Red Or Not

Post Reply
User avatar
istronic
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Fri Jun 02, 2006 9:29 am
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Aek Larnaka, Olympiakos
facebook προφίλ: istronic
twitter: manos7pap
Status: Καριέρα με Ολυμπιακό
Location: Larnaka
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάπου στην Λάρνακα τον Ιούλιο, μέσα στο κατακαλόκαιρο.
- Τελείωνε παιδάκι μου, τώρα που πήρες το Δίπλωμα Προ να δούμε πού θα καταλήξεις....
- Δεν βίαζομαι βρε συ, είμαι σίγουρος ότι κάτι θα γίνει και θα με καλέσουν από τον Ολυμπιακό.. Το νοιώθω, μπορεί να μην είναι σήμερα αλλά θα γίνει σύντομα...
- Αυτή την υπερβολική σου σιγουριά φοβάμε πάντα...
- Τελείωνε τώρα εσύ με τη πιλόττα και βλέπουμε!

2 μέρες μετά ακούγετε ο ύμνος του Ολυμπιακού απ' το iPhone και γκαντεμιάζω επειδή ήμουν στη φάση να ρίξω το γκομενάκι από το διπλανό τραπέζι..
- Καλησπέρα σας κ. Μάνο, είμαι ο εκπρόσωπος του κ. Μαρινάκη, ξέρετε του προέδρου του Ολυμπιακού, θα ήθελα να σας μιλήσω αν έχετε στην διάθεση σας λίγα λεπτά...
- Πάντα, σε τι οφείλω την κλήση σας;
-Θα ήθελα να σας καλέσω στα γραφεία μας αύριο για να συζητήσουμε το ενδεχόμενο μιας πιθανής συνεργασίας μεταξύ μας. Έχει μιλήσει με τα καλύτερα λόγια για εσάς ο προπονητής της ΑΕΚ Λάρνακας και πρών παίκτης του Ολυμπιακού, Δημήτρης Ελευθερόπουλος.
-Ναι, ξέρετε τον γνώρισα προσωπικά πρίν λίγο καιρό, όταν ανέλαβε την ΑΕΚ και μιλήσαμε λίγο.
-Ωραία λοιπόν, να το ορίσουμε για το βράδυ γύρω στις οκτώ, θα μπορέσετε να είστε στα γραφεία μας στην Πλατεία Αλεξάνδρας;
-Φυσικά, ευχαριστώ!

Παίρνω αμέσως τηλέφωνο τον Χρίστο που τα λέγαμε κατά την διάρκεια της πιλόττας..
- Ρε συ, έγινε!!!!!
- Ποιό καλέ;
- Με κάλεσαν από τα γραφεία του Ολυμπιακού... Πάω αύριο να μιλήσουμε!!
- Τί λες ρε; Τελικά είχες απόλυτο δίκαιο. Θές να έρθω μαζί σού σαν αντζέντης σου μιας και ακόμη δεν έχεις κάποιο;
- Δεν χρειάζομαι αντζέντηδες, είμαι σίγουρος οτι θα τα βρώ με τον κ. Μαρινάκη σε πέντε λεπτά. Το θέμα είναι απλό!
- Οκ, κράτα με ενήμερο.

Βρίσκομαι στα γραφεία της ΠΑΕ, αγχωμένος λίγο, το κινητό στο αθόρυβο, προσπαθώ να συνέλθω ακόμη από τον ενθουσιασμό και να παρουσιαστώ χαλαρός μπροστά στον μεγαλομέτοχο της ΠΑΕ Ολυπιακός, κάτι τέτοιο φυσικά δεν είναι και εύκολο!

-Καλησπέρα κ Μάνο, όπως ξέρετε θα έχετε συνάντηση με τον κ. Μαρινάκη σε λίγο, θα θέλατε κάτι να σας κεράσουμε πριν να προχωρήσουμε προς το γραφείο του Προέδρου;
- Όχι, ευχαριστώ.
- Πάμε τότε.

-Καλησπέρα Μάνο
-Καλησπέρα σας κ. Μαρινάκη
- Έχω μάθει τα καλύτερα για σας, και θα ήθελα να σας προσφέρω συμβόλαιο συνεργασίας για την θέση του Προπονητή της Α' Ομάδας, μέχρι τον Ιούλιο του 2014, με απολαβές 34 χιλιάδες ευρώ καθαρά από το φόρο. Ενδιαφέρεστε;
- Φυσικά. Απλά θα ήθελα να σας αναφέρω αν είναι δυνατόν να μιλήσετε με την ΕΠΟ έτσι ώστε να καταργυθεί το παράθυρο μεταγραφών για τώρα. Έχω κάνει ήδη την αξιολόγηση μού και πιστεύω ότι δεν χρειάζομαστε ενίσχυση σε κάποια από τις θέσεις και με αυτό το τρόπο θα μπορέσουμε να κάνουμε καλύτερη διαχείρηση των οικονομικών της ΠΑΕ.
- Δεκτό. Θα πώ της γραμματέας μου να το ζητήσει από την Ομοσπονδία. Θα ήθελες κάτι άλλο να συζητήσουμε ή να προχωρήσουμε στις υπογραφές των συμβολαίων;
- Όχι, η φιλοσοφία του επιθετικόυ ποδοσφαίρου σε συνδιασμό με το παιγνίδι κατοχής που έχετε σαν πρότυπο ταιρίαζει απόλυτα με την δική μου φιλοσοφία. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω επειδή πήρατε χρόνο από το δύσκολο σας πρόγραμμα να με καλωσορίσετε κατ' ιδίαν, και εύχομαι να έχω μια μακρά και πετυχημένη καριέρα στον Ολυμπιακό. Ευχαριστώ.

- Γεια σου Μάνο, πώς είσαι;
- Πολύ καλά ευχαριστώ Βίκτορ, απ' ότι ξέρω θα είσαι ο βοηθός μου;
- Ναι, χρειάζεσαι κάποια βοήθεια για αρχή;
- Ναι, θα ήθελα να μου συντάξεις μια έκθεση για τους παίκτες, για να δώ αν οι γνώμες μας ταιριάζουν.
- Φυσικά, θα κανονίσω και μια συνάντηση με το υπόλοιπο προσωπικό για να δείς και τις απόψεις τους.
- Ναι, ευχαριστώ.

Φεύγοντας από τη συνάντηση, βλέπω μπροστά μου τον Σάμαρη, που πέρασε και αυτός να τακτοποιήσει κάποιες λεπτομέριες του συμβολαίου του. Του ζήτησα να πάρει απ' το χέρι τον Klodian Ghino, γιατί πιστεύω ότι θα μπορόυσε να μας φανεί χρήσιμος κατά την διάρκεια της χρονιάς, κυρίως στο Κύπελλο Ελλάδας.
Δεν πρόλαβα να τελειώσω και άρχίσαν τα τηλέφωνα από Κύπρο κυρίως για να μάθουν τί έγινε. Η μέρα κάπου τελείωσε... Από αύριο ξεκινά το κεφάλαιο Ολυμπιακός.
Ακολουθήστε την ιστορία μου για το FM 2014 εδώ
Κατεβάστε τα Πρωταθλήματα Κύπρου για το FM 2014 εδώ
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν και Παναθηναικος θα σε παρακολουθω !!
Image
User avatar
istronic
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Fri Jun 02, 2006 9:29 am
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Aek Larnaka, Olympiakos
facebook προφίλ: istronic
twitter: manos7pap
Status: Καριέρα με Ολυμπιακό
Location: Larnaka
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στην συνέντευξη τύπου παρουσιάστηκα πολύ ενθουσιώδης, απαντώντας ερωτήσεις σχετικά με την ομάδα και τα πλάνα που αρμόζουν στον Ολυμπιακό, και ακολούθησα τον Βίκτορ στην προπόνηση των Νέων, ήθελε να μου δείξει κάτι...

- Βλέπεις το εκείνο το ψηλό παιδί, με τα κίτρινα παπούτσια; Είναι ο Μιχάλης Σαλιάκας, είναι ένας από τους καλύτερους νέους παίκτες μας, αλλά είναι ακόμη σε συμβόλαιο νέων.
- Τον ξέρω, κάποτε θα μπορέσει να παίξει και στην Α Ομάδα. Βίκτορ, κανόνισε άμεσα ένα συμβόλαιο στο παιδί και δώσε του πρίμ για συμμετοχή... Θα τον έχω στα υπόψη.
- Κάτι άλλο με θέλεις επειδή πρέπει να πηγαίνω;
- Κανόνισε να βρεθεί και ομάδα για το Γιαννιώτη, θέλω να πάρει παιγνίδια πάνω του.
- Οκ, τα λέμε σύντομα πάλι.

- Βρήκαμε ήδη ομάδα για τον Γιαννιώτη, τον θέλει ο Ολυμπιακός Βόλου για την Α Ομάδα, είσαι οκ να τον δώσουμε δανεικό;
- Ναι, και με αυτο, κάνουμε 23 τους δανεικούς μας... Νομίζω μετά το τέλος της σεζόν θα πρέπει να κάνουμε ξεκαθάρισμα... Κάτι παίκτες τύπου Dielna, δεν μας κάνουν.
- Συμφωνω.
-Επίσης τι θα κάνουμε με το θέμα της εγγραφής των παικτών;
-Απλό, νομίζω ότι ο Scepovic δεν είναι στα πλάνα μου για την ώρα.. Λες να τον στείλουμε δανεικό τουλάχιστον μέχρι τον Ιανουάριο;
-Ότι πεις, θα πώ του Issa να κάνει τις διαδικασίες.

Στην προπόνηση, λίγη ώρα μετά.

(εγώ) -Παιδια, αυτό το πλάνο θα ακολουθήσουμε, όσων αφορά την τακτική. Θέλω να έχουμε ευελυξία στις κινήσεις μας στο χώρο και να κάνουμε το παιγνίδι ελέγχου και δημιουργίας που θέλω. Θέλετε να το δείτε πιο αναλυτικά;
(Μανωλάς) - Αν δεν σου είναι δύσκολο, αφεντικό!.
(εγω) - Οκ, δείτε το σχηματισμό και θα σας εξηγήσω αναλύτικα τότε.
Image
(εγώ) - Λοιπόν, πάμε στην ανάλυση, για την κάθε θέση ξεχωριστά.

Τερματοφύλακας:
Μιλάμε για το απλό συνδιασμό, θέλω από σας, Megyeri και Roberto, κυρίως να κάνετε το καλύτερο δυνατό, χωρίς να χαρίζετε την μπάλα. Να ψάχνετε κάποιο παίκτη κοντινό, στην περίπτωση που είναι μαρκαρισμένοι τότε και μόνο να πετάτε την μπάλα μακριά.

Πλάγιοι Μπάκ:
Θέλω να προωθήστε, αλλά να μην ξεχνάτε τα αμυντικά σας καθήκοντα. Θέλω σύνχρονους πλάγιους μπακ, που θα βοηθάτε στο επιθετικό κομμάτι.

Κεντρικός Αμυντικός Δεξιά:
Για αυτή τη θέση προωρίζονται ο Αβραάμ, ο Carl και ο Τάσος. Θέλω να απομακρύνεται την μπάλα και να πιέζεται ψηλά, με σκοπό να κερδίσουμε την μπάλα γρηγορότερα.

Κεντρικός Αμυντικός Αριστερά:
Θέλω αμυντικούς που να ξέρουν μπάλα, να μπορουν να δημιουργήσουν επικύνδινες καταστάσεις για την αντίπαλη ομάδα. Σε περίπτωση που βρείτε χώρο., να δοκιμάζεται μακρινές μπαλιές, αλλά συνάμα να κρατάτε την ίδια ευθεία με τον δεξιό αμυντικο για να πιέζεται ψηλά. Ο Δημήτρης έχει το πλεονέκτημα για αυτη την θέση πρός το παρών, αλλα ο Κώστας μπορεί να αισθάνεται ότι έχει και αυτός ίσες ικανότητες.

Κεντρικός μέσος αριστερά
Είναι η ίσως σημαντικότερη θέση αυτής της τακτικής γιατί ουσιαστικά με την δική μου νοοτροπία, η επιθετική άμυνα είναι το παν. Ο Γιάννης θα έιναι μονίμως σε αυτή τη θέση εκτός και αν θεωρήσω ότι χρείαζεται να αλλάξουμε κάτι. Κράτημα μπάλας και αμέσως πάσα σε πιό δημιουργικό παικτη.

Κεντρικός μέσος δεξιά
Ανδρέα, η θέση αυτή είναι δική σου, καπαρωμένη. Ο μέσος Box-to-Box, λόγω της αντοχής σου. Θέλω να υποστηρίζεις τον Γιάννη στο κέντρο, κερδίζώντας μπαλιές και πιέζοντας σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου.

Επιθετικός Μέσος
Όλοι όσοι παίζεται στην θέση αυτη, γνωρίζεται να ενώνεται τα κένα μεταξύ μέσου και επίθεσης, θέλω γρήγορες μεταβιβάσεις.

Επιθετικός Μέσος Αριστερά και Δεξιά
Ο ρόλος του εσωτερικού επιθετικού, είναι για τον Βλαντιμίρ αριστερά και τον Τζόελ δεξιά κυρίως. Δέν θέλω άσκοπες σέντρες και να περιμένετε να ανέβουν τα πλάγια μπακ, να ασς βοηθήσουν. και να βοηθάτε στην άμυνα γυρίζώντας πίσω συχνα.

Κεντρικός Επιθετικός
(εγώ) - Δεν μου λές Μήτρογλου, πόσα γκόλ σκοπεύεις να βάλεις φέτος στην Ελλάδα και πόσα στην Ευρώπη;
(Μητρ.)- Αφεντικό, για να το κάνω αυτό θα πρέπει να αλλάξεις κάτι στην τακτικη σου, έτσι ώστε να με βολεύει και μένα καλύτερα..
(εγώ) - Επιθετικός Στόχος δεν μπορείς να είσαι, Κώστα, η ομαδικότητα σου δεν είναι και τόσο καλή. Θές βελτίωση εκεί.
(Μητρ) - Οκ, σωστά αλλά, τουλάχιστον κάνε μου ένα πρόγραμμα να το βελτιώσω.
( εγώ)- Έγινε, προς το παρόν θα είσαι επιθετικός με βάθος. Θέλω να γυρίζεις λίγο πίσω να βοηθάς τους συμπαίκτες σου και να σπας μπαλιές και να τρέχεις γρήγορα να καλύψεις την περιοχή σου με σκοπό την επίτευξη του γκολ.
Επίσης , Χαβιέ, αυτά ισχύουν και για σένα, αλλά έχε υπόψη ότι μπορεί να χρησιμοποιηθείς και σαν Επιθετικός μέσος.
Στο τέλος της προπόνησης , μήν ξεχάσετε να τιτιβίσετε στο Twitter και ξέρω γω, αυτά που λέμε! Προστιματάκι θα φάτε!!
Last edited by istronic on Tue Nov 12, 2013 8:23 pm, edited 1 time in total.
Ακολουθήστε την ιστορία μου για το FM 2014 εδώ
Κατεβάστε τα Πρωταθλήματα Κύπρου για το FM 2014 εδώ
User avatar
Sir_Vaggos
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2079
Joined: Mon Apr 14, 2008 4:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παο,Exeter,At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Παο, At.Madrid, Tottenham
Location: Τρικαλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη....
ballinis
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Wed Apr 27, 2011 2:43 pm
Football Manager της ομάδας: monaco
Αγαπημένη Ομάδα: paok
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη αρχη!!
User avatar
istronic
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Fri Jun 02, 2006 9:29 am
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Aek Larnaka, Olympiakos
facebook προφίλ: istronic
twitter: manos7pap
Status: Καριέρα με Ολυμπιακό
Location: Larnaka
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Πριν να προχωρήσω με την ιστορία, ευχαριστώ για τα σχόλια σας. Επίσης επειδή ουσιαστικά είναι η πρώτη μου προσπάθεια για ιστορία σε οποιοδήποτε FM θα ήθελα αν έχετε ότιδήποτε σχόλια, γνώμες για τον τρόπο που παρουσιάζω την ιστορία να μου το πείτε. Όλα τα σχόλια ευπρόσδεκτα.
(εγώ) - Βίκτορ, από τι βλέπω στα φιλικά δεν τα πήγαμε και τόσο καλά...Μπορείς να με ενημερώσεις λίγο επειδή όπως ξέρεις δεν ήθελα να τα κοουτσάρω;
(Βίκτορ)- Ναί, κοίτα απ' ότι φαίνεται είναι μέχρι να δέσουν οι παίκτες μεταξύ τους. Δες λίγο τα αποτελέσματα..
Image

(εγώ)- Αυτό το 3-1 να το θυμηθείς θα είναι το σκορ μας! Πρέπει να βελτιωθούμε..
(Βίκτορ)- Αυτο είναι σίγουρο. Θέλεις να αναλάβω την προπόνηση μέχρι να θεωρήσεις ότι είναι οκ να αναλάβεις;
(εγώ)- Ναί, σε παρακαλώ, θέλω να ασχοληθώ περισσότερο με το τακτικό κομμάτι, να αναλύσω τα κένα μας.


Λίγες μέρες μετά ξεκινά η Σουπερλίγκα, πρώτος αγώνας με τον Αστέρα Τρίπολης.
- Παιδιά, πάμε να παίξουμε το παιγνίδι μας, περιμένω νίκη απόψε.
Οι παίκτες αντίδρασαν σωστά με τον Φουστέρ να δείχνει σαστισμένος, λόγω και του ότι είμαι ακόμη νέος προπονητής και στην ομάδα.
Ξεκινήσαμε πολύ καλύτερα απ΄ότι θα περίμενα και ο Μήτρογλου δίνει νωρίς το προβάδισμα μετά από άψογη συνεργασία του Σαλίνο και του Κάμπελ.
Στο 20 ο Βάις μετά από προωθημένη μπαλία του Μήτρογλου, κάνει το σούτ, η μπάλα βρίσκει το κάθετο δεξί δοκάρι και στην επιστροφή γράφει το 2-0.
Στο 35 ο Μήτρογλου διπλασιάζει τα τέρματα με μια εξαιρετική κίνηση μέσα στην περιοχή , έπειτα από σέντρα ακριβείας του Βάις. 3-0.
Ο Χουάν Πάπλο Κάφφα, σε ένα λάθος της αμυντικής μας λειτουργείας σε στημένη μπάλα (σημ. προς Βίκτορ: Πρέπει να διορθώσουμε τα αμυντικά στημένα), έκανε ένα πλασέ και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα για το ημίχρονο στο 3-1.
Στο β' μέρος δεν υπήρχε κάτι σπουδαίο, εκτός από τον καθορισμό του τελικού σκορ, με τον Σιόβα να πετυχαίνει το γκόλ έπειτα απο κεφαλιά του Αβραάμ, με προβολή.
Τελικό αποτέλεσμα: Ολυμπιακός 4 Αστέρας Τρίπολης 1

Στατιστικά παιγνιδιού:
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
(Βίκτορ) - Άσε το μπλα μπλά με τους φίλους μας στο fmgreece.gr και πάμε πάρακάτω.
(εγώ) - Οκ, εσύ συνέχισε με την προπόνηση, θα δω τί θα κάνω με την τακτική, κυρίως επιθετικά.
Ακολουθήστε την ιστορία μου για το FM 2014 εδώ
Κατεβάστε τα Πρωταθλήματα Κύπρου για το FM 2014 εδώ
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλο θα ηταν να εβαζε και ss με το αποτελεσμα και τους σκορερ του αγωνα.
Κατα τ'αλλα για 1η ιστορια πας πολυ καλα.
Image
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή φίλε... Πάμε θρυλάρα μου με στόχο την Ευρωπαϊκή διάκριση... #Ekei_sta_asteria :drinking: :drinking: :drinking: :drinking: :drinking:
User avatar
istronic
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Fri Jun 02, 2006 9:29 am
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Aek Larnaka, Olympiakos
facebook προφίλ: istronic
twitter: manos7pap
Status: Καριέρα με Ολυμπιακό
Location: Larnaka
Has thanked: 0
Been thanked: 0

alex-gate-7-1925 wrote:Καλή αρχή φίλε... Πάμε θρυλάρα μου με στόχο την Ευρωπαϊκή διάκριση... #Ekei_sta_asteria :drinking: :drinking: :drinking: :drinking: :drinking:
Φίλε να είσαι καλά, ευχαριστώ!
Ακολουθήστε την ιστορία μου για το FM 2014 εδώ
Κατεβάστε τα Πρωταθλήματα Κύπρου για το FM 2014 εδώ
User avatar
iceman3322
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 439
Joined: Mon Oct 30, 2006 1:52 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool-Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

απο μεταγραφες τι εκανες? πουλησες κανεναν? αγορασες? εμενα με επριξαν για τους ελληνες.

Καλη αρχη! κ καλη πορεια!
User avatar
istronic
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Fri Jun 02, 2006 9:29 am
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Aek Larnaka, Olympiakos
facebook προφίλ: istronic
twitter: manos7pap
Status: Καριέρα με Ολυμπιακό
Location: Larnaka
Has thanked: 0
Been thanked: 0

iceman3322 wrote:απο μεταγραφες τι εκανες? πουλησες κανεναν? αγορασες? εμενα με επριξαν για τους ελληνες.

Καλη αρχη! κ καλη πορεια!
Φίλε, είχα θέσει ως στόχο τουλάχιστον στο πρώτο παράθυρο μεταγραφών να μήν πάρω κάποιο. Είτε έλληνα , είτε ξένο.

Off Topic:
Απολογούμαι για την μη συνέχιση της ιστορίας μέχρι στιγμής, πιθανότατα να έχω χάσει το save, και πάλι από την αρχή. Θα κάνω αλλαγές εκεί που πρέπει στην ιστορία αν χρειαστεί.
Ακολουθήστε την ιστορία μου για το FM 2014 εδώ
Κατεβάστε τα Πρωταθλήματα Κύπρου για το FM 2014 εδώ
Post Reply

Return to “Ελλάδα”