Jazzing for the Title [An NBA 2K14 Association Story]

Post Reply
Alexos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5359
Joined: Mon Dec 27, 2004 9:51 pm
Αγαπημένη Ομάδα: PAO B.C.- Chicago Bulls
Status: Η μειοψηφία μπορεί και να έχει δίκιο, η πλειοψηφία πάντα κάνει λάθος.
Location: Καρδίτσα/Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

H ιστορία μου ξεκινάει στις 12 Σεπτεμβρίου 2013, στο διαμέρισμα μου στο κεντρικό Chicago. Οι πρώτες βροχές είχαν ήδη πιάσει και κουρασμένος από μια ακόμη μέρα στην δουλειά είχα ξαπλώσει στον καναπέ (μοναδικό) καναπέ του διαμερίσματος μου, ακούγοντας λίγη μουσική και χαλαρώνοντας βλέποντας τα play-offs του MLB (Major League Baseball). Οι Chicago White Sox δεν είχαν καταφέρει για ακόμη μια χρονιά να περάσουν στα Play-Off και αυτό το θυμάμαι γιατί παρακολουθούσα το ματς που έδειχνε το FOX με σχεδόν μηδενικό ενδιαφέρον.

Γενικά η ζωή μου ως εργένης 33 χρονών, executive μεγάλης εταιρείας ήταν ακρως διαφορετική από αυτό που βλέπετε στις ταινίες. Και κυρίως από τι την φανταζόμουν εγώ όταν αποφάσισα να ασχοληθώ με το management. Εκείνη την στιγμή, λίγο πριν το 9ο inning ενός αδιάφορου ματς στην τηλεόραση ήταν που άλλαξαν όλα. Που η ζωή μου πήρε μια τροπή που δεν την ανέμενα ποτέ, ούτε στα πιο περίεργα μου όνειρα. Που έλαβα το mail.

Φυσικά πριν σας πω για το mail αυτό, θα ήθελα να σας πω μερικά πράγματα για τον εαυτό μου :D . Ονομάζομαι Chris Georgiou και είμαι 33 χρονών. Σπούδασα πολιτικός μηχανικός στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και έκανα το μεταπτυχιακό μου στην διαχείριση εργοταξίων στο University of Chicago. Μετά από 4 χρόνια δουλειάς σε διάφορα μέρη του κόσμου, η εταιρεία μου, Ghafari Associates αποφάσισε ότι θα ήμουν πιο χρήσιμος με μερικά managerial προσόντα και με έστειλε για το πτυχίο που θα μου άλλαζε την καριέρα, ένα MBA.

Έτσι στα μέσα του 2012 είδα το μισθό μου να διπλασιάζεται και να είμαι πλέον (χαμηλά βέβαια) στην κατηγορία των γνωστών Golden Boys ή Suits όπως είναι γνωστά εδώ στην Αμερική. Φυσικά μεγαλώνοντας η αγάπη μου δεν ήταν η διοίκηση εργοταξίων και ανθρωπίνων πόρων αλλά το μπάσκετ. Μπασκετμπολίστας ήθελα να γίνω αλλά φυσικά το φυσικό ταλέντο δεν είναι διαθέσιμο σε όλους. Είχα συμβιβαστεί. Εδώ και ένα χρόνο πήγαιναν καλά, δίχως εκπλήξεις. Δίχως περιπέτειες.

Όλα άλλαξαν την στιγμή που άκουσα τον χαρακτηριστικό ήχο εισερχόμενου mail στο κινητό μου. Το κοίταξα βαριεστημένα καθώς είτε θα ήταν από την δουλειά είτε κάποιο διαφημιστικό mail. Παρόλα αυτά το άνοιξα και ένιωσα τα μάτια μου να ανοίγουν διάπλατα και την βαρεμάρα να φεύγει καθώς το διάβαζα. Αμέσως σηκώθηκα και το άνοιξα στο laptop για να το δω από την αρχή μέχρι το τέλος. Ιδού:

Image
Ιστορία NBA 2K14 Association - Jazzing for the Title

viewtopic.php?f=392&t=40536&p=1859597#p1859597
User avatar
tsigou10
Coach
Coach
Posts: 2984
Joined: Wed Nov 14, 2012 3:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης , Ίντερ , Μπάρι
facebook προφίλ: george.tsigou
Status: Χειρότεροι απο αυτούς που δεν έχουν χιούμορ είναι αυτοί που νομίζουν ότι έχουν.
Location: Aμπελόκηποι Θεσ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παρά πολύ ωραία και έξυπνη ιδέα.
Ακολουθούμε. (Φόρτσα Ναγκετς. :D)
Alexos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5359
Joined: Mon Dec 27, 2004 9:51 pm
Αγαπημένη Ομάδα: PAO B.C.- Chicago Bulls
Status: Η μειοψηφία μπορεί και να έχει δίκιο, η πλειοψηφία πάντα κάνει λάθος.
Location: Καρδίτσα/Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:


Off Topic:
Μερικές σημειώσεις. Πήρα την απόφαση να γράψω την ιστορία μεσούσης της 2ης σεζον οπότε η πρώτη θα έχει λίγο λιγότερες λεπτομέριες από τις άλλες. Screenshot κτλ θα υπάρχουν όπου είναι δυνατόν.

Αποφάσισα να κάνω simulate όλα τα ματς της regular season και θα παίζω αυτά των playoff όταν και αν υπάρξουν.

Για τον λόγο αυτό θα ειναι 6λεπτα τα ματς τόσο στο simulate όσο και στα κανονικά για χάρην ρεαλισμού. Παράλληλα κατέβασα το foulout στα 4 φάουλ.

Θα πω την ιστορία από τα μάτια ενός GM έτσι ακόμα και στα ματς που θα παίζω θα τα μεταφέρω απο τα μάτια ενός θεατή.

Καλή μας συνέχεια! :-D
Ιστορία NBA 2K14 Association - Jazzing for the Title

viewtopic.php?f=392&t=40536&p=1859597#p1859597
Karaouzinho
Manager
Manager
Posts: 4753
Joined: Sat Apr 28, 2012 12:30 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Και χιλιάδες φίλοι...
Location: Χαλάνδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θέλουμε Antetokunbo στην ομαδα σου Alexo :D

Just Tapatalked
User avatar
Lets_Go_Reds
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3069
Joined: Mon Dec 10, 2012 8:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: LFC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο PC παίζεις να φανταστώ.Στηρίζω όπως και να'χει

Υ.Γ Απλά μην δώσεις την λατρεία τον Τρέυ.
Alexos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5359
Joined: Mon Dec 27, 2004 9:51 pm
Αγαπημένη Ομάδα: PAO B.C.- Chicago Bulls
Status: Η μειοψηφία μπορεί και να έχει δίκιο, η πλειοψηφία πάντα κάνει λάθος.
Location: Καρδίτσα/Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πρώτη μου αντίδραση ήταν να μαζέψω το σαγόνι μου από το πάτωμα. Αυτή ήταν μία πραγματικά απίστευτη ευκαιρία να συνδυάσω αυτό που σπούδασα με αυτό που αγαπώ. Παράλληλα, μισθολογικά και μόνο μιλάμε για τεράστια αύξηση όταν ο μέσος μισθός της λίγκας για την θέση του GM είναι 1,4m. Η δουλειά έπρεπε να γίνει δική μου.

Προτεραιότητες όμως. Για να πάρω την δουλειά έπρεπε να παρουσιαστώ έτοιμος. Έπρεπε να μάθω μερικά πράγματα για τον μελλοντικό μου εργοδότη καθώς και το club στο οποίο θα επιδίωκα να προσληφθώ.

H ιστορία των Utah Jazz είναι τεράστια στον χώρο του NBA με 25 παρουσίες στα playoff από το 1979 έως σήμερα. To 1997-1998 με την δυναστεία Stockton-Malone-Hornaceck έφτασε έως τους τελικούς όπου και έπεσε πάνω στον Air-Mike και τους αφηνιασμένους Bulls χάνοντας και τις 2 φορές. Από τότε τα πράγματα πήραν την κατιούσα. Η προσπάθεια που έγινε με μπροστάρη τον Deron Williams και Carlos Boozer είχε άδοξο τέλος και μικρό αποτέλεσμα. Οι 2 τους έφυγαν προς άλλες πολιτείες και ο μεγάλος Coach Jerry Sloan αποσύρθηκε. Η σημερινή μέρα βρίσκει την ομάδα σε κατάσταση rebuilding με έναν coach αμφιβόλου (για μένα) ποιότητας και ένα roster επιεικώς μέτριο.

Image

Στην διοίκηση της ομάδας βρισκόταν μέχρι τον θάνατο του το 2009 ο μεγάλος Larry Miller, ένας από τους πιο σημαντικούς επιχειρηματίες της Utah και σε αμερικανικό επίπεδο. Αγαπητός και παθιασμένος για την ομάδα δημιούργησε τεράστιες προσδοκίες για τον διάδοχό του. Αυτός είναι ο Gary Miller ο οποίος παρότι είναι πολύ καλός επιχειρηματίας έχει βρεθεί σε πολύ δύσκολες καταστάσεις (συνταξιοδότηση Jerry Sloan, αποχώρηση των franchise players Carlos Boozer και Deron Williams) που το πιο πιθανό ήταν να μην μπορούσε να επηρεάσει.
Spoiler: show
Ο larry H. Miller
Image

Ο διάδοχος Greg Miller

Image

Η ερώτηση είναι: Τι πλάνο θα του παρουσιάσουμε; Δυστυχώς ο χρόνος στον οποίο γίνεται αυτή η συνέντευξη δεν αφήνει πολλά περιθώρια. Το draft έχει γίνει (αν και θεωρώ ότι η επιλογή του Trey Burke ήταν μια πολύ καλή κίνηση. Δεν νομίζω να έκανα κατι διαφορετικό εγώ) και η pre-season απέχει μόλις μερικές μέρες. Δεν είναι ώρα για μεγάλες αλλαγές. Το επόμενο draft αναμένεται να είναι πάρα πολύ καλό ενώ για του χρόνου πρέπει να ανοίξουμε χώρο για κινήσεις στην ελεύθερη αγορά.

Image

Image

Αυτό σημαίνει ένα πράγμα.
Tanking και χωρίς πολλά πολλά.

Ωραία. Θα πρέπει να πω στην συνέντευξη για την πρόσληψη μου, στον άνθρωπο που θέλω να με προσλάβει ότι πρέπει φέτος να κάνουμε το χειρότερο δυνατό ρεκόρ. Εξαιρετικά, για executive of the year με βλέπω. Ευτυχώς η συνέντευξη είναι Κυριακή, που σημαίνει ότι δεν θα χάσω χρόνο από την δουλειά μου.
Οι επόμενες μέρες πέρασαν μέσα σε έναν φρενήρη ρυθμό προετοιμασίας έως ότου το Σάββατο το βράδυ μπήκα σε ένα αεροπλάνο της United με προορισμό το Salt Lake city..
Ιστορία NBA 2K14 Association - Jazzing for the Title

viewtopic.php?f=392&t=40536&p=1859597#p1859597
User avatar
Lets_Go_Reds
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3069
Joined: Mon Dec 10, 2012 8:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: LFC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γιατί το λές αυτό ρε γaμάει πρώτη μέρα στην δουλειά να δηλώνεις πως πρέπει να πατώσουμε και να βγούμε τελευταίοι. :P

Πέρα από την πλάκα tanking η μόνη λύση γιατί όπως είπες κάνεις simulate regular season και με αυτό το ρόστερ δεν είσαι για ψηλά. Επίσης ωραία αναφορά για την ομάδα.
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επος, ακολουθουμε.

Off Topic:
Εχεις ασχοληθει καθολου με το International Basketaball Manager?
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
Alexos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5359
Joined: Mon Dec 27, 2004 9:51 pm
Αγαπημένη Ομάδα: PAO B.C.- Chicago Bulls
Status: Η μειοψηφία μπορεί και να έχει δίκιο, η πλειοψηφία πάντα κάνει λάθος.
Location: Καρδίτσα/Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Έχει βγει σύγχρονη έκδοση; και λέει τίποτα; γιατί είχα παίξει μερικά παλιότερα και ήταν λίγο μέτρια

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
Ιστορία NBA 2K14 Association - Jazzing for the Title

viewtopic.php?f=392&t=40536&p=1859597#p1859597
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δυστυχως εχει βγει μονο μια εκδοση, βγηκε το πατς το οποιο εσωσε το παιχνιδι (κρασαριζε στο τελος της χρονιας), αλλα απ' οσο ξερω δεν κινηθηκε κατι αλλο. Ηταν παντως τιμια προσπαθεια σε σχεση με το τραγικο world basketball manager, το οποιο ηταν για πολλες κλωτσιες.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
Alexos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5359
Joined: Mon Dec 27, 2004 9:51 pm
Αγαπημένη Ομάδα: PAO B.C.- Chicago Bulls
Status: Η μειοψηφία μπορεί και να έχει δίκιο, η πλειοψηφία πάντα κάνει λάθος.
Location: Καρδίτσα/Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Θέλοντας να σας έχω ενήμερους για το τι συμβαίνει στην προσπάθεια μου να προσληφθώ στην ηγεσία των Utah Jazz, σας γράφω μέσω κινητού.

Μόλις ολοκληρώθηκε η συνάντηση μου με τον Greg Miller. Ως άνθρωπος είναι πραγματιστής και ρεαλιστής. Ο τύπος του αφεντικού που γουστάρω δηλαδή.
Έτσι και εγώ δεν μάσησα τα λόγια μου του είπα ακριβώς πως έχει η κατάσταση.
Του ανέλυσα το πλάνο μου για το απαραίτητο tanking χωρίς φόβο. Του είπα ότι ο οποιαδήποτε τέτοια αγωνιστική θυσία θα έχει αντίκτυπο στο επόμενο draft, το οποίο πιστεύω ότι θα είναι πολύ καλού επιπέδου.

Του πρόσθεσα ότι πρέπει να γίνουν κάποια σοβαρά έξοδα για την πρόσληψη σοβαρών scouter για τους νέους παίκτες αφού πρώτα εκτιμήσω το υπάρχον staff. Το να ζητάς έξοδα από το αφεντικό σου πριν καν σε προσλάβει είναι λίγο αυτοκτονικό αλλά αποφάσισα ότι αν είναι να προσληφθώ θα το κάνω με σωστούς όρους.

Φυσικά όλα αυτά θα του τα έλεγαν και του τα έχουν πει και άλλοι υποψήφιοι.
Έπρεπε κάπως να διαφοροποιηθώ.

Του παρουσίασα λοιπόν το πρόγραμμα αναλυτικής εικόνας κάθε παίκτη που είχα στα σκαριά. Καταλαβαίνω ότι οι μπασκετανθρωποι και κυρίως οι παραδοσιακοί scouters δεν ήταν υπέρ τις ανάλυσης των ικανοτήτων ενός παίκτη με νούμερα αλλά εγώ ήμουν άνθρωπος της αγοράς και έτσι έχω μάθει να λειτουργώ.
Κάθε τομέας ικανοτήτων ενός παίκτη θα αναλύεται με άριστα το 100. Κάθε παίκτης οφείλει να είναι χρήσιμος κάπου για το συνολικό καλό της ομάδας.
Ούτε δολάριο δεν πρέπει να πάει χαμένο.

Πιστεύω ότι αυτό τον ικανοποίησε αν και ως άνθρωπος ο κ. Miller ήταν αρκετά απομαρκος και συντηρητικός ώστε να μπορέσω να βγάλω κάποιο συμπέρασμα για το αν έχω παραπάνω ελπίδες για την δουλειά.

Μετά από ένα σύντομο tour στην αρένα και στις εγκαταστάσεις της ομάδας γύρισα στο ξενοδοχείο από που και σας γράφω.

Δεν έχω κουράγιο να ανοίξω το laptop. Μόλις έχω νέα θα σας ξαναενημερώσω και θα βάλω και αναλυτικές εντυπώσεις από το γήπεδο και την πόλη.

Μέχρι τότε, καλά να περνάτε

Chris Georgiou

Radisson Hotel-Salt Lake City

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
Ιστορία NBA 2K14 Association - Jazzing for the Title

viewtopic.php?f=392&t=40536&p=1859597#p1859597
User avatar
tsigou10
Coach
Coach
Posts: 2984
Joined: Wed Nov 14, 2012 3:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης , Ίντερ , Μπάρι
facebook προφίλ: george.tsigou
Status: Χειρότεροι απο αυτούς που δεν έχουν χιούμορ είναι αυτοί που νομίζουν ότι έχουν.
Location: Aμπελόκηποι Θεσ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γουστάρωωωω ! Άιντε να δούμε και τι αποφάσισε ο Μiller :D
Post Reply

Return to “Rest of the world”