Το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον!

Post Reply
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον!

Θεσσαλονίκη, 13/4/2013

Ο Νεόφυτος ξαπλώνει στην κρεβατοκάμαρα της γκαρσονιέρας του, σκέφτεται και προσπαθεί να καταλάβει τι έχει κάνει λάθος στη ζωή του. Λέει στον εαυτό του γελώντας: "Πολλά λάθη έχεις κάνει δικέ μου, το θέμα είναι ποιο από όλα αυτά τα αμέτρητα σφάλματα σε έφερε εδώ..." ξαφνικά θυμήθηκε κάτι, έναν αγώνα, ποδοσφαιρικό (δεν θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο)...

"14 χρόνια..." σκέφτηκε, για να του απαντήσει μια φωνή μες το κεφάλι του "...και 3 μέρες"
"Κάποτε μετρούσες και τις μέρες, θυμάσαι;" ήρθε να του τριβελίσει το μυαλό η φωνή στο μυαλό του και ένιωσε ένα μαχαίρι να καρφώνεται στην καρδιά του... "6 χρόνια, 2 μήνες και 4 μέρες όταν τελείωσα το σχολείο, 7 χρόνια και 10 μήνες όταν πήρα το πρώτο δίπλωμα προπονητή, το πες και το έκανα! Παράτησα σχολή, σπουδές, φοιτητική ζωή, την ζωή μου γενικά για να σου κάνω το χατήρι, όχι ότι δεν το ήθελα εγώ, ούτε ότι δεν το άξιζες... Μακάρι να..."

♫ Μπιπ μπιπ... Μήνυμα.. "Πφφφ κανας Σαλεπάκος θα 'ναι ... ε καλά"

Spoiler: show
Image

Μετά από λίγη ώρα στο στέκι που συχνάζουν ο Νεόφυτος και η παρέα του...

Σαλεπάκος >> Καλώς τον Neo, βρε, τ'αποφάσισες να βγεις απ'το κλουβί σου;
Νεόφυτος >> Σου έχω πει εκατό χιλιάδες φορές για αυτή τη σαχλαμάρα σου, σταμάτα να με φωνάζεις Neo! Καταντάει εκνευριστικό δεν το καταλαβαίνεις;
Σ >> Χαλάρωσε ρε δικέ μου, μη με δείρεις ακόμα, μπάστα που λένε και οι Ιταλιάνοι.. Εσείς πως το λέτε;
Ν >> (Φανερά εκνευρισμένος) Άει στο γεροδιάολα το λέμε.. Κόψε ρε [System Interruption: Μη βρίζεις!], για καφέ ήρθα όχι για να με τσιγκλάς και να με τσατίζεις..
Σ >> Ρε [System Interruption: Μη βρίζεις!] περίοδο έχεις; Άλλες φορές δεν σε πειράζει που στα λέω..
Ν >> Τώρα με πειράζει όμως..
Σ >> Πέραν της πλάκας τί έχεις τώρα; Σε βλέπω εδώ και καμιά βδομάδα είσαι στις μαύρες σου, έγινε τίποτα στη δουλειά πάλι; Σου την είπε ο λακαμάς ο διευθυντής σου πάλι; Αν είναι έτσι πες μου να μαζέψω 2-3 αλάνια ξέρεις να του κάνουμε κανα μουσαφιριό..
Ν >> Όχι καμία σχέση, ούτως η άλλως έχω άδεια 8 μέρες τώρα, γιαυτό τον λόγο βέβαια γιατί έτσι πως είμαι θα τον στείλω καμιά μέρα μαύρο από το ξύλο στην γυναίκα του και ποιος ακούει την μάνα μου μετά...
Σ >> Λοιπόν, ξέρω πως θα σε φτιάξω, πάμε Regency σήμερα; Θα πάρω και τα παιδιά τηλ να κατέβουν κ αυτοί.. Πάμε να στανιάρεις..
Ν >> Δεν έχω όρεξη, γαμσε το, άλλη μέρα.. Δεν έχω και φράγκα.. Αλλά και να είχα... Ουφφφ
Σ >> Εσύ και δεν έχεις όρεξη για καζίνο; Περίεργα πράγματα, μήπως να πάρω τηλέφωνο εκείνες τις σαβούρες που γνωρίσαμε προχθές στο μπαράκι στο κέντρο να σπρώξεις λίγο; Αυτό είναι ρε; Το βρήκα;
Ν >> Με κούρασες ειλικρινά πάω να φύγω...
Σ >> Έλα νταξ, σχώρα με, τέλος οι βλακείες.. Λοιπόν, όπως ερχόμουν εδώ πέτυχα τον πιτσιρικά που μένει κάτω από του γέρου μου και μου έδωσε κάτι στάνταρ, ξέρεις ποιον λέω εκείνον που μας είχε δώσει τα σκοράκια και μετά πήγαμε τα ακουμπήσαμε στο μπλακ τζακ.. Έχει μάτι ο πιτσιρικάς..
Ν >> Όχι, αν θες πάνε παίξ'τα εγώ δεν παίζω...
Σ >> Παίξ'τα μου τουλάχιστον ρε φίλε στο ιντερνετ να πάρω καλή απόδοση.. Ξέρεις εγώ απο αυτά, μπούφος...
Ν >> Μπούφος είσαι γενικά, πόσα λεφτά έχεις ρε;
Σ >> 15, βγάλε 2,5 τον καφέ μου 12,5..
Ν >> Και θα τα παίξεις στο στοίχημα; Ήμαρτον, χειρότερος απο μένα κατάντησες.. Έλα χεστο ρε φιλε άλλη μέρα..
Σ >> ΛΟΙΠΟΝ για να μη σε αρχίσω στις γρήγορες και ξεχάσεις πως σε λένε λέγε τι έχεις πάθει..
Ν >> Τίποτα.
Σ >> Λέγε..
Ν >> Τιπ..ΦΑΠ.. Τι κάνεις ρε χαμένε; τι βαράς;
Σ >> Θα πείς ή να συνεχίσω;
Ν >> ΕΕ ρε [System Interruption: Μη βρίζεις!], κάθε χρόνο τα ίδια! Τί ήταν προχθές;
Σ >> Τι ήταν ξέρω γω; Πέμπτη;
Ν >> Ναι κ την προηγούμενη;
Σ >> (Ανοίγει το κινητό και μπαίνει Ημερολόγιο μπας και ξέχασε τα γενέθλια του Νεόφυτου) Εεεε τι ρε... 10 Απριλίου... Α..
Ν >> Α..
Σ >> Θες να το συζητήσεις;
Ν >> Οχι, πάλι; Αφού τα ξέρεις, περνάει μόνο του.. Άσε που...
Σ >> Άσε που τι;;
Ν >> Με πήρε ο παππούς μου τηλέφωνο μεσοβδόμαδα, να πάω λέει να του κάνουμε "μνημόσυνο"..
Σ >> Δεν ήξερα οτι κάνουν κ μνημόσυνα.. Και γιατί δεν πας; Εσύ δεν έλεγες ότι κάποια στιγμή ήθελες να πας, για να δεις και την ομάδα απο κοντά με την ευκαιρία;
Ν >> Ναι ρε φίλε αλλά μου τα έλεγε κάπως περίεργα ότι θα είναι και τα σόγια μου από κει και να γνωρίσω τα ξαδέρφια μου και τους θείους που δεν ξέρω και κάτι τέτοια. Και δεν θέλω γιατί θα αρχίσουν πάλι με τον "μπάρμπα" μας τον πετυχημένο -σχωρεμένος να'ναι- και ότι ο πατέρας μου τον θαύμαζε πολύ και ότι ήταν όνειρο του να πάρω τα βήματα του και να γίνω και γω πετυχημένος σαν αυτόν και να πάω και στην ομάδα και να την ανεβάσω πάλι ψηλά.. Και τα ίδια και τα ίδια μας πρήστηκαν τα φρύδια... Στο ένα πράγμα που είχε καημό απέτυχα παταγωδώς.. Πέρα από την Α1 ΕΠΣΜ δεν μπόρεσα να παίξω ποτέ μπάλα και τα παράτησα μικρός, τώρα τι περιμένουν; Να γίνω ο Μουρίνιο και να αναστήσω τους νεκρούς; Με πονάει πολύ ρε φίλε, γιατί είχε καημό να το κάνω και απέτυχα, απέτυχα στα πάντα ούτε μπάλα έπαιξα και προπονητής που πήρα το χαρτί μόνο εμάς στο 8χ8 προπονώ και 3-4 διαλυμένες ομάδες στο τοπικό κατα καιρούς, πάλι καλά που άφησε την σύνταξη από την .... στην μάνα μου και συντηρείται γιατί αν περιμέναμε από δω, τρέχα γύρευε και αν περίμενε η μάνα μου από μένα τον looser κάηκε η καημένη.. Τέσπα να μη σε ζαλίζω και σένα με τα δικά μου..
Σ >> Μμμμ όχι καθόλου, απλά κάτι σκέφτηκα τώρα.. Γιατί δεν πας; Μπορεί να βρείς καμιά ομάδα εκεί, το ξέρεις ότι το έχεις, γιατί δεν το κυνηγάς ρε φίλε;
Ν >> Ποιά ομάδα θα με πάρει ρε; Σοβαρέψου...
Σ >> Με το όνομα που κουβαλάς, και τις διασυνδέσεις που έχεις λόγω του σχωρεμένου του πατέρα σου και του παππού σου εκεί και είσαι τόσο περήφανος να τις χρησιμοποιήσεις μέχρι και "ξέρεις που" μπορεί να πιάσεις δουλειά.. Ούτως η άλλως τον άλλον τον βλέπω γτπ πάει, σιγά μην πάρει άνοδο, μας έχει τεντώσει στο στοίχημα απο κλαρίνο σε κλαρίνο πάει, έκανε ενα καλό σερί και μετά σφαλιάρες.. Συν τις δηλώσεις του προέδρου ότι κάποια στιγμή θα ψάξουν για κάποιον νέο, ταλαντούχο με φιλοδοξίες για να μείνει αρκετά χρόνια στην ομάδα και να την φτάσει ξανά στην κορυφή... Εντάξει λίγο τις φιλοδοξίες σου πρέπει να δουλέψουμε και θα σε πασάρουμε..
Ν >> Κωστάκη, μη παίρνουν τα μυαλά σου αέρα, δεν είναι τόσο εύκολο, εγώ μπορεί να πάω, αλλά μην κάνεις όνειρα τρελά..

Spoiler: show
Νεόφυτος
26 χρονών, απόφοιτος λυκείου, παράτησε το πανεπιστήμιο που είχε περάσει οικονομικά για να κάνει πραγματικότητα την τελευταία επιθυμία του πατέρα του που τον άφησε στις 10/04/1999, όταν ήταν δηλαδή μόλις 12 χρονών, την ώρα που παρακολουθούσαν την αγαπημένη τους ομάδα απο την πατρίδα του πατέρα του. Έχει πάθος με τον τζόγο, κάθε είδους, με το ποτό και με διάφορες άλλες ατασθαλίες... Εργάζεται σαν υπάλληλος σε εταιρία στατιστικών.


Σαλεπάκος κατα κόσμον Κώστας Γεωργιάδης,
ρεμάλι του κερατά, ο κολλητός του Νεόφυτου που είναι το άλλο άκρο και συνήθως είναι εκεί για να τον βάλει στον σωστό δρόμο (η να τον βγάλει απο αυτόν).. Είναι φανατικός ΠΑΟΚτσης και πιστεύει οτι ο Νεόφυτος είναι ο πιο ταλαντούχος νέος προπονητής του κόσμου :P. Εργαζόταν ως υπάλληλος σε μεγάλο Σούπερ Μάρκετ χονδρικής αλλά απολύθηκε πριν δύο μήνες γιατί πιάστηκε στα χέρια με έναν συνάδελφο του ολυμπιακό γιατί τον είπε δευτεροτρίτοτέταρτο :P

Off Topic:
Πρώτη φορά επιχειρώ καλό σέιβ σε ετούτη τη χώρα, μιας και βρήκα μια ομάδα την οποία την γουστάρω ΤΡΕΛΑ, όπως και το άτομο που εμπλέκω στην ιστορία μου. Σας έχω δώσει ορισμένα σποιλεράκια για το ποια μπορεί να είναι η ομάδα μου.. Μπορείτε να την βρείτε (είναι έυκολο πιστεύω)???
Στα λοιπά, παίζω σε φάση FMC γιατί γουστάρω να προχωρήσω αρκετά και γρήγορα, βέβαια έχει μειονεκτήματα πολλά και το πρώτο και κύριο γιατι παίζω ΠΡΩΤΗ φορά FMC μιας και έχω να παίξω απο το 2012 :P Καλή μου αρχή λοιπόν!
Last edited by DaFFyNaSH on Wed Dec 11, 2013 1:30 am, edited 1 time in total.
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όπως φαίνεται από το Section, διάλεξα φέτος να καώ στο μεγάλο νησί...

Η ομάδα είναι μια παλιά αγαπημένη από τα παιδικά μου χρόνια την θαυμάζω αυτή την ομάδα, με χαλάνε λίγο τα χρώματα της βέβαια αλλά η ιστορία της με τυφλώνει μαζί με τα κατορθώματα της!

Στο επόμενο ποστ θα παρουσιάσω την ομάδα, έναν θρύλο της και τα κατορθώματα της για όσους δεν τα ξέρουν.. Έπειτα θα έρθουν τα φιλικά οι μεταγραφές και τα πρώτα επίσημα παιχνίδια..


ΥΓ: Ρίξτε και κανένα reply να μου δώσετε ώθηση να συνεχίσω :P Κρίμα είναι να μιλάω μόνος μου!
User avatar
Lets_Go_Reds
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3069
Joined: Mon Dec 10, 2012 8:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: LFC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μην αγχώνεσε απλά μερικές φορές δεν γράφουμε.
Καλή αρχή λοιπόν πειριμένουμε την ομάδα :D
mike the knight
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2289
Joined: Mon Dec 28, 2009 2:33 pm
Football Manager της ομάδας: Toronto FC
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos B.C ΜΠΑΡΤΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Κατι ωραιο μυριζομαι εδω περα :wink: Αντε να δουμε και ομαδα
ΑΛΛΙΩΣ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗΚΑΜΕ - ΕΙΔΑΜΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ
Στανταρ λιεγης αναλυση
viewtopic.php?f=376&t=40418
User avatar
ermanias
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2052
Joined: Sun Oct 28, 2012 1:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,PAO,Platanias
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ποστ για να μην αγχωνεσαι
Image
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Μετά από λίγες μέρες, αφού ο Νεόφυτος το έχει καλοσκεφτεί αποφάσισε να κάνει το ταξίδι στην πατρίδα του πατέρα του, στην χώρα που έζησε κάποια από τα παιδικά του χρόνια, στην χώρα που έθαψε τον πατέρα του. Την Αγγλία. Ήταν μία ευκαιρία να "μιλήσει" μαζί του, όπως έκανε κάθε φορά που επισκεπτόταν το μνήμα του και να δει και τον αγαπημένο του παππού, Ross, ο οποίος δεν του έμεναν και πολλά χρόνια πλέον μιας και φέτος "πάτησε" τα 86 του χρόνια και εκτός αυτού είχε σοβαρό πρόβλημα με την καρδιά, όπως και ο πατέρας του..


κ. Ελένη >> Παρακαλώ;
Ν >> Έλα μάνα, ο Νεόφυτος είμαι..
Ε >> Έλα πουλάκι μου, τι κάνεις; Τι έγινε και παίρνεις τέτοια ώρα τηλέφωνο;
Ν >> Τίποτα ρε μάνα, απλά πήρα να δώ τι κάνεις.. Καλά είμαι, εσύ;
Ε >> Καλά λέω και γω, αλλά πως να είμαι καλά; Μένεις 2 τετράγωνα μακρυά και δεν σε βλέπω καθόλου.. Η αδελφή σου μου λέει πέρασε από το σπίτι σου και ήταν γεμάτο κουτιά από πίτσες και ντελιβερι.. Το σπίτι άνω κάτω, τα σταχτοδοχεία γεμάτα, το μπαλκόνι γεμάτο σακούλες με σκουπίδια.. Θα βγάλεις σκουπίδια βρε αγόρι μου.. Αλλά λέω καλά για να μη σας στεναχωρώ, να μην έχετε την έγνοια μου..
Ν >> Έλα ρε μάνα, αφού ξέρεις, όταν είμαι στις μαύρες μου δεν κάνω τίποτα.. Τα έκανε η Δέσποινα ούτως ή άλλως, αφού γιαυτό της ζήτησα να έρθει, αλλά άστα αυτά τώρα. Με πήρε πριν λίγες μέρες ο παππούς τηλέφωνο.
Ε >> Ποιός παππούς;
Ν >> Ο γέρος σου από το μνήμα, μου ζήτησε να πάω να του ποτίσω τα λουλούδια και να του αλλάξω λάδι στο καντήλι.. Τι ποιος παππούς μωρέ; Έναν έχω..
Ε >> Εντάξει μη με αποπαίρνεις, δεν είπα τίποτα.. Ναι και μένα με πήρε και μιλήσαμε και μου είπε οτι σου είπε να πας στην αγγλία καιανθεςναμεακουσειςναπαςκαιναπειςκαιενατραγουδιναξελαμπικαρειςλιγογιατιδενσεβλεπωκαλαναβρειςκαικαμιαδουλειατηςπροκοπηςκαιναπαρειςκαιτηναδερφησουεκειναβολευτείτε..
Ν >> Ώπα ωπα, μπάστα που λέει και ο Σαλεπάκος, πάρε ανάσα, θα πάω αλλά κόψε τα όνειρα, θα γυρίσω. Γιαυτό σε πήρα, να βρεις το διαβατήριο μου γιατί δεν το βρίσκω εδώ και μάλλον εκεί είναι από την τελευταία φορά που πήγαμε.. Βρές το και πάρε με τηλέφωνο να περάσω να το πάρω ναι;
Ε >> Ναι πουλί μου, βάλε ζακέτα όμως ναι; Έχει κρύο σήμερα και...τουτ τουτ τουτ..


Σ >> Πρόντο..
Ν >> Άσε τα ιταλικά και ξεσκούριασε τα αγγλικά σου
Σ >> Ε;
Ν >> Διαβατήριο ξέρω ότι έχεις γιατί σε όποια χώρα του ανατολικού μπλοκ παίζει ο ΠΑΟΚ δεν χάνεις εκδρομή... ΠΑΟΚ και αγορά έρωτα είναι τα αδύναμα σημεία σου. Πάρε λοιπόν το διαβατήριο σου ετοίμασε και λίγα ρούχα για καμιά βδομάδα, έρχεσαι μαζί μου αγγλία.. Βάλε και καμιά μπλούζα μέσα όμως χωρίς το σήμα του ΠΑΟΚ..
Σ >> Δικέ μου πως να έρθω; Με τα λεφτά που έχω ούτε μέχρι τις Σέρρες δεν φτάνω αν πω να ξεκινήσω..
Ν >> Κανονίζει ο μπαρμπα-Ross.. Του είπα ότι μόνο με παρέα θα ανέβω και μου είπε ότι σου καλύπτει εισιτήρια διαμονή και όλα τα έξοδα με έναν όρο.
Σ >> Ωχ, και ποιος είναι αυτός παρακαλώ;
Ν >> Να φορέσεις την κόκκινη φανέλα και να πάμε στο γήπεδο...
Σ >> Με ξενερώνεις ρε δικέ μου.. Εδώ κόψαμε την κέτσαπ και την μουστάρδα γιατί δεν μπορώ το κόκκινο και το κίτρινο και μου ζητάς να φορέσω κόκκινη φανέλα;
Ν >> Όχι εγώ :D θες να πάμε ή όχι...;
Σ >> Καλά καλά καλά καλά..



Ο Νεόφυτος λοιπόν, ή όπως είναι το πλήρες όνομα του Neophyte Clough, πήρε το φιλαράκι του και πήγαν στην Αγγλία, συγκεκριμένα στο Nottingham. Όπως είχαν υποσχεθεί στον παππού, πήγαν και σε έναν αγώνα (άλλο που δεν θέλαν βέβαια) στο "The City Ground", o αγώνας ήταν εναντίον της Λέστερ η οποία πήρε το διπλό μέσα στην έδρα της Νόττινγχαμ με γκολ στην εκπνοή του αγώνα.. Ο Νεόφυτος ήταν μες τα νεύρα και απο το ημίχρονο κιολλας ασκούσε έντονη κριτική στον προπονητή Billy Davies και υποδείκνυε συνεχώς τι θα έπρεπε να κάνει στον παππού του..

Ross >> Αγόρι μου, να σε κάνω μια ερώτηση;
Ν >> Πες μου, ακούω..
R >> Πιστεύεις ότι αν ήσουν στη θέση του προπονητή θα τα πήγαινες καλύτερα;
Ν >> Ξέρω παππού είναι δύσκολο να κάθεσαι στον πάγκο αλλά κάποια πράγματα είναι πασιφανή...
R >> Δεν σου κάνω επίπληξη που διαφωνείς με τον Ντέιβις, συμφωνώ μαζί σου.. Δεν σε έφερα τυχαία στο Νόττινγχαμ. Ξέρεις ότι είμαι απο τα παλαιότερα μέλη του Club και έχω ανθρώπους που είναι μεσα στα πράγματα. Ο ιδιοκτήτης θέλει να περάσει ένα πρότζεκτ με έναν νέο προπονητή ταλαντούχο ο οποίος θα γνωρίζει την ομάδα πολύ καλά απο την πρώτη μέρα, έκανα τις επαφές μου και κανόνισα ένα ραντεβού με έναν διοικητικό. Αν τους πείσεις θα σε προσλάβουν. Και αν γίνει αυτό και τους αποδείξεις την πρώτη χρονιά οτι μπορείς θα σε κρατήσουν χρόνια. Έχω δώσει ήδη το βιογραφικό σου..
Ν >> Παππού, κόφ'την πλάκα.. Εντάξει γελάσαμε.. Πάμε σπίτι τώρα; Έχουμε ταξίδι αύριο..
R >> Δεν έχετε, ακύρωσα τα εισιτήρια. Αύριο 9 το πρωί έχεις συνάντηση με τον άνθρωπό μου.


Την άλλη μέρα το πρωί.
Jim Price >> κ. Clough έχω την τιμή να σας καλωσορίσω στα γραφεία της Nottingham Forest, θα κάνουμε μια συζήτηση μαζί και αν αποφασίσω ότι είστε το άτομο που ψάχνουμε θα πάμε μαζί στο γραφείο του προέδρου για να συζητήσουμε τις λεπτομέρειες. Είμαστε σύμφωνοι;
Ν >> Βεβαίως, απλά θέλω να σας ξεκαθαρίσω πως η προπονητική μου εμπειρία είναι μηδαμινή σε σύγκριση με την Ιστορία της ομάδας μας και το επίπεδο.
Jim Price >> Το γνωρίζω αυτό, έχω μιλήσει προσωπικά με τον παππού σας τον οποίο εκτιμώ βαθύτατα. Από κει και πέρα, τον πρώτο χρόνο, δεν υπάρχουν μεγάλες αγωνιστικές απαιτήσεις, στόχος είναι να προσπαθήσουμε να μπούμε στα πλέι-οφ της ανόδου με μια αξιοπρεπή χρονιά, καλύτερη από τη φετινή, και να χτίσουμε μια ομάδα η οποία θα ανέβει την επόμενη στην Premier League. Ο ιδιοκτήτης της ομάδας θέλει σε βάθος χρόνου να εδραιωθούμε στην μεγάλη κατηγορία και στη συνέχεια να προσπαθήσουμε να μπούμε στην ελίτ. Πιστεύετε πως μπορείτε να αντέξετε σε ένα τέτοιο πρότζεκτ;
Ν >> Αν σας έλεγα ότι με λίγες μεταγραφές θα μπορούσαμε να κυνηγήσουμε την άνοδο από φέτος τι θα λέγατε; Το υλικό της ομάδας είναι πολύ καλό, απλά χρειάζονται μερικές μεταγραφές και αλλαγές νοοτροπίας και τακτικής.
JP >> Λοιπόν, δεν ξέρω, αλλά έχω ένα προαίσθημα για σένα, δεν χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο, πάμε στον πρόεδρο!


Η ομάδα που διάλεξα λοιπόν, είναι η Nottingham Forest, ιστορική αλλά "ξεπεσμένη", αρκετά χρόνια μακριά απο την μεγάλη κατηγορία, κάτι που δεν αρμόζει στην ένδοξη ιστορία της.. Ακολουθεί παρουσίαση της ομάδας και έπειτα η αρχή του ταξιδιού!
Last edited by DaFFyNaSH on Wed Dec 11, 2013 1:31 am, edited 1 time in total.
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Nottingham Forest

Η Νότιγχαμ Φόρεστ (αγγλικά: Nottingham Forest Football Club) είναι αγγλική ποδοσφαιρική ομάδα, η οποία σήμερα αγωνίζεται στην Τσάμπιονσιπ, δηλαδή στη δεύτερη κατά σειρά κατηγορία του αγγλικού επαγγελματικού πρωταθλήματος. Όμως, έχει ένδοξο παρελθόν. Κορυφαίες επιτυχίες της υπήρξαν οι δύο συνεχόμενες κατακτήσεις του Κυπέλλου Πρωταθλητριών στις σεζόν 1978-1979 και 1979-1980
Έδρα του συλλόγου, που ιδρύθηκε το 1865, είναι το Σίτι Γκράουντ (City Ground) στην πόλη του Νότιγχαμ, χωρητικότητας 30.600 θεατών. Τα παρατσούκλια του είναι «The Reds» από τις κόκκινες φανέλες που φορά και «Forest». Το όνομα της ομάδας προήλθε στο όνομα του πρώτου γηπέδου της, το «Forest Recreation Ground», στο οποίο σήμερα διοργανώνεται μια ετήσια εμπορική έκθεση χήνας, η «Nottingham Goose Fair». Εξάλλου το δάσος του Νότιγχαμ είναι διάσημο από τη δράση του Ρομπέν των Δασών.
Η ομάδα συχνά αναφέρεται απλά «Forest» αλλά δεν πρέπει να συγχέεται με μια παλιότερη ερασιτεχνική ομάδα, την Forest F.C., η οποία είναι πιο γνωστή ως «The Wanderers F.C.». Επίσης, λανθασμένη είναι η συντόμευση «Notts Forest» που αναγράφεται από κάποιους, διότι το Notts αφορά όλη την επαρχία του Nottinghamshire -από όπου και ο σύλλογος Νοτς Κάουντι (Notts County)- κι όχι την πόλη του Νότιγχαμ. Η σωστή συντόμευση είναι Nott'm Forest.


H εποχή του θρύλου Μπράιαν Κλαφ

Μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του ’70 η Νότιγχαμ θεωρείτο ένα μικρό σωματείο για τα δεδομένα του αγγλικού επαγγελματικού πρωταθλήματος. Ώσπου ανέλαβαν τις τύχες του σωματείου ο Μπράιαν Κλαφ (Brian Clough) και ο βοηθός του Πίτερ Τέιλορ (Peter Taylor). Ο Κλαφ αποδείχθηκε ο πιο επιτυχημένος προπονητής στην ιστορία του συλλόγου. Είχε ήδη κατακτήσει ένα πρωτάθλημα με την Ντέρμπι Κάουντι το 1972, όταν υπέγραψε στη Νότιγχαμ στις 6 Ιανουαρίου 1975, διαδεχόμενος τον Άλαν Μπράουν. Αναδιοργάνωσε την ομάδα και το 1977 κέρδισε την άνοδό της στην Α΄ κατηγορία, σχετικά δύσκολα αφού τερμάτισε στην τρίτη θέση. Κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί τι θα επακολουθούσε την επόμενη τριετία.
Την αμέσως επόμενη σεζόν, 1977-78, κέρδισε τον τίτλο, κάτι που ελάχιστες νεοφώτιστες ομάδες είχαν καταφέρει ως τότε και καμιά δεν κατάφερε έκτοτε. Το ακόμα πιο εκπληκτικό είναι ότι την επόμενη χρονιά, 1978-79, κατέκτησε το Κύπελλο Πρωταθλητριών νικώντας στον τελικό τη σουηδική Μάλμοε με 1-0. Το 1980 ξανακέρδισε το ευρωπαϊκό κύπελλο νικώντας με 1-0 το Αμβούργο χάρις στην εκπληκτική παρουσία του γκολκίπερ Πίτερ Σίλτον.
Στην εκπληκτική εκείνη ομάδα αγωνίζονταν επίσης: οι αμυντικοί Βιβ Άντερσον (Viv Anderson, ο πρώτος μαύρος ποδοσφαιριστής που αγωνίστηκε στην Εθνική Αγγλίας), Κένι Μπέρνς (Kenny Burns, Σκωτσέζος διεθνής), οι μέσοι Μάρτιν Ο’Νιλ (Martin O'Neill) και Άρτσι Γκέμιλ (Archie Gemmill, Σκωτσέζος) και οι επιθετικοί Τρέβορ Φράνσις (Trevor Francis), Τζον Ρόμπερτσον (John Robertson, Σκωτσέζος)
Οι επιτυχίες έρχονται η μία μετά την άλλη. Ο σύλλογος κατέκτησε το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ και δύο Λιγκ Καπ. Επίσης, έφτασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ το 1983-84, όπου αποκλείστηκε από την Άντερλεχτ. Ήταν ένας άδικος αποκλεισμός, αφού πολύ αργότερα υποστηρίχτηκε ότι η Άντερλεχτ είχε δωροδοκήσει τον διαιτητή του δεύτερου ματς, ο οποίος πράγματι είχε ακυρώσει κανονικό γκολ της Νότιγχαμ.
Ακολούθησε μια ανανέωση και το 1989 είχε μια εκπληκτική χρονιά. Κέρδισε το Λιγκ Καπ, τερμάτισε τρίτη στο πρωτάθλημα ενώ στο Κύπελλο Αγγλίας έφτασε ως τον ημιτελικό τον οποίο έχασε στον επαναληπτικό τελικό από τη Λίβερπουλ Φ.Κ. στον τραγικό αγώνα του Χίλσμπορο, όπου 96 οπαδοί της Λίβερπουλ σκοτώθηκαν στις κερκίδες. Το 1990 ξανακέρδισε το Λιγκ Καπ, νικώντας την Όλνταμ Αθλέτικ στον τελικό. Επίσης, ήταν φιναλίστ του Κυπέλλου το 1991, οπότε ηττήθηκε από την Τότεναμ με 2-1 στην παράταση και του Λιγκ Καπ το 1992, όπου ηττήθηκε από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Αυτή η επιτυχημένη περίοδος τελείωσε με δυο κατακτήσεις του «Full Members Cup», ενός μικρότερης αξίας τροπαίου το 1989 και το 1992.
Η παρουσία του Κλαφ στο τιμόνι του συλλόγου έληξε το Μάιο του 1993 έπειτα από 18 χρόνια, όταν ο σύλλογος υποβιβάστηκε ξανά. Την περίοδο αυτή κέρδισε με το σύλλογο δυο ευρωπαϊκά τρόπαια, ένα πρωτάθλημα και τέσσερα Λιγκ Καπ.

Διακρίσεις:

Κύπελλο Πρωταθλητριών (2): 1979*, 1980*.
Σούπερ Κύπελλο Ευρώπης (1): 1980 *
Κύπελλο Αγγλίας (2): 1898, 1959
Πρωτάθλημα Αγγλίας (1): 1978*
Τσάριτι Σιλντ (2): 1919, 1978 *
Λιγκ Καπ (4): 1978 *, 1979 *, 1989 *, 1990 *
Αγγλοσκοτσέζικο Κύπελλο: 1977 *
Πρωτάθλημα First Division (1): 1998
Πρωτάθλημα Third Division South (1): 1951
Πρωτάθλημα Football Alliance (1): 1892.
Κύπελλο Full Members Cup (2): 1989 *, 1992 *
*Με αστεράκι είναι οι τίτλοι που κατακτήθηκαν με τον Μπράιαν Κλαφ.

Το γήπεδο "The City Ground" (χωρητικότητα ~30500):
Spoiler: show
Image
Image
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Στα του παιχνιδιού τώρα, στους στόχους, ανέβασα λίγο τον πήχη, ότι θα πάρουμε την άνοδο, αν και οι μπουκ μας δίναν πιθανή θέση 9η εγώ με το υλικό που είδα και τους παίκτες που είδα οτι μπορώ να πάρω πίστεψα ότι θα την ανεβάσω την ομάδα έστω κ απο τα πλέι οφ. Ίσως να ήταν λάθος η επιλογή μου αλλά αυτό θα φανεί στην πορεία.

Πήρα λοιπόν 6,4 εκ. ευρώ για μεταγραφές και 26,5 εκ ευρώ για μισθούς/χρονο την ώρα που ο σύλλογος ξόδευε περίπου στα 20 αν θυμάμαι καλά (μπορεί να κάνω λάθος). Έκανα κάποιες φορές τη ρύθμιση στην εναλαγή transfer budget/wage budget και οι μεταγραφές που έγιναν είναι οι εξής:

Ήρθαν:
Spoiler: show
Image
Έφυγαν:
Spoiler: show
Image
Το ρόστερ της ομάδας μετά τις μεταγραφές:
Spoiler: show
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
*Τα αστεράκια του Αμπντουν δεν είναι σωστά γιατί έβγαζα screenshot ανα θέση και τον έβγαλα μάλλον σε λάθος θέση επιλεγμένη
Τα φιλικά μας:
Spoiler: show
Image
Πήγαμε πολύ καλά στα φιλικά και ελπίζω να πάμε το ίδιο καλά και στα επίσημα, η τακτική που έχω καταλήξει και θα ακολουθήσουμε σχεδόν σε όλα τα παιχνίδα είναι 4-1-2-2-1:
Spoiler: show
Image
Πρώτος αγώνας για το πρωτάθλημα κόντρα στην Huddersfield:
Spoiler: show
Image
Όχι και η καλύτερη αρχή που περιμέναμε, όμως η συνέχεια είναι πολύ καλύτερη, η ομάδα δένει και παίζει και πολύ καλό επιθετικό ποδόσφαιρο. Οι αγώνες μέχρι και την 8η αγωνιστική:
Spoiler: show
Image
Μετα απο 8 αγωνιστικές βρισκόμαστε στην κορυφή με 3πλή ισοβαθμία (δυστυχώς δεν έχω screenshot) και επόμενος αγώνας ειναι το μεγάλο ντέρμπι με την Derby County στο "The City Ground".

Στις 10/4/1999 ο Νεόφυτος έχασε τον πατέρα του, εκείνη την ημέρα η ομάδα της Nottingham έχασε απο την Ντέρμπι με γκολ του Ορασιο Καρμποναρι στο 85 και αποχαιρέτισε την Πρέμιερ Λιγκ στην οποία έχει να βρεθεί απο τότε. Για τον λόγο αυτό, της απώλειας του πατέρα του την ώρα του ντέρμπι, αυτός ο αγώνας είναι πολύ σημαντικός για τον Νεόφυτο και θέλει να τον κερδίσει πάση θυσία για να βάλει τις βάσεις να ολοκληρώσει την υπόσχεση που έδωσε στον πατέρα του εκεινη την ημέρα, ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΤΗΝ ΝΟΤΙΝΓΧΑΜ ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ!

Off Topic:
Στην πραγματικότητα η Νοτινγχαμ είναι απο τις αγαπημένες μου ομάδες στην Αγγλία, είχε τύχει να δω ένα αθλητικό ντοκιμαντέρ απο μικρός για τον Μπράιαν Κλάφ και από τότε αυτή η ομάδα και αυτός ο άνθρωπος μπήκαν στην καρδιά μου και μίσησα την Ντέρμπι.. Είχα επιχειρήσει πριν μερικα χρόνια να ξαναπαίξω με την Νοτινγχαμ αλλά μου την είχαν δώσει οι κανόνες των αγγλων και οι αδειες εργασίας και τα παράτησα.. τώρα όμως είμαι αποφασισμένος να κάνω το μπαμ :P
Θα προχωρήσω λίγο γρήγορα σε 2-3 post μέχρι την 30η αγωνιστική που βρίσκομαι περίπου τώρα και μετά θα το πηγαίνω πιο χαλαρά..
Last edited by DaFFyNaSH on Wed Dec 11, 2013 1:32 am, edited 1 time in total.
User avatar
zeds dead
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3669
Joined: Sun Jan 06, 2008 11:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: "That which is imagined can never be lost."
Location: Foreverdark Woods
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Daffy φέρε την ομάδα εκεί που της αξίζει.

Πιστεύω ότι για τους περισσότερους εδώ μέσα ο Κλαφ είναι μια μεγάλη αγάπη.


Υ.Γ. Για τα ποστ μην σκας, πρέπει πρώτα να γράφεις για σένα και μετά για τους άλλους. Αν έχεις όρεξη γι' αυτό τότε θα έρθουν και τα ποστ. Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω.
I walk alone / Not because I'm lost / But because I want to

They call my name / They believe I'm scared / But the depth is my friend
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν είπα τιποτα για τα ποστ, απλα ηθελα μια απαντηση πριν συνεχίσω :P

Ελπίζω ο Clough της φαντασίας μου να αποδειχτει αντάξιος του οριτζιναλ... -papas
User avatar
Vasilakos96
Trialist
Trialist
Posts: 48
Joined: Tue Feb 05, 2013 3:01 pm
Football Manager της ομάδας: APOEL
Αγαπημένη Ομάδα: APOEL
Status: Champions keep playing until they get it right.
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πιστεύω ότι θα είναι απο τις αγαπημένες μου ιστορίες φέτος! Ωραιοι διάλογοι και η ομαδα μου αρέσει! Καλη αρχη!
mike the knight
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2289
Joined: Mon Dec 28, 2009 2:33 pm
Football Manager της ομάδας: Toronto FC
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos B.C ΜΠΑΡΤΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Εξαιρετικο! Μια λατρεια επιστρεφει :D Δικαιωσε τις προσδοκιες 8) ο Τζαμελ ξεκινησε ζεστα βλεπω :-D
ΑΛΛΙΩΣ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗΚΑΜΕ - ΕΙΔΑΜΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ
Στανταρ λιεγης αναλυση
viewtopic.php?f=376&t=40418
User avatar
ermanias
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2052
Joined: Sun Oct 28, 2012 1:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,PAO,Platanias
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τρομερο ροστερ...
Image
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

zeds dead wrote:Daffy φέρε την ομάδα εκεί που της αξίζει.

Πιστεύω ότι για τους περισσότερους εδώ μέσα ο Κλαφ είναι μια μεγάλη αγάπη.


Υ.Γ. Για τα ποστ μην σκας, πρέπει πρώτα να γράφεις για σένα και μετά για τους άλλους. Αν έχεις όρεξη γι' αυτό τότε θα έρθουν και τα ποστ. Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω.
Αυτός είναι ο σκοπός μου, η ιστορία λέει κάνει κύκλους! Ελπίζω να δούμε το δεντράκι στην κορυφή της ευρώπης ξανά!
Vasilakos96 wrote:Πιστεύω ότι θα είναι απο τις αγαπημένες μου ιστορίες φέτος! Ωραιοι διάλογοι και η ομαδα μου αρέσει! Καλη αρχη!
Ελπίζω ο Νεόφυτος να φανεί αντάξιος των προσδοκιών σας! :P
mike the knight wrote:Εξαιρετικο! Μια λατρεια επιστρεφει :D Δικαιωσε τις προσδοκιες 8) ο Τζαμελ ξεκινησε ζεστα βλεπω :-D
Ο τζαμέλ σπέρνει! Και στα πρώτα ματς που ανέβασα, υπάρχουν παιχνίδια που τα πήρε μόνος του.. Επίσης πολύ καλές εμφανίσεις κάνουν οι Μαρκ Γκονζάλες, Ζορντι Γκόμες και αργότερα ο Μπουτνερ που πήραμε δανεικό απο την Γιουνάιτεντ..
ermanias wrote:τρομερο ροστερ...
Αρκετά δυνατό απλά έχει κάποιες αδυναμίες οι οποίες σε πιθανούς τραυματισμούς θα μας στοιχίσουν..
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Image

28/9/2013 12:15
Nottingham Forest vs Derby County



Σ >> Καλημέρα, θα μπορούσα να μιλήσω με τον κ. Clough παρακαλώ;
Γραμματέας >> Δεν έχει έρθει ακόμη στο γραφείο του, ποιος τον ζητεί παρακαλώ;
Σ >> Είμαι ο φίλος του ο Κωνσταντίνος, αν έρθει σας παρακαλώ πείτε του να επικοινωνήσει..
Γραμμ >> Καλέστε τον στο κινητό κ. Γεωργιάδη.
Σ >> Αυτό κάνω αλλά το έχει κλειστό. Τέλος πάντων σας ευχαριστώ. Καλημέρα!
Γραμματέας >> Καλημέρα!

"Που είναι το χαμένο παρτάλι γ@μω το κέρατο μου;;", "Ο συνδρομητής που καλέσατε έχει το τηλέφωνο κλειστό.."
"Δεν θα το ανοίξει, θα τα ακούσει καλά"


Ο Νεόφυτος, ενώ όλοι τον ψάχναν, βρισκόταν στο μνήμα του πατέρα του.. Πήγε να πάρει δύναμη για το αυριανό ντέρμπι με την μισητή αντίπαλο Derby County.. Καθώς βρισκόταν εκεί, για πρώτη φορά μετά απο σχεδόν 15 χρόνια ένιωσε επαρκής απέναντι στις υποσχέσεις που έδωσε στον πατέρα του. Είχε κάνει ήδη τα πρώτα βήματα. Καταρχήν είχε γίνει προπονητής και δευτερον και το πιο απρόσμενο για αυτόν είχε αναλάβει την αγαπημένη ομάδα του και της οικογένειας του την Nottingham Forest.. Για να φύγει ένα βάρος απο μέσα του όμως πρέπει να πάρει αυτο το ματς.. Το θεωρεί ζήτημα ζωής και θανάτου.. Το έδωσε και στους παίκτες του να το καταλάβουν..
Τους είπε, "δεν θα φύγετε απο εδω μέσα αν δεν κερδίσετε.. Είστε η καλύτερη ομάδα της κατηγορίας, βγείτε έξω και αποδείξτε το!" αυτό τους είπε πριν δύο ώρες στην τελευταία συνάντηση της ομάδας...

Κάτσε να πάρω ένα τηλέφωνο τον Σαλεπακο να πάμε για ένα καφέ να χαλαρώσω λίγο..

Ν >> Έλα ρε σάχλα
Σ >> Πού είσαι μωρε μ@λάκα γ@μω τον παλιοκομπλεξικό σου, κοιμησμένο βλήμα.. Μια ζωή το τηλέφωνο κλειστό, χαμένο παρτάλι..
Ν >> Ανοιχτό το έχω ρε ηλίθιε.. Απο πού σε παίρνω τηλέφωνο;
Σ >> Ωχ, ρε μ@λακα, μπερδεύτηκα απο συνήθειο έπερνα στο ελληνικό...
Ν >> Όταν λέω ότι η μαλαματίνα σου έχει κάψει τα εγκεφαλικά κύτταρα κάτι ξέρω.. Τέσπα αστα αυτα τώρα, πάμε στο γήπεδο για καφέ;
Σ >> Στο γήπεδο; Γιατί στο γήπεδο;
Ν >> Έχω να ετοιμάσω κάποιες τελευταίες λεπτομέριες για αύριο ρε συ, θα σου δείξω κιόλλας πως θα παίξουμε να μην παραπονιέσαι.. Εντάξει;
Σ >> Οκ σε καμιά ώρα θα είμαι εκεί, πρώτα όμως θα μου κάνεις ανάλυση πως θα παίξεις και μετα τα υπόλοιπα ΚΑΛΑ;
Ν >> Καλα, καλά, γκρινιάρη, σε μία ώρα στο εστιατόριο του γηπέδου..

Του μπι κοντίνιουντ... :D :D


Στο επόμενο ποστ, η ανάλυση της εντεκάδας, του τρόπου παιχνιδιού μας και το μεγάλο ντέρμπι!
Last edited by DaFFyNaSH on Wed Dec 11, 2013 1:33 am, edited 1 time in total.
Post Reply

Return to “Αγγλία”