Η ΕΛΛΑΣ μεταναστεύει !!

Post Reply
talaiporos
Trialist
Trialist
Posts: 92
Joined: Thu Sep 01, 2011 6:43 am
Football Manager της ομάδας: ARIS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η Ελλάδα του 2013…

Image


Μια Ελλάδα που ψάχνει στα σκουπίδια και που θα δει ΦΩΣ…



«Το 2020 θα είμαστε καλά... θα γυρίσουμε στην ανάπτυξη…»

Image



Ο ήρωας της ιστορίας μας πλησιάζει στα 44… Πατέρας δύο παιδιών κάτοικος Αθήνας και η καταγωγή κρατάει από Βόρειο Ελλάδα. Ο Ζαχαρίας «Ζάχος» Ζαφειρίδης…
Όλη τη του τη ζωή μέσα στα γήπεδα, ξερά χωμάτινα μέχρι super lux πλαστικό σε ιδιωτικά γήπεδα 5 Χ 5. Η προπονητική, η ζωή του όλη. Πολύ μέτριος σαν παίκτης, αλλά κατά ένα παράδοξο τρόπο σαν coach είχε το μαγικό ραβδάκι!

Με τη γυναίκα να έχει «σταθερή» δουλειά και τον ίδιο να βρίσκει καταφύγιο πότε σα βοηθός στη Β’ Εθνική αλλά και σε ακαδημίες μικρών ένα μηνιάτικο το έβγαζε και από τα παιδιά δεν έλειπε τίποτα.

Ένα ωραίο απόγευμα η κυρία του σπιτιού γύρισε τσακισμένη από τη δουλειά και αμίλητη… Στο Ζάχο δεν έκανε εντύπωση, πάντα έτσι γυρνούσε από τον παράδεισο του ιδιωτικού τομέα τον οποίο πιστά υπηρετεί εδώ και 20 χρόνια…

«Ζάχο θα γίνουν απολύσεις, η εταιρεία εξαγοράστηκε και το νέο σχήμα προβλέπει ότι οι μισοί θα φύγουν… και είμαι μέσα σε αυτούς που θα φύγουν…»

Image


Ο Coach είναι γενικά ψύχραιμος άνθρωπος, έχει δει ματς να γυρίζει και να το χάνει στο 96’. Του έχουν σφυρίξει πέναλτι στο 97’ του έχουν ακυρώσει κανονικά γκολ, όλα τα έχει δει και η αδικία δεν του κάνει εντύπωση…

Αλλά η Θάλεια εκτός εταιρείας! Τον έπνιγε το δίκιο όχι το άδικο…

Και τώρα τι; Να ζήσουνε με τι; Εντάξει κάποια έτοιμα για τις ανάγκες τα έχει στην άκρη, αλλά με μισθό από τις παιδικές ακαδημίες και από το να κάθεται στον πάγκο ομάδων πρωταθλημάτων εταιρειών, που θα πάρει τα λεφτά του Αγίου Ποτέ!!!

Γεμάτος προβληματισμό ρουφάει τις αθλητικές εφημερίδες…

Κοίτα να δεις ένα άρθρο σκέφτεται…!

Image

«Σε περιόδους οικονομικής ύφεσης, κατά τις οποίες η εργασιακή ανασφάλεια εντείνεται και το διαθέσιμο εισόδημα συμπιέζεται, η μετανάστευση «φαντάζει» ως διέξοδος επιβίωσης.
Τους τελευταίους μήνες οι έρευνες για τα επαγγέλματα, που θα επιβιώσουν στην ευρωπαϊκή αγορά εργασίας, διαδέχονται η μία την άλλη. Σε καμία, όμως, δεν αναγράφεται το επάγγελμα του προπονητή.
Στις προηγμένες ποδοσφαιρικά χώρες οι προπονητές διεκδικούν σημαντικό μερίδιο στην εγχώρια αγορά, το οποίο το εξαργυρώνουν με μια εύκολη μετακίνηση εκτός των τειχών. Οι Πορτογάλοι, για παράδειγμα, έχουν ισχυρή παρουσία από τη Μοζαμβίκη έως το Βιετνάμ και από την Ελλάδα ως την Κίνα.

Στη χώρα μας περιμένουμε τον πρώτο από την τωρινή φουρνιά, που θα κάνει το ευρωπαϊκό βήμα. Ήδη ο Γιώργος Δώνης έχει εξουσιοδοτήσει μεγάλο γραφείο ατζέντηδων, το οποίο έχει πελάτες τους Ράικαρντ, Φαν Μπάστεν, να ενεργήσει για να βρεθεί εργασία στο εξωτερικό για την επόμενη περίοδο, με προτεραιότητα τη Βρετανία.»

Κοίτα να δεις… σκέφτηκε, να βάλω manager να με κάνει football manager! Τελικά οι ακαδημίες είναι μεγάλο σχολείο!

Ο Αχιλλέας (Χατζηνικολάου) δε δίστασε ούτε στιγμή…

Image


«Ζάχο, θα σε βοηθήσω όσο δεν πάει, το θεωρώ χρέος γιατί με έχεις βοηθήσει πολλές φορές…
Έχε το κινητό ανοιχτό γιατί να ξέρεις θα χτυπήσει…»

Άντε να δούμε ρε Αχιλλέα…

Στο μεταξύ…

Ακαδημίες ποδοσφαίρου…

Image


Ο Coach αντιμέτωπος με το χειρότερο εφιάλτη!

Η κα Ελπινίκη, μαμά του Κωστάκη που πρέπει με το στανιό να παίζει.


Μετά την προπόνηση… έρχεται και ο κύριος Μπάμπης ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης.

Το Cayenne άσπρο και καθαρό, γυαλίζει…

Image



Δύο μηνιάτικα χρωστάει ο κύριος Μπάμπης ( -kavouras ) στον Coach και τρέχουμε στο τρίτο…

«Μπάμπη, αν έχεις λίγο χρόνο να σου πω…»
«Όχι τώρα Ζάχο, έχω ραντεβού με τον Δήμαρχο»

Μια βδομάδα πέρασε… κανένα νέο από τον Αχιλλέα.

Η ζωή και η ρουτίνα συνεχίζονται. Ένα από τα δυσκολότερα πράγματα που έχει να διαχειριστεί είναι η εικόνα που πρέπει να παρουσιάζουν στα παιδιά…
Ο μεγάλος που περπατάει στα δώδεκα… καταλαβαίνει περισσότερα… Η μικρή που πάει για τα έξι, πετάει κάτι «τούβλα»…

«Μπαμπά είμαστε φτωχοί;»
Τι να πουν ο Ζάχος και η Θάλεια;
Είμαστε πλούσιοι στην καρδιά κοριτσάκι μου!

Το κινητό του Ζάχου κουδουνίζει νευρικά!

Image



Ο Αχιλλέας! Ο Αχιλλέας, μέσα στην απόγνωσή του τον βλέπει σαν τον αρχαίο ήρωα…
Έχω παραισθήσεις, σκέφτεται…

Image

Σε μισή ώρα είναι στο γραφείο του Αχιλλέα.
«Ζάχο, σου έχω καλά νέα, έχουμε επαφές με τέσσερις ομάδες»

Τι λέει ο Αχιλλέας, κάτι πίνει και δε μας δίνει, εδώ δεν μπορούμε να βρούμε μια δουλειά και αυτός βρήκε ΤΕΣΣΕΡΙΣ!

Ο Ζάχος σε λιγότερο από μισή ώρα φτάνει στο γραφείο… μετά από τις πρώτες γεμάτες γουλιές του παγωμένου φραπέ… η κουβέντα ξεκινάει.

Image

Ο Αχιλλέας χωρίς περιστροφές αρχίζει και ρίχνει τις προτάσεις στο τραπέζι.

Ο Ζάχος είναι έτοιμος να του φιλήσει τα χέρια… ο Αχιλλέας όμως είναι πέρα από φίλος και επαγγελματίας. Ζάχο, θα έχω τα δικαιώματά σου για τα επόμενα δέκα χρόνια…

Συμβόλαιο… από manager σε Coach…!!! Τι κουλό είναι αυτό; έτσι γίνεται Ζάχο. Επειδή είσαι φίλος και σου χρωστάω γιατί 2-3 καλούς παίκτες εσύ μου τους έδειξες όταν ήταν «τσικό» το πρώτο σου συμβόλαιο θα είναι όλο δικό σου.

Μετά, είτε ανανεώσεις ή πας αλλού θα έχω 15% επί του ακαθάριστου ετήσιου εισοδήματος… και αν απολυθείς και δε βρίσκεις δουλειά…

ΧΤΥΠΑ ΞΥΛΟ… αδερφέ… τότε το συμβόλαιο λύνεται…

Image


Ο Ζάχος χωρίς να το σκεφτεί δίνει το χέρι στον Αχιλλέα… όχι Ζάχο, ούτε να βιαστείς.
Να το σκεφτείς και μετά παρουσία συμβολαιογράφου θα τα πούμε.

Και τώρα πάρε βαθιά ανάσα και άκου τις ομάδες που έχω εξασφαλίσει για να μιλήσουμε.
User avatar
chris_tsig
Trialist
Trialist
Posts: 55
Joined: Sat Nov 03, 2012 2:06 pm
Football Manager της ομάδας: Dynamo Dresden
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ ενδιαφέρουσα αρχή..... Καλή συνέχεια :)
talaiporos
Trialist
Trialist
Posts: 92
Joined: Thu Sep 01, 2011 6:43 am
Football Manager της ομάδας: ARIS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σ' ευχαριστώ! Καταγράφω το πρώτο ηρωικό και συλλεκτικό post στην Ιστορία!!!
talaiporos
Trialist
Trialist
Posts: 92
Joined: Thu Sep 01, 2011 6:43 am
Football Manager της ομάδας: ARIS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image


Με πρόεδρο τον Τσάκα… με τα μύρια όσα προβλήματα γνωρίζεις, έχουμε ραντεβού αύριο το απόγευμα εδώ στο γραφείο μου.

SAFA FC

Τι είναι αυτό Αχιλλέα; καινούργια τσίχλα; Πτωχέ μου Ζάχο… Χρυσάφι με ουρά… DUBAI football league…

Image


Μετανάστης θα γίνω!!! Και πότε θα τους δούμε; Ο Αχιλλέας συνεχίζει τις εκπλήξεις! Δε θα τους δούμε, μιλάω αποκλειστικά και αν πω ότι δέχτηκες έφυγες με τη μία…

SYDNEY FC

Image


Όπα! Τι λες ρε Αχιλλέα, εκεί παίζει ο Del Pierro!!!
Ναι… σωστό και είναι στα μαχαίρια με τον προπονητή… και η ομάδα δεν τραβάει και ψάχνονται τρελά. Και δε θέλουν να πάρουν και άτομο που θα υποδείξει ο Ιταλός, γιατί δε θέλουν να αποδείξουν ότι ξεβρακώνονται στα παιχνιδάκια της βεντέτας…
Και εδώ μπαίνουμε εμείς… και μέσω Skype θα μιλήσουμε σε 2-3 μέρες ξημερώματα…

Και σου άφησα το τελευταίο και καλύτερο!

JEJU United FC

Image

Ο Ζάχος κοιτάει παράξενα! Που είναι αυτό;
Με πολύ φυσικότητα… του απαντά… ΚΟΡΕΑ!

Black out! Και πως θα τους ξεχωρίζω, ρε Αχιλλέα; Χο ΤΣΙΝ δώσε πάσα στον ΧΙΝ ΤΣΟΙ…
Ποιος είναι ποιος ρε φίλε; Ίδιοι μου φαίνονται!!!

Πολύ με μπέρδεψες… πολύ!!!

Image

Ο Ζάχος αν και μπερδεμένος δεν μπορεί να κρύψει τη χαρά του. Φύσηξε άνεμος αισιοδοξίας και δεν άργησε να μιλήσει και στη Θάλεια για τις προοπτικές που ανοίγονται.
Και από κει που δεν κουνιότανε φύλλο στην επαγγελματική καριέρα του Coach, άρχισαν να φαίνονται ανοίγματα και ευκαιρίες…

Την επόμενη μέρα το απόγευμα… ο κος Τσάκας…

Image


Ο ισχυρός άνδρας της Καβάλας… μονοπώλησε το διάλογο που ήταν μονόλογος…


Ο Ζάχος αποκωδικοποίησε τα λεγόμενά του… Ο Τσάκας θα βγάζει την εντεκάδα, ο Τσάκας θα κάνει τις αλλαγές και ανάλογα του αποτελέσματος, αν είναι νικηφόρο, θα λέει πόσο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ είναι… αν υπάρχει ήττα θα φταίει ο Coach και τα «παλτά».

Για το Ζάχο κανένα πρόβλημα… όλα αυτά είναι γνωστά και αποδεκτά στο χώρο που ζει και αναπνέει.

Ο Τσάκας μίλησε για αποδοχές κοντά στα 1,500 ευρώ συν ένα σωρό απίθανα bonus σε περίπτωση που η ΚΑΒΑΛΑ κατακτήσει το Champions League σε 2-3 χρόνια…

Ο Ζάχος όμως που είναι επί ξύλου κρεμάμενος το συζητάει… Ο Αχιλλέας πάλι, πιο «γάτα» μέσα στη δουλειά, φρενάρει τον Coach…

«Μη βιάζεσαι Ζάχο άσε να δούμε και τους άλλους…»

Τι να δει ο Coach… κελεμπίες από τη μία… μπόλικο Ρύζι από την άλλη και Κουγκ-Φου…


Image ΚΑΙ

Image ΚΑΙ

Image

Κοίτα Αχιλλέα, Αραπιά, Κορέα και στα ξένα δεν πάω.. δεν πάω ρε παιδί μου!
Κλείσε με τον Τσάκα! Τα μαζεύω και ανεβαίνω ΚΑΒΑΛΑ.

Ο Ζάχος έφυγε… πήγε σπίτι και ανακοίνωσε στη Θάλεια τη νέα δουλειά στην ΚΑΒΑΛΑ.

Καινούργιες σπαζοκεφαλιές… η Θάλεια θέλει να πάνε όλοι μαζί, αλλά ο Ζάχος τη συγκρατεί.
Ρε Θάλεια, κάτσε να δούμε πόσο θα αντέξω εκεί. Τι νομίζεις ότι έκλεισα με τη Manchester United;

Σάββατο Βράδυ, μπροστά στην TV… τα παιδιά αμίλητα. Η ιδέα πως ο μπαμπάς θα φύγει δεν τους αρέσει καθόλου.


Η μικρή φωνάζει… «Μπαμπά το κινητό χτυπάει…» Η Θάλεια καχύποπτη κρυφοκοιτάζει…
Είναι και δυο τρεις μαμάδες που παίρνουν απ’ ευθείας στο κινητό το Ζάχο, δήθεν για το Πρωτάθλημα Μίνι και οι ίδιες όλο μίνι φοράνε…!

Image
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ ενδιαφερον το ξεκινημα ,για να δουμε τι εχεις στο μυαλο σου !!
Image
talaiporos
Trialist
Trialist
Posts: 92
Joined: Thu Sep 01, 2011 6:43 am
Football Manager της ομάδας: ARIS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ πολύ. Τα αποκαλυπτήρια πλησιάζουν!
talaiporos
Trialist
Trialist
Posts: 92
Joined: Thu Sep 01, 2011 6:43 am
Football Manager της ομάδας: ARIS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο Αχιλλέας είναι… Ο Ζάχος ακούει με προσοχή… Στις τρεις λέει το ξημέρωμα στο γραφείο του για επαφές με τους Αυστραλούς…

Η Θάλεια γκρινιάζει… άσε ρε Θάλεια τα παιδιά στη μάνα μου και έλα! Τι να σου πω…

Γυναικείο μυαλό που για όλα έχει λύση! Να έρθει εδώ ο Αχιλλέας! Και θα σας έχω και καλό φαγητό και μπύρα και μετά γλυκό από τα χεράκια μου!


Και έτσι ο Αχιλλέας με το laptop αγκαλιά στου Ζάχου στα μαύρα μεσάνυχτα!

Και να σου στο Skype και οι Αυστραλοί της Sydney FC.

Image

Και είναι να σου φεύγει το καφάσι με πόσο σεβασμό μιλάνε για τους Έλληνες και την εμπιστοσύνη που έχουν στον manager / ατζέντη τον κύριο “Achilles” όπως τον αποκαλούν… και σας περιμένουμε στο Sydney… Μr Zachous…

Στη συνέχεια, ανταλλάξανε 4-5 e-mail στα οποία πολύ συνοπτικά έδιναν λύση σε όλα τα προβλήματα διαβίωσης του Ζάχου και της οικογένειας.

Αχιλλέα αυτό ήτανε φεύγω… πάω στα ξένα και να χαθούμε αποκλείεται αφού τώρα έχουμε και συμβόλαιο και έχεις και τα δικαιώματά μου. Μου κάθεται και καλά που είναι και Αύγουστος μήνας.

Αντίο Ελλάδα, αντίο πατρίδα, αντίο γειτονιά μου… (η Θάλεια δεν μπορούσε να κρύψει ένα δύο δάκρυα…)

Image

Τα παιδιά, στο δικό τους χαρούμενο κόσμο, ευτυχώς το έχουν πάρει στην πλάκα…

Image


Ο Ζάχος, που στη νέα πατρίδα θα γίνει “Mr. Zachous” ανακουφισμένος…
Στον αγύριστο, οι φόροι, τα χαράτσια, η αιθαλομίχλη το χειμώνα, η ανεργία το άδειο ψυγείο!

Στον αγύριστο και ο ξεφτίλας ο κυρ-Μπάμπης με τα μηνιάτικα που του χρωστάει… Κι αν έχει τύψεις που τα παρατάει και φεύγει… γιατί; αφού πάνω από τους μισούς πολίτες Γ’ κατηγορίας το ίδιο θα έκαναν αν μπορούσαν!


Image
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλως ξεκινησες την ιστορια σου. Να ειμαστε ολοι καλα να την χαρουμε.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
chris_tsig
Trialist
Trialist
Posts: 55
Joined: Sat Nov 03, 2012 2:06 pm
Football Manager της ομάδας: Dynamo Dresden
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για να δούμε τι επιφυλάσσει η Αυστραλία........... καλή συνέχεια (:
User avatar
georgezerv76
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 453
Joined: Tue Feb 15, 2011 1:15 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

χαρα στο κουραγιο σου φιλε (να κανεις ολα αυτα!) :-)
talaiporos
Trialist
Trialist
Posts: 92
Joined: Thu Sep 01, 2011 6:43 am
Football Manager της ομάδας: ARIS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Stoperhaimer wrote:Καλως ξεκινησες την ιστορια σου. Να ειμαστε ολοι καλα να την χαρουμε.
Σ' ευχαριστώ πολύ. Αργά θα πάει σαν ιστορία, αλλά θα έχει συνέπεια.
chris_tsig wrote:Για να δούμε τι επιφυλάσσει η Αυστραλία........... καλή συνέχεια (:
Καινούργια ζωή - Δεν άντεχα Ελλάδα... δεν μορείς να παίξεις και σε λίγο να ζήσεις...
georgezerv76 wrote:χαρα στο κουραγιο σου φιλε (να κανεις ολα αυτα!) :-)
Σ' ευχαριστώ για το post... έχω το κουράγιο και είμαι ακόμα ΑΡΗΣ... όσο για την ιστορία, ναι είναι
κοπιαστικά όλα αυτά, αλλά αν έχεις μεράκι, όλα γίνονται.
Prince#9
Manager
Manager
Posts: 4515
Joined: Sun Nov 21, 2004 10:47 am
Location: Aegean Airlines
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Talaiporos ποτε ερχεσε απο τα μερη μας μας αγορι μου?
Να ερθω να σε παρω απο το αεροδρομιο? 500 μετρα από το διεθνες τερμιναλ ειναι το σπιτι μου.

Οτι θελεις εδω ειμαι εγω... Να παμε για κανα καφε να σου δειξω την πολη και να σε βοηθησω οπως μπορω...

Παρε και μια φωτο απο την νεα σου πολη...
Edit: Ρε σεις ανεβασα φωτο σαν attachment και δεν εγινε τπτ. Τεσπα. Ειναι 4 το πρωι εδω και ακομα δουλευω οποτε δεν εχω κουραγιο να την ανεβασω ξανα. χασατε ευκαιρια να δειτε φωτο απο την δευτερη πιο ομορφη πολη του κοσμου...

:D

Υ.Γ. δδωσε και κανενα διαρκειας δωρο ετσι?
Υ.Γ.2. Το πρωταθλημα της Α-League παντως ειναι το μονο πραγμα εδω που παει κανονικα... Δηλα αρχιζει Νοεμβρη και τελειωνει Μαιο. Ολα τα αλλα ειναι αναποδα.
Υ.Γ.3. Στην Νιουκαστλ αν δεν κανω λαθος παιζει και ο Μπερνς. Ο παλιος της Αεκ.
Υ.Γ.4. Η τοπικη Ελληνικη ομαδα παντως (Ολυμπικ ΦΣ) εχει βγαλει βρωμα οτι εκλεισε Χαριστεα και Κυργιακο να ερθουν να παιξουν για 2-3 παιχνιδια. Στην δευτερη κατηγορια παιζει η ομαδα.
6-12-2008

Success is like being pregnant, everyone congratulates you but no one knows how many times you 've been fucked to get there...
talaiporos
Trialist
Trialist
Posts: 92
Joined: Thu Sep 01, 2011 6:43 am
Football Manager της ομάδας: ARIS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μας τρέλανες Πρίγκηπα!!

και ο Burns και ο Contreras και εδώ σε μένα προπονητής για τερματζήδες ο Kalac!!!

και ο Τριάντης που θέλουνε να τον φάνε αλλά θα μείνει για να έχει η ομάδα ελληνική ψυχή.

και ένα σωρό Ελληνόπουλα που λένε το "Καλημέρα" - Γκαλήμερος και Γκαλήσπερος αλλά τι πειράζει;

από Τρίτη το Α380 της Emirates πατάει Αυστραλέζικο διάδρομο... να με περιμένεις.

Ευχαριστώ πολύ για τη θερμή υποδοχή!!!
Lazaros
Trialist
Trialist
Posts: 49
Joined: Mon Dec 09, 2013 4:31 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ ωραία ιστορία φίλε!!Περιμένουμε συνέχεια
talaiporos
Trialist
Trialist
Posts: 92
Joined: Thu Sep 01, 2011 6:43 am
Football Manager της ομάδας: ARIS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Lazaros wrote:Πολύ ωραία ιστορία φίλε!!Περιμένουμε συνέχεια
ευχαριστώ πολύ! Η συνέχεια παρακάτω...
Post Reply

Return to “Rest of the world”