο επίπεδο αλλά για την Έβερτον είναι εξαιρετικός. Αν δεν μπορεί να αποκτηθεί μόνιμα (έχει και τεράστιο συμβόλαιο) χρειάζεται μεταγραφή καλού παίκτη για την θέση του Deep Lying Playmaker.
Δίπλα του προτιμούσα τον Mccarthy αφού η ομάδα ξόδεψε 15εκ για την απόκτηση του σαν αντί-Φελαινί οπότε δεν μου άρεσε η ιδέα να τον έχω στον πάγκο. Θέλει δουλειά ακόμα για να ανταπεξέλθει στον δύσκολο ρόλο του box-to-box αλλά τελείωσε κι αυτός την χρονιά με θετικό πρόσημο. Ο Gibson ήταν κυρίως εξεδρίτης ή παγκίτης, καλύτερος από ότι δείχνουν οι συμμετοχές του αλλά δεν μπορεί να πάρει την θέση του Barry. Osman μία από τα ίδια.
Μπροστά τους στηρίζουμε τον Barkley. Το καλό είναι ότι όταν χρειάστηκε ήταν καλός και οι κακές του εμφανίσεις ήταν κυρίως σε ανούσια ματς. Ήταν από τους παίκτες που ανέβασαν απόδοση στο 2ο μισό του πρωταθλήματος.

Στα πλάγια υπάρχουν καλές επιλογές που παίζουνε και στις δύο πλευρές. Δεξιά ο Μιραλλάς ήταν εξαιρετικός όλη την σεζόν. Αριστερά σαν οργανωτής ήταν ο Πίενααρ. Είναι καλός παίκτης, αγαπητός στην Έβερτον αλλά έχει και μεγάλο συμβόλαιο και είναι πατημένα 30. Έβαλε και χρήσιμα γκολ. O Deulofeu ήταν ασταθής και προς το κακός στην αρχή της χρονιάς αλλά ήταν από τους πρώτους που ανεβάσανε απόδοση στο μέσο της σεζόν και βοήθησε και την υπόλοιπη ομάδα να ανέβει. Τραυματίστηκε πάντως προς το τέλος και έχασε τα πολύ καλά ματς της ομάδας που θα τον βοηθούσανε να ανεβάσει κι άλλο το rating του. Ο Naismith είναι τίμια αλλαγή, ήθελα να τον επιβραβεύσω για κάποιες καλές του εμφανίσεις και για αυτό τον έβαλα σε κάποια ανούσια σημεία στο τέλος των αγώνων για να πάρει πολλές συμμετοχές που του έριξαν λίγο το συνολικό rating σε σχέση με όσο άξιζε.

Στην επίθεση, ο Jelavic δεν εντυπωσιάζει δυστυχώς. Ο Lukaku ήταν κι αυτός μέτριος στο μέσο της σεζόν. Ξεκίνησε έχοντας κάποια γκολ αλλά έκανε ένα μεγάλο σερί χωρίς να σκοράρει για περίπου 8 ματς. Μετά τον Γενάρη εμφανίστηκε κι αυτός πολύ καλύτερος. Αν δεν μπορεί να μείνει μια ακόμα χρονιά δανεικός τότε χρειάζεται μεταγραφή κάποιου επιθετικού σίγουρα.


Image
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Μακράν το πιο ωραίο save ως τώρα! Είναι ακόμα νωρίς βέβαια, καθώς βρίσκομαι στην αρχή του 2ου γύρου και την έχω πατήσει πολλές φορές επειδή οι ομάδες μου κάθονται στο 2ο μισό, αλλά έως τώρα η πορεία είναι ονειρική! Πραγματικά αρρώστια η ομάδα κι από τα λίγα save που έχω καταφέρει να τα πηγαίνω καλά συνδυάζοντας και μπαλάρα! Είμαι 2ος όντας αήττητος στην έδρα μου (1 ισοπαλία μόνο, νίκη με Chelsea και :ribo στη Man U) και χάνοντας εκτός από Σίτι και Λίβερπουλ στο γκολ και έχοντας καλύτερες ευκαιρίες από αυτούς.

Θα επιστρέψω με περισσότερες λεπτομέρειες όσον αφορά το ρόστερ, το οποίο είναι αυτό μετά τις μεταγραφές του Γενάρη, αλλά και την τελική κατάταξη της πρώτης χρονιάς.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
milanezos13
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5823
Joined: Tue May 07, 2013 2:21 pm
Football Manager της ομάδας: OM
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,United,Milan
facebook προφίλ: nikos.blanidis
Status: Always look on the bright side of life....
Location: Μαρουσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με εβερτον και γω στο save που τρεχω και ειμαι 4η χρονια...Καθε χρονο βγαινω 4ος..Και φετος μια απ τα ιδια μαλλον...
Ευτυχως εχω μπει ισαριθμες φορες στους ομιλους οπου εφτασα και 4αδα...

Ο Distin τις 2 πρωτες χρονιες ηταν ενα πραγματικο τειχος αφηνοντας στο παγκο το πιτσιρικα Balanta...

Mirallas,Barkley,Baines μαγειες...!!
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Κι εγώ τα έχω πάει εξαιρετικά καλά και με έχει πορώσει.

Πράγματι Distin τα δύο πρώτα χρόνια αδιανόητος, το ίδιο κι ο Baines που συνεχίζει ακόμη σε υψηλό ρυθμό στην τέταρτη πια χρονιά, ενώ κι ο Jagielka μοιάζει να γίνεται καλύτερος όσο περνάει ο καιρός.

Μέχρι στιγμής έχω δύο πρωταθλήματα, δύο community shield κι ένα capital one cup.

Βέβαια η αλήθεια είναι πως η Chelsea έχει γίνει πολύ δυνατή και με ανεβασμένες και τις δύο Manchester γίνεται όλο και πιο δύσκολο, ενώ τα δύο πρώτα χρόνια το πήρα σχετικά εύκολα το πρωτάθλημα. ντάξει λογικό ήταν βέβαια να μη συνεχίσω στον ίδιο ρυθμό γι' αυτό δε με πειράζει. Έχω αρχίσει να φέρνω κι αρκετούς Βρετανούς στην ομάδα, με Ward-Prowse, Chamberlain και Wilshere να έχουν δέσει ιδανικά.
Στην Ευρώπη έχω δυσκολίες. Ειδικά την πρώτη χρονιά στο τσουλου τερμάτισα με δύο βαθμούς, τη δεύτερη χρονιά τσουλου έφτασα ως τους 8 αλλά ήταν φανερό ότι δεν μπορούσα παραπάνω. Τώρα έχω περάσει στους 16 κι ελπίζω να γίνει το βήμα παραπάνω.

υγ. πολύ σημαντικό ότι κατάφερα να παραμείνει ο Lukaku έστω κι αν χρειάστηκαν κοντά 40 μύρια, ο τύπος κάνει όργια.
υγ2. αν μπορείτε πάρτε Rotariu, κάνει παπάδες από αριστερά.
υγ3. δεν ξέρω πως σας φαίνεται ο Mcgeady αλλά είναι υπερτίμιος και σκοράρει αρκετά, να τον εμπιστευτείτε κι ας μη γεμίζει το μάτι.

screenshots
Spoiler: show
Image
Image
Image
Image
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Τόσο καλός ο Distin ρε παιδιά; Τίμιο backup αλλά ως εκεί και όχι για δύσκολα ματς... Επειδή μετά το patch δεν υπάρχει Heitinga, πήρα Ashley Williams από Swansea. Lukaku αδιανόητος, Gibson πάρα πολύ καλός και σκοράρει αρκετά, Mirallas εξωπραγματικός στην αρχή τώρα έχει πέσει λίγο, Baines επίσης αδιανόητος αλλά μου πρήζει τα ούμπαλα για μεταγραφή τη στιγμή που είμαστε 2οι... -ksilo

McGeady ξεκίνησε τραυματίας, αλλά ανεβαίνει πάνω στην ώρα που ο Μιραλάς κάνει κοιλιά. Συμφωνώ πως είναι τίμιος και πως σκοράρει αρκετά. Περίμενα περισσότερα από το Lacina Traore σαν backup του Lukaku, ως τώρα δεν τα έχω πάρει. Τον Κονέ τον έστειλα με την πρώτη ευκαιρία και ίσως ψαχτώ για κάποια ακόμα λύση στην επίθεση. Τα μεγάλα ζόρια θα είναι το καλοκαίρι που θα πρέπει να κρατήσω το Lukaku...

Υ.Γ: Δώστε ευκαιρίες, όποτε είναι εφικτό, στον Ryan Ledson. Μεγάλο πουλέν. Αμαρτία να τον δανείσετε. Εγώ δίνω ευκαιρίες και σε George Green και Matthew Kennedy επίσης.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
b@cesar
Banned
Banned
Posts: 1207
Joined: Sun Mar 25, 2007 10:30 am
Football Manager της ομάδας: Athletic Bilbao
facebook προφίλ: bill.kais.1
Status: today is a new day babe
Location: Καλαμάτα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι τακτικες προτιματε παιδια
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

κι εγώ είχα πάρει Ashley Williams αλλά αν έτρωγε κάποια θέση ήταν του Jagielka. Distin έβγαινε μόνο για ξεκούραση.

Ledson ναι στα 19 του τώρα και έχει αρχίσει να μπαίνει στο rotation. να βάζεις και τον Stones όποτε μπορείς, είτε στόπερ είτε δεξιά το ίδιο καλός.

Green είχε έναν ιό κι έμεινε έξω 14 μήνες οπότε μας τελείωσε, Kennedy δε μου γέμισε το μάτι.

εγώ με 4-2-3-1 παίζω, με BBM και DLP στο κέντρο, AP μπροστά τους και TM ο Lukaku. στα άκρα συνήθως ένας IF κι ένας W. Balanced, Standard και quick tempo με direct passes.
User avatar
milanezos13
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5823
Joined: Tue May 07, 2013 2:21 pm
Football Manager της ομάδας: OM
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,United,Milan
facebook προφίλ: nikos.blanidis
Status: Always look on the bright side of life....
Location: Μαρουσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και ο Stones γινεται αρκετα καλος...

Εγω παιζω 4-1-1-3-1 αε πουμε...Με Mirallas,Ruben Garcia εξτρεμ...
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Έτσι κι αλλιώς θα έπαιρνα κεντρικό αμυντικό αφού το αρχικό ρόστερ έχει μόνο 3 κι ο ένας είναι ο Stones, αλλά η ανάγκη εντάθηκε επειδή ο Distin δεν την πάλεψε στα φιλικά. Jagielka είναι αναντικατάστατος απλά! Συμφωνώ για Stones ο οποίος παίρνει αρχικά τα ρεπό του Coleman στα δεξιά και αποδίδει καλά και σε κάποια εύκολα ματς πάει σαν κεντρικός αμυντικός.

Τώρα οι τακτικές είναι 2...

Ένα επιθετικό 4-2-3-1(Baines σε ρόλο OΠΜ με εντολές να βγει πιο μπροστά και να σεντράρει συχνά, στο κέντρο έναν Οργανωτή(Α)(Barry) ή ένα ΚΚ(Α)(Tiote από Newcastle) και ένα BBM(McCarthy ή Gibson), Μιραλάς δεξί εξτρέμ επίθεση, Barkley Προωθημένος Οργανωτής επίθεση, Deulofeu ή Pienaar αριστεροί Εσωτερικοί επιθετικοί support και Lukaku TM Επίθεση) με ευέλικτη νοοτροπία, πίεση και πρεσάρισμα ψηλά, διατήρηση κατοχής, πάσες στο χώρο, χαμηλότερο τέμπο, Overlap, Στενότερο Μαρκάρισμα, Ελευθερία κινήσεων και εκμετάλλευση των άκρων.

Το πιο αμυντικό είναι ένα 4-1DM-2CM-2W-1TM με την άμυνα και τους ακραίους όπως στο 4-2-3-1, τον Tiote αμυντικό χαφ (Κεντρικός Κόφτης άμυνα), τον Barry Οργανωτή (άμυνα) και τον Barkley AP (επίθεση) ή έναν εκ των 2 BBM που έχει η ομάδα. Κανονική και συμπαγής νοοτροπία, εντολή να οπισθοχωρήσει η ομάδα, άμεσες πάσες και υψηλότερος ρυθμός ώστε να βγούμε γρήγορα στην κόντρα, overlap και pressing στους αντιπάλους και περισσότερη πειθαρχία στο παιχνίδι.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Λοιπόν τελείωσε η χρονιά και η κατάληξη ήταν η ίδια με αυτή που έγραψε ο mojo. 1η η Chelsea, 2η η Man U, 3η η Everton, 4η η Tottenham... Θα μπορούσαμε να βγούμε 2οι μιας και η διαφορά από τη Man U ήταν 3 πόντοι και είχαμε καλύτερο goal average, αλλά μικρή σημασία θα είχε. Τρελή εντύπωση μου έκανε η τρομερή έδρα που διαθέτει αυτή η ομάδα. Από το Goodison Park απλά δεν περνάει κανείς. 1 ήττα όλη τη σεζόν (Tottenham αν δεν κάνω λάθος), 2 ισοπαλίες και νίκες με όλους τους υπόλοιπους συμπεριλαμβάνοντας και όλους τους μεγάλους(Chelsea, Man U, City, Liverpool, Arsenal).

Image

Να κάνω μια γρήγορη σύνοψη όσον αφορά το ρόστερ...

Τερματοφύλακες: Howard βασικός και δεν κουνιέται. Joel πολύ καλό backup με καλό potential. Αξίζει ευκαιριών. Είμαστε κομπλέ.

Πλάγιοι μπακ: Coleman τον περίμενα καλύτερο, αλλά είναι καλός. Hibbert βοήθησε όποτε του ζητήθηκε (όχι πολλές φορές είναι η αλήθεια...). Stones καλός αλλά με σκαμπανεβάσματα λογικά για την ηλικία του. Από τα αριστερά και μόνο το όνομα Baines τα λέει όλα, ενώ καλή λύση σαν εναλλακτική είναι και ο Oviedo. Κομπλέ οι θέσεις για μένα.

Κεντρικοί μπακ: Παίρνω πίσω ότι είπα για το Distin. Απλά τρομερός και αυτός που σκοράρει περισσότερο από τα σέντερ μπακ. Jagielka επίσης τρομερός. Stones ρίσκο για 3η λύση καλύτερα 4ος και 2ος σαν δεξί μπακ. Μια μεταγραφή χρειάζεται. Εγώ πήρα τον Ashley Williams από Swansea ο οποίος βγήκε πολύ καλός.

Αμυντικά χαφ: Δοκιμάστε τον Barry σαν Anchor Man. Εκτός αυτού χρειάζεται ένας παίκτης. Εγώ πήρα τον Tiote από Newcastle, αλλά δεν με τρέλανε, παρά τα τρομερά atts που έχει για κόφτης.

Κεντρικά χαφ: Ο Barry σπέρνει σαν Οργανωτής. Gibson τρομερός BBM. Με το McCarthy δεν τρελάθηκα, αλλά του δίνουμε ευκαιρίες. Osman μονίμως τραυματίας φεύγει άρον άρον το καλοκαίρι. Barkley όποτε χρειάστηκε έπαιξε κεντρικό χαφ, αλλά προορίζεται για επιθετικό. Πήρε κάποιες συμμετοχές και ο πιτσιρικάς Ledson ο οποίος είναι για μεγάλα πράγματα στο μέλλον. Υπέρκομπλε λοιπόν.

Επιθετικά χαφ: Barkley βασικός κι αναντικατάστατος εννοείται. Από πίσω ακολουθεί ο Naismith και ο Pienaar. Δώστε ευκαιρίες όποτε μπορείτε στον πιτσιρικά George Green. Καλοί για πρώτη σεζόν.

Ακραία χαφ: Mirallas πολύ καλό πρώτο γύρο μέχρι που τραυματίστηκε για 2-3 μήνες. Deulofeu πολύ καλό 2ο γύρο και κάποιες εκλάμψεις στον πρώτο. Pienaar μέτρια προς το καλά. McGeady τίμιος και χρήσιμος στο rotation. Εγώ προσπάθησα να βάλω σε κάποια ματς και τον Kennedy αλλά είναι άγουρος πολύ ακόμα. Κομπλέ για πρώτη σεζόν, πρόβλημα που είναι δανεικός ο Deulofeu.

Επιθετικοί: Lukaku και ξερό ψωμί! Τα πάντα όλα ο τύπος, αλλά αδύνατο να τον κρατήσετε μετά πράγμα που είναι μεγάλο θέμα. Traore καλή εναλλακτική, αλλά δεν πολυξεχωρίζει, Arouna Kone πουλήθηκε το Γενάρη. Γενικά καλά για πρώτη χρονιά. Μετά πρόβλημα αφού Lukaku-Traore είναι δανεικοί και για τον Lukaku η Chelsea μου ζήτησε 70+ για να τον δώσει. :shock:

Κινήσεις καλοκαιριού:

Image

Το μείζον θέμα είναι ο αντικαταστάτης του Lukaku. Υπήρχε το δίλημμα του να πάρω έναν και καλό που να προσπαθήσει να προσφέρει αυτά που πρόσφερε το θηρίο συν κάποια στοιχήματα ή 2-3 θεωρητικά χειρότερους αλλά πιο ποιοτικούς από τις λύσεις πίσω από τη βασική επιλογή. Αποφάσισα το πρώτο και πήρα τον Salomón Rondón από τη Ζενίτ, τον Guidetti από τη Σίτι και το Danny Ings από Burnley τον οποίο είχα αποκτήσει από την προηγούμενη χρονιά. Δεν μπορώ να πω πως είμαι ικανοποιημένος ως τώρα, ειδικά για τα λεφτά που έσκασα για αυτόν, αλλά είμαι στην αρχή ακόμα οπότε θέλοντας και μη θα του δώσω χρόνο. Αυτή η μεταγραφή δυσκόλεψε όλες τις υπόλοιπες, αλλά θεωρώ πως κινήθηκα πολύ καλά βάσει των χρημάτων που είχα στη διάθεση μου. Με την πώληση του Oviedo την τελευταία μέρα των μεταγραφών κατάφερα και έκανα το colpo grosso με τον Gylfi και πήρα και ένα regenακι για το αριστερό άκρο της άμυνας που οι scouter το θεωρούσαν μεγάλο πουλέν και το ήθελε και η Σίτι.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
milanezos13
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5823
Joined: Tue May 07, 2013 2:21 pm
Football Manager της ομάδας: OM
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,United,Milan
facebook προφίλ: nikos.blanidis
Status: Always look on the bright side of life....
Location: Μαρουσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω πηρα Μπατσουαγι πληρωνοντας τη ρητρα του και βγηκε πρωτος.σκορερ πρωτη χρονια..πολυ καλος και φθηνος..
Post Reply

Return to “Αναλύσεις έμψυχου δυναμικού ομάδων”