Από τα ψηλά στα χαμηλά

Post Reply
User avatar
Sir
Amateur
Amateur
Posts: 185
Joined: Mon Oct 16, 2006 11:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΕΙΣΑΓΩΓΗ

Από το τιμημένο CM 2000 είχα να ζήσω την απόλυτη ξεφτίλα να με αναγκάσει σε παραίτηση μετά από μόλις τρεις μήνες στο τιμόνι της ομάδας ο πρόεδρος.
Κι όμως το έζησα στο πρώτο ελληνικό FM.

Όλα μέσα στην ζωή είναι... Και όλα για καλό...

Η πρώτη κρυάδα στο φετινό μάνατζερ λοιπόν, είχε κωδικό "Ιβάν Σαββίδης" ο οποίος δεν με άφησε να κάνω Χριστούγεννα στην Τούμπα (για την αλήθεια ίσα ίσα που έκανα και παρέλαση) και με ανάγκασε σε παραίτηση μετά από μια έντονη συνομιλία στα γραφεία. -titanikos

Ευτυχώς όμως που δύο μέρες πριν μπει το 2014, ένας καλός άγγελος μπαίνει στο μυαλό του Γ. Στούπα και η Εύβοια αγκαλιάζει τον Δημήτρη Συρμάτση, γεννημένο το 1981 στη Χρυσούπολη Καβάλας - από Αργεντίνα μάνα, ζητώντας του να σώσει την ομάδα που τότε ήταν στη 12η θέση, από τις 14 ομάδες της Β' Εθνικής του Νοτίου Ομίλου. Όμως επειδή δεν τον πιστεύει και πολύ, δεν του δίνει ούτε ευρώ, όχι μόνο για μεταγραφές, ούτε για ελεύθερους παίκτες, ούτε καν για ανανεώσεις συμβολαίων.

Άρα παλεύουμε με ότι έχουμε...

Και το ταξίδι στα Ψαχνά της Εύβοιας αρχίζει... -sfougaristra
User avatar
Sir
Amateur
Amateur
Posts: 185
Joined: Mon Oct 16, 2006 11:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρώτο πράγμα που έψαξα μετά τη συμφωνία με τον Γιώργο Στούπα ήταν να βρω ένα σπίτι να μείνω. Πρόλαβα ευτυχώς και καπάρωσα μια μεζονέτα με εκπληκτική συμφωνία. Μένω 6 μήνες με νοίκι και μετά συζητάμε για την αγορά της. Μόλις 3 χλμ έξω από την πόλη.

Μεζονέτα 2 ορόφων με ισόγειο, και 1ο όροφο και υπόγειο σε οικόπεδο 1200τμ μαζί με 1000τμ οικόπεδο απέναντι. Το σπίτι διαθέτει δική του γεώτρηση, κήπο με δέντρα και φυτά και τσιμεντένια περίφραξη με κάγκελα. Εσωτερικά το σπίτι περιέχει στο ισόγειο δύο σαλοτραπεζαρίες με τζάκι,ενιαία κουζίνα και wc. Στον 1ο όροφο βρίσκονται δύο υπνοδωμάτια, μπάνιο, wc, κουζινα και μικρό σαλόνι με τζάκι. Στο υπόγειο περιλαμβάνει αποθηκευτικούς χώρους, μπάνιο, ενιαίος χώρος με τζάκι και λεβητοστάσιο. Πάνω η σκεπή είναι σοφίτα. Σε ισόγειο και 1ο όροφο διαθέτει μεγάλες βεράντες 60 τμ με πέτρα παραμυθιάς με απίστευτη θέα μέσα στο πράσινο και στην ηρεμία!
Spoiler: show
Image

Αυτός ο μικρός πύργος μπορει να γίνει το σήμα κατατεθέν του ποδοσφαιρικού γίγνεσθαι της Εύβοιας...
User avatar
Sir
Amateur
Amateur
Posts: 185
Joined: Mon Oct 16, 2006 11:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το έμψυχο δυναμικό της ομάδας δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε, πολύ περισσότερο με το 1,2 Μ που έδινε η ομάδα για μισθούς βάζοντας νέο όριο όμως στις 770 Κ. Και χωρίς να μπορείς να κάνεις αναπροσαρμογές συμβολαίων η ομάδα χαρακτηριζόταν από τα media "αφραγκη".

Θρυλική μορφή στα 35 του ο Χρήστος Πατσατζόγλου ( ο Kατσουράνης των Ψαχνών) και αστέρας της ομάδας ο Δημήτρης Κοιλιάρας. Μετά απο κει τιποτις αξιοσημείωτο.

Πρώτος αγώνας στον πάγκο έναντι του πρωτοπόρου Ολ. Βόλου στο Πανθεσσαλικό. Δοκιμή στο 4-4-2 και διασυρμός με 5άρα.
Spoiler: show
Image
Αμέσως το σύστημα αλλάζει και βγαίνουμε στη γύρα να δούμε ποιοι 20άρηδες θέλουν να έρθουν δανεικοί στα Ψαχνά και να τους πληρώνει και η ομάδα τους. Μπας και η θέλησή τους να πάρει παιχνίδια μας γεμίσει τα κενά καθώς η σωτηρία είναι δύσκολη.
Spoiler: show
Image
Το σύστημα έγινε 4-3-2-1 και έμεινε έτσι μέχρι το τέλος της σεζόν. 2-2 ο επόμενος αγώνας με την Επισκοπή. Τον τσιμπήσαμε τον βαθμό.
Spoiler: show
Image
Και πάμε να παλέψουμε λοιπόν...
User avatar
Sir
Amateur
Amateur
Posts: 185
Joined: Mon Oct 16, 2006 11:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ένας ολόκληρος γύρος και ο Ηρακλής Ψαχνών έψαχνε απεγνωσμένα τρόπο να σωθεί για να γλυτώσει και την χρεοκοπία.

Η διοίκηση ευχαριστημένη που ο προπονητής ασχολείται με νεαρούς παίκτες και τους δίνει χρόνο συμμετοχής αλλά θέλει και βαθμούς για να παραμείνει η ομάδα στην κατηγορία.

Η πρώτη πεντάδα αγώνων είχε 3 ήττες και 2 ισοπαλίες. Παραμένουμε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού αλλά σε απόσταση αναπνοής από τη σωτηρία.

Η ομάδα τα δίνει όλα και πετυχαίνει δύο συνεχόμενες νίκες με Παναχαϊκη και Καλλιθέα ανεβαίνοντας για πρώτη φορά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και ελπίζοντας πλέον ότι όλα πάνε προς το καλύτερο.

Η ψυχρολουσία όμως έρχεται μέσα στο Βύζαντα Μεγάρων, τον τελευταίο της κατηγορίας ο οποίος παίζει το τελευταίο του χαρτί, μπαίνει πιο παθιασμένος στο γήπεδο και επικρατεί με 2-1. Σοκ στην ομάδα που το θεωρούσε σίγουρο τρίποντο στους υπολογισμούς της. Τώρα έπρεπε να ισοφαρίσει την γκέλα. Το πρόγραμμα όμως δεν ήταν πλέον ευνοϊκό.

Νίκη στο επόμενο εντός έδρας αγώνα με τη Γλυφάδα με την ομάδα να παραμένει στην ισοβαθμία στην 11η θέση ενώ απομένουν 4 καυτοί αγώνες για το τέλος.

Αντίπαλοι: ο 10ς Φωστήρας εκτός, τα 2α Χανιά εντός, ο 4ος Παναιγιάλιος εκτός, και ο 13ος Φωκικός εντός.

Οι υπολογισμοί λένε ότι ένα Χ με τον Φωστήρα και νίκη επί του Φωκικού δεν φτάνουν από μόνα τους. Χρειάζεται και συνδυασμός αποτελεσμάτων.

Τα πόδια και των ποδοσφαιριστών τρέμουν. Ο προπονητής καλει σε έκτακτη συνάντηση. Τους τονώνει το ηθικό, όμως η απογοήτευση δεν αργεί να έρθει.

Ήττα στο Φωστήρα με 3-2. Ήττα από τα Χανιά με 1-2, διασυρμός με 6-3 από τον Παναιγιάλειο.

Η ομάδα βρίσκεται πλεόν στην 13η θέση έναν αγώνα πριν το τέλος. Μόνο με νίκη επί του Φωκικού που βρίσκεται στην 12η και θέλοντας ήττα την ίδια στιγμή του Αστέρα Μαγούλας από τα Χανιά για να πάρει την σωτηρία στην ισοβαθμία.

Ο Χρήστος Πατσατζόγλου αναλαμβάνει να στείλει το μήνυμα. Μιλώντας στα ΜΜΕ τονίζει ότι η ομάδα πρέπει να τα δώσει όλα από το πρώτο λεπτό για να έχει ελπίδες.

Οι συμπαίκτες του τον ακούν και μπαίνουν σε έναν αγώνα δίχως αύριο. Αποτέλεσμα;
Spoiler: show
Image
Την ίδια ώρα τα Χανιά κρατάνε το πολύτιμο 0-1 μέσα στη Μαγούλα παρόλο που αγωνίζονται 20 λεπτά με 10 παίκτες.
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image

Η σωτηρία ήλθε... Όμως σύμφωνα με τους δημοσιογράφους η θέση του Δημήτρη Συρμάτση παραμένει ανασφαλής... Πρέπει να κάνω ένα ραντεβού με τον πρόεδρο. :?
User avatar
Sir
Amateur
Amateur
Posts: 185
Joined: Mon Oct 16, 2006 11:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τα πράγματα πρέπει να ξεκαθαρίσουν πριν μπει ο Ιούνης. Οι παίκτες ήδη έχουν φύγει διακοπές και έχω ζητήσει να γυρίσουν στις 07 Ιουλίου. Κατευθείαν έρχεται το ερώτημα στο μυαλό "Εγώ θα είμαι εδώ όταν θα γυρίσουν;"

Σηκώνω το τηλέφωνο και ζητώ από τον πρόεδρο να κάνουμε ένα ραντεβού και να τα πούμε καθώς το κρίνω αρκετά σημαντικό. Με εκπλήσσει ευχάριστα ζητώντας μου να κανονίσουμε ένα δείπνο εργασίας.
Spoiler: show
Image
Όση ώρα ο Ιάπωνας σεφ ετοίμαζε το φαγητό
Spoiler: show
Image
με τον πρόεδρο Γιώργο Στούπα είχαμε μια πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα για το πως είδα τον εαυτό μου στον πάγκο της ομάδας περίπου για 5 μήνες αλλά και για το επίπεδο της ομάδας.

Μοιραία η συζήτηση πήγε στο οικονομικό.

ΔΣ: Πρόεδρε, πρέπει να με αφήσεις να διαπραγματευτώ τις ανανεώσεις των συμβολαίων. Φεύγουν 15 παίκτες.
ΓΣ: Τα λεφτά που έδωσε στους παίκτες ο προηγούμενος προπονητής ήταν πάρα πολλά. Δεν μπορώ να πληρώνω συνέχεια από την τσέπη μου.
ΔΣ: Πρέπει να μου δείξεις εμπιστοσύνη. Ξέρω πως να κινηθώ μέσα στα όρια που θα μου βάλεις. Αλλά είναι πολύ σημαντικό να ξέρω τι υλικό μπορεί να έχω για να ψάξω εξ αρχής ένα κράμα έμπειρων αλλά και νεαρών παικτών.
ΓΣ: Τι σκέφτεσαι να κάνεις δηλαδή;
ΔΣ: Δεν πρόκειται να ανανεώσω κανέναν με υψηλότερο συμβόλαιο από το τωρινό και από κει κ έπειτα θα ψάξω να καλύψω τα κενά με ελεύθερους και δανεικούς. Υπάρχουν ευκαιρίες. Μπορούμε αν κάνουμε έγκαιρα κινήσεις να κάνουμε ένα δυνατό και ελπιδοφόρο σύνολο.
ΓΣ: Δείχνεις αγαπητέ μου Δημήτρη, ότι το πιστεύεις αρκετά. Μου αρέσει που έχεις φιλοδοξίες. Θα σε ακούσω.

Και δώσαμε τα χέρια
Spoiler: show
Image
Ώρα για ατέλειωτο ξενύχτι πάνω από μεταγραφικές λίστες και μετακόμιση στο γραφείο για συνεχείς επαφές και τηλέφωνα με παίκτες και μάνατζερ ...
User avatar
Sir
Amateur
Amateur
Posts: 185
Joined: Mon Oct 16, 2006 11:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την αμέσως επόμενη μέρα πρέπει να αποφασίσω ποιους από τους δανεικούς θα ζητήσω να μείνουν στην ομάδα για ακόμα ένα χρόνο.

Ευτυχώς έμειναν αυτοί που ήθελα. Είτε για αλλαγές είτε για το rotation. Άλλωστε παραμένουν πληρώνοντας τα συμβόλαια τους η ομάδα τους.

- Νίκος Κουσίδης από ΠΑΟ
Spoiler: show
Image


- Παντελής Αντωνιάδης από Άρη
Spoiler: show
Image
- Ιάσονας Παπαδημητρίου από Ξάνθη
Spoiler: show
Image
- Μάριος Γκελής από Άρη
Spoiler: show
Image
- Σπύρος Ρισβάνης από ΠΑΟ
Spoiler: show
Image
- Βασίλης Μπούζας από Πανιώνιο
Spoiler: show
Image

Και πάμε τώρα στο ξεκαθάρισμα του ρόστερ...
User avatar
Sir
Amateur
Amateur
Posts: 185
Joined: Mon Oct 16, 2006 11:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οι πρώτοι δύο που δεν έχουν διάθεση να ανανεώσουν συμβόλαια λύνονται άμεσα τα συμβόλαιά τους κοινή συναινέσει.
Spoiler: show
Image
Μένουν με ανανέωση συμβολαίου οι Πατσατζόγλου, Κοιλιάρας, Cherfa, Τσίγκρος, Τζάνης, Ντελέκος, Γκεμίσης

Φεύγουν συνολικά 16 ποδοσφαιριστές
Spoiler: show
Image

Το ρόστερ έμεινε με 13 παίκτες κάνοντας αρκετή οικονομία με το μπάτζετ που μένει για τις υπόλοιπες μεταγραφές να είναι περίπου 500 Κ.

Και ήρθε ή ώρα των υπογραφών. Καλώ στο γραφείο και τον κ. Γεωργίου που έχει μεσιτικό γραφείο για τα σπίτια των παικτών που θα έρθουν.
Spoiler: show
Image
"Η ομάδα πρέπει να παρέχει τις καλύτερες συνθήκες που μπορεί" η φιλοσοφία μου η οποία διαμηνύεται σε όλους τους συνομιλητές μου, παίκτες και περιβάλλον τους.
User avatar
Sir
Amateur
Amateur
Posts: 185
Joined: Mon Oct 16, 2006 11:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρώτη επιλογή του Δημήτρη Συρμάτση είναι να δει τη λίστα με τους ελεύθερους παίκτες που δεν έπαιξαν μπάλα την προηγουμενη χρονιά.

Πολυ φυσιολογικά η λίστα περιείχε μεγάλους σε ηλικία ποδοσφαιριστές. Όμως μερικοί από αυτούς θέλοντας να επανέλθουν στην ενεργό δράση είχαν αρκετά μικρές απαιτήσεις.

Ο Ηρακλής Ψαχνών μπορεί να κερδίσει κάτι από τις εμπερίες και τις παραστάσεις των :

- Διονύση Χιώτη
Spoiler: show
Image
- Tomas Repka
Spoiler: show
Image
- Emile Mpenza
Spoiler: show
Image
- Luis Boa Morte
Spoiler: show
Image
- Husein Mumin
Spoiler: show
Image
- Paolo Farinola
Spoiler: show
Image
- Χάρης Παππάς
Spoiler: show
Image

Συνολικά στην ομάδα μέχρι τέλος Ιουλίου ήρθαν στην ομάδα 19 ποδοσφαιριστές
Spoiler: show
Image
User avatar
AchilleasP
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3145
Joined: Sat Mar 09, 2013 9:09 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Status: Being awesome
Location: Μαρούσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίες μεταγραφές ;)

Αν δέσει γρήγορα η ομάδα σε βλέπω και για άνοδο.
Faith is all we need
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10060
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Ε ρε τι μας θυμίζεις! Φοιτητικά χρόνια! Καλό κουράγιο. Εκτός από τα οικονομικά προβλήματα θα έχεις να αντιμετωπίσεις και την ψαχνίλα. Τι είναι ψαχνίλα; Μα η "απίστευτη" μυρωδιά των Ψαχνών. Δεν ξέρω τι από τα δύο είναι πιο δύσκολο... Από εδώ και στο εξής θα σε παρακολουθώ φανατικά!
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
Sir
Amateur
Amateur
Posts: 185
Joined: Mon Oct 16, 2006 11:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η ώρα της προετοιμασίας. Η ώρα της σκληρής δουλειάς που θα φέρει - όπως λένε - αποτελέσματα μέσα στη χρονιά.

Επιλέχθηκε το Καρπενήσι
Spoiler: show
Image
Το κλίμα αρκετά καλό μεταξύ των παικτών
Spoiler: show
Image
Το τρέξιμο ήταν αρκετό (Δεν τους λυπήθηκα καθόλου)
Spoiler: show
Image
Αλλά στο χαλάρωμα της μέρας οι παίκτες ήταν άρχοντες. (Πως μπορούσα να κάνω αλλιώς. Είχαν απαιτήσεις τα "νιάτα")
Spoiler: show
Image
User avatar
Sir
Amateur
Amateur
Posts: 185
Joined: Mon Oct 16, 2006 11:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επιστροφή στην βάση για να παίξουμε και λίγη μπαλίτσα.
Spoiler: show
Image
Επιλέχθηκαν φιλικά "για όλα τα γούστα". Η ομάδα έδειξε καλά χαρακτηριστικά. Οι παίκτες έκαναν τα πάντα για να κερδίσουν τον προπονητή τους.
Πάντως δεν έλειψαν και τα ματς που έκαναν έξω φρενών τον Δημήτρη Συρμάτση.
Spoiler: show
Image
Πάντως η ομάδα έδειξε καλά στοιχεία όταν σταθεροποιήθηκε και η επιλογή των 11. Λίγες μέρες πριν τον πρώτο επίσημο αγώνα στο μυαλό του προπονητή βρίσκεται η ακόλουθη ενδεκάδα
Spoiler: show
Image
Αφιέρωμα στην ομάδα έκανε η εφημερίδα Goal News
Spoiler: show
Image

Ήρθε η ώρα των επίσημων αγώνων -falaina
User avatar
Sir
Amateur
Amateur
Posts: 185
Joined: Mon Oct 16, 2006 11:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξεκίνημα στη σεζόν πηγαίνοντας στο Αιγίνιο για τον πρώτο γύρο του Κυπέλλου
Spoiler: show
Image
Απέναντι μου θα βρω τον πρώην μου τερματά. Λέτε να κάνει το ματς της ζωής του;;;
Spoiler: show
Image
Παράλληλα ψάχνω τα 5 άτομα που δεν πήραν φέτος διαρκείας. Δεν θα τα πετύχω πουθενά;;;;
Spoiler: show
Image
User avatar
Sir
Amateur
Amateur
Posts: 185
Joined: Mon Oct 16, 2006 11:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλώς τα παιδιά, καλώς τα 3-0...
Spoiler: show
Image
Η σεζόν ξεκίνησε με το αριστερό για τον Ηρακλή Ψαχνών καθώς οι ακραίοι φορ του Αιγινιακού έκαναν ότι ήθελαν στο γήπεδο με αποτέλεσμα ένα καταστροφικό πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο τα Ψαχνά έχασαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ με την απογοήτευση να είναι έκδηλη στα πρόσωπά τους.

Ηρεμία στα αποδυτήρια μετά τον αποκλεισμό με διοίκηση και φιλάθλους να ζητούν να εστιάσουμε στο πρωτάθλημα.

Μακάρι η ήττα να αποδειχθεί ένα καλό μάθημα -mathima
User avatar
Sir
Amateur
Amateur
Posts: 185
Joined: Mon Oct 16, 2006 11:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

-gioupi -gioupi -gioupi -gioupi -gioupi -gioupi -gioupi

Ποδαρικό με το δεξί στο πρωτάθλημα και μάλιστα με ανατροπή
Spoiler: show
Image
Η ομάδα μπήκε πάλι νωχελικά και μέχρι να καταλάβει που βρίσκεται ήδη είχε εισπράξει δύο τεμάχια.

Νομίζω ότι χρειάζονται αλλαγές στα πλάγια μπακ και την αντικατάσταση του Repka με τον Ρισβάνη. Οχι τόσο γιατί είναι κακός, αλλά γιατί σαν 40χρονος μάλλον επηρεάζει και τους υπόλοιπους στην άμυνα.

Πρώτοι 3 πόντοι στο σακούλι...
Post Reply

Return to “Ελλάδα”