Τακτικη σε λιβερπουλ

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
drosi94
Trialist
Trialist
Posts: 32
Joined: Mon Jul 29, 2013 4:35 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια σας εχω αναλαβει την λιβεροπουλ και την πρωτη χρονια τερματισα 5ος με αυτην την τακτικη.

Image

Το θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω τι θεση να βαλω τον Luis Suarez. Την πρωτη χρονια τον ειχα ως trequarista αλλα εκανε πολυ μετρια season. Η λογικη μου ηταν να μπορει να δημιουργει φασεις, λογω του creativity και του πολυ καλου passing που εχει, και ειχα τον sterling(ή sturridge) και το coutinho ως εσωτερικους επιθετικους. Το αποτελεσμα ηταν ο Suarez και o Sturridge να κανουν πολυ μετρια season, αντιθετα με τον sterling που εκανε πολυ καλη.

Ποια λετε οτι ειναι η καλυτερη θεση για τον suarez και ποιες οδηγιες;
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

βάλε τον Suarez προωθημένο επιθετικό με την ατομική οδηγία να σουτάρει περισσότερο-βάλε τον να εκτελεί τα φάουλ από αριστερά απευθείας-μάθε τον να πλασάρει-
στον Sterling βάλε ατομική οδηγία να ντριμπλάρει λιγότερο
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
ermanias
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2052
Joined: Sun Oct 28, 2012 1:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,PAO,Platanias
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δοκιμασε τον Σουαρεζ AML IF
Image
drosi94
Trialist
Trialist
Posts: 32
Joined: Mon Jul 29, 2013 4:35 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οταν βαζω sturridge ,βαζω τον suarez σαν προωθημενο επιθετικο , με την οδηγια που μου ειπες και οποτε εχω sterling, ως ολοκληρωμενο επιθετικο. Μεχρι τωρα αποδιδει 5 αγωνιστικες 7 γκολ!
Αριστερο IF τον βαζω αν θελω να ξεκουρασω Coutinho ή αν ειναι τραυμαστισμενος

Ευχαριστω!
led_zeppelin
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2255
Joined: Tue May 29, 2007 1:18 am
Location: ΜΠΑΟΥΓΚ city
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα σου σπασει τα νευρα, ειμαι 4η σεζον και εχω αποφασισει να τον πουλησω το καλοκαιρι. Χανει τρομερα πολλες ευκαιριες και απο τις 4 σεζον μονο την 3η επαιξε πραγματικα σε υψηλο επιπεδο. Προσωπικα τον εχω poacher και το προβλημα μου εχει να κανει αποκλειστικα με τα τελειωματα του, οχι με τις καλες και μη ευκαιριες που εχει σε καθε αγωνα. Θα σου προτεινα να τον πλαισιωσεις με 2 καλα εξτρεμ που σκοραρουν πολυ (Ο Κοουτινιο ειναι τετοιος, ο Σταριτζ σε μενα επαιζε 7 ματς για 8 μ.ο. και 15 για 6 μ.ο.) καθως και με ενα box to box που βγαζει κι αυτο γκολ.
There are some who call me...Tim?
jeros
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Sat Nov 13, 2004 5:46 pm
Football Manager της ομάδας: G700
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Status: Status Quo
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

drosi94 wrote:Γεια σας εχω αναλαβει την λιβεροπουλ και την πρωτη χρονια τερματισα 5ος με αυτην την τακτικη.

Image

Το θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω τι θεση να βαλω τον Luis Suarez. Την πρωτη χρονια τον ειχα ως trequarista αλλα εκανε πολυ μετρια season. Η λογικη μου ηταν να μπορει να δημιουργει φασεις, λογω του creativity και του πολυ καλου passing που εχει, και ειχα τον sterling(ή sturridge) και το coutinho ως εσωτερικους επιθετικους. Το αποτελεσμα ηταν ο Suarez και o Sturridge να κανουν πολυ μετρια season, αντιθετα με τον sterling που εκανε πολυ καλη.

Ποια λετε οτι ειναι η καλυτερη θεση για τον suarez και ποιες οδηγιες;
Στις τακτικές με έναν επιθετικό ο επιθετικός πρέπει να έχει ρόλο support(Υποστήριξη) αλλιώς είναι πολύ απομωνομένος από την υπόλοιπη ομάδα, εξαίρεση αποτελεί όταν έχει πίσω του κάποιον επιθετικό χαφ στη θέση του AMC. Κάτι ακόμα που πρέπει να προσέξεις είναι να δώσεις σε έναν από τα πλάγια μπακ σου επιθετικό ρόλο ειδικά όταν παίζεις με τα εξτρέμ σαν inside forwards.
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”