Απορια σχετικα με το playing style

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
User avatar
zyleta
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Thu Nov 22, 2012 7:44 pm
Football Manager της ομάδας: Legia Warszawa
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα,δεν καταλαβα για πιο λογο αφαιρεθηκε απο το fm14 το playing style της ομαδας που μανατζαρω και κρατιθηκαν τα shout.
Υπαρχει καπια εξηγηση για αυτο;
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Διότι η νοοτροπία παιχνιδιού που έχεις ουσιαστικά ρύθμιζε τα sliders.Αν εσύ πείραζες τα sliders δεν υπήρχε νόημα να έχεις νοοτροπία(πχ control,attacking),οπότε για ευκολία του χρήστη μπήκε απλά η νοοτροπία και βάζεις κάποια shouts πάνω σε αυτή.

Είναι λίγο δύσκολο να το συνηθίσεις στην αρχή αλλά το αποτέλεσμα είναι παρόμοιο με τα sliders αφού υπάρχουν τα σχετικά περί βάθους άμυνας,τέμπο κλπ κλπ.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10047
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Καλή κίνηση η αφαίρεση των sliders! Ποτέ δεν τα συμπάθησα, μιας και υπήρχαν πολλές περιπτώσεις που συγκρούονταν με τις οδηγίες που έδινες! Π.χ. Attacking νοοτροπία και defensive line τέρμα αμυντική... Γίνεται;
I LOVE THIS SITE!!!
roggiotis
Amateur
Amateur
Posts: 213
Joined: Fri Nov 08, 2013 9:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω θελω να κανω μια ερωτηση

ο καθε παικτης εχει σε μια συγκεκριμενη θεση ,εναν ιδανικο ρολο(απο τις αναφορες του παικτη)
θα πρεπει να τον χρησιμοποιουμε στις τακτικες στον ιδανικο του ρολο η ετσι οπως εχω σκεφτει να παιζει η ομαδα?
Αν στην ατομικη προπονηση του προπονω τον καινουριο ρολο,απο ποιο χαρακτηριστικο εξαρτατε να τον αφομοιωσει γρηγορα?

Ειχα αρκετους προωθημενους επιθετικους με καθηκον επιθεση,και τους εβαλα να παιζουν ΕΜ με ρολο εσωτερικος επιθετικος καθηκον επιθεση ,και ατομικη προπονηση φυσικα.
Ο ενας εγινε επαρκης ,ενας αλλος ουτε καν εμφανιζεται η καινουρια του θεση (ΕΜ) στις αναφορες στο πινακακι με το γηπεδο.
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εξαρτάται από την προσαρμοστικότητα (adaptability) που είναι κρυφό χαρακτηριστικό και δεν μπορείς να το δεις μέσα από το παιχνίδι, και μετά νομίζω πως εξαρτάται επίσης από εργατικότητα (work rate) και αποφασιστηκότητα (determination).

Τώρα για το πως θα χρησιμοποιείς κάθε παίχτη είναι δική σου απόφαση. Δεν είναι απόλυτο το να χρησιμοποιείς τον εκάστοτε παίκτη στον ιδανικό του ρόλο. Η αναφορά του προπονητή είναι σε θεωρητική βάση, μέσα στον αγώνα πολλά μπορεί να αλλάξουν. :wink:
roggiotis
Amateur
Amateur
Posts: 213
Joined: Fri Nov 08, 2013 9:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θελω βοηθεια πριν τον αγωνα,οταν λεει οδηγιες για αντιμετωπιση αντιπαλων,που μπορω να βρω?
Panosr21
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Sat Nov 17, 2012 10:54 am
Football Manager της ομάδας: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω δε μποτω να καταλαβω 2 πραματα.Που ειναι οι οδηγιες για playmaker κ αντεπιθεσεις?Παιζω το συστημα της Μπαρτσελονα με τους πλαγους επιθετικους σε ρολο inside forword αλλα δεν μαρκαρουν σχεδον καθολου.Στα προηγουμενα μετις μπαρες μετακεινωντας τη μπαρα της επιθετικοτητας καθε παιχτη μπορουσα να τους κανω να μαρκαρουν.Τωρα?
roggiotis
Amateur
Amateur
Posts: 213
Joined: Fri Nov 08, 2013 9:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πατας εκει που λεει οδηγιες παικτη και μπορεις να του δωσεις οτι οδηγιες θελεις,ειναι πολυ πιο φοβερο απο περυσι
mageirix
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Thu Feb 27, 2014 2:40 pm
Football Manager της ομάδας: Napoli
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα

Η Δικια μου απορια ειναι.. Που ειναι τα team talks ? Ξεκιναω και τελειωνω αγωνες και δεν μιλαω στους παιχτες ....

Μπορει καποιος να βοηθησει?

Ευχαριστω
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η τελευταία καρτέλα πριν ξεκινήσει το ματς είναι τα team talks. Στο ημίχρονο επίσης με το που τελειώνει σε βγάζει στα team talks όπως και με το τέλος του ματς.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

roggiotis wrote:εγω θελω να κανω μια ερωτηση

ο καθε παικτης εχει σε μια συγκεκριμενη θεση ,εναν ιδανικο ρολο(απο τις αναφορες του παικτη)
θα πρεπει να τον χρησιμοποιουμε στις τακτικες στον ιδανικο του ρολο η ετσι οπως εχω σκεφτει να παιζει η ομαδα?
Αν στην ατομικη προπονηση του προπονω τον καινουριο ρολο,απο ποιο χαρακτηριστικο εξαρτατε να τον αφομοιωσει γρηγορα?

Ειχα αρκετους προωθημενους επιθετικους με καθηκον επιθεση,και τους εβαλα να παιζουν ΕΜ με ρολο εσωτερικος επιθετικος καθηκον επιθεση ,και ατομικη προπονηση φυσικα.
Ο ενας εγινε επαρκης ,ενας αλλος ουτε καν εμφανιζεται η καινουρια του θεση (ΕΜ) στις αναφορες στο πινακακι με το γηπεδο.
αν έχεις 2 stopper στην ομάδα δεν σημαίνει ότι αν τους βάλεις μέσα μαζι θα πετύχει η άμυνα (θα ήταν καλύτερα να είχες stopper-cover)-το ξέρω ότι είναι από παλιά η ερώτηση σου αλλά το γράφω για όποιον άλλο θέλει να το δει
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”