Η συμμορια των τεσσαρων.

Post Reply
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλοκαίρι, κάπου στην Σκάλα Καλιράχης Θάσου, μια παρεα τρωγοπινει μιλωντας, για χαβαλε, γκομενες, και τι αλλο ποδοσφαιρο. Οι ντοπιοι πια τους εχουν συνηθισει, και δεν τους δινουν πολυ σημασια, αν και οι φιλοι μας ειναι αρκετα φασαριοζοι, και κυριως φασαριοζικοι σε ενα μιξ γκριλ γλωσσων: τα γερμανικα συναντουν τα ιταλικα, τα ελληνικα κοντραρονται με τα πολωνικα, καπου καπου πεφτει και μια νοτα σερβικα και οπως καταλαβαινετε γινεται το σωσε. Αυτο που ομως τραβαει την προσοχη του ουδετερου παρατηρητη, ειναι η ανομοιογενοια στην ηλικια. Ο μικροτερος με το ζορι παταει τα τριαντα, οι αλλοι δυο ειναι πατημενοι σαρανταρηδες και ο πιο σεβασμιος βαδιζει προς τα εξηντα. Πως γινεται τωρα και εχουν δεσει τοσο καλα αυτοι, δυσκολο να καταλαβεις. Ισως ακουγωντας την κουβεντα τους μπορεσουμε να καταλαβουμε καποια πραγματα παραπανω.

Α: Φτανει, οχι αλλη μπυρα, θα πνιγουμε ρε χαμενοι.
Β: Ε, εισαι μεγαλος γυφτος.
Α: Εμαθες και τι σημαινει γυφτος, βρε, που τελευταια φορα που θυμηθηκες το πορτοφολι σου στην τσεπη, αλλαζαν ακομη τις πανες στον Νεστα.
Γ: Χαχαχα, καλα στην ειπε Γκαετανο.
Β: Ρονυ, πανε να δεις αν ερχομαι, λατρεια μου, και μην φυγεις αν δεν με δεις.
Δ: Ενταξει, παιδια, ηρεμια, δεν χρειαζεται να χαλασουμε καρδιες για μερικες μπυρες.
Α: Τι μερικες, κυριε Νικιτς? Ο αλλος κατεβαζει τις μπυρες οπως εγω τις καραμελες για τον βηχα τον χειμωνα.
Β: Α, ναι ειχα ξεχασει τι φλωρος εισαι.
Γ: Εσυ μιλας που στο γηπεδο, δεν επεφτες για τακλιν μην και στραβωσει η χωριστρα?
Β: Οχι, σαν εσενα θα ημουνα παλιοκριαρο που εκοψες 3-4 καριερες για πρωινο.
Δ: Η αληθεια ειναι οτι και οι δυο σας ειχατε κανει καλη καριερα, απορω τι θα γινοταν αν παιζατε ποτε μαζι στην ιδια ομαδα.
(με μια φωνη): Β: Σιγα μην επαιζα με το κλαδευτηρι Γ: Σιγα μην επαιζα με την μπαλαρινα.
Α: Θεε μου, ενα τραπεζι που να μην τελειωσει με καυγα γινεται?
Δ: Λατρευω την αισιοδοξια σου Πανο.
Last edited by Stoperhaimer on Sun Dec 01, 2013 2:14 pm, edited 2 times in total.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
tsigou10
Coach
Coach
Posts: 2984
Joined: Wed Nov 14, 2012 3:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης , Ίντερ , Μπάρι
facebook προφίλ: george.tsigou
Status: Χειρότεροι απο αυτούς που δεν έχουν χιούμορ είναι αυτοί που νομίζουν ότι έχουν.
Location: Aμπελόκηποι Θεσ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ιστόρια Στόπερ ; -doublekiss

Ακολουθούμε. Θέλαμε Άρη αλλά ντάξει . . .
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πιστο μου κοινο, να 'σαι καλα. Η αληθεια ειναι οτι απο την μια σκεφτομαι να ξεκινησω, αλλα αυτην την στιγμη εχω ενα save στο fm13 με τον Αρη, που σκεφτομαι σοβαρα να το ανεβασω παραλληλα με αυτο. Τωρα που ξεκινησα δικια μου δουλεια και τα 16ωρα πεφτουν θυελλα, τωρα με επιασε δημιουργικος οργασμος, τι να πεις?
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Ότι και να κάνεις εμείς θα ακολουθήσουμε να είσαι σίγουρος! Μην πάθεις και υπερκόπωση όμως!
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ας γνωρισουμε λοιπον απο κοντα τους τεσσερεις φιλους μας: ο Γκαετανο Παρλατο, Ο Ρονυ Μποτζεκ, ο Μιλαν Νικιτς και ο Πανος Ιωαννου. Ο καθενας μια ιστορια απο μονος του. Ας τις δουμε λοιπον.

Γκαετανο Παρλατο: Γεννηθεις στο Μπαρι το 1972, με το παρατσουκλι mitragliatrice (πολυβολο). Με μεγαλη καριερα στην Serie B, (Μπαρι, Κρεμονεζε, Ελλας Βερονα) οπου πυροβολουσε ασταματητα τα αντιπαλα γκολποστ, εφτασε στο αποκορυφωμα της καριερας του με την μεταγραφη στην Ντορμουντ το 2002, οπου μεσα σε τεσσερις σαιζον εφτασε τον απιστευτο αριθμο των 126 τερματων, ενω ταυτοχρονα εσπασε το στοιχειωμενο ρεκορ του Γκερντ Μιλερ σκοραρωντας 43 φορες την σαιζον 2003. Ακομη μεγαλυτερη εντυπωση προκαλεσε η διετια του στην Αιντραχτ Φρανκφουρτης οπου σε δυο σαιζον πρωτα ανεβασε την ομαδα απο την Β' Γερμανιας στην Α' και την αμεσως επομενη εβγαλε την ομαδα Ευρωπη σκοραρωντας αντιστοιχα 30 και 26 τερματα. Εκλεισε την καριερα του στην Ντορτμουντ, οπου ταλαιπωρηθηκε απο τραυματισμους της τελευταια του σαιζον και εμεινε μακρια απο τα στανταρτ του, σκοραρωντας μονο 6 τερματα σε 23 συμμετοχες. Προλαβε ωστοσο να γραψει ιστορια στο κυπελλο, σκοραρωντας στον τελικο 2 γκολ σε λιγοτερο από μισο λεπτο. Συνολικα κατεκτησε 4 πρωταθληματα και 2 κυπελλα, ένα χαμενο τελικο Ουεφα, ενώ για τεσσερεις συνεχομενες σαιζον ηταν πρωτος σκορερ της Α’ Γερμανιας. Σημερα δουλευει ως προπονητης των Under 17 της Αιντραχτ Φρανκφουρτης.


Ρονυ Μποτζεκ: Γεννηθεις στο Μανχαιμ το 1975 από Γερμανο πατερα και Πολωνη μητερα, με παρατσουκλι Iron Μποτζεκ. Αμυντικο χαφ, από τους πιο σκληρους μεσους του γερμανικου πρωταθληματος , ξεκινησε από την Β’ Γερμανιας και συγκεκριμενα την Βολφσμπουργκ,, συνεχισε στην Χερτα Βερολινου, και την τελειωσε στην Μοναχο 1860. Στην καριερα του σηκωσε ένα 1 πρωταθλημα Β’ Γερμανιας, και ένα κυπελλο γερμανιας, ενώ εγραψε και 70 συμμετοχες με την εθνικη Πολωνιας. Αυτος απασχολειται στην εταιρια μανατζμεντ Rogon ως μανατζερ παικτων.

Μιλαν Νικιτς: Γεννηθεις στο Νοβι Σαντ το 1961, γνωστος με το παρατσουκλι «ταγματαρχης» εκανε μεγαλη καριερα στην Βοιβοντινα, ξεκινωντας από την ΦΚ Νοβι Σαντ. Με την Βοιβοντινα κατεκτησε ένα πρωταθλημα Γιουγκοσλαβιας το 1989 και ακολουθως εφυγε για την Χανσα Ροστοκ, με την οποια πανηγυρισε το τελευταιο νταμπλ στην ιστορια της ανατολικης Γερμανιας. Ηδη 31 ετων η γερμανικη ομαδα τον αφησε ελευθερο, επιτρεποντας ετσι στην Αιντραχτ Φρανκφουρτης να τον ενταξει στο δυναμικο της. Αγγιξε το πρωταθλημα του 1992, χανοντας το προβαδισμα στην τελευταια αγωνιστικη από την ομαδα της Ροστοκ. Συνεχισε στην Φρανκφουρτη μεχρι το 1995, οπου και εμεινε ελευθερος για να κλεισει την καριερα του στην Τενις Μπορουσια Μπερλιν, οπου κερδισε το πρωταθλημα Γ’ Γερμανιας.

Πανος Ιωαννου: Γονος ευπορης οικογενειας, από πατερα αρχιτεκτονα και μητερα ιστορικο. Σπουδασε στην Γερμανια γερμανικη φιλολογια, ωστοσο τον κερδισε η τρελα του που ηταν το ποδοσφαιρο. Αυτό οδηγησε σε ρηξη με τους γονεις του, αλλα κερδισε την στηριξη του παππου του, ο οποιος και τον στηριξε οικονομικα, αλλα δεν προλαβε να τον χαρει πτυχιουχο του τμηματος Sport Science του πανεπιστημιου του Ζααρλαντ. Μεσα από τα διαφορα προτζεκτ γνωρισε τον Νικιτς , ο οποιος ηταν μονιμος κατοικος της περιοχης, αφου ειχε αποσυρθει από το ποδοσφαιρο, κερδισε την εμπιστοσυνη του και ξεκινησε ετσι μια δυνατη φιλια. Ο Νικιτς ηταν αυτος βρηκε δουλεια στον Παρλατο, και αυτος που εστειλε στην Βολφσμπουργκ τον Μποτζεκ, ο δε σεβασμος τους προς το προσωπο του απεριοριστος. Οι τεσσερις αυτοι αταιριαστοι χαρακτηρες εχουν ένα κοινο στοιχειο που τους ενωνει: το παθος για την μπαλα.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λιγες μερες την πρωτη επεισοδιακη γνωριμια με τους τεσσερις φιλους, τους ξαναβρισκουμε σε ένα γραφικο καφενεδακι στον Λιμενα, σαφως πιο ηρεμους αλλα και καπως πιο σκεπτικους. Λειπει η ξεγνοιασια της πρωτης μας συναντησης, και ειδικα ο Παρλατο δειχνει καπως αγχωμενος.

Π: Λοιπον, που είναι ο Πανος?
Μ: Ερχεται, Γκαετανο μην αγχωνεσαι.
Π: Η αληθεια είναι ότι δεν ειμαι και πολύ σιγουρος για το ποσο θα το δει θετικα αυτό το ενδεχομενο.
Μ: Και τι θα κανει ρε φιλε εδώ περα με το πτυχειο? Μετρανε στην Ελλαδα τετοια πραγματα θαρρεις?
Ν: Παιδια, μην αγχωνεστε. Εγω ετσι η αλλιως την αποφαση μου την εχω παρει, το ξερετε αλλωστε από πρωτο χερι ότι τα οικονομικα μου δεν είναι καλα.


Π: Α, νατος ερχεται.

Ι: Γεια σας, συγγνωμη που αργησα, εκανα κατι θεληματακια σε μια θεια μου στο χωριο και με καθυστερησε.

Π: Θειες βαφτιζουμε τα πιπινια τωρα?

Ι: Μαμω το χιουμορ σου, μακαρονα.

Ν: Ηρεμα Πανο παιδι μου.

Ι: Με συγχωρειτε κυριε Νικιτς, παρασυρθηκα.

Μ: Λοιπον, νομιζω είναι η ωρα να μιλησω. Λοιπον, κολλεγκα, σου εχω νεα. Και μαλιστα πολύ καλα.

Ι: Πειτε μου παιδια, γιατι σας βλεπω ειστε και οι τρεις σαν να σας πειραξαν οι μπαμιες. Εγινε κατι, σας ενοχλησα με κατι?

(Ο Νικιτς χαμογελαει με νοημα, αλλα δεν μιλαει.)

Μ: Πανο, θυμασαι που μας ελεγες ότι θες να ξαναγυρισεις Γερμανια? Ότι δεν την παλευεις πια Ελλαδα?

Ι: Εμ λες να μην την θυμαμαι? Τρια χρονια ανεργος, δεν χωνευονται .

Π: Και θα πηγαινες οπουδηποτε?

Ι: Όχι ρε φιλε και στα κατσικοχωρια. Παραλογος ειμαι αμα θα ζητουσα μια ομαδα Γ’ Εθνικης στην Γερμανια? Και όχι προπονητης, εννοειται . Σαν τεχνικος συμβουλος ας πουμε σε οικονομικα θεματα η θεματα μεταγραφων.

Μ: Λοιπον μαλιακα, κερνα. Και ποστο σου βρηκα, και ομαδα σου βρηκα, και με δικο μας ανθρωπο.

Ι: Τι λες ρε? Δεν ξεμεθυσες ακομα απο χτες? Μηπως να αρχισεις να πινεις σοδες να σου φυγουν και τα φουσκωματα στο στομαχι?

Μ: Κυριε Νικιτς, μιληστε του εσεις, γιατι φυρι φυρι παει να φαει καμια μαπα ο νεοπας.

Ν: Ακου να σου πω παιδι μου. Βλεπεις τον φακελο στα χερια του Ρονυ? Αυτος ο φακελος εχει καποιο μυστικο μεσα του. Και αφορα εσενα.

Ι: Τι θελετε να πειτε κυριε Νικιτς?

Ν: Στον φακελο μεσα βρισκεται επισημη προταση ομαδας τη Γ’ Εθνικης Γερμανιας. Προσεχε όμως: σκεψου καλα την αποφαση σου και να ξερεις ότι θα εχεις ένα καλο και ένα κακο νεο.
(ο Ιωαννου αρπαζει βιαστικα τον φακελο και τον ανοιγει ολος χαρα. Μολις όμως διαβαζει το περιεχομενο του φακελου, η χαρα φευγει από το προσωπο του).

Ι: Μα καλα, άλλη ομαδα από εκεινα τα φασισταρια δεν μπορουσατε να μου βρειτε?

Μ: (εξαγριωμενος) τι λες ρε μεγαλε, μηπως να σε φερναμε την γυναικα μας να μας την πηδησεις κιολας? Από πού κι ως που σε ξερουν στην Γερμανια και εχεις και απαιτησεις? Χαρη σου κανω και πρεπει να ευχαριστεις αυτόν (δειχνει με το δακτυχλο τον Νικιτς) που με παρακαλεσε γι’ αυτην την δουλεια!

Ι: Δεν μαμιεσαι Μποτζεκ! Δανεικα ουτε στους γονεις μου χρωσταω. Και αμα θες να ξερεις , στ’ αντιδια μου η καριερα στο ποδοσφαιρο. Ξαναπαω στο πανεπιστημιο και παιρνω θεση λεκτορα στα αθλητικα οποτε θελω.

Π: Πανο, μην γινεσαι μαλιακας.

Ι: Χατηρια δεν γουσταρω. Η το κανω με τον δικο μου τροπο η καθολου. Και εγω δεν παρακαλεσα κανεναν και για τιποτα.

Ν: Πανο παιδι μου, καταλαβαινω τον θυμο σου. Θελω όμως για χαρη της φιλιας μας να με ακουσεις. Είναι καποια πραγματα που δεν σου εχω πει για μενα.

Ι: Δηλαδη σαν τι κυριε Νικιτς?

Ν: Ας πουμε ότι εχω ένα σοβαρο προβλημα υγειας και τα οικονομικα μου είναι σε κακη κατασταση. Ξερεις ποσο μου κοστισε η απωλεια της Λιουμπιτσα. Δεν θελω και δεν μπορω άλλο να καθομαι. Αν αποδεχτεις την προταση δεν βοηθας μονο τον εαυτο σου, αλλα και εμενα.

Ι: Τι θελετε να πειτε κυριε Νικιτς?

Ν: Το ένα χαρτι που ειδες είναι η δικη σου προσληψη, το άλλο χαρτι από πισω είναι η δικη μου.

Ι: Θελετε να πειτε ότι…
Ν: Ναι παιδι μου, θελω να πω ότι από την δικια σου υπογραφη εξαρταται και η δικια μου. Εκει που παω δεν ειμαι σιγουρος ότι θα με καλοδεχτουν και για να ειμαι ειλικρινης , δεν θα ηθελα να παω. Δεν εχω όμως πολλες επιλογες και δεν θελω να φορτωνομαι σε τριτους…

Μ: Κυριε Νικιτς, αν λεγοντας τριτους εννοειται εμενα, να ξερετε ότι με προσβαλετε, ειπε ο Μποτζεκ ετοιμος να δακρυσει.

Ν: Όχι Ρονυ αγορι μου, ξερεις ποσο σε εκτιμω. Αλλα η δουλεια είναι δουλεια και ξερω ότι σιγουρα εκανες χρηση του ονοματος σου για να με προβαλλεις ως λυση. Το εκτιμω αυτό που εκανες, αλλα δεν μπορω να απαιτησω να εκτεθεις για χαρη μου.

Ι: Τι να σας πω κυριε Νικιτς? Πραγματικα σας ευχαριστω για την τιμη που το κανετε. Ουτε στιγμη προκειται να το σκεφτω, να τωρα εδώ , αυτην την στιγμη να υπογραψω. Δεν θα μπορουσα να βρω καλυτερο στηριγμα στο ξεκινημα της καριερας μου.

Π: Και εμεις μαζι σου θα ειμαστε,βρε παπαρα, να σε στηριξουμε. Αλλα μην εισαι τοσο οξυθυμος το φελεκι σου. Καλο πηγαμε να σε κανουμε, όχι κακο. Και μην βιαζεσαι να κρινεις ανθρωπους, εσυ χανεις. Και που εισαι μουχριτσα? Ζητα συγγνωμη από τον Ρονυ ε? Μην το παιζεις τρελα.

Ι: Ρονυ, συγγνωμη ρε, φερθηκα σαν μαλιακας.

Μ: Όχι σαν, σκετος μαλιακας. Αλλα εχε χαρη που ξερω κατά βαθος ότι εισαι φιλοτιμος, αλλιως ο Θεος ο ιδιος να κατεβαινε, δεν θα ασχολιομουν μαζι σου. Παμε να πιουμε και να φαμε και πληρωνεις εσυ τον λογαριασμο.

Ι: Να δωσω καλυτερα λοκω, να μου βγει πιο φτηνα? Χαχαχα.

Μ: Μμμ, να σου πω από τον Γκαετανο σιγουρα θα εισαι πιο σφιχτος.

Π: Πισω παλιοσουρωτηρια, που το παιζετε και ανδρες παλιοτρυπιοι.

Και ετσι με βροντερα γελια η παρεα, μονιασμενη και παλι, ξεκινησε για το καθημερινο της φαγοποτι.

Ποια όμως είναι η ομαδα που ο Ιωαννου απερριψε ετσι ακομψα, στην αρχη τουλαχιστον?
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Εχοντας τρομοκρατησει λοιπον και τους δυο εναπομειναντες οπαδους με τα σεντονια μου, προχωραω στην μεγαλη αποκαλυψη
Η ομαδα ειναι η
Spoiler: show
Image
Λιγα λογια για την ομαδα.

Ιδρυθηκε την 1/11/1954, ελαφρως με το ζορι, μιας και επειδη η ποδοσφαιρικη ομαδα δεν μπορουσε να στελεχωθει επαρκως, την πληρωσε η κακομοιρη η BSG Empor Lauter, η οποια κατοπιν εντολης του πολιτικου της εποχης Καρλ Μεβις, μετακινηθηκε απο το Λαουτερ της Σαξωνιας στο Ροστοκ. Συνηθες φαινομενο της εποχης εκεινης το ανακατεμα ομαδων, μιας και τα σοσιαλιστικα στανταρ ειχαν λιγο περιεργους κανονες, τεσπα. Η ομαδα ξεκινησε καλα (δευτερη την πρωτη της σαιζον) την επομενη ομως βγηκε 14η και αντιο ζωη, υποβιβαστηκε στην παρακατω κατηγορια. ανεβηκε συντομα, και στην δεκαετια του '60 ειχε 4 δευτερες θεσεις (1962, 1963, 1964, 1968), οντας ανταγωνιστικη ομαδα. Να τονισουμε επισης και τους 5 τελικους κυπελλου που πηγε και τους εχασε ολους (αρα δεν ειναι μονο ο Αρης χασοκουπης :D ), το 1955, 1957, 1960, 1967, 1987. Καλα περασαμε στην δεκαετια του '60, αλλα τα '70ies δεν πηγε καλα το σεναριο. Απο ανταγωνιστικη ομαδα, μετατραπηκε σε ομαδα που βαθμολογικα κατεληγε απο την μεση και κατω και μαλιστα επεσε κατηγορια 3 φορες. Η κατασταση αλλαξε και παλι προς το καλυτερο στην δεκαετια του '80, με αποκορυφωμα το νταμπλ Ανατολικης Γερμανιας, που εμελε να ειναι και το κυκνειο ασμα της χωρας. Γκαντεμοομαδα, σηκωσε νταμπλ και διαλυθηκε ενα κρατος. Φημες λενε οτι ο Επιτιμος εχει ελευθερας στο γηπεδο. :D

Οπως και οι υπολοιπες ομαδες της Ανατολικης Γερμανιας, η Ροστοκ τα βρηκε καπως σκουρα, οχι ομως αρκετα. Ετσι της επετραπη να ξεκινησει την καριερα της στην ξαναενωμενη Γερμανια (το ξερω οτι στους φιλολογους χυθηκε αιμα απο τα ματια, ζητω τον οικτο τους) μαζι με την γλυκεια ομαδα της ανατολικογερμανικης αστυνομιας, Μπαταρια εεεε Δυναμο Δρεσδης. Δυστυχως εμελε να πιει το ποτηρι του υποβιβασμου για μια ακομη φορα, και βολευτηκε για μια τριετια στην γλυκεια θαλπωρη της Β' Γερμανιας. Ανεβηκε με τα μπουνια στην Α' Γερμανιας το 1995 και εμεινε εκει εως και το 2005, εχοντας προλαβει να πετυχει δυο εκτες θεσεις και εχοντας δωσει μερικες επικες μαχες για να μεινει κατηγορια. Μια του κλεφτη, δυο του κλεφτη, τρεις και τον πηδησανε ομως, και το πληρωμα του χρονου ηρθε. 17η στην Μπουντεσλιγκα και επιστροφη στην Βου. Εκει εμεινε για δυο σαιζον, ανεβηκε το 2008, επεσε σαν τον Γιαννακοπουλο για πεναλτυ (σουμπιτη δηλαδη) και απο εκει αρχισαν πλεον τα σοβαρα προβληματα. Το 2010 επεσε στην Γ' Γερμανιας, ανεβηκε το 2011 και αποχαιρετησε το 2012 πεφτοντας στην Γ' και παλι.

Συμπερασματικα μιλαμε για μια ομαδα με ενδοξο παρελθον, αβεβαιο παρον, απορβλεπτο μελλον. Ο,τι πρεπει δηλαδη για την συμμορια των τεσσαρων.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
AchilleasP
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3145
Joined: Sat Mar 09, 2013 9:09 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Status: Being awesome
Location: Μαρούσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραία η παρουσίαση της ομάδας. Τα σχόλια σου πάντως είναι ξεκαρδιστικα :P
Faith is all we need
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Και αφου ξεχασα πως κανω resize, ετοιμαστειτε να φατε γιγαντοαφισες στα μουτρα. Χαρηκα που σας γνωρισα :D
Last edited by Stoperhaimer on Tue Dec 03, 2013 6:57 pm, edited 7 times in total.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Ωραία επιλογή! Άντε και γρήγορα στην Μπουντεσλίγκα! Όλοι μαζί θα κοουτσάρουν;
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οχι, ο Νικιτς με τον Ιωαννου, οι αλλοι δυο θα εχουν τον ρολο συμβουλων. Αχιλλεα, να 'σαι καλα, αυτος ειναι και ο σκοπος της ιστοριας, μωχαμπετι, γιατι απο μανατζερ δεν το πολυεχω.

Λοιπον ξεκιναμε:

Μερικα στοιχεια απο το Φουμου

Image

Λοιπον σιχαινομαι να το παιζω εξυπνος αλλα το ΦουΜου νομιζω κανει λαθος. Το 1965 μετονομαστηκε η ομαδα, δεν ιδρυθηκε. Επισης οπως βλεπετε μας αγαπαει ολος ο κοσμος, 9 μολις ντερμπυ, εκ των οποιων κλασικα χαμος γινεται με την St. Pauli. Θα αναλυσω παρακατω γιατι. Επισης λιγο περιεργο μου φαινεται γιατι δεν ειναι favoured ο Φρανκ Παγκελσντορφ, ο προπονητης με τον οποιο γνωρισε τις περισσοτερες διακρισεις της. Αλλοι γνωστοι παικτες της Χανζα(πλαστ) ειναι ο Βικτορ το Αγκαλι, ο Ολιβερ Νεβιλ και ο Σεργκει Μπαρμπαρεζ. Σεργκει Μπαρμπαρεζ και να εισαι Βοσνιος. Facepalm.

Image

Τα οικονομικα της ομαδας πειθουν και τον πιο δυσπιστο, οτι το αλκοολ ειναι μια καλη και φτηνη λυση να ξεφυγεις απο τα προβληματα σου. Αυτην την στιγμη εαν ο Τσακ προτιμουσε να βαλει 10 ευρω βενζινη αντι 12, γινοταν προεδρος. Στην πορεια θα δειτε τι ομορφη θα γινει η καθημερινοτητα μας με τα χρεη. Επισης να δηλωσω τα συγχαρητηρια μου στο καμαρι που εκανε τις μεταγραφες. Φορτωσε την ομαδα με τοσο μπαζο, που κανουμε επεκταση την Λεωφορο Νικης.

Οι ηρωες μας ριχνονται με τα μουτρα στην δουλεια, ο δε Νικιτς να μαθει στα τσουρουκια λιγη μπαλα, ο δε Ιωαννου να βρει καναν αστεγο για να τον υπογραψει. Εκαστος στο ειδος του, και οι δυο καταληγουν στα εξης συμπερασματα:

1. Η ομαδα εχει ροστερ των 14 παικτων και περαν αυτων, ο Μαρκος Μποτσαρης βοηθος μας.
2. Λιγες μεταγραφες, ελαχιστο ροτεισον (οπως λεμε καρνεισον) και καθολου χρηματα.
3. Δεν ερχεται ουτε ψοφιος ποντικος για staff.
4. Τα 4/5 της ομαδας φευγουν ελευθεροι το καλοκαιρι. Οχι απαραιτητα κακο, αλλα ενα ρισκο το εχει.

Off Topic:
Θα ποσταρω λιιιιγο πιο μαζεμενες τις φωτο των μεταγραφων διοτι θα φαω ξυλο :D
Last edited by Stoperhaimer on Tue Dec 03, 2013 11:06 pm, edited 9 times in total.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
tsigou10
Coach
Coach
Posts: 2984
Joined: Wed Nov 14, 2012 3:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης , Ίντερ , Μπάρι
facebook προφίλ: george.tsigou
Status: Χειρότεροι απο αυτούς που δεν έχουν χιούμορ είναι αυτοί που νομίζουν ότι έχουν.
Location: Aμπελόκηποι Θεσ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τα σπάνε οι διάλογοι σου να το ξέρεις..
Στα της ομάδας ... Καλή υπομονή:D
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Πραγματικα αν μπορουσα να ανεβασω βιντεο πως παλευω με το resize των ss δεν θα ειχε μεινει αντερο απο τα γελια. Πραγματικα σας ευγνομονω για την υπομονη σας οσοι βλεπετε την ιστορια
Λοιπον, χαριν ταχυτητητος. κατοπιν εκβιασμων/απαγωγων/διαφθορας μαναταζαρεων ηρθαν οι εξης παικτες στην Ροστοκ.

1. Erik Addo: Αφρικανε, αφρικανε ελα να κανουμε κονε. Φτηνη και γνωστη λυση της μιας σαιζον. Ηρθε εναντι ενος κουτιου με λουκουμαδες.
Image


2. Patrick Wolf: Βλεπε πανω χωρις το αφρικανε. Ηρθε με αντιτιμο ενα πιτογυρο.
Image

3. Danko Boskovic: Τιμιος πλην ξοφλημενος. Δανεικος με 30 χιλ. μισθο απο Βολφσμπουργκ
Image

4. Klemen Lavric: Παιζει τελευταιο χαρτι για αξιοπρεπες κλεισιμο καριερας. Ελευθερος απο Καρλσρουη
Image

5. Raul Navas: Ο αρχηγος της φαβας. Εχει κρυο στο Ροστοκ και ειπαμε να εχουμε ενα παλτο για τα δυσκολα.
Image

Και μια απωλεια που πονεσε. -kwloxero
Image


Συνολικα το παρε δωσε: το χιλιαρικο το τσεπωσε ο μαγκας ο Ιωαννου 8)
Image
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Λιωνουμε στο γελιο με τα σχολια. Δωσε πονο λεμε.
mike the knight
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2289
Joined: Mon Dec 28, 2009 2:33 pm
Football Manager της ομάδας: Toronto FC
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos B.C ΜΠΑΡΤΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

καλα ενταξει εισαι περιπτωση :drinking: :D να δω τι θα πετυχεις με αυτα τα λιμα αν και χειροτερα απο αυτα που εχω εγω δε εχεις :P
ΑΛΛΙΩΣ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗΚΑΜΕ - ΕΙΔΑΜΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ
Στανταρ λιεγης αναλυση
viewtopic.php?f=376&t=40418
Post Reply

Return to “Γερμανία”