Atalanta

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
GIANNIS511
Backup
Backup
Posts: 897
Joined: Wed Dec 31, 2008 8:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετά την απόκτηση του νέου desktop είπα να κάνω και μια νέα αρχή στο Manager και σίγουρα δεν υπάρχει καλύτερη από την αρχή με μια ιταλίδα θεά! Η θεά στην οποία ανφέρομαι δεν είναι φυσικά η Μόνικα, όχι οτι θα με χάλαγε κιόλας, αλλά η Αταλάντα. Η Αταλάντα είναι μια ομάδα που σε γενικές γραμμές κυμαίνεται στην μετριότητα με τελευταία και μοναδική μεγάλη κατάκτηση να είναι αυτή του κυπέλλου Ιταλίας το 1963.
Ωστόσο παρά την θέση και τις ελάχιστες επιτυχίες της (5 πρωταθλήματα Β κατηγορίας με πιο πρόσφατο αυτό του 2011), η Αταλάντα είναι γνωστή για την ανάδειξη μεγάλων ποδοσφαιριστών όπως ο Ινζάγκι, ο Βιερί, Ο Τακινάρντι και άλλους. Επίσης έχει εξαιρετικά training και youth facilities, αλλά και ορισμένους καλούς και ελπιδοφόρους παίκτες.



Το ρόστερ:


ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ:
Andrea Consigli
Image
Πολύ καλός και για την κατηγορία και πολύ περισσότερο για την Αταλάντα. Βασικά είναι ο στυλοβάτης κάτω από τα δοκάρια της ομάδας.

Marco Sportiello
Image
Νεαρός μεν, άσχετος δε. Ο παίκτης απλώς δεν κάνει για αυτήν την κατηγορία. Μακάρι να μείνει στην ντουλάπα με τα παλτό.

Ciro Polito
Image
Και αυτός ένα από τα ίδια με τον αποπάνω με την διαφορά ότι δεν μπορεί να βελτιωθεί λόγω ηλικίας.

Σύνοψη για τερματοφύλακες: Πέρα από τον Consigli που λέει πολλά, οι άλλοι δύο είναι για τα μπάζα και σας εύχομαι ειλικρινά να μην τους χρειαστείτε. Θα σας πρότεινα να πάρετε τερματοφύλακα γι αλλαγή, αλλά είναι δανεικός στην Padova το ταλεντάκι ο Colombi, οπότε από του χρόνου θα έχετε αναπληρωματικό.



ΔΕΞΙΑ ΜΠΑΚ:

Constantin Nica:
Image
Είναι μικρός και μπορεί να μη σας πολυγεμίζει το μάτι, αλλά ήταν ο βασικός μου δεξιό μπακ την πρώτη χρονιά με πολύ καλές επιδόσεις. Αν δουλευτεί θα βελτιωθεί αρκετά και πιστεύω θα σας βγάλει ασπροπρόσωπους.


Lionel Scaloni:
Image
Ο λόγος για τον οποίο δεν τον έβαλα πρώτο τον Αργεντίνο και επίσης γιατί δεν ήταν βασικός την πρώτη χρονιά, δεν είναι άλλος από την ηλικία του. Στα 35 του χρόνια ο Scaloni παραμένει αξιόλογος παίκτης, αλλά πιστεύω ότι θα πρέπει να δώσει τόπο στα νιατα. Όποτε πάντως μπει θα δώσει το 100%

Cristian Raimondi:
Image
Ο ΡαΪμόντι νομίζω δεν έχει να προσφέρει τίποτα στην Αταλάντα και λόγω ηλικίας και λόγω θέσης (είναι φυσικός MR), οπότε τον είχα δώσει δανεικό στον ΠΑΟΚ.

Σύνοψη για τα δεξιά μπακ: Πιστεύω με Scaloni και Nica για την πρώτη χρονιά είστε απόλυτα καλυμένοι. Φυσικά δεν είναι τα καλύτερα δεξιά μπακ της αγοράς, αλλά είναι και οι δύο αξιοπρεπείς και δεν αξίζει να χαλάσετε το περιορισμένο σας μπάτζετ για απότηση παίκτη σε αυτήν την θέση.



ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΠΑΚ:

Cristiano Del Groso:
Image
Σύμφωνα με τους προπονητέ ο Del Groso είναι ελάχιστα καλύτερος με τον έταιρο αριστερό μπακ Brivio, οπότε και πήρε την θέση βασικού. Αρκετά αξιόπιστος τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Davide Brivio:
Image
Σχεδόν ισάξιος με τον Dell Groso. Στα θετικά του ότι έχει ένα πολύ καλό μακρινό σουτ, χάρη στο οποίο με έσωσε δύο φορές. Αξίζει αν θέλετε να τον χρησιμοποιήσετε και ως βασικό.


Σύνοψη για αριστερά μπακ:
Όπως και στα δεξιά μπακ, έτσι και εδώ δεν χρειάζεται να πάρετε πιστεύω παίκτη σε αυτήν την θέση. Και οι δύο είναι πολύ καλοί βάση του δυναμικού της ομάδας και θα σας υπηρετήσουν καλά την πρώτη χρονιά. Για την δεύτερη τώρα δεν είμαι και πολύ σίγουρος.



ΚΕΝΤΡΙΚΟΙ ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ:

Mario Yepes:
Image
Αν και στα 37 του ο Yepes αποτελεί τον στυλοβάτη της άμυνας. Ψηλός, δυνατός και πολύ καλό στο αμυντικά του καθήκοντα. Επίσης τα στατιστικά του δεν πέφτουν εύκολα, οπότεδιατηρήθηκε στα ίδια υψηλά επίπεδα μέχρι και το τέλος της σεζόν. Για παρπάνω πάντως λόγω ηλικίας δεν είναι.

Guglielmo Stendardo:
Image
Τα ίδια με τον αποπάνω ψηλός δυνατός και εξαιρετικός στα αμυντικά του καθήκοντα. Την πρώτη χρονιά ήταν από τους καλύτερους παίκτες μου και στα + είναι ότι ακόμα και την δεύτερη σεζόν μπορεί να παίξει εξίσου καλά ως αλλαγή.

Michele Canini:
Image
O τρίτος center back της παρέας. Στα θετικά του ότι είναι σχετικά γρήγορος, αλλά πέρα από αυτό τίποτα το εξαιρετικό. Δεύτερη χρονιά μπούλο στην Τζένοα που έδωσε για πάρτη του κοντά στο μισό εκατομμύριο.

Stefano Lucchini:
Image
Ο χειρότερος παίκτης στην εν λόγω θέση στην Αταλάντα. Προσωπικά τον είχα για μπούλο από την πρώτη χρονιά, αν και ίσως για δεύτερη αλλαγή, αν πετύχετε πουθενά τον Μητσοτάκη, κάνει.

Σύνοψη για τα σέντερ μπακ:
Αν είναι να αποκτήσετε παίκτη κάπου, αυτός πρέπει να είναι σίγουρα κεντρικός αμυντικός. Οι Yepes Stendardo κάνουν εξαιρειτκή δουλειά, αλλά πέρα από αυτούς λίγα πράγματα. Επίσης παίζει να είναι η πιο γέρικη κεντροαμυντική παρουσία στην Ιταλία.



ΑΜΥΝΤΙΚΑ ΧΑΦ (DMC) ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΧΑΦ (MC):
Giulio Migliaccio (DMC):
Image
Ο μοναδικός στην ομάδα που παίζει φυσικά αυτήν την θέση, οπότε αν θέλετε να παίξετε με DMC πρέπει να πάρετε ακόμα έναν στην ίδια θέση, μολονότι Cigarini και Carmona παίζουν εκεί επίσης. Στο αγωνιστικό κομμάτι, πιστεύω ότι για πρώτη χρονιά είναι αρκετά καλός και θα κρατήσει εξαιρετικά ως Anchor Man αν τον εμπιστευθείτε. Στα επιπλέον + ότι είναι ηγετική προσωπικότητα και επίσης η εργατικότητά του. Στα - η ηλικία, που δεν του επιτρέπει να διατηρήσει την θέση βασικού και την δεύτερη χρονιά, αν και θα είναι καλός για rotation την δεύτερη χωρίς γκρίνιες και παρατράγουδα.

Carlos Carmona:
Image
Μέγας παίκτης. Εξαιρετικός αμυντικά και αρκετά καλός και στα υπόλοιπα καθήκοντά του. Το μόνο κακό είναι ότι σε μένα τουλάχιστον έπαιρνε σε κάθε αγώνα και από μια κίτρινη, χωρίς όμως να έχει πάρει κόκκινη ποτέ. Δεν ξέρω άχτι τον είχανε οι διαιτητές. Επίσης τον θέλουν και αρκετές ομάδες, αλλά δεν θα σας πρείξει για να φύγει, οπότε είστε μια χαρα.

Luca Cigarini:
Image
Ο καλύτερος παίκτης της ομάδας. Κόβει ράβει και βάζει και μερικά γκολάκια για το καλό. Η πάσα του είναι θαντηφόρα και μερικά από τα φάουλ που μου εκτελεί είναι λουκούμια. Βασικός και αναντικατάστατος. Το κακό ίναι ότι δεν καίγεται να παραμείνει στην ομάδα, μιας και έχει βλέψεις προς τα πάνω. Τον χειμώνα αναγκάστηκα να τον δώσω για πώληση μετά από επιθυμία του, αλλά ευτυχώς λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος και της πολύ καλής μας πορείας στο πρωτάθλημα μου ζήτησε μείνει. Η Νάπολι δίνει για να τον πάρει ολόκληρο μόνο 3 εκατομμύρια και αξίζει να τα δώσετε εσείς για να τον έχετε και τις επόμενες σεζόν.

Riccardo Cazzola:
Image
Δεν έχω να πώ πολλά για τον Cazzola, παρα μόνο ότι ήταν αξιοπρεπέστατη αλλαγή του Carmona κάθε φορά που αυτός αποβάλονταν λόγω συσσώρευσης καρτών.

Σύνοψη για DMC και MC:
Κατ' αρχήν αν θέλετε να παίξετε με αμυντικό χαφ, θα ήταν καλό να πάρετε κάποιον για αλλαγή του Migliaccio. Τώρα για τους MC, κατα τη γνώμη μου δεν χρειάζεστε κάποια προσθήκη, μιας και Bonavertura Baselli μπορούν να καλύψουν στην ανάγκη την θέση του Cigarini ή του Carmona.



10άρια (ΑMC):

Maxi Moralez:
Image
Εξαιρετικός παίκτης και υπόδειγμα δεκαριού. Μπορεί να βοηθήσει αρκετά με την κίνησή του στον κενό χώρο και τα γκολ που βάζει. Πάντως για να πω την αλήθεια εγώ βασικό δεν τον είχα. Προτίμησα μετά από την 10 εθνική λόγω εθνικότητας τον Bonaventura και άφησα τον Moralez για δεύτερο.

Giacomo Bonaventura:
Image
Επίσης πολύ καλός παίκτης κα το μοναδικό μέλος της Εθνικής Ιταλίας που παίζει στην Αταλάντα. Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με την ηλικία και την βελτίωσή του με έκαναν να του δώσω φανέλα βασικού και δεν με απογοήτευσε. Είμαι βέβαιος ότι ούτε εσά θα απογοητεύσει.

Daniele Baselli:
Image
Μικρός, αλλά αρκετά καλός για αλλαγή. Το κακό με τον Baselli είναι ότι γκρινιάζει για τον χρόνο συμμετοχής που δεν έχει και με ανάγκασε να τον βάλω σε αρκετά παιχνίδια, όπου πάντως έπαιξε σε ορισμένα από αυτά εξαιρετικά. Αξίζει να του δώσετε ευκαιρίες.

Franco Brienza:
Image
Εξαιτίας από την μία των τριών παραπάνω παικτών και από την άλλη του τρίμηνου τραυματισμού του το καλοκαίρι, δεν έπαιξει σε κανένα παιχνίδι και να πω την αλήθεια σας προτείνω να κάνετε και εσείς το ίδιο. Μπούλους το καλοκαίρι της δεύτερης χρονιάς.

Σύνοψη για AMC:
Υπάρχει υπεροπλία σε αυτήν την θέση σε βαθμό εκνευριστικό. Προσωπικά για να γλυτώσω από τις γκρίνιες πούλησα σχετικά φτηνά (2Μ) τον Moralez στην Κατάνια το καλοκαίρι.



ΔΕΞΙΑ/ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΕΞΤΡΕΜ:
Ουδείς Ουδεμία Ουδέν



ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ:

German Denis:
Image
Βασικός και αναντικατάστατος. Ο τύπος ξέρει πολλά κιλά μπάλα και το δείχνει στο γήπεδο. Σκόραρε 18 γκολ και έδωσε κάμποσες ασσίστ την πρώτη χρονιά. Γενικά για ομάδες σαν την Αταλάντα είναι ο τέλειος Target Man. Δυστυχώς πάντως είναι 31 στα 32 και μετά από 1-2 χρόνια θα πρέπει να την κάνει.

Marko Livaja:
Image
Μολονότι είναι μόλις 19 χρονών, αποτελεί τον δεύτερο καλύτερο επιθετικό της ομάδας. Όταν θέλει, δηλαδή τις περισσότερες φορές, είναι πολύ καλός και δεν θα σας αφήσει παραπονεμένους ούτε στο κομμάτι του γκολ, αλλά ούτε και σε αυτό της ασσιστ. Επίσης αποκτιέται το άλλο 50% του και σχετικά με λίγα χρήματα από την Ίντερ.

Guido Marilungo:
Image
O τρίτος κατα σειρά επιθετικός. Δεν είναι κάτι το εξαιρειτκό, αλλά για αλλαγή μια χαρά τα πάει. Αν δουλευτεί πιστεύω ότι θα εξελιχθει αρκετά.

Giuseppe De Luca:
Image
Ο τέταρτος και τελευταίος επιθετικός της ομάδας δεν αποτελεί τίποτα το σκουδαίο. Οι προπονητές του δίνουν 4 αστέρια. αλλά εγώ δυσκολεύομαι να τα δω. Όσες ευκαιρίες πήρε πάντως τις σπατάλησε.

Σύνοψη για επιθετικούς:
Στην ομάδα υπάρχει αρκετό ταλέντο, αλλά πέραν του Denis οι υπόλοιποι δεν λένε και τρομερά πράγματα την πρώτη χρονιά. Αν μπορείτε πάρτε και εδώ έναν παίκτη.


Γενικές παρατηρήσεις ως προς το ρόστερ:
Το ρόστερ πιστεύω για τις απιτήσεις του προέδρου, να πάρουμε μια αξιοπρεπή θέση στο πρωτάθλημα, είναι πολύ καλό και μπορεί εύκολα να κάνει το κάτι παραπάνω. Πάντως από μεταγραφές νομίζω είναι απαραίτητες αυτές του Σέντερ Μπακ και DMC για αλλαγή και ίσως ενός βασικού επιθετικού.

Προτεινόμενο σύστημα:
Image

Πορεία την πρώτη σεζόν:
Image
Image

Βαθμολογία:
Image
Last edited by GIANNIS511 on Tue Feb 04, 2014 8:23 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εξαιρετική ανάλυση.πως μπόρεσες και βγηκες 3ος ρε θηρίο?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Image
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπράβο πολύ ωραία ανάλυση!

Λατρεύω Maxi Moralez από προηγούμενο fm, όπως και Guido Marilungo. Εξαιρετικοί και οι Consigli, Carmona, Cigarini, Bonaventura, Denis.

Στο save μου, σε βάθος 12ετίας, η Atalanta πρέπει να 'χει βγάλει καμιά 10αριά πρωτοκλασσάτους Ιταλούς. Τρομεροί regens.
User avatar
milanezos13
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5823
Joined: Tue May 07, 2013 2:21 pm
Football Manager της ομάδας: OM
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,United,Milan
facebook προφίλ: nikos.blanidis
Status: Always look on the bright side of life....
Location: Μαρουσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο FM12 θυμαμαι ειχα παρει με Αταλαντα Πρωταθλημα τη δευτερη χρονια και τελικο Europa..Και πρωτη χρονια αν δεν ειχα το -11 θα εβγαινα ευρωπη....Πολυ καλη ομαδα,πολυ καλη αναλυση..
GIANNIS511
Backup
Backup
Posts: 897
Joined: Wed Dec 31, 2008 8:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Giorgos Giovanis wrote:Εξαιρετική ανάλυση.πως μπόρεσες και βγηκες 3ος ρε θηρίο?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Βγήκα 3ος καθαρά λόγω φάρδους, αφενός γιατί κέρδισα τελευταία αγωνιστική την Μίλαν με 2 γκολ στο 80 και στις καθυστερήσεις και αφετέρου λόγω στραβοπατημάτων των καλών ομάδων. Επίσης ο πρώτος γύρος ήταν εξαιρετικός. Σε ένα σημείο ήμουν 1 βαθμό από τον πρώτο, αλλά οι συνεχόμενες ισοπαλίες μας έκαναν να πέσουμε.
Post Reply

Return to “Αναλύσεις έμψυχου δυναμικού ομάδων”