One Team One Journey

Post Reply
User avatar
Drunken Sailor
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Wed Feb 12, 2014 6:13 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool FC, Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

One Team One Journey

O Ian βάδιζε κατά μήκος της οδού Crown, δεν είχε παρά να προχωρήσει ευθεία και θα έβγαινε στην Melwood, μετά θα έστριβε δεξιά και τέλος. Η πρωϊνή ομίχλη τον εμπόδιζε να δεί μπροστά του, "Τι ειρωνεία, πρώτη μέρα στη δουλειά και ήδη τα πράγματα φαίνονται ομιχλώδη" σκέφτηκε, όπως ομιχλώδες ήταν και το μέλλον της ομάδας που είχε αναλάβει ο Ian Mac Clyde. Είχε φτάσει στην Melwood, "Ήρθε η ώρα" σκέφτηκε. "Απλώς θα στρίψω δεξιά και τέλος" μονολόγησε. Κοντοστάθηκε για λίγο στο πεζοδρόμιο, μόνος, μέσα στο παχύ νέφος της πρωϊνής πάχνης. Θυμήθηκε το πώς ανέλαβε την ομάδα πρίν από δύο μέρες και αναλογίστηκε το μακρύ ταξίδι προς το άγνωστο. Στη θύμησή του ήρθε ένα ποιήμα, ήταν το αγαπημένο του από τότε που το διδάχτηκε, τον συντρόφευε και του έδινε πάντα θάρρος, άρχισε ν'απαγγέλει από μέσα του τους στίχους.
Πρίν το καταλάβει, τα βήματά του τον είχαν φέρει στην είσοδο του προπονητικού κέντρου της ομάδας. Ο Ian στάθηκε απ΄έξω πήρε μια βαθιά ανάσα και γεμάτος ευθύνη μα και υπερηφάνεια πέρασε το κατώφλι του Melwood Training Ground.
Spoiler: show
Image
Ήρθε η ώρα για δουλειά!" σκέφτηκε
Last edited by Drunken Sailor on Tue Mar 18, 2014 4:33 pm, edited 3 times in total.
tsilas
Amateur
Amateur
Posts: 111
Joined: Mon Mar 17, 2008 3:51 pm
Football Manager της ομάδας: A.F.C. Ajax
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη με την ομαδα της καρδιας μας.

:edited: Πρωτο σχολιο, ελπιζω να σου φερω γουρι!!
:drinking: -doublekiss -doublekiss
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Επιτελους ιστορια με Λιβερπουλ!
User avatar
ngeorgenho
Banned
Banned
Posts: 847
Joined: Wed Jan 07, 2009 8:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

You ll never walk alone!!!
User avatar
Drunken Sailor
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Wed Feb 12, 2014 6:13 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool FC, Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

One Team One Journey


Off Topic:
Συγνώμη που άργησα να συνεχίσω την ιστορία αλλά είχα κάποιες υποχρεώσεις με την πτυχιακή. Το καλό όμως είναι οτι έχω προχωρήσει αρκετά το παιχνίδι και υπάρχει σχετική πληθώρα υλικού!


Ο Ian άνοιξε την πόρτα του προπονητικού κέντρου, στην είσοδο δεν ήταν κανείς παρά μόνο ένας συμπαθητικός γεράκος ο οποίος πάλευε με μία σφουγγαρίστρα και έναν κάδο, ήταν ο καθαριστής-επιστάτης.

-Ιan: Good morning Sir.
-Old Man: Good morning.
-Ian: I'm Ian Mac Clyde
-Old Man: Well, I'm Bill Winslow, the janitor
-Ian: Nice to meet you.
-Winslow: Well, How may I help? Are you a reporter?
-Ian: No, I'm the new coach.

Ο γέρος κοίταξε με ένα βλέμμα απορίας τον Ian, καθώς τον περιεργάζονταν απο πάνω έως κάτω.

-Ian: I have to go now.. Nice to meet you again, Master Winslow!

O Ian, καθώς άφηνε πίσω του τον επιστάτη, τον άκουσε να μουρμουρίζει, "Football has changed indeed, since my days... The coaches now meet the janitors first, instead of their players...!". Ο Ian γέλασε στα λόγια του επιστάτη και συνέχισε για τα αποδυτήρια. Φτάνοντας, βρήκε μια κλειστή πόρτα ενώ από πίσω ακούγονταν φωνές και αντάρες από τους παίχτες. "Από οτι φαίνεται είναι όλοι τους εδώ, όπως θα 'πρεπε", "Καλά αρχίσαμε!", σκέφτηκε. Ανοίγοντας, ξεδιπλώθηκε μπροστά στα μάτια του το απόλυτο χάος. Ο Lucas κυνηγούσε με μια κάλτσα τον Henderson (ποιός ξέρει γιατί...), ο Jose Enrique έκανε σαπουνάκι στον Coutinho (δεν μπορούμε να μαντέψουμε το γιατί) και ο Sturridge έκανε κάποιου είδους αναπαράσταση, στους Agger, Skrtel, Allen και Johnson, ξεπλωνένος στο πάτωμα και σπαρταρώντας σαν το ψάρι, με τα πόδια ανοιχτά σαν την Comaneci (δεν θέλουμε ούτε να μαντέψουμε αλλά ούτε και να μάθουμε το γιατί...). Κανείς από τους παίχτες δεν κατάλαβε τον ερχομό του Ian μέσα στην βαβούρα. Σε μια απόπειρα να γίνει αντιληπτός, ο Ian ξερόβηξε, αλλά μάταια. "Πρέπει να πάρω πιο δραστικά μέτρα", σκέφτηκε. Αριστερά της εισόδου, στο πάτωμα, ήταν παρατημένος ένας τηλεβόας. Ο Ian τον έφερε κοντά στο στόμα του και κραύγασε με όλη του τη δύναμη.

-Ian: BLAST! WILL YOU AT LAST, SHUT THE FECK UP, YA BASTARDS!!!

Το δωμάτιο τότε ησύχασε και όλοι κοίταζαν αποσβολωμένοι τον Ian

-Ian: Ah! that's better!, είπε αφού είχε πρώτα απομακρύνει τον τηλεβόα από το στόμα του.
-Gerrard: What do you want here Sir?
-Ian: Nothing important.. I just wanted to tell you that I am your new coach, αποκρίθηκε ήρεμα ο Ian.

Μια αναστάτωση και ένας έντονος ψίθυρος απλώθηκε στο δωμάτιο. Ο Gerrard σαστισμένος πήρε ξανά τον λόγο.

-Gerrard: As the captain of this team...
-Ian: Yes, yes.. you would like to welcome me as your new manager.. I know!

O Gerrard σώπασε, όπως και η υπόλοιπη ομάδα. Όλοι προσπαθούσαν να συνειδητοποιήσουν τι ακριβώς συμβαίνει. Ο Ian χτύπησε ελαφρώς το ηχείο του τηλεβόα και τον ξανάφερε κοντά στο στόμα του.

-Ian: TO THE TRAINING GROUND... NOOOW!

H αναστάτωση και ο θόρυβος επανήλθαν στην αίθουσα, καθώς ο Ian έκανε μεταβολή προς το γήπεδο προπόνησης...

Αρκετές στιγμές μετά... Έπειτα από μια επίπονη προπόνηση φυσικής κατάστασης..

-Ian: My name is Ian Mac Clyde and as you may have noticed by now, I will be your new manager.
-Henderson: You could, at least, have introduced yourself, before you throw us into the torture chamber...!
-Ian: What's more important to you? To get to know me by my name, or by my way of training...?
-Gerrard: Ha! the coach is right Hendo...!
-Ian: Well, that was enough for today lads, have a nice rest of the day.

Ο Ian γύριζε στο σπίτι του, η προπόνηση είχε τελειώσει, μα οι έγνοιες μόλις που είχαν αρχίσει...
User avatar
ermanias
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2052
Joined: Sun Oct 28, 2012 1:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,PAO,Platanias
Has thanked: 0
Been thanked: 0

να ενα στορυ που θα παρακολουθω σιγουρα λογω ομαδας
καλη αρχη
Image
User avatar
Drunken Sailor
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Wed Feb 12, 2014 6:13 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool FC, Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

One Team One Journey

".......
-Καρπετόπουλος: Λοιπόν... Πάμε εξωτερικό..?
-Πανούτσος: Πάμε..
-Καρπετόπουλος: Από πού θές να ξεκινήσουμε?
-Πανούτσος: Ξέρω γώ...? Πάρ' το απ' όπου θές...
-Καρπετόπουλος: Θές Αγγλία...?
-Πανούτσος: Πάμε, Αγγλία...
-Καρπετόπουλος: Σου έχω Liverpool...
-Πανούτσος: Μπάβο ρε συ... Έμαθα άλλαξαν προπονητή... Είναι Έλληνας ? Κάτι τέτοιο έμαθα...
-Καρπετόπουλος: Περίπου, μισός Σκωτσέζος μισός Έλληνας...
-Πανούτσος: Πατέρας, Έλληνας ή Σκωτσέζος?
-Καρπετόπουλος: Πατέρας Σκωτσέζος μητέρα Ελληνίδα,από Ιθάκη μεριά, δόκτωρ φιλολογίας παρακαλώ η μαμά..
-Πανούτσος: Τι λές ρε παιδί μου.. Και για πες για τον προπονητή.. Γιατί δεν τον ξέρω καθόλου..
-Καρπετόπουλος: Τι να σου πώ.. ιδιάζουσα περίπτωση...
-Πανούτσος: Όταν λές ιδιάζουσα περίπτωση τί εννοείς?
-Καρπετόπουλος: Λοιπόν.. Το όνομά του είναι Ian Mac Clyde..
-Πανούτσος: Ian Mac Clyde..? Δεν τον έχω ξανακούσει ποτέ..
-Kαρπετόπουλος: Και λογικό είναι.. δεν έχει προπονήσει ποτέ κάτι μεγάλο...
-Πανούτσος: Καλά και πώς βρέθηκε στην Liverpool..?
-Καρπετόπυλος: Αυτό είναι το περίεργο... Λοιπόν άκου..
-Καρπετόπουλος: Αυτός έχει σπουδάσει στο αντίστοιχο τμήμα Εφαρμοσμένων Μαθηματικών στην Γλασκώβη και μετά έβγαλε το δίπλωμα του προπονητή.
-Πανούτσος: Μαθηματικός είναι..? Καλά τί θέλουν εκεί στην Liverpool ? Να κάνει ιδιαίτερα στους παίχτες για να περάσουν στο Πανεπιστήμιο..?
-Καρπετόπουλος: Χα χα χα, όχι ρε.. αλλά κοντά πέφτεις...
-Πανούτσος: Δηλαδή?
-Καρπετόπουλος: Αυτός λοιπόν, όταν έγινε προπονητής ξεκίνησε την καριέρα του σε διάφορες μικρές ομάδες της Σκωτίας. Μετά βρέθηκε στις μικρές της Αγγλίας. Κάπου εκεί στο ενδιάμεσο, τελείωσε μια μελέτη πάνω στο ποδόσφαιρο συνδυάζοντας εφαρμοσμένα μαθηματικά και πιθανότητες, καταλήγοντας σε έναν βελτιστοποιημένο τρόπο του παιχνιδιού...
-Πανούτσος: Πςςς, τί είπες τώρα...
-Καρπετόπουλος: Κάτσε έχει και συνέχεια.. Τώρα αρχίζουν τα "περίεργα"
-Καρπετόπουλος: Ο πατέρας του Mac Clyde έτρεφε μια ιδιαίτερη αγάπη προς την ομάδα της Liverpool, την οποία μετέδωσε και στον γιό του. Όταν λοιπόν προπονούσε κάποια μικρή ομάδα στην Αγγλία, έστειλε την μελέτη του, αφιλοκερδώς παρακαλώ στην Liverpool, για να την βοηθήσει αγωνιστικά. Όταν διάβασαν τις ιδέες του οι υπεύθυνοι της Liverpool ενθουσιάστηκαν και του πρότειναν μια συνέντευξη για να γίνει ο νέος προπονητής!
-Πανούτσος: Κάτσε ρε παιδί μου για να καταλάβω... Αυτός ο Ian Mac Clyde, ο μισοός Σκωτσέζος μισός Έλληνας μαθηματικός, στέλνει μια μελέτη του στην Liverpool και ξαφνικά οι υπεύθυνοι σαν να είδαν το φώς το αληθινό τον έχρισαν προπονητή...?
-Καρπετόπουλος: Ε ναι, τι σου λέω τόση ώρα!
-Πανούτσος: Μάλιστα, να δώ τι άλλο θα ακούσουμε...! Και για πες, πώς πάει έως τώρα..?
-Καρπετόπουλος: Κάτσε ντέ, ακόμα είναι νωρίς, ούτε καν το φιλικά δεν έχουν ξεκινήσει..
-Πανούτσος: Ναι δίκιο έχεις.. αλλά δεν το εννοούσα έτσι.. απλά είπα μήπως και είχεις ακούσει κάτι... από σπασμένο τηλέφωνο δηλαδή..
-Καρπετόπουλος: ΑΑΑ.. Όχι τίποτα απολύτως τηρείται σιγή ιχθύος... Είδομεν πάντως..
-Πανούτσος: Ναι.. είδομεν..
-Κάρπετόπουλος: Τι λές ? να πάμε Ιταλία μεριά τώρα..?
-Πανούτσος: Ιταλία ε..? Ναί γιατί όχι.
-Καρπετόπουλος: Εδώ σου έχω Juven..... κλικ"


Ο Ian έκλεισε το site της διαδικτυακής ραδιοφωνικής εκπομπής και συνέχισε να περιφέρεται σαν το αγρίμι μέσα στο σπίτι του. Ήταν ανήσυχος γιατί έπρεπε να βρεί την αρχή του νήματος για το σύστημα με το οποίο θα παρέτασε την ομάδα. "Λοιπόν.. για να δούμε..", "Η διοίκηση θέλει επιθετικό ποδόσφαιρο αλλά και ποδόσφαιρο κατοχής" μουρμούρισε μέσα από τα δόντια του. "Το επιθετικό είναι καλό.." "Αλλά αυτό το.. "ποδόσφαιρο κατοχής".. it's a pain in the arse!", σκέφτηκε. Ο Ian δεν συμπαθούσε καθόλου το "μοντέρνο" ποδόσφαιρο κατοχής, όχι οτι δεν ήθελε να έχει κατοχή η ομάδα του, αλλά δεν ήταν καθόλου λάτρης της κατοχής απλώς για χάρη της κατοχής. "Jesus, μα τί έχουν πάθει όλοι με την κατοχή..?", "Αν είναι έτσι να αφαιρέσουμε τα τέρματα, να κάνουμε πασούλες και να πούμε το παιχνίδι κατοχή αντί για ποδόσφαιρο..!" είπε σχετικά μεγαλόφωνα. "Ουφφ, πρέπει να ηρεμήσω, δεν γίνεται αλλιώς...". Άνοιξε το συρτάρι του γραφείου του, έβγαλε την πίπα και τον καπνό του και κάθισε αναπαυτικά στην πολυθρόνα του να φιλοσοφήσει το θέμα. Αφού τελείωσε την "ιεροτελεστία" αφής του καπνού, προσπάθησε να βυθιστεί στις σκέψεις του, αλλά πρίν προλάβει τον διέκοψε ένας εκκωφαντικός θόρυβος από την κουζίνα.

-Ian: Oh my God.. COULD YOU PLEASE STOP DEMOLISHING MY HOUSE....? THANK YOU...!!
-George: Ναι οκ..! δεν κάνει τίποτα mate..!
-Ian: Jesus..!

O Γιώργος ή αλλιώς George Argirakis (Έλληνας ομογενής) ήταν παλιός συμφοιτητής του Ιan και συνάμα ο καλύτερος φίλος του. Είχε σταθεί δίπλα στον Ian σε όλες τις σημαντικές στιγμές και καταστάσεις της ζωής του, είτε ήταν καλές είτε άσχημες και τους ένωνε ένας ισχυρός φιλικός δεσμός.

Ο Ian κάπνιζε και πάλι την πίπα του.

-Ian: Possession... Possession... my own... my precious.. riddles in the dark..... μουρμούσε ο Ian με το στόμιο της πιπας ανάμεσα στα δόντια του και το καπνό να τον τυλίγει.
-George: E! Πσιτ...! Gandalf ! Το βρήκες το δαχτυλίδι..?!
-Ιan: E? Τί..?
-George: What are you mumbling about mate..?
-Ian: Ασ' το ρε.. έχω σκοτούρες...
-George: Κοίτα το καταλαβαίνω οτι είναι μεγάλη ευθύνη αυτό που ανέλαβες να κάνεις, αλλά πρέπει να ξεχαστείς και λίγο.. Μη σε φάει το άγχος!
-George: To βρήκα! Θές να παίξουμε ένα Warhammer να ξεχαστείς..? Έχω αφήσει τους Skaven σπίτι σου από την τελευταία φορα, παίξε εσύ με τους Dwarfs!
-Ian: Τί λές ρε..! που να στήνουμε τώρα τραπέζια.. άσε που δεν θα με πάει καθόλου πάλι το κωλόζαρο...!
-George: Ok then! Ας παίξουμε Magic The Gathering! Έχω φτιάξει ένα deck... θα σε σκίσω...!
Ο Ιan τον κοίταξε με ένα δολοφονικό βλέμμα κάτω από τα φρύδια του.
-George: Tί με κοιτάς έτσι..?
-Ιan: Ποιό να σχολιάσω πρώτα..? Το γεγονός οτι εδώ η γούνα μας καίγεται και εσύ θέλεις να παίξουμε παιχνίδια..? ή το γεγονός οτι δήλωσες πως θα με κερδίσεις στο Magic...?!
-George: Έλα ρε χαλάρωσε λίγο... Να! κοίτα τι σου έφερα από την κουζίνα.. Ένα ωραιότατο ποτήρι whisky!
-Ian: Tί έβαλες..? Δεν πιστεύω να έχει πάγο..?
-George: Er.. in case you have forgotten we are in YOUR place mate... Έχεις άλλο whisky εκτός από Talisker?
-Ιan: Ναι.. μου διέφυγε οτι είμαστε σπίτι μου.. Α! και τώρα που το θυμήθηκα.. ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΔΑΦΙΖΕΙΣ..!
-George: Eεε.. δεν τρώγεσαι με τίποτα...!

Η ώρα πέρασε, ο George είχει φύγει (όπως και το μισό μπουκάλι) και ο Ian ακόμα δεν είχε καταλήξει κάπου. "Ας κάνω ένα μπάνιο να χαλαρώσω", σκέφτηκε. Καθώς έπαιρνε το μπάνιο του τον χτύπησε η ιδέα στο κεφάλι. "ΤΟ ΒΡΗΚΑ!", αναφώνησε ο Ιan, χοροπηδώντας βγαίνοντας από την μπανιέρα του. "Αυτός ο συνδυασμός γυμνός στο μπάνιο και η κραυγή "ΤΟ ΒΡΗΚΑ", κάτι μου θυμίζει.. αλλά never mind...!" σκέφτηκε.
Ο Ian έτρεξε γρήγορα στο γραφείο του, πήρε χαρτί και μολύβι και στρώθηκε στη δουλειά. Μετά από αρκετές ώρες...

"Επιτέλους... Ιt's alive..!" αναφώνησε.

Στο χαρτί υπήρχαν κάτι μουτζούρες και κάτι που έμοιαζε με γράμματα (ή καλύτερα με Γραμμική Β'....!). Σε γενικό πλαίσιο το σχέδιο είχε ώς εξής:
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή! Τις τακτικές τις μαθαίνουν πιο γρήγορα με tactics αντί για teamwork...
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
Drunken Sailor
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Wed Feb 12, 2014 6:13 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool FC, Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:Καλή αρχή! Τις τακτικές τις μαθαίνουν πιο γρήγορα με tactics αντί για teamwork...
To ξέρω φίλε μου. Η φωτογραφία των τακτικών δεν είναι παρμένη από την προετοιμασία, αλλά αργότερα στο save (νομίζω πριν από τον αγώνα με την Newcastle). Την τραβηξα μόνο και μόνο για να παρουσιάσω την τακτική στην ιστορία. Όταν ήμουν στην πρετοιμασία τακτικές έβαζα και εγώ στο match preparation. Anyway σε ευχαριστώ πάντως!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σωστός! Έχεις βάλει κάποια ατομική οδηγία στον δεξί αμυντικό; (βλέπω overlap και full back defend)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
Drunken Sailor
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Wed Feb 12, 2014 6:13 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool FC, Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:Σωστός! Έχεις βάλει κάποια ατομική οδηγία στον δεξί αμυντικό; (βλέπω overlap και full back defend)
Ναι έχεις δίκιο, πολύ σωστή παρατήρηση. Θα σου εξηγήσω τι ακριβώς συμβαίνει...
Στο κέντρο της άμυνας παίζουν Agger με Sakho. O Sakho έχει preferred move "marks opponent tightly" και αυτό όπως καταλαβαίνεις τον βγάζει συχνά εκτός θέσης. Το άλλο πρόβλημα είναι οτι Ο Sakho την βλέπει λίγο Beckenbauer στα παιχνίδια (που μακάρι να ήτανε δηλαδή, μπάς και παίζαμε κανένα 3-4-1-2.. :-P ) και μου προωθείται συχνά, οπότε ο Johnson (το δεξί back σε defend) κρατά ας πούμε τα μπόσικα. Από την άλλη μεριά ο Agger είναι πιο συντηρητικός και έτσι βάζω το αριστερό back (Jose Enrique) σε επίθεση. Από την αριστερή μεριά εκμεταλλεύομαι το overlap, μιας και ο αριστερός inside forward είναι και σε support αλλά του έχω και οδηγία να κάθετε εσωτερικά (sit narrower). Επίσεις ο αριστερός back έχει οδηγία να κάθεται ανοιχτά (sit wider) για να δίνει πλάτος, ενώ ο δεξιός back σε defend έχει οδηγία να κάθεται εσωτερικά (sit narrower) για να προλαβαίνει τις μπαρούφες του Sakho.. :-P.

Ελπίζω να σε κάλυψα!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορείς να του ακυρώσεις την κίνηση που λέει: play way oyt of trouble.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
Drunken Sailor
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Wed Feb 12, 2014 6:13 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool FC, Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:Μπορείς να του ακυρώσεις την κίνηση που λέει: play way oyt of trouble.
Χαχα! Στο μυαλό μου είσαι! Είναι στο πρόγραμμα, απλώς του ακυρώνω πρώτα το marks opponent tightly (το θεωρώ πιο καταστροφική συνήθεια... :-P )
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

2 στις 3 κινήσεις δηλαδή δεν κάνουν...λεφτά για μεταγραφές έχουμε; :D
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
Drunken Sailor
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Wed Feb 12, 2014 6:13 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool FC, Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

One Team One Journey

-Ian: Πφφφφφ......
...
-Ian: Ουφφφφ......
...
-Ian: Πφφφφφ.....
-George: Ή σβήσε ή φύγε... σε γενικές γραμμές... ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΤΡΑΙΝΟ!
-Ian: Τι θές να κάνω ρε φίλε?
-George: Γιατί βαριαστενάζεις? Αφού κατέληξες στο τελικό σχήμα τις ομάδας. Τί έγινε πάλι..?
-Ian: Έχω άλλον νταβά τώρα πάνω από το κεφάλι μου...
-George: Ναι.. δηλαδή..?
-Ian: Που να σου εξηγώ τώρα...
-George: Μπορούμε να σταματήσουμε να γυρίζουμε το "Καλημέρα Ζωή" και να μήν στα βγάζω με το τσιγκέλι..?
-Ian: Ωωωω ρε φίλε.. Έχω θέμα με τις μεταγραφές...
-George: Λέγε...
-Ian: To budget ανέρχεται γύρω στα 23Μ
-George: Ναι και πού είναι το προβλημα?
-Ian: My daft and bad-dressed friend...
-George: E... όχι και bad-dressed..!
-Ian: Επαναλαμβάνω.. My daft and BAD-DRESSED friend... To πρόβλημα δεν είναι τα "λεφτά", αλλά τα λεφτά σε συνδυασμό με την κατάσταση της Liverpool τόσα χρόνια...
-George: Δηλαδή?
-Ian: Κοίτα.. Για να κάνουμε το βήμα παραπάνω στην Premier League χρειαζόμαστε έτοιμους αλλά και ποιοτικούς παίχτες.. Σωστά?
-George: Yes.. That seems right..
-Ian: Tα 23 Μ είναι ικάνα να μας εξασφαλίσουν την πρόσβαση σε δύο με τρείς το πολύ ποιοτικούς παίχτες. Εδώ όμως είναι που έρχεται το "αλλά"...
-George: Δηλαδή..?
-Ian: Σε αντίθεση με τους συλλόγους οι οποίοι είναι ιακανοποιημένοι με τα ποσά που τους προσφέρουμε, οι αντίστοιχοι παίχτες δεν ενδιαφέρονται να έρθουν να παίξουν για την Liverpool...
-George: Tί..? Όλοι τους..?!
-Ιan: Ναι.. όλοι ανεξαιρέτως οι παίχτες με τους οποίους ήρθαμε σε επαφή και έκαναν για την ομάδα, δεν ενδιαφέρονταν να έρθουν. Και εδώ έρχεται το μεγάλο ερώτημα... "Τί κάνουμε με τις μεταγραφές...?"
-George: Μα καλά, πώς είναι δυνατόν να μήν θέλουν να έρθουν στην Liverpool..? Χαζοί ή τρελοί είναι..?!
-Ian: Το αντίθετο! Είναι πάρα πολύ έξυπνοι.. Σου λέει γιατί να πάω σε μία ομάδα, όση ιστορία και να έχει, η οποία ούτε Ευρωπαϊκές υποχρεώσεις έχει αλλά ούτε είναι και πολύ πιθανό να αποκτήσει στην επόμενη σεζόν...?
-George: That also seems right...
-Ian: Γι' αυτό σου λέω... Πφφφφφφ
-George: Ουφφφφφφ
-Ian: Welcome to the club...

.....

-George: Κάτσε ρε παιδί μου.. Εσύ είσαι καλυμμένος με το roster?
-Ian: Ναι, δεν έχω παράπονο, μόνο λίγο το θέμα του επιθετικού με τρομάζει διότι δεν θα έχουμε τον Suarez για έξι αγωνιστικές, μιας που την προηγούμενη σεζόν την είδε Christopher Lee στο Dracula...
-George: Ωραία!
-Ian: Πού ακριβώς βλέπεις το "ωραία"
-George: Άκου.. Για αρχή δεν κάνεις μεταγραφές, περιμένεις μέχρι τον Γενάρη να δείς με το υπάρχον υλικό που θα πάει η ομάδα. Παράλληλα δουλεύεις το τμήμα scouting μπάς και τσιμπήσεις κανένα ταλέντο σε καλή τιμή. Αν τώρα όλα πάνε καλά και τερματίσεις σε υψηλή θέση την ομάδα, πας και για τα πιο μεγάλα ψάρια του χρόνου, αν δεν σε έχουν ξαποστείλει μεχρι τότε από την διοίκηση, ΜΟΥΧΑΧΑΧΑ!
-Ian: :shock:
....
-Ian: Λοιπόν.. φίλε μου..
-George: Έλα
-Ian: Παίρνω πίσω το daft..
-George: :-D
-Ian: Μην.. χαίρεσαι το bad-dressed ισχύει ακόμα..!
-George: :x
-Ian: Η ιδέα σου δεν είναι άσχημη.. Καθόλου άσχημη θα μπορούσα να πώ.. Άσε που θα δείξουμε και μια γενικά καλή εικόνα στον οικονομικό τομέα του συλλόγου.
-George: Τέλεια! Άρα λύθηκε το θέμα..!
-Ian: Ναι.. όπως φαίνεται..
-George: Good! Πάμε τώρα καμία βόλτα να ξελαμπικάρεις, να βγείς και από το σπίτι λίγο? Έχεις αραχνιάσει εδώ μέσα!
-Ian: Άντε ρε.. πάμε!
-George: AAA και πού 'σαι... Άνοιξε κανένα παράθυρο να αεριστεί λίγο το σπίτι.. χειρότερα και από την Moria μυρίζει εδώ μέσα..!
-Ian: Βρε αϊ στο γεροδιάολο..!!!

Οι μέρες πέρασαν και οι προπονήσεις προετοιμασίας συνεχίστηκαν κανονικά, ώσπου ήρθε και η περίοδος των φιλικών αγώνων.

Η πρώτη δοκιμασία του Ian ήταν με την ομάδα της Debrecen εκτός έδρας.
Spoiler: show
Image
Η ομάδα δεν έπαιξε καλά αν και είχε την κατοχή, αφού τις κλασικές ευκαιρίες τις είχε η οικοδέσποινα ομάδα. Στο τέλος όμως μίλησε ο "νόμος του ποδοσφαίρου" και την νίκη την πήραν οι "Reds" με 1-2

Τρείς μέρες μετά ήρθε και το δεύτερο φιλικό, πάλι εκτός έδρας με την ομάδα της Crewe.
Spoiler: show
Image
H ομάδα σαφώς καλύτερη πήρε την νίκη πάλι με 1-2

To επόμενο φιλικό διεξήχθη στην Γερμανία με την ομάδα της Offenbach.
Spoiler: show
Image
Και πάλι η Liverpool, ανώτερη της Offenbach, επικράτησε με 0-2

Τέσσερις μέρες αργότερα ακολούθησε το φιλικό με την Hertha BSC στο Βερολίνο.
Spoiler: show
Image
Η ομάδα του Liverpool τελείωσε τα φιλικά στην Γερμανία νικώντας την Hertha BSC με σκορ 1-2

Η ομάδα επέστρεψε στο Νησί όπου και αντιμετώπισε την Paris Saint Germain, στο πρώτο εντός έδρας φιλικό.
Spoiler: show
Image
Το πρώτο δυνατό test για τον Ian Mac Clyde και την ομάδα του πήγε περίφημα. Η Liverpool παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο. αν και σε περίοδο προετοιμασίας, επικράτησε των Γάλλων με 3-1

Μια εβδομάδα μετά το φιλικό με την Paris Saint Germain, έφτασε το εκτός έδρας φιλικό με την Doncaster
Spoiler: show
Image
H Doncaster, αν και κατώτερης δυναμικότητας, δυσκόλεψε τους "Reds", οι οποίοι εν τέλει επικράτησαν με 3-5

Στο προτελευταίο φιλικό, η ομάδα του Ian, ταξίδεψε στην Ιταλία για να αντιμετωπίσει την Parma.
Spoiler: show
Image
Αν και είχε την κατοχή καθώς και κάποιες καλές στιγμές, η Liverpool, δεν κατάφερε να διασπάσει την Ιταλική άμυνα και απειλώντας μόνο από μακριά έμεινε στο φτωχό 0-0. Πλήγμα οι τραυματισμοί των Gerrard Coutihno και Sturridge , ευτυχώς όμως για περίπου 10 μέρες έκαστος

Τέλος η ομάδα ταξίδεψε στην άλλη άκρη της Γής για να αντιμετωπίσει την Dorados από το Μεξικό.
Spoiler: show
Image
Σε έναν αγώνα όπου ο Ian δοκίμασε οχτώ παίχτες από τις ακαδημίες, η Liverpool είδε τον πίνακα του σκορ να γράφει στο τέλος το 2-0 εις βάρος της.
Post Reply

Return to “Αγγλία”