Fulham

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
User avatar
panatha-13-
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 272
Joined: Mon Oct 29, 2007 3:09 pm
Football Manager της ομάδας: dortmund
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: Ριο, Πατρων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτο το fm με εχει σκασει ρε παιδια!!
Ας μου δωσει καποιος τα φωτα του αν μπορει!! Εχω την fulham και δυσκολευομαι να παθξω ωραιο αλλα και ουσιωδες ποδοσφαιρο!! Αυτη ειναι η ομαδα που εχω και το συστημα: Image
Αυτες ειναι οι οδηγιες που δινω: Image
Και αυτη ειναι η προπονηση :Image
Καθε δεκτη βοηθεια!!
Ss πως βγαζω σε αυτο το fm?
Στις χαρες και στις λυπες μαζι ΤΡΙΦΥΛΛΑΡΑ μοναχα ΕΣΥ.......
User avatar
dem0nhunter
Backup
Backup
Posts: 895
Joined: Mon Feb 27, 2012 6:00 pm
Football Manager της ομάδας: Botswana U20
Αγαπημένη Ομάδα: Ο.Σ.Φ.Π., Arsenal
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ντάξει πείραξε λίγο τις οδηγίες και θα βρεις άκρη :D

Εγώ θα έκανα τον Μήτρογλου Poacher θα έβαζα float crosses, επειδή είναι ψηλός θα ευνοηθεί, θα έβαζα Standard Mentality, θα έβγαζα το pass into space, το tighter marking και το much deeper defensive line

Είσαι μικρομεσαία ομάδα της PL, οπότε θες να παίξεις με lower tempo πιο disciplined και γενικότερα περισσότερο αμυντικά
User avatar
panatha-13-
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 272
Joined: Mon Oct 29, 2007 3:09 pm
Football Manager της ομάδας: dortmund
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: Ριο, Πατρων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν παει ο νους σου ποσο το εχω ψαξει.. παιζω fm απο το 2002 και αυτο δεν το εχω ξαναπαθει να μην μπορω να φτιαξω μια ταχτικη..
θα δοκιμασω και θα σου πω!
Στις χαρες και στις λυπες μαζι ΤΡΙΦΥΛΛΑΡΑ μοναχα ΕΣΥ.......
User avatar
milanezos13
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5823
Joined: Tue May 07, 2013 2:21 pm
Football Manager της ομάδας: OM
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,United,Milan
facebook προφίλ: nikos.blanidis
Status: Always look on the bright side of life....
Location: Μαρουσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για ss πατας το f12..
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Καταρχάς για screenshot δες εδω viewtopic.php?f=379&t=39708

Δεύτερον οι οδηγίες που έχεις δώσει είναι αρκετά παράξενες.
Αρχικά έχεις ομάδα χωρίς ιδιαίτερα τεχνικές αρετές αλλά ζητάς ποόδοσφαιρο κατοχής και μάλιστα more expressive.
Μετά παίζεις με target man, ψηλό παίκτη δηλαδή, και βάζεις drill crosses που είναι κοφτές δυνατές σέντρες στο 1ο δοκάρι για να εκμεταλλευτείς το ξεπέταγμα αν έχεις κοντοστούπη γρήγορο επιθετικό. Στα άκρα έχεις wingers που δεν είναι κακό απαραίτητα(προσωπικά αποφεύγω και τους δύο winger) αλλά από την μία με το drill crosses χαλάς τις σέντρες τους και από την άλλη ζητάς run at defence δηλαδή να ντριπλάρουνε προς την αντίπαλη περιοχή αλλά οι wingers προφανώς σαν ρόλος είναι για να μένουνε στα άκρα, επιπρόσθετα έχεις τους κεντρικους σε support άρα ούτε από εκεί μπορείς να εκμεταλλευτείς ιδιαίτερα το run at defence.
Tελος από την μία με το 4-2-3-1 βάζεις τους παίκτες σχετικά ψηλά στο γήπεδο αλλά στο καπάκι έχεις το much deeper defensive line που θα ανοίξει κι άλλο την απόσταση άμυνας και κέντρου(που εξ' ορισμού είναι μεγαλή στο 4-2-3-1) ενώ ζητάς και lower tempo άρα να γυρνάνε περισσότερο την μπάλα γύρω γύρω και να μην επιτίθονται αμέσως.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

έχεις βάλει shorter pass ο επιθετικός σου παίρνει την μπάλα στα πόδια του και λόγο του ρόλου του δεν κάνει βήμα με αυτήν αλλά προσπαθεί να σουτάρει από εκεί που βρίσκεται-έχεις όμως και lower tempo οπότε έχουν προλάβει να τον κλείσουν-μπορεί να μην πετύχει και κανένα γκολ που λέει ο λόγος
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
Stathis M.
Rotation
Rotation
Posts: 1167
Joined: Sun Jul 06, 2014 8:24 pm
Status: Οι χρυσές αυγές ξημερώνουν μαύρες μέρες.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ αυτό το σύστημα που παίζω είναι 4-4-2(ρόμβος)και αποδίδει μια χαρά...Για περισσότερες πληροφορίες δες την ιστορία μου
Για τα ναρκωτικά υπάρχει η ΙΘΑΚΗ
Για τον Άρη όμως τίποτα....
jeros
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Sat Nov 13, 2004 5:46 pm
Football Manager της ομάδας: G700
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Status: Status Quo
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρώτα από όλα θα αλλάξεις το mentality σε counter για τα δύσκολα παιχνίδια και standard για τα πιο εύκολα(εάν υπάρχουν τέτοια με μια ομάδα σαν την Fulham). Στο 4231 οι 2 κεντρικοί μέσοι πρέπει να κρατάνε την θέση τους οπότε πρέπει να επιλέξεις ρόλους που να κάνουν αυτό ακριβώς το πράγμα. Άρα αντί για Advanced playmaker να βάλεις deep lying playmaker, τώρα όσον αφορά τον άλλο ρόλο ball winning midfielder το πρόβλημα που προκύπτει με την χρησιμοποίηση αυτού του ρόλου σε μία τέτοια διάταξη είναι ότι έχει τέρμα το closing down οπότε και αφήνει ακάλυπτη την άμυνα όταν τρέχει δεξιά και αριστερά για να μαρκάρει. Δεν είναι απαραίτητα κακό όταν είσαι μια καλή ομάδα που θέλει να πρεσάρει ψηλά αλλά για μέτριας δυναμικότητας ομάδες μπορεί να γίνει σημαντικό πρόβλημα. Οπότε θα μπορούσες και εδώ να επιλέξεις MC defend. Στη συνέχεια πρέπει να κοιτάξεις να δημιουργήσεις κίνηση από τα πλάγια και να δώσεις επιθετικό ρόλο σε έναν από τα μπακ σου, και αντίστοιχα να αλλάξεις τον εξτρέμ σου σε support. Τέλος θα σου πρότεινα να αλλάξεις τον Μήτρογλα σε Advanced Forward και να δώσεις στον Ruiz ρόλο playmaker, πειραματίσου λίγο με αυτόν τον ρόλο γιατί είναι λίγο δύσκολο να πετύχεις τον κατάλληλο συνδυασμό με τον φορ. Όσον αφορά τα team instructions επειδή με μια ομάδα σαν την Fulham θέλεις να παίξεις counter attacking ποδόσφαιρο θα σου πρότεινα να κρατήσεις πολύ λίγες εντολές για να το πετύχεις αυτό.
More Direct Passing
Drop Deeper (αν δεις ότι έχεις πρόβλημα μπορείς να το αλλάξεις σε Much Deeper)
Higher Tempo το οποίο είναι απαραίτητο όταν θες να παίξεις με αντεπιθέσεις

Εάν αντίστοιχα ήθελες να παίξεις σαν την Barcelona οι αντίστοιχες εντολές είναι:
Retain possession
shorter passing
play out of defence
Push higher up (ή ακόμα και much higher DL)
Hassle opponents
Stay on feet

Αυτά από μένα ελπίζω να σε βοήθησα να καταλάβεις ορισμένα πράγματα στην δημιουργία μιας τακτικής!
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”