"The Ολυμπιακός Project"

Post Reply
LeviathaNChris7
Trialist
Trialist
Posts: 55
Joined: Fri Mar 07, 2014 9:39 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακος FC.
facebook προφίλ: Chris.Hatzisavas
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:προπόνηση με βάρος την επίθεση θέλει μπας και προλάβεις πριν έρθει το μοιραίο
Ναι την ειχα ξεκινησει ηδη απο τη στιγμη που ειδα οτι δεν με παιρνει αλλο το ρισκο.
LeviathaNChris7
Trialist
Trialist
Posts: 55
Joined: Fri Mar 07, 2014 9:39 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακος FC.
facebook προφίλ: Chris.Hatzisavas
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliasfp wrote:Καλο ειναι να ανεβασουμε λιγο στροφες.Διαφορετικα σε βλεπω βοηθο μου στον Ιωνικο :D
Τον Maxi moralez κακως τον πηρες γιατι ειναι για τον αξωνα δεν κανει για τα ακρα
Ο Μανωλας στο παιχνιδι δεν κανει για βασικος
Ο Matos ηταν αστεια επιλογη για σεντερ φορ θα μπορουσες να βρεις καποιον φθηνο και ελιξημο σε μικρη ηλικια
Απο την αρχη ηθελα να ξεφορτωθω συμβολαια που ειχε κανει ο Μαρινακης στα παλτα που ειχε φερει.
Καλος ή κακος τη πρωτη χρονια δεν μου αρεσει να ανακατευω την ομαδα αλλα επειδη ειπα θα κανω ενα Story να μην το παω και τοσο try-hard και δεν κοιταξα καθολου το ρεαλισμο γενικα.
Επειδη εδωσα εμφαση σε ενα τυπο προπονησης δεν γνωριζα αμα θα δουλεψει στην Ελλαδα πηρα ενα ρισκο και δεν βγηκε απλα.
Τους μηχανισμους του παιχνιδιου τους γνωριζω αρκετα καλα.

Προτιμω σαν προπονητης να εχω ενα συμβολαιο με 300 ευρω και να παιζει για 7 βαθμολογια με το Λεβαδειακο παρα ενα συμβολαιο με 1.2 εκατομυρια και να μην παιζει ουτε για εκει.
Ο Ματος οποτε τον εχω βαλει εχει κερασει γκολακια,μπορω να το ξεφορτωθω ευκολα και δεν τον πληρωνω 2 εκατομυρια, δεν μου κανει παραπονα που δεν παιζει και δεχεται να κατσει και να σκουπησει ακομα και το παγκο του Σεποβιτς.

Τα λεφτα για συμβολαια που μου δεινει ο Μαριδακης δεν κανουν ουτε για τσιχλες για να φερω καποιο παιχτη στην Ελλαδα.
Αποφασησα και πηρα τις πιο φθηνες επιλογες του παιχνιδιου με στοχο να βγαλω οτι καλυτερο μπορω.

Στην Ευρωπη εξω με Αντερλεχτ δεν ακουμπαγανε το τοπι,μεσα με Αντερλεχτ εφαγα 1 γκολ απο μια σαπια ευκαιρια.
Με Τσελσι στην εδρα μου ειχα προβλημα μονο απο την ταχυτητα της Αγγλικης ομαδας και το "towering" παιχνιδι του Τορρες που εφερε το αποτελεσμα.
Με Μαρσειγ πηγα και επαιξα εκτος μετριο ποδοσφαιρο παρολα αυτα εχασα και στην εδρα μου καταφερα να χασω παρολο που δεν ειχανε δει δε ξερω και εγω για ποσα λεπτα οι Γαλλοι τη σχημα ειχα η μπαλα που παιζαμε.

Η κακη πορεια στο πρωταθλημα ηταν καθαρα θεμα προπονησης, οι παιχτες χασανε τη φορμα τους επειδη διαλεξα να τους προπονω σε γενικες γραμμες και οχι Επιθεση/Αμυνα κτλπ.
Το πρωταθλημα δεν το εχω χασει ειμαι 2 βαθμους απο τη κορυφη και η ομαδα αρχιζει και πιανει ρυθμους και στο κυπελο παιζω κανονικα.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το θέμα είναι ότι οι επιθετικοί σου δεν σκοράρουν.
Γι' αυτό λέω να προπονήσεις την ομάδα επιθετικά.
Στην Ευρώπη η αποτυχία ήρθε γιατί δεν έβαλε αρκετά γκολ η ομάδα.
Δεν θεωρώ ότι φταίει η προπόνηση που είχες.
Θεωρώ ότι όταν περιμένεις τα γκολ από τους μέσους κάποιες φορές δεν θα έρθουν.
Τώρα που έχεις παιχνίδια μόνο στην Ελλάδα να ξέρεις ότι οι επιθετικές επιλογές σε ευνοούν (π.χ. πιο γρήγορα, πιο επιθετική νοοτροπία, πιο ανοιχτά, πιο ελεύθερα). Τουλάχιστον εντός έδρας δεν έχει να φοβηθείς κάτι αν επιλέξεις κάποια από αυτά όταν το ματς στραβώσει...
Αυτά και καλή επιτυχία στη συνέχεια.
Tέλος αν μπροστά χρησιμοποιείς μία ψηλό παίκτη και μία γρήγορο τότε υπάρχει αντίθεση στον τρόπο παιχνιδιού.
Αν βάζεις poacher τότε πρέπει να είναι ο γρήγορος. Αν τώρα θες να χρησιμοποιήσεις τον ψηλό-αργό παίκτη σου, αυτός δεν κάνει για poacher και οι οδηγίες τις ομάδας δεν θα είναι ίδιες. Αν τις αλλάξεις όμως θα πέσουν οι μπάρες εκμάθησης. Έτσι ή θα έχεις δύο παρόμοιους παίκτες ή θα τους έχεις μάθει και τις δύο τακτικές (με ψηλό-αργό επιθετικό και ψηλές σέντρες-ή με γρήγορο επιθετικό και χαμηλές σέντρες).
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Post Reply

Return to “Ελλάδα”